» »

zVem marsikaj, vendar ničesar o 14. členu GDPR

zVem marsikaj, vendar ničesar o 14. členu GDPR

Slo-Tech - Velike obdelave podatkov so zanimiva tema, saj se vedno znova postavlja vprašanje, ali jih znamo izvesti skladno z zahtevami Splošne uredbe o varstvu podatkov. Kot že nekajkrat, smo tokrat pod drobnogled spet vzeli obdelavo podatkov, katere namen je obvladovanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19. V preteklih mesecih smo se bolj podrobno ukvarjali z aplikacijo, namenjeno sledenju tveganih stikov, danes bomo pa svojo pozornost usmerili v aplikacijo za naročilo na cepljenje.

Splošna uredba o varstvu podatkov velja že od maja 2018, torej slaba tri leta. Do danes smo jo že dobro spoznali, vzpostavljene je tudi že precej nadzorne prakse, saj je IP v svoji zbirki odločb objavil že več kot 2400 dokumentov.

Pa poglejmo, kako se svojih obveznosti po Splošni uredbi loteva NIJZ.

Javno zdravje je primarni namen, ki ga zasleduje NIJZ. V okoliščinah, v katerih smo se znašli v zadnjem času zaradi COVID-19, je odigral pomembno vlogo. V teh dneh, ko so po letu dni trajanja pandemije na voljo cepiva in je treba izvesti cepljenje (skoraj?) celotnega prebivalstva je njegova primarna vloga koordiniranje tega podviga. Pri izvedbi te naloge si - jasno - pomagajo z uporabo informacijske tehnologije. Pripraviti je treba sezname posameznikov, ki se želijo cepiti in voditi podatke o cepljenju (kdo, kdaj, koliko odmerkov cepiva …). Za ta namen so pripravili aplikacijo v sistemu zVem.

V aplikacijo lahko vstopimo vsi, ki obiščemo spletno stran in se želimo prijaviti na cepljenje. Za razliko od številnih drugih elektronskih storitev državne uprave, za prijavo na cepljenje ne potrebujemo digitalnega potrdila. Ob dejstvu, da veliko posameznikov nima potrdila, je to pohvalno, na ta način je prijava na cepljenje omogočena vsem.

Za namen prijave na cepljenje (namen je ona od osnovnih predpostavk, ki jih je treba določiti za vsako obdelavo osebnih podatkov in ki je bila pomanjkljivo določena pri prvi prijavi interesa za cepljenje prek e-uprave) je treba dati nekaj osnovnih podatkov. Med njimi so:
  • EMŠO,
  • številka ZZZS,
  • prvi črki imena in priimka,
  • številka mobilnega telefona in
  • naslov elektronske pošte.


Brez teh podatkov registracija ni mogoča. Verjetno registracija brez teh podatkov tudi ni smiselna, saj bi sicer težko sledili registracijam, obveščali posameznike o terminu cepljenja in podatke o cepljenju preverjali (dvojne prijave itd.).

Takšna aplikacija je povsem logična, vendar pa poglejmo, kaj pravi naš pravni red. Ustava določa, da bi morale biti vse obdelave osebnih podatkov določene z zakonom (drugi odstavek 38. člena). In res - v Zakonu o zbirkah s področja zdravstvenega varstva lahko v 14. členu preberemo določbe, ki predstavljajo pravno podlago za delovanje sistema zVem, v 14.b členu pa je zapisan tudi nabor podatkov, ki se sme obdelovati v sistemu. V naboru podatkov smo zaman iskali številko mobilnega telefona in naslov elektronske pošte.

Če beremo zgolj našo Ustavo, imamo problem.

Ampak imamo še Splošno uredbo, ki v 6. členu določa zakonitost obdelave osebnih podatkov. Ta v prvem odstavku našteva pogoje za zakonitost, pri čemer ugotovimo, da bi cepljenje kot stvar javnega zdravja spravili pod točko e), ki se glasi “obdelava je potrebna za opravljanje naloge v javnem interesu ali pri izvajanju javne oblasti, dodeljene upravljavcu”. Ustreza.

