» »

Višina prihodka - normiran sp

Višina prihodka - normiran sp

«
1
2

David4747 ::

Slučajno če kdo ve, če ne, pa kličem FURS ta teden:

Torej, za ohraniti normiranstvo moraš ostati pod 50k eur letnega prometa. Jasno. Kako pa je s tem v primeru, da imaš sp odprt recimo pol leta (odpreš&zapreš), in 30k eur prihodkov?

borut_p ::

Da ostanes normiranec 50ke ni pogoj.

Ce si zaprl sp na 30ke ni problem

David4747 ::

borut_p je izjavil:

Da ostanes normiranec 50ke ni pogoj.

Ce si zaprl sp na 30ke ni problem


100%? Se ne razdeli teh 50k na sorazmerno obdobje odprtosti sp-ja? Po logiki bi se moralo, ker v nasprotnem primeru bi lahko kdorkoli vsako leto odprl popoldanca za 1 mesec da opere kakšnih 49.9k eur, in vse skupaj bi ga stalo le 4% plus 73eur...

bluefish ::

Zaradi DŠ najbrž ne bi šlo.

Invictus ::

Gre, samo dobiš kak klic od davčne, kaj se dogaja...

Drugače pogoji pri normirancu:

- 50k/leto, če imaš "popoldanca"
- 300k/2 leti, če si samozaposlen
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

borut_p ::

Popoldanec se ne locuje od "normalnega". Meja je enaka 300k/2leti

chort ::

borut_p je izjavil:

Popoldanec se ne locuje od "normalnega". Meja je enaka 300k/2leti

Za mejo 300k€ / 2 leti mora imeti S.P. osebo zaposleno/zavarovano za poln delovni čas. Ali je to lastnik (samozaposlen) ali pa zaposleni, ni važno. Ne gre pa meja 300k€ skozi, če govorimo o "popoldanskem" S.P. brez zaposlenih.

David4747 je izjavil:

100%? Se ne razdeli teh 50k na sorazmerno obdobje odprtosti sp-ja? Po logiki bi se moralo, ker v nasprotnem primeru bi lahko kdorkoli vsako leto odprl popoldanca za 1 mesec da opere kakšnih 49.9k eur, in vse skupaj bi ga stalo le 4% plus 73eur...

Glede na to, da omenjaš pavšalne prispevke v višini 73€, zate (kot "popoldanca") najbrž velja omejitev 50k€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

chort ::

Več čtiva: 3. odstavek 48. člena Z-Doh2

c3p0 ::

Če so prihodki izven EU, potem mislim da je 100k meja za DDV zavezanca.

Uporabnik ::

50k je meja, ko moraš postati zavezanec za DDV, šteje samo Slo promet.

c3p0 je izjavil:

Če so prihodki izven EU, potem mislim da je 100k meja za DDV zavezanca.


Prihodki iz tujine ne štejo v to, torej ni meje - se pa pojavijo nove, ki so zapisane zgoraj.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uporabnik ()

borut_p ::

chort je izjavil:

borut_p je izjavil:

Popoldanec se ne locuje od "normalnega". Meja je enaka 300k/2leti

Za mejo 300k€ / 2 leti mora imeti S.P. osebo zaposleno/zavarovano za poln delovni čas. Ali je to lastnik (samozaposlen) ali pa zaposleni, ni važno. Ne gre pa meja 300k€ skozi, če govorimo o "popoldanskem" S.P. brez zaposlenih.


Kje imaš to v zakonodaji zapisano?

user4683 ::

Meje 50k v preteklem letu ne smeš preseči, če _želiš odpreti (ali preiti na) normiran sp_ (48. člen, 3. točka). Ko pa enkrat že si normiranec, pa je meja, da ostaneš normiran 300k/2 letih - tudi, če je "popoldanski normiran".

Ima pa popoldanski normiran sp max 40k normiranih stroškov, navadni normirani sp pa max 80k.

Invictus ::

Za tiste, kine znajo guglat...

https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

user4683 ::

Invictus je izjavil:

Za tiste, kine znajo guglat...

https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne...

Razlaga v tem PDFju je še bolj dvoumna, kot v zakonu :) Kot rečeno, meja 50 ali 100k je relevantna samo, če želiš preiti iz navadnega na normiran sp, ali pa če si v preteklem letu že imel sp, ki si ga zaprl, sedaj pa ga spet odpiraš.

toro69 ::

Zdoh-2 48. Člen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

borut_p ::

Jaz sem v lanskem presegel pa ni bilo problema. Tak da ...

Invictus ::

Presegel kaj?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

chort ::

borut_p je izjavil:

Jaz sem v lanskem presegel pa ni bilo problema. Tak da ...

1. Presegel 150k€ prihodkov v enem letu? Čestitam, welcome to the club. Letos pazi, da ne presežeš razlike med lanskimi prihodki in 300k€, sicer glej naslednjo točko.
2. Presegel 300k€ skupnih prihodkov v dveh zaporednih letih (100k€ v 2019 in 201k€ v 2020, recimo)? Čestitam, ampak preiti moraš na ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov. Pazi, da te ne bo davek na koncu fino usekal po prstih.

borut_p ::

Invictus je izjavil:

Presegel kaj?


gor Znupy pravi, da popoldanec nebi smel preseči 50k€, da ostane normiranec. pa jaz pravim, da ni razlike ali je normiran sp na popoldanca ali "navaden". tako da ... glede na moj lanski rezultat, je zadeva enaka. meja je samo 300k€ na dveh letih, torej AVG 150k€ letno

chort ::

user4683 je izjavil:

Meje 50k v preteklem letu ne smeš preseči, če _želiš odpreti (ali preiti na) normiran sp_ (48. člen, 3. točka). Ko pa enkrat že si normiranec, pa je meja, da ostaneš normiran 300k/2 letih - tudi, če je "popoldanski normiran".

Ima pa popoldanski normiran sp max 40k normiranih stroškov, navadni normirani sp pa max 80k.

Imaš prav, živel sem v zmoti!
48. člen, 12. točka ti pritrjuje, in ne omenja zavarovanj.

user4683 ::

borut_p je izjavil:

Invictus je izjavil:

Presegel kaj?


gor Znupy pravi, da popoldanec nebi smel preseči 50k€, da ostane normiranec. pa jaz pravim, da ni razlike ali je normiran sp na popoldanca ali "navaden". tako da ... glede na moj lanski rezultat, je zadeva enaka. meja je samo 300k€ na dveh letih, torej AVG 150k€ letno

Ni res, pravim, da meja 50k velja samo ko prehajaš iz navadnega v normiran način obračunavanja stroškov (ali če ponovno odpiraš sp in še nekaj drugih edge caseov), ko si enorat normiran pa je meja 300k/2 leti.

borut_p ::

user4683 je izjavil:

borut_p je izjavil:

Invictus je izjavil:

Presegel kaj?


gor Znupy pravi, da popoldanec nebi smel preseči 50k€, da ostane normiranec. pa jaz pravim, da ni razlike ali je normiran sp na popoldanca ali "navaden". tako da ... glede na moj lanski rezultat, je zadeva enaka. meja je samo 300k€ na dveh letih, torej AVG 150k€ letno

Ni res, pravim, da meja 50k velja samo ko prehajaš iz navadnega v normiran način obračunavanja stroškov (ali če ponovno odpiraš sp in še nekaj drugih edge caseov), ko si enorat normiran pa je meja 300k/2 leti.


to je pa verjetno res ... pogoj da postaneš normiranec je promet 50.000€. Ne vem pa, koliko za nazaj se ti gleda ... ali je to samo eno leto oz drsnik od aktualnega datuma nazaj. Vem da za ddv lahko takoj naslednje leto, ko si nižji od 50k€ izstopiš iz ddv obračuna.

David4747 ::

Omejitve 50k/100k leto in 300k/dve leti so mi znane, bolj me zanima, če to velja tudi na sp-ju z 50k letno omejitvijo (ubistvu kakršnokoli že), ki je odprt le 3 mesece pred zaprtjem, ali pa se to porazdeli sorazmerno glede na obdobje odprtosti.

Groot ::

David4747 je izjavil:

Omejitve 50k/100k leto in 300k/dve leti so mi znane, bolj me zanima, če to velja tudi na sp-ju z 50k letno omejitvijo (ubistvu kakršnokoli že), ki je odprt le 3 mesece pred zaprtjem, ali pa se to porazdeli sorazmerno glede na obdobje odprtosti.


Velja celoten znesek, brez kakršnihkoli porazdelitev na mesece.

Invictus ::

borut_p je izjavil:

Invictus je izjavil:

Presegel kaj?


gor Znupy pravi, da popoldanec nebi smel preseči 50k€, da ostane normiranec. pa jaz pravim, da ni razlike ali je normiran sp na popoldanca ali "navaden". tako da ... glede na moj lanski rezultat, je zadeva enaka. meja je samo 300k€ na dveh letih, torej AVG 150k€ letno

Jap, samo vse kar boš zaslužil nad 50k, boš plačal 20% davka... Pri samozaposlenem šele nad 100k. Razen če imaš koga fiktivno zaposlenega... Recimo svojo ženo...

Zanimiv razplet... Je kar fajn dodatna informacija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

borut_p ::

Dejansko se vzame nad 40ke potem za osnovo za 20% davka. Torej ce je revenue 60k€ je davka 40.000x4% + 20.000x20%. Cudna logika. Tako da ce ne zasluzis cca 55k€ je boljs zasluzit 49.990€.

Na popoldancu ne mores imeti zaposlenega.

user4683 ::

Pri popoldanskem sp je normiranih stroškov max 40k, torej pri 60k prihodkov je 20k dobička, od katerega se plača 20% dohodnine = 4k.

jabe ::

@borut_p
Ni res. Računa se 50000*0,04 + 10000*0,2. In vsak evro, ki ga zaslužiš več, se ti splača, dasiravno so zadnji bolj obdavčeni.

Oziroma kot je znupy povedal na drug način. Formula zgoraj vzdrži. 20kEUR dobicka obdavčenih z 20%, ampak v tem primeru prvih 40000 ostane "celih".

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Invictus ::

borut_p je izjavil:

Dejansko se vzame nad 40ke potem za osnovo za 20% davka. Torej ce je revenue 60k€ je davka 40.000x4% + 20.000x20%. Cudna logika. Tako da ce ne zasluzis cca 55k€ je boljs zasluzit 49.990€.

Na popoldancu ne mores imeti zaposlenega.

Saj "popoldanc" sploh ne obstaja... Tako da imaš lahko zaposlenega in takrat je seveda to "polni" s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jabe ::

Zaposlenega za polni delavnik 40h/teden. Če je pa skrajšan delavnik iz bilo katerega razloga, čeprav ni človek nikjer drugje zaposlen, pa je tudi 50k€ omejitev.

edi123 ::

jabe je izjavil:

@borut_p
Ni res. Računa se 50000*0,04 + 10000*0,2. In vsak evro, ki ga zaslužiš več, se ti splača, dasiravno so zadnji bolj obdavčeni.

Oziroma kot je znupy povedal na drug način. Formula zgoraj vzdrži. 20kEUR dobicka obdavčenih z 20%, ampak v tem primeru prvih 40000 ostane "celih".

Potem je za vsak zaslužen € nad 50.000€ obdavčen z 20% ce si popoldanski normiranec? In nikakor ne moreš znižati % obdavčitve?

borut_p ::

tako je ... oz če ugotoviš kako, sporoči :) imam kar nekaj doplačila

user4683 ::

Enostavno... za celo leto zaposliš sebe ali koga drugega :)

borut_p ::

Ce mu moras placevati potem minimalno placo moras dati 12k€. Kje je logika?

user4683 ::

Vprašal si kako, to je edini način.

Vanquish ::

borut_p je izjavil:

tako je ... oz če ugotoviš kako, sporoči :) imam kar nekaj doplačila


vhodni racuni - mogoce od drugega normiranca, ki je davcni zavezanec in ima fora :D
Ampak seveda za storitve, ki ste jih opravli :D :D :D

M-XXXX ::

Ko dosežeš 50k prihodka v ZADNJIH 12 MESECIH se moraš postati DDV zavezanec ne glede ali je "popoldanski" Sp al "navaden" sp.

Kar pomeni, da če si ravno tako, da boš držal par jurjev na 50 se resnici na ljubo to potem ne splača (od takrat naprej rabiš vse jemati na original račun, plačevati računovodjo... Več dela kot koristi za kakšno malenkost čez 50k/12 mesecev.

Vsaj tako si jaz tako razlagam, popravite me če se kje motim.
Jaz sem prišel do tega, da bom raje na drugo osebo odprl še en "popoldanski" sp in je ugodneje kot komplicirati z računovodjo in vhodni/izhodni DDV.

borut_p ::

Ddv zavezanec moras postati ko presezes 50ke realizacije. Ce potem eno fiskalno leto ne presezes vec, si lahko nazaj nezavezanec
Torej moras vsaj eno leto izdajati racune z ddv

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

Masayoshi ::

Res ne rabiš računovodje samo zaradi tega če si zavezanec za DDV. Vsake tri mesece oddaš DDV-O in to je to. Res ni rocket science.

maticb492 ::

M-XXXX je izjavil:

Ko dosežeš 50k prihodka v ZADNJIH 12 MESECIH se moraš postati DDV zavezanec ne glede ali je "popoldanski" Sp al "navaden" sp.

Kar pomeni, da če si ravno tako, da boš držal par jurjev na 50 se resnici na ljubo to potem ne splača (od takrat naprej rabiš vse jemati na original račun, plačevati računovodjo... Več dela kot koristi za kakšno malenkost čez 50k/12 mesecev.

Vsaj tako si jaz tako razlagam, popravite me če se kje motim.
Jaz sem prišel do tega, da bom raje na drugo osebo odprl še en "popoldanski" sp in je ugodneje kot komplicirati z računovodjo in vhodni/izhodni DDV.



Ampak to je samo obdavčljiv promet, če delaš za tujino se ne šteje.

Torej: 50k prometa v Sloveniji.

(to je zelo pomembno, glede nato da smo IT forum in nas velika večina dela za tujino)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

M-XXXX ::

Masayoshi je izjavil:

Res ne rabiš računovodje samo zaradi tega če si zavezanec za DDV. Vsake tri mesece oddaš DDV-O in to je to. Res ni rocket science.

Ni pogoj? OK tega nisem vedel.
Pri meni to vseeno odpade, ker imam vrsto prihodkov s skoraj nič odhodki. Si ne smem privoščiti izstopa :D

Masayoshi ::

Izstopa iz česa? Da si zavezanec za DDV se ne izključuje da si tudi normiranec, če si na to mislil.

M-XXXX ::

Masayoshi je izjavil:

Izstopa iz česa? Da si zavezanec za DDV se ne izključuje da si tudi normiranec, če si na to mislil.

Če prav razumem: prej: 5000€/ račun, ostane 5000€ minus 4%
Potem: 5000€ račun, ostane 5000€ minus 22%

maticb492 ::

M-XXXX je izjavil:

Masayoshi je izjavil:

Izstopa iz česa? Da si zavezanec za DDV se ne izključuje da si tudi normiranec, če si na to mislil.

Če prav razumem: prej: 5000EUR/ račun, ostane 5000EUR minus 4%
Potem: 5000EUR račun, ostane 5000EUR minus 22%


Višina računa je tvoja stvar, če hočeš zmanjšat svoj prihodek za 22%, ali pa zaradi tega izdat račun 5000EUR + 22% (če je stranka DDV zavezanec jim je vseeno, ker si ga oni potem odbijejo)

EDIT: bilo bi drugače 5000EUR - 22% (ni -22%, ker se račuan v obratno smer, but you get the point) pa potem -4% od preostanka seveda, mislim da si sicer to mislil.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mike_Rotch ::

Ko dosežeš 50k prihodka v ZADNJIH 12 MESECIH se moraš postati DDV zavezanec ne glede ali je "popoldanski" Sp al "navaden" sp.


