» »

Bruto plača + dodatki = Višja bruto plača brez dodatkov?

Bruto plača + dodatki = Višja bruto plača brez dodatkov?

Kekokekič ::

Lep pozdrav.

Na tole je nanesla debata na enem našem "srečanju" pa nismo prišli povsem do konca. Mogoče bo kdo drug znal kej bolj točno povedat.

Recimo, da ima nekdo plačo 2500€ bruto - osnova brez dodatkov, stimulacij itd. Toliko dobi. Drugi pa ima plačo 2000€ - osnova brez dodatkov s tem, da zraven dobi še za 500€ dodatkov/stimulacij. Torej imata potem oba 2500€ bruto (+ potni in malica, itak..). Kaj je dejansko bolje za delavca?

Za firmo si mislim, da je 2000+500 bolje, za delavca pa verjetno slabše, ker se lahko takšni dodatki kadarkoli ukinejo, zmanjšajo, itd. Pa verjetno tudi v primeru bolniške se mu potem gleda 2000€ bruto brez dodatkov in je na slabšem za čas bolniške napram tistemu, ki dobi 2500€ bruto brez dodatkov.

Se motim? Kako je s tem? Da malo zaprem usta :D

Hvala.

Spura ::

Vseeno je glede davkov in prispevkov, in bolniska je odvisna od prispevkov. Edina razlika je to, da ti firma lahko kadarkoli ukine te dodatke brez tvojega privoljenja (brez podpisa aneksa k pogodbi). Zato so se v Sloveniji firme strasno navlekle na te dodatke in ponekod predstavljajo tudi pol place.

matobeli ::

"neto" je pri 2k bruto in 500 dodatkov višji kot pri 2.5k bruto, ker se dodatki ne obdavčijo, oziroma ne vsi.

Tudi za delodajalca je nekaj nižji znesek če izplačuje dodatke.

Seveda vse skupaj na račun nižje pokojnine, bolniških, ter rizika ukinitve.

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

"neto" je pri 2k bruto in 500 dodatkov višji kot pri 2.5k bruto, ker se dodatki ne obdavčijo, oziroma ne vsi.

Tudi za delodajalca je nekaj nižji znesek če izplačuje dodatke.

Seveda vse skupaj na račun nižje pokojnine, bolniških, ter rizika ukinitve.


Neumnost, če bi prebral je napisal da če je bruto 2.500€ ali pa če je 2.000€ + 500€ bruto stimulacije (dodatek) in je isti bruto

Dejansko je to vseeee isto, razlika je samo da lahko skenslajo enostavneje
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Ja, sam bruto 500eur dodatkov ni isti neto kot bruto 500eur plače.

Odvisno je od dodatkov, ker niso vsi enako obdavčeni.

matobeli ::

Če pogledaš plačno listo je vse napisano, del prispevkov se računa iz bruto plače, del prispevkov pa na bruto plačo.

Strošek delodajalca je tako nižji pri 2000+500 kot pri 2500, pa še delavec več dobi.

Tidule ::

A znaš to malo boljše razložit? ker bolj ali manj vsi dodatki sodijo v bruto plačo, ki je potem obdavčena kot celota. Izjema je regres (ki ni ravno dodatek) in pa potni stroški ter malica (ki ravno tako ni dodatek).

Tako, da glede napisano bo neto v obeh primerih enak, ker stimulacija in razni dodatki na uspešnost sodijo v bruto.

Ravno tako pri nas ne poznamo različnih obdavčitev delov osebnega dohodka. Ali je obdavčeno ali pa do nekega zneska ni.

matobeli je izjavil:

Če pogledaš plačno listo je vse napisano, del prispevkov se računa iz bruto plače, del prispevkov pa na bruto plačo.

Strošek delodajalca je tako nižji pri 2000+500 kot pri 2500, pa še delavec več dobi.


tole ne pije vode. Prihodki ali štejejo v bruto plačo ali pa so izvzeti (malica, prevoz). Da bi bili posamezni dodatki obdavčeni po različnih stopnjah še nisem zasledil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Mato989 ::

matobeli je izjavil:

Če pogledaš plačno listo je vse napisano, del prispevkov se računa iz bruto plače, del prispevkov pa na bruto plačo.

Strošek delodajalca je tako nižji pri 2000+500 kot pri 2500, pa še delavec več dobi.


WTF? A lahko to dokažeš? Ker jaz ko dobivam 100€ stimulacije na mesec je enak bruto 2 kot če bi dobival 100€ višji bruto osnovno plačo...

Ja, regres, malica, potni, dnevnice in še mogoče kaka specifika ja... ampak vse ostalo pa pade v bruto in tudi bruto 2.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

telexdell ::

Mato989 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Če pogledaš plačno listo je vse napisano, del prispevkov se računa iz bruto plače, del prispevkov pa na bruto plačo.

Strošek delodajalca je tako nižji pri 2000+500 kot pri 2500, pa še delavec več dobi.


WTF? A lahko to dokažeš? Ker jaz ko dobivam 100€ stimulacije na mesec je enak bruto 2 kot če bi dobival 100€ višji bruto osnovno plačo...

Ja, regres, malica, potni, dnevnice in še mogoče kaka specifika ja... ampak vse ostalo pa pade v bruto in tudi bruto 2.

