» »

"Shucking" zunanjih trdih diskov

"Shucking" zunanjih trdih diskov

Rias Gremory ::

Tisti, ki veliko kupujete trde diske in brskate še drugje kot po Slo-techu ste mogoče že slišali za izraz "shucking".
Kaj pomeni ta izraz: Ko kupite zunanji trdi disk, disk vzamete iz ohišja (ga "shuckate") in uporabite kot navaden trdi disk.
Razlog za to početje je finančni, saj so taki diski lahko bistveno cenejši. Obstajajo različna mnenja zakaj je temu tako, ampak to pustimo za kakšen drug prispevek.
V kolikor se v to podate brezglavo lahko naletite na nekaj problemov in sicer:

• S tem početjem izgubite garancijo. Lahko bi rekli, da z nakupom notranjega diska plačate tudi za garancijo

• Diski pod 8TB lahko uporabljajo SMR tehnologijo

• "Shucked" diskom manjka sredinska luknja za montažo, ki jo ima večina drugih diskov. Mogoče boste potrebovali adapter. Pozanimajte se

• Nekateri 8 in 10TB diski so napolnjeni z zrakom namesto s helijem. Diski polnjeni z zrakom so lahko občutno toplješi. Model trdega diska preverite z Crystal Disk Info predenj disk "shuckate", v kolikor je v imenu modela črka H je verjetno, da disk vsebuje helij. To je bolj problem pri ohišjih s slabim pretokom zraka.

Naslednji problem je 3,3V pin:
"Shucked" diski se večinoma ne bodo zagnali z navadnimi napajalniki. Razlog za to je posebnost "enterprise" diskov, saj administratorjem omogoča ponovni zagon trdega disk tako, da steče tok skozi 3,3V pin, ki pa ni prisoten pri običajnih trdih diskih. Navadni napajalniki vedno napajajo ta pin, kar pomeni, da se trdi disk ne bo zagnal oz. bo ostal v "boot loopu". To lahko premostimo tako, da prve tri pine prekrijemo z električno neprevodnim trakom (na izvirni strani je uporabljen izraz "insulating Kapton tape". Ne vem slovenskega imena za dotični izdelek).
Pri tem ne uporabljajte izolativnega tekočega traku, prav tako ne režite SATA napajalnega kabla.
Vir: https://wiki.installgentoo.com/wiki/Hom...

Podatki navedni do tu, so samo prevod iz zgornje povezave. V kolikor je kje kakšna napaka se opravičujem in prosim za opozorilo.

Navodila za "shucking" WD elements diskov
Spletna stran, ki prikaže najnižje cene WD zunanjih diskov. Služi bolj za orientacijo, saj navedene strani ne pošiljajo v Slovenijo (ne me jemati za besedo, nisem preveril vseh). Amazon/Ebay ponudbe iz omenjene strani so ponavadi drage ali pa ne pošiljajo v Slovenijo in je potrebno najti EU ekvivalent, ki seveda ne bo po US ceni.

Glede na zadnjo stran je idealna cena (The scale is based off price/TBs where $17 is average and $15 is the ideal.) med 12,30€/TB do 14€/TB kar pa mislim da je v EU misija nemogoče. V Sloveniji sem žal, do zdaj zasledil cene, ki so od 20€/TB navzgor. Pri tem je seveda problem, ker ne moreš vedeti kater disk boš dobil notri saj šifra modela zunanjega diska ni enaka šifri modela dejanskega disk, ki je notri. En način je, da pogledaš velik trgovce kot so Amazon in pogledaš komentarje, saj se nekateri zavedajo SMR problema in napišejo kater model so dobili. Vendar ta način ni ziher.

