» »

Osebni prevzem in potencialno vračilo

Osebni prevzem in potencialno vračilo

Pimoz ::

Živjo,

Zanima me, če je slučajno kakšen "hakeljc".

Naročiš izdelek preko spletne strani (recimo Mimovrste ali Enaa) in ga osebno prevzameš. Ali kljub osebnemu prevzemu še vedno velja možnost vračila izdelka kot, da so ti ga dostavili s pošto?

Hvala za odgovore in LP :)

Han ::

Velja.

fikus_ ::

+1 velja, saj nisi mogel izdelka pred nakupom pogledat kot v klasični trgovini.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

bobby ::

Sej ne, da bi oporekal zgornjim dvem odgovoroma. Pimoz: pisi jim mail s tem vprasanjem, me prav zanima, kaj bodo odgovorili.

V osnovi pa vsaj na MV imajo lepo apisano:
https://www.mimovrste.com/vracilo-v-14-...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

UganiKdo ::

po kakšni logiki si tako prepričan?

Namreč zadeva niti pod razno ni tako črno bela. Zakon namreč govori o tem, da mora bit na daljavo sklenjena pogodba brez istočasne fizične prisotnosti pogodbenih strank, ki ga vodi podjetje, ki za namen sklenitve uporablja izključno enega ali več sredstev za komuniciranje na daljavo vse do takrat in vključno s trenutkom, ko je pogodba sklenjena.

Torej bistven element je to kdaj je sklenjena pogodba, kar pa v primeru, ko stranka dejansko prevzame in plača blago v poslovnih prostorih niti pod razno ni nujno enako temu kdaj je bilo oddano naročilo.

Dodatno je pomemben tudi namen teh zakonskih določil, ki izenačuje status kupca na daljavo z kupcem v trgovini. In če si ti fizično šel prevzet in plačat v poslovne prostore v čem točno si na slabšem, kot nekdo, ki vkoraka v klasično fizično štacuno in prinese izdelek na blagajno? Recimo poslovni prostori mimovrste v BTC so v bistvu tudi trgovina.

Tako, da ne, zadeva ni tako črno belo kot bi jo nekateri radi predstavili. Bistveno pri tem je kakšni so pogoji poslovanja podjetja in to kdaj se šteje pogodba za sklenjeno. IMO, če je tako prevzem kot plačilo fizično, bo težko dokazovat, da je bila pogodba sklenjena pred tem (razen, če je to izrecno navedeno v pogojih). V maloprodaji je namreč akt sklenitve pogodbe dejansko formaliziran z izdajo in plačilom računa.

V primeru, da je samo plačilo izvedeno online, pa se strinjam, da ne bi smelo bit dvoma o tem, da je bila pogodba sklenjena prej in je bil prevzem zgolj post festum formalnost, ki ne vpliva na pravice potrošnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

fikus_ ::

Ok, sem v odgovoru privzel, da se naročilo in plačilo izvede "online", prevzem pa osebno.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Han ::

Tudi če plačaš ob prevzemu, gre še vedno za spletno naročilo.

fikus_ ::

Tukaj je po razlagi UganiKdo siva cona :|
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Han ::

Če dlakocepiš, je lahko skoraj vse siva cona.

V praksi je vračilo možno in do zdaj vsaj meni niso komplicirali še za nobeno vračilo spletnega naročila, tudi če sem blago osebno prevzel in plačal na licu mesta.

MadMicka ::

Itak da je zadeva jasna. Pri pogodbah na daljavo, npr. spletna prodaja, na Mimovrste si kupil to in to blago, lahko potrošnik odstopi v roku 14 dni, rok začne teči od dneva, ko dobiš blago v roko, kot to določa 43. č člen ZvPot.

UganiKdo ::

daj preberi definicijo pogodbe na daljavo preden se postavljaš na absolutna stališča.

Zabavno je videt, ko smo imeli temo ravno na tem forumu ali moram dejansko prevzet kar sem naročil online, koliko je bilo napihovanja da ne, ker to da si nekaj samo naročil online še nisi zavezan k nakupu.

Han je izjavil:

Tudi če plačaš ob prevzemu, gre še vedno za spletno naročilo.


Zakon ničesar ne govori o spletnem naročanju, zgolj o sklepanju pogodb. Če pokličem ibrota naj mi da dva bureka na stran in jih čez pol ure pridem iskat, še ne pomeni, da sem sklenil zavezujočo pogodbo ali da lahko govorimo o sklepanju pogodbe na daljavo.

Han je izjavil:

Če dlakocepiš, je lahko skoraj vse siva cona.