Na bruto plačo se ti izračunajo prispevki (2x,xx%), iz bruto plače pa se ti izračuna akontacija dohodnine.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mato989 ::

telexdell je izjavil:

Mato989 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Če pogledaš plačno listo je vse napisano, del prispevkov se računa iz bruto plače, del prispevkov pa na bruto plačo.

Strošek delodajalca je tako nižji pri 2000+500 kot pri 2500, pa še delavec več dobi.


WTF? A lahko to dokažeš? Ker jaz ko dobivam 100€ stimulacije na mesec je enak bruto 2 kot če bi dobival 100€ višji bruto osnovno plačo...

Ja, regres, malica, potni, dnevnice in še mogoče kaka specifika ja... ampak vse ostalo pa pade v bruto in tudi bruto 2.

Na bruto plačo se ti izračunajo prispevki (2x,xx%), iz bruto plače pa se ti izračuna akontacija dohodnine.


To je meni vse jasno, ampak ti meni povej če sta ta dva izračuna različna ali enaka (sam menim da enaka) v primeru da ima nekdo 2.500€ BRUTO plače v pogodbi, nekdo pa 2.000€ bruto plače in dobiva vsak emsec 500€ stimulacije (torej bruto)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mike_Rotch ::

Ja, sam bruto 500eur dodatkov ni isti neto kot bruto 500eur plače.


Ja, je isto. OP je posebej izpostavil malico in potne stroške in jasno napisal, da gre za dodatke v obliki stimulacije.

Za firmo si mislim, da je 2000+500 bolje, za delavca pa verjetno slabše, ker se lahko takšni dodatki kadarkoli ukinejo, zmanjšajo, itd. Pa verjetno tudi v primeru bolniške se mu potem gleda 2000€ bruto brez dodatkov in je na slabšem za čas bolniške napram tistemu, ki dobi 2500€ bruto brez dodatkov.


Pravilno ugotavljaš. Dodatke je bistveno lažje ukiniti kot znižati plačo. Jaz bi se takšnega delodajalca izognil v najširšem možnem krogu.

crniangeo ::

Verjetno se pozna pri penziji. Se ne izračuna penzija na osnovno bruto plačo?
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Mato989 ::

crniangeo je izjavil:

Verjetno se pozna pri penziji. Se ne izračuna penzija na osnovno bruto plačo?


Ne, penzija se računa od vplačanih prispevkov ki se izračunajo iz Bruto plače...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

borut_p ::

2.000 + 500 je isto kot 2.500, saj se oboje najprej sesteje v brotu osnovi in od njih odbije davke. Vem, ker imam jaz tako.

Groot ::

matobeli je izjavil:

"neto" je pri 2k bruto in 500 dodatkov višji kot pri 2.5k bruto, ker se dodatki ne obdavčijo, oziroma ne vsi.

Tudi za delodajalca je nekaj nižji znesek če izplačuje dodatke.

Seveda vse skupaj na račun nižje pokojnine, bolniških, ter rizika ukinitve.


Nič od napisanega niti malo ne drži. Da ne bo kdo kdaj nasedel, spet eden izmed vrhunskih malo na pamet nasvetov na S-T.

Kot so omenili že drugi, bruto bruto/neto je v obeh primerih enako, zato posebnega vpliva na pravice delavca ni. Je pa seveda opcija 2000+500 za delavca slabša, ker lahko tistih 500 precej zlahka odplava stran, medtem ko 2500 je fiksna plača.

telexdell ::

Groot je izjavil:



Nič od napisanega niti malo ne drži. Da ne bo kdo kdaj nasedel, spet eden izmed vrhunskih malo na pamet nasvetov na S-T.

Kot so omenili že drugi, bruto bruto/neto je v obeh primerih enako, zato posebnega vpliva na pravice delavca ni. Je pa seveda opcija 2000+500 za delavca slabša, ker lahko tistih 500 precej zlahka odplava stran, medtem ko 2500 je fiksna plača.

Seveda pa velja tudi obratno- precej lažje postane +500 jurja kot pa plača zraste iz 2500 na 3 jurje. Nenazadnje tudi zato, ker delodajalec ve, ba bo jurja dodatka lahko ukinil, če mu bo zaškripalo.
Seveda je pa razlika ali dodatek dobiš "na lepe oči" kot npr. nek osebni prispevek ali pa je to določeno z nekim dogovorom med sindikati in delodajalci ali je v internem pravilniku ali je celo dan kot aneks k pogodbi o zaposlitvi. Prvi vrsta dodatka je lahko vsak mesec drugačna ali je sploh ni (delavec dobi nagrado, katero mi da šef), druga vrsta pa ima neka pravila izplačevanja in lahko sam veš, ali in koliko ga boš dobil (pri nas je to npr. dodatek na prisotnost- če imaš dopust ga ni, če si b bolniški ga ni, če si dovolj dolgo v bolniški ga je spet nekaj več...).
Višja osnovna plača ali plača z dodatki- če je bruto enak, je tudi neto enak.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Spura ::

Kot ze napisano obstajajo dodatki, ki niso del bruta: malica, prevoz in potencialno regres. Malica je neobdavcena do 6.3 evra na dan, kar je visje gre v bruto. Prevoz je v celoti neobdavcen. Regres je neobdavcen do nekega zneska, ki je vsako leto drugacen, ce je visji je del obdavcljivega bruta. Bruto tukaj je davcna osnova, ki je osnova za izracun dohodnine, prispevkov in potem tudi pravic (porodniska, bolniska, dopust, itd...). Kako to delodajalec strukturira na placilni listi pa drzavo ne zanima. Lahko imate 200 evrov malice na dan. Lahko imate minimalca pa vse ostalo variabilo. Pravice se racunajo iz nekega povprecja preteklih bruto prejemkov (recimo porodniska je zadnjih 12 mesecev), razen pri dolocenih privilegiranih skupinah.

