» »

Je simbolično darilo uradniku korupcija?

Je simbolično darilo uradniku korupcija?

barakus ::

Imam primer, ko je uradnik na UE naredil izredno usulugo s tem, ko je urgiral pri raznoraznih uradih, da se je zadeva odblokirala in je postopek lahko stekel dalje.

Osebi sem izjemno hvaležen, ker si je s tem nakopala veliko dodatnega dela, ki je absolutno izven okvirov njenih zadolžitev.

Ali je v takih primernih smiselno in življenjsko taki osebi podariti darilo majhne vrednosti (kava, čokolada + zahvala) ali to ni dovoljeno in bi osebo spravil v zadrego?

Kakšne so vaše življenjske izkušnje v takih situacijah?

Likalnik ::

Kava, čokolada načeloma ni problem...kolikor vem so darila, do max 20EUR..več ne...če je čokolada, kava zavita v logo podjetja v katerem delaš potem pa sploh ni težav.

drugače je če mu boš kupil vinjeto, uro ali kaj podobnega.

če bi se mu pa rad zahvail z kakšnim večjim darilom...se pa lahko popoldne v privat času...takrat ne bo težav in mu predaš darilo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

MadMicka ::

https://www.policija.si/o-slovenski-pol...

Daš mu 125 EUR, da bo imel kaj od darila.

barakus ::

MadMicka je izjavil:

https://www.policija.si/o-slovenski-pol...

Daš mu 125 EUR, da bo imel kaj od darila.



A to je hec? Ker jaz bi z veseljem dal 125 EUR, samo si ne upam

opeter ::

Ne, ni hec. Tako je zakonsko določeno. Sem bil že v podobnih situaciji, ko sem eni gospi želel nekaj podariti in so me napotili točno na ta odlok v Uradnem listu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Utk ::

Nad 20 evrov mora izpolnit obrazec, tako da ali za 20, ali pa 100. Ne da bo se jebal za 30 evrov...
No, sej ne vem kdo bi to res šel izpolnit, ampak če že vprašaš, je tako.

barakus ::

Darila manjše vrednosti so darila, katerih vrednost ne presega 62,59 EUR oziroma katerih skupna vrednost v posameznem koledarskem letu ne presega 125,19 EUR, če so prejeta od iste osebe,


Iz tega razumem, da če ji podarim 125 EUR v gotovini, potem to ni darilo manjše vrednosti saj je meja za 62,59 EUR ?

Poleg tega tukaj vidim cel kup prepovedi: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

(3. člen)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

MadMicka ::

Ja in, mu da prvi dan pol in drugi dan pol, pač javni uslužbenec bo moral prijaviti dva dogodka.

barakus ::

Pa a to misliš osebno nekje izven službe ali bi blo čist kul izročit to v delovnih prostorih, kjer so morebiti še drugi sodelavci?

opeter ::

Jaz bi na tvojem mestu, če se že hočeš zahvaliti, to izročil po delovnem času ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Miha 333 ::

Namesto darila raje vpiši pohvalo v knjigo pritožb in pohval, v smislu za izjemno strokovnost in požrtvovalnost, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

shadeX ::

In s tem ga boš kaznoval ker bo dobil več dela z isto plačo.

Jaz nevem kje delate sam v Sloveniji dobro opravljenega dela ne vidi nihče oz mogoče res redkih izjem (za katere še nisem slišal)

Invictus ::

V normalnih državah je samo naredil svoje delo.

Pri nas je pa to ful usluga. Balkan pač...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

showsover ::

Kavo, čokolado v zahvalo ni problema...

Mogoče se kdo ustraši (se zgodi, sploh, če zgledaš tako na DOBER dan), ampak jasno poveš, da ne gre za podkupnino in za izraz čisto spontane zahvale ob kakovostno opravljeni storitvi v zelo kratkem času.

Pač nekaj nabluziš, da inšpektor nima nič s tem, da kave in čokolade pa ne more preprečit, če pa so težave, da te naj pokličejo, da se razčisti. Nekatere uradnice imajo rade, če jih malo pod perut vzameš.

Za mlade davčne nadzornice ne vem, moram povabit na kosilo ob priliko, da vidim, kaj se zgodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

blink ::

barakus je izjavil:

Imam primer, ko je uradnik na UE naredil izredno usulugo s tem, ko je urgiral pri raznoraznih uradih, da se je zadeva odblokirala in je postopek lahko stekel dalje.

Osebi sem izjemno hvaležen, ker si je s tem nakopala veliko dodatnega dela, ki je absolutno izven okvirov njenih zadolžitev.

Ali je v takih primernih smiselno in življenjsko taki osebi podariti darilo majhne vrednosti (kava, čokolada + zahvala) ali to ni dovoljeno in bi osebo spravil v zadrego?

Kakšne so vaše življenjske izkušnje v takih situacijah?


