» »

Nakup zlata prvič - na kaj biti pozoren

Nakup zlata prvič - na kaj biti pozoren

«
1
2

RatedR ::

Zdravo,
prvič kupujem zlato in me zanima, predenj karkoli zapravim/nakažem, če je potrebno biti posebno pozoren na karkoli.
Pri podjetju V&D zlato želim kupiti x gramov zlata, ali mi ob tem pripada kakšna listina?
Kako vem, da je čistost takšna kot želim? Info dobrodošle.

Anney ::

Do sedaj sem vedno zaupal Moro-tu.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

RatedR ::

A pa pri Moro dobiš kakšne listine / certifikat, karkoli?

Furbo ::

Kje imajo sploh cene navedene?
Pejd v www.moro.si , ali https://www.zlatopoposti.si/ pri obeh se cene vidijo na spletu.

Kakršnokoli zlato boš kupil, ti bo že na njemu pisalo, kakšna je teža in čistoča.
Palčke imajo pogosto priložen certifikat, ampak to ni pomembno po mojem mnenju.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

c3p0 ::

Bodi pozoren, da ne kupiš volframa, oblečenega v zlato.

FoxKnox ::

Če nima zlato oznake ali certifikata se odkupuje kot "lomljeno zlato ", kjer je odkupna cena vsaj 30%nižja od borzne cene

ssitcm ::

Cenik (pri Moro) se spreminja vsakih 5 minut ! Trenutno (ta teden) je v rahlem padcu.

Tatankas ::

Kako vedeti da ni fake? Vključno z certifikatom? Se da to kako preveriti?

A. Smith ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
prvič kupujem zlato in me zanima, predenj karkoli zapravim/nakažem, če je potrebno biti posebno pozoren na karkoli.
Pri podjetju V&D zlato želim kupiti x gramov zlata, ali mi ob tem pripada kakšna listina?
Kako vem, da je čistost takšna kot želim? Info dobrodošle.



- pri ploščicah pod 250g je embalaža hkrati potrdilo o pristnosti, na njej je serijska številka in podatek o čistosti

- zlata nikoli ne vzemi ven iz embalaže, ker se potem tretira kot lomljeno zlato (-30% cena)!

- tudi ploščice nad 250g so večinoma zavite v folijo ali plastiko, potrdilo pride praviloma na listu posebej. Tudi tega zlata ne jemlji iz embalaže!

- kupuj zlato priznanih kovnic (najraje Argor Heraeus), ker ga je lažje prodati in ti ne nabijajo negativnih marž.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

bauci ::

Nikakor pa ne kupuj zlata tam, kjer dobis samo neko potrdilo, da je tvoje zlato spravljeno v nekem sefu v Švici. Kupi samo zlato, ki ga lahko primeš v roke.

Zimonem ::

Daš ga pretopit. Stem izgubiš garancijo in certifikat. Ki sta pa vprašljive vrednosti.

A. Smith ::

Tatankas je izjavil:

Kako vedeti da ni fake? Vključno z certifikatom? Se da to kako preveriti?

Edini pravi način je da neseš k zlatarju, ki ima opremo, da preveri.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Kvinta ::

Moro je glede na EU trg zelo drag par procentov se pri 1kg lepo pozna še slabši so pri Zlatarni Celje....Najboljše je kupit privat pa ne od švercerjev al pa kje zunaj.
A.C.A.B

redtech ::

A. Smith je izjavil:

RatedR je izjavil:

Zdravo,
prvič kupujem zlato in me zanima, predenj karkoli zapravim/nakažem, če je potrebno biti posebno pozoren na karkoli.
Pri podjetju V&D zlato želim kupiti x gramov zlata, ali mi ob tem pripada kakšna listina?
Kako vem, da je čistost takšna kot želim? Info dobrodošle.



- pri ploščicah pod 250g je embalaža hkrati potrdilo o pristnosti, na njej je serijska številka in podatek o čistosti

- zlata nikoli ne vzemi ven iz embalaže, ker se potem tretira kot lomljeno zlato (-30% cena)!

- tudi ploščice nad 250g so večinoma zavite v folijo ali plastiko, potrdilo pride praviloma na listu posebej. Tudi tega zlata ne jemlji iz embalaže!

