» »

Prekvalifikacija v programerja

Prekvalifikacija v programerja

«
1
2 3

wannaprogram ::

Trenutno sem redno zaposlen v stabilni državni službi, kjer opravljam delo podpore. Zadeva je precej enostavna, a nič več ne napredujem. Odnosi so super. Sem v srednjih 30-ih in sedaj imam zadnjo možnost, da še kaj naredim iz sebe, saj ne izkoriščam svojega potenciala. Plača je okoli 1000 € in napredujem lahko še za največ 200 €. Potem je to to in bo bržkone enako do penzije. Višje gre vse po vezah, znanja pa niti ni oz. se ga ne išče. Bolje pri tem je, da je delodajalec naklonjen vsaki želji po znanju. Torej, če bi izrazil zanimanje, da bi delal nekaj težjega, to ne bi bil problem dobiti. Tole to delo na splošno ni cenjeno in praktično nimam možnosti, da bi drugje iskal kaj boljšega. Plača bo podobna, delalo pa se bo kvečjemu več. Kaj bom imel od tega je seveda drugo vprašanje. Edina pot za malce več denarja je v programiranju. Tu se dela največ backend z C# in potem malo JS in TypeScript. Eden uporablja VB, ampak je samostojen. Posledično bi se seveda usmeril v to.
Pri vsem tem me zanima, kakšne so realne možnost spremembe poklica. Bi imel možnosti postati konkurenčen na trgu? Doštudiral sem na strojni fakulteti, vendar se zaradi zdravstvenih težav kasneje v to smer nisem spustil. Prav tako v tej branži pretirano veliko denarja ni. Dodatno tudi delo v projektivi skupaj s proizvodnjo ni nič kaj humano.
Daleč najbolj me mika sistemsko programiranje, predvsem backend. Mika, kot začetnika seveda zgolj s stališča plače. Začel sem sicer s web developmentom, ki je menda lažji oz. se hitreje pride do nekega rezultata. Delam course na Udemy - HTML, CSS, Bootstrap, Javascript, sledi xml, json, Postman, MongoDB, REST, NodeJS. Nekaj osnov bo. Govora o tem, koliko je potrebno vložiti je veliko, sam pa bi rad čim hitreje prišel do tega, da bi to delal tudi v službi. Torej bi temu poklicno namenil 8h/dan, pa morda še kaj doma. Tam bi se videl napredek. Glavni cilj je seveda višja plača. Da bi na koncu programiral za npr. 1200 €, se mi skoraj ne izplača. To je smiselno zgolj iz stališča, da bom lažje zaposljiv. Gledam recimo za podobnimi zaposlitvami, kot je tole - Oglas. Kakšna je možnost, da bi prišel do nečesa takega? Po parih letih bi to bilo nekje 2500 € bruto oz. 1600 € neto, kaj pa je že lepa plača. Pustimo sedaj senior pozicije in tako dalje. Za to mi bo bržkone zmanjkalo časa.
Vidim, da je ogromno kadra, ki niso šli po poti srednja računalniška šola - FRI, vendar so kar samouki. Vsemu je potrebno nameniti kar nekaj časa. Plan imam nekje še pol leta dela doma, potem pa naprej v službi na polno. Tam bi po kakšnih 2-eh letih bil že precej notri. Kaj menite?

Hvala za mnenja. Vsa mi bodo v pomoč, da približno vem, kaj lahko pričakujem. Oglas, ki sem ga nalepil morda izstopa, vendar je večina takih. Upoštevajmo, da bi pri iskanju tiste 1. prave zaposlitve lahko ali pa bi kar moral uporabiti še kakšno VIP karto. :)

LP

SuperKripto ::

Programerji so dobro placani, ker so eni izmed tistih, ki gradijo nov svet. Kjer bo veliko vecji nadzor nad prebivalstvom. Ce pogledate razen programerjev, raste tudi delnica gugla, tesle (neuralink), amazon brezgotovinska druzba in nadzor nad transakcijami, fejsbuk. Si zelite zivet v taksnem svetu?

