» »

Služba v javni upravi oz. v javnih podjetjih

Služba v javni upravi oz. v javnih podjetjih

Temo vidijo: vsi
«
1
2

zanimiv44 ::

Zdravo,

kolebam med iskanjem nove službe in se spogledujem z javno upravo oz. natančneje raznimi ministrstvi. Plače so sicer precej slabe. Moj cilj, recimo temu v nekaj letih, je 40. plačni razred. Brez nekih poznanstev je to verjetno misija nemogoče.
Sam sem trenutno zaposlen na pošti in bi v tej sistematizaciji dosegel 31. plačni razred (bruto 1430 €). Napredoval bom do nekje 35., 36. (bruto 1700 €), pa še to je vprašanje. Nadaljnje ne gre več in sem lahko tam še naslednjih 20 let in ne bo nič drugače. Trenutno pa tu ni več neke varne zaposlitve, dobre plače in izpopolnjevanja znanja. Če bi imel plačo nekje 2000 € bruto ali več, bi absolutno ostal.

Cilj je, da bi poleg službe zraven fural še neko dodatno zadevo. Torej službo, v kateri je vseskozi vse na 100 % sem že imel. Tega, pa še za slab denar, pač ne moreš voziti večno.

Kako izgleda delo na teh ministrstvih, če ciljam na delovna mesta Svetovalec (I, II, III), Analitik (VII/1 in dalje), Informatik (VII/1 in dalje)? Se pravi 1500 € bruto za štart. Pa še to bi rad kakšnih 200, 300 več.
Ali je vse skupaj bolj ležerne narave?
Ali imajo poleg plač še kakšne dodatke? Uradne, neuradne?
Kako je z avtomatskim napredovanjem po letih?
Kako je z napredovanje nasploh oz. menjavo služve znotraj enote? Nekaterim to zelo lepo uspeva.
Kako je z napredovanjem ob dodatnem študiju? Meni sicer ostane samo še doktorski študij.
Ali se da priti do neke dobre službe brez poznanstev? Problem je, ker imam šele par let delovne dobe in nisem imel še tiste prave službe na katero bi se skliceval (vsaj ne na papirju).

Razpisi si sledijo vsak dan, rok za večino pa je 8 dni. Ugibam, da je prijav ogromno in ne vem, če se splača sploh pošiljati prošnje. Morda tiste generične. Sam pa imam med drugim tudi invalidski status, posledično iščem nekaj, kar bo po domače "bolj na izi". Pomembno pri tem pa je, da me lahko zaposlijo mimo razpisa in nudim kar nekaj ugodnosti. Morda bi šel na to temo in kar sam kontaktiral delodajalce. Želja pa je, da ne pridem do varne zaposlitve in sem tisti zadnji v vrsti (to imam že sedaj), vendar bi rad imel nekaj več.
Imam tudi 7. stopnjo izobrazbe, še stari univerzitetni študij tehnične smeri, tako da manjko v sami stopnji ni problem.

Poleg omenjenih ministrstev gledam tudi ostala javna podjetja - Javni Holding Ljubljana (Energetika, Vodovod, LPP), Petrol, Lekarna Ljubljana, Elektro in seveda vsa ta naša glavna odlično stoječa podjetja (Krka, Lek...), kamor pa je sila težko priti.
Kaj pa menite o delu v teh podjetjih? Ali je to podobno, kot v javni upravi?

Kaj mi predlagate?

Lp

A110 ::

Sam sem kot študent delal nekaj časa na statističnem uradu. So mi ponujali zaposlitev po koncu študija (prvo zaposlitev) a bi bilo napredovanje prepočasno. tudi če si bil zelo sposoben gre samo po letih oz poziciji. Če se zadovoljiš z okoli 1500 neto je v JU super delo. Nihče te ne priganja,.. ampak v privat sektorju lahko dobiš dosti več

Valvoline ::

A110 je izjavil:

Sam sem kot študent delal nekaj časa na statističnem uradu. So mi ponujali zaposlitev po koncu študija (prvo zaposlitev) a bi bilo napredovanje prepočasno. tudi če si bil zelo sposoben gre samo po letih oz poziciji. Če se zadovoljiš z okoli 1500 neto je v JU super delo. Nihče te ne priganja,.. ampak v privat sektorju lahko dobiš dosti več

Kje to? Sploh za 0 dela? Vecina gospodarstva je na max 1100-1200e neto celo za 3/4 izmene. z izjemo ITja pa se tam ni bajno za vse. Kam se prijavim da takoj zamenjam opja za to *mizerno* mezdo? Postarje iscejo nonstop, ti pa majo res mizerne place med 800-1000e,

Zgodovina sprememb…

A110 ::

Valvoline 1500 bi bila nekje plača po več letih. To je za končano 2. bol stopnjo za pozicijo analitika/data scientista. Trenutno imaš na prvi strani slo tech oglasov za delo 3 iste pozicije ki so plačane x2. Glavni problem JU je, da so plače omejene navzgor in če si sposoben in iskan ni smisla delati nekje kjer boš razmeroma nizko omejen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

LeQuack ::

Dobro v javnih službah je edino to da ne rabiš nič delati, in lahko vmes delaš nekaj tretjega.
Quack !

zanimiv44 ::

Valvoline je izjavil:

Vecina gospodarstva je na max 1100-1200e neto celo za 3/4 izmene. z izjemo ITja pa se tam ni bajno za vse.


Ja, tole sem tudi sam ugotovil. Inženirske plače so dokaj slabe, razen v IT, kjer pa ni vse tako fino, kot izgleda. Nima kar vsak programer po 3, 4 k€. Tisti, ki pa ima, jo pa lepo zasluži.

TheBlueOne ::

zanimiv44 je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Vecina gospodarstva je na max 1100-1200e neto celo za 3/4 izmene. z izjemo ITja pa se tam ni bajno za vse.


Ja, tole sem tudi sam ugotovil. Inženirske plače so dokaj slabe, razen v IT, kjer pa ni vse tako fino, kot izgleda. Nima kar vsak programer po 3, 4 kEUR. Tisti, ki pa ima, jo pa lepo zasluži.


Na mojem podrocju, ki je bolj industrija, embeded sistemi, avtomatizacija itn. so place praviloma lepe.

@OP, drzi se stran od JS, bos veliko lazje na boljsem v gospodarstvu.

Mama je upokojena, delala pa je place v JS in glede napredovanj ni nikoli povedala kaj pozitivnega. Ce si politicni ritoliznik ali pa te sef krvavo potrebuje, potem imas realne sanse.

Zgodovina sprememb…

zztop ::

Najbolj ležerno delo v JU so občine, sploh kakšne majhne. Delovno mesto svetovalec, informatikov kolikor vem nimajo. Lahko furaš dodatno zadevo bp.

Dobro delo, ki je zanimivo in predstavlja izzive, lahko v JU dobiš brez poznanstev. Dobro plačano delo, pa malo težje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

Valvoline ::

V JS je placno napredovanje po defaultu, izkljucno casovno, ne glede na delo in produktivnost. Pa tako tudi ce ne delas nic realno napredujes, po 15-20 letih cohanja genitalij si na 2-3x startne place. V gospodarstvu si po 50tem fucked. Napredovanja prakticno ni, srecen si lahko ce obdrzis sluzbo, za placo sploh ne sprasujes.

Zgodovina sprememb…

A110 ::

Valvoline je izjavil:

V JS je placno napredovanje po defaultu, izkljucno casovno, ne glede na delo in produktivnost. Pa tako tudi ce ne delas nic realno napredujes, po 15-20 letih cohanja genitalij si na 2-3x startne place. V gospodarstvu si po 50tem fucked. Napredovanja prakticno ni, srecen si lahko ce obdrzis sluzbo, za placo sploh ne sprasujes.