Na tem mestu bi vas povabil, da v kolikor kupujete zunanje diske oz. ste jih že kupili, da delite podatke o modelu diska, ki se skriva notri.
Tako, lahko jaz oz. kdo drug naredi "bazo" s katero si lahko pomagamo pri nakupu diskov. Zaenkrat bi bili vsi podatki v tej temi.
Prredlog katere podatke bi potrebovali in kako bi jih pisali zaradi optimalne preglednosti:
[model diska, torej šifra artikla, ki ste ga kupili] [model diska, ki se nahaja notri] [datum nakupa] [cena]
Primer:
[WDBBGB0080HBK-EESN] [WD60EZAZ] [12.01.2021] [195,16€]
(MODEL DISKA SE NE UJEMA Z ARTIKLOM, je samo za primer. Gre za WD 6TB SMR model, šifra artikla je za WD My Book 8TB USB 3.0)

Preverjanje modela diska:
Stvar, ki je nisem raziskal je ali Crystal disk info pove kateri disk se nahaja notri, v kolikor je disk priklopljen normalno (v ohišju in preko USB kabla). Torej, da bi lahko tudi tisti ki bi radi prispevali ampak nočete "shuckat" diska, preverili model. Trenutno nimam Windowsev, niti jih nočem. Bi prosil, da kdo preveri kako je s tem.

Za Linux (uporabljam BunsenLabs, ki bazira na Debian stable verziji, ki uporablja Systemd) bi moral sledeč ukaz pokazati model diska:
sudo smartctl /dev/sda -i

(kjer je "sda" vaš trdi disk)
ampak spet nisem 100%, ali prikaže model diska v kolikor je priklopljen čez USB kabel (v ohišju).

Zdi se mi, da sem povedal vse oz. veliko večino. Upam, da sem komu pomagal pri cenejšem nakupu.
Geton trading je nateg.
Divide et impera.

hojnikb ::

ravnokar nabavil seagate 16TB, kr opazno cenej kot standalone varjanta. notr naj bi bil exos x16, kar potrdim ko ga enkrat shuknem :)
#teamred
MediaBox: AMD R5 1600 AF, 16GB DDR4, 256GB SSD, 1060 6GB, B450M-DS3H, W10

svecka ::

Ne razumem kako imaš lahko notri 6tb disk, če pa kupiš 8tb. Jaz bi rekmaliral in vrnil nazaj.

@hojnik
Super, hvala!

@svecka
Morda sem nejasno napisal.
Model sem pač skopiral iz nekje, samo kot primer da se vidi kako naj bi zgledal zapis, ki ga bo nekdo sem prilepil. Še enkrat, neko xy šifro diska sem dal, samo kot primer kako naj bi uporabniki Slo-techa sem lepili podatke o njihovih diskih (to sem storil zato ker seveda omenjenega My Booka nimam, da bi lahko preveril dejanski model, ki je notri).
Geton trading je nateg.
Divide et impera.

CyberPunk ::

Rias Gremory je izjavil:

Stvar, ki je nisem raziskal je ali Crystal disk info pove kateri disk se nahaja notri, v kolikor je disk priklopljen normalno (v ohišju in preko USB kabla). Torej, da bi lahko tudi tisti ki bi radi prispevali ampak nočete "shuckat" diska, preverili model. Trenutno nimam Windowsev, niti jih nočem. Bi prosil, da kdo preveri kako je s tem.

CrystalDiskInfo meni izpise za zunanje diske vse podatke, ki jih izpise pri vgrajenih diskih.

@Cyberpunk
Hvala za ta podatek. Če želiš lahko v to temo prilepiš podatke, po vzorcu iz začetne objave. :)

EDIT:
Prej sem (prehitro) naročil zunanji disk, STEB8000402 (v trgovini je pred šifro modela dodano še HDSEA, sklepam da je to njihovo označevanje) za €167.85 torej za 21€/TB. Sicer sem po malo brskanja ugotovil, da bom najverjetneje dobil SMR disk notri. Vendar glede na to da imam trenutno samo enega 3TB (razen teh, ki jih imam v trenutnem PCju), ga bom obdržal. Po ceni je bil še zmeraj cenejši kot pri nas, prihranil približno 40€-50€. Javim ko dobim.
Geton trading je nateg.
Divide et impera.

