» »

Nakazilo na napačen TRR

Nakazilo na napačen TRR

«
1
2

shadeX ::

Saj ni res pa je. Kolegica je račun za gradbena dela plačala na banki, uslužbenka je pa večjo vsoto nakazala na napačen račun. Zmota je bila ugotovljena po cca 14 dneh ko so jo iz podjetja obvestili o preostanku nakazila.

Kolegica je šla na banko, več info pa zaenkrat ne vem. Do takrat - kakšne so možnosti da dobi denar nazaj?

Smrekar1 ::

shadeX je izjavil:

Saj ni res pa je. Kolegica je račun za gradbena dela plačala na banki, uslužbenka je pa večjo vsoto nakazala na napačen račun. Zmota je bila ugotovljena po cca 14 dneh ko so jo iz podjetja obvestili o preostanku nakazila.

Kolegica je šla na banko, več info pa zaenkrat ne vem. Do takrat - kakšne so možnosti da dobi denar nazaj?


Če je šlo za zmoto banke in to lahko dokaže so možnosti identično enake 1. Če je šlo za njeno zmoto možnosti niso identično enake 1, ampak tudi 0 ne - odvisno je na kateri račun je šel denar. Če je račun podjetja bi moralo biti OK, sicer jih bo privila davkarija. Če je šlo za privatni račun se bo najajcala, verjetno bo šlo, samo ne zlahka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

shadeX ::

Dokaže verjetno lahko ker je šlo za očitno zmoto. Uslužbenka naj bi se zatipkala pri eni številki. Na kater račun je šel denar (če sploh obstaja?) nimam ideje.

Smrekar1 ::

shadeX je izjavil:

Dokaže verjetno lahko ker je šlo za očitno zmoto. Uslužbenka naj bi se zatipkala pri eni številki.


Pokazati mora, da je plačala pri bančnem okencu. Naj gre do vodje poslovalnice, da se to uredi. Verjetno bo šlo.

Na kater račun je šel denar (če sploh obstaja?) nimam ideje.


Račun vsekakor obstaja in tudi da se ugotoviti čigav je. Tudi doma, če imaš spletno banko to ugotoviš v nekaj sekundah. Če račun ne bi obstajal tudi nakazilo ne bi šlo skozi.

fikus_ ::

Naj gre na banko in razloži situacijo, bodo preverili in točno povedali proceduro.

Če je imela račun s podatki za nakazilo in je zajeb banke, potem so ono dolžni reševat situacijo, če je pa krivda za napačno št. računa na stani plačnika, potem ona rešuje zadevo.
Če je prejemnik enarja pravna oseba (brez blokad računa in podobno) potem bo lažje z vračilom, če pa fizična, pa najprej vljudna zahteva za vračilo neupravičeno prejetega denarja, če ne gre tako, pa odvetnik in sodišče ter upanje, da ni to kakšen socialni problem, ki je pokuril denar.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

GrX ::

V vsakem primeru mora prejemnik, denar vrniti sicer stori kaznivo dejanje zatajitve (208. člen KZ-1-NPB4).

Kolegica naj stopi na PP ter poda prijavo, policija pa bo opravila svoje delo. Ko bodo prejemnika malo privili in postavili pred dejstvo, bo ta rade volje vrnil denar.

V nasprotnem primeru, policija obvesti tožilstvo, ta pa uredi postopek na sodišču.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

Utk ::

V samo eni številki se ni mogla zmotit, ker kontrolna številka ne bi štimala. Da se je v dveh zmotila in vseeno zadela račun, za to pa moraš imet kar srečo.

AndrejS ::

Prvo je seveda banka - da se tam preveri, potem pa dalje.

GrX ::

Utk je izjavil:

V samo eni številki se ni mogla zmotit, ker kontrolna številka ne bi štimala. Da se je v dveh zmotila in vseeno zadela račun, za to pa moraš imet kar srečo.

Res je malce nenavadno, ampak je možno. Zanimivo, da bančna uslužbenka ni nič opazila, namreč ta vidi kam gre denar.

shadeX ::

Dobil informacije. Zadeva je rešena in denar je nazaj. Kako se je zgodilo in kaj se je dogajalo pa ne vem. Poročam samo kar je prišlo do mene, sam nisem bil v direktnem kontaktu z njo.

