» »

Umrl je legendary Sir Clive Sinclair

Umrl je legendary Sir Clive Sinclair

«
1
2

Gury ::

Umrl je legendarni Sir Clive Sinclair, znan po računalniku ZX Spectrum in ZX80/ZX81. Naj živi večno tudi na oni strani retro računalništva.

https://www.theguardian.com/technology/...
  • spremenilo: Gury ()

Miki N ::

Zdaj fura C5 na nebu.



Aja drugače, o njegovi zgodbi je posnet tudi TV film - kar zabavno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

cekr ::

Mogoče še:

Sinclair QL
Mašina takrat na ravni Atari ST, Amige, Mac-a.


Kot večino takratnih nosilcev mašin z rodovnikom, je kasneje vse šlo zugrunt.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

c3p0 ::

Sem sanjal o QL tiste dni, a k sreči ga čez mejo ni bilo za dobiti (pa tudi drag bi bil, takrat še tega nisem vedel) in sem šel po ZX48, nato pa C64. Kaj boš z mašino, če pa ni bilo igric.

Legenda home computinga sicer, ne bo pozabljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

ginekk ::

cekr je izjavil:

Mogoče še:

Sinclair QL
Mašina takrat na ravni Atari ST, Amige, Mac-a.


Kot večino takratnih nosilcev mašin z rodovnikom, je kasneje vse šlo zugrunt.


Nočem se spuščat v debato ST vs Amiga vs Mac vs QL.
Ja, PC trg je vse posplošil in požrl namenske. To se dogaja v mnogih industrijah.

Edino Mac je preživel in ima še zdaj rodovnik, celo na svoje procesorje se vračajo.

RIP Sinclair

bambam20 ::

Ne vem, kaj se je delalo na SInclar računalnikuh ampak igre so bile bedne.

dreta ::

Nic niso bile bedne igre. Manic Miner, MatchPoint, JetPack, ChucckieEgg, in se se. Ce si se pa s PS rodil pa verjamem da so ti te igre bedne.

pegasus ::

A je kdo igre igral na spectrumu? Brat sem se naučil na njem, pa programirat tudi ;)

dreta ::

Ce nisi pa probaj: http://torinak.com/qaop#!matchpoint

D3m ::

pegasus je izjavil:

A je kdo igre igral na spectrumu? Brat sem se naučil na njem, pa programirat tudi ;)


Jup.

Bruce Lee največkrat.
|HP EliteBook|R5 6650U|

2f4u ::

Uh. Ja. Osnovna sola.
Space inviders... Tedne.
Texas TI 99-4A + flopi 5pa se neki. Tiste gumice sem tur imel. Naredil prvi program Hobit. Leta, ma sem star 1985.

Han ::

Daley Thompson's DECATHLON in Super Test, pa tudi Hyper Sports, da so mi skoraj prsti odpadli, da je bilo potrebno menjati kontaktno folijo pod radirkami. :P

Highway Encounter in Alien Highway sta bili top za tiste čase, Skool Daze, Back To Skool, Mikie, Spy vs. Spy, pa npr. vse štiri Pyjamarame in še bi lahko našteval.

floyd1 ::

Naj mu bo lahka zemlja, človek je bil legenda. Še iz tistih drugih, "romantično-garažnih" časov računalništva.

Jaz sem sicer imel C=64, je pa spectuma 48k imel sosed. Spomnim se naslovov, kot so Wizard of war, Builder dash, Commando, Rambo, Fury...

srus ::

Druga polovica osemdesetih - ZX Spectrum, naloženi Hisoftov Pascal, assembler, disassembler, vse delovalo kot urica, če ni ravno sonce predolgo direktno sijalo na računalnik.