Za točko e) Splošna uredba dalje v tretjem odstavku 6. člena določa dodatne pogoje. Pravna podlaga za obdelavo mora biti določena s pravom Unije ali s pravom države članice. Na srečo to ni vse in se tretji odstavek še nadaljuje: “Namen obdelave se določi v navedeni pravni podlagi ali pa je ta v primeru obdelave iz točke (e) odstavka 1 potrebna za opravljanje naloge, ki se izvaja v javnem interesu, ali pri izvajanju javne oblasti, dodeljene upravljavcu.”. Niti s pravom Unije, niti s pravom članice ni urejeno zbiranje podatkov, kot jih zbira zVem, ampak kot smo ugotovili, je zbiranje kontaktnih podatkov potrebno za uspešno izvedbo naloge NIJZ v javnem interesu, torej cepljenja prebivalstva. Ustreza.

Potem imamo pa tukaj še določbo 13. člena Splošne uredbe, ki določa, da je treba osebam, na katere se nanašajo osebni podatki, ki se obdelujejo, dati določene informacije o obdelavi. Med podatki, ki jih je treba zagotoviti, so kontaktni podatki upravljavca, kontaktni podatki pooblaščenca za varstvo osebnih podatkov, uporabnike podatkov in podobno.

Po hitrem pregledu vstopne strani za registracijo ugotovimo, da so ti podatki res na voljo.

Prav te informacije so manjkale v primeru zbiranja podatkov o interesu za cepljenje, v zvezi s katerim je Informacijski pooblaščenec izvedel nadzor, lahko preberemo v novici na njihovi spletni strani. Informacijski pooblaščenec je inšpekcijski postopek uvedel zaradi neustreznega informiranja vlagateljev prijave interesa za cepljenje proti COVID-19 preko portala eUprava, torej neskladnosti z določbami člena 13 Splošne uredbe o varstvu podatkov (GDPR). Postopek je nato ustavil zaradi odprave nepravilnosti. Zanimivo je, da se nabor podatkov v razkritjih po 13. členu ne ujema s podatki, ki jih sistem dejansko obdeluje. Kot kaže je po pol leta inšpekcijskega postopka pomembno, da je na spletni strani nekaj (karkoli že). In to zadošča.

Vendar pa … Splošna uredba je večen vir presenečenj.

Aplikacija NIJZ omogoča tudi, da naročilo za cepljenje oddamo za drugo osebo, na primer za svoje stare starše, ki se z moderno tehnologijo, ki je potrebna za prijavo na cepljenje, ne razumejo povsem. Vredno pohvale. Ta dodatna funkcionalnost pa odpre vrata drugi določbi Splošne uredbe. 14. člen namreč določa informacije, ki jih je treba zagotoviti, kadar osebni podatki niso bili pridobljeni od posameznika, na katerega se ti nanašajo. Ob hitrem pregledu povezave na podatke po 14. členu nismo našli, prav tako iz obrazca aplikacije ni razvidno, da bi obstajal mehanizem za obveščanje posameznika, ki ga je na cepljenje prijavil nekdo drug. Verjetno bomo za primer dobre prakse s tega področja morali počakati še naslednje pol leta.

Od primera do primera

Izvajanje obsežnega cepljenja ni le logističen podvig, je tudi pravni. Velike obdelave osebnih podatkov zahtevajo tudi razmislek o tem, kako bomo obdelovali podatke, kako bomo skrbeli za njihovo varnost, ali jih sploh potrebujemo in kako jih bomo uporabili, da dosežemo cilje.

“Glas z ulice pravi”, da se pojavljajo težave. Obstajajo primeri, ko so posamezniki obveščeni o več terminih cepljenja. Obstajajo primeri, ko so posamezniki obveščeni o tem, da se umrli ne morejo prijaviti cepljenje (čeprav so še povsem živi), obstajajo pa tudi primeri, ko iz podatkov zVem izhaja, da so že bili cepljeni, čeprav niso bili. Vse skupaj kaže na spoštovanje načel zagotavljanja pravilnih podatkov v zbirkah na podlagi katerih se odloča o pravicah.

Če se to dogaja, se postavlja pod vprašaj pravna podlaga obdelave. Če se podatki namreč ne uporabljajo za učinkovitost izvedbe cepljenja, zakaj se potem sploh uporabljajo?

43 komentarjev

Han ::

Če se prijaviš lokalno, ali prek osebnega zdravnika ali obrazca na spletni strani zdravstvenega doma, si hitro na vrsti. ;)

antonija ::

A so nasi organi res tako nesposbni, da nebi imeli vsaj kaksnega sestanka/klica z ga. Piskotkarico in kaksnim pravnikom, pa bi se mogoce izognili tako ocintemu neskladju z veljavno zakonodajo?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

billy ::

Resno ti to? Saj vidiš Hojsa kako aroganten je.

yayo ::

Han je izjavil:

Če se prijaviš lokalno, ali prek osebnega zdravnika ali obrazca na spletni strani zdravstvenega doma, si hitro na vrsti. ;)

kakor kje, na obali še under 60 niso bili cepljrni...

perci ::

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.