- kupuj zlato priznanih kovnic (najraje Argor Heraeus), ker ga je lažje prodati in ti ne nabijajo negativnih marž.


Ali je to o embalaži preverjena informacija?

Furbo ::

Tatankas je izjavil:

Kako vedeti da ni fake? Vključno z certifikatom? Se da to kako preveriti?

Kupiš pri trgovcu, ki mu zaupaš. Imajo tudi opremo za preverjanje in ti lahko preveri pred teboj.

Drugače pa fejki niso problem, razen če kupuješ na aliexpres.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dexterboy ::

Ali to pomeni, da vrednost spodnjega pade 30% takoj, ko ga prinesem ven iz štacune?
https://zlatarnacelje.com/si/darila/zla...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

blackbfm ::

bauci je izjavil:

Nikakor pa ne kupuj zlata tam, kjer dobis samo neko potrdilo, da je tvoje zlato spravljeno v nekem sefu v Švici. Kupi samo zlato, ki ga lahko primeš v roke.


če boš imel fizično zlato več let, pričakuješ konec sveta, tretjo svetovno potem go for it

če misliš imet kratko-srednje ročno je paper gold pač boljši, sicer zaupaš v "sistem" da ne bo šel k vragu, so pa nizke provizije, medtem ko pri morotu si takoj ob 100 eur na unčo, torej mora bit že konkreten premik da samo pokriješ stroške

FoxKnox ::

dexterboy je izjavil:

Ali to pomeni, da vrednost spodnjega pade 30% takoj, ko ga prinesem ven iz štacune?
https://zlatarnacelje.com/si/darila/zla...

Cena med nakupno in prodajno vrednostjo je ponavadi nekje 10% že v štartu, ker se pri prodaji borzni ceni prišteje še marže in ostale stroške ter provizije.Odkupna cena pa je ponavadi vrednost na borzi, razen v tvojem primeru, kjer se zlato prodaja kot izdelek za darilo in je cena nabita.

Furbo ::

Poglej si cenik od moro in lepo vidiš odkupno/prodajno ceno, manjša kot je teža, večji kot je kič, višja je razlika.
In ne, nobeno zlato ni -30%, če ga vzameš iz embalaže lol.
Potem vam ga jaz z veseljem odkupim po -25% 3:)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

gruntfürmich ::

Kvinta je izjavil:

Moro je glede na EU trg zelo drag par procentov se pri 1kg lepo pozna še slabši so pri Zlatarni Celje....Najboljše je kupit privat pa ne od švercerjev al pa kje zunaj.

ja ja, privat. da te naserjejo kot prasca. BEDAK!

pojdi k največjemu trgovcu - MORO, dobiš uraden račun, gor napisano katero palčko si kupil (serijska številka), in si miren.

nobenih sumljivih privat tipov in podobne idiotije. kdor to predlaga je psihopat in prevarant. par procentov da se pozna... kje? v tvoji glavi, revež?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

RatedR ::

Okej torej Moro ali pa zlatopopošti.com, če je že kdo kupil tu? Njihova stran se mi zdi zelo basic pa nekoliko sketchy.

redtech je izjavil:

A. Smith je izjavil:


- zlata nikoli ne vzemi ven iz embalaže, ker se potem tretira kot lomljeno zlato (-30% cena)!

Ali je to o embalaži preverjena informacija?

Glede tega pa tudi mene zanima, zdi se mi malo čudno da bi bilo zlato vredno 30% manj z odprto embalažo, sicer ga tudi jaz z veseljem odkupim od koga ki tega ni vedel za 25% manj :)

WhiteAngel ::

Pri Morotu kupiš dunajske filharmonike in si miren. Ne rabiš nobenega papirja in certifikata. Tudi ven ga brez težav vzameš iz plastične posodice, ga pošlataš in potem obrišeš. Kakšno "lomljeno zlato"?! Saj ti ga tudi pri prodaji dajo ven, da ga preveriš, če je vse ok (prevodnost, nepoškodovanost zobčkov). Mogoče je drugače pri zlatih palicah, ki so v nepredušni embalaži, ne vem. Skratka zlato kot zlato. Neumnost, če kdo zaradi tega, ker je odprt, zbija ceno.

gruntfürmich ::

na moro se prijaviš in čakaš na ugoden trenutek za nakup. lahko ti pošljejo potem po pošti, ampak je to zavarovana pošiljka in ni poceni.
čisto vse lahko urediš iz kavča če tako želiš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

permit ::

Je kdo poskusil tu investirati v zlato/srebro?

https://vivid.money/en-eu/investments/m...