Zgodovina sprememb…

Jarno ::

Malce tudi razmisli o konkurenci, torej poklicnih/šolanih/diplomiranih 'programerjih', katerim tudi ni vedno z rožicami postlano.
Realni sektor res najbolj zanimajo izkušnje, ampak gotovo pa radi speljejo kakšnega doktoranta asistenta, ta potem dobi sorazmerno plačo.
Seveda so tudi denarci in zanimiva služba, ampak za 1200€ neto že moraš imeti visoko stopnjo znanja in uporabnosti.
Nabiranje izkušenj ne stane preveč, kvečjemu čas in če te področje veseli, potem le naprej.
#65W!

SuperKripto ::

Ce bi ti kdo ponudil 20 procentov visjo placo, ampak bi moral zacet programirat za nov orwellov 1984 svet. Bi sprejel ponudbo?

Utk ::

SuperKripto je izjavil:

Ce bi ti kdo ponudil 20 procentov visjo placo, ampak bi moral zacet programirat za nov orwellov 1984 svet. Bi sprejel ponudbo?

Ma kaj ti bluziš?

Poskusi, pa kaj bo bo. Nihče ti ne bo nič garantiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

strawman ::

Ogromno boš našel podobnih vprašanj v tejle temi.

SuperKripto ::

Seveda je tukaj ogromno programerjev, ki se verjetno ne bodo strinjali ali pa si priznali. Ampak dejstvo je, da ustvarjate nov sistem, kjer bo brezgotovinsko placevanje, s popolnim nadzorom nad sredstvi. S prihajajocimi regulacijami pri digitalnih placilih in kriptovalutami. Vse bo v virtualnem svetu. Trgovina, druzenje na druzabnih omrezjih ali pa video klic. Banke. Cist vse. ampak kot kaze, vecina ne vidi kam vse to pelje ali pa enostavno noce videt. Vazno je, da je to eden izmed najbolj placanih sluzb trenutno. Kaksen svet boste zgradili za zanamce pa vas morda ne zanima/

Mato989 ::

OP

Prvo razmisli zakaj ravno programiranje... če samo zaradi denarja je brezveze.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

endelin ::

Mato989 je izjavil:

OP

Prvo razmisli zakaj ravno programiranje... če samo zaradi denarja je brezveze.

valda zaradi boljših zaposlitvenih možnosti. zakaj pa drugega.:D če bi bil strasten programer bi bil itak že v poslu :D

Mato989 ::

endelin je izjavil:

Mato989 je izjavil:

OP

Prvo razmisli zakaj ravno programiranje... če samo zaradi denarja je brezveze.

valda zaradi boljših zaposlitvenih možnosti. zakaj pa drugega.:D če bi bil strasten programer bi bil itak že v poslu :D


Ja samo če mu bo bedno ne bo zdržal na poti pa še vsak dan mu bo odveč to delat... programiranje te mora veselit, drugače nima smisla, to sem okusil sam ko sem probal backend programirat... 2 dni, tretji dan mi je šlo vse na živce... front end še nekako gre, ker nekaj vidiš...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mike_Rotch ::

OP, nisem programer, delam pa veliko na različnih projektih s programerji.

Če imaš nekaj predznanja in voljo, lahko reletivno hitro prideš na nivo, s katerim si zanimiv za trg. Upam staviti, da boš po 6 mesecih intenzivnega učenja sposoben izdelati svoj mobile app v SwiftUI, napisati svoj wordpress plugin oz. kaj podobnega. Sploh, če se zadeve lotiš bolj "obrtniško".

Glede na to, da pri programiranju nisi omejen na Slovenijo, je poklic precej fleksibilen kar se tiče plačila in kar se tiče varnosti zaposlitve. Povpraševanja po svetu je dovolj in solidno plačan remote job se da dobiti precej hitro.

