» »

Kako napeljati UTP kabel po hiši

Kako napeljati UTP kabel po hiši

sh4rkc ::

Živjo!

Zanimam me kako napeljati UTP kabel po hiši ker v prihodnosti dobimo optiko in morem vse še enkrat napeljat. Ali moram za računalnik in TV vlečt vsak kabel posebaj iz modema? Sem narisal na list papirja kako mislim naredit. Pa mi povejte ali je tako vredu ali ni vredu in kaj bi mogel spremeniti.

 Slika 1

Slika 1


 Slika 2

Slika 2

Baja ::

jaz bi odstranil tiste spliterje in vse priklopil na ruter. preko spliterja bos imel max 100Mb/s prenose.

MTm2H37rqt7B ::

izogibaj se Y pretvornikov (2v1) ker s tem zmanjšaš prepustnost na 100mbit,

do obeh switchov povleči lepo individualni kabel

edit: me je Baja prehitel :)

Zgodovina sprememb…

_ssd_sata ::

https://www.educba.com/star-network-top...
 Star Network Topology

Star Network Topology



Med nadstropji (če so) vsaj dvojne 1000-T, pa še dodatne vode za rezervo, sicer pa itak imate cevi, pa se doda po potrebi kadarkoli lahko. Vsaj 2 vtičnici v vsak prostor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: _ssd_sata ()

sh4rkc ::

Se pravi tako kot sem narisal zdaj naj bi bilo vredu? Čist poenostavljeno. Kable bom pa vleku po stropu v kanalčkih. Po dozah se nebom igrov :). Neki kanalčkov je že narejenih.

Hvala za odgovore.

 3

3

profii ::

Kater operater ti pripelje optiko?

Baja ::

to je ze boljse. jaz bi edino ruter dal takoj za modem, switche pa zadaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

sh4rkc ::

profii je izjavil:

Kater operater ti pripelje optiko?
Telekom

Senitel ::

sh4rkc je izjavil:

Se pravi tako kot sem narisal zdaj naj bi bilo vredu? Čist poenostavljeno. Kable bom pa vleku po stropu v kanalčkih. Po dozah se nebom igrov :). Neki kanalčkov je že narejenih.

Hvala za odgovore.

 3

3


Zakaj boš imel svoj router tukaj? En računalnik imaš na LAN strani, drugega na WAN strani, torej se ne bosta videla med sabo in obenem se zanašaš na ISP-jev "modem", da bo tudi router... TV-ji morajo biti tudi na ločenem omrežju od računalnikov.
Tole bi sicer načeloma delovalo, ampak boš moral vse switche vzet smart in nastavit VLAN-e. Kot je bilo linkano zgoraj: zvezda. Router + switch, tamle kot imaš trenutno prvi switch. Dva kabla do modema (en za TV, drugi za internet). TV na switch in do vsakega TV-ja svoj kabel in dva kabla do računalnikov. Lahko prideš skoz tudi samo z routerjem, ki ima dovolj portov in nastaviš VLAN-e.

starfotr ::

Čim manj switchev in spliterjev ter čim več kablovja.

sh4rkc ::

Problem je ker bo modem v kleti v garaži in da pripeljem do prvega switch na sliki 3 je to cca 20-25 metrov. Če ignoriram prvi switch in grem direkt čez strop do routerja imam potem spet problem, ker morem 2 kabla vlečt v klet nazaj do sobe in so 3je kabli v dozi, tako bi bil pa samo en.
Zato sem mislil dat switch preden gre čez strop. Ampak Ja se da rešit tako da se vleče 1 kabel za računalnik na switch(je več računalnikov) in eden samo za televizijo posebi do tiste sobe in potem še 2 za čez strop do ruterja in switcha in vsak kabel posebej do televizije ali računalnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sh4rkc ()

profii ::

sh4rkc je izjavil:

profii je izjavil:

Kater operater ti pripelje optiko?
Telekom


Po defaultu je telekomov modem tudi router. Če ga ne boš nastavljal v bridge imaš lahko samo switche zadaj in ne potrebuješ svojega routerja. Za wifi lahko kupiš samo AcessPoint. Tako boš imel vse na istem omrežju, na TVju boš lahko gledal Youtube s telefona kakor na chromecastu itd. Poleg tega se izogneš problem, da bi imel kakšno TV za routerjem,...

sh4rkc ::

profii je izjavil:

sh4rkc je izjavil:

profii je izjavil:

Kater operater ti pripelje optiko?
Telekom


Po defaultu je telekomov modem tudi router. Če ga ne boš nastavljal v bridge imaš lahko samo switche zadaj in ne potrebuješ svojega routerja. Za wifi lahko kupiš samo AcessPoint. Tako boš imel vse na istem omrežju, na TVju boš lahko gledal Youtube s telefona kakor na chromecastu itd. Poleg tega se izogneš problem, da bi imel kakšno TV za routerjem,...


Ja ruter sem imel v uporabljat za WIFI. Problem modema je da je v kleti in je zelo odaljen in bi pokrival samo 2 sobe od 10 :). Ampak ja razumem kaj želiš povedat.

profii ::

sh4rkc je izjavil:

profii je izjavil:

sh4rkc je izjavil:

profii je izjavil:

Kater operater ti pripelje optiko?
Telekom


Po defaultu je telekomov modem tudi router. Če ga ne boš nastavljal v bridge imaš lahko samo switche zadaj in ne potrebuješ svojega routerja. Za wifi lahko kupiš samo AcessPoint. Tako boš imel vse na istem omrežju, na TVju boš lahko gledal Youtube s telefona kakor na chromecastu itd. Poleg tega se izogneš problem, da bi imel kakšno TV za routerjem,...


Ja ruter sem imel v uporabljat za WIFI. Problem modema je da je v kleti in je zelo odaljen in bi pokrival samo 2 sobe od 10 :). Ampak ja razumem kaj želiš povedat.


Router nastavi v AP (acesspoint) mode, in ti bo vzel omrežje od telekomovega routerja in samo oddajal wifi.

janezvalva ::

jaz tudi bi imel optiko.
kaj iz modema vlečem posebej do tv en UTP port1 in port2 UTP na wifi router/switch za vse ostalo?

 shema

shema

IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

najbols potegnet za tv svoj kabl, da se pol ne hecas z switchi pa vlani. Pa vsaj cat6, da si zaziher za 10Gbit mrezo v prihodnosti.
#brezpodpisa

krempelj ::

sh4rkc je izjavil:

Živjo!

Zanimam me kako napeljati UTP kabel po hiši ker v prihodnosti dobimo optiko in morem vse še enkrat napeljat. Ali moram za računalnik in TV vlečt vsak kabel posebaj iz modema? Sem narisal na list papirja kako mislim naredit. Pa mi povejte ali je tako vredu ali ni vredu in kaj bi mogel spremeniti.

 Slika 1

Slika 1


 Slika 2

Slika 2



Predvidevam, da renoviras.

Kable iz vsake sobe v centralno vozlisce kjer nabavis router z vec porti. Ne rabis vec kot en router, pa ce ga mislis srati z wifijem, obvezno racunaj se en utp priklop na drugi strani stanovanja, nekje pod stropom, da bos lahko se en wifi-nekaj priklopil, ko ugotovis, da ti ne nese signal cez stene.

Ni tema te debate, ampak se je ze marsikdo po glavi tepel: v dnevni sobi razmisljaj o kablih za zvocnike. Da se ne bos potem naknadno spomnil imeti 5.1+ pa bojo dragi "kabli po stenah" grdi. Zvocniki imajo visji WAF kot kabli. Pa kanal za kable za TVjem in tja daj raje 3 utp vticnice kot eno, pa cetudi morda kaksna ne bo priklopljena.