Baje je nekdo pri investu 100EUR, dobil še 10EUR free v zlatu, čeprav ne najdem, da Vivid to navaja.
Za invite na Vivid račun (kjer dobite 20EUR+cashback), pišite zs.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: permit ()

gruntfürmich ::

baje. baje si tudi ti shillerski bedak. baje.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

NoFear85 ::

Je kdo kupoval v tujini?

FireSnake ::

permit je izjavil:

Je kdo poskusil tu investirati v zlato/srebro?

https://vivid.money/en-eu/investments/m...

Baje je nekdo pri investu 100EUR, dobil še 10EUR free v zlatu, čeprav ne najdem, da Vivid to navaja.
Za invite na Vivid račun (kjer dobite 20EUR+cashback), pišite zs.


Baje!
Za 10EUR se prodajate?

Zakaj že?

Greš v zlatarno Celje in kupiš preverjeno kvalitetno.
Zlatarna Celje ima cetrifikat.

Ne razumem ljudi ki iščejo mehke hruške in se nategnejo.

NoFear85 je izjavil:

Je kdo kupoval v tujini?


Zakaj?
Ni pri nas?

Razumel bi, če bi kdo šel v Estonijo srebro brez davka kupovat.
V resno trgovino.

Drugače pa ne vidim razloga.

Nimate radi svojega denarja?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

NoFear85 ::

FireSnake: Zakaj? ker je pri nas pribitek bistveno visji kot “zunaj”.

MadMax ::

FireSnake je izjavil:

... Greš v zlatarno Celje in kupiš preverjeno kvalitetno.
Zlatarna Celje ima cetrifikat.
...
Nimate radi svojega denarja?

Wtf?
ZC za svoje zlato ima "certifikat", ki pa velja samo pri njih.
Nimajo good delivery.

Palčke tujih kovnic ki jih prodajajo (good delivery) pa imajo občutno slabše cene kot npr. Moro, za katerega nekateri pravijo da je drag. Sploh nakupna je pri ZC katastrofa.

Torej ja, imam(o) radi svoj denar, zato ga ne podarjamo ZC.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

FireSnake ::

Zlato kupiš na dolgi rok.
Zagotovo je profitabilno.

Greš v tujino a tvegaš, da izgubiš vse (že ob nakupu).

Je vredno tveganja?

Ali samo jaz nečesa ne razumem?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadMax ::

Ne vem o kakih vsotah ti. Morda v kilah zlata?
Ker če pogledaš da Münze za 30eur pošlje do 15k vredno pošiljko v SLO, te pride marsikdaj ceneje kot pri nas v Moro, sploh pa ni primerjave z ZC.
Ali pa jaz nečesa ne razumem ker gledam le good delivery palčke? Ki so veliko bolj univerzalno unovčljive kot "interni program" ZC?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

NoFear85 ::

Zakaj bi v tujini izgubil vse ze ob nakupu? Pa sej ne kupis na boljsem sejmu. Ali mislis da tujine nimajo svojih zlatarn/prodajaln nalozbenega zlata. In tako kot je napisal MadMax, kupi se samo good delibery nalozbene palce ali zlatnike.

FireSnake ::

Seveda imajo.
Zakaj dvom v tej temi?
A se folk kar zažene in verjame informacijam na internetu al kako? In kupuje kar vse povprek?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

WhiteAngel ::

MadMax je izjavil:

Ne vem o kakih vsotah ti. Morda v kilah zlata?
Ker če pogledaš da Münze za 30eur pošlje do 15k vredno pošiljko v SLO, te pride marsikdaj ceneje kot pri nas v Moro, sploh pa ni primerjave z ZC.
Ali pa jaz nečesa ne razumem ker gledam le good delivery palčke? Ki so veliko bolj univerzalno unovčljive kot "interni program" ZC?


Kje vidiš, da je Munze spletna trgovina cenejša?