Ajnstajn` ::

Groot je izjavil:

matobeli je izjavil:

"neto" je pri 2k bruto in 500 dodatkov višji kot pri 2.5k bruto, ker se dodatki ne obdavčijo, oziroma ne vsi.

Tudi za delodajalca je nekaj nižji znesek če izplačuje dodatke.

Seveda vse skupaj na račun nižje pokojnine, bolniških, ter rizika ukinitve.


Nič od napisanega niti malo ne drži. Da ne bo kdo kdaj nasedel, spet eden izmed vrhunskih malo na pamet nasvetov na S-T.

Kot so omenili že drugi, bruto bruto/neto je v obeh primerih enako, zato posebnega vpliva na pravice delavca ni. Je pa seveda opcija 2000+500 za delavca slabša, ker lahko tistih 500 precej zlahka odplava stran, medtem ko 2500 je fiksna plača.



verjetno je @matobeli samo malo zabluzil in prebral OPja tako na polovico na daleč in je verjetno imel v mislih dodatke, kot so malica in prevoz. Potem, ko ste ga opozorili, da je OP to tudi konkretno extra navedel, se je pa odločil da se rajši skrije in pravilno je tako.:))
//

maticb492 ::

TL:DR v praksi je vseeno, in bo vseeno, razen če se pojavijo problemi v firmi ali z tvojo zaposlitvijo itd. potem ti lažje nehajo izplačevat dodatke, kot pa plačo po pogodbi.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Kekokekič ::

Okj seprav je ubistvu na koncu isto - 2500 ali 2000+500. Edina razlika je ta, da teh +500 lahko delodajalec kadarkoli odreže zaradi slabega poslovanja oz. česarkoli druzga. Lahko pa načeloma ta +500 zraste tud na +600,700,.. Če prav razumem je tudi potem glede pokojnine in tega enako na koncu?

Evo pa da še malo ankete naredimo zraven - kaj bi potem vi rajši vzeli, če bi lahko zbirali oz. če bi recimo imeli dve ponudbi od dveh firm - pri eni 2500 fiksno pri eni pa 2000 + 500 (oz + xxx€ - kolikor pač nanese)?

maticb492 ::

Kekokekič je izjavil:

Okj seprav je ubistvu na koncu isto - 2500 ali 2000+500. Edina razlika je ta, da teh +500 lahko delodajalec kadarkoli odreže zaradi slabega poslovanja oz. česarkoli druzga. Lahko pa načeloma ta +500 zraste tud na +600,700,.. Če prav razumem je tudi potem glede pokojnine in tega enako na koncu?

Evo pa da še malo ankete naredimo zraven - kaj bi potem vi rajši vzeli, če bi lahko zbirali oz. če bi recimo imeli dve ponudbi od dveh firm - pri eni 2500 fiksno pri eni pa 2000 + 500 (oz + xxx€ - kolikor pač nanese)?


Ja, delodajalec si lahko izmisli in ti izplača miljon vsak mesec kot dodatki, dokler so davki obračunani. Edina posebnost je regres.

Drugače pa jaz se ne bi niti malo odločal glede takšnih detjalov v plači. Odločal bi se glede na občutek v firmi, sodelavci, vzdušje itd., ki je bolj pomembno kot pa neki what-if-could-be scenraiji glede tega kako se izplača plača. Še posebej zato ker pri 2500€ bruto verjetno nisi v proizvodnji za trakom in je nivo profesionalnosti višji, kot pa neko nategovanje na vsakem koraku.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Ajnstajn` ::

Kekokekič je izjavil:

Okj seprav je ubistvu na koncu isto - 2500 ali 2000+500. Edina razlika je ta, da teh +500 lahko delodajalec kadarkoli odreže zaradi slabega poslovanja oz. česarkoli druzga. Lahko pa načeloma ta +500 zraste tud na +600,700,.. Če prav razumem je tudi potem glede pokojnine in tega enako na koncu?

