» »

Optično omrežje

Optično omrežje

hellob007 ::

Živjo fantje!
Napeljali so mi optiko do kleti in zdaj moram nekako razvejati kable po hiši. Do sedaj sem imel TVje na kabeljsko in internet&telefon preko bakra (telefonski priključek). Pri vsem bi rabil naslednje nasvete:
1. Ker bi bil rad pripravljen na prihodnost (10 Gbe) ali naj vzamem CAT.6, CAT.6A ali CAT.7. Sama dolžina kabla ne bi presegala 30m od naprave do switcha. Kje kupiti? Rabim 100m.
2. Vlekel bom do podstrehe in potem dol v nižja nadstopja, pritliče bom pa "ožičil" preko kleti gor. Do podstrehe bom vlekel skozi dimnik, ki ni bil nikoli v uporabi in ni na njega tudi nič priklopljeneno. Na vrhu dimnika bom zaprl lukno, da ne bo vlage v dimniku ali kakšnih insektov. Ali naj vzamem običajni UTP kabel ali takega za zunanje pogoje? V dimnik nebi rad vrtal lih velike luknje za cevko in potem kabla po cevki.
3. Težavo WiFi-ja bi rešil s pomočjo dostopne točke, mika me Mikrotik cAP ac. Namestil bi jo na vrhu stene na hodniku, zadaj je dimnik kjer bom vlekel UTP kable. Ker mora predsoba ostati "čista" v poštev pridejo samo dostopne toče, ki nimajo vidnih kablov (zato tudi izključujem običajne ruterje). Lahko mi priporočate tudi kakšno drugo dostopno točko (rang do 80EUR oz. če ima kdo doma odveč bi odkupil :) ). Nujno mora pa biti AC in gigabitne priklope, saj bom imel internet zagotovo hitrejši od 100 Mb/s.

Že v naprej se vam zahvaljujem za mnenja in nasvete. Lepo bodite, predvsem pa COVID-19 free ;)

Xserces ::

Cat6a 10GBASE-T cable using RJ45 connectors can deliver 10G performance of higher frequencies (500 MHz) and with longer link lengths (100 m) than that of Cat6 cable (250 MHz, 55 m).
če so linije 30m vzami cat6.

Za kabl poglej na techtrade trzin.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Kamion ::

Če kupuješ kabel danes, se po defaultu vzame cat6, ker ni toliko dražji in je zaenkrat dovolj future-proof.
Občutno dražji so edino konektorji oz patch paneli.

hojnikb ::

lahko pa se futureproofaš in vzameš fiber, sploh če imaš nekoga, ki ti lahko splica konektorje gor. Bo najboljša naložba ta prihodnost, ker od cat6 bakra kaj več kot 10Gbit ni za pričakovat.
#brezpodpisa

Xserces ::

Kako pa priklopiš optiko v navadn komp in tv boxe nasih ponudnikov? :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

hojnikb ::

media converter?

dobijo se pa tudi kartice, ki jih lahko flikneš v pcie.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Xserces ::

Vem da se dobi pretvornike in kartice ampak mislis da ima namen to kupovat? (Mogoče ima) Nevem no je mau prevelik vložek. Že patch panel je drag.
Ni povedal budgeta se strinjam.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

hojnikb ::

lahk si pocen al pa futureproof, oboje bo težka.

Lahko pa seveda nardiš kompromis in položiš fiber in baker skupaj, zakjučke delaš pa sedaj samo na bakru. Optiko pa izkoristiš, ko in če bo čas za njo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

6151 ::

ali pa samo potegneš kanale...

Xserces ::

Hojnik ti imaš optiko po bajti speljano? :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

hellob007 ::

Za kable in konektorje dam max 80eur. Klešče imam. Fiber zaenkrat ne bom vlekel samo baker.

hojnikb ::

Xserces je izjavil:

Hojnik ti imaš optiko po bajti speljano? :))

Ne, ampak če bi delal novogradnjo, bi to defenitivno položu. Precej lažje "sedaj" kot pa čez 20 let.
#brezpodpisa

gig ::

Lahko da bos cez 10 let imel prej položeno optiko samo za drag forspan. Boljš je kak ror več kot pa kabel na zalogo.
LP, gig

hellob007 ::

Prosil bi še kakšen nasvet, če se kdo spozna in ima sekundo časa...

Poldi112 ::

Če imaš kanal boš čez 20 let, če bo potreba, komot zamenjal kabel. Osebno bi vzel UTP Cat 6, ki pri razdalji do 50m zadostuje za 10 GBps.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

seminal ::

Cat 6 trenutno vredi zadeva, pa vzami brez opleta.

Lonsarg ::

5Gbps mrežne prihajajo v bližnji prihodnosti (ker nas bodo prisilili hitri WiFi-ji in ker bo zadeva precej cenejša od 10GBps mrežnih), 10GBps morda kasneje morda nikoli (zaradi cene). In oboje ti pokrije Cat6 za kratke dolžine oziroma Cat6A za 50m+ (ampak malo napačno napeljano je lahko zadeva slabša kot Cat6).

Kar se tiče pa še bolj dolge prihodnosti (20+ let) pa si ne bi upal stavit da bo to nujno optika, lahko bo kaj tretjega, skratka kanali so edini pravi future proof, iti napeljati optiko kar zdaj takoj ni lih racionalna odločitev.