To ni res. Kvečjemu si na 1.5-2x začetne. V gospodarstvu si na tem lahko v par letih in ni treba čakati 30 let. S tem da napredovanje lahko tudi zamrznejo. Še iz fakultet uporabni asistenti (docenti) bežijo kot po tekočem traku ker lahko dobijo v industriji dosti več

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

chucki ::

Valvoline je izjavil:

V JS je placno napredovanje po defaultu, izkljucno casovno, ne glede na delo in produktivnost. Pa tako tudi ce ne delas nic realno napredujes, po 15-20 letih cohanja genitalij si na 2-3x startne place. V gospodarstvu si po 50tem fucked. Napredovanja prakticno ni, srecen si lahko ce obdrzis sluzbo, za placo sploh ne sprasujes.


Lazes ko pes! Ce ne lezes v rit lahko napredujes po 1 razred v 5 letih. Max je pa 10 razredov in to ni 3x place. Se 2x tezko.
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Samael ::

chucki je izjavil:

Valvoline je izjavil:

V JS je placno napredovanje po defaultu, izkljucno casovno, ne glede na delo in produktivnost. Pa tako tudi ce ne delas nic realno napredujes, po 15-20 letih cohanja genitalij si na 2-3x startne place. V gospodarstvu si po 50tem fucked. Napredovanja prakticno ni, srecen si lahko ce obdrzis sluzbo, za placo sploh ne sprasujes.


Lazes ko pes! Ce ne lezes v rit lahko napredujes po 1 razred v 5 letih. Max je pa 10 razredov in to ni 3x place. Se 2x tezko.

To počne že leta. Praktično ni debate na temo javne uprave, kjer ne bi pristavil svoj lonček in širil laži. Mislim, da je pri njemu to nekoliko patološko.



Valvoline je izjavil:

V JS je placno napredovanje po defaultu, izkljucno casovno, ne glede na delo in produktivnost. Pa tako tudi ce ne delas nic realno napredujes, po 15-20 letih cohanja genitalij si na 2-3x startne place.

Ko sem pred časom izkazal osebno angažiranost, da ti pomagam najti službo v javni upravi, kjer (po tvojem) zaslužijo zgolj z dodatki še eno plačo in ti celo predstavil nekaj opcij, si se pa potuhnil. Dobesedno potuhnil.

Pri nas, pa mislim da tudi v nekaterih drugih zavodih širom Slovenije, še vedno iščemo (ravno v začetku tega tedna je bila nova runda razgovorov) in ponavljamo oglase za delo Pravosodni policist. Tu so ti dodatki za praznično, nočno, nedeljsko itd... delo zagarantirani, v času epidemije pa tudi dodatek za delo v nevarnih razmerah. Tega ne dobiš na vseh delovnih mestih niti v javni upravi, zato mislim, da bi bilo to idealno zate. Kot kandidat štartaš v 17 plačnem razredu, nato po usposabljanju pa po nekem obdobju kot PP s pooblastili dalje s 24 plačnega razreda.
Moja ponudba (sem najbrž bolj na tekočem z razpisi, pa tudi pomagam rad) pomoči še vedno velja - če si zainteresiran, me prosim kontaktiraj, res skrajni čas, da ti najdemo eno službo v javni upravi, kjer (po tvojem) ti ne bi bo treba nič delati, plačo boš pa prejemal praktični dvojno.
Če ti je nerodno te lahko kontaktiram tudi jaz? @Valvoline, si zainteresiran?
Samael != Samuel

BuDi79 ::

pa covid dodatek in cepljen bo kot kritična infrastruktura.

Valvoline ::

Muhaha. V MB je kaj? Enivej, raje bi kasen udoben javnoagencijski fotelj, pac ektra placa za 0 dela in 0 odgovornost.
:))

BuDi79 je izjavil:

pa covid dodatek in cepljen bo kot kritična infrastruktura.

Jap, nekateri so si z kovid dodatki prakticno v enem letu kupili stanovanje, sploh v zdravstvu, vecina pa 365 dni spancka doma. Huda huda lopovscina, teh dodatkov nikjer ni, vsaj v taksnih cifrah ne. Ovce pa tiho, namest da ustavijo/mo drzavo.

Zgodovina sprememb…

A110 ::

Tisti ki so si s covid dodatki lahko kupili stanovanje za prej niso imeli s tem problema. Mama je dipl medicinska sestra več kot 30 let delovne dobe in dobi cca 600e covid dodatka. Kako si boš s tem kupil stanovanje mi ni jasno

Samael ::

Valvoline je izjavil:

Muhaha. V MB je kaj?

V ZPKZ MB so bili v zadnje pol leta za omenjeno mesto objavljeni mislim da trije razpisi. Zadnji je potekel ravno pred kratkim. Ne vem, če so dobili kandidata, vendar glede na splošno nezainteresiranost raznih Valvoline-ov, lahko z dokajšno gotovostjo trdim, da bo v sorazmeroma kratkem času objavljen še kakšen.
Vem, da ciljaš na dodatke, ampak celo v JU ne boš našel prav veliko služb, kot je tale, kjer imaš res vse sorte dodatkov tipa ... za nočno delo, nedelje, praznike, za delo v nevarnih razmerah, itd... Pa tudi na 17 plačni lestvici PP kandidata ne boš prav dolgo, saj po usposabljanju in pooblastilih prideš na izhodiščno 24 plačno lestvico.

A se boš prijavil, če ti pomagam do te mere, da te, ko bo objavljeno prosto delovno mesto, na to spomnem in, če ti povzroča težave, pomagam pri oblikovanju življenjepisa in krajšim sestavkom o pridobljenih znanjih in veščinah, ki jih imaš?
Samael != Samuel

feryz ::

A110 je izjavil:

Tisti ki so si s covid dodatki lahko kupili stanovanje za prej niso imeli s tem problema. Mama je dipl medicinska sestra več kot 30 let delovne dobe in dobi cca 600e covid dodatka. Kako si boš s tem kupil stanovanje mi ni jasno
Če se vleče eno leto, si kar naenkrat kreditno sposoben.
Prej niti razmišljati nisi mogel o stanovanju.

Baja ::

ne, nisi, ker covid dodatkov ne upoštevajo.

feryz ::

To si pa ti rekel. Odkar je BS zaostrila pogoje, večina bank upošteva prilive, ne plačo.
Idi, pa vidi.

Kar je v bistvu logično. Če si zadnjih deset let dobival denar za malico, je zelo verjetno, da ga boš tudi naslednjih 10. Ali za prevoz, potne stroške, whatever.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Baja ::

v familiji jemljejo kredit, tako da jim verjamem.

zadnjih 10 let dobivaš dodatek za covid? in še naslednjih 10 let ga boš dobival?

spam321 ::

zanimiv44 je izjavil:

Zdravo,

kolebam med iskanjem nove službe in se spogledujem z javno upravo oz. natančneje raznimi ministrstvi. Plače so sicer precej slabe. Moj cilj, recimo temu v nekaj letih, je 40. plačni razred. Brez nekih poznanstev je to verjetno misija nemogoče.
Sam sem trenutno zaposlen na pošti in bi v tej sistematizaciji dosegel 31. plačni razred (bruto 1430 €). Napredoval bom do nekje 35., 36. (bruto 1700 €), pa še to je vprašanje. Nadaljnje ne gre več in sem lahko tam še naslednjih 20 let in ne bo nič drugače. Trenutno pa tu ni več neke varne zaposlitve, dobre plače in izpopolnjevanja znanja. Če bi imel plačo nekje 2000 € bruto ali več, bi absolutno ostal.

Cilj je, da bi poleg službe zraven fural še neko dodatno zadevo. Torej službo, v kateri je vseskozi vse na 100 % sem že imel. Tega, pa še za slab denar, pač ne moreš voziti večno.