Ampak po drugi strani programiranje ni edini poklic, kjer lahko napreduješ, če si pripravljen iti ven iz "varnosti" javne uprave. Nisi sicer povedal kak support delaš, ampak vem, da so na remote job boardih tech support pozicije zelo pogoste, plače pa ponavadi niso ravno slovenske (od 30-35k eur naprej letno za tier 2 support je dokaj običajno).

Npr:
- https://weworkremotely.com/categories/r...
- https://remotive.io/?live_jobs%5Bmenu%5...

prtenjam ::

Pozdravljeni,

Predvsem se morate vprašati ali znate razmišljati kot programer. Danes se vse vrti okoli jezikov (.NET, javascript, TypeScript, Python...) in nekih tehnologij s takšnimi in drugačnimi imeni... Vendar to ni to. Znanje teh tehnologij ni programiranje. Včasih smo programirali na list papirja ali pa s posebnim ravnilom risali diagrame poteka in to je programiranje -algoritmično reševanje problemov!

Vem da se smešno sliši, a programiranje ni pisanje kode (ok, ok, končni rezultat je koda), vendar pisanje kode vam ne bo prineslo veliko denarja in če iščete več denarja - to je tisto kar želite, vsaj tako pravite - potem se morate vprašati ali znate reševati probleme tako, da bi vas razumel računalnik. Ali znate problem razgraditi na manjše podprobleme in stvar zapisati tako, da bi jo razumel en "butast" robot? Tako si najlažje predstavljate računalnik - "butast robot", ki izvaja natanko tisto, kar ste mu vi zaukazali.

Začnite z reševanjem problemov. Berite knjige o algoritmih. Začnite z algoritmi za sortiranje potem pa nadaljujte. Pozabite na programske jezike - ti so nepomembni - berite knjige, kjer so razloženi algoritmi. Če vam bo to jasno, če boste to razumeli, potem boste lahko programer in potem boste (relativno) preprosto to znanje zapisali v dokaj poljubnem programskem jeziku. Če vam algoritmi ne bodo jasni potem raje na zahajate v te vode.

To je vse. To je vsa umetnost! Kodiranje v konkretnem programskem jeziku, v konkretnem operacijskem sistemu je zadnji korak in ta je relativno preprost.

Pa srečno!
Matjaž Prtenjak
https://mnet.si

A110 ::

prtenjam je izjavil:

Pozdravljeni,

Predvsem se morate vprašati ali znate razmišljati kot programer. Danes se vse vrti okoli jezikov (.NET, javascript, TypeScript, Python...) in nekih tehnologij s takšnimi in drugačnimi imeni... Vendar to ni to. Znanje teh tehnologij ni programiranje. Včasih smo programirali na list papirja ali pa s posebnim ravnilom risali diagrame poteka in to je programiranje -algoritmično reševanje problemov!

Vem da se smešno sliši, a programiranje ni pisanje kode (ok, ok, končni rezultat je koda), vendar pisanje kode vam ne bo prineslo veliko denarja in če iščete več denarja - to je tisto kar želite, vsaj tako pravite - potem se morate vprašati ali znate reševati probleme tako, da bi vas razumel računalnik. Ali znate problem razgraditi na manjše podprobleme in stvar zapisati tako, da bi jo razumel en "butast" robot? Tako si najlažje predstavljate računalnik - "butast robot", ki izvaja natanko tisto, kar ste mu vi zaukazali.

Začnite z reševanjem problemov. Berite knjige o algoritmih. Začnite z algoritmi za sortiranje potem pa nadaljujte. Pozabite na programske jezike - ti so nepomembni - berite knjige, kjer so razloženi algoritmi. Če vam bo to jasno, če boste to razumeli, potem boste lahko programer in potem boste (relativno) preprosto to znanje zapisali v dokaj poljubnem programskem jeziku. Če vam algoritmi ne bodo jasni potem raje na zahajate v te vode.

To je vse. To je vsa umetnost! Kodiranje v konkretnem programskem jeziku, v konkretnem operacijskem sistemu je zadnji korak in ta je relativno preprost.

Pa srečno!


