» »

Linuxov podsistem v Windows dobil grafično okolje

1
2
»

bbbbbb2015 ::

darkolord je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Saj Microsoft ni kaj boljši v tem smislu. Baje imajo dosti nepovezane skupine ki razvijajo določene zadeve in potem ne sodelujejo med sabo, tako da na koncu dobiš polizdelek, kjer imaš 3 različne stile nastavitev.
Je boljši. Ker na koncu imajo še vedno vse ekipe skupnega šefa, ki zahteva, da med seboj sodelujejo; vsaj toliko, da ne kvarijo zadev.

Pa izredno veliko dajo na backwards compatibility. S seboj vlečejo legacy stvari, ki so že 20 let obsolete, ker ne želijo, da bi uporabnikom kaj crknilo. Windows 1.0 lahko na primer (po korakih) upgradaš do Windows 10. CentOS 5 na CentOS 6 ne gre.


Ne vem, kje ti živiš. Microsoft ima šefe, ki zahtevajo, da se fejst zasluži. Kompatibilnost pa ravno Microsoftu ni bila glih močnejša stran. GUI so spreminjali iz verzije v verzijo. Da lahko Windows 1 po korakih nadgradiš na Windows 10, si si izmislil.

Še windows 7 na windows 10 nadgradnja dela dobro samo za mainstream hardware. Dellovi laptopi so mi ostali na W7, ker bi sicer GPU morala delati pod w10, pa pač ni.

Osebno sicer Linux več da na kompatibilnost, CentOS je free softver, ne moreš pričakovati, da bodo nadgradnje delale še leta po tem, ko OS ni več podprt.

Bolj primerno bi bilo, da bi primerjal z RedHat Enterprise Linuxom.

pffff ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Osebno sicer Linux več da na kompatibilnost, CentOS je free softver, ne moreš pričakovati, da bodo nadgradnje delale še leta po tem, ko OS ni več podprt.


En k* da na kompatibilnost, kernel team ja, distribucije pa razsuvajo vso kompatibilnost po dolgem in pocez, rasfukavajo se glibc, .so.1.2.3.5 so si izmislili, ker niso bili sposobni zagotoviti niti pribljizno konsistence klicev na knjiznice niti v minor-minor verzijah. V letu 2021 je se vedno edini nacin, da binary vsaj za silo deluje na nekaj main distribucijah, da vse staticno linkas. Da o configih niti ne zacnem govoriti, razni fachidioti so se tako trkali po prsih leta, da pa nimajo registrya, zdaj ga imajo, v najslabsi mozni obliki, da o systemd in ostalem potterwaru niti ne govorim. Linux je tako skrpucalo, da kar oci bolijo in ce se ne bi Microsoft tako zelo potrudil, da naredi Windowse se vecjo skrpucalo (manifesti npr., zdaj tudi oni niso sposobni drzati konsistence klicev na externe knjiznice, niti svoje!) od linuxa, ne bi tega jajca nihce uporabljal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

pffff ::

Ves OS ekosistem je zaradi raznih nekriticnih navijacev postal totalen drek, od Androdia, do MacOSa, od Linuxa do Windowsov. Vse gnije od znotraj navzven, tiste prave perle (Dragonfly BSD recimo) pa nimajo ne pokritosti, ne developerjev, ne dovolj navijacev, da bi lahko zasijale. Kar je po drugi strani se dobro, ker bi razni salabajzerji se tisto kar je dobrega unicili.

sbawe64 ::

poweroff je izjavil:

Zame je. Leta 2007 so mi razložili, da takratni OpenOffice ni primeren nadomestek za MS Office, ker "ima bistveno drugačen izgled".

Potem je Microsoft leta 2010 zamenjal izgled novega MS Offica bistveno in sem se odločil, da grem na LibreOffice, ker je izgledal precej bolj podobno kot MS Office iz leta 2007.

Ker nov izgled pač pomeni bistveno slabši software.

Vsaj tako so/ste trdili zagovorniki Microsofta pred leti... :))

Ms je radikalno spremenil office z verzijo od 2007 naprej (nič več menijev, temveč zavitki).Se jih sicer z 3rd party orodji tipa 'Ubitmenu' dobiti nazaj.
Prejšnja verzija (od 2007) je nosila oznako 2003.
Za razliko od Libre office (ki tega nima?) je meni super všeč 'power query/pivot' za Excel, ki je na voljo od 2010 verzije naprej.Za v2010 Excel najdete oba dodatka na Ms strani (velikost dobrih 120 MB).