Mogoce bom izvedel kdaj drugic vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

GupeM ::

Me pa res zanima. Da se zmoti v eni številki je nemogoče. Celo dve je vprašanje če gre čez. In tudi če je mogoče in bi se zmotila pri dveh, bi se morala ravno prav zmotiti, da bi kontrolna številka še vedno štimala + račun bi moral obstajati + moral bi biti poslovni račun, drugače ne dobiš podatkov o prejemniku (ime, priimek, naslov. Če jih, potem je zadeva zrela za kakšno inšpekcijo. GDPR pa to, ...). V glavnem, zelo majhna verjetnost, da bi to šlo kar tako čez.

Bolj verjetno bi se mi zdelo, da je bilo nakazilo na račun istega podjetja, ampak drug TRR ali pa drugo podjetje, pa je med vpisovanjem podatkov prepisala TRR z napačnega računa/UPN naloga.

Če izveš, sporoči. Me res zanima.

Drugače pa ja. Podjetje bo zagotovo vrnilo denar če jim zatežiš, fizična oseba ga mora pa tudi po zakonu, se pa lahko malo upira in je treba po nekoliko daljši poti. Če pa fizična oseba celo sama vrne ko ugotovi da je šlo verjetno za napako, se pa spodobi pustiti nekaj "nagrade". Jaz osebno je sicer ne bi vzel (mogoče kakšen six-pack, pa ga pol skupaj spijeva), ponudit je pa lepo nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

fikus_ ::

"Kolegica naj stopi na PP ter poda prijavo, . . ."

Proti komu????!!!! Eno so pregonljiva dejanja, drugo zmote.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Invictus ::

Uslužbenka je nakazala na svoj račun, saj se je to že dogajalo.

Folk je pač butast in misli, da se tega ne da ugotoviti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Uslužbenka je nakazala na svoj račun, saj se je to že dogajalo.

Folk je pač butast in misli, da se tega ne da ugotoviti...

Glede na tole izjavo bi rekel, da imajo vse uslužbenke in uslužbenci na bankah precej višji IQ kot ti, ampak seveda so drugi bolj butasti.

njyngs ::

Okej, a se lahko rahlo zresnimo?

Meni je do zdaj vsak uslužbenec pred nakazilom iz mojega TRR na nek drug TRR ponudil v preverjanje pregled transakcije. Ta izpisek transakcije sem moral po preveritvi kot potrdilo tudi podpisati. Bilo je enako za par deset evrov in enako za več deset tisoč evrov. Če babnica tega ni preverila sama, je krivda na njej. Če uslužbenci tega niso pokazali je problem njihov.

Se da enostavno preveriti, če lahko pokažejo ta podpisan dokument, s katerim požegnaš izvedbo transakcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

shadeX ::

GupeM je izjavil:

Me pa res zanima. Da se zmoti v eni številki je nemogoče. Celo dve je vprašanje če gre čez. In tudi če je mogoče in bi se zmotila pri dveh, bi se morala ravno prav zmotiti, da bi kontrolna številka še vedno štimala + račun bi moral obstajati + moral bi biti poslovni račun, drugače ne dobiš podatkov o prejemniku (ime, priimek, naslov. Če jih, potem je zadeva zrela za kakšno inšpekcijo. GDPR pa to, ...). V glavnem, zelo majhna verjetnost, da bi to šlo kar tako čez.

Bolj verjetno bi se mi zdelo, da je bilo nakazilo na račun istega podjetja, ampak drug TRR ali pa drugo podjetje, pa je med vpisovanjem podatkov prepisala TRR z napačnega računa/UPN naloga.

Če izveš, sporoči. Me res zanima.

Drugače pa ja. Podjetje bo zagotovo vrnilo denar če jim zatežiš, fizična oseba ga mora pa tudi po zakonu, se pa lahko malo upira in je treba po nekoliko daljši poti. Če pa fizična oseba celo sama vrne ko ugotovi da je šlo verjetno za napako, se pa spodobi pustiti nekaj "nagrade". Jaz osebno je sicer ne bi vzel (mogoče kakšen six-pack, pa ga pol skupaj spijeva), ponudit je pa lepo nekaj.



Podatki ki sem jih posredoval so taki kot sem jih prejel. Rečeno je bilo da se je zmotila v eni številki, zdej a to drži ali ne sam nevem.