V praksi je vračilo možno in do zdaj vsaj meni niso komplicirali še za nobeno vračilo spletnega naročila, tudi če sem blago osebno prevzel in plačal na licu mesta.


Odvisno od pogojev podjetja. Podjetje ima vso pravico online pobirat zgolj naročila, pri čemer pride do sklenitve pogodbe, plačila in prevzema blaga v fizičnih prostorih poslovalnice.

Se pa kot že rečeno absolutno strinjam, da ni dvomov takrat, ko je plačilo izvedeno online ali takrat ko je iz komunikacije s podjetjem in splošnimi pogoji razvidno, da gre za sklenitev pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Han ::

Pogodba je, ne glede na to, kako spletno naročilo prevzameš in plačaš, ista, zato velja vračilo v 14 dneh.

DostMam ::

UganiKdo je izjavil:

po kakšni logiki si tako prepričan?

Namreč zadeva niti pod razno ni tako črno bela. Zakon namreč govori o tem, da mora bit na daljavo sklenjena pogodba brez istočasne fizične prisotnosti pogodbenih strank, ki ga vodi podjetje, ki za namen sklenitve uporablja izključno enega ali več sredstev za komuniciranje na daljavo vse do takrat in vključno s trenutkom, ko je pogodba sklenjena.

Torej bistven element je to kdaj je sklenjena pogodba, kar pa v primeru, ko stranka dejansko prevzame in plača blago v poslovnih prostorih niti pod razno ni nujno enako temu kdaj je bilo oddano naročilo....

Sklenitev pogodbe se zaključi pred prevzemom blaga. Slednje se zgodi na osnovi že sklenjene pogodbe. To, o čem govorite je, po mojem laičnem mnenju, izvršitev pogodbe.

TheBlueOne ::

DostMam je izjavil:


Sklenitev pogodbe se zaključi pred prevzemom blaga. Slednje se zgodi na osnovi že sklenjene pogodbe. To, o čem govorite je, po mojem laičnem mnenju, izvršitev pogodbe.


Kje pa placas? Si mislim, da bi znal biti trik v tem. Potem se morda samo steje, da si naredil online rezervacijo.

UganiKdo ::

DostMam je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

po kakšni logiki si tako prepričan?

Namreč zadeva niti pod razno ni tako črno bela. Zakon namreč govori o tem, da mora bit na daljavo sklenjena pogodba brez istočasne fizične prisotnosti pogodbenih strank, ki ga vodi podjetje, ki za namen sklenitve uporablja izključno enega ali več sredstev za komuniciranje na daljavo vse do takrat in vključno s trenutkom, ko je pogodba sklenjena.

Torej bistven element je to kdaj je sklenjena pogodba, kar pa v primeru, ko stranka dejansko prevzame in plača blago v poslovnih prostorih niti pod razno ni nujno enako temu kdaj je bilo oddano naročilo....

Sklenitev pogodbe se zaključi pred prevzemom blaga. Slednje se zgodi na osnovi že sklenjene pogodbe. To, o čem govorite je, po mojem laičnem mnenju, izvršitev pogodbe.


Ni njuno. V maloprodaji je normalno, da se pogodba sklene ob plačilu na blagajni. Kot že rečeno, vse je odvisno od pogojev spletne strani in komunikacije.

Han je izjavil:

Pogodba je, ne glede na to, kako spletno naročilo prevzameš in plačaš, ista, zato velja vračilo v 14 dneh.


Pogoji plačila in prevzema so sestavni del pogodbe, tako da ta trditev niti pod razno ne drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Han ::

UganiKdo je izjavil:

Han je izjavil:

Pogodba je, ne glede na to, kako spletno naročilo prevzameš in plačaš, ista, zato velja vračilo v 14 dneh.

Pogoji plačila in prevzema so sestavni del pogodbe, tako da ta trditev niti pod razno ne drži.

Izvoli dokazati svojo trditev na primeru Mimovrste in EnaA.

TheBlueOne ::

Jaz si mislim, da je vazno kje placas. Ker ce ne bi bilo, bi rezervacija po telefonu za karkoli bila sklenitev pogodbe. Ce ne placas/prevzames pa tako ali tako ni nic, te ne terjajo, kar pomeni, da nimas pogodbene obveznosti.

UganiKdo ::

Han je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Han je izjavil:

Pogodba je, ne glede na to, kako spletno naročilo prevzameš in plačaš, ista, zato velja vračilo v 14 dneh.

Pogoji plačila in prevzema so sestavni del pogodbe, tako da ta trditev niti pod razno ne drži.

Izvoli dokazati svojo trditev na primeru Mimovrste in EnaA.


Kater del? A zadaj govorimo o idiotizmu, ki si ga izjavil ali o tem kaj je vprašal OP?