Zgodovina sprememb…

johanblond ::

No, če želite podatke naj nekdo sporoči, kako se preveri v Win podatke (npr. na službenem računalniku Win 10, brez inštaliranja programov).
Western Digital 8TB Elements Desktop externe Festplatte USB3.0 -WDBWLG0080HBK-EESN
https://www.amazon.de/gp/product/B07FNK...
156,51 € (polna cena, s slovenskim DDV in poštnino, neto cena 122,06 EUR), dostavljeno včeraj

Vanadium ::

Samo kot predlog lahko bi se naredil neki google spreadsheet kjer bi se zadeve vpisovala vključno z linkom do izdelka... Najboljš seveda da je v prvi objavi link do spreadsheta
ASUS SABERTOOTH Z97 MARK S; Intel I7-4790K; MSI R9 390X GAMING 8G;
2x8GB Corsair Vengeance Pro; Intel DC S3520 120GB SSD; 2TB Seagate barracuda;
EK-Supremacy EVO; EK-FC R9-390X TF5; EKWB PE360; Laing D5;

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: Vanadium ()

@johanblond
Mogoče https://portableapps.com/apps/utilities... ?
Sicer te strani ne poznam, @hojnik?

@Vanadium
Se strinjam. Bom preveril opcije, uporabi Goolaga bi se rad izognil.
Geton trading je nateg.
Divide et impera.

hojnikb je izjavil:

ravnokar nabavil seagate 16TB, kr opazno cenej kot standalone varjanta. notr naj bi bil exos x16, kar potrdim ko ga enkrat shuknem :)

Lahk potrdim da je noter exos. Officially najdrazja stvar v mojem homemade nasu :))
#teamred

Če se ti ljubi prilepi podatke v obliki:
[model diska, torej šifra artikla, ki ste ga kupili] [model diska, ki se nahaja notri] [datum nakupa] [cena]

Najbolj mi je važen točen model diska ki je notri in cena.

Verjetno je ST16000NM001G ?
Še uraden PDF za exos x16 diske
Geton trading je nateg.
Divide et impera.

B34ST ::

Do sedaj sem shuckal samo enega starega 2010 WD My Book 1TB in je bilo kar lahko, sem imel pri roki tisto oranžno orodje za odstranjevanje avtomobilskih plastik.
Sem gledal tudi nove My Booke, ampak se še nisem opogumil, tisto 3.3V pin pa da je lahko SMR, itd.
Je pa res da so moji WD Red 8/12 TB overkill za zunanjo uporabo, ampak so pa vsaj kupiš, priklopiš in dela. Pa 16TB so imeli Seagate Skyhawk normalno ceno, tako da sem kupil 2.
Če bi rabil še katerega, bi res verjetno kupil kakšnega WD My Book in ga shuckal, ampak ne kaže da bom rabil še kakšnega v bližnji prihodnosti. Najprej moram kupit še enega 870 QVO 8TB da zamenjam še zadnja HDD-ja v kompu. To pa košta.

Prvi post je pa izredno kvaliteten za ST standarde, vse pohvale.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

• spremenilo: B34ST ()

Gapi ::

Pri uporabi adapterja iz molex na sata nimaš problemov z 3.3V. Tako da ne potrebujete rezat kablov in lepit traku čez pine. Res da je malce zoprno ker dodaš možnost okvare adapterja v verigo.
No person is rich enough,to buy back his past.

Ali pa uporabiš usb-sata pretvonik, tam tut ni problemov :)
#teamred

MrStein ::

Rias Gremory je izjavil:

Prej sem (prehitro) naročil zunanji disk, STEB8000402 (v trgovini je pred šifro modela dodano še HDSEA, sklepam da je to njihovo označevanje) za €167.85 torej za 21€/TB. Sicer sem po malo brskanja ugotovil, da bom najverjetneje dobil SMR disk notri.

Na geizhals piše precej zanesljivo, kateri disk je SMR:
https://geizhals.at/seagate-expansion-d...

V temi o SMR pa je bilo še nekaj spiskov o tipu diskov objavljenih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri trdi disk kupiti HDD

Oddelek: Kaj kupiti
21721 (150) Vuli
»

Ugotoviti ali ima disk SMR?

Oddelek: Strojna oprema
453615 (177) B34ST
»

Proizvajalci diskov zaloteni pri zavajanju s SMR tehnologijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
847810 (619) Wazzock
»

Trdi diski 2019 - število plošč (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
584685 (572) GR2
»

Zunanji disk

Oddelek: Kaj kupiti
141204 (882) heero

Več podobnih tem