Kot zagotovo je da denarja na računu podjetja prvotno ni, prav tako pa da je zadeva tudi že rešena.

Kakšne so spremenljivke vmes pa vprašanje.

Bom poskusil izvedet kaj več, nočem pa bit vsiljiv. Tole je prišlo do mene posredno.

vnetidebater ::

Na koncu boš rekel da je bil denar še vedno na njenem računu vendar "blokiran" ker je čakal da se bo izvedlo neko plačilo ki ga ni bilo možno izvesti ker je bil prejemnikov TRR nepravilen. Ali pač nekaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Če je šlo za privatni račun se bo najajcala, verjetno bo šlo, samo ne zlahka.


Na Policiji vse rešijo tak kot je nekdo pred mano že napisal postopka se ne spomnem čakaš kak mesec pa rešeno pa čeprav se je šlo pri meni zgolj za 50€.
A.C.A.B

SambaShare ::

Kvinta je izjavil:

Če je šlo za privatni račun se bo najajcala, verjetno bo šlo, samo ne zlahka.


Na Policiji vse rešijo tak kot je nekdo pred mano že napisal postopka se ne spomnem čakaš kak mesec pa rešeno pa čeprav se je šlo pri meni zgolj za 50€.


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?

Invictus ::

SambaShare je izjavil:


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?

S policijo gre hitreje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jure14 ::

SambaShare je izjavil:


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?

Večina prejemnikov (fizičnih oseb) do 15. naslednjega meseca sploh ne bo vedela, da ima kaj več na računu.

s1m0n ::

Kako splot to uspe? Posebej pri nakazilih na pravne osebe/podjetja...?
Še nisem imel primera, da me uslužbenka na banki ne bi povprašala o dotičnem podjetju, če je ta pravo...

SambaShare ::

Jure14 je izjavil:

SambaShare je izjavil:


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?

Večina prejemnikov (fizičnih oseb) do 15. naslednjega meseca sploh ne bo vedela, da ima kaj več na računu.


Te pa že kontaktira tvoja banka, pove da je prišlo do napake in prosi za dovoljenje za popravek.

Vanquish ::

mogoce pa nimajo kontrole na iban pa je slo skozi in se ustavilo v placilnem prometu na katerem od prehodnih kontov in so razknjizli.

GupeM ::

Invictus je izjavil:

S policijo gre hitreje...

Ne. Če bi jaz opazil neznan denar na računu, bi ga nakazal nazaj še preden bi na policiji telefon dvignili. Če bi me na to opozorila banka, enako. Seveda bi enako storil tudi če bi me kontaktirala policija, ampak sem prepričan, da bi me banka prej kontaktirala kot bi na policiji spili prvo jutranjo kavo, kaj šele ostalo.

Spura ::

shadeX je izjavil:

Uslužbenka naj bi se zatipkala pri eni številki.

To pa ne bo drzalo. IBAN je specificno odporen proti takim napakam.

FireSnake ::

GupeM je izjavil:

Invictus je izjavil:

S policijo gre hitreje...

Ne. Če bi jaz opazil neznan denar na računu, bi ga nakazal nazaj še preden bi na policiji telefon dvignili. Če bi me na to opozorila banka, enako. Seveda bi enako storil tudi če bi me kontaktirala policija, ampak sem prepričan, da bi me banka prej kontaktirala kot bi na policiji spili prvo jutranjo kavo, kaj šele ostalo.


Srečen tisti, ki te je zgrešil, poštenjak!

Izvršbe pa ne obstajajo, kajne? Ne hodiš v službo?

Spura je izjavil:

shadeX je izjavil:

Uslužbenka naj bi se zatipkala pri eni številki.

To pa ne bo drzalo. IBAN je specificno odporen proti takim napakam.


To sem tudi jaz pomislil, ker je nemogoče.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Oberyn ::

Karkoli je že bilo, v enem znaku napačno zapisan IBAN ni bil.