Evo pa da še malo ankete naredimo zraven - kaj bi potem vi rajši vzeli, če bi lahko zbirali oz. če bi recimo imeli dve ponudbi od dveh firm - pri eni 2500 fiksno pri eni pa 2000 + 500 (oz + xxx€ - kolikor pač nanese)?



seveda je bolje imeti 2500 bruto osnovo. Kot je nekdo ze prej omenil, ti osnove ne morejo vzeti brez podpisa, medtem ko stimulacjio pa lahko kadarkoli.
Dejansko je 2500 bruto več na letni ravni, ker bos itaq sel na dopust. Pri dopustu se vzame osnova (v tvojem primeru 2000€), enako, ce bos slucajno sel na bolnisko.
Ce imas 2500 osnove, tudi ne pomeni da ti ne mores dobiti kaksne stimulacije kaseje zraven.
Tako da dejansko je 2500€ osnove več. (zaradi dopusta)Sem 99% prepričan, če pa ni, naj me nekdo popravi.
//

maticb492 ::

Ajnstajn` je izjavil:

seveda je bolje imeti 2500 bruto osnovo. Kot je nekdo ze prej omenil, ti osnove ne morejo vzeti brez podpisa, medtem ko stimulacjio pa lahko kadarkoli.
Dejansko je 2500 bruto več na letni ravni, ker bos itaq sel na dopust. Pri dopustu se vzame osnova (v tvojem primeru 2000EUR), enako, ce bos slucajno sel na bolnisko.
Ce imas 2500 osnove, tudi ne pomeni da ti ne mores dobiti kaksne stimulacije kaseje zraven.
Tako da dejansko je 2500EUR osnove več. (zaradi dopusta)Sem 99% prepričan, če pa ni, naj me nekdo popravi.



Za bolniško ni res, ker vzamejo povprečje:

Osnova za nadomestilo je zavarovančeva povprečna mesečna plača in nadomestila, ki so bila izplačana v koledarskem letu pred letom (https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/...

Za dopust pa ne vem, ker je težko najdit na google, primera iz prakse pa ne poznam.

EDIT: V bistvu je spet odvisno kako se zmeniš. Se posipam z pepelom, ker sem se spomnil da imam primer, in sicer svoj, ker sem dobil 550EUR dodatka poleg osnovne plače lani, in sem imel v tistem mescu dopust, pa je plača isto. Ampak seveda, to je zato, ker je bilo tako zmenjeno. Lahko bi delodajalec rekel da ti noče izplačat dodatka za dni dopusta, je spet čisto odvisno od tega kako se zmeniš z delodajalcem... nič ni prav ali narobe; kot vedno, dokler so davki plačani in se drži pogodb/zakonov, kar tukaj bi se v vsakem primeru (da ti izplača, in da ti ne izplača)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mato989 ::

Ajnstajn` je izjavil:

Kekokekič je izjavil:

Okj seprav je ubistvu na koncu isto - 2500 ali 2000+500. Edina razlika je ta, da teh +500 lahko delodajalec kadarkoli odreže zaradi slabega poslovanja oz. česarkoli druzga. Lahko pa načeloma ta +500 zraste tud na +600,700,.. Če prav razumem je tudi potem glede pokojnine in tega enako na koncu?

Evo pa da še malo ankete naredimo zraven - kaj bi potem vi rajši vzeli, če bi lahko zbirali oz. če bi recimo imeli dve ponudbi od dveh firm - pri eni 2500 fiksno pri eni pa 2000 + 500 (oz + xxx€ - kolikor pač nanese)?



seveda je bolje imeti 2500 bruto osnovo. Kot je nekdo ze prej omenil, ti osnove ne morejo vzeti brez podpisa, medtem ko stimulacjio pa lahko kadarkoli.
Dejansko je 2500 bruto več na letni ravni, ker bos itaq sel na dopust. Pri dopustu se vzame osnova (v tvojem primeru 2000€), enako, ce bos slucajno sel na bolnisko.
Ce imas 2500 osnove, tudi ne pomeni da ti ne mores dobiti kaksne stimulacije kaseje zraven.
Tako da dejansko je 2500€ osnove več. (zaradi dopusta)Sem 99% prepričan, če pa ni, naj me nekdo popravi.


Nima veze, če je +500€ na lepe oči je lahko tudi če si cel mesec na dopustu =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tidule ::

maticb492 je izjavil:

Ajnstajn` je izjavil:

seveda je bolje imeti 2500 bruto osnovo. Kot je nekdo ze prej omenil, ti osnove ne morejo vzeti brez podpisa, medtem ko stimulacjio pa lahko kadarkoli.
Dejansko je 2500 bruto več na letni ravni, ker bos itaq sel na dopust. Pri dopustu se vzame osnova (v tvojem primeru 2000EUR), enako, ce bos slucajno sel na bolnisko.
Ce imas 2500 osnove, tudi ne pomeni da ti ne mores dobiti kaksne stimulacije kaseje zraven.
Tako da dejansko je 2500EUR osnove več. (zaradi dopusta)Sem 99% prepričan, če pa ni, naj me nekdo popravi.



Za bolniško ni res, ker vzamejo povprečje:

Osnova za nadomestilo je zavarovančeva povprečna mesečna plača in nadomestila, ki so bila izplačana v koledarskem letu pred letom (https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/...

Za dopust pa ne vem, ker je težko najdit na google, primera iz prakse pa ne poznam.

