fotka Marsa s sonde ob približevanju
vir: Space NewsIgra usode je hotela, da je v razmiku manj kot dneva Mars dobil kar dva nova gosta držav, ki tega planeta še nikdar nista gledali od blizu. V torek je to uspelo sondi Hope Združenih arabskih emiratov, ki so s tem postali peti akter po vrsti, ki se lahko pohvali s takšnim uspehom, podoben izziv pa je Kitajce še čakal. Vzhodna velesila je imela namreč doslej nesrečno roko pri izbiri odprav na Mars, saj se je partnerstvo z Rusijo pri takšnem podvigu ponesrečilo s propadom misije Phobos-Grunt leta 2011. Takrat so se Kitajci odločili opreti se na povsem lastno režijo; in ne samo to: pogumno so se namerili na Marsu takoj pristati z vozilcem, v enem zamahu. Medtem ko so druge vesoljske agencije Rdeči planet osvajale postopno - se pravi zaporedno z utirjanjem objekta, pa nato preprostim pristajalnikom in na koncu roverjem - ima kitajska misija Tianwen-1 na krovu prav vse.
Po lanski julijski izstrelitvi so danes Kitajci opravili drugo etapo. Malo pred prvo uro popoldne po našem času je sonda pričela s 15-minutnim zaviranjem in se utirila v zelo eliptično orbito okoli planeta. Sledilo bo več mesecev postopnih popravkov krožnice, preden naj bi konec maja ali v začetku junija sledil najtežji del, se pravi pristanek. A že z današnjim dogodkom inženirji orjejo ledino za svojo državo in kot je veljalo že pri arabskem plovilu, je že to precej zaguljen podvig, saj je pri sondi Tianwen-1 časovni zamik signala do Zemlje znašal 10 minut in 40 sekund, zato je moral stroj vse brezhibno postoriti sam. Ob tem je plovilo že pred dnevi domov poslalo lepe fotografije planeta. Odprava je obilno obložena z najrazličnejšimi instrumenti, pri čemer je poudarek na natančnem fotografiranju in pa globinskih meritvah z dvema radarjema, na roverju in orbiterju, s katerimi želijo znanstveniki dobiti boljšo sliko o količinah ledu v tleh ter sestavi kamnin nasploh.
Čez dober teden prispe še ameriška odprava Mars 2020, z roverjem Perseverance. Prav to zna biti od vseh najbolj razburljiv dogodek, kajti Američani ne bodo nič krožili naokoli, temveč se nameravajo spustiti naravnost na površje v postopku, imenovanem "7 minut groze", ki pa ga tamkajšnji inženirji že kar dobro obvladajo. Če bo Perseverance uspešno pristal, bomo med drugim lahko videli tudi, kako se na Marsu obnesejo letalniki, saj ima s seboj propelerskega trota.