Kako izgleda delo na teh ministrstvih, če ciljam na delovna mesta Svetovalec (I, II, III), Analitik (VII/1 in dalje), Informatik (VII/1 in dalje)? Se pravi 1500 € bruto za štart. Pa še to bi rad kakšnih 200, 300 več.
Ali je vse skupaj bolj ležerne narave?
Ali imajo poleg plač še kakšne dodatke? Uradne, neuradne?
Kako je z avtomatskim napredovanjem po letih?
Kako je z napredovanje nasploh oz. menjavo služve znotraj enote? Nekaterim to zelo lepo uspeva.
Kako je z napredovanjem ob dodatnem študiju? Meni sicer ostane samo še doktorski študij.
Ali se da priti do neke dobre službe brez poznanstev? Problem je, ker imam šele par let delovne dobe in nisem imel še tiste prave službe na katero bi se skliceval (vsaj ne na papirju).

Razpisi si sledijo vsak dan, rok za večino pa je 8 dni. Ugibam, da je prijav ogromno in ne vem, če se splača sploh pošiljati prošnje. Morda tiste generične. Sam pa imam med drugim tudi invalidski status, posledično iščem nekaj, kar bo po domače "bolj na izi". Pomembno pri tem pa je, da me lahko zaposlijo mimo razpisa in nudim kar nekaj ugodnosti. Morda bi šel na to temo in kar sam kontaktiral delodajalce. Želja pa je, da ne pridem do varne zaposlitve in sem tisti zadnji v vrsti (to imam že sedaj), vendar bi rad imel nekaj več.
Imam tudi 7. stopnjo izobrazbe, še stari univerzitetni študij tehnične smeri, tako da manjko v sami stopnji ni problem.

Poleg omenjenih ministrstev gledam tudi ostala javna podjetja - Javni Holding Ljubljana (Energetika, Vodovod, LPP), Petrol, Lekarna Ljubljana, Elektro in seveda vsa ta naša glavna odlično stoječa podjetja (Krka, Lek...), kamor pa je sila težko priti.
Kaj pa menite o delu v teh podjetjih? Ali je to podobno, kot v javni upravi?

Kaj mi predlagate?

Lp


Tudi v JS se lahko ima po parih letih lepo plačo, če si kolikor toliko iskan kader. Za vsako tajnico pa jasno ne bo "izrednih" napredovanj. Pa v JS veš, da noben psiho ne bogati na tvoj račun. Priceless. Ma raje za minimalca v JS kot v gospodarstvu. Da ne omenjam, ko se išče kredit. Banke so za zaposlene (neodpustljive) v JS zeloooo prilagodljive.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

Vetrpiha ::

feryz je izjavil:

To si pa ti rekel. Odkar je BS zaostrila pogoje, večina bank upošteva prilive, ne plačo.
Idi, pa vidi.

Kar je v bistvu logično. Če si zadnjih deset let dobival denar za malico, je zelo verjetno, da ga boš tudi naslednjih 10. Ali za prevoz, potne stroške, whatever.

Abanka je prej štela prilive, NKBM sedaj gleda samo plačo.

Samael je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Muhaha. V MB je kaj?

V ZPKZ MB so bili v zadnje pol leta za omenjeno mesto objavljeni mislim da trije razpisi. Zadnji je potekel ravno pred kratkim. Ne vem, če so dobili kandidata, vendar glede na splošno nezainteresiranost raznih Valvoline-ov, lahko z dokajšno gotovostjo trdim, da bo v sorazmeroma kratkem času objavljen še kakšen.
Vem, da ciljaš na dodatke, ampak celo v JU ne boš našel prav veliko služb, kot je tale, kjer imaš res vse sorte dodatkov tipa ... za nočno delo, nedelje, praznike, za delo v nevarnih razmerah, itd... Pa tudi na 17 plačni lestvici PP kandidata ne boš prav dolgo, saj po usposabljanju in pooblastilih prideš na izhodiščno 24 plačno lestvico.

A se boš prijavil, če ti pomagam do te mere, da te, ko bo objavljeno prosto delovno mesto, na to spomnem in, če ti povzroča težave, pomagam pri oblikovanju življenjepisa in krajšim sestavkom o pridobljenih znanjih in veščinah, ki jih imaš?

Jaz bi, pa me za enkrat brezdelje ne zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vetrpiha ()

spam321 ::

Vetrpiha je izjavil:

feryz je izjavil:

To si pa ti rekel. Odkar je BS zaostrila pogoje, večina bank upošteva prilive, ne plačo.
Idi, pa vidi.

Kar je v bistvu logično. Če si zadnjih deset let dobival denar za malico, je zelo verjetno, da ga boš tudi naslednjih 10. Ali za prevoz, potne stroške, whatever.

Abanka je prej štela prilive, NKBM sedaj gleda samo plačo.

Samael je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Muhaha. V MB je kaj?

V ZPKZ MB so bili v zadnje pol leta za omenjeno mesto objavljeni mislim da trije razpisi. Zadnji je potekel ravno pred kratkim. Ne vem, če so dobili kandidata, vendar glede na splošno nezainteresiranost raznih Valvoline-ov, lahko z dokajšno gotovostjo trdim, da bo v sorazmeroma kratkem času objavljen še kakšen.
Vem, da ciljaš na dodatke, ampak celo v JU ne boš našel prav veliko služb, kot je tale, kjer imaš res vse sorte dodatkov tipa ... za nočno delo, nedelje, praznike, za delo v nevarnih razmerah, itd... Pa tudi na 17 plačni lestvici PP kandidata ne boš prav dolgo, saj po usposabljanju in pooblastilih prideš na izhodiščno 24 plačno lestvico.

A se boš prijavil, če ti pomagam do te mere, da te, ko bo objavljeno prosto delovno mesto, na to spomnem in, če ti povzroča težave, pomagam pri oblikovanju življenjepisa in krajšim sestavkom o pridobljenih znanjih in veščinah, ki jih imaš?

Jaz bi, pa me za enkrat brezdelje ne zanima.


Tudi v JS se na mnogih delovnih mestih pošteno gara. Je pa res, da imate nekateri fetiš, da ste "sužnji" požrešnim psiho šefom v gospodarstvu. No, vsakemu svoje ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spam321 ()

Darko! ::

LeQuack je izjavil:

Dobro v javnih službah je edino to da ne rabiš nič delati, in lahko vmes delaš nekaj tretjega.


Ma dobro, saj ne delajo vsi v javnih službah na RTV SLO.
8-)

LukiYo ::

spam321 je izjavil:


Tudi v JS se na mnogih delovnih mestih pošteno gara. Je pa res, da imate nekateri fetiš, da ste "sužnji" požrešnim psiho šefom v gospodarstvu. No, vsakemu svoje


Čak, a ti delaš v JS? In se hkrati pritožuješ po IT temah kako ni denarja v IT? Če sem prav sklepal, potem je ta tvoj citat toliko bolj smešen.

M & M ::

Delam v javni upravi že nekaj časa. Mogoče ti bodo moji odgovori malo pomagali pri odločitvah ;)

zanimiv44 je izjavil:

Cilj je, da bi poleg službe zraven fural še neko dodatno zadevo. Torej službo, v kateri je vseskozi vse na 100 % sem že imel. Tega, pa še za slab denar, pač ne moreš voziti večno.


Ta ideja je sicer uresničljiva, ampak nikakor ne avtomatska. V "prostem" času ne moreš dodatno delati enakih zadev, kot jih delaš v službi. Konkurenčna prepoved in konkurenčna klavzula, poleg tega pa še 100. člen Zakona o javnih uslužbencih to prepovedujejo. Postransko delo za katerega ne poveš vodstvu je en od redkih in najhitrejših načinov za izgubo službe v JS.

zanimiv44 je izjavil:

Kako izgleda delo na teh ministrstvih, če ciljam na delovna mesta Svetovalec (I, II, III), Analitik (VII/1 in dalje), Informatik (VII/1 in dalje)? Se pravi 1500 € bruto za štart. Pa še to bi rad kakšnih 200, 300 več.
Ali je vse skupaj bolj ležerne narave?


Ne. Če gre za programiranje, to delaš za ljudi, ki ponavadi niso informatiki, ampak strokovci (pravniki, ekonomisti ...), ki vejo kaj bi radi, ne znajo pa tega povedati na tak način, kot to razumejo informatiki. Se pravi se boš moral naučiti vsaj nekaj o delu ministrstva, razumeti delovne procese, vsebino dela itd.

Če gre dejansko za sistemsko administracijo, je to delo podobno kot kje drugje. Delovne postaje, tiskalniki, omrežje, strežniki ... standard.

Težko je reči, ali je delo ležerno ali ne, to je odvisno predvsem kje v javnem sektorju delaš. Na MJU, ki upravlja s celotnim omrežjem javne uprave in z večjim delom infrastrukture, najbrž stvari niso tako enostavne kot na kakšnem manjšem državnem organu.

zanimiv44 je izjavil:

Ali imajo poleg plač še kakšne dodatke? Uradne, neuradne?


Dodatki seveda so. Tukaj jih najdeš. Poleg dodatkov se za dodatno delo izplačuje tudi povečan obseg dela (največ 20 %) in delovna uspešnost (pri nas max okoli 400). Ta zadnja dva sta zgolj občasna, če so pogoji ... Ponekod v javnem sektorju (ne nujno v državni upravi) jih izplačujejo bolj ali manj redno in več ali manj vsem.

zanimiv44 je izjavil:

Kako je z avtomatskim napredovanjem po letih?


Avtomatskega napredovanja ni. Razen, če šteješ, da so vsi uslužbenci vedno ocenjeni odlično (kar so včasih bili).

Obstajata dve vrsti napredovanj - napredovanje v plačnih razredih (znotraj istega uradniškega naziva) in napredovanje v uradniškem nazivu.

Napreduje se glede na letne ocene. Ocenjevalno obdobje traja 3 leta. Če dosežeš dovolj visoke ocene, napreduješ za 2 razreda, če jih dosežeš manj pa 1. Če ne izpolniš pogojev, napredovanja ni. Za napredovanje v uradniškem nazivu so pogoji malo drugačni. 3 odlične ocene ali 4 pravdobre ocene -> napredovanje v nazivu. Napreduješ lahko toliko, da dosežeš maksimalni plačni razred. Če si zaposlen na delovnem mestu, ki se lahko opravlja v nazivu svetovalec III, II, I, lahko na tem delovnem mestu začneš kot svetovalec III in napreduješ do svetovalca I. Ko prideš do te točke, napredovanje v nazivu ni več možno, znotraj naziva pa lahko napreduješ do najvišjega plačnega razreda. Če začneš kot svetovalec III v 30 plačnem razredu, lahko prideš do svetovalca I v 40 plačnem razredu.

Dobre uradnike se običajno, še preden dosežejo maksimum, premesti na zahtevnejše delovno mesto (če seveda izpolnjujejo pogoje).

zanimiv44 je izjavil:

Kako je z napredovanje nasploh oz. menjavo služve znotraj enote? Nekaterim to zelo lepo uspeva.


Glede napredovanja sem ti napisal zgoraj. Glede premestitev znotraj organa je stvar enostavna. Delodajalec te lahko premesti kamorkoli, kjer ima potrebe. Informatika sicer težko premesti kam drugam - ven iz službe za informatiko. Pravnike, ekonomiste in druge podobne profile je mogoče uporabiti povsod.

Običajno se sicer izvajajo premestitve na zahtevnejše delovno mesto znotraj iste organizacijske enote, premestitev je možna, če obstaja nezasedeno delovno mesto in če obstaja potreba in če uradnik izpolnjuje pogoje za takšno delovno mesto.

Možne so tudi premestitve med različnimi organi, ki sodelujejo na internem trgu dela. To je običajen način prehajanja med organi, premestitve so običajno na delovno mesto, ki se opravlja v istem ali višjem uradniškem nazivu. Pri premestitvah se prenesejo tudi že dosežena napredovanja.

zanimiv44 je izjavil:

Kako je z napredovanjem ob dodatnem študiju? Meni sicer ostane samo še doktorski študij.


Dodatni študij ne prinese napredovanj (to je drugače v raziskovalnih zavodih). Načeloma je za začetna delovna mesta (svetovalec, višji svetovalec) potrebna le prva bolonjska stopnja. Magisterij znanosti in doktorat prinašata dodatek.

zanimiv44 je izjavil:

Ali se da priti do neke dobre službe brez poznanstev? Problem je, ker imam šele par let delovne dobe in nisem imel še tiste prave službe na katero bi se skliceval (vsaj ne na papirju).


Vse izkušnje štejejo, vse vpiši v CV. Dobre službe (začetne) so, ampak se na njih običajno prijavi veliko kandidatov. Med njimi so včasih tudi pripravniki ali zaposleni za določen čas na projektih, ki so pri tem organu že delali točno te iste stvari, za katere iščejo kandidate. Ti kandidati imajo potrebna znanja in pri testih, ki so običajni za začetna delovna mesta, dosežejo dobre rezultate. Seveda lahko uspe tudi ostalim, ampak se je treba na teste dobro pripraviti. Možne so pa seveda tudi zlorabe, ko zaposlijo posameznike, za katere so se odločili v naprej. Pokliči kontaktno osebo in vprašaj, včasih so dobolj korektni, da direktno povejo.

zanimiv44 je izjavil:

Razpisi si sledijo vsak dan, rok za večino pa je 8 dni. Ugibam, da je prijav ogromno in ne vem, če se splača sploh pošiljati prošnje. Morda tiste generične.


Ponavadi kadrovske službe niti nočejo kakšnih posebnih prošenj. Običajno objavijo obrazec ali enostavno zahtevajo Europass. Vem, da so meni šle na živce prijave, ki jih ne moreš primerjati z vsemi ostalimi, ko sem sodeloval v razpisnih komisijah.

zanimiv44 je izjavil:

Sam pa imam med drugim tudi invalidski status, posledično iščem nekaj, kar bo po domače "bolj na izi". Pomembno pri tem pa je, da me lahko zaposlijo mimo razpisa in nudim kar nekaj ugodnosti. Morda bi šel na to temo in kar sam kontaktiral delodajalce. Želja pa je, da ne pridem do varne zaposlitve in sem tisti zadnji v vrsti (to imam že sedaj), vendar bi rad imel nekaj več.


Zaposlovanje invalidov delodajalcem prinaša določene olajšave. Poznam primere, ko so zaposlili človeka prav s tem razlogom. Poleg tega informatikov v JU manjka.

zanimiv44 je izjavil:

Imam tudi 7. stopnjo izobrazbe, še stari univerzitetni študij tehnične smeri, tako da manjko v sami stopnji ni problem.

Poleg omenjenih ministrstev gledam tudi ostala javna podjetja - Javni Holding Ljubljana (Energetika, Vodovod, LPP), Petrol, Lekarna Ljubljana, Elektro in seveda vsa ta naša glavna odlično stoječa podjetja (Krka, Lek...), kamor pa je sila težko priti.
Kaj pa menite o delu v teh podjetjih? Ali je to podobno, kot v javni upravi?

Kaj mi predlagate?


Poskusi, če ne, ne boš vedel. Vso srečo!

korenje3 ::

Valvoline je izjavil:

A110 je izjavil:

Sam sem kot študent delal nekaj časa na statističnem uradu. So mi ponujali zaposlitev po koncu študija (prvo zaposlitev) a bi bilo napredovanje prepočasno. tudi če si bil zelo sposoben gre samo po letih oz poziciji. Če se zadovoljiš z okoli 1500 neto je v JU super delo. Nihče te ne priganja,.. ampak v privat sektorju lahko dobiš dosti več

Kje to? Sploh za 0 dela? Vecina gospodarstva je na max 1100-1200e neto celo za 3/4 izmene. z izjemo ITja pa se tam ni bajno za vse. Kam se prijavim da takoj zamenjam opja za to *mizerno* mezdo? Postarje iscejo nonstop, ti pa majo res mizerne place med 800-1000e,


Pri vsakem privatniku ti nabijejo dodatke za prevoz na delo in malico na maksimalno. Tudi če se prehranjuješ na delu boš dobil za malico maksimalno.
Potem dobiš pa še razne dodatke, ki so neobdavčeni. Po koncu meseca pa še v kurverti. Tako da realno so plače v privat sektorju 30% višje. (sicer neto, medtem ko prispevkov nimaš plačanih)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

otago ::

zanimiv44 je izjavil:



Razpisi si sledijo vsak dan, rok za večino pa je 8 dni. Ugibam, da je prijav ogromno in ne vem, če se splača sploh pošiljati prošnje. Morda tiste generične. Sam pa imam med drugim tudi invalidski status, posledično iščem nekaj, kar bo po domače "bolj na izi". Pomembno pri tem pa je, da me lahko zaposlijo mimo razpisa in nudim kar nekaj ugodnosti. Morda bi šel na to temo in kar sam kontaktiral delodajalce. Želja pa je, da ne pridem do varne zaposlitve in sem tisti zadnji v vrsti (to imam že sedaj), vendar bi rad imel nekaj več.
Imam tudi 7. stopnjo izobrazbe, še stari univerzitetni študij tehnične smeri, tako da manjko v sami stopnji ni problem.

Poleg omenjenih ministrstev gledam tudi ostala javna podjetja - Javni Holding Ljubljana (Energetika, Vodovod, LPP), Petrol, Lekarna Ljubljana, Elektro in seveda vsa ta naša glavna odlično stoječa podjetja (Krka, Lek...), kamor pa je sila težko priti.
Kaj pa menite o delu v teh podjetjih? Ali je to podobno, kot v javni upravi?

Kaj mi predlagate?

Lp


Najboljši način pridobiti službo v JU je preko nadomeščanja. Za nadomeščanja 3-11 mesecev se tare manj kandidatov. V osnovi dobiš za Svetovalca III 30.razred, slabega jurja na mesec.

Kot ti je M&M odgovoril, velikokrat so razpisi predstava. Če imajo pripravnika, ga bodo takoj, ko bo mogoče sami zaposlili... ali celo zaposlili na bližnji enoti, da se potem prestavi ob prvi priliki na prvotno enoto.

Možnost redne zaposlitve, napredovanja pa so v glavnem pogojena z upokojitvami sodelavcev in v kakšnih odnosih si z nadrejenimi.

Dodatki so, vendar je to odvisno od organa do organa, od ministrstev. Delam na v JU, kje je bilo za cirka 25 ljudi namenjenih cirka 2500EUR bruto. Min. je bilo cirka 30, max. cirka 100eur, tabela se objavi na intranetu, da je vidno vsem v Sloveniji.

Prednost je, da ko je ura 15h, se odklopiš, ne javljaš na klice, vsaka stvar bo počakala. V gospodarstvu, sploh manjših, v najslabšemprimeru družinskih podjetjih, je vse nujno, vse mora biti zdaj. Ni vredno tistih 100-200eur več na mesec.

Zato je recimo največ žensk zaposlenih v JU. Možnost koriščenja-oz. ne komplicirajo z bolniško, dopustom, porodniško, varnost. Po delu se lahko odklopiš. Opažam, da vse takšne sodelavke imajo partnerje, ki pa delajo v precej bolje plačanih, stresnih službah v gospodarstvu.

Kot nekdo, ki je delal v gospodarstvu in zdaj v JU, je precej manj stresno. Je precejšna razlika med zaposlitvijo za nedoločen čas v gospodarstvu in JU. Gre pa za mentalni preskok, izboljša se ti lahko kvaliteta življenja z omejenim dohodkom, kariere pa ne moreš delati oz. je dohodkovno-nove obremenitve nesmiselno.

En tak splošen nasvet pa je npr. izpit iz ZUP-a.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

sbawe64 ::

korenje3
Iz kakšnega vzorca si izpeljal 30% v kuverti pri privatnikih ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

brett ::

M&M in Otago! Pravilno, pronicljivo in realno napisana komentarja.

Sam sem tudi zaposlen v JU - uradniško delovno mesto. Vse kar sta napisala drži. Pred tem sem 13 let delal v zasebnem sektorju, karierno prišel do max kolikor se je dalo in bil že pred 40. letom čisto iztrošen, predvsem psihično. Začeli so se kazati tudi že prvi znaki na fizičnem zdravju... dosegljiv sem moral biti 24h/365 dni v letu (narava dela), tako kot moji sodelavci, pizdarije dogajale na dnevni bazi; pritiski delavcev, delodajalca in naročnika konstantni. Skratka ni da ni. Plača pa recimo, da je bila za to branžo kar ok.

Sedaj sem začel "na dnu": 30. pl. razred, ampak ni panike. Raje par 100€ manj, a po 15h na off, vikendi frej, več dopusta, za otroka sem jaz doma, če zboli, itd. Pa nisem(o) nobeni fikusi, temveč kar lepo delamo! In stranke, za katere v končni fazi smo tu, so dokaz, da so z našim delom zelo zadovoljne! In v veliko veselje mi je, ko stranki pripomorem(o) k uresničitvi njeni zakonskih pravic (in včasih seveda tudi obveznosti - žal ;) )! Prav polepša mi dan.
Negativnega stresa ni več, zopet imam čas za hobije in veliko več tudi za družino! Hvala lepa za par 100€ več (ali pa sploh ne, pri tej, povečini vampirski kapital. lastniški drhali, ki izkorišča zaposlene), ker v končni fazi jih ne bom s seboj nesel...vseeno pa je sedanji dohodek zame (in ženin seveda) dovoljšen, da lepo živimo in ni treba gledati na vsak €!

zanimiv44 ::

Najprej hvala vsem za odgovore!

Kar imam sam izkušenj s privat sektorjem, ni tako lahko priti do lepe plače. Govorim o številkah 2.000,00 € bruto in dalje. V nekaterih panogah res res težko. Najlažje se mi sicer zdi v IT-ju, če si vsaj malo programerja, kar pa sam nisem. Če bi bil ponovno srednješolec, bi odšel na FRI. Kakorkoli, ostanejo položaji, ki so precej zahtevni in/ali vodilni. Sam sem pred leti začel v takem podjetju in vem, da me je že takrat moja hendikepiranost precej omejevala. Sedaj bi bilo še precej težje. Take izkušnje si niti ne želim, ker vem, da to ne bo dolgoročna rešitev.