Podpis.

FTad ::

OP, jaz bi na tvojem mestu vprašal, če bi lahko znotraj firme šel na oddelek za programiranje. Tako sem jaz prešel iz podpore v programiranje. Sem sicer v tem času že znal programirati in sem tudi že nekaj za potrebe firme sprogramiral.

Če se to da, bo zate najlažje iti v programerske vode. Če je interes, lahko kak senior programer spiše kak program (nekaj točk), kaj bi želeli od tebe, da se v npr 3-6 mesecih naučiš (verjetno osnovne koncepte OO programiranja in kar se rabi znotraj firme).

Če bo to možno in boš tam kako leto ali dve in se ti zdi, da začenjaš nazadovati, boš veliko lažje našel novo službo, ker boš imel že programerske izkušnje.

Mike_Rotch ::

Predvsem se morate vprašati ali znate razmišljati kot programer. Danes se vse vrti okoli jezikov (.NET, javascript, TypeScript, Python...) in nekih tehnologij s takšnimi in drugačnimi imeni... Vendar to ni to. Znanje teh tehnologij ni programiranje. Včasih smo programirali na list papirja ali pa s posebnim ravnilom risali diagrame poteka in to je programiranje -algoritmično reševanje problemov!


Sicer se načeloma strinjam s tem. Ampak na trgu je prostor tudi za "code monkeye", potencial takšnega dela pa je bistveno višji od 1200 eur neto.

Če pogledaš med najbolj prodajane wordpress plugine vidiš, da razvoj in vzdrževanje nekaterih ni ravno rocket science, pa se da s takšnim delom prav tako zaslužiti spodobno plačo.

HotBurek ::

Včasih smo programirali na list papirja...

Pa res! Zdej si me spomnu. To je bilo to. 8-)



Zdej pa da naredim še jasno črto ločnico.


Prvo obstajajo programerji, ki imajo elektro izobrazbo. To je 1A špica, top of the top.

Primer gradiva, ki je osnova: https://lniv.fe.uni-lj.si/pds.html

(V vednost, zgornje gradivo iz fakultete se poučuje v, guess what, srednji elektro šoli. And that's the key.)

Če tega nimaš, si out.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Druga skupina so fdv, ekonomisti, poštarji in ostal ološ, ki se je privlekla v računalniško-programersko branžo zaradi denarja, in le-to kvalitetno degradiral. Primer takšne degradacije, kot je že zgoraj nakazano, je wordpress. Bljak.



Če nimaš vsaj osnovnega znanja iz digitalnih sistemov, kaj šele elektrotehnike, potem prosim ne hodit v programerske vode kar se tiče zaposlitve (doma pa delaj kar želiš). Dovolj je bilo degradacije na vseh področjih. Delaj tisto, kar si po izobrazbi.


Vprašaj se, ko greš:
- k zobozdravniku, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k vulkanizerju, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k avtomehaniku, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k dimnikarju, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k picopeku, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k barmanu, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?
- k programerju, ali ti je ok, da je po izobrazbi ekonomist (ali fdv poštar)?

In tako naprej. Ni to kul, da so ekonomisti, fdv in ostali ološ kadri zasvijali praktično vsa strokovna delovna mesta.



Skratka, opravljaj tisto delo, za katerega si se izšolal. Če te zanima druga stvar, prvo naredi drugo šolo.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Mike_Rotch ::

Oh, STEMlordi in vaša omejena inteligenca.

Zimonem ::

prtenjam je izjavil:

Pozdravljeni,

Predvsem se morate vprašati ali znate razmišljati kot programer. Danes se vse vrti okoli jezikov (.NET, javascript, TypeScript, Python...) in nekih tehnologij s takšnimi in drugačnimi imeni... Vendar to ni to. Znanje teh tehnologij ni programiranje. Včasih smo programirali na list papirja ali pa s posebnim ravnilom risali diagrame poteka in to je programiranje -algoritmično reševanje problemov!