Če prvo z lahkoto. Tako pri enem kot pri drugem moraš izbrat kako boš plačal in način dostave. Oboje je sestavni del pogodbe, kar defacto pomeni, da sklenjene pogodbe niso enake, kaj šele iste.

Glede drugega pa se mi niti pod razno ne da brat njihovih pogojev in kako kdaj se obravnava pogodba kot sklenjena. Če bi moral na hitro ocenit je pri obeh pogodba sklenjena s tem, ko je potrjeno naročilo in pri konkretnih dveh podjetjih to ne bi smelo vplivat na pravico do vrnitve. Kot pa rečeno je treba prebrat pogoje in ne posploševat v tri dni, ker zadeva ni črno bela.

UganiKdo ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz si mislim, da je vazno kje placas. Ker ce ne bi bilo, bi rezervacija po telefonu za karkoli bila sklenitev pogodbe. Ce ne placas/prevzames pa tako ali tako ni nic, te ne terjajo, kar pomeni, da nimas pogodbene obveznosti.


Kot že rečeno bistveno je kdaj se smatra pogodba za sklenjeno. Najbolj enostaven in tudi najmanj uporaben odgovor je, da takrat ko pogodbo kot sklenjeno obravnavata oba pogodbena partnerja. Kar je seveda neuporabno, ko pride do spora.

Tam kjer se dejansko sklepa pisne pogodbe je zadeva enostavna, ker ima pogodba seveda tudi datum popisa. Pri maloprodaji pa se zadeve malo zakomplicirajo. Praviloma pri maloprodaji velja pogodba za sklenjeno neposredno ob plačilu in prevzemu blaga. Pač vzameš z police in ko plačaš na blagajni je to to.

Pri spletni prodaji to praviloma sledi enaki logiki. Naročiš in plačaš in s tem je nedvomno sklenjena pogodba. Vprašanje pa postane kaj pa takrat ko plačaš in prevzame kar si naročil online. Tukaj pa je BISTVEN element kaj piše v splošnih pogojih.

Sem šel pogledat recimo mimovrste, da lahko govorimo o konkretnem primeru. Tukaj na primer ni popolnoma nobenega dvoma o tem, da gre za nakup na daljavo ne glede na to kje je bilo prevzeto in kako je bilo plačano. V svojih pogojih namreč izrecno navajajo, da je kupoprodajna pogodba sklenjena z elektronskim naročilom, ki ga odda stranka.

Če se komu da brat lahko pogleda še kako ima urejeno to v splošnih pogojih enaa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Han ::

UganiKdo je izjavil:

Sem šel pogledat recimo mimovrste, da lahko govorimo o konkretnem primeru. Tukaj na primer ni popolnoma nobenega dvoma o tem, da gre za nakup na daljavo ne glede na to kje je bilo prevzeto in kako je bilo plačano. V svojih pogojih namreč izrecno navajajo, da je kupoprodajna pogodba sklenjena z elektronskim naročilom, ki ga odda stranka.

To nekateri trdimo že ves čas... :P

Pimoz ::

Sem pogledal pogoje na enaa pa ne najdem kakšnega pametnega odstavka glede tega. Sem naročil in plačal s kreditno, prevzel pa bom osebno. Tako ali tako sem preej prepričan in polagam vse upe v to, da ne bo potrebno vračilo.
Za vse firbce pa naj povem, da se gre za USB-C docking station.

UganiKdo ::

Han je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Sem šel pogledat recimo mimovrste, da lahko govorimo o konkretnem primeru. Tukaj na primer ni popolnoma nobenega dvoma o tem, da gre za nakup na daljavo ne glede na to kje je bilo prevzeto in kako je bilo plačano. V svojih pogojih namreč izrecno navajajo, da je kupoprodajna pogodba sklenjena z elektronskim naročilom, ki ga odda stranka.

To nekateri trdimo že ves čas... :P

nope, nekateri raje delate bedaka iz sebe, da je to univerzalno pravilo in potem si skopljete še globjo jamo, ko trdite, da so pogodbe iste ne glede na način plačila ali način prevzema. Pustimo, da očitno niti besed isto in enako ne ločiš.

Pimoz je izjavil:

Sem pogledal pogoje na enaa pa ne najdem kakšnega pametnega odstavka glede tega. Sem naročil in plačal s kreditno, prevzel pa bom osebno. Tako ali tako sem preej prepričan in polagam vse upe v to, da ne bo potrebno vračilo.
Za vse firbce pa naj povem, da se gre za USB-C docking station.


