» »

Kateri kabel kupiti?

Kateri kabel kupiti?

JokerResiden ::

Zdravo,

Rabim vaso pomoc. In sicer pred kratkim sem si uredil stanovanje poleg hise. Ker na tem objektu v katerem je stanovanje ni interneta, sem razmisljal, da bi kupil kabel ter ga speljal iz modema ki je v hisi pa vse do novega stanovanja(po cevi ki je pod zemljo). Nato bi ga v stanovanju priklopil na wifi adaper... nato pa kabel iz wifi adapterja na siol box recimo. Bi to slo oz. Kaksen kabel naj dam od modema v hisi do stanovanja.

Hvala ze v naprej, Lp

Invictus ::

UTP Cat 5e,če boš gor laufal Ethernet.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JokerResiden ::

Hvala za odgovor. Pac ta kabel bi peljal iz modema ki je v hisi pa vse do stanovanja kjer bi ga proklopil na wifi modem. To je okoli 30-40 metrov dolzine. Nato pa bom iz tega wifi modema povezal en kabel do siol boxa ter enega do namizmega racunalnika.

JokerResiden ::

Opazil sem tudi da imajo nekateti kabli trde žile drugi pa mehke. Ter kaj je razlika med FTP in UTP... se opravicujem za toliko vprasanj vendar me res zanima

Likalnik ::

Ja na ta način bi šlo....lahko bi dal tudi switch...ampak potem nimaš wifi-ja....drugače pa če boš že vlekel kabel daj raje Cat 6e...

Invictus ::

Ne rabiš FTP. Tukaj moraš potem pravilno ozemljiti FTP kabel, seveda samo na eni strani. Eni ga na obeh in dobijo super anteno :D.

V tvoji sobi si naštimaj en router z wifijem in daj kabel v LAN port, da efektivno dela kot switch z wifijem, plus izklopi DHCP server.

Za pojme poguglaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Glej, najprej povej kakšno cev imaš in ali je že kaj v te cevi.

Nato moraš vzeti kabel za zunanjo uporabo. Seveda lahko tudi za notranjo, vendar ne priporočam tega.

In jaz bi raje razmislil o optičnem kablu, kot pa o bakrenem.

Recimo, moj predlog je sledeč:

Kabel 50 m za zunanjo uporabo:

https://www.aliexpress.com/item/3294318...

Dobiš tudi pri nas, imajo v Fokabu, Techtrade-u ipd.

Optični pretvornik 2 kosa:

https://www.aliexpress.com/item/3302144...


Imam jih nekaj doma, lahko dobiš za isto ceno.

Poleg tega rabiš še patch kable. Na primer: https://www.techtrade.si/utp-cat6-patch...

Nato kupiš še en npr. 8 portni switch za nekaj eur. kar v Sloveniji, ni treba v tujini iskat tega.

In dostopno točko ali več njih, odvisno od potreb. Spet, to kupiš v Sloveniji.


Lahko pa daš podvojeno konfiguracijo in posebej potegneš kabel za TV in posebej za internet. Po moje boljše. Vendar to pomeni 2x kabel, 2x pretvorniki ipd.

JokerResiden ::

Cev je zaenkrat se prazna in sicer okol 10 cm debela. Gre pod zemljo od hise do objekta kjer imam stanovanje.. v njo bodo sle 2 cevi za vodo ter 2 rebrasti cevi.. ena bo za utp kabel, druga za vsak slucaj :P tole z opticnim kablom se slisi super vendar vseeno mislim da bo manj problemou z utp kablom. Se pa nagibam da bi vzel kar CAT 6 ker ni neke razlike v ceni. Upam da dela :D

DeeCoy ::

Če bo šlo ob cevi za vodo, potem vsekakor kabel za zunanjo uporabo ali optiko. Jaz bi vlekel dvojno - internet posebej, tv posebej. Glede na to, koliko je prostora, lahko dodaš še kak UTP za vsak slučaj.

V teh ceveh skoraj sigurno ne bo suho, tako da na vodo moraš v vsakem primeru računat.

JokerResiden ::

Problem.je ker je na modemu v hiši samo še 1 prost izhod. Bi z veseljem potegnil 2 kabla do stanovanja

GupeM ::

Kupiš switch, ga priklopiš na modem in imaš dodatne porte. Lahko veliko njih.

