» »

Uvod v kriptovalute

Uvod v kriptovalute

Grizzly ::

Recimo da so kriptovalute prihodnost. Potem se dolgoročno gledano splača vložiti nekaj evrov v eno od kriptovalut.
Mislim da bi to utegnilo zanimati še koga drugega (morda kdaj kasneje), zato odpiram temo za uvod v kriptovalute.

Sem takorekoč nov v tem področju in bi potreboval nekaj odgovorov:

1) Katere kriptovalute so zdaj aktualne?
2) Kje lahko spremljam vrednost (rast, padce) posameznih kriptovalut?
2) Kje in kako lahko kupim kriptovaluto? Kaj moram imeti, da lahko opravim nakup?
3) Kje in kako lahko kriptovaluto pretvorim nazaj v evre?

apfelstrudl ::

Grizzly je izjavil:

Recimo da so kriptovalute prihodnost. Potem se dolgoročno gledano splača vložiti nekaj evrov v eno od kriptovalut.
Mislim da bi to utegnilo zanimati še koga drugega (morda kdaj kasneje), zato odpiram temo za uvod v kriptovalute.

Sem takorekoč nov v tem področju in bi potreboval nekaj odgovorov:

1) Katere kriptovalute so zdaj aktualne?
2) Kje lahko spremljam vrednost (rast, padce) posameznih kriptovalut?
2) Kje in kako lahko kupim kriptovaluto? Kaj moram imeti, da lahko opravim nakup?
3) Kje in kako lahko kriptovaluto pretvorim nazaj v evre?

1) Za držat na dolgi rok BTC ali ETH... od perspektivnih kakšen Chainlink, Matic, Polkadot...
2) https://coinmarketcap.com ali na menjalnicah
3) Na menjalnici (ali direktno P2P). Za kupovanje kripta je po večini dovolj osnovni račun (vsaj za manjše zneske kript->kripto), drugače moraš narediti KYC (sken osebne izkaznice in dokaz naslova) če hočeš poslovati z euri.
4) FIAT (torej €) lahko ko prodaš kriptovalute preneseš nazaj na svoj TRR preko menjalnice (rabiš KYC za poslovanje s FIAT).

Menjalnic je ogromno. Kraken, Binance, Kucoin, Bitstamp (bivša SLO), ByBit, Phemex ...
Sicer bo verjetno zdaj vskočilo malo morje ljudi ki ti bodo zdaj turili "referral linke" (da bodo nekaj malega zaslužili) ;)

Upam da kaj pomaga.

celje ::

Zgoraj odgovor je dober. Vendar, ti bi sedaj zacel z tem? Ne vem no, si mogoce googlal zadnjih par mesecev kaj o teh zadevah?

apfelstrudl ::

celje je izjavil:

Zgoraj odgovor je dober. Vendar, ti bi sedaj zacel z tem? Ne vem no, si mogoce googlal zadnjih par mesecev kaj o teh zadevah?

V bistvu vprašanje kaj mu je cilj.
Za kupit del BTC, shranit in pozabit za par let je vseeno ali danes ali čez 2 meseca.
Predlagal bi DCA (da ne kupiš naenkrat ampak loviš nihanja cene in tako znižaš povprečno nakupno ceno).

To da bodo šle zadeve na nulo ni za verjeti. Znamo pa še nekaj časa stopicljati v bolj "meh" vodah (ali pa celo še malo nižje - tam do 20k je pomoje minimum kar lahko BTC gre)

celje ::

Mogoce. Vendar btc (ter ostali) so nastali iz nic. Zakaj mislis, da ne morejo (ne bodo) postati zopet nic?

Easy money je mimo. Sedaj je gambling.

So govorili o 500.000 in vec za en btc. Rad bi videl enega bebca, ki bi dejanski denar porabil za to. Ne mi prosim o vlaganjih in perspektivah. Folk kupuje igrice za milion in vec. Bedarija. Vendar, na koncu, lahko to igro tudi vtakne in poigra z njo. Kripto? Gres na wc on ne mores niti obrisati dolocene zadeve. Govorim v primeru, ko/ce take zadeve zgubijo vrednost. Kdor ima legit denar, ne bo sel v to. Ne mi prosim "genija" elektrike vlacit v debato. Vsak je genij z bilioncki. Tako ali drugace

apfelstrudl ::

celje je izjavil:

Mogoce. Vendar btc (ter ostali) so nastali iz nic. Zakaj mislis, da ne morejo (ne bodo) postati zopet nic?

Easy money je mimo. Sedaj je gambling.