Glede na to, da si plačal tukaj ne bi smelo biti dvoma o tem, da je pogodba sklenjena. Bi pa znal bit da bo pri enaa izumljal toplo vodo, če jih v 10 letih ni srečala pamet:
Vračilo blaga v enaa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Han ::

Bistveno je, da dlakocepiš in žališ, ter v tem očitno neznosno uživaš.

Za spletni nakup oziroma nakup na daljavo dobiš pogodbo, na podlagi katere imaš pravico do vračila v 14 dneh. In večini ponudnikov blaga, kakršna sta Mimovrste in EnaA, je vseeno, na kakšen način naročeno blago plačaš.

UganiKdo ::

Za spletni nakup oziroma nakup na daljavo dobiš pogodbo, na podlagi katere imaš pravico do vračila v 14 dneh.

zakaj še kar naprej posplošuješ in delaš bedaka iz sebe?

In večini ponudnikov blaga, kakršna sta Mimovrste in EnaA, je vseeno, na kakšen način naročeno blago plačaš.

Naj uganem: Si funkcionalno nepismen in nisi bil sposoben prebrat linka na temo, ki neposredno dokazuje, da lažeš? Ravno pri Enaa je bil točno v taki situaciji, kot jo opisuje OP problem. Tako, da ne podjetjem (konkretno Enaa) ni vseeno in iščejo luknje kako se izognit zakonskim obvezam, zato je še kako potrebno pogledat splošne pogoje kadar pride do situacije kot jo ima OP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

destroyer2k ::

Opredelitev pojma pogodbe, sklenjene na daljavo, bi morala zajemati vse primere, v katerih se pogodba sklene med trgovcem in potrošnikom na podlagi organiziranega programa za prodajo blaga ali ponujanje storitev na daljavo, z izključno uporabo enega ali več sredstev komuniciranja na daljavo (kot so prodaja po pošti, splet, telefon ali telefaks), vse do in vključno s trenutkom sklenitve pogodbe. Ta opredelitev bi morala zajeti tudi situacije, kadar potrošnik obišče prostore podjetja zgolj za namen zbiranja informacij o blagu ali storitvah in se naknadno pogaja ter sklene pogodbo na daljavo.

Po EU pravilniku, ko dobiš potrditev naročila izven poslovnih prostorov, se šteje kot nakup na daljavo, ampak rabiš imeti na papirju ali drugem trajnem nosilcu podatkov preden vstopiš v poslovni prostor. So pa izjeme kjer to ne velja zaradi špekulativne narave.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content...

BlonG ::

Če nekaj kupiš preko spleta (ali telefona) je to sklenitev pogodbe na daljavo (za več info: 43. člen ZVPot). In to je sklenjena pogodba na daljavo ne glede na to
a) KJE se izvede prevzem blaga in
b) KAKO/KDAJ je blago plačano.

Zato, ker sta zgornji dve alineji opredeljeni v sami pogodbi ali - običajno pri spletnih trgovcih - v splošnih pogojih poslovanja. To pomeni, da je ob oddaji naročila s strani kupca in potrditvi naročila s strani prodajalca pogodba SKLENJENA. In iz te pogodbe imata v tistem trenutku obe stranki pogodbene obveznosti. Prodajalec je zavezan v dogovorjenem roku predati blago v dogovorjeni količini in z dogovorjenimi lastnostmi, kupec pa poravnati svoje obveznosti - v glavnem seveda plačilo (in tu je vseeno če je to vnaprej ali ob prevzemu blaga ali kasneje, recimo s položnico).

Da bi pogodba veljala kot sklenjena šele ob prevzemu in/ali plačilu - to na splošno ne drži, zagotovo pa ne za spletno nakupovanje kot npr. Enaa ali Mimovrste!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BlonG ()

celje ::

Model je eden in edini :))
Vse ve. Alfa in omega slo techa :8)

Kekec na kubik :8)

Sirotinja :))


Da ne bom off:

Mv naceloma ne komplicira. Osebno sem nekaj narocil preko spleta. Tam placal in prevzel. Med cakanjem vzel se neko bedarijo. Cez cca par dni vrnil samo to "bedarijo". Nihce ni niti dvakrat pogledal racun. Sicer superduper vip racun, vendar dvomim, da je imelo to kaksenkoli vpliv pri vracilu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vračilo blaga v enaa (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9237166 (2135) tomaz-
»

Vračilo preizkušenega artikla preko Mimovrste

Oddelek: Pomoč in nasveti
4711114 (5612) c3p0
»

Vračilo denarja - storitev

Oddelek: Loža
285285 (3772) Mare2
»

Izkušnje s spletno trgovino pcplus? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8010048 (9062) Schrei
»

Vracilo izdelka kupljenega v spletni trgovini

Oddelek: Loža
152884 (2470) St235

Več podobnih tem