Ciljam na neko delovno mesto analitika oz. to so bolje imenovani kot neki svetovalci. Za sistemskega administratorja bi lahko sicer šel, vendar ne bi mogel biti samostojen. Kot je omenjeno, to delo tudi ni tako "ležerno".
Omenjate neke nagrade in dodatke, vendar je tega komaj kaj. Ugibam da so to nagrade za navadno rajo, tisti glavni imajo dosti dosti več. Čeprav tudi sedaj nisem pri koritu in dobim regres okoli 1.000,00 € in to je to. Velik plus je, da javnih ustanov ne ukinjajo, zaposleni pa načeloma tudi ne odhajajo, vsaj ne na veliko. Ali so ta napredovanja znotraj naziva precej pogosta? 3-letno ocenjevalno obdobje je kar malo dolgo.
Trenutno imam bruto 1.450,00 € in 30. plačni razred pomeni 1.373,40 €. Po 3-eh letih pridem na max 1.485,46 €, po 6-ih na max 1.606,68 €, po 9-ih pa max 1.737,79 €. Slednja je ta, ki bi si jo želel, vendar malo prej. :) Še s temi max preskoki je do solidne plače kar dolga pot. Ugibam, da tukaj veze naredijo svoje. :)
Glede ZUP-a vidim, da se zahteva v prvih 3 mesecih od sklenitve pogodbe. Termini se začnejo v maju in verjetno najbolje, da se kar prijavim. Cena 120 € ni pretirana, po moje bi ga lahko opravljal tudi v službi. Nekateri so ga, sam pa nisem bil vključen.
Vidim, da je ponekod obvezen tudi "Preizkus znanja za vodenje in odločanje v prekrškovnem postopku". Tudi tole bi bilo fino imeti. Ugibam, da se tole precej prepleta med seboj in bi bilo smotrno delati eno za drugim.

Glede teh delovnih mest za določen čas me zanima, če je to res prava pot oz. ni preveč rizična. 1 leto hitro mine. V teh razpisih je zapisano tudi, da npr. "Izbrani kandidat na delovnem mestu višji svetovalec ne bo imenovan v naziv, se mu pa skladno s 73. členom ZJU določijo pravice in obveznosti za naziv višji svetovalec II". Kaj točno to pomeni, mi ni povsem jasno, bolj me pa zanima, ali je to potem precej zanesljivo, da bi bil premeščen nekam drugam za nedoločen čas ali ne? 100 % seveda ni, kaj pa morda 80 %?

Hvala za odgovore že v naprej.

M & M ::

Glede napredovanj je tako, da je vse odvisno od tega, kje se zaposliš in na kakšnem področju. Verjamem, da imajo npr. upravne enote manj proste roke pri tem kot na primer ministrstva in kakšni samostojni državni organi, občine. Če si dovolj dober, se tudi vodstvo potrudi, da ostaneš pri njih. Napredovanja so odvisna od letnih ocen, premestitve pa od potreb delovnega procesa. Na oboje ima odločilen vpliv vodstvo. Ko si enkrat zaposlen v JU, lahko kandidiraš na delovna mesta na internih razpisih, torej še dodatne možnosti, da se "prestaviš" kam, kjer dobiš več, dobiš bolj zanimivo delo itd.

Glede dodatkov je v javnem sektorju pač tako, da so to res dodatki, ne pa kot je to ponekod v zasebnem sektorju, kjer na ta način neobdavčeno izplačujejo to, kar bi bila sicer plača. Regres je bil zadnji dve leti neobdavčen ... Regres pa dobimo tudi v JU, seveda.

Glede ZUP in prekrškovnega izpita - če se zaposliš za določen čas, ti bo oba izpita plačal delodajalec in jih moraš opraviti v določen roku po zaposlitvi. Enako je tudi z inšpekcijskim izpitom, če bi ga rabil. Tega ni treba opravljati v naprej. Prednost, če imaš to opravljeno je mogoče minimalna, bi prej rekel, da je ni. Če boš ZUP vseeno opravljal, se boš tako vsaj pripravil na teste za zaposlitev. Poleg izpitov moraš opraviti še usposabljanje za imenovanje v naziv - po vsebini zelo podobno izpitu za ZUP, ampak na koncu ni izpita. Tudi na to usposabljanje te napoti delodajalec.

Glede zaposlitve za določen čas - nadomeščanje bolniške ali porodniške, delo na projektih itd.: tu je posebnost, da moraš že pred zaposlitvijo izpolnjevati vse pogoje - torej moraš že imeti ZUP ali prekrškovni izpit, tudi dovoljenje za dostop do tajnih podatkov, če je to zahteva delovnega mesta. Če pogojev ne izpolnjuješ, te načeloma ne morejo zaposliti (izjeme obstajajo, napake se dogajajo). Vsaj v eni od mojih prejšnjih služb (JU) se je zahtevalo tudi, da ima oseba imenovanje v naziv, zaradi česar je tvoj zapis glede ne-imenovanja ... hmm ... zanimiv. Mogoče so pri nas samo preveč komplicirali okoli tega, ne vem.

Glede spremembe zaposlitve iz določenega časa v nedoločen čas: ni nemogoče, je pa manj verjetno. Zadnjih nekaj let (10+?) veljajo omejitve zaposlovanja. Državni organi lahko zaposlujejo vsako leto enako število ljudi (imajo kvote, ne smejo povečati števila zaposlenih; so tudi posebnosti, ko npr. zaradi novih nalog, organ lahko poveča število zaposlenih). To pomeni, da se načeloma nove ljudi zaposli samo, ko kdo odide v kako drugo službo, v pokoj ... Dodatne zaposlitve so možne na projektih, kjer je zagotovljeno financiranje zaposlitev (npr. EU sredstva). Možno je tudi prestavljanje kvot iz enega organa na drugega (manj verjetno, ker vsi želijo obdržati svoje kvote). Trenutno je zaradi bližajočega se predsedovanja EU več ponudbe delovnih mest za določen čas. Večina jih ne bo ostala po koncu predsedovanja. Seveda se bo v tem času tudi kakšno mesto za nedoločen čas sprostilo in bodo zaposlovali ljudi, ki jih poznajo iz zaposlitev za določen čas - ni pa tu avtomatizma. Možnosti so bistveno manjše od 80%.

Glede svetovalcev - svetovalec je samo uradniški naziv. Uradniški nazivi gredo po vrsti tako: referent, višji referent, svetovalec, višji svetovalec, podsekretar, sekretar, višji sekretar. Predstavljaj si jih kot nekakšne čine v vojski ali policiji. Svetovalec samo pomeni, da si nekje na začetku svoje karierne poti, ni pa to opis dela. Svetovalec si namreč lahko na področju kmetijske politike ali na področju IT. Svetovalec si lahko v občinski upravi ali pa v Upravi za zaščito in reševanje ... naloge bodo zelo različne.

Če nisi čisti začetnik, se mogoče prijavi na razpise za višjega svetovalca s tvojega področja. Pogoji so, mislim da, 5 let delovnih izkušenj, kar verjetno imaš, ponekod je zahtevana še specifična smer izobrazbe, običajno bolonjska prva stopnja. Izhodišče za višjega svetovalca je 35. plačni razred, če se izkažeš, lahko v petih, šestih letih napreduješ (YMMV) do 40 plačnega razreda, kjer imaš cca 2.000 eur bruto.

HyperGL ::

No pred točno enim mesecem sem dal odpoved v JU. Napredovanja praktično ne pričakuj, vsaj prva 3 leta ne, nato pa samo vprašanje kdaj bodo spet vse skupaj zamrznili (kot med zadnjo ekonomsko krizo). Pa še to, dejansko dobiš višjo plačo šele v 4. letu.

Nisem nikoli bil ritoliznik in vedno delal več kot se je pričakovalo (ne samo po pogodbi) od mene. Včasih tudi po 10-15 urni delavnik na terenu (pač delo je bilo tako in nisem se nad tem pritoževal).
Prvo leto je bilo malo težje, ker sem šele spoznaval okolje in sodelavce in nisem imel velikih pričakovanj, nato se je malo obrnilo v 2. in 3. letu, ko sem postal praktično edini na mojem položaju, drugi sodelavec je pač "štukal drek" po domače povedano, tudi zato ker se mu je zaradi starosti začelo fučkat in se ni želel izobraževati.
Ravno zaradi tega sem kot pravim po 2 letih dela postal edini, ki zna upravljat z določenimi modernejšimi napravami, ki so sčasoma prevzele glavno vlogo, stare so namreč večinoma odpovedale oz. delujejo le za silo, torej toliko, da jih moj sodelavec prižge in vžge.

