» »

Britanci bodo izgubili domene .eu

Britanci bodo izgubili domene .eu

Slo-Tech - Žrtve britanskega izstopa iz Evropske unije, katerega prehodno obdobje se je izteklo s koncem minulega leta, so tudi britanske spletne strani na domeni .eu. Registrar Eurid je z začetkom novega leta ukinil domene .eu, ki so jih registrirali britanski državljani ali podjetja. Domene so trenutno neaktivne (suspended), lastniki pa bodo imeli tri mesece časa, da dokažejo upravičenost do njihove uporabe. To pomeni, da jih morajo prenesti na podružnico svojega podjetja, ki je registrirana v EU, medtem ko morajo fizične osebe pridobiti državljanstvo evropske države ali prebivališče v EU.

V praksi bo postopek potekal tako, da se bodo domene avtomatično reaktivirale takoj, ko bodo lastniki posodobili kontaktne podatke. Potem bodo imeli časa do 31. marca, da tudi dokažejo svoje navedbe, sicer bodo domene ukinjene (withdrawn). Kdor tega ne bo storil, mu bo domena januarja 2022 odvzeta in ponujena na trgu. Eurid ocenjuje, da so deaktivirali 81.000 domen, ki so v lasti 50.000 subjektov.

Usoda domen .eu britanskih lastnikov je bila sicer ena izmed precej živahnih točk pogajanj. Evropska komisija od začetka vztraja, da so do njih upravičeni le evropski državljani ali prebivalci ter podjetja s sedežem v EU. Leta 2018 je Komisija celo grozila, da bodo ob britanskem izstopu iz EU avtomatično preklicane vse domene v britanski lasti. Lastniki domen so se burno odzvali in to primerjali z zaplembo, torej posegom v lastninsko pravico. Novembra lani je potem Eurid sporočil, da bo registracija novih domen onemogočena 1. januarja, obstoječe domene pa bodo imele tri mesece časa za ureditev lastništva.

17 komentarjev

Samael ::

Ah, to bodo lastniki EU domen brez težav obšli s "trustee servisom" registrarjev, ki ponujajo lokalni naslov ccTLD ipd. domen, kot vedno, ko je neka domena vezana na regionalne zahteve. Res big deal ...

If you don't fulfill these conditions, our trustee service is available. - Netim.com
Annual Local Presence/Trustee Service fee (if required): USD 0.00 - web-solutions.eu
By using our local presence service (trustee solution) you are able to register domain names with local restrictions - domaindiscount24.com
How can you still use your .eu domain name after January 1 st, 2021? Our trustee service offers the solution. - eu-domain.bz
itd...
Samael != Samuel

Invictus ::

Se je že začelo.

A bo VB ukinila co.uk do,meno za EU državljane?

Na drugi strani pa, ali moraš za .eu biti EU državljan? bi rekel da ne...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

techfreak :) ::

Invictus je izjavil:

Na drugi strani pa, ali moraš za .eu biti EU državljan? bi rekel da ne...
As of 19 October 2019, registration of .eu domain names can be requested by any of the following:

- an EU citizen, independently of their place of residence;
- a natural person who is not an EU citizen and who is a resident of a Member State;
- an undertaking that is established in the EU; or
- an organisation that is established in the EU, without prejudice to the application of national law.

Poldi112 ::

Invictus je izjavil:


Na drugi strani pa, ali moraš za .eu biti EU državljan? bi rekel da ne...