EDIT: V bistvu je spet odvisno kako se zmeniš. Se posipam z pepelom, ker sem se spomnil da imam primer, in sicer svoj, ker sem dobil 550EUR dodatka poleg osnovne plače lani, in sem imel v tistem mescu dopust, pa je plača isto. Ampak seveda, to je zato, ker je bilo tako zmenjeno. Lahko bi delodajalec rekel da ti noče izplačat dodatka za dni dopusta, je spet čisto odvisno od tega kako se zmeniš z delodajalcem... nič ni prav ali narobe; kot vedno, dokler so davki plačani in se drži pogodb/zakonov, kar tukaj bi se v vsakem primeru (da ti izplača, in da ti ne izplača)


Pri bolniški kot praviš ni razlike, pri dopustu pa praviloma je. Bolniška se namreč računa od povprečja, medtem ko se dopust izplača po pogodbi in bolj težko zahtevaš od delodajalca da ti naprimer izplača dodatek za nočno delo, nadure ali pa povečan obseg dela, če te fizično sploh ni v službi. Seveda pa je kot pišeš možno, da delodajalec to seveda vseeno naredi, če je tak dogovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

maticb492 ::

Tidule je izjavil:


Pri bolniški kot praviš ni razlike, pri dopustu pa praviloma je. Bolniška se namreč računa od povprečja, medtem ko se dopust izplača po pogodbi in bolj težko zahtevaš od delodajalca da ti naprimer izplača dodatek za nočno delo, nadure ali pa povečan obseg dela, če te fizično sploh ni v službi. Seveda pa je kot pišeš možno, da delodajalec to seveda vseeno naredi, če je tak dogovor.


Spet smo malo zmaešali. Tu govorimo o celoti obdavčenih dodatkih, ne pa teh za nočno delo,nadure itd. Tega seveda ne bi dobil. Jaz sem imel recimo osnovno plačo + 550EUR, ker sem se zmenil za povišico, ampak še nismo podpisali nove pogodbe, in so mi vse izplačali par mescev kot dodatek, preden sem dobil novo pogodo. Primer OP v tej temi je isti.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Tidule ::

Od kdaj pa naddure in nočno delo niso v celoti obdavčeni dodatki? Mislim, da si zadaj ti malo pomešal stvari.

Dejstvo je da, ko si na dopustu številnih dodatkov, ki so vezani na dejansko prisotnost (tudi recimo stimulacija) delodajalec ne rabi izplačevat in posledično se bo v takih mesecih poznalo pri plači. Če bi imel dodatke zajete v osnovni plači do tega ne bi prišlo.

To kar ti opisuješ je dobra volja delodajalca oziroma vajin individualni dogovor. To nima nič z vprašanjem OP. OP je vprašal ali bo plača 2500 EUR obdavčena enako kot je plača 2000 EUR + 500 EUR dodatkov (stimulacija). Odgovor na to je da.

Postavljeno je bilo dodatno vprašanje kaj pa v primeru bolniške in dopusta. In tukaj pa zadeva več ni enaka, ker v času dopust delodajalec nima zaveze plačevat dodatkov, ki so vezani na dejansko prisotnost. In to neposredno vpliva na plačilo med dopusti. Posledičn lahko to (sicer malo) vpliva tudi na bolniško.

V praksi je za delavca praktično vedno bolje, če ima dogovorjeno višjo osnovno plačo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

maticb492 ::

Tidule je izjavil:

Od kdaj pa naddure in nočno delo niso v celoti obdavčeni dodatki? Mislim, da si zadj ti malo pomešal stvari.



Jap, butasto sem napisal.

Tidule je izjavil:


Dejstvo je da, ko si na dopustu številnih dodatkov, ki so vezani na dejansko prisotnost (tudi recimo stimulacija) delodajalec ne rabi izplačevat in posledično se bo v takih mesecih poznalo pri plači. Če bi imel dodatke zajete v osnovni plači do tega ne bi prišlo.

To kar ti opisuješ je dobra volja delodajalca oziroma vajin individualni dogovor. To nima nič z vprašanjem OP.



Ne ne, OP je napisal da bi se zmenil za plačo 2500EUR, ampak na pogodbi bi pisalo 2000EUR, vsak mesec bi pa dobil 500EUR kot "dodatek" oz stimulacijo.

Tidule je izjavil:


V praksi je za delavca praktično vedno bolje, če ima dogovorjeno višjo osnovno plačo.



Spet ja in ne, ker v 99% primerov nima veze... mislim a boš šel tožit nekoga, ker ti je znižal plačo? Saj daš 3x več za stroške tožbe. Pogodbo ti pa itak lahko dajo novo za podpis in če rabiš službo in denar jo boš v vsakem primeru podpisal... tako da nima ravno veliko veze.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Tidule ::

Ne ne, OP je napisal da bi se zmenil za plačo 2500EUR, ampak na pogodbi bi pisalo 2000EUR, vsak mesec bi pa dobil 500EUR kot "dodatek" oz stimulacijo.

OP ni nič takega napisal. OP je samo vprašal kako je z razmerjem BRUTO NETO v primeru višje osnove vs osnova plus dodatki. In kaj je bolje za delavca. In odgovor je enostaven, za delavca je boljša višja osnova, ker je dodatke lažje ukinit in ker dejansko lahko (primer dopusta) pride povsem legitimno do nižjih izplačil.