Vem da se smešno sliši, a programiranje ni pisanje kode (ok, ok, končni rezultat je koda), vendar pisanje kode vam ne bo prineslo veliko denarja in če iščete več denarja - to je tisto kar želite, vsaj tako pravite - potem se morate vprašati ali znate reševati probleme tako, da bi vas razumel računalnik. Ali znate problem razgraditi na manjše podprobleme in stvar zapisati tako, da bi jo razumel en "butast" robot? Tako si najlažje predstavljate računalnik - "butast robot", ki izvaja natanko tisto, kar ste mu vi zaukazali.

Začnite z reševanjem problemov. Berite knjige o algoritmih. Začnite z algoritmi za sortiranje potem pa nadaljujte. Pozabite na programske jezike - ti so nepomembni - berite knjige, kjer so razloženi algoritmi. Če vam bo to jasno, če boste to razumeli, potem boste lahko programer in potem boste (relativno) preprosto to znanje zapisali v dokaj poljubnem programskem jeziku. Če vam algoritmi ne bodo jasni potem raje na zahajate v te vode.

To je vse. To je vsa umetnost! Kodiranje v konkretnem programskem jeziku, v konkretnem operacijskem sistemu je zadnji korak in ta je relativno preprost.

Pa srečno!

Lagoritem je zdefiniran tako z sintakso kot semantiko jezika.
Rišejo otroci v vrtcu. Algoritmi so stvar matematike. Ali pa kock pri ponazoritvi. Flowchart diagrami so bili za tiste kateri niso imeli dostopa do mašinerije.

Op pač razkorak nekaj časa. Ni to več drag hobi. Ampak stvar volje, veselja, vztrajnosti,.. nič nemogočega.

cole ::

Bom si malo sposodil temo za sorodno vprašanje - kje oz. kako lahko te dni najdem junior pozicijo web razvijalca v Ljubljani in kakšni "portfolio" izdelki so lahko za delodajalca zanimivi? Večina oglasov, ki jih najdem na MojeDelo, Optius-u in podobnih portalih zahtevajo več letne izkušnje pri čemer takoj odpadem ker sem šele na začetku - iščem prvo službo.

Znanje: html, css (+ sass, tailwindcss), javascript ES6 in osnovno znanje vue ogrodja. Od back-enda zaenkrat znam osnove sql, osnove nodeJS + express, znam recimo spisat preprost rest api..

Ni se mi pa težko priučiti novih tehnologij ali kakšnega drugega jezika. Glede na to da se "stack" pogosto osvežuje, težim k temu da razumem stvari "from the ground up" in mi je v interesu biti fleksibilen okoli knjižnic, jezikov, itd.

Mike_Rotch ::

Prvo vprašanje, zakaj iščeš službo v Ljubljani?

Sicer pa vzemi oglase malo z rezervo. Nikjer ne piše, da ne smeš poslati prijave, če ne izpolnjuješ vseh pogojev. Pogosto jih pišejo ljudje, ki ne razumejo pozicije v detajle, ampak čez palec napišejo pogoje.

TheBlueOne ::

Naceloma potrebujes sanso za zacetnika za karkoli. Verjetnost, da kot zacetnik zacnes tam, kjer imas nekaj osnov bi rekel, da je cez palec 1:20. Jaz sem se pri vsaki menjavi delal z drugimi zadevami. Ampak ce znas en jezik ali pa si vsaj ucljiv, potem gre. Ce imajo neke svoje knjiznice je tisto malo predznanja o jeziku skoraj nerelevantno. Si pac na zacetku pocasen.

Zgodovina sprememb…

cole ::

Mike_Rotch je izjavil:

Prvo vprašanje, zakaj iščeš službo v Ljubljani?


Ker sem iz Ljubljane.

Mike_Rotch je izjavil:


Sicer pa vzemi oglase malo z rezervo. Nikjer ne piše, da ne smeš poslati prijave, če ne izpolnjuješ vseh pogojev. Pogosto jih pišejo ljudje, ki ne razumejo pozicije v detajle, ampak čez palec napišejo pogoje.


