» »

DIY akvarijski pokrov - Blender in CAD in 3D print

DIY akvarijski pokrov - Blender in CAD in 3D print

acookook ::

Torej rad bi dizajniral custom pokrov za akvarij. Zadevo bi naredil v Blenderje z nekimi CAD plugini in dal na 3d print. V grobem: -akvarij je 30*60. Pri krajši stranici bi šlo 5cm delnega odmika, da spravim notri potrebne kable (skajmer,grelec, pozneje tudi kake zadeve priklopljene na arduino) in cevi, ter, da imam tudi nekaj za izhlapevanje vode. Steklo je debelo 3mm (za vsak slučaj raje 5mm), tu prida ta navpična plastika, da akvarij sede gor (eventuelno bi šel v dolžino tudi za 20cm daljši akvarij). -na sredini bi bila izreza za dat gor (pleksi) steklo ,ki se lahko po potrebi sname dol (hranjenje) + pa tudi kakšno lučka bi v prihodnosti tu čez svetila -opcionalno bi imel še nek sistem za rolete oz. neke plastike, da ribi ponoči/zvečer ne bi motil že tako bolehnih rib s svetlobo Kaj so kakšni primerni plugini za začetnika CADa za Blender (nekih strašnih advanced zadev ala Creo/Solidworks ne potrebujem in kje dobiti soliden 3D print. Priložen je sketch "tlorisa", in stranskega pogleda:
.

Superboyy ::

Zakaj bi rabil CAD plugin? Preden sem začel delat v Solidworks sem v mayi risal zadeve in ni bil problem za 3D print - exportaš model kot STL.

Če prav razumem bi printal 300x600 mm kos? Raje razmišljaj v smeri lasersko odrezanega pleksija ali kako drugo varianto.

Delal bi pa nekaj takega?

acookook ::

Haha, ja nekaj takega, tudi ta dvignjen del je to kar sem mislil (bolj amatersko je moje risanje). Mislim, ja lahko bi tud brez CAD pluginov, bi pa fajn blo met, nekaj kar ti kaže predvsem mere, da se ne za*ebesh. Če je kak modularen tisk, bo tudi vredu. Pleksi mi ni glih kul. Pač še tista (narealistična) zahteva glede oviranje svetlobe me mika. Zdaj če custom zadeva ne bo glih res zelo dražja od te k si jo nalimal, bi res probal tudi kaj DIY.
.

Superboyy ::

V čem je pleksi slabši od 3D printa?

Print takega kosa bo par sto eur, razen če imaš kakega kolega, ki ti bo šenkal uporabo 3D printerja. Sama plastika stane cca 25 eur na kg.

Uglavnem karkoli custom boš delal bo dosti dražje kot če nekaj kupiš. Sploh če nimaš dostopa do tehnologij.

styrian ::

300 x 600 kosa na cenovno ugodnem amaterskem printerju ne boš mogel narediti. Bo potebno dati vsaj na dva kosa.

Takšne velike kose je problematično tiskati, ker se radi zvijajo zaradi notranje tenzije.

Kvinta ::

Zakaj bi sploh mel pokrov za akvarij da se ti ribe in rastliune noter bolj al manj kuhajo 8-O
A.C.A.B

Matevz96 ::

Poskusi v tej FB skupini:

https://www.facebook.com/groups/5236226...

Bo pa težava najti tako velik tiskalnik.
#hooldthedoor

acookook ::

styrian je izjavil:

300 x 600 kosa na cenovno ugodnem amaterskem printerju ne boš mogel narediti. Bo potebno dati vsaj na dva kosa.

Takšne velike kose je problematično tiskati, ker se radi zvijajo zaradi notranje tenzije.

No, lahko tudi več delov, ki se sestavijo skupaj.


Kvinta je izjavil:

Zakaj bi sploh mel pokrov za akvarij da se ti ribe in rastliune noter bolj al manj kuhajo 8-O


No, gre se za karantenski akvarij, kjer sta dva bolna diskusa (in kljub 3. zdravljenju, se stanje ni izboljšano - pred tem 4 pognili):'( in jima 30° paše, rastlin/podlage ni. Gre se pa za ravno za gretje (300W grelec), kjer s pokrovom ohranjam temperaturo (za drug odprti 240L akrvarij oče rabi 600W, za 540L pa še ne ve kako bo z gretjem), pa zdaj, če že skrbim za njiju, kupujem manjše accessorije (sesalec, skajmer,....) bi jima še stanjem vsaj na takšen način izboljšal, pa da bo malo bolj temno ponoči, ko pridem not v svojo sobo in prižgem luč.

Hvala vsem za odgovore! No, sem vseeno malo bil nepoučen o stanju 3D tiska na splošno in sem mislil, da je taka "velikost" projekta že nekaj vsakdanjega, glede na to, kaj sem pred eno 6-7 let še na sš videl.
.

Superboyy ::

To kar ima folk doma je večinoma na nivoju izpred cca 10 let.

Resolucija je malo boljša, filamentov imaš več in naredili so bolj uporabniku prijazno - plug and play.

Ni bilo pa nekega preboja za faktor 10 na nobenem pomembnem področju (velikost, hitrost, cena).

acookook ::

To kar ima folk doma je večinoma na nivoju izpred cca 10 let. :))
.

Superboyy ::

A mogoče ni?

acookook ::

Nwm, jaz sem pozabil dat v qoute tvoj komentar. Mislim ja, sem kar malo shocked, da to stagnira tak fejst.
.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d tiskalnik (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Kaj kupiti
2299353066 (74) strumf666
»

3D print - kje?

Oddelek: Pomoč in nasveti
307923 (6417) cekr
»

Dizinfekcija vode v akvariju

Oddelek: Loža
243532 (2142) civic_

Terarij

Oddelek: Loža
324183 (1986) frenk
»

Crpalka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
8911 (795) luni

Več podobnih tem