Za pravi future proof rabiš nujno tudi žično pvoezavo oziroma vsaj kanal v VSAKO sobo, ker prihaja višje frekvenčni WiFi ki bo imel doseg zgolj znotraj sobe. Pod minimum do vhoda sobe zgoraj pri vratih v dozi (pokrije potrebe za access point per room), še bolje pa kanale do čisto vsake vtičnice če je izvedljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

tony1 ::

hojnikb je izjavil:

Xserces je izjavil:

Hojnik ti imaš optiko po bajti speljano? :))

Ne, ampak če bi delal novogradnjo, bi to defenitivno položu. Precej lažje "sedaj" kot pa čez 20 let.


Morda gre za pretiravanje, po drugi strani pa je optični kabel nekaj časa stal še manj kot bakreni UTP. Če bo kdo res to delal, naj obvezno polaga single mode.

m0LN4r ::

Cez 10 let jaz vec kabla ne bom imel, bo kr vse letelo preko 5G al karkoli bo ze v prihodnosti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Karen ::

Tole je pa izjava leta :-). Bi upal rečt da bo fizična postavitev kabla/vlakna ravno tako aktualna... brezžični pas boš imel zafilan z milijonom iot naprav, za resno delo bo pa kabel.

m0LN4r ::

Kaj pa rabi povprecna "mamica" v narekovajih, 10gb podatkov in do 50mbs.
https://zuhauseplus.vodafone.de/gigacub...

To je vedno bolj razsirjeno, oddajniki pa rastejo kot gobe po dezju. Lihkar se soocam s problemom, da potencialno stanovanje, ki ga misliva kupit se nahaja v 6 let starem na novo zgrajenem naselju in kabli niso polozeni, ces tu je tak dober LTE signal, da ima lahko vsak up to 300mbs, na obcini pa so rekl, da dokler ulica ne bo dograjena vsaj do XY his, ne bodo delali prikljuckov, ker se ne splaca.
Tak da bom prisiljen vzeti tole opcijo, kot vsi ostali v ulici.

Pa sem za foro probal danes z telefonom notri v hisi mi speedtest na telefonu prebija 100/30 in 16ms input laga. O tem lahko nekdo samo sanja, ki je malo dlje od centrale pa ni optike ali kabelske.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zoran7 ::

Malo si sposodim temo - trenutno imam kabelski internet od Telemacha, menjal bi na njihovo optiko. V stanovanju v bloku imamo napeljano optiko, pri vhodu je zmontirana doza - nekaj takega kot tale
 Doza optika

Doza optika



Izhod ima za en konektor. Ker bi si rad sam uredil napeljavo po stanovanju (ne bi rad imel plasticnih kanalov po vseh zidovih) me zanima, kaj zdaj moram napeljati do lokacije, kjer imam router oz. TV. Pri sami opticni dozi nimam elektrike niti prostora, da bi se kaj dodajal zraven, tako da bi zadevo rad odpeljal na drugo lokacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zoran7 ()

Karen ::

Jaz sem si mislil sam pri sebi kak vosel sem ko sem 14 let nazaj ko sem (ne novo) hišo obnavljal vlekel cevi pa enih 300m UTP kabla. Takrat ni bil problem, en wifi router, gor dva GSM-a pa en notebook, 4Mbit DSL linija in to je bilo to. Signal lovil po štuku bolj ali manj po celi površini. Pol pa dodaš še v kleti en AP da pokriješ drugo stran hiše... potem se pa začne nabirat (pa NAS, pa TV, pa Wifi IOT - enih 15 Wifi stikal je na brezžičnem kar naenkrat, ves čas imam na mesh Wifi-ju zdaj vsaj 20 brezžičnih naprav - preden sem se zavedal). Tako da danes rabiš mesh wifi, pa ene 3 AP-je da je vse normalno pokrito kolikor toliko (če nimaš ravno garsonjere ali enosobnega stanovanja, da o hiši ne govorim). Drugače pa ti lahko povem da imam AP in Wifi smart TV v isti sobi, pa mi brezžično Fullhd filma ne predvaja tekoče, tako da ... hvala bogu za zadostno število cevi po bajti.
Če bi ravno obnavljal stanovanje ne bi šparal s cevmi - skoraj nič ne stanejo. Enkrat bodo do tega stanovanja slej ko prej potegnili optiko, pa bo... tudi če interno nastaviš žice ali vsaj cevi ne more škoditi, pa zagotovo ni brez zveze. Ampak dokler misliš da bo 5G rešil tvoje probleme... brezžične zadeve so za res nezahtevne mamice, kot praviš.

Invictus ::

Sam zdaj vlečem 5-6 cevi v vsak štuk, celo po 2 poteh.

Ko mislim, da je dovolj, potegnem še eno >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14125228 (2451) bbbbbb2015
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205395 (4343) LuiIII
»

Kateri kabel za omrežje v hiši? utp/ftp/stp/sftp?

Oddelek: Omrežja in internet
2811301 (8977) antonija
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615263 (13680) Invictus
»

CAT7 S/STP kabel

Oddelek: Omrežja in internet
172663 (2438) gumby

Več podobnih tem