Res noro grozno, da pustiš telefonsko številko notri. Pazi, sam jo vpišeš in točno veš za kakšen namen in s soglasjem. Ampak to je škandal iz katerega je treba delati dramo.

A to ste opazili, da ob jemanju brisa prav tako pustite telefon na katerega dobite rezultat testa?

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.

Me prav zanima kako veseli bodo ljudje ko bodo digitalni cepilni potni list lahko dobili samo prek Zvem s certifikatom. Slo-tech člankopisci ne bodo imeli materiala, ljudje pa ne bodo potovali. Vsi nesrečni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Uporabnik ::

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.

Res noro grozno, da pustiš telefonsko številko notri. Pazi, sam jo vpišeš in točno veš za kakšen namen in s soglasjem. Ampak to je škandal iz katerega je treba delati dramo.

A to ste opazili, da ob jemanju brisa prav tako pustite telefon na katerega dobite rezultat testa?

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.

Me prav zanima kako veseli bodo ljudje ko bodo digitalni cepilni potni list lahko dobili samo prek Zvem s certifikatom. Slo-tech člankopisci ne bodo imeli materiala, ljudje pa ne bodo potovali. Vsi nesrečni.


1. Preberi še enkrat.
2. Če nisi razumel bistva objave, pojdi na točko 1.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

jukoz ::

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.


Pa dobr no - "novi" korona virus je star že 1.5 leta. Ni več tako nov.

Ko sem do marca 2x tedensko s tamalim k dohtarjem hodil sem vsakič pisal na bevav list papirja svoje zdravstveno stanje in telefonsko. Po enem letu.
Nikjer nič ne piše za kaj se bodo uporabljali ti podatki.

billy ::

Vse pravice so bile povožene s strani "epidemije", lepo se je dokazalo s tem, da je pravica zgolj papir, ki jo lahko kdorkoli pač prezre, brez posledic.

Mogoče bo US čez pol leta dala ven kakšno sodbo, da bodo morali kaj popraviti, a kazni pa ne bo.

Medtem pa lahko en s.p., če zlorabi email svoje stranke, faše kazen nekaj jurijov.

Čudovit nov svet.

njyngs ::

Han je izjavil:

Če se prijaviš lokalno, ali prek osebnega zdravnika ali obrazca na spletni strani zdravstvenega doma, si hitro na vrsti. ;)

Sem se prijavil preko osebnega zdravnika že januarja. Še vedno čakam na svoj "shot". Seveda pa nisem ogrožena skupina, tako da je delno za razumeti.

MrStein ::

Torej zdaj je dovoljeno "šimfati" javno upravo? Zanimivo.
Prej si za to takoj dobil nekaj oznak in label...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

perci ::

Uporabnik je izjavil:

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.

Res noro grozno, da pustiš telefonsko številko notri. Pazi, sam jo vpišeš in točno veš za kakšen namen in s soglasjem. Ampak to je škandal iz katerega je treba delati dramo.

A to ste opazili, da ob jemanju brisa prav tako pustite telefon na katerega dobite rezultat testa?

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.

Me prav zanima kako veseli bodo ljudje ko bodo digitalni cepilni potni list lahko dobili samo prek Zvem s certifikatom. Slo-tech člankopisci ne bodo imeli materiala, ljudje pa ne bodo potovali. Vsi nesrečni.


1. Preberi še enkrat.
2. Če nisi razumel bistva objave, pojdi na točko 1.

Zaciklan sem v loopu. Pomagaj.

MrStein je izjavil:

Torej zdaj je dovoljeno "šimfati" javno upravo? Zanimivo.
Prej si za to takoj dobil nekaj oznak in label...

Kje si pa to pobral. Slo-tech je od nekdaj personifikacija cinizma do JU.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jlpktnst ::

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.

Res noro grozno, da pustiš telefonsko številko notri. Pazi, sam jo vpišeš in točno veš za kakšen namen in s soglasjem. Ampak to je škandal iz katerega je treba delati dramo.

A to ste opazili, da ob jemanju brisa prav tako pustite telefon na katerega dobite rezultat testa?

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.

Me prav zanima kako veseli bodo ljudje ko bodo digitalni cepilni potni list lahko dobili samo prek Zvem s certifikatom. Slo-tech člankopisci ne bodo imeli materiala, ljudje pa ne bodo potovali. Vsi nesrečni.