DostMam je izjavil:

Skoraj vsi imamo v službi Microsoft Office, čigar Excel še vedno narobe računa z datumi. Microsoftovi programerji se na to javno požvižgajo. Zato me veseli vsakršna razširitev možnosti izbire programske opreme.

Daš lahko kakšen primer tega narobe računa ?
S katero verzijo Excela delate ?

novichok
Kaj predlagaš kot alternativo ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

WizzardOfOZ ::

sbawe64 je izjavil:

Kaj predlagaš kot alternativo ?


Uporabljaj, tisto kar najbolj obvladaš, saj namreč dobre alternative ne bo nikoli.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

pffff ::

sbawe64 je izjavil:


Kaj predlagaš kot alternativo ?


Postgresql. Ali pa mariadb. Konec koncev tudi sqlite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

Zimonem ::

pffff je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Še alternative ne upaš predlagat ane.


Ne rabim. Pac delas z zadevami, ki so pocasne ze same po sebi, v wsl(2), ki je ravno tako pocasen in zadaj uporablja virtualizacijo, ceprav je sploh ne bi rabil, v koncni fazi pa zres stranki ali samemu sebi resource v cloudu. Ni odgovora na to, pac se en drek od softwara. Naj uganem, vse skupaj ti pa servira IIS na windowsih. Pac ce uporabljas tooling za windowse, uporabljaj windowse. Ne vem zakaj bi moral fankensteinovo nevesto delat iz vsega skupaj.

Lonsarg je izjavil:

Če se vrnemo na WSL2+GUI debato. Jaz se ne bi čudil, če bo Microsoft dolgoročno WSL+GUI implementacijo toliko optimiziral, da bo stvar hitrejša (in z širšo podporo zaradi Windows driverjev) kot če lavfaš Ubuntu direkt.


Ce v letu 2021 karkoli pricakujes od microsofta, si verjetno dozivel zastrupitev s hrano. Imajo v NT kernelu ze od samega zacetka predviden podsistem za poganjati druge binarye, ki zna (oz. je znal, nisem probal ze leta) poganjati OS/2 aplikacije native. Ce bi bilo microsoftu malo mar za hitrost, bi vse skupaj implementiral preko tega (kar bi znalo biti res hitro), pa so raje virtualizacijo uporabili (bomo na hitro nekaj spackali, da bojo lahko bash poganjali). In gnati en virtualiziran OS na vrhu drugega ne bo nikoli hitreje kot native.

Tolazenje, da je pa ociten napredek, da dajo ven sranje od wsl1 in nato v wsl2 malo optimizirajo dostop do diska, da se se vedno vlece precej pocasneje kot native instalirana linux distribucije je pa zelo slaba tolazba. Pac fanboyisem ali upanje, da bo luknjo v znanju nadomestil microsoft (tako kot ti jo je z .netom). Pac cela zalost.

V času nt3.5 4 niso imeli procesorji podpore vitrualizaciji.

LeQuack ::

Ne vem točno kaj je end goal tega Linux subsistema in ali dejansko pomaga ali škodi Linuxu long term.
Quack !

Zimonem ::

pffff je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

pffff je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Za profesionalni razvoj .net Core docker containerjev je še vedno Visual Studio prava izbira in ne Visual Studio Code. To pomeni da native linux razvoj odpade.


To je pa tvoj problem, pac si se odlocil za napacno tehnologijo na napacni platformi. Pac za odpustiti arhitekta produkta ker je nesposoben.
Lahko se na glavo postaviš, ampak .net Core je trenutno najboljša opcija za profesionalni razvoj strežniških linux aplikacij. Ok morda Go pride blizu za kak edge case.


Ne, je najboljsa zadeva za script kiddye.

Človek ki programira v goju težko kliče dotnetovce za otroke s skriptami.

LeQuack je izjavil:

Ne vem točno kaj je end goal tega Linux subsistema in ali dejansko pomaga ali škodi Linuxu long term.

Drži se appla kjer je vse obupno počasno ko zažebeš docker.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

darkolord ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Kompatibilnost pa ravno Microsoftu ni bila glih močnejša stran. GUI so spreminjali iz verzije v verzijo.
Na primer? Kaj točno ima sicer GUI veze s kompatibilnostjo?

bbbbbb2015 je izjavil:

Da lahko Windows 1 po korakih nadgradiš na Windows 10, si si izmislil.
Nisem.

bbbbbb2015 je izjavil:

CentOS je free softver, ne moreš pričakovati, da bodo nadgradnje delale še leta po tem, ko OS ni več podprt.
What? Nadgradnje na naslednjo major verzijo ne morem pričakovati? Ja, tipično.