Razumem, bom se še malo bolj opogumil.

Kvinta ::

Programerji so dobro placani, ker so eni izmed tistih, ki gradijo nov svet


Ja v Dubaju pa v Uk še mogoče.
A.C.A.B

Blinder ::

Mike_Rotch je izjavil:

Sicer pa vzemi oglase malo z rezervo.


To velja tudi v obratni smeri. Dostikrat se vidi oglas za juniorja, za katerega imajo predvideno tudi visoko placilo, pa ne prides zraven takega joba pa ceprav si ze mid developer, niti ne vec junior.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

dope1337 ::

Jz bi rekel - go for it.

Ampak, kot so ti ze omenili, programiranje ni poznavanje programskega jezika oz okolja.

Najbolje je najprej osvojiti razne prijeme - algoritmi, normalizacije podatkovnih baz, poznavanje razlicnih podatkovnih struktur, strukturirano/funkcijsko/objektno programiranje, nacrtovalski vzorci, ipd.

Za vse osvojitev zgoraj nastetih stvari, potrebujes samo list papirja in svincnik. Racunalnik potrebujes samo za dostop do materiala, s katerimi bos osvojil zgoraj nastete stvari.

Pa veliko srece in se vec vztrajnosti.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

endelin ::

Prvo vprašanje, zakaj iščeš službo v Ljubljani?

3/4 it jobov je v lj

dope1337 ::

Jz bi rekel - go for it.

Ampak, kot so ti ze omenili, programiranje ni poznavanje programskega jezika oz okolja.

Najbolje je najprej osvojiti razne prijeme - algoritmi, normalizacije podatkovnih baz, poznavanje razlicnih podatkovnih struktur, strukturirano/funkcijsko/objektno programiranje, nacrtovalski vzorci, ipd.

Za vse osvojitev zgoraj nastetih stvari, potrebujes samo list papirja in svincnik. Racunalnik potrebujes samo za dostop do materiala, s katerimi bos osvojil zgoraj nastete stvari.

Pa veliko srece in se vec vztrajnosti.

P.S. Elektro stroka, najboljsi programerji :)) Pa sem po srednjesolski izobrazbi elektrotehnik, ampak vseeno :)):)):))
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

cole ::

TheBlueOne je izjavil:

Naceloma potrebujes sanso za zacetnika za karkoli. Verjetnost, da kot zacetnik zacnes tam, kjer imas nekaj osnov bi rekel, da je cez palec 1:20. Jaz sem se pri vsaki menjavi delal z drugimi zadevami. Ampak ce znas en jezik ali pa si vsaj ucljiv, potem gre. Ce imajo neke svoje knjiznice je tisto malo predznanja o jeziku skoraj nerelevantno. Si pac na zacetku pocasen.


Zato sprašujem, ali pripraviti kakšen "malo bolj orenk" sample izdelek oz. kako se bolje lotiti iskanja službe? Nekako ne verjamem da delodajalce zanimajo beginner project-i tipa todo app, landing page, url shortener...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cole ()

SloKin ::

OP drzi se drzavne sluzbe cim bolj dolgo. 5/6 tednov placanega dopusta, regres, brezskrbno zivljenje, moznost 3 tednov dopusta v kosu, porodniski dopust... Vse te stvari pri nas niso samo po sebi umevne in nekatere celo nedosegljive. Ce te zanima programiranje potem to delaj zraven.

TheBlueOne ::

cole je izjavil:


Zato sprašujem, ali pripraviti kakšen "malo bolj orenk" sample izdelek oz. kako se bolje lotiti iskanja službe? Nekako ne verjamem da delodajalce zanimajo beginner project-i tipa todo app, landing page, url shortener...


Ja, ni recepta. Samo glej, da ves cas posiljas prosnje za cel spekter. Kaj delas vmes se meni ne zdi tako vazno, je pa relevantno, ker si je vse podobno.

Mike_Rotch ::

cole je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Prvo vprