» »

Nakup zlata prvič - na kaj biti pozoren

Nakup zlata prvič - na kaj biti pozoren

1
2
»

JamesQ ::

Lepo pozdravljeni

Kje po nakupu zlata, le-to hraniti?

V sefu doma ali v sefu na banki?

Hvala.

Ldž

NoFear85 ::

Predvidevam da je pri prodaji cisto vseeno kje je kupljeno, ce se prodaja ploscice znanih kovnic (Argor-Heareus, Heareus, Valcambi, Perth mint,...) z nominirno cistoco, stevilko in tezino. Pravtako pri prodaji zlatnikov, vsaj tistih najbolj poznanih (dunajski filharmonik, javorov lost, panda,...). Kupljeno v Moro in prodano v ZC in obratno ne bi smelo predstavljati tezave, odvisno samo kdo koliko ponudi.

Furbo ::

Daj pokliči v par trgovin in vprašaj točno glede tega, preden preveč predvidevaš.

Moro dostikrat prodaja izdelke, ki jih prodajajo ostali po borzi, torej jih odkupi še pod to ceno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

korenje3 ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
prvič kupujem zlato in me zanima, predenj karkoli zapravim/nakažem, če je potrebno biti posebno pozoren na karkoli.
Pri podjetju V&D zlato želim kupiti x gramov zlata, ali mi ob tem pripada kakšna listina?
Kako vem, da je čistost takšna kot želim? Info dobrodošle.


kupi po 5 kil, ker provizije so nore.
sicer pa odvisno od budgeta. pod 1kg se ne izplača.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

bbbbbb2015 ::

RatedR je izjavil:

Zdravo,
prvič kupujem zlato in me zanima, predenj karkoli zapravim/nakažem, če je potrebno biti posebno pozoren na karkoli.
Pri podjetju V&D zlato želim kupiti x gramov zlata, ali mi ob tem pripada kakšna listina?
Kako vem, da je čistost takšna kot želim? Info dobrodošle.


Preveril boš težko, ker ti nihče ne bo dal zlata, da ga boš pilil in preizkušal s kislino zlatotopko.
Zaupaš firmi, ki ti zlato prodaja, zlato je v majhnih količinah zaprto in ima certifikat ali pa ti firma da certifikat.
Če kasneje želiš to zlato prodati, če je embalaža nedotaknjena, ti bodo zaračunali provizijo, ter zlato odkupili po tržni ceni.
Manjše količine zlata (od 5g do 100g) imajo relativno visoke pribitke, večje količine zlata (500g do 1kg in več) imajo zelo majhne pribitke.
Ko ti zlato odkupujejo nazaj, ti pribitka praviloma nočejo plačati.

Ni pa investicijsko zlato lomljeno zlato. Le-to je lomljeno, če je - lomljeno. Se pravi neznane čistosti, poškodovano ali brez certifikata.

V Sloveniji bi jaz nakup zaupal CZ in Morotu. V Avstriji imaš na Dunaju precej trgovcev z zlatom, ki poslujejo 100+ let (draguljarji, zlatarji). Cene imajo za dlako nižje kot v Sloveniji, že ena poštnina to podraži.

Prednost nakupa v Avstriji ali Nemčiji je, ker gredo vsi nakupi v Sloveniji, sploh večje količine v poročilo na davčno. Če tvoja dohodnina ne gre všric s tvojimi nakupi, boš dobil inšpekcijo.

Zgodovina sprememb…

Majkomilo ::

FireSnake je izjavil:



redtech je izjavil:

Če iz Estonije naročiš srebro je z DDV?


Da.
Tam ga moraš kupiti (če želiš brez davka).

Sam sem ga iz Estonije že večkrat naročil kar prek spleta in ni bilo nobenih problemov (nisem plačal davka). Če koga zanima, imam sam dobre izkušnje predvsem z celticgold, europabullion ter europeanmint. Je pa tako, da je potrebno poštnino plačati posebej, torej ne plačate trgovcu, ki vam prodaja srebro, temveč plačate direktno prevozniku. V praksi to pomeni, da trgovec ob vašem naročilu obvesti prevoznika, ki vam pošlje račun. Srebro je vsaj v mojem primeru vedno dostavil UPS.

xsum1 ::

A kdo ve, če pri nas odkupujejo zlato, ki je bilo kupljeno v tujini?

Je sicer kovnica, ki je na good delivery listi, ampak teh palic v SLO ne prodajajo. A kaj odštejejo glede na to, da ni iz kovnice, ki je v cirkulaciji na SLO trgu?

StevicaM ::

xsum1 je izjavil:

A kdo ve, če pri nas odkupujejo zlato, ki je bilo kupljeno v tujini?

Je sicer kovnica, ki je na good delivery listi, ampak teh palic v SLO ne prodajajo. A kaj odštejejo glede na to, da ni iz kovnice, ki je v cirkulaciji na SLO trgu?