Zimonem ::

Pa ne boš vlekel.pet kablov za vsak slučaj, en optičen z ustreznim številom vlaken oz parkrat več. Švasanje ni več drago.

JokerResiden ::

Mogoče kdo ve kje se da kupiti mrežne kable na meter?

matobeli ::

V mesnici, zraven batnih obročkov.

Dobiš tud kable kjer sta že dva povezana skupaj.
Za zaključevanje pa uporabi "keystone" konektor, ki ga lahko daš tudi v vtičnico če hočeš.

Shrack je men fina štacuna.

Likalnik ::

tudi sam imam podobno težavo kako povezati oziroma pripeljati internet iz ene hiše do druge v razmaku 10-ih metrov.

štromar je rekel, da bi on po zraku iz ene hiše v drugo potegnil kabel:D sicer si ne morem misliti kako je to izvedljivo...kaj po UTP kabel po zraku vlekel...kaj pa vremenske razmere...dež, sneg, sonce...to nič ne vpliva nanj?

glede na to, da po tleh ne morem potegniti (ker bi moral razkopati dvorišče)...je opcija brezžično...ali mesh sistem ali pa en rutar v eni hiši drug rutar v drugi hiši...pa upam, da se med seboj povežeta...da ne bo slab skignal.

kaj vi mislite?

matobeli ::

Lahk ga daš tud po zraku. Celo optiko imajo eni po telegrafštangah napeljano.

Maš dve opciji, daš v UV stabilno rebrasto cev, ali kupiš kabel ki je za zunanjo uporabo.
Za 10m ne bo nobenih pretiranih kriz.

Kako bo vse skup zgledal je pa druga stvar, če te ne moti je OK.

Aja, wireless je seveda tud opcija, odvisno kaj boš počel na drugi strani, wireless ponavad nima tako dobre pretočnosti, povišajo se tudi latence.

Če maš sam za YT in brskljanje bo čisto ok tudi wireless. Bo pa dražje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Likalnik ::

gre ubistvu za trgovino katera prodaja kopalniško opremo...se pravi bo računalnik non stop v uporabi...kakšni programi za risanje...kakšna prezentacija na zaslonu itd....

potem praviš, da vlečenje kabla po zraku načeloma ni napačna ideja....ker men se je zdela totalno mimo...(si me ti mal prepričal)...glede izgleda je pa tako...bolj "šalabajzersko"

plan je bil, če bi wireless povezal...bi v routar/switch v novi trgovini priklopil utp kable in jih žično povezal v komp in tv (načeloma bo samo en računalnik in en TV) aja pa še kamera v trgovini (POE)...samo do nove trgovine bo pač wireless....moram še malo premisliti:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

_Denny_ ::

Glede UTP kabla po zraku bi jaz malo premislil...ne boj se dežja in snega, pač pa strel. Ni treba, da ti direktno udari v kabel, dovolj je že inducirana napetost, da skuri vse na obeh straneh.

Če že po zraku, potem 2x media converter (npr. to) in ju povežeš z optičnim kablom oz. dvema kabloma v primeru ločenega RX in TX porta kot ju ima TP-Link na linku. Potem priklopiš RX prvega v TX drugega in TX prvega v RX drugega.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Baja ::

mi smo leta 95 potegnili utp kable po zraku in tako povezali 4 sosednje bajte. delalo je BP do konca uporabe. enih 10 let po tamalem.

seveda ne potegnes samo utp kabla, ampak napelješ zajlo, na katero obesis utp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

starfotr ::

Optika, samonosna za zunanjo uporabo je prava izbira. Ne pa UTP. Štromarja, ki je to predlagal bi tudi obesil za prašnike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povezati sosednjo stavbo z optiko ali UTP?

Oddelek: Omrežja in internet
252250 (1338) Daniel
»

Optično omrežje

Oddelek: Pomoč in nasveti
231622 (958) Invictus
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205513 (4461) LuiIII
»

Powerline adapter med stavbami?

Oddelek: Omrežja in internet
142689 (2129) CaqKa
»

Otični kabli v stanovanju, pretvorniki...

Oddelek: Omrežja in internet
82085 (1873) McMallar

Več podobnih tem