The check digits are calculated using MOD-97-10 as per ISO/IEC 7064:2003[9] (abbreviated to mod-97 in this article), which specifies a set of check character systems capable of protecting strings against errors which occur when people copy or key data. In particular, the standard states that the following can be detected:

All single substitution errors (the substitution of a single character for another, for example 4234 for 1234)
All or nearly all single (local) transposition errors (the transposition of two single characters, either adjacent or with one character between them, for example 12354 or 12543 for 12345)
All or nearly all shift errors (shifts of the whole string to the left or right)
High proportion of double substitution errors (two separate single substitution errors in the same string, for example 7234587 for 1234567)
High proportion of all other errors

IL_DIAVOLO ::

shadeX je izjavil:

Saj ni res pa je. Kolegica je račun za gradbena dela plačala na banki, uslužbenka je pa večjo vsoto nakazala na napačen račun. Zmota je bila ugotovljena po cca 14 dneh ko so jo iz podjetja obvestili o preostanku nakazila.

Kolegica je šla na banko, več info pa zaenkrat ne vem. Do takrat - kakšne so možnosti da dobi denar nazaj?


S potrdilom(odrezkom) se ponavadi da resit vecino stvari.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Apple ::

Ce je napako naredila usluzbenka banke, obstaja storno transakcija. Ce jo naredis ti, ni storno transakcije, ampak dobra volja prejemnika tvojega denarja.

Kako se je pa nekdo zmotil v eni cifri in slucajno zadel kontrolno stevilko, mi ni jasno... Kuhinja...
LP, Apple

WhiteAngel ::

mod97 v ibanu je drugače zelo debilen in je tudi meni že sprejel transakcijo. Uslužbenki pa tudi sploh ne bi dovolil naprej, če bi bil checksum napačen. Verjetno je bil checksum pravi, pa račun ni obstajal.

Kvinta ::

SambaShare je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Če je šlo za privatni račun se bo najajcala, verjetno bo šlo, samo ne zlahka.


Na Policiji vse rešijo tak kot je nekdo pred mano že napisal postopka se ne spomnem čakaš kak mesec pa rešeno pa čeprav se je šlo pri meni zgolj za 50€.


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?



Spet en pametn ziher vegan al pa hipster ;(( upam da nikoli ne boš mel takega primera ,če pa ga boš mel ti želim da boš čakal čim dlje recimo 5 let 8-)
A.C.A.B

Miha 333 ::

Oberyn je izjavil:

Karkoli je že bilo, v enem znaku napačno zapisan IBAN ni bil.


The check digits are calculated using MOD-97-10 as per ISO/IEC 7064:2003[9] (abbreviated to mod-97 in this article), which specifies a set of check character systems capable of protecting strings against errors which occur when people copy or key data. In particular, the standard states that the following can be detected:

All single substitution errors (the substitution of a single character for another, for example 4234 for 1234)
All or nearly all single (local) transposition errors (the transposition of two single characters, either adjacent or with one character between them, for example 12354 or 12543 for 12345)
All or nearly all shift errors (shifts of the whole string to the left or right)
High proportion of double substitution errors (two separate single substitution errors in the same string, for example 7234587 for 1234567)
High proportion of all other errors

Slovenija ima tu spet neko svojo foro. Namesto, da bi se izračunavali "check digits", sta pri slovenskih IBAN zapečeni - 56 ter se namesto tega prilagaja številka računa, da ustreza tem kontrolkam - ravno obratno kot je mišljeno.

GrX ::

SambaShare je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Če je šlo za privatni račun se bo najajcala, verjetno bo šlo, samo ne zlahka.


Na Policiji vse rešijo tak kot je nekdo pred mano že napisal postopka se ne spomnem čakaš kak mesec pa rešeno pa čeprav se je šlo pri meni zgolj za 50EUR.


Res bi hitro vpletali policijo. Ali res mislite da bo večina prejemnikov komplicirala pri vračanju?

Ja, marsikdo bi kompliciral. Sam bi sprva stopil v kontkrakt s prejemnikom in če denarja ne bi vrnil v roku enega dneva, bi zadevo predal policiji. Nimam jaz časa in energije za te reči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

blabla80 ::

@Miha_333 Slovenija ni edina s svojo foro - če pogledaš tule International Bank Account Number @ Wikipedia lahko vidiš da jih je v listi tam razen slovenije še 7 z "hard coded" check digits.