To je pogoj, če ustvariš promet v Sloveniji. Če delaš z EU si tako ali tako atipični zavezanec. Če delaš s tujino (izven EU) ti ni potrebno biti DDV zavezanec. Oz. če veliko večino prihodkov ustvariš v državah izven EU te FURS sploh ne bo želel vključiti v DDV.

M-XXXX ::

Višina računa je tvoja stvar, če hočeš zmanjšat svoj prihodek za 22%, ali pa zaradi tega izdat račun 5000EUR + 22% (če je stranka DDV zavezanec jim je vseeno, ker si ga oni potem odbijejo)

EDIT: bilo bi drugače 5000EUR - 22% (ni -22%, ker se račuan v obratno smer, but you get the point) pa potem -4% od preostanka seveda, mislim da si sicer to mislil.

Trenutno je tako (turizem), da nakazan znesek je bruto, kar pomeni da sem jaz na slabšem v tej razliki davka. Se mi bolj splača še en SP na drugega odpret...

Ales ::

M-XXXX je izjavil:

... Se mi bolj splača še en SP na drugega odpret...

Če te ne ujamejo. Oz. vaju.

edi123 ::

maticb492 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Ko dosežeš 50k prihodka v ZADNJIH 12 MESECIH se moraš postati DDV zavezanec ne glede ali je "popoldanski" Sp al "navaden" sp.

Kar pomeni, da če si ravno tako, da boš držal par jurjev na 50 se resnici na ljubo to potem ne splača (od takrat naprej rabiš vse jemati na original račun, plačevati računovodjo... Več dela kot koristi za kakšno malenkost čez 50k/12 mesecev.

Vsaj tako si jaz tako razlagam, popravite me če se kje motim.
Jaz sem prišel do tega, da bom raje na drugo osebo odprl še en "popoldanski" sp in je ugodneje kot komplicirati z računovodjo in vhodni/izhodni DDV.



Ampak to je samo obdavčljiv promet, če delaš za tujino se ne šteje.

Torej: 50k prometa v Sloveniji.

(to je zelo pomembno, glede nato da smo IT forum in nas velika večina dela za tujino)

To me tudi zanima glede tujine, kje to piše da je 50k prometa v Sloveniji? Kaj po tem lahko naredim 200k in dobim 80% od 200k povrjenih? Dvomim... Za popoldanca max 40k za "normalen" s.p. 80k.

Ales ::

edi123 je izjavil:

maticb492 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Ko dosežeš 50k prihodka v ZADNJIH 12 MESECIH se moraš postati DDV zavezanec ne glede ali je "popoldanski" Sp al "navaden" sp.

Kar pomeni, da če si ravno tako, da boš držal par jurjev na 50 se resnici na ljubo to potem ne splača (od takrat naprej rabiš vse jemati na original račun, plačevati računovodjo... Več dela kot koristi za kakšno malenkost čez 50k/12 mesecev.

Vsaj tako si jaz tako razlagam, popravite me če se kje motim.
Jaz sem prišel do tega, da bom raje na drugo osebo odprl še en "popoldanski" sp in je ugodneje kot komplicirati z računovodjo in vhodni/izhodni DDV.



Ampak to je samo obdavčljiv promet, če delaš za tujino se ne šteje.

Torej: 50k prometa v Sloveniji.

(to je zelo pomembno, glede nato da smo IT forum in nas velika večina dela za tujino)

To me tudi zanima glede tujine, kje to piše da je 50k prometa v Sloveniji? Kaj po tem lahko naredim 200k in dobim 80% od 200k povrjenih? Dvomim... Za popoldanca max 40k za "normalen" s.p. 80k.

Mešaš DDV in davek na dobiček. Tu zgoraj v navedku je govora o DDV.

Drugo, kakih 80% od 200k bi ti dobival povrnjenih?? Misliš neobdavčenih?

edi123 ::

Pozabi tisto o 200k.

Kaksen je pa torej davek na dobicek?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SP račun podjetju iz ZDA

Oddelek: Loža
348735 (4056) Mike_Rotch
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10421040 (14386) maticb492
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314511 (13198) Vikking
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419573 (18193) LuiIII

Več podobnih tem