Irbis ::

Po Decathlonu sem tudi jaz moral zamenjati tipkovnico.
In naučil sem se programirati na Spectrumu. Najprej Basic, potem pa še strojni jezik, ker je bil Basic za kakšne stvari čisto prepočasen. Pa še assemblerja nisem imel na začetku, tako da sem res na roke prevajal direktno v strojno kodo, prava zabava so bili relativni skoki, ko si moral računati, koliko bajtov moraš skočiti. In pri tem si imel še kratek skok, ki je imel relativni naslov dolg 1 bajt (od -127 do +128), ampak če se ti ni izšlo z njim, si moral uporabiti daljši skok, ki pa je bil počasnejši in je porabil bajt več za naslov (in ker je sprememba zamaknila za en bajt zadevo, si moral preračunati vse druge skoke). Assembler se mi je potem zdel pravi vrhunec udobja :-)

vasquez ::

PEEK & POKE pa RANDOMIZE USR, štelanje glave kasetarja in teženje fotra kdaj bo lahko TV gledal...

Lepi časi. Hvala Clive

mr_chai ::

V tej temi ste pa vsi že v zrelih letih, če ste v osnovni šoli nabijal tole

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Odšel je človek, ki je imel večji vpliv na mojo generacijo, kot si mogoče mislimo. Računalništvo je postalo "mainstream", v marsikatero hišo je prišla čudna mala črna škatlica z gumijastimi tipkami in odtisnjeno mavrico v desnem kotu. In nas, ki smo jo uporabljali, zaznamovala za vedno...

Spektruma, žal, nimam več, imam pa QL-a, ki čaka, da mu končno zamenjam membrano tipkovnice. Sem gledal, niti niso tako drage....

Hvala ti, Clive, za vse...

Lp

Jože

XyNOBvxWVJ ::

Tempus fugit, Sire, te illinc.

FoxKnox ::

https://siol.net/digisvet/novice/umrl-j...

Poglejte si , mladi te specse, vse v kilobajtih.Na tem smo včasih igrali igre, pol ure loudanja z magnetne trak kasete in v resoluciji trimestnih števil.
Se spomnim enga ,ki je imel C64 v tistem času, pravi tehnofrik.V trenutku je bil best frend.
Commando na njegovem C64 smo nabijali cele dneve in imel je celo joystik.

Ijus ::

:))
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Ijus ::

tisti časi so bli dobri, ja. mi smo mel doma zx spectrum.
pa tiste kasete. imela sva jih s fotrom ene 100 sigurno.
same igrice. haha.
jst sem takrat hodil še v vrtec/začetek OŠ.
lol jao ej. to smo preigraval na miljon ur.
ne bom pozabil k sem se učil programirat.
pa mi ni šlo. sem pa znal z nekim ukazom CIRCLE narisat krog.
pa linije pa to.

sosed je bil pa mazohist. haha.
fotr dal sinu, naši sosedi so bli v bloku, lol jao ej, tko like vsak dan da mu je narekovaliz knjige stavke:
10...
20...
30...
...
15000... :))
da je pol fotr zalaufal al program al igro.
jao ej haha.

ja dobri cajti so bli to ja. hehe.

zdej iz glave se spomnem:
- jumping jack
- pssst
- nek robin hood
- falcon patrol če se ne motim
- mel sem nekega 4 kolesnika k si moral pelat čez prepreke ala box palte, škatle pa tko
pa full je blo teh igric

:D
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

dreta ::

ZX-81 je leta 1981 stal 180 nemskih mark - veliko. Presvercan iz Avstrije. Folijska tastatura. Saj nisi vedel a si pritisnil ali ne.

V reviji Elektor je bil objavlejn nacrt za piskac za to tastaturo. Delanje pcb, razdiranje ZX-a in spajkanje po njem je bilo posebne vrste dozivetje.

Pa napajalnike je bilo potebno predelat, tudi pri Spectrumih ker se je grelo drugace kot hudic.

Se vedno dela. In Spectrum tudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dreta ()

Gury ::

FoxKnox je izjavil:

https://siol.net/digisvet/novice/umrl-j...

Poglejte si , mladi te specse, vse v kilobajtih.Na tem smo včasih igrali igre, pol ure loudanja z magnetne trak kasete in v resoluciji trimestnih števil.
Se spomnim enga ,ki je imel C64 v tistem času, pravi tehnofrik.V trenutku je bil best frend.
Commando na njegovem C64 smo nabijali cele dneve in imel je celo joystik.