Zimonem ::

Pri centu je njihov network manager .... Wtf zakva?

pffff ::

"Dragonfly je zgolj bsd distribucija, ki posnema linukse."

Daj malo bolj poglej zadevo, za zacetek lahko samo linuxi posnemajo BSDje. Have fun, grem film gledat.

"Človek ki programira v goju težko kliče dotnetovce za otroke s skriptami.",

skoraj spregledal. Ne bo mi nekdo, ki programira v bat-u. (kar je navadno zavajanje, programiram v prakticno vseh popularnih jezikih, ampak, ce enkrat omenim, da mi je go simpaticen, "programiram v goju" - prav, ti pa izvoli batch, zagotovo si ze kdaj kaj "sprogramiral" v njemu).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

LeQuack ::

A to pomeni da sedaj tudi Linux virusi lahko ohromijo Windowse?
Quack !

Zimonem ::

V virtualki so. Če so zelo brihtnih pa lahko. Večja je nevarnost kakih botnetov. Ampak saj se večina zaveda , je potem potrebno poskrbeti tudi za varnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Zimonem ::

pffff je izjavil:

"Dragonfly je zgolj bsd distribucija, ki posnema linukse."

Daj malo bolj poglej zadevo, za zacetek lahko samo linuxi posnemajo BSDje. Have fun, grem film gledat.

"Človek ki programira v goju težko kliče dotnetovce za otroke s skriptami.",

skoraj spregledal. Ne bo mi nekdo, ki programira v bat-u. (kar je navadno zavajanje, programiram v prakticno vseh popularnih jezikih, ampak, ce enkrat omenim, da mi je go simpaticen, "programiram v goju" - prav, ti pa izvoli batch, zagotovo si ze kdaj kaj "sprogramiral" v njemu).

Tudi ne mislim , ampak diskvalifikacija vsej ki uporabljajo dotnet in kavo je otročja. Sploh ker je go zgolj zlinkan jit. Z smetarjem za pospravljanje spomina. Ala dotnet Ali java. Ja mika te da bi bil otrok s skriptami.si javno priznal. Druge bi pa delal neumne, ker uporabljajo isti princip.
Glede kačjega pastirja je pa nastal v bsd svetu po tem ko je začel Molnar eksperimentirati z različnimi schedulerje v linux jedru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Zvezdica27 ::

odkar je word tudi on-cloud, torej office 365, razen kakih vrtilnih tabel ali večje pizdarije, na linux ni več težave sploh.

zz

Zimonem ::

Ja vemo ampak zaenkrat je wordpad na netu. Pa nič kaj več. Se pa zna zgoditi da športno kaj bolj kompleksnega prek wasm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

bbbbbb2015 ::

LeQuack je izjavil:

Ne vem točno kaj je end goal tega Linux subsistema in ali dejansko pomaga ali škodi Linuxu long term.


Mi pri delu uporabljamo Windows 10, ker smo take računalnike dobili, Po pogodbi, ki jo trenutno imamo, moramo izrecno delati z opremo naročnika.Tega se ne drži en sam sodelavec, ki si je na en laptop namontiral linux distribucijo. On tudi sicer nekako izigrava, da pravila zanj ne veljajo, samo doslej ga ni nihče drezal v to.

Uporabljamo pa aplikacijski server in bazo. Zdaj, tukaj je druščina pisana. Produkcijski server in baza sta oba na Linuxu.

Ugotovili smo, da je par detajlov na linuxu drugačnih. Če bodo prišla produkcijska vprašanja, si bomo težko pomagali z Oracle bazo na windowsih. Zato imamo vsi neko inkarnacijo linuxa na VM.

Vsi uporabljamo neko varianto Dockerja, ostali HyperV + Docker, jaz Oracle Virtualbox + Docker. Nobeden zaenkrat ne uporablja WSL2. Jaz imam namero si to instalirati na eno privat mašino, ko bo čas dopuščal, zaenkrat pa je tako, da Windows razvojna mašina laufa tako kot laufa. Ne morem si privoščiti, da bi mašina bila dol teden dni,do tega da kaj sploh ne bi delalo.

Drugače pa WSL2 kar pozdravljam, vključno z vsemi izboljšavami. Prepričan sem, da se bo Microsoft kernel nekoč stopil z linux kernelom.

LightBit ::

Torej za WSL2 glede na sliko sta dve HyperV virtualki?

MrStein ::

Zvezdica27 je izjavil:

hm.

saj je fajn... sam razložte mi eno stvar - zakaj ne bi imel človk kar linux (če lih ne rabiš kakega namenskega programja, da teče samo na win in ga recimo wine ne more?). Pa bi lahkobla novica, da v linux okolju pod wine teče vse...

mah...

Za kaj voda teče navzdol? Zakaj ne teče navzgor?
Svet je pač tak, da ima Window 80-90% uporabnikov, Linux pa 2%.

Če ti to ni všeč, pa počakaj da pride jype-tov klon in zanika omenjena dejstva...

Lonsarg je izjavil:

darkolord je izjavil:

Na koncu se bo (ironično) verjetno izkazalo, da bo ravno Microsftov Linux eden najboljših.
V tem sploh ni nič slabega s stališča konkurence. Tudi če prevledajoči client OS za poganjanje linux aplikacij postane Windows, to še vedno pomeni več softwerja, ki ima dependancy na linux kernelu.

Ja, saj to je marsikdo napovedal. Linux se bo razširil, ko bo Windows Linux.

Mogoče to konkurenco, ki to žal ni, spodbudi, da se malo podvizajo. Čeprav jaz ne bi v to položil veliko upanja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

WizzardOfOZ ::

linux bo veliko bolj znan zaradi ms, kot zaradi linux geekov.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Invictus ::

Najboljša distibucija Linuxa bo od MS.

Sem napovedal že leta nazaj...

Linux geeki se preprosto ne morejo dogovoriti o standardu za GUI konfiguracijo, kaj šele kaj več... Vsak WM ima svoje sranje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LightBit ::

Invictus je izjavil:

Linux geeki se preprosto ne morejo dogovoriti o standardu za GUI konfiguracijo, kaj šele kaj več... Vsak WM ima svoje sranje...

Pa saj je na Windows-ih zadnje čase enako. Še njihove stvari so različne.

WizzardOfOZ ::

katere recimo?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

LightBit ::

Primerjaj Windows Explorer in Control Panel.

techfreak :) ::

UWP vs Win32, Windows Settings vs Control Panel

WizzardOfOZ ::

ja control panel ostaja zaenkrat notri, ampak vedno več je rudi v cp linkov na uwp. počasi bodo vsi.
mene to ne moti.
razumem pa da "rđavom kurcu svaka dlaka smeta".
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

LightBit ::

Na Linuxu imaš lahko čisto konsistenten GUI. Seveda je potem izbira aplikacij bolj omejena.
Kako bo pa WSL gui izgledal? Tako kot VirtualBox seamless mode?

DostMam ::

MrStein je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

hm.

saj je fajn... sam razložte mi eno stvar - zakaj ne bi imel človk kar linux (če lih ne rabiš kakega namenskega programja, da teče samo na win in ga recimo wine ne more?). Pa bi lahkobla novica, da v linux okolju pod wine teče vse...

mah...

Za kaj voda teče navzdol? Zakaj ne teče navzgor?
Svet je pač tak, da ima Window 80-90% uporabnikov, Linux pa 2%.

Če ti to ni všeč, pa počakaj da pride jype-tov klon in zanika omenjena dejstva...

Nisem Yipetov klon, vendar: 2% je približno točno, 90% pa odločno prekomerno. Vir: Usage share of operating systems @ Wikipedia. Delež Windowsa je po vseh kriterijih nižji.

V razmiselk tudi: pri Microsoftu povdarjajo, da stalno izboljšujejo svoj operacijski sistem. Ga zato opremljajo z Linuxovim podsistemom?

WizzardOfOZ ::

ne, opremljajo ga z linuxom, da bodo še tistih par uporabnikov pobrali linuxu.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

poweroff ::

Ne. Linux uporabniki smo "fanatiki", ki uporabljamo Linux iz načelnih razlogov. To tudi dobro razloži 2% delež. Tako da Linux ne bo kar izginil.
sudo poweroff

mibuk ::

Sprostite se, dihajte mirno, za kratek čas zadržite sapo po vdihu in po izdihu, ...

Te bitke Windows / Linux se mi zdijo malo smešne, še posebej glede na predvide(va)no časovnico ;):

* - 2016: MS Windows
* 2016 MS Windows + WSL
* 2021: MS Windows + WSL2
* 2026?: MS Linux + LSW2
* 2031?: MS Linux + LSW
* 2036?: MS Linux

Sprostite se...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mibuk ()

WizzardOfOZ ::

poweroff je izjavil:

Ne. Linux uporabniki smo "fanatiki", ki uporabljamo Linux iz načelnih razlogov. To tudi dobro razloži 2% delež. Tako da Linux ne bo kar izginil.

sej ne bo izginil, samo v windowsih bo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

PrimoZ_ ::

Windows bo Linux
in
Linux bo Windows

In oboje bo drek.

PrimoZ_ ::

Windows mi najeda s tem "as a service modelom", konstantno nove verzije in odkrivanje tople vode. Pa seveda telemetrija, pa vsiljevanje MS računa itn...
To da je komercialen in zaprtokoden produkt me ubistvu še najmanj moti.

Linux, vsaj te bolj ražširjene distribucije pa tudi ratujejo skozi bolj čudne. Skoz večkrat se znajdem v situacija, da mi neko starejše znanje ne koristi več, ker so v zadnjih verzijah vse skupaj prefukali, pogosto zaradi systemd.
Pa ta obsedenost s pakiranjem aplikacij, snap/flatpak/appimage,... To mi res ni po godu. Samo dodaten layer kompleksnosti in netransparentnosti.

Skratka osebno mi ni všeč ne (mainstream)Linux in ne Windows in oboje kaže da smo šele na vrhu klanca in da bomo še pospeševali v brezno dreka.

GupeM ::

Glede systemd je pa tako. Ko sem se jaz prvič "resno" srečal z njim, sem tudi mislil, da bom vse skupaj zaprl in šel polagat ploščice. Ko se ga pa enkrat navadiš, pa vidiš, da je v resnici odlična zadeva. Res je, da nekaj znanja postane "neuporabnega," ampak nič za to. Nenazadnje ni tako neuporabno.

Kaj recimo pa vas najbolj moti pri systemd?

driver_x ::

WizzardOfOZ je izjavil:

ne, opremljajo ga z linuxom, da bodo še tistih par uporabnikov pobrali linuxu.


Napovedi so, da naj bi se MS vedno bolj osredotočal na storitve in da naj jim Windows ne bi bil več zanimiv, zato so se odločili, da ga postopoma nadomestijo z Linuxom. Operacijskega sistema ne moreš preseliti v oblak in ga tržiti kot storitev.

poweroff ::

WizzardOfOZ je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ne. Linux uporabniki smo "fanatiki", ki uporabljamo Linux iz načelnih razlogov. To tudi dobro razloži 2% delež. Tako da Linux ne bo kar izginil.

sej ne bo izginil, samo v windowsih bo.

Če greš po cesti in v kosu blata zagledaš zlatnik, zlatnik pobereš in pospraviš v denarnico. Res ne razumem, zakaj bi moral poleg zlatnika v denarnico tlačiti še blato... :))
sudo poweroff

WizzardOfOZ ::

Slaba primerjava.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zimonem ::

Wsl2 je povsem vredu zadeva(če ne celo najboljša na Windowsih) za docker development. Saj vem da je že povsod internet ampak tudi lokalno pride prav.
Pri samem x serverji mi je pa povsem vseeno ali Laufa v Windowsih ali wsl2.
Kreganje okrog linux Windows je pa bolj v stilu kdo ima več gorgonzole za kožico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

boolsheat ::

GupeM je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

hm.

saj je fajn... sam razložte mi eno stvar - zakaj ne bi imel človk kar linux (če lih ne rabiš kakega namenskega programja, da teče samo na win in ga recimo wine ne more?). Pa bi lahkobla novica, da v linux okolju pod wine teče vse...

mah...

pl/sql developer
Saj dela pod wineom, sam bolj ubogo.

Pa Autocad, ki ga uporablja punca. Pod wineom sicer še nisem probal, ampak niti ne upam.

Je pa zelo fajn, ker se enostavno iz Windowsov SSH-jam na Linux server. Če bom še X lahko forwardiral, bo pa sploh zakon.


Glede ssh-ja, openssh je Ms portal na Winse:
https://docs.microsoft.com/en-us/window...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linuxov podsistem v Windows dobil grafično okolje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9014842 (10825) boolsheat
»

Windows 10 bo laže bral Linuxove datoteke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5013940 (10254) Glugy
»

Microsoft pokazal verzijo Windows z Linuxovim jedrom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10023897 (19023) Phantomeye
»

Windows 10 bo dobil podsistem s pravim Linuxovim jedrom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8119288 (15216) techfreak :)
»

Prva predogledna verzija Windows 10 s podsistemom Linux in Cortano (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9936635 (25700) Kenpachi

Več podobnih tem