Opravljal je svoje delo za katero je že plačan, jebeš kavo in čokolado za 5 eur.

Kavo, piškote in čokolado se daje računalničarjem in programerjem, ki zabijejo cel dan da ti nekaj brezplačno zrihtajo... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blink ()

mirator ::

Če mu boš darilo dal po opravljenem delu in on tega ni pričakoval (ni ti dal vedeti, da za svoj trud nekaj pričakuje), potem to ne more biti korupcija ampak hvaležnost (pa darilo se ne daje v službenih prostorih). Je pa to področje res hoja po tankem ledu.

showsover ::

blink je izjavil:

Kavo, piškote in čokolado se daje računalničarjem in programerjem, ki zabijejo cel dan da ti nekaj brezplačno zrihtajo... :D

Ne, to pa res ne, si čisto kuku ali kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

UganiKdo ::

opeter je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu, če se že hočeš zahvaliti, to izročil po delovnem času ...


Ja in po nepotrebnem spravis cloveka v neroden polozaj, kjer bo res mu lahko kdo ocital korupcijo in nedovoljeno jemanje daril.

Pravila igre so za javne usluzbene jasna. Najboljse je ena malenkost, ki ne presega 20 eur. S tem pokazes svojo pozornost, obdarovanega pa ne spravis v neroden polozaj, kjer bi moral zadeve prijavljat in razlagat.

mirator je izjavil:

Če mu boš darilo dal po opravljenem delu in on tega ni pričakoval (ni ti dal vedeti, da za svoj trud nekaj pričakuje), potem to ne more biti korupcija ampak hvaležnost (pa darilo se ne daje v službenih prostorih). Je pa to področje res hoja po tankem ledu.

Nobenega tankega ledu ni. Pravila glede obdarovanja javnih usluzbencev so zelo jasna. Tako da tanek led je samo tam kjer bi rad nekdo kaj mutil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Likalnik ::

blink je izjavil:

barakus je izjavil:

Imam primer, ko je uradnik na UE naredil izredno usulugo s tem, ko je urgiral pri raznoraznih uradih, da se je zadeva odblokirala in je postopek lahko stekel dalje.

Osebi sem izjemno hvaležen, ker si je s tem nakopala veliko dodatnega dela, ki je absolutno izven okvirov njenih zadolžitev.

Ali je v takih primernih smiselno in življenjsko taki osebi podariti darilo majhne vrednosti (kava, čokolada + zahvala) ali to ni dovoljeno in bi osebo spravil v zadrego?

Kakšne so vaše življenjske izkušnje v takih situacijah?


Opravljal je svoje delo za katero je že plačan, jebeš kavo in čokolado za 5 eur.

Kavo, piškote in čokolado se daje računalničarjem in programerjem, ki zabijejo cel dan da ti nekaj brezplačno zrihtajo... :D


pa ti piše zgoraj, da je bilo to delo izven njegovih okvirjev zadolžitev...se pravi ta oseba za to delo ne bo plačana...je naredila OP-ju uslugo in to je to ...ZASTONJ...če je to naredil med svojim delovnim časom...bo pač moral delovni čas podaljšati, da bo prišel s svojim rednim delom nazaj na zeleno vejo.

UganiKdo je izjavil:

opeter je izjavil:

Jaz bi na tvojem mestu, če se že hočeš zahvaliti, to izročil po delovnem času ...


Ja in po nepotrebnem spravis cloveka v neroden polozaj, kjer bo res mu lahko kdo ocital korupcijo in nedovoljeno jemanje daril.

Pravila igre so za javne usluzbene jasna. Najboljse je ena malenkost, ki ne presega 20 eur. S tem pokazes svojo pozornost, obdarovanega pa ne spravis v neroden polozaj, kjer bi moral zadeve prijavljat in razlagat.

mirator je izjavil:

Če mu boš darilo dal po opravljenem delu in on tega ni pričakoval (ni ti dal vedeti, da za svoj trud nekaj pričakuje), potem to ne more biti korupcija ampak hvaležnost (pa darilo se ne daje v službenih prostorih). Je pa to področje res hoja po tankem ledu.

Nobenega tankega ledu ni. Pravila glede obdarovanja javnih usluzbencev so zelo jasna. Tako da tanek led je samo tam kjer bi rad nekdo kaj mutil.



tako je...prinesi eno malenkost...čokolado, bonboniero...katero bodo potem s sodelavci odprli in pojedli...to je najmanj moteče in zahvala za katero se ne smatra kot podkupnina...vse ostale kuverte, vstopnice so že čudne zadeve

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Bezukhoff ::

Brezplačna kava je v naši družbi kulturna navada, da si postrežen ob vsakokratni ali ob različnih priložnostih, ampak tudi brezplačna kava lahko pomeni korupcijo, kajti takoj, ko si v zameno dolžan nekaj vrniti ali storiti, kar ne bi smel, je to že nedopustno.