Meni se zdi razlika ali ima en dohtar v kartoteki mojo številko, ali pa jo lahko neke naključne osebe kar tako preberejo. V takšnih bazah, kjer je zbrano več podatkov na kupu je možnost zlorab eksponentno večja in je zato potrebna večja previdnost.

perci ::

jukoz je izjavil:

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.


Pa dobr no - "novi" korona virus je star že 1.5 leta. Ni več tako nov.

Ko sem do marca 2x tedensko s tamalim k dohtarjem hodil sem vsakič pisal na bevav list papirja svoje zdravstveno stanje in telefonsko. Po enem letu.
Nikjer nič ne piše za kaj se bodo uporabljali ti podatki.

Seveda piše.

4. mobilni telefon oz. mobilno številko (za elektronsko naročanje na cepljenje je obvezen podatek mobilna telefonska številka ) – če boste namesto svoje številke (če npr. številke nimate ali nočete uporabiti) vpisali mobilno številko osebe, ki ji zaupate, se z njo o tem predhodno dogovorite, saj boste na številko prejemali vsa obvestila v zvezi s cepljenji.

5. naslov elektronske pošte (na ta naslov katerega boste prejeli morebitna dodatna obvestila in pojasnila v zvezi z oddanim naročilom na cepljenje
.).


Meni se zdi razlika ali ima en dohtar v kartoteki mojo številko, ali pa jo lahko neke naključne osebe kar tako preberejo.

Naključne osebe?

Aja, še disclaimer. Nisem zaposlen niti na Ministrstvu za zdravje niti na NIJZ niti nimam nikakršne zveze s portalom zVem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Looooooka ::

Ce vam ne bi uspelo najti kvazi problema s predpisi bi vam bilo vseeno kako, na kaksen nacin in v koliko razlicnih baz se ti podatki prenasajo. In SE. Dvojna obvescanja so ze dober pokazatelj, da se to najverjetneje res dogaja.
Sorry ampak takege brezveznega pizdenja je v Sloveniji cisto prevec, na koncu sluzi samo temu, da se vec denarja zapravi za P.R. sluzbe, med tem ko pa imamo dejansko IT arhitekturo in z njo povezano varnost se zmeraj v qrcu.
Pa glede na to, da je avtor clanka skrit, se verjetno zaveda, da v trenutnih razmerah isce dlako v jajcu, ker nima pametnejsega dela.
Delo od doma in dolgcas po domace.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

romegregor ::

Pa kaj me na tem forumu res obdajajo samo še GenZ in pristni milenijci, ki jih zmoti že, če se trava takoj ne obrne kot veter piha!? ...počasi postajam razočaran nad temami na tem portalu...škoda...pismo ej, sami občutljivčki okoli mene...me zanima, kolikokrat je avtor tega prispevka, pripravil kakšno IT rešitev s podobnega področja, kjer je bilo potrebno zadostit toliko različnim predpisom, zakonom, odlokom...resno.

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

perci je izjavil:

jukoz je izjavil:

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.


Pa dobr no - "novi" korona virus je star že 1.5 leta. Ni več tako nov.

Ko sem do marca 2x tedensko s tamalim k dohtarjem hodil sem vsakič pisal na bevav list papirja svoje zdravstveno stanje in telefonsko. Po enem letu.
Nikjer nič ne piše za kaj se bodo uporabljali ti podatki.

Seveda piše.

4. mobilni telefon oz. mobilno številko (za elektronsko naročanje na cepljenje je obvezen podatek mobilna telefonska številka ) – če boste namesto svoje številke (če npr. številke nimate ali nočete uporabiti) vpisali mobilno številko osebe, ki ji zaupate, se z njo o tem predhodno dogovorite, saj boste na številko prejemali vsa obvestila v zvezi s cepljenji.

5. naslov elektronske pošte (na ta naslov katerega boste prejeli morebitna dodatna obvestila in pojasnila v zvezi z oddanim naročilom na cepljenje
.).


Meni se zdi razlika ali ima en dohtar v kartoteki mojo številko, ali pa jo lahko neke naključne osebe kar tako preberejo.

Naključne osebe?

Aja, še disclaimer. Nisem zaposlen niti na Ministrstvu za zdravje niti na NIJZ niti nimam nikakršne zveze s portalom zVem.


Ne govorim o prijavi na cepljenje, govorim o tem, da se ob vsakem vstopu v katerkokoli zdravstveno ustanovo napisati svoje osebne podatke na obrazec, za katerega se ne ve za kaj ga bodo uporabljali in koliko časa se hrani.