Spet ja in ne, ker v 99% primerov nima veze... mislim a boš šel tožit nekoga, ker ti je znižal plačo? Saj daš 3x več za stroške tožbe. Pogodbo ti pa itak lahko dajo novo za podpis in če rabiš službo in denar jo boš v vsakem primeru podpisal... tako da nima ravno veliko veze.

bluziš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

maticb492 ::

Tidule je izjavil:


OP ni nič takega napisal. OP je samo vprašal kako je z razmerjem BRUTO NETO v primeru višje osnove vs osnova plus dodatki.


Je napisal :)


Recimo, da ima nekdo plačo 2500EUR bruto - osnova brez dodatkov, stimulacij itd. Toliko dobi. Drugi pa ima plačo 2000EUR - osnova brez dodatkov s tem, da zraven dobi še za 500EUR dodatkov/stimulacij. Torej imata potem oba 2500EUR bruto (+ potni in malica, itak..). Kaj je dejansko bolje za delavca?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Tidule ::

Oprosti, ampak z nepismenimi se pa res nima smisla pogovarjat. Kje tukaj piše, da OP kakorkoli piše o tem, da bi se on karkoli menil o plači? Kot je jasno napisal so imeli gostilniško debato o tem kako je obdavčena situacija 2000+500 vs 2500 in kaj je boljše za delavca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

maticb492 ::

Tidule je izjavil:

Oprosti, ampak z nepismenimi se pa res nima smisla pogovarjat.


Kaj ti ni jasno pri napisanem?

primer 1:
2500EUR bruto na pogodbi + potni,malica itd.

primer 2:
2000EUR na pogodbi + dogovor za fiksno 500EUR stimulacije + potni, malica itd.

????

EDIT: Kasneje sem se navezoval tudi na vprašanje 2.; ki je bilo kje bi izbral zaposlitev, in sem napisal da nima veze, ker je veliko drugih faktorjev bolj pomembnih od tega kaj piše na plačilni listi za isto cifro.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mato989 ::

Generalni odgovor na vprašanje OPja je tole:

Bruto 2.500€ + potni in malica
Bruto 2.000€ + stimulacije 500€ Bruto + potni in malica

Izplačilo je IDENTIČNO razliak je samo v tem, da mu v primeru 2 lahko brez česarkoli nadrejeni lahko odredi prenehanja dobivanja te stimulacije 500€ in si lahko žvižga... vse ostalo je identično!!!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Mato989 je izjavil:

Generalni odgovor na vprašanje OPja je tole:

Bruto 2.500€ + potni in malica
Bruto 2.000€ + stimulacije 500€ Bruto + potni in malica

Izplačilo je IDENTIČNO razliak je samo v tem, da mu v primeru 2 lahko brez česarkoli nadrejeni lahko odredi prenehanja dobivanja te stimulacije 500€ in si lahko žvižga... vse ostalo je identično!!!



Ja, v primeru 1 z 2500€ na mesec, mu bo pa rekel "tu imaš novo pogdobo za 500€ manj, podpiši ali pa zaključiš čez 30 dni".... daj bodimo malo realni; nima veze, oz. imaš kvečjemu odpovedni rok za buffer, drugače si pa še vedno v istem položajku
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Tidule ::

ja, bodimo realni in si nehajmo izmišljat pravljice, ki nimajo nič s temo in vprašanjem OP.

maticb492 ::

Mah odgovor je bil že v prvih postih in parkrat ponovljen, vse ostalo je pa izmišljanje scenarijev in debata :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Groot ::

maticb492 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Generalni odgovor na vprašanje OPja je tole:

Bruto 2.500EUR + potni in malica
Bruto 2.000EUR + stimulacije 500EUR Bruto + potni in malica

Izplačilo je IDENTIČNO razliak je samo v tem, da mu v primeru 2 lahko brez česarkoli nadrejeni lahko odredi prenehanja dobivanja te stimulacije 500EUR in si lahko žvižga... vse ostalo je identično!!!



Ja, v primeru 1 z 2500EUR na mesec, mu bo pa rekel "tu imaš novo pogdobo za 500EUR manj, podpiši ali pa zaključiš čez 30 dni".... daj bodimo malo realni; nima veze, oz. imaš kvečjemu odpovedni rok za buffer, drugače si pa še vedno v istem položajku


Aha in razlog za odpoved pa bo? Stroškovna optimizacija?? Veliko sreče s tem.

Spet nova tema kjer je odgovor že zdavnaj jasen, ampak še vedno se najdejo neka svojstvena tolmačenja, ki so povsem mimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

maticb492 ::

Groot je izjavil:


Aha in razlog za odpoved pa bo? Stroškovna optimizacija?? Veliko sreče s tem.

Spet nova tema kjer je odgovor že zdavnaj jasen, ampak še vedno se najdejo neka svojstvena tolmačenja, ki so povsem mimo.


Moram priznat da ne poznam prakse, ker me še ni noben odpustil, in ne poznam koga, da bi ga odpustili (oz. ne osebno do tega nivoja da bi vedel kako to poteka), ampak daj mi povej kako boš zagovarjal subjektivno nesposobnost? Boš se na sodišču še mesece kasneje jebal in plačeval stroške odvetnika, zato da boš dobil nekaj odpravnine?

