NASA - NASINI inženirji se zadnje dni intenzivno ubadajo z zagonom računalnika na vesoljskem teleskopu Hubble. Računalnik je sodelovanje odpovedal prejšnjo nedeljo, potem ko je prenehal prejemati signal z drugih naprav na teleskopu. Dan pozneje so poskusili s ponovnim zagonom sistema, a neuspešno.
Prvi testi so kazali, da gre za okvaro na starajočem se pomnilniškem modulu, vendar je spodletelo tudi izvajanje ukaza, s katerim bi sistem preklopili na katerega od rezervnih treh modulov, od katerih vsak nosi 64 KB CMOS pomnilnika. V četrtek zvečer so poskusili pridobiti več diagnostičnih podatkov in ponovno zagnati sistem, a znova brez uspeha.
Hubble je v orbito poletel leta 1990, računalnik na krovu pa je NASIN Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1), zasnovan v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in zadnjič zamenjan med servisom leta 2009. Njegova naloga je nadzor in koordinacija znanstvenih inštrumentov, ki so na krovu plovila. Da je sistem popolnoma redundanten, sta na krovu dva zrcalna računalnika, vsak od njiju ima dostop do pomnilniškega modula in treh rezerv, vendar inženirji za zdaj vse skupaj puščajo v varnem načinu delovanja, medtem, ko poganjajo teste in zbirajo informacije, da bi natančneje identificirali težavo.
no, "naslednik" sugerira ravno to, oziroma sugerira nadomestitev vseh funkcij. Če se očitno ne potrebuje več UV in vidnega spektra je jwst dejansko naslednik. Če se funkcij ne rabi več zato ker bo pač hubbles crknil, well, škoda. Da se zavrže vso optiko in mehaniko ker je crknil računalnik, slaba reklama za našo branžo.
Mogoče pa Musk sponzorira kakšno misijo gor, nekaj reklame, nekaj eko točkk, pa so vsi zadovoljni.
Kdo ve, če ga lahko še uspejo kontrolirano uničiti, v primeru da postane vesoljski odpadek. Že tako imamo v nizki zemeljski orbiti preveč nevarnih projektilov.
Da je sistem popolnoma redundanten, sta na krovu dva zrcalna računalnika, vsak od njiju ima dostop do pomnilniškega modula in treh rezerv, vendar inženirji za zdaj vse skupaj puščajo v varnem načinu delovanja, medtem, ko poganjajo teste in zbirajo informacije, da bi natančneje identificirali težavo.
Trenutno analizirajo težavo. Lahko pa kadarkoli zaženejo enega od dveh rezervnih računalnikov in vse bo po starem.
Kdo ve, če ga lahko še uspejo kontrolirano uničiti, v primeru da postane vesoljski odpadek. Že tako imamo v nizki zemeljski orbiti preveč nevarnih projektilov.
Tako veliki sateliti so najmanjši problem. Njegova orbita je dobro znana, je tudi dovolj velik, da jo enostavno preverjajo iz Zemlje. Ampak ja, kljub "nizki orbiti" sam od sebe ne bo kaj kmalu zgorel v atmosferi, je le višje od 500 km.