Cepljenje je precej jasno zakaj se gre.

romegregor je izjavil:

Pa kaj me na tem forumu res obdajajo samo še GenZ in pristni milenijci, ki jih zmoti že, če se trava takoj ne obrne kot veter piha!? ...počasi postajam razočaran nad temami na tem portalu...škoda...pismo ej, sami občutljivčki okoli mene...



Si kdaj delal kaj v zvezi z GDPR. Pripravljal dokumentacijo? Montiral ključavnice, sestavljal sezname in beležil vstope?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

romegregor ::

jukoz je izjavil:

perci je izjavil:

jukoz je izjavil:

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.


Pa dobr no - "novi" korona virus je star že 1.5 leta. Ni več tako nov.

Ko sem do marca 2x tedensko s tamalim k dohtarjem hodil sem vsakič pisal na bevav list papirja svoje zdravstveno stanje in telefonsko. Po enem letu.
Nikjer nič ne piše za kaj se bodo uporabljali ti podatki.

Seveda piše.

4. mobilni telefon oz. mobilno številko (za elektronsko naročanje na cepljenje je obvezen podatek mobilna telefonska številka ) – če boste namesto svoje številke (če npr. številke nimate ali nočete uporabiti) vpisali mobilno številko osebe, ki ji zaupate, se z njo o tem predhodno dogovorite, saj boste na številko prejemali vsa obvestila v zvezi s cepljenji.

5. naslov elektronske pošte (na ta naslov katerega boste prejeli morebitna dodatna obvestila in pojasnila v zvezi z oddanim naročilom na cepljenje
.).


Meni se zdi razlika ali ima en dohtar v kartoteki mojo številko, ali pa jo lahko neke naključne osebe kar tako preberejo.

Naključne osebe?

Aja, še disclaimer. Nisem zaposlen niti na Ministrstvu za zdravje niti na NIJZ niti nimam nikakršne zveze s portalom zVem.


Ne govorim o prijavi na cepljenje, govorim o tem, da se ob vsakem vstopu v katerkokoli zdravstveno ustanovo napisati svoje osebne podatke na obrazec, za katerega se ne ve za kaj ga bodo uporabljali in koliko časa se hrani.

Cepljenje je precej jasno zakaj se gre.

romegregor je izjavil:

Pa kaj me na tem forumu res obdajajo samo še GenZ in pristni milenijci, ki jih zmoti že, če se trava takoj ne obrne kot veter piha!? ...počasi postajam razočaran nad temami na tem portalu...škoda...pismo ej, sami občutljivčki okoli mene...



Si kdaj delal kaj v zvezi z GDPR. Pripravljal dokumentacijo? Montiral ključavnice, sestavljal sezname in beležil vstope?


Saj pravim, da to ni mačji kašelj...

jukoz ::

Veš kako bebavo je vse skupaj in koliko denarja je šlo v to, da smo kao kompatibilni, potem pa pride korona in gre GDPR skozi okno. In ja, kot je napisal en gor - privatnike bodo jahali, to da si 4x klican na cepljenje je pa vse OK.

billy ::

In to privatnike, ki se morajo po novem iti tudi uradni organ in od gostov zahtevat potrdila PCT?

Bolano kak smo se prodali...

MrStein ::

perci je izjavil:


MrStein je izjavil:

Torej zdaj je dovoljeno "šimfati" javno upravo? Zanimivo.
Prej si za to takoj dobil nekaj oznak in label...

Kje si pa to pobral. Slo-tech je od nekdaj personifikacija cinizma do JU.

Iz vsebine. Recimo ta serija o "piškotkih" se je naenkrat pojavila, čeprav so problemi bili tudi prej (in bodo tudi potem, ko bo serija nehala).

Sicer pa ne trdim, da prej ni bilo "kritike", le da je pisec takoj dobil kup oznak. Zdaj pa je to nekako "pravilno in primerno".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

jukoz je izjavil:

Veš kako bebavo je vse skupaj in koliko denarja je šlo v to, da smo kao kompatibilni, potem pa pride korona in gre GDPR skozi okno. In ja, kot je napisal en gor - privatnike bodo jahali, to da si 4x klican na cepljenje je pa vse OK.

Da si 4x klican na cepljenje nima veze z GDPR.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

carota ::

antonija je izjavil:

... ga. Piskotkarico ...