Ce ne bos sam vlekel, opozori stromarje, da se utp kable polaga tako, da en vlece, drugi na drugi strani potiska, sicer radi na silo potegnejo kabel in ti raztegnejo zicke (ali v skrajnosti kaksno potrgajo; ampak to lazje reklamiras) - v glavi imej "majstra", ki drzi kabel in se z nogo odriva od stene.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

krempelj ::

Aja se to, za mrezno omarico odlicno deluje: https://www.ikea.com/si/sl/p/lack-pomoz... , ce seveda nimas dveh levih rok in imas malo domisljije. Stane pa 10 eurov.





Seveda jo lahko tudi obrnes na glavo in namontiras na strop, zagradis s strani, dodas vratca, kupis se eno in uporabis zgornji del spodaj, odzagas noge, ce hoces nizjo itd.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

_Denny_ ::

Si že kdaj imel to Lack zadevo v rokah? Z razlogom stane samo 10€, ker je iz kartona in z votlimi nogami. Sem mislil iz tega narediti 3D printer enclosure, ki ga tako hudo hvalijo in pozneje ugotovil, da je totalno neprimerno.

Za dobrih 107€ (92+15 poštnine) dobiš že proper rack - https://www.reichelt.com/si/en/19-15u-w... - ki bo zdržal dlje časa kot oprema v njem.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

krempelj ::

_Denny_ je izjavil:

Si že kdaj imel to Lack zadevo v rokah? Z razlogom stane samo 10€, ker je iz kartona in z votlimi nogami. Sem mislil iz tega narediti 3D printer enclosure, ki ga tako hudo hvalijo in pozneje ugotovil, da je totalno neprimerno.

Za dobrih 107€ (92+15 poštnine) dobiš že proper rack - https://www.reichelt.com/si/en/19-15u-w... - ki bo zdržal dlje časa kot oprema v njem.


Ja, pa piskote se tudi ne splaca peci doma, ker jih lahko kupis v trgovini.
Praskam...

_Denny_ ::

Nisem rekel, da se ne splača, pač pa da je stvar tako majava in nestabilna, da skoraj ni primerna za kaj več kot za okras. Še isti dan kot sem jih dobil so šle dalje.

Sicer pa naj zaradi mene kdo posluša in še po možnosti res zmontira na stop...bo kar veselje, ko bo oprema za par stotakov ob bolj soparnem zraku oz. še pred koncem vijačenja zgrmela na tla.


Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Likalnik ::

Kupujem UTP kabel cat 6, 1giga prenosa in cca 50 metrov dolžine....konektorje bom sam priklopil.....mi lahko prosim priporočate kakšen link kateri kabel vzeti in seveda kje?

Na amazonu gledam tega

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B...

oziroma dobim kaj podobnega tudi pri nas?

rabim pa za priklop toplotne črpalke in sončne elektrarne....kabel bo iz podstrešne napeljan skozi mrtvi dimnik v klet.

darkolord ::

Tale na Amazonu nima bakrenih žičk (CCA = aluminij), takšnih se raje izogibaj.

Pri nas ima kable npr. techtrade.si

Likalnik ::

ok, hvala za to info...na techtradu sem našel tega

https://www.techtrade.si/utp-cat6-patch...

2x 25m je tudi v redu

Vanadium ::

poglej še na digitklik pa da je fulc CU

starfotr ::

Inštalacijske kable glej, ne pa priključnih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fasada (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13129975 (1536) zpza
»

Povečati wi-fi signal v sobi

Oddelek: Omrežja in internet
8755 (527) krop
»

Vleči še en UTP kabel ali kupiti Switch?

Oddelek: Pomoč in nasveti
4510842 (4375) SN1P3R
»

Utorrent prepočasen download (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
508034 (6955) MrStein
»

eBay prevara

Oddelek: Loža
101434 (1022) kixs

Več podobnih tem