Ja, to so bili res dobri časi. Jaz sem sicer imel Atari 130XE, poznal sem pa tudi nekaj prijateljev, ki so imeli C64 in ZX Spectrum.
Za igre in BASIC programe sem imel kasetnik, ki je nalagal igre tudi do 10 - 15 minut. Za disketni pogon pa nisem imel denarja, ker je bil dražji od računalnika. Kot sem bral članke v reviji Moj Mikro o tem, se mi je zdelo skoraj neverjetno, da si lahko z diskete naložil igro v nekaj sekundah.

Btw, Commando je dobra igra tudi na ZX Spectrum-u.

one-half ::

Miki N je izjavil:

Zdaj fura C5 na nebu.




Sem se ze vozil z njim, zabavna igracka, ce odstejem, da je tisto krmilo pod ritjo malo "za navadit se".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gury ::

Posvečen video o njem:


Avtor Paul Jenkinson je znan po seriji The Spectrum Show o računalniku ZX Spectrum:
https://www.youtube.com/channel/UCDOV38...

mtosev ::

Pozabil napisati rip. Sicer sem jaz malo mlad in sem za Sinclair kompe slišal komaj na internetu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gagatronix ::

Verjetno ga ni med nami takega, ki v osemdesetih ni imel doma dvojnega kasetarja. :)) Jaz imam najbrz se vedno nekje par skatel kaset z igrami in programjem za mavrico. Menda mi tudi od IEVT-ja INES nekje se prah nabira.

Reality ::

ginekk je izjavil:

cekr je izjavil:

Mogoče še:

Sinclair QL
Mašina takrat na ravni Atari ST, Amige, Mac-a.


Kot večino takratnih nosilcev mašin z rodovnikom, je kasneje vse šlo zugrunt.


Nočem se spuščat v debato ST vs Amiga vs Mac vs QL.
Ja, PC trg je vse posplošil in požrl namenske. To se dogaja v mnogih industrijah.

Edino Mac je preživel in ima še zdaj rodovnik, celo na svoje procesorje se vračajo.




RIP Sinclair



Mac nikoli ni imel lastnih procesorjev, prej je uporabljal IBM?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reality ()

Gagatronix ::

PowerPC je bil kolaboracija med Applom, IBM in Motorolo.

Han ::

Pred PowerPC (IBM) so bile v japkah Motorole.

List of Macintosh models grouped by CPU type @ Wikipedia

Reality ::

Han je izjavil:

Pred PowerPC (IBM) so bile v japkah Motorole.

List of Macintosh models grouped by CPU type @ Wikipedia


Kot rečeno, nikoli z lastnimi proci. Najbolje je bilo pa ko je bil IBM notr, takrat je letelo, vendar so baje postali predragi za jabuček.

nejcek74 ::

Clive car, ZX Spectrum pa tudi, super comp za Yu, a se spomnite: Mirko tipka na radirko

WizzardOfOZ ::

Reality je izjavil:

ginekk je izjavil:

cekr je izjavil:

Mogoče še:

Sinclair QL
Mašina takrat na ravni Atari ST, Amige, Mac-a.


Kot večino takratnih nosilcev mašin z rodovnikom, je kasneje vse šlo zugrunt.


Nočem se spuščat v debato ST vs Amiga vs Mac vs QL.
Ja, PC trg je vse posplošil in požrl namenske. To se dogaja v mnogih industrijah.

Edino Mac je preživel in ima še zdaj rodovnik, celo na svoje procesorje se vračajo.




RIP Sinclair



Mac nikoli ni imel lastnih procesorjev, prej je uporabljal IBM?


Pa Motorolo tudi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Gagatronix ::

nejcek74 je izjavil:

Clive car, ZX Spectrum pa tudi, super comp za Yu, a se spomnite: Mirko tipka na radirko


Jap, cel kup napak v tistih programih, haha. Imam se vedno nekje svoj izvod.

D3m ::

ahhhhh ja.

Koliko je bilo užitek čakati na LOADING!!!