Da skrajšam, ko sem dal odpoved in povedal moje razloge, je šefici postalo kmalu jasno, da brez mene ne bo šlo, do takrat sem pa bil samo še en, ki nima dovolj strokovnega znanja (kar ni res, ker sem se vsa ta leta učil in izobraževal v mojem prostem času, tudi zato ker firma ni nikoli skušala karkoli narediti v tej smeri, ker se jim to ni zdelo potrebno). No na koncu poslovilnega razgovora mi je začela ponujati višjo plačo, izredna napredovanja itd...
Sem gladko zavrnil in šel svojo pot.

Ko se trenutni "lockdown" zaključi, bom imel natančno še 4-5 dni dela, nato mesec dopusta in odhod k novemu delodajalcu, ki je v gospodarstvu.
Pri njem dobim takšen NETO kot sem v JU dobival BRUTO! Plus dodatki in malice in potni stroški. Ustaljen 8 urni delavnik, tu pa tam kakšen teren ampak nič takega. Pa še mi ponuja dodaten zaslušek, če skužim CNC mašine, laserske rezalnike in raznorazne žage, ki mu stojijo v skladišču že leta in bi jih lahko izkoristili za izdelavo prototipnih izdelkov.
Kar je pa najboljše od vsega - s človekom, novim šefom, se lahko pogovoriš o vsem, lahko mu direkt poveš kaj je fajn in kaj ni dobro v firmi in kako bi to izboljšal. Človek zna poslušati in se trudi za svojo firmo, za razliko večine v JU.

To je moje iskreno in doživeto mnenje.

PS: kot piko na i, naj omenim, da bom še poleti služil dodaten dnar iz bivše službe, ker bom moral imeti "tečaje", da predam moje znanje naslednjemu ubožcu v JU. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HyperGL ()

showsover ::

Pravilno, to je to, (palec gor), tudi mindset se spremeni in misli izostrijo, na več nivojih.

Zgodovina sprememb…

Alien123 ::

HyperGL je izjavil:

No pred točno enim mesecem sem dal odpoved v JU. Napredovanja praktično ne pričakuj, vsaj prva 3 leta ne, nato pa samo vprašanje kdaj bodo spet vse skupaj zamrznili (kot med zadnjo ekonomsko krizo). Pa še to, dejansko dobiš višjo plačo šele v 4. letu.

Nisem nikoli bil ritoliznik in vedno delal več kot se je pričakovalo (ne samo po pogodbi) od mene. Včasih tudi po 10-15 urni delavnik na terenu (pač delo je bilo tako in nisem se nad tem pritoževal).
Prvo leto je bilo malo težje, ker sem šele spoznaval okolje in sodelavce in nisem imel velikih pričakovanj, nato se je malo obrnilo v 2. in 3. letu, ko sem postal praktično edini na mojem položaju, drugi sodelavec je pač "štukal drek" po domače povedano, tudi zato ker se mu je zaradi starosti začelo fučkat in se ni želel izobraževati.
Ravno zaradi tega sem kot pravim po 2 letih dela postal edini, ki zna upravljat z določenimi modernejšimi napravami, ki so sčasoma prevzele glavno vlogo, stare so namreč večinoma odpovedale oz. delujejo le za silo, torej toliko, da jih moj sodelavec prižge in vžge.

Da skrajšam, ko sem dal odpoved in povedal moje razloge, je šefici postalo kmalu jasno, da brez mene ne bo šlo, do takrat sem pa bil samo še en, ki nima dovolj strokovnega znanja (kar ni res, ker sem se vsa ta leta učil in izobraževal v mojem prostem času, tudi zato ker firma ni nikoli skušala karkoli narediti v tej smeri, ker se jim to ni zdelo potrebno). No na koncu poslovilnega razgovora mi je začela ponujati višjo plačo, izredna napredovanja itd...
Sem gladko zavrnil in šel svojo pot.

Ko se trenutni "lockdown" zaključi, bom imel natančno še 4-5 dni dela, nato mesec dopusta in odhod k novemu delodajalcu, ki je v gospodarstvu.
Pri njem dobim takšen NETO kot sem v JU dobival BRUTO! Plus dodatki in malice in potni stroški. Ustaljen 8 urni delavnik, tu pa tam kakšen teren ampak nič takega. Pa še mi ponuja dodaten zaslušek, če skužim CNC mašine, laserske rezalnike in raznorazne žage, ki mu stojijo v skladišču že leta in bi jih lahko izkoristili za izdelavo prototipnih izdelkov.
Kar je pa najboljše od vsega - s človekom, novim šefom, se lahko pogovoriš o vsem, lahko mu direkt poveš kaj je fajn in kaj ni dobro v firmi in kako bi to izboljšal. Človek zna poslušati in se trudi za svojo firmo, za razliko večine v JU.

To je moje iskreno in doživeto mnenje.

PS: kot piko na i, naj omenim, da bom še poleti služil dodaten dnar iz bivše službe, ker bom moral imeti "tečaje", da predam moje znanje naslednjemu ubožcu v JU. ;)


V javnem sektorju je problem, ker je šefom vseeno. Oni so z lizanjem riti prišli do svojega položaja in jim je čisto vseeno, če ti odideš ali ne. Vedo, da je državna služba, bilokaj se zgodi, službe ne bodo izgubili. To že vidim, kako so na naši firmi totalno nesposobni na vrhu. Dela se neka "privatna" firma znotraj sektorja, kjer si šef zaposluje samo svojo žlahto na vrhu. Je pa rekel šef, da ne more plače dvignit, ker je državna služba. Zato pa sem začel tudi delat 50% manj. Jebat ga :D

Invictus ::

Nikoli te ne morejo tako malo plačati kot ti lahko malo delaš...

Tudi pri privatniku, ki misli, da so nadure nekaj normalnega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

Nikoli te ne morejo tako malo plačati kot ti lahko malo delaš...


Seveda lahko, ce cenis svoj cas.

misticnimrk ::

Baja je izjavil:

v familiji jemljejo kredit, tako da jim verjamem.

zadnjih 10 let dobivaš dodatek za covid? in še naslednjih 10 let ga boš dobival?


Naj se pozanimajo še enkrat. Tudi sam se zanimam za kredit in vprašanje gospodične bankirke je bilo: "Gospod, koliko pa imate mesečnih prilivov? Če delate pri večih delodajalcih mi povejte skupni znesek z vsemi malicami, potniki stroški in ostalimi morebitnimi nagradami in dodatki - torej koliko € v povprečju mesečno priteče na vaš račun?".
Torej za banko zanima koliko priliva imaš ti v povprečju na račun, in jih kratko malo boli ***** koliko od tega so razni dodatki.

TheBlueOne ::

Okvirno je tako:

https://www.sberbank.si/pripomocki/poti...

Dejansko pa banka lahko dela skoraj kar hoce.

ekran66 ::

Glede zaposlitve v JU me zanima, kako je z določanjem začetnega plačnega razreda. Npr. za delovno mesto Analitika VII/1 so predvideni plačni razredi od 30 pa do 40. Ali to avtomatsko pomeni, da začnem v 30-em? Ali se začetni razred morda pogojuje s številom let delovne dobe oz. čim podobnim?
Ob iskanju službe seveda ne bom imel nobenih poznanstev, res pa je, da so novega delavca že 3x neuspešno iskali. Rad bi recimo 33. plačni razred. Res je tudi, da tole ni klasičen razpis, saj delavca ravno krvavo ne potrebujejo, kar je značilno za javno upravo.