Drugače pa ja - nekaj podobnega se je zgodilo tudi pri meni - ko smo kupovali hišo skupaj s taščo je tašča šla na banko, da bi nakazala 110k na tekoči račun. Na nalog je pri IBANU napisala eno številko premalo. Na okencu je bil pripravnik, ki je temu ka potem sam pripisal 0 ter izvedel nakazilo (je šlo skozi, ker je po naključju tak IBAN račun obstajal), brez da bi bil zraven mentor, ter kljub temu da ni imel dovoljenja izvajati transakcija v taki višini ... in to ne v sloveniji, ampak v nemčiji :)

Na srečo je napačni prejemnik opazil ter javil banki napako, pa tudi mi smo ugotovili ko po par dnevih zneska ni blo tam kjer bi moral biti ... tako da je banka potem precej hitro rešila zadevo.

Ampak ja ... je bil kr "WTF" moment in smo bli kar pod stresom tistih par ur (od ugotovitve do rešitve)

Furbo ::

Miha 333 je izjavil:

Slovenija ima tu spet neko svojo foro. Namesto, da bi se izračunavali "check digits", sta pri slovenskih IBAN zapečeni - 56 ter se namesto tega prilagaja številka računa, da ustreza tem kontrolkam - ravno obratno kot je mišljeno.

A zaradi tega imamo vsi grde številke računov?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Jure14 ::

Miha 333 je izjavil:

Slovenija ima tu spet neko svojo foro. Namesto, da bi se izračunavali "check digits", sta pri slovenskih IBAN zapečeni - 56 ter se namesto tega prilagaja številka računa, da ustreza tem kontrolkam - ravno obratno kot je mišljeno.

Nobena huda fora ni.
Iban se računa po mod97.
Tudi naše stare TRR številke so imele na koncu kontrolno kodo po MOD97.

In matematika je pač takšna stvar, da lahko računaš 3+5+4+6 ali pa 6+4+5+3 pa dobiš enako.

Da pa ne komplicirajo življenja uporabnikom, so banke pač pustile stare številke TRRjev (skupaj s kontrolnima številkama na koncu), matematika je pa omogočila, da samo SI56 spredaj dodajo in štima tudi kontrola za IBAN.

Furbo je izjavil:


A zaradi tega imamo vsi grde številke računov?

Kakšna je pa "lepa" številka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

bbbbbb2015 ::

shadeX je izjavil:

Saj ni res pa je. Kolegica je račun za gradbena dela plačala na banki, uslužbenka je pa večjo vsoto nakazala na napačen račun. Zmota je bila ugotovljena po cca 14 dneh ko so jo iz podjetja obvestili o preostanku nakazila.

Kolegica je šla na banko, več info pa zaenkrat ne vem. Do takrat - kakšne so možnosti da dobi denar nazaj?


Tole sicer ne vem, samo najverjetneje je troll tema. Nakazilo na "napačen" račun tako zlepa, ni mogoče. Če greš na banko to nakazat, imaš položnico že izpolnjeno ali pa ti jo tam izpolni uslužbenka, ti se pa samo podpišeš. Lahko je kolegica napisala napačen račun, lahko so njej dali račun z napačnim TRR.

Če nakazuješ firmi, se ime firme izpiše, pa uslužbenka ima vizualno kontrolo, če je vse v redu. Na eni od bank (ne bom delal reklame) se ti vsi podatki o prejemniku izpišejo. Ko podpišeš nalog, imaš še vizualno kontrolo še ti.

Lahko so ji dali predračun, vmes pa zamenjali račun, starega pa zaprli. Potem bo denar v 2-3 dneh prišel avtomatsko na njen račun nazaj.

Drugače od goljufij, ... Možno je, da je nekdo v procesu (predračun, račun) podtaknil drug (svoj) TRR. V Belgiji so imeli nekja časa goljufe, ki so pošiljali fake račune za elektriko, plin, s svojim TRR. Tisti manj zverzirani so to potegnili na bankomatu, ki je račun plačal in avtomatsko njim odtegnil. V enem manjšem kraju v Sloveniji je bil računovodja, ki je XML, generiran s strani računovodskega programa spremenil, ter podtaknil svoj TRR, oziroma TRR svojih prijateljev. Eno firmo je tako oškodoval za več kot 300.000€. Denarja nikoli niso dobili nazaj, kako se je izteklo za računovodjo, ne vem.

Uslužbenca na banki, ki je delal na tisti banki, kjer sem imel račun, so odpustili, ker je menda nekako poneverjal denar komitentov. Šefica banke ni hotela povedati, kako je točno to šlo. Samo pač da so ga odpuastili iz ponedeljka na torek.