:)) You made my day!

darkolord ::

perci je izjavil:

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.
No, dobra stran tega je vsaj to, da je to dober indikator, da nam gre tako dobro, da se imamo čas in voljo ukvarjati s takimi stvarmi.

Nismo daleč od druge Švice. Prva Švica ima policijo, ki brska po smeteh in išče nepridiprave, ki so vrečko za smeti odvrgli v napačen zabojnik. Sicer to počno tudi sosedje.

Španci na primer capljajo daleč za nami. Za cepljenje nimajo nobenih seznamov, nobenih prijav, nobenega vnašanja telefonskih številk. Ko si na vrsti, na SMS dobiš termin. Država tam pač že ima tvojo telefonsko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

fujtajksel ::

yayo je izjavil:

Han je izjavil:

Če se prijaviš lokalno, ali prek osebnega zdravnika ali obrazca na spletni strani zdravstvenega doma, si hitro na vrsti. ;)

kakor kje, na obali še under 60 niso bili cepljrni...


Pod 50 ne bi odprli, če ne bi starejših prostovoljcev ponekod že resno zmanjkovalo. Res kje čakajo tudi še starejši ki so se naročili, ampak so pogosto vzrok napake v evidencah ali pri potrjevanju pri osebni zdravnikih - če kdo misli da so nanj pozabili, je dobro preverit pri osebnem zdravniku.

Markoff ::

Vse skupaj kaže na spoštovanje načel zagotavljanja pravilnih podatkov v zbirkah na podlagi katerih se odloča o pravicah.

Če se to dogaja, se postavlja pod vprašaj pravna podlaga obdelave. Če se podatki namreč ne uporabljajo za učinkovitost izvedbe cepljenja, zakaj se potem sploh uporabljajo?

Ali med odstavkoma kaj manjka? Prvi pozitivno pritrjuje skladnosti sistema prijave z GDPR, nato pa se v drugem odstavku avtor vpraša o nekem dogajanju (katerem? v prejšnjem in še prejšnjih ni videti, na kaj točno se to nanaša), ki sistem postavlja pod pravni vprašaj. Zadnji stavek je še posebej enigmatičen - ves čas članek govori o tem, za katere namene se podatki uporabljajo, nato se sprašuje, zakaj se uporabljajo.

Doesn't seem to compute.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

PrimozR ::

Han je izjavil:

Če se prijaviš lokalno, ali prek osebnega zdravnika ali obrazca na spletni strani zdravstvenega doma, si hitro na vrsti. ;)

Pajade.

Step2en Wolf ::

perci je izjavil:

Pa dobr, no - GDPR ni bil pisan za razmere pandemije.

Res noro grozno, da pustiš telefonsko številko notri. Pazi, sam jo vpišeš in točno veš za kakšen namen in s soglasjem. Ampak to je škandal iz katerega je treba delati dramo.

A to ste opazili, da ob jemanju brisa prav tako pustite telefon na katerega dobite rezultat testa?

Dejmo se zdej fokusirat na to, kako bomo zagrenili življenje vsem, ki bi radi kaj naredili človeku prijazno pa še ljudem zraven.

Me prav zanima kako veseli bodo ljudje ko bodo digitalni cepilni potni list lahko dobili samo prek Zvem s certifikatom. Slo-tech člankopisci ne bodo imeli materiala, ljudje pa ne bodo potovali. Vsi nesrečni.


Kaj vse ljudje podatkovno prepustijo Facebooku, Googlu, Applu, Amazonu, Twitterju.. tudi Merkatorju, Leclercu, Intersportu, Sparu.. ko pa le košček tega za nujno delovanje znotraj pandemija zorganizira Država, je pa pekel.

Nekroliberalizem, kjer je zgolj privatno OK, vse kar je državno pa mrtvo.

poweroff ::

Meni se zdi to, da pustiš telefonsko ne samo koristno, ampak že kar nujno. Problem je drugje.

Prvič. Očitno imamo neumno zakonodajo. Država oz. vlada ima čas za svakojake neumnosti, da bi pa spremenili kakšen tak neumen zakon pa ne. Ko jim je v interesu, lahko seveda zakonodajo spremenijo praktično čez noč (zakon o arhivih, itd.). Tukaj se pa stvari vlečejo leta in leta.


Drugi problem je pa, da ko neka lokalna trgovinica pred vrata skladišča namontira kamero, takoj pridrvijo vse mogoče inšpekcije. Ko pa policija nezakonito uporablja IMSI catherje pa nikome ništa. Ali pa ko FURS kar objavlja in objavlja davčne in EMŠO številke na javnem portalu - tudi nikome ništa.

Če pa en Lojze iz Spodnjega Kašlja ne bo plačal par EUR dohodnine, bo pa takoj izvršba, itd.

Skratka:

1) če zakone imamo, naj veljajo, ali pa jih spremenimo!
2) zakoni naj veljajo predvsem za državo in šele nato za državljane.
sudo poweroff

perci ::

Prvič. Očitno imamo neumno zakonodajo. Država oz. vlada ima čas za svakojake neumnosti, da bi pa spremenili kakšen tak neumen zakon pa ne. Ko jim je v interesu, lahko seveda zakonodajo spremenijo praktično čez noč (zakon o arhivih, itd.). Tukaj se pa stvari vlečejo leta in leta.

In kaj naj zdej naredi nek strokovc na NIJZ, ki mu šef naroči, da naj organizira cepljenje? Da morajo ljudje biti obveščeni in bla bla....hkrati pa mora bit vse legit, v skladu z glupimi zakoni, ki so jih sprejeli tisti, ki si jih volil?

Naši politiki so ravno toliko dobri, kot je narod, ki jih voli. Ne se slepiti.

poweroff ::

Ja saj. Nič se ne da narediti.

Mogoče lahko samo malo pojamramo, to je vse.
sudo poweroff

veteran ::

poweroff je izjavil:

Ja saj. Nič se ne da naredit


Lahko bi organizirali cepljenje brez prijav, npr dva dneva na teden na lokaciji, kamor pridejo vsi zainteresirani z zdravstveno kartico...

Mare2 ::

veteran je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ja saj. Nič se ne da naredit


Lahko bi organizirali cepljenje brez prijav, npr dva dneva na teden na lokaciji, kamor pridejo vsi zainteresirani z zdravstveno kartico...


Ti očitno rad čakaš v vrsti. Pojdi ju3 tja in čakaj 5 ur pred vhodom. BOŠ?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

veteran ::

Mare2 je izjavil:

veteran je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ja saj. Nič se ne da naredit


Lahko bi organizirali cepljenje brez prijav, npr dva dneva na teden na lokaciji, kamor pridejo vsi zainteresirani z zdravstveno kartico...


Ti očitno rad čakaš v vrsti. Pojdi ju3 tja in čakaj 5 ur pred vhodom. BOŠ?


Pridem čez dve uri pogledat, če ni vrste... ali pa čez en teden.

Mare2 ::

perci je izjavil:


In kaj naj zdej naredi nek strokovc na NIJZ, ki mu šef naroči, da naj organizira cepljenje? Da morajo ljudje biti obveščeni in bla bla....hkrati pa mora bit vse legit, v skladu z glupimi zakoni, ki so jih sprejeli tisti, ki si jih volil?

Naši politiki so ravno toliko dobri, kot je narod, ki jih voli. Ne se slepiti.


Malo pretiravaš. Kadarkoli se ustvarja neko zbrko podatkov je treba vedeti, s kakšnim namenom in katere podatke se zbira. Ni kar vse po vrsti za pošimfat.

Se spomnim, tudi na FURSU so uslužbenci nezakonito firbcali bo osebnih bazah podatkov za raznimi znanimi osebami. Jih je takratna Pirc Musarjeva po prstih. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

veteran ::

eno vprašanje: a v aplikaciji lahko izberem vrsto cepiva??

perci ::

Ne.

Reycis ::

Cela novica se bere kot eno sitnarjenje nekega legalističnega puhloglavca, ker se država bolj drži nekega smisla namesto preštevilnih zapletenih pravil, ki si jih je pravzaprav sama postavila. Sicer se strinjam, da je treba pravila upoštevat in želim si tudi, da se trenutni preobsežen sistem teh pravil sesede sam vase. V modernih zahodnih demokracijah si pravniki režejo že tako prevelik kos družbene pogače in takšni članki (pa tudi večina komentarjev) med vrsticami pravi, da moramo ta del še povečat, Totalna zabloda je, da smo sploh prišli do situacije, kjer je tako obsežen pravni sistem sploh potreben. V veliki meri ureja stvari, ki so vsakomur od nas čisto samoumevne, ampak povsd se najde nekaj pacientov in zaradi te male manjšine se zadeva samo še bolj in bolj napihuje. Tudi to je ena od stvari, ki v naši družbi rabi konkretno prevetritev. Pravila je potrebno močno poenostavit in čimveč presojati po smiselnosti/logičnosti/pravičnosti namesto po dikciji nekega člena. Te paciente pa postavit na svoje mesto.
Diversity is our greatest strength

antonija ::

Ne, novica se bere kot opozarjanje, da drzava spet zbira osebne podatke brez pravne podlage.

Za tiste katerih spomin ne presega normativov zlatih ribic: dosedaj se je se vsako nezakonito zbiranje podatkov drzav o lastnih drzavljanih izkazalo za zelo zelo zelo slabo stvar... za drzavljane; za (wannabe) diktatorcke so pa to mokre sanje.

Lahko pa seveda vsi vtaknemo glave v pesek, se druzno deremo "vse za Covid" in na naslednjih volitvah volimo iste ali pa vsak enako nesposobne kmetavze. Aja, pa vsakega ki bo opozarjal na nezakonitosti takoj oznacit za nergaca, de nebi slucajno kdo pomislil da se mora JU drzati zakonov.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Invictus ::

Saj država vse te podatke že tako ali tako ima.

FURS ima OLAP kocko, kjer se vsak dan zbirajo vse bančne in kartične transakcije.

Operaterji imajo bazo uporabnikov, ki jo ziher sporočajo na kako inštitucijo. Te podatki so tolikokrat povsod vpisani, da bi te lahko identificirali že, če bi vpisal svoj EMŠO ali davčno. Za čisto vsako jebeno storitev moraš vpisati ta dva podatka. Zakaj že ?!?!?!?!

Je pa treba državo po prstih, ko krši zakone. zakaj jih potem sploh sprejema, če se jih sam državotvorni organ ne drži?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Ampak, če pa lahko šimfamo!

To je tako kot "zadnjič" pri primeru suženjstva. Neka stranka (pa saj ni le ena), se ful tolče po prsih, kako so za osnovne človekove pravice, pa za neosnovne tudi. Ko jim omeniš ta primer pa "nič ne vidim, nič ne slišim". Potem pa se spet tolčejo po prsih...

veteran je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ja saj. Nič se ne da naredit


Lahko bi organizirali cepljenje brez prijav, npr dva dneva na teden na lokaciji, kamor pridejo vsi zainteresirani z zdravstveno kartico...

Kaj si ja nor, a veš kako občutljivi podatki so na tej kartici!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Sicer pa Slovenija trpi za prenormiranostjo. Ker sodniki ne premorejo, no , česarkoli že, da bi sami presodili, ampak jim mora vse pisati na papirju. Po navodilih, bi lahko kdo rekel.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Janez-22 ::

Jaz mislim, da je prav, da se na te stvari opozarja. Ker če se ne, potem drsimo v diktatorsko družbo. Saj gotovo imajo pisci zVem čisto dober namen in zmeda na področju GDPR je velika.

Ni res, da se nič ne da naredit. Mislim, da je najbolj pomembno da se kot civilna družba jasno zavedamo kaj sploh želimo.
Red bo potrebno naredit. Im mislim, da smo si kar enotni glede tega, kakšen naj bi bil. Če gledam med vrsticami razna pričakovanja tako z leve kot z desne je bolj ali manj isto: svobodna družba. Ja, strahov je precej, ampak te se lahko črta, ker ne obstajajo. Je pa tudi precej ljudi, ki jim je zmeda zaradi raznih razlogov v interesu.

Tako da mislim, da opozarjanje na nedoslednosti, pa čeprav se zdijo banalne, je zelo dobro. Naj vlada in uradniki naredijo malo več v tej smeri. In treba je vztrajat, svoboda in pot k svobodi je vedno napor.

perci ::

FURS ima OLAP kocko, kjer se vsak dan zbirajo vse bančne in kartične transakcije.

Noro, kako ti dela domišlija.

Ne, FURS nima dnevnega spremljanja bančnih (kartičnih pa še manj) transakcij, ne vem od kje ti ta ideja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zVem marsikaj, vendar ničesar o 14. členu GDPR

Oddelek: Novice / Zasebnost
439546 (7346) perci
»

Sodišče EU: Če imate Facebookove vtičnike na svoji spletni strani, ste soodgovorni za (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
7321620 (14025) hfvby65
»

FURS nadaljuje objavljanje odločb na oglasni deski e-Uprave

Oddelek: Novice / NWO
198853 (5349) showsover
»

Med ukrepi vlade tudi sledenje posameznikov brez odredbe sodišča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6616229 (8390) MrStein
»

GDPR, se ze veselite? :) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
33186600 (58707) Mikrohard

Več podobnih tem