LeyaPrive ::

Kolikor jaz vem imaš vstopni razred, torej 30. ,tam zacneš in najvišjega možnega, ki ga je v x letih možno doseči. Delovna doba ne šteje. Glede na to, da je sedaj 30 razred za o par razredov nad minimlacem, ni čudno, da ITjevca ne dobijo.

P.S. s tem plačilnim razredom lahko skoraj pozabiš na kredit, če imaš že kakšnega otroka.

CiClon ::

Ni fleksibilnosti. Začetni je 30. Plafon imaš pri 40 za napredovanja. Lahko da napreduješ tudi v nazivu, ne vem točno kako je pri analitiku, ampak verjetno se da priti v naziv z II na koncu in zvišaš plafon za par razredov.

Invictus ::

Kako sploh lahko razmišljate o službi v javnem sektorju?

Imate še fuš zraven?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

asdf_jklc ::

Javna uprava ja raj za brezdelneže in ogromno število nesposobnežev, plače so nizke, vendar pa če so izkoristiš v svoj prid, ti lahko gre zelo dobro. Kolega je developer v javni upravi - pobaše kuker pač dobi, sicer pa odprta firma in veselo progamira za velike denarje - kar rabi v službi naredit ima za 2 do 3h dela. Drugače pa v javni upravi je raj, če hočeš bit spočit + zelo malo priložnosti je, da boš potem konkurenčen na trgu s svojim znanjem. Privatni sektor pa lahko dobro zaslužiš, ampak so pričakovanja povsem drugačna...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

A se res splača omejiti na dopust državne prave, če delaš še za druge?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

trololololo ::

to da se v JU nič ne dela je mit, ki ga med neuke širijo razni bogati drkači (roparski kapitalisti) iz privat sektorja, ki največkrat črpajo veliko poslov, če ne vseh, ravno iz tega, da so posredno preko posla prisesani na JU oz. ga izčrpavajo. ko je kriza cvilijo, da rabijo subvencije od države, ko je gospodarska rast pa da ves dobiček pripada njim in da so davki rop in podobno. skratka dvolična gobezdala...

kakorkoli že. lenuhov v JU je % toliko kot v privat sektorju.
da se na delo vrnem. dela za veliko večino je veliko. koliko je pa nesmislnega dela (predvsem ga ustvarjajo razni politično nastavljeni birokrati, ki z ustvarjanjem raznih obrazcev upravičujejo svoja delovna mesta) pa se bi seveda dalo debatirat.

Dodatki so odvisni od organa do organa itd. V enem organu je 1%-2% max dodatka, dela na domu ni, plačevat si moraš parkplatc v službi, ni napredovanj (npr. najvišja ocena je 3, razen za izbrance in podobno), na drugih kasirajo 20% delovne uspešnosti vsi, vsi ocenjeni 5, majo delo na domu, zastonj parkplatc in ne vem kaj vse še. čisto odvisno.

otago ::

CiClon je izjavil:

Ni fleksibilnosti. Začetni je 30. Plafon imaš pri 40 za napredovanja. Lahko da napreduješ tudi v nazivu, ne vem točno kako je pri analitiku, ampak verjetno se da priti v naziv z II na koncu in zvišaš plafon za par razredov.


19.člen Zakon o sistemu plač v javnem sektorju. - navaja, da se da dogovoriti za višji začetki plačilni razred, kot v nazivu. Se pravi Svetovalec III - če se dogovoriš z delodajalcem, bi lahk začel med 30-35. razredom... Kar je razlika tam 150-200eur neto. Imam informacijo, da so se nekateri pravniki uspešno dogovorili. Seveda ti te zakonske možnosti ne povedo na razgovoru, morda kadrovska ne ve ali želi vedeti.

Vprašanje ostaja kako to izpeljati. Če si edini kandidat, bodo morda pristali. Če jih je več, bo prednost dobil ta z manjšo osnovo, predvsem na račun uravnilovke hierhije v kolektivu.

Opažam, da je zadnje čase veliko oglasov za delo na upravnih enotah, ministrstvih, direkcijah, občinah, za Svetovalec III ali Višji Svetovalec III, ki pa se končajo brez izbire(izbran kandidat se ne odloči za organ oz. se nihče ni prijavil). Na portalu GOV.si so obljavljeni vsi razpisi z zaključnim sklepom iz obdobja 2021-2022-2023.

Predvidevam, da je problem v tem, da se manjšajo generacije 30.000 na 25.000, 20.0000 in zdaj okrog 18.000 na leto. In je v tem trenutku možno dobiti delo v JU, ker je zmanjkalo VIP kadra za delovna mesta, kjer se dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

LeQuack ::

V javnem sektorju se splača delati samo v tistih nekaj posvečenih poklicih z močnimi sindikati, to so ti ki vidiš da vsako leto grozijo s stavkami. Ostalo je pa revščina, ker gre masa plač ravno za te prve poklice.
Quack !

urli ::

asdf_jklc je izjavil:

Javna uprava ja raj za brezdelneže in ogromno število nesposobnežev, plače so nizke, vendar pa če so izkoristiš v svoj prid, ti lahko gre zelo dobro. Kolega je developer v javni upravi - pobaše kuker pač dobi, sicer pa odprta firma in veselo progamira za velike denarje - kar rabi v službi naredit ima za 2 do 3h dela. Drugače pa v javni upravi je raj, če hočeš bit spočit + zelo malo priložnosti je, da boš potem konkurenčen na trgu s svojim znanjem. Privatni sektor pa lahko dobro zaslužiš, ampak so pričakovanja povsem drugačna...


Daj bluzko zadrži te nebuloze raje zase.

CiClon ::

otago je izjavil:

CiClon je izjavil:

Ni fleksibilnosti. Začetni je 30. Plafon imaš pri 40 za napredovanja. Lahko da napreduješ tudi v nazivu, ne vem točno kako je pri analitiku, ampak verjetno se da priti v naziv z II na koncu in zvišaš plafon za par razredov.


19.člen Zakon o sistemu plač v javnem sektorju. - navaja, da se da dogovoriti za višji začetki plačilni razred, kot v nazivu. Se pravi Svetovalec III - če se dogovoriš z delodajalcem, bi lahk začel med 30-35. razredom... Kar je razlika tam 150-200eur neto. Imam informacijo, da so se nekateri pravniki uspešno dogovorili. Seveda ti te zakonske možnosti ne povedo na razgovoru, morda kadrovska ne ve ali želi vedeti.

Vprašanje ostaja kako to izpeljati. Če si edini kandidat, bodo morda pristali. Če jih je več, bo prednost dobil ta z manjšo osnovo, predvsem na račun uravnilovke hierhije v kolektivu.

Opažam, da je zadnje čase veliko oglasov za delo na upravnih enotah, ministrstvih, direkcijah, občinah, za Svetovalec III ali Višji Svetovalec III, ki pa se končajo brez izbire(izbran kandidat se ne odloči za organ oz. se nihče ni prijavil). Na portalu GOV.si so obljavljeni vsi razpisi z zaključnim sklepom iz obdobja 2021-2022-2023.

Predvidevam, da je problem v tem, da se manjšajo generacije 30.000 na 25.000, 20.0000 in zdaj okrog 18.000 na leto. In je v tem trenutku možno dobiti delo v JU, ker je zmanjkalo VIP kadra za delovna mesta, kjer se dela.


Sej ti 19. člen pravi, da rabiš za to soglasje vlade. Tako da za neke višje položaje je to možno, da bo pa za enega xy analitika nekdo zrihtal soglasje vlade je pa mal optimistično lol.

Pa konec koncev imaš še vedno isti plafon kot, da bi začel v nižjem razredu.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Informacije o primernem delovnem mestu

Oddelek: Loža
51175 (801) otago
»

Kako uspeti v javnem sektorju?

Oddelek: Loža
233487 (1608) solatko
»

Plače v javni upravi (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35549996 (31772) feryz

Več podobnih tem