» »

Potapljanje ladjic - verjetnost

Potapljanje ladjic - verjetnost

Neon87 ::

Danes sta žena in sin igrala potapljanje ladjic in sta 5-tonko naključno postavila na identičnem mestu na polju, ki je veliko 10x10.
Meni se to zdi izredno malo verjetno, ali zna kdo na hitro izračunat kakšna je verjetnost takšnega scenarija, jaz sem malo že pozabil verjetnostni račun in statistiko? :)

A110 ::

V bistvu pri lahko izbere naključno mesto, torej je verjetnost izbire prvega 1, drugi pa mora izbrati natančno tisto. Torej je skupna verjetnost da bo isto mesto (ne pa tudi natanko določeno isto mesto!) 1/vse možne postavitve 5 tonke. Tega ni preveč težko izračunati le nekaj robnih pogojev je treba upoštevati. Recimo začneš lahko da izbereš vsako okence kot "glavo" ladjice in potem izračunaš vse možnosti da bo glava tam (torej vse smeri in spet malo paziš pri robih).

Jure14 ::

5 tonko (čez 5 polj) lahko postaviš v vodoravni smeri na 6 različnih položajev v eni vrstici.
Lahko jo postaviš v 10 vrstic. Torej za vodoravni položaj 5 tonke imaš 60 različnih možnosti.
Enako za navpišni položaj.

Skupaj orej 120 različnih postavitev 5 tonske ladje.

In da drugi igralec postavi ladjo na enako koordinato kot prvi igralec, je 1/120. Torej slab procent. Ni tako neverjetno.

mr_chai ::

Mislim, da ima Jure prav. Če gledaš samo, da bo ladja po končanem setupu na isti poziciji in ne tudi na enako zaporedje izbora kvadratkov.

Neon87 ::

Hvala, verjetno res ja, 1/120.. No, to niti ni tako zelo mala možnost.

cleanac ::

Imaš dve polji, torej 1/14.400

A110 ::

cleanac je izjavil:

Imaš dve polji, torej 1/14.400


ni res, ker je tudi 120 razlicnih moznosti in se potem 10 pokrajsa. 1/(120*120) bi bilo ce bi zelel da obe lezita na vnaprej tocno dolocenem mestu


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dohodek iz prenosa premoženjske pravice (glasba)

Oddelek: Loža
61136 (928) shadeX
»

Šah - remi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17622345 (18848) Yosh
»

Kaj smo (Slovenci) iskali v letu 2012

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
237724 (4796) MrStein
»

Domači mini računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
5792 (732) CCfly
»

Za 200 prijatlov?

Oddelek: Kaj kupiti
81238 (972) Zheegec

Več podobnih tem