Moro vse odkupi, ce je kej njim ne znanega gre v tujino na analizo. Kolega z detektorjem kovin nasel srebrni vlitek cca 50kg in ga nesel k njim, so pa poslali najprej v tujino v livarno in nato poracunali. Cca 2 tedna. Ce je pa good delivery bojo pa itak prec vzeli, ker dvomim, da imas ti nekaj kar oni ne poznajo. Ce gre res za zlato se da zracunati tudi z gostoto tko da nategnil jih ne bos ce si fejk palice kupil od cigotov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: StevicaM ()

energetik ::

Gostota ni ziher, ker fejkajo z volframom, ki ima enako. Za zihr rabiš XRF detektor.
vires in numeris

Furbo ::

xsum1 je izjavil:

A kdo ve, če pri nas odkupujejo zlato, ki je bilo kupljeno v tujini?

Je sicer kovnica, ki je na good delivery listi, ampak teh palic v SLO ne prodajajo. A kaj odštejejo glede na to, da ni iz kovnice, ki je v cirkulaciji na SLO trgu?


Ja vsak trgovec bo na tem trgu nepoznano zlato odkupil slabše. Pa ne ker bi mu kaj falilo, ampak ker ga je težje prodati.

V bistvu ne vem zakaj folk rine v težave in kupuje neko eksotiko v tujini, ker je par eur ceneje, ne vpraša pa se, kako bo to prodal.

Kupiš zlate krugerande, filharmonike, orle in nimaš kaj faliti. Likvidno po celem svetu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

shmandi ::

energetik je izjavil:

Gostota ni ziher, ker fejkajo z volframom, ki ima enako. Za zihr rabiš XRF detektor.

XRF zaznava samo s površine. Za ziher ni druge, kot da se zvrta ali pobrusi.

Furbo ::

Za ziher in da ni destruktivno se uporablja kombinacija XRF z drugimi metodami.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Hepanlol ::

Pa dejansko sploh obstaja kaka opcija nakupa fizičnega naložbenega zlata brez KYC-ja oz. identifikacije (beleženja osebnih podatkov kupca)? Mislim z gotovino na roke. Ali tu pride v poštev samo C2C? Ker če se ne motim morajo Moro & Co. zakonsko beležiti vse te podatke, ne vem pa, kakšna je situacija čez mejo.

otago ::

Moro, Philoro Graz zahtevata identifikacijo ob nakupu. Vprasanje kje je meja nakupa/prodaje zlahtnih kovin v EUR, se poroca dalje za davcne namene ali drugo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Hepanlol ::

otago je izjavil:

Moro, Philoro Graz zahtevata identifikacijo ob nakupu. Vprasanje kje je meja nakupa/prodaje zlahtnih kovin v EUR, se poroca dalje za davcne namene ali drugo.


Aha, ja, sem slišal (nepreverjeno) informacijo, da bi naj ta meja bila 1K €, ampak vsaj Moro tega ne omenja v svojem ToS-u. Bo najbolje preveriti vse to kar pri njih samih, hvala.

bauci ::

Moro ne shranjuje podatkov o kupcih. Preverjeno.

energetik ::

Tako naj bi bilo, podatke o kupcu hrani le do prevzema, nato jih izbrišejo. Zakaj bi morali sporočati davčni, če je zlato oproščeno davka?
vires in numeris

user4683 ::

Ker jih k temu zavezuje zakon o preprecevanju pranja denarja in financiranja terorizma.

https://www.gov.si/assets/organi-v-sest...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

delavec44 ::

V Zlatarni celje mi je bilo rečeno, da poročajo naprej nad 15k€ v obdobju 3 mesecev.

Furbo ::

energetik je izjavil:

Tako naj bi bilo, podatke o kupcu hrani le do prevzema, nato jih izbrišejo. Zakaj bi morali sporočati davčni, če je zlato oproščeno davka?

Ne vem če to drži, nazadnje ko sem kupil eno palčico za darilo (usrana 2g) so preplonkali vse moje podatke iz osebne, na eno kopijo zase in eno zame.

Če naj ne bi shranjevali podatkov, zakaj kupca, ki pride v trgovino in kupi, popišejo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

energetik ::

Po mojem majo to samo za interno, sem direkt vprašal, če kam pošiljajo, in je rekla ne. Pri spletnem naročilu izbrišejo vse podatke po prevzemu.
vires in numeris

Furbo ::

Interno =/ brez podatkov.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj bi kdo želel kupiti investicijsko zlato? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5417583 (4223) redtech
»

nakup zlata

Oddelek: Loža
244808 (3077) jest10
»

Kje kupiti fizično zlato/srebro? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9623936 (8479) Kamran
»

Padec zlata (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448653 (23278) Furbo
»

Odkup zlata (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7019594 (12705) Spajky

Več podobnih tem