Nakupna cena 24-karatnega zlata:

1 oz dunajski filharmoniki - Munze 1652 EUR, Moro 1667 EUR
100 g zlata palica - Munze 5.308 EUR, Moro 5.278 EUR
250 g zlata palica - Munze 13.194 EUR, Moro 13.138 EUR (Munze; PAMP je še 30 EUR cenejši)

Torej ena unča je malce cenejša na Munzu, ampak moraš prišteti še poštnino. Ostalo je tam tam.

MadMax ::

Nisem napisal vedno, ampak marsikdaj.
In seveda ne morež profitirat bogastva če kupuješ manj kot unčo...
Dokler kupuješ 10g drobce in si npr. iz LJ (osebni prevzem, brez poštnine) se seveda ne oziraš po tujini, to je menda jasno...
Je pa občasno tudi samo unča iz Münze s ptt cenejše kot pri Moro s ptt.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

FireSnake ::

Koliko cenejša?
Konkretno, prosim.
Me res zanima.

1 unča je malo?

V Estoniji se srebro dobi brez davka.
Ni bolje potem v avto skočiti, pa se gor zapeljati, pa pol kuferana tega dol pripeljati?
Meje vmes ni.

Kila srebra je nekje 800EUR, ko sem nazadnje gledal.
To pomeni dve kili namesto ene unče zlata.
Pri količini nanese.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

MadMax ::

Kaj konkretno? Želiš analizo gibanja cen in nasvet kdaj, koliko in kje kupit? No go.
V grobem bi slabega pol leta nazaj pri 50g zlata profitiral ene 50eur Münze vs. Moro, oboje s poštnino (če si 3min peš od Morota pač ne šteje, večina ni iz prestolnice).
Trenutno pa ne spremljam, ker nimam namena kupovat.

Za 1.5k vrednosti bi se ti šel vozit v Estonijo, za razliko v davku?
Ok, vsakomur svoje...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FireSnake ::

Omenil si, da manj kot unča ne naredi spremembe.
Zato sem sklepal, da kupujete več.

Zakaj samo Moro?
Filharmonike lahko kupiš v zlatarni Celje, ki je praktično v vsaki vasi.
Prideš in kupiš kot štruco kruha, brez problema.

Kot si rekel, vsakemu svoje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadMax ::

Moro zgolj zato, da ne primerjamo še paradajza poleg japk in hrušk. Pa ker ti samo ZC ;)
A ZC je pač najdražja opcija. Že Moro ni najcenejši, pa je vseeno oreng razlika napram ZC.
V obe smeri.
Najdražje kupiš, najceneje prodaš pri ZC.

Npr. po ceniku ta trenutek 20g good delivery: Moro 1.078,01/1.018,01EUR, ZC 1.089,30/997,60EUR.
2 taki od Moro po pošti je ceneje kot ZC osebno.
Poleg tega moraš v ZC običajno 2x, ker štacune večinoma (sploh male vaške) naložbenega nimajo na zalogi...

Saj vem, da ti vse to že itak veš, le malce provociraš....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

delavec44 ::

Kolikor jaz vidim je ZC vedno cenejša od Moro, če gledaš od 50g naprej.

FireSnake ::

MadMax je izjavil:

Moro zgolj zato, da ne primerjamo še paradajza poleg japk in hrušk. Pa ker ti samo ZC ;)
A ZC je pač najdražja opcija. Že Moro ni najcenejši, pa je vseeno oreng razlika napram ZC.
V obe smeri.
Najdražje kupiš, najceneje prodaš pri ZC.

Npr. po ceniku ta trenutek 20g good delivery: Moro 1.078,01/1.018,01EUR, ZC 1.089,30/997,60EUR.
2 taki od Moro po pošti je ceneje kot ZC osebno.
Poleg tega moraš v ZC običajno 2x, ker štacune večinoma (sploh male vaške) naložbenega nimajo na zalogi...

Saj vem, da ti vse to že itak veš, le malce provociraš....


Ne, priznam, da nisem vedel (tole je pravzaprav zanimivo). Jaz sem mislil, da se na dan nakupa pogleda, koliko je zadeva vredna, plačaš, vtakneš v žep in greš. Ker sem se v Zlatarni že dogovarjal za nakup.
Moj namen ni bil provokacija, če si to mislil.
Hvala za napisano.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

MadMax ::

seba44 ima prav, ta trenutek drži. Ko sem pred časom spremljal pa večinoma ni bilo tako, pa ker je bila debata v rangu unče nisem preverjal vseh cen. Zlatniki filharmonikov so pa sinoči tudi bili drugje cenejši kot v ZC. My bad.