V podrejenm položaju si, zato je isti k***.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Groot ::

maticb492 je izjavil:

Groot je izjavil:


Aha in razlog za odpoved pa bo? Stroškovna optimizacija?? Veliko sreče s tem.

Spet nova tema kjer je odgovor že zdavnaj jasen, ampak še vedno se najdejo neka svojstvena tolmačenja, ki so povsem mimo.


Moram priznat da ne poznam prakse, ker me še ni noben odpustil, in ne poznam koga, da bi ga odpustili (oz. ne osebno do tega nivoja da bi vedel kako to poteka), ampak daj mi povej kako boš zagovarjal subjektivno nesposobnost? Boš se na sodišču še mesece kasneje jebal in plačeval stroške odvetnika, zato da boš dobil nekaj odpravnine?

V podrejenm položaju si, zato je isti k***.


Ja točno tako - na sodišču bom zatrjeval neupravičeno odpoved. Jebal se bo pa v tem primeru kvečjemu delodajalec, ki bo moral dokazat obstoj odpovednega razloga. Stroške odvetnika bo pa prav tako pokril delodajalec potem ko bo izgubil.

No si pa vsaj sam priznal da že v osnovi nimaš niti znanja niti izkušenj s tem. Zakaj je potem treba vseeno pisati o nečem česar ne poznaš?

Invictus ::

maticb492 je izjavil:


Moram priznat da ne poznam prakse, ker me še ni noben odpustil, in ne poznam koga, da bi ga odpustili (oz. ne osebno do tega nivoja da bi vedel kako to poteka), ampak daj mi povej kako boš zagovarjal subjektivno nesposobnost? Boš se na sodišču še mesece kasneje jebal in plačeval stroške odvetnika, zato da boš dobil nekaj odpravnine?

V podrejenm položaju si, zato je isti k***.

Delovna sodišča večionoma presodijo v korist šibkejše stranke. Kar kot delojemalec si. Kar pomeni, da boš za čas do pravnomočne sopdbe dobil vso plačo za nioč dela plus stroške odvetnika. Na koncu pa še civilna tožba zaradi duševne stiske...

Poleg tega se gredo delodajalci razne igrice, ki nimajo veze s pravom, zato pa vedno popušijo. Seveda je vprašanje ali še ti splača potem iti delat nazaj v isto firmo, ampak jaz bi šel, že zato da malo jebem v glavo tistega, ki me je odpustil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

maticb492 je izjavil:

Groot je izjavil:


Aha in razlog za odpoved pa bo? Stroškovna optimizacija?? Veliko sreče s tem.

Spet nova tema kjer je odgovor že zdavnaj jasen, ampak še vedno se najdejo neka svojstvena tolmačenja, ki so povsem mimo.


Moram priznat da ne poznam prakse, ker me še ni noben odpustil, in ne poznam koga, da bi ga odpustili (oz. ne osebno do tega nivoja da bi vedel kako to poteka), ampak daj mi povej kako boš zagovarjal subjektivno nesposobnost? Boš se na sodišču še mesece kasneje jebal in plačeval stroške odvetnika, zato da boš dobil nekaj odpravnine?

V podrejenm položaju si, zato je isti k***.

Nimas izkusenj, ne poznas zadeve ampak vseeno posotavljas zgresene trditve? Le zakaj...

Pred delovnim sodiscem je delodajalec tisti, ki bo moral povsem objektivno dokazat nesposobnost delavca. In bo pogorel po celi crti ko bo delavec pojasnil da je postal nesposoben takrat ko je odklonil pogodbo z nizjo placo.

Aja pa pred sodiscem bos dobil vse stroske povrnejene plus placo za celotno obdobje.

maticb492 ::

Imate prav, ampak ne vem kakšne odnose imate vi v službah, da bi se šli tožbe in si še več stresa nakopali, more bit fajn na šihtu, ki ga "obdržiš" s tožbo lol.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Tidule ::

O kakih odnosih pa govoris ce se ti zdi normalno da delodajalec kar tako niza place in delavci to mirno podpisujejo. Kako pa po tvoje zgleda delat v sluzbi kjer ti delodajalec lahko vask mesec prinese pogodbo s pol nizjo placo?

Kot ze receno - ne bluzi, ker ti stres ocitno skodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

maticb492 je izjavil:

Imate prav, ampak ne vem kakšne odnose imate vi v službah, da bi se šli tožbe in si še več stresa nakopali, more bit fajn na šihtu, ki ga "obdržiš" s tožbo lol.


Sklepam da vazelin prineseš sabo ko te šef veselo jebe nekam? Ker drugače ne razumem kako ti je bolj sporno da bo delavec tožil delodajalca, ki mu je dal odpoved zato ker ni podpisal pogodbe s 500 eur nižjo plačo, kot pa to da ti delodajalec kar samovoljno niža plačo. Ne vem no, sam delodajalca ki bi mi prišel s tako idejo niti približno ne bi želel več gledati. Nekateri ste pa očitno bolj labilni ali nekaj.

maticb492 ::

Meni ni nič sporno, samo tukaj ste/smo vsi glasni, v praksi bi pa večina sprejela znižanje plače, ker si ne more privoščit izpada dohodka. Nisem argumentiral kaj je pravno/moralno prav ali narobe, samo kaj bi se v praksi verjetno zgodilo....