Pa take... To je možno.

joze67 ::

Miha 333 je izjavil:

Slovenija ima tu spet neko svojo foro. Namesto, da bi se izračunavali "check digits", sta pri slovenskih IBAN zapečeni - 56 ter se namesto tega prilagaja številka računa, da ustreza tem kontrolkam - ravno obratno kot je mišljeno.

Tej slovenski fori se reče slovenski (med?)bančni standard, ki je starejši od SEPA - ni pa neka strašna inovacija, ampak sledi uveljavljenim standardom in smernicam bančnega poslovanja. Konkretno se zadnji dve številki slovenskega bančnega računa izračunata tako, da je celotna 15-mestna (še ena slovenska fora) številka računa (banka+poslovalnica+račun) mod 97 = 1.
Primer: (prvi račun, ki ga vrne DuckDuckGo, če iščem S56)
SI56 0475 1000 0104 859
To je slovenski 04751 0000104859, odprt pri Novi KBM.
047510000104859 = 489793815514 * 97 + 1
Tako je vsak slovenski bančni račun na koncu dneva v obliki 97n+1

Gremo na SEPA. Ta doda spredaj SI56 ("fora"). SPreverba SEPA poteka tako da se uvodni štirje znaki (država+kontrola) prestavijo na konec. Potem se črke (A-Z) pretvorijo v številke (A->10, I->18, S->28, Z->35). Kontrolna številka mora sedaj biti taka, da je celotno dobljeno število mod 97 = 1.

Za slovenski račun (ki po še eni fori ne vsebuje A-Z) se torej na koncu doda 281856 in potem gre račun

(97n+1 * 1.000.000 + 281856) mod 97 = 1.281.856 mod 97 = 1

Torej ta slovenska fora brezbolečinsko pretvori veljaven slovenski račun v veljaven SEPA račun. Kontrolna številka v tem primeru ni SEPA, ampak naša (torej od banke izdajateljice) - izračunana po točno istem standardu.

Invictus ::

Da se nekdo zatipka pri eni številki, zadane še checksum in pri tem še najde obstoječi bančni račun, je malo prehuda verjetnost. Ta računovodkinja naj raje piše listke za loto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

FireSnake je izjavil:

Izvršbe pa ne obstajajo, kajne? Ne hodiš v službo?

Seveda obstajajo. Ampak ne vem, zakaj bi takoj opletal s policijo? A ni logično, da boš najprej probal rešit tako, da bo vpletenih čin manj ljudi/podjetij?

Če banka obvesti napačnega prejemnika, ta pa noče vrnit oz. ne more, ker je denar že porabil, potem šele greš na policijo. Ne pa kar takoj s policijo, tožbo in umori.

Predstavljaj si, da tebi nekdo ponesreči nakaže par jurjev, naslednji dan pa na vrata dobiš policijo, da moraš vrnit. A ni bolje, da bi te banka poklicala, ti razložila situacijo, ti bi pa zadevo vrnil?

Invictus ::

Najprej mora pošiljatelj dokazati banki, da se je zmotil. Kar tudi ni preprosto, BTW...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Najprej mora pošiljatelj dokazati banki, da se je zmotil. Kar tudi ni preprosto, BTW...

Seveda, policiji pa ni treba. Policiji pa samo rečeš.

shadeX ::

Zanimivo s kaksnimi idejami človek pride ven rofl. Kakorkoli prišel sem zadevi do dna.

Kot rečeno situacija je bila taka kot sem že omenil ampak ima smiseln konec.

Torej uslužbenka na banki naj bi že pravilno dobila to podjetje v sistemu ampak je nakazala na drugi račun tega podjetja (trr se razlikuje za eno številko). Izgleda da se jim na banki izpiše več možnih računov, ki jih podjetje ima, ampak ona ni nakazala na tistega kot ga je kolegica prinesla oz. Ji ga je podjetje posredovalo.

Torej po preverjanju z banko, so ugotovili da je denar že nakazan pravemu podjetju ampak na drugi račun. Istočasno so potem obvestili podjetje, ki je naknadno tudi to že samo ugotovilo. Gupe je imel prav, ko je ta scenarij zgoraj omenil.