Imaš pa FireSnake prav glede cen v trenutku nakupa (kar pa se spreminja tudi večkrat dnevno). Nekateri so morda pri sledenju borzi bolj ažurni, drugi manj.
Kar se ZC tiče, sem bil parkrat random v eni novomeški štacuni, sicer bolj iz firbca ker sem šel ravno mimo, pa vseeno, zaloge ni bilo. Tudi v spletni štacuni velikokrat vidim "izdelek trenutno ni dobavljiv". Verjetno tudi od tu moj "odpor" do ZC.

Itak pa dvomim, da bi veliko kupcev za prvi nakup (naslov teme) vzelo za par kEUR zlata kar impulzivno, ker gredo slučajno mimo. Pri par g za kak priložnostni spominček ali darilo pa spet ne moreš toliko zajebat da bi se splačalo prej naštudirat vse v nulo.
Dnevna nihanja pa komot požrejo ves ta naš trud pisanja v tej temi...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

redtech ::

Če iz Estonije naročiš srebro je z DDV?

tico ::

Ko sem kupoval je bila cena v tujini (Avstrija) kar nižja kot pri Moro.
Trenutno je pri 1 unči cca 40EUR razlike pri nakupni ceni med Moro in prodajalcem v Avstriji.
Je pa odkupna cena pri Moro trenutno boljša.
Izkušnja pri nakupu je bila OK pri vseh.

Za par gramov se res ne splača gledat, pač kupiš kjer ti je najbližje.

FireSnake ::

Kje pol kupujete?
Je na Dunaju kakšna ugodna trgovina?
Dunaj mi leži, imam linijo vseskozi "odprto".

redtech je izjavil:

Če iz Estonije naročiš srebro je z DDV?


Da.
Tam ga moraš kupiti (če želiš brez davka).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

ginekk ::

V Moro, valda. Na Dunajski, v "Smeltu". Pomahaš vratarju in parkiraš pred stavbo za rampo.
Niso prav nič sumljivi. Vse ti pokažejo, certifikate ,ni da ni, lahko prineseš ne vem kakšne teste.
Dobiš potrdilo o nakupu in se odpelješ z robo v žepu.

tico ::

V Avstriji philoro

delavec44 ::

Če koga zanima postopek nakupa v zlatarni celje. Ja, 2x moraš hoditi. Prvič, da naročiš in plačaš po takratni trenutni ceni (menda, če greš na banko, ti dajo ene pol ure veljavnost ponudbe). Potem pa čez par tednov še prevzem.
Tu je Moro seveda na boljšem, če vzameš zadevo na zalogi. ZC mislim da zaloge nima ali pa je zelo zelo omejena.

gruntfürmich ::

vprašajte se kje boste zlato prodajali.
če v morotu, potem ga tam kupite.
od zlatarne celje ne kupujte nič, če ne mislite tam prodajat. njihov žig ni vreden nič drugje. pa seveda poglejte če se splača tam prodajat glede njihove prodajne cene.

ne kupovat zlata iz tujine, samo zato da boste profitirali 100€, ko boste pa želeli prodati pa spušli 400 ker boste prodali v sloveniji...

za srebro pa bi bilo pametno v avstriji pogledat ponudbo, vedar še vedno je treba vedet kje ga boste prodajali.
jst sem srebro kupil v morotu ker se mi ni ljubilo se ukvarjat z avtrijci, ker ga ne mislim tam prodajat.

za kakšne srebrne kovance pa bi sedaj morda že razlislil da bi jih v avstriji kupil.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

delavec44 ::

Ne vem no. Če kupim Argor Heraeus v ZC, ga po moje komot prodam v Moro ali kje drugje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj bi kdo želel kupiti investicijsko zlato? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5417542 (4182) redtech
»

nakup zlata

Oddelek: Loža
244772 (3041) jest10
»

Kje kupiti fizično zlato/srebro? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9623875 (8418) Kamran
»

Padec zlata (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448559 (23184) Furbo
»

Odkup zlata (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7019567 (12678) Spajky

Več podobnih tem