Robert ŠUMI, predsednik komisije za preprečevanje korupcije

showsover ::

Bezukhoff je izjavil:

Brezplačna kava je v naši družbi kulturna navada, da si postrežen ob vsakokratni ali ob različnih priložnostih, ampak tudi brezplačna kava lahko pomeni korupcijo, kajti takoj, ko si v zameno dolžan nekaj vrniti ali storiti, kar ne bi smel, je to že nedopustno.


Robert ŠUMI, predsednik komisije za preprečevanje korupcije

Za 10 dek kave vsak funkcionalen odrasel ve, da ni dolžan ničesar narediti. Če kdo res ni vedel, zdaj ve. Tule sicer on piše morda celo o skodelici kave.

UganiKdo ::

Bezukhoff je izjavil:

Brezplačna kava je v naši družbi kulturna navada, da si postrežen ob vsakokratni ali ob različnih priložnostih, ampak tudi brezplačna kava lahko pomeni korupcijo, kajti takoj, ko si v zameno dolžan nekaj vrniti ali storiti, kar ne bi smel, je to že nedopustno.


Robert ŠUMI, predsednik komisije za preprečevanje korupcije

In kaj iam to s temo, kjer bi se posameznik post festum rad zahvalil javnemu usluzbencu za korektno in kvalitetno opravljeno delo?

MadMicka ::

Samo toliko glede čokolade in kave, če mi kdo prinese takšno ali drugačno darilo, rečem, hvala lepa, dajte jo svojim otrokom, sorodnikom....V teh časih pa je tolk zaslužiš in imaš takšno izbiro, da si kupiš točno tisto čokolado in kavo, ki ti paše. Daj denar, ali pa nič, čisto preprosto.

Yohan del Sud ::

Zej ne vem kak je po zakonih, ampak kak je če vrneš uslugo z drugo uslugo? Da ni fizičnih obremenilnih dokazov. Pokosiš mu travo, opereš avto, sprehodiš psa, zmasiraš ženo, zaliješ vrt, spucaš računalnik ... Ali pa če ga prepričaš, da tečnemu sosedu pošlje kakšno fake odločbo.
www.strancar.com

Bye ::

Invictus je izjavil:

V normalnih državah je samo naredil svoje delo.

Pri nas je pa to ful usluga. Balkan pač...

Bravo! Tako je!

UganiKdo ::

Yohan del Sud je izjavil:

Zej ne vem kak je po zakonih, ampak kak je če vrneš uslugo z drugo uslugo? Da ni fizičnih obremenilnih dokazov. Pokosiš mu travo, opereš avto, sprehodiš psa, zmasiraš ženo, zaliješ vrt, spucaš računalnik ... Ali pa če ga prepričaš, da tečnemu sosedu pošlje kakšno fake odločbo.

Po zakonu ni nic drugace ce mu operes avto ali pa podaris kupon za pranje vozila. V praksi pa so taksna ravnanje bistveno bolj sumljiva, hkrati pa povsem rusijo profesionalen odnos, ki se pricakuje med stranko in uradnikom. Z drugimi besedami, ce nekemu uradniku zacnes ponujat da mu prides zmasirat zeno ali oprat avto bo upraviceno zacel razmisljat o tem da mora poklicat policijo, ker ima opravka z norcem.

Ali pa če ga prepričaš, da tečnemu sosedu pošlje kakšno fake odločbo.
no to pa je sfera korupcij inresnih kaznivih dejanj kot je zloraba uradnega polozaja.

MadMicka je izjavil:

Samo toliko glede čokolade in kave, če mi kdo prinese takšno ali drugačno darilo, rečem, hvala lepa, dajte jo svojim otrokom, sorodnikom....V teh časih pa je tolk zaslužiš in imaš takšno izbiro, da si kupiš točno tisto čokolado in kavo, ki ti paše. Daj denar, ali pa nič, čisto preprosto.

Torej predlagas da uradniku stisne 20e v roko? Zanimivo.. jebes zakonodajo, ki to eksplicitno prepoveduje.

Kot si ti meni svetoval v drugi temi: daj najprej preberi kaj pise v zakonu preden odgovarjas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

jabe ::

To je osnovni bonton, kar se mene tiče. Gre za pozornost, kot si je bil deležen sam. Ker odnosa do stranke ni v nobeni pogodbi. ni treba biti razumevajoč pa prijazen pa tudi truditi se ni treba več, kot je minimum v pogodbi. Če pa se, se za to zahvali. Pa učiteljicam na koncu leta se da neko pozornost. Pa dohtarju tudi. Pa natakarju tudi vedno pustim napitnino. Temu res ne dam čokolade ali pa kave. Sem pa resda, slišim, zahojena.
V prelepi Ljubljani sem včeraj doživela, da se je čez masko videlo, kako je zazijal kelnar, ker sem mu pustila 10% zneska računa napitnine. To se očitno ne dogaja več pri ta prosvetljenih in naprednih, ki si zaslužijo zgolj najboljše samo zato, ker so. Taki seveda od sebe ne dajo nič, razen racionaliziranja, zakaj je ok biti rit.