So govorili o 500.000 in vec za en btc. Rad bi videl enega bebca, ki bi dejanski denar porabil za to. Ne mi prosim o vlaganjih in perspektivah. Folk kupuje igrice za milion in vec. Bedarija. Vendar, na koncu, lahko to igro tudi vtakne in poigra z njo. Kripto? Gres na wc on ne mores niti obrisati dolocene zadeve. Govorim v primeru, ko/ce take zadeve zgubijo vrednost. Kdor ima legit denar, ne bo sel v to. Ne mi prosim "genija" elektrike vlacit v debato. Vsak je genij z bilioncki. Tako ali drugace


Preveč je že mainstream.
Notri so veliki igralci (Tesla, Michael Saylor), ... zdaj se šušlja da bo kripto v denarnico dodal celo Apple (in šušlja se da bo za začetek nakupil 2,5 milijard $ BTC)
V El Salvador-u je BTC celo uradna valuta (če si kaj spremljal). Paragvaj in Mehika naj bi bili naslednji državi ki bosta naredili enako.

Zato dvomim da bo šlo na nulo. Dolgoročno ceno vidim nekje okoli 100 jurjev za BTC. Bo pa prej še kak popravek pred tem.

Seveda pa zgolj moje mnenje (kot vsi nonstop pravijo - not a financial advice ;) )


p.s. : Ne pozabi, da FIAT ($, EUR ...) je isto zgolj "sekret" papir (ni več nobenega zlata zadaj) katerega printajo, da sproti barve ne morejo menjati v printerjih ;) Tisti moment ko ljudje ne zaupajo več FIAT valuti je tudi ta zgolj ničvreden papir.
Kripto vidim jaz kot nadgradnjo finančnega sistema, na katerega se bodo slej kot prej pošlepali tudi "FIAT novci". BTC pa vidim kot nekakšno kripto "zlato"

Zgodovina sprememb…

celje ::

Salvador je drzava iz risanke.

Fiat je (do neke mere) nadzorovan. Kripto scena?
Apple je se en "genij" z toliko parkiranega denarja da te srat prime. Da bi ga "pripeljali" nazaj v svojo dezelo? To pa ne? Davki. Nakup bedarij/spekulacij? Zakaj ne.

Ves ono foro. Namignejo, da bodo v next gen uporaljali super duper steklo. Obstojeci partner se zapufa do amena, da bo zmogel proizvodnjo za apple. Oni kasneje recejo: ne v next gen. partner propade, oni kupijo za male pare.

Primer (baje) lj mlekaren in embalaze za mleko (podobno sranje).

Hocem reci, vec denarja imas, vec bedarij lahko pocnes/kupujes. Zgubis? To so za njih "sitne pare".

Za male vlagatelje? Prste stran od spekulacij.

apfelstrudl ::

celje je izjavil:

Salvador je drzava iz risanke.

Fiat je (do neke mere) nadzorovan. Kripto scena?
Apple je se en "genij" z toliko parkiranega denarja da te srat prime. Da bi ga "pripeljali" nazaj v svojo dezelo? To pa ne? Davki. Nakup bedarij/spekulacij? Zakaj ne.

Ves ono foro. Namignejo, da bodo v next gen uporaljali super duper steklo. Obstojeci partner se zapufa do amena, da bo zmogel proizvodnjo za apple. Oni kasneje recejo: ne v next gen. partner propade, oni kupijo za male pare.

Primer (baje) lj mlekaren in embalaze za mleko (podobno sranje).

Hocem reci, vec denarja imas, vec bedarij lahko pocnes/kupujes. Zgubis? To so za njih "sitne pare".

Za male vlagatelje? Prste stran od spekulacij.

Glej, saj vsak ima svoj pogled na zadevo. Moj je pač tak kot sem napisal. Avtor teme se bo moral vprašati kaj mu je cilj in ali je to sploh za njega (jaz nikoli nobenega ne silim v nakup kripta) - kot vidiš tudi z referral linki recimo ne posiljujem ljudi.
Zase vem da imam en del mojega premoženja v kriptu. En del - tudi če gre vse v nulo, bo malo "zapeklo", ampak živel pa ne bom nič slabše.
Trenutno sem na zadovoljivem plusu, se mi splača...

So pa ljudje seveda tudi izgubljali ogromne denarje, ko so šli brezglavo "all in".

Anney ::

Veliko več boš izvedel na drugem forumu in discord skupini. Kjer so debate prijaznejše.
https://kriptoslovenija.si/, discord imaš na tej strani.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Web ::

Za začetek bi bil primeren tudi Revolut.

Kvinta ::

Salvador je drzava iz risanke.


Pa Paragvaj banana republika in Mehika vedno bolj razrezana na kartele ni več daleč od znanstvene fantastike :))
A.C.A.B


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elon Musk poskrbel za skokovito rast bitcoina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10921021 (15068) IL_DIAVOLO
»

Bitcoin naskakuje rekord (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
25250074 (37593) kakob
»

Vitalik Buterin: rasti kriptovalut bo konec

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3916099 (10186) Vazelin
»

EU dodatno omejila anonimnost kriptovalut (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
8327463 (21086) Eandro5res
»

Kaj bo prinesla regulacija kriptovalut? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
6715592 (13443) dope1337

Več podobnih tem