Konec dobro, vse dobro. Je pa situacija zagotovo bila stresna za kolegico, šlo se je za več kot 9k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

GupeM ::

Normalno, da je stresno. Ne pa policija stresno, če prej nisi še niti poskusil rešiti zadeve na drug način. In kot se je izkazalo, je bila zadeva rešana znotraj nekaj ur, nekateri bi pa kar takoj policijo, tožbe ter streljanje napačnih prejemnikov in uslužbenke na banki.

Invictus ::

Mislim, da je tukaj bolj problem OPa, ko tak fehler takoj posta na Slo-Tech...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

joze67 ::

Invictus je izjavil:

Da se nekdo zatipka pri eni številki, zadane še checksum in pri tem še najde obstoječi bančni račun, je malo prehuda verjetnost. Ta računovodkinja naj raje piše listke za loto...

ISO/IEC 7064 is a standard promulgated by the International Standards Organization that defines algorithms for calculating check digit characters. The checks should be applicable to alphanumeric strings and should be able to detect all single substitution errors, all or nearly all single local transposition errors, all or nearly all circular shift errors, a high proportion of double substitution errors, a high proportion of all other errors.

Kontrolne številke slovenskih računov (in SEPA računov tudi) so narejene po tem standardu. Torej je teoretično mogoče, da je uslužbenec zamenjal dve števki - morda celo kakšno izgubil, če sw predpostavi vodeče ničle. Bi pa verjetno uslužbenec lahko igral sedmico in brez težav povrnil škodo iz svojega žepa.

telexdell ::

joze67 je izjavil:


Kontrolne številke slovenskih računov (in SEPA računov tudi) so narejene po tem standardu. Torej je teoretično mogoče, da je uslužbenec zamenjal dve števki - morda celo kakšno izgubil, če sw predpostavi vodeče ničle. Bi pa verjetno uslužbenec lahko igral sedmico in brez težav povrnil škodo iz svojega žepa.

Seveda to, da bi uslužbenec mogoče le vpisal nekaj črk imena podjetja pol pa mu računalnik vrže ven vse račune podjetja, pogleda nekaj številk enega računa, katere se ujemajo s tistimi na nalogu in pač pritisne OK, namesto da bi ročno vpisoval vse cifre sploh ni možno niti pomisliti.
In kakšna škoda je bila povzročena s strani uslužbenke na banki? Denar je nakazala pravemu podjetju! Če že, se je treba zamisliti nad podjetjem, kateremu je denar bil nakazan, da ne preverjajo vseh svojih računov. Ali pač kaj mučkajo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kow ::

shadeX je izjavil:


Kot rečeno situacija je bila taka kot sem že omenil ampak ima smiseln konec.


Smiseln konec bi bil, ce bi podjetje zamenjalo stevilko (drugega) racuna. Ter popravili software, da bi detektiral placilo enake velikosti na svojih drugih racunih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

joze67 ::

telexdell je izjavil:

Seveda to, da bi uslužbenec mogoče le vpisal nekaj črk imena podjetja pol pa mu računalnik vrže ven vse račune podjetja, pogleda nekaj številk enega računa, katere se ujemajo s tistimi na nalogu in pač pritisne OK, namesto da bi ročno vpisoval vse cifre sploh ni možno niti pomisliti.
In kakšna škoda je bila povzročena s strani uslužbenke na banki? Denar je nakazala pravemu podjetju! Če že, se je treba zamisliti nad podjetjem, kateremu je denar bil nakazan, da ne preverjajo vseh svojih računov. Ali pač kaj mučkajo.

Čeprav popolnoma razumem sentiment tvojega pisanja - v bankah ne iščejo podjetij po imenih, če se le da. Vsako podjetje ima ime ali tri (kratko, dolgo, še daljše), sedež je enkrat tukaj drugič tam (torej kupec ve, da je podjetje na Celovški, ker je bil tam in so vi bili tam in nikogar ni drugje - ampak sedež je pa v garaži lasnika) itd itd.

Številke ne lažejo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakazilo v tujino

Oddelek: Loža
3447209 (1858) M-XXXX
»

Neteller

Oddelek: Omrežja in internet
439553 (1962) CoreySteel
»

Izvršba na bančnem računu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9129212 (26493) OZZY
»

Denar ni prišel na TRR

Oddelek: Loža
234597 (3252) Enterprise
»

Neplačilo

Oddelek: Loža
374346 (2912) McHusch

Več podobnih tem