EDIT: Mislim nekje berem zgodbe kako ljudjem izplačajo regres, potem jim pa direktor grozi da mu morajo regres dvignat in dat denar, če ne dobijo odpoved, tukaj ste pa vsi glasni kako bi iztožili svoje.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mato989 ::

maticb492 je izjavil:

Meni ni nič sporno, samo tukaj ste/smo vsi glasni, v praksi bi pa večina sprejela znižanje plače, ker si ne more privoščit izpada dohodka. Nisem argumentiral kaj je pravno/moralno prav ali narobe, samo kaj bi se v praksi verjetno zgodilo....

EDIT: Mislim nekje berem zgodbe kako ljudjem izplačajo regres, potem jim pa direktor grozi da mu morajo regres dvignat in dat denar, če ne dobijo odpoved, tukaj ste pa vsi glasni kako bi iztožili svoje.


Zato pa se nam to ne dogaja.... Ce meni placa em dan zamuja bi zacel jaz tudi zamujat na siht....

Samo butl brez place hodi se naprej delat itd..
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Mato989 je izjavil:


Zato pa se nam to ne dogaja.... Ce meni placa em dan zamuja bi zacel jaz tudi zamujat na siht....

Samo butl brez place hodi se naprej delat itd..


Ja lahko je tebi rečt, lahko je tudi meni rečt, ko me skoraj prosijo da pridem drugam delat in imam poleg tega še kripto in veliko kapitala v drugih stvareh.

No saj nima veze, brezveze smo se "skregali". Pravno vam dam 100% prav oz. verjamem da je tako (nisem se spuščal v zakonik), v praksi pa živi večina iz meseca v mesec in si ne morejo privoščit takšnih izpadov.

Se opravičujem za brezvezen dramatičen off topic, na vprašanje v prvem postu smo itak že zdavnaj odgovorili.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

TheBlueOne ::

Kekokekič je izjavil:


Za firmo si mislim, da je 2000+500 bolje, za delavca pa verjetno slabše, ker se lahko takšni dodatki kadarkoli ukinejo, zmanjšajo, itd. Pa verjetno tudi v primeru bolniške se mu potem gleda 2000€ bruto brez dodatkov in je na slabšem za čas bolniške napram tistemu, ki dobi 2500€ bruto brez dodatkov.

Se motim? Kako je s tem? Da malo zaprem usta :D


V nasi branzi to sigurno ni plus za podjetje, ker je zelo slaba reklama. Poleg tega te lahko kdo "sune" za isti denar.

Ce bi se jaz znasel v polozaju kjer bi mi dali na mizo kaj takega ne bi sprejel paritete, ce mi ne bi res tekla voda v grlo. Ce bi imel vsaj malo opcij bi bil pogoj ali 2500€ fiksno ali pa 2000€ + 750€ stalnega dodatka zaradi negotovosti. V trenutnih casih pa bi se skoraj sigurno malo uzalil in dal takoj pogoj 3000€ fiksno, ker vprasanje ce bi se sploh se kdaj javil podjejtu. Ce bi sprejeli bi verjetno samo visal dokler ne bi obupali. Je neka moralna obveza, da take delodajalce trola kdor zmore.

Cveto ::

Zadeva je enostavna.

Dobiš osnovno plačo. Na to dobiš dodatek za delovno dobo, kot je predviden v kolektivni pogodbi (ponavadi 0,5 ali 0,6% za vsako leto).

Dodatno k temu dobiš stimulacijo, dodatek za delovno uspešnost, dodatek za nadurno delo itd...

Tole skupaj je bruto plača in od tega plačuješ dohodnino, to se upošteva za penzijo itd...

Dodatno na to dobiš še (neobdavčeno in se ne šteje v penzijo): povračilo stroškov prevoza na delo, povračilo stroškov prehrane, materialne stroške (če si kaj založil) in morebitne potne naloge (kilometrino, dnevnice itd...).

Imamo torej obdavčene dodatke (stimulacija, poslovna uspešnost, dodatek za nadurno delo itd...) in neobdavčene dodatke (malica, prevoz, kilometrina, dnevnice itd...).

Pri dohodnini in penziji torej ni razlike, če imaš manjšo osnovo in večjo stimulacijo, je pa nekaj malega razlike pri delovni dobi.

Recimo primer 1: 2500 bruto, dobiš 15eur delovne dobe za vsako leto (za 20 let torej dodatnih 300 eur)
Primer 2: 2000 bruto, 500 nagrade, dobiš 12eur za vsako leto (za 20 let torej 240 eur).

V drugem primeru torej 60 eur (bruto) manj.

Razlika za začetnike ni velika, se pa z leti nebere.

Jaz bi vseeno gledal službo, ki bi mi bolj ustrezala (lokacija, možnost napredovanja, delovno vzdušje itd...).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v bruto plači (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8710480 (6608) buttcrack
»

večji bruto ali nižji bruto + nagrada

Oddelek: Loža
284017 (3239) Smurf
»

Obračun bruto plače ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812261 (9206) Ales
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8119296 (16912) McHusch
»

Minimalna neto plača

Oddelek: Loža
2724401 (22834) MadMicka

Več podobnih tem