Mercier ::

Če bi čutil, da bi se rad zahvalil z več kot hvala, potem bi storil tako. In ker ne gre za safari v Keniji, BMK za zakon.

Z druge strani šanka, folk se včasih dejansko hoče zahvalit in jim je treba omogočit. Če ne gre ravno za safari v Keniji, a ne. Včasih sem bil cel smotan in sem bil hud, da delam uslugo in nočem nič in sem užaljen. Danes vzamem čokolado in povem, da ima točno tako žena najraje.

mirator ::

UganiKdo je izjavil:

mirator je izjavil:

Če mu boš darilo dal po opravljenem delu in on tega ni pričakoval (ni ti dal vedeti, da za svoj trud nekaj pričakuje), potem to ne more biti korupcija ampak hvaležnost (pa darilo se ne daje v službenih prostorih). Je pa to področje res hoja po tankem ledu.

Nobenega tankega ledu ni. Pravila glede obdarovanja javnih usluzbencev so zelo jasna. Tako da tanek led je samo tam kjer bi rad nekdo kaj mutil.

Tanek led sem mislil ravno s tem, da nič slabega čuteč, lahko javnega uslužbenca (pa tudi sebe) spraviš v neugoden položaj. Seveda javni uslužbenci dobro poznajo Uredbo o prejemanju daril, navadni občani pač ne.
Če odmisliš zakonodajo, ki tako ali tako ne more zajeti vseh situacij, zato je pisana črno-belo vmes pa je sivina (ali se sivina nagiba bolj proti črnemu ali bolj proti belemu pa odločajo sodišča), potem so tukaj prisotna čustva, ki pa so človeški faktor.
Torej, če je meni nekdo nekaj naredil, kar mu po službeni dolžnosti ne bi bilo treba (npr. od doma je izven delovnega časa preveril, če je bila njegova uradna zahteva pravočasno izpolnjena) in od mene ne zahteva nobenega nadomestila, potem sem mu zato hvaležen. Seveda lahko hvaležnost izkažem s preprostim "hvala" in bo javni uslužbenec mogoče dobil moralno darilo, ki je mimogrede včasih več vredno kot katerokoli materialno.
Imaš pa drug primer, ko se javni uslužbenec drži strogo predpisanih postopkov in za težave stranke nima nobenega posluha. Plačo pa imata oba javna uslužbenca enako.
Vidiš, javna uslužbenca sta tudi človeka s svojimi človeškimi problemi. In če bom jaz lahko prvemu pomagal, mu bom in bom s tem kršil uredbo, drugemu pač verjetno ne bom priskočil na pomoč. Pa tukaj ne mislim na pomoč v primeru kakšnih nezgod (v tem primeru pač ne gledam ali je kdo meni kadaj pomagal ali ne).

MadMicka ::

UganiKdo, kaj tebi ni jasno? Javnemu uslužbencu daš lahko darilo, tudi denar, toliko in toliko največ.

Buggy ::

MadMicka je izjavil:

UganiKdo, kaj tebi ni jasno? Javnemu uslužbencu daš lahko darilo, tudi denar, toliko in toliko največ.


Cisto mimogrede... a se v enem dnevu "na okencu" lahko tudi veckrat "zahvalis", pac gre za drug postopek in obisk? Ali pa se pri istem uradniku zglasi se kdo od mojih znancev in je tudi hvalezen v tvojem imenu? Bi slo to cez do teh 20€ pri vsakem obisku ali bi moral uradnik po zakonu kako reagirati?

UganiKdo ::

MadMicka je izjavil:

UganiKdo, kaj tebi ni jasno? Javnemu uslužbencu daš lahko darilo, tudi denar, toliko in toliko največ.

Preberi zakon in se ne smesi:

Uradne osebe in njihovi družinski člani ne smejo sprejeti darila:

če bi izročitev ali sprejem takega darila pomenilo kaznivo dejanje,
če je to prepovedano z drugim zakonom ali na njegovi podlagi izdanimi predpisi,
če se kot darilo izročajo denar, vrednostni papirji, darilni boni in drage kovine,
če bi sprejem darila vplival ali ustvaril videz, da vpliva na nepristransko in objektivno opravljanje javnih nalog uradne osebe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ustavimo korupcijo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1339434 (6178) borut_p
»

Darilo za rojstni dan (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5510877 (9510) Meiniken
»

Kaj ste dobili za bozic? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19618609 (7114) D3m

Več podobnih tem