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

driver_x ::

Tudi jaz se z nostalgijo spominjam tistih časov. Spectrum je bil prvi računalnik, ki sem ga srečal. Za razliko od večine vrstnikov sem na njem v glavnem programiral. Na njem smo delali tudi modifikacije: odvijanje tuljave iz transformatorja napajkalnika, da smo zmanjšali napetost in preprečili pregrevanje; vgradnja reset tipke, da ni bilo potrebno iztikati napajalnega konektorja; vgradnja bolše tipkovnice, je že nekdo zgoraj omenil INES od IEVT. Zraven tipkovnice INES je prišel na kaseti še istoimenski urejevalnik besedil avtorja Primoža Jakopina.

c3p0 ::

En bolj playable špilov na C64, neskončnokrat sem ga obrnil. ZX48 verzija je bila bolj skromna. Glasba še mi zdaj ne gre iz glave :)

ZX48 je imel pa precej boljši basic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

ToniT ::

Za nostalgike:
 ZX Spectrum

ZX Spectrum

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

ToniT, tale je pa veliiiko preživel :D...

Jaz sem se takrat odločil za Spectruma, ker je bil cenejši od C64, bil je bolj "švercibilen", pa osnovni Basic je bil boljši od tistega v C64. Predvsem je imel ukaze za delo z grafiko, kar se mi je zdelo pomembno. Smo pa takrat v srednji šoli imeli računalništvo (smo uporabljali Apple II e), kjer smo se učili programiranja v Basicu...

Ah, spomini, spomini...

Lp

Jože

D3m ::

Moj ZX Spectrum+ je šel v goriško regijo (prodan).
|HP EliteBook|R5 6650U|

poweroff ::

Škoda da ni bilo novice o tem...
sudo poweroff

driver_x ::

Je bila, ampak kdo ti je kriv, če ne bereš Le Monda.

poweroff ::

Saj to novico sem prebral že drugje. Hotel sem reči, da je škoda, da ni bila objavljena na ST, ampak saj to dobro veš, kajne? ;)
sudo poweroff

driver_x ::

Aja, sem mislil, da si pogrešal novico o tem, kako je D3m prodal ZX Spectruma, en post nad tvojim. Ja, tudi za Sinclairja škoda, da ni bilo novice tukaj.

Vanadium ::

Se kdo spomni kako je naslov igrice kjer si se z neko vesoljsko ladjo spustil v jamo oz podobno temu. Je ze več kot 30 let kar sem špilal to in mi je sam to ostalo v spominu bi pa probal jo še 1x v kakem emulatorju pognat če odkrijem kera je. Vem tudi da sem gauntleta predrkal po dolgsm in po čez, neko helikoptersko kjer si reševal folk iz otokov pa še kaj bi se našlo...

Invictus ::

Penetrator?

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav


Če je to res Penetrator, potem ga lahko tukaj igraš:

http://torinak.com/qaop#!penetrator

Je pa to bila prva "resna" igra na Spectrumu, ki sem jo igral :)...


Lp

Jože

nejc_nejc ::

Matr, ko sm reset tipko na c64 zalotu sm bil car. Pa igrače dol loudal za zx iz radia študent.... Ta vikend grem po njega na podstreho, pa da ga sprobamo... 8-)

Pa scrable je bla tud fina

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

nejc_nejc ::

Vanadium je izjavil:

Se kdo spomni kako je naslov igrice kjer si se z neko vesoljsko ladjo spustil v jamo oz podobno temu. Je ze več kot 30 let kar sem špilal to in mi je sam to ostalo v spominu bi pa probal jo še 1x v kakem emulatorju pognat če odkrijem kera je. Vem tudi da sem gauntleta predrkal po dolgsm in po čez, neko helikoptersko kjer si reševal folk iz otokov pa še kaj bi se našlo...

Tale je ta


Zgoraj sem naslov zabluzil...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaš prvi mlinček (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
867628 (4646) opeter
»

ZX Spectrum

Oddelek: Pomoč in nasveti
412708 (2109) KoMar-
»

Sinclair ZX Spectrum (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
1107655 (6147) bosto
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138514 (7052) flipflop
»

Moj najbolj eksotičen kos hardwarea je...

Oddelek: Strojna oprema
202045 (1257) rkovac

Več podobnih tem