Lahko našteješ par .eu domen, ki nimajo veze z EU (oseba oz. podjetje ne živi/deluje v EU)?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zmaugy ::

Smo malce birokratski, ane? Ker com domena tudi ni omejena na ameriška podjetja...
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

nejcek74 ::

zmaugy je izjavil:

Smo malce birokratski, ane? Ker com domena tudi ni omejena na ameriška podjetja...

com = commercial
org = organization
etc., nikjer ni omenjene politične entitete
eu = EU = european union
nekaj logike je za to odločitvijo, vsaj za poslovne subjekte se mi zdi prav da morajo biti na ozemlju EU, ne pa da bos imel aliexpres.eu (haha, sem dal to v brkljalnik, je očitno en Čeh to registriral)

zmaugy ::

nejcek74 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Smo malce birokratski, ane? Ker com domena tudi ni omejena na ameriška podjetja...

com = commercial
org = organization
etc., nikjer ni omenjene politične entitete
eu = EU = european union
nekaj logike je za to odločitvijo, vsaj za poslovne subjekte se mi zdi prav da morajo biti na ozemlju EU, ne pa da bos imel aliexpres.eu (haha, sem dal to v brkljalnik, je očitno en Čeh to registriral)

Vem kaj pomeni kakšna končnica. Ampak Internet je bil v osnovi ameriški in te končnice v osnovi tako ameriške.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Poldi112 ::

A kaj ima to veze z regionalnimi domenami in njihovimi pravili?

EU domena je mišljena za pripadnike EU. Če greš ven, je logično, da jo izgubiš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zmaugy ::

Prav. Samo pravim, da smo malo pikolovski.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

nejcek74 ::

zmaugy je izjavil:

Prav. Samo pravim, da smo malo pikolovski.

ne, .com , .org ali .net niso nacionalne in še manj ameriške domene, .us pa je, tako kot je recimo .si slovenska. Zakaj bi, razen za mutna posla, kdorkoli uporabljal nacionalne domene izven svojega ozemlja pa mi ni čisto jasno.

Samael ::

nejcek74 je izjavil:

Zakaj bi, razen za mutna posla, kdorkoli uporabljal nacionalne domene izven svojega ozemlja pa mi ni čisto jasno.

Najbrž ti ni jasno zato, ker ne veš prav dosti o sami uporabnosti domen. Sam bi si z bolj tehtnim pomislekom najbrž domislil vsaj nekih 50 razlogov, zakaj bi mi bilo bolj smiselno uporabiti domeno z drugo končnico kot si. Ni ves domači internet zgolj trgovina in marketing.
Recimo takole povsem na hitro za satirično stran f**k.it zveni bolje kot f**k.si ane? Ali pa stran s šalami in vici smej.se zveni bolje kot smej.si, ane? Ali pa recimo ... povsem kratko random two letters xy domeno kot privatni url shortener/redirector/karkoli pač, kjer želiš čimmanj črk, v primeru, da so vse kombinacije z dvema črkama pod lokalno končnico že zasedne. Ali pa za osebni blog kaj v stilu priimek.me glede na to, da je precej verjetno tvoj priimek na .com verjetno pa tudi .si že zaseden, itd. Če pa ne tvoj, pa gotovo priimki v angleško govorečih deželah. Pa mail. Pa še kaj.

Recimo že naša "si", ki v romanskih jezikih pomeni DA, zna biti privlačna za marsikateri online pojekt. Z wikija:
In Slovenian language, si is a dative form of the reciprocal personal pronoun and a second person form of the verb to be. As .si is a Slovenian ccTLD, domain hacks are abundant. Additionally, the domain is attractive to speakers of Romance languages, because it is a conjunction, pronoun or an affirmative interjection in many.

Karkoli pač .. ne vem zakaj bi se omejeval na nacionalno domeno, ko je pa precej aktualnih besed, imen, priimkov, itd (sploh v državah z večjim številom prebivalstva) že davno zasedeno. Mislim, saj smo na internetu, nekaj domišlije pa ja imaš, a?
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Gagatronix ::

Drekaci so se dobesedno leta prickali da oni nocejo biti v Evropi, zdaj naj pa pozrejo vse sranje ki so si ga pridelali.

nejcek74 ::

Samael je izjavil:

Najbrž ti ni jasno zato, ker ne veš prav dosti o sami uporabnosti domen. Sam bi si z bolj tehtnim pomislekom najbrž domislil vsaj nekih 50 razlogov, zakaj bi mi bilo bolj smiselno uporabiti domeno z drugo končnico kot si. Ni ves domači internet zgolj trgovina in marketing....

Govoriš točno o marketingu, hkrati pa trdiš da ni vse marketing? Ce ti je neko soslednje besed tako pomembno za poslovanje, odpreš podjetje v zeljeni državi, ce tega ne zmoreš, potem verjetno tudi ona briljanta besedna zveza ni kaj dosti vredna. Za zasebne pranke stila smej.se, "who cares", to je bilo popularno med leti 2001 in 2003. Kot si sam ugotovil, internet je ze tako poln, da nima smisla odpirati novih domen, samo zato, da bo cisto vsak Joze Novak lahko imel svoj novak.xy osebni blog. Ki ga itak noben ne bere. Ker 76 miljonom ljudi s priimkom Wang nelokalizirana domena .eu pomaga prakticno nic.

Samael ::

Pa vendarle nima niti ena stvar, ki si jo zdajle zapisal veze s tvojim predhodnim "zakaj bi, razen za mutna posla, kdorkoli uporabljal nacionalne domene izven svojega ozemlja..." ampak zgolj vlečes slamice, delaš iz debate nov argument, ker se ti zdi da legit uporaba, ki vsekakor obstaja, zate osebno ni dovolj uporabna. In kaj od tega, kar si tule zgoraj omenjal je zate "muten" posel? Tudi 10 različnih štruc kruha ne rabiš v trgovini, pa to da ljudje ne žulijo samo tisti dve, ki jih kupuješ ti, ni muten posel.
Hkrati se pa tudi sprenevedaš oz. mi domnevno odgovarjaš na nekaj, česar ni nihče omenil. Kje v mojem pisanju je karkoli o "odpiranju novih domen"? Nobene potrebe ni po namišljanju argumenta zgolj zato, da boš potrjeval svoj lastni prav.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Matevžk ::

Meni se zdi odločitev smiselna. Če nekaj kupujem na spletni strani s končnico .eu, predpostavljam, da je za stranjo pravni subjekt, ki je zavezan EU pravnemu redu.
lp, Matevžk

Samael ::

No, ampak pred uporabo kreditne vseeno na hitro preveriš, ane? Tovrstno predpostavljanje na internetu je lahko izredno slaba praksa. Zadeve kot so TOS, AUP, imprint, kontakt, itd ... niso tam za okras. Še najbolj nedolžno kar je lahko, je zgolj preusmeritev na .eu verzijo strani za evropskega kupca.
Pa ne me razumeti narobe, ni pričakovati zdaj od človeka, da se bo na dnevni ravni prebijal skozi vso klobaso od Pogojev uporabe (čeprav bi bilo smiselno), da pa pred uporabo kreditne brez predpostavljanja preveri vsaj povsem osnovne reči.
Plus, da da pridobitev domene ni omejena zgolj na pravne subjekte ampak jo lahko brez kakršnih koli restrikcij kupi tudi fizična oseba.
Samael != Samuel

Pimoz ::

Jaz pa ne vidim problema. Si podjetje izven EU, ki misli, da bo z evropsko domeno doseglo večjo populacijo evropskega tržišča? Super, če torej želiš ponujati storitve in/ali izdelke na evropskem trgu moraš tako ali tako biti v skladu z evroiskim pravnim redom. In če si res commited tej odločitvi in rasti svojega podjetja boš pač ustanovil evropsko podružnico.
Enako bi iskreno pričakoval tudi za .si domene ali katerokoli drugo nacionalno domeno. Ne vidim razloga, zakaj bi jo imeli v lasti tujci.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Največ dvočrkovnih domen ima Tokelav (.tk)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
85666 (4407) Key Quest
»

Evropska komisija opozarja na ukinitev evropskih domen za Britance

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4811890 (9147) GizmoX
»

Slovenci ne marajo za domene .eu

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
63472 (2790) techfreak :)
»

Evropske domene gredo za med

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
64010 (3475) Pat_MaGroin
»

Registracija .eu domene

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
184383 (3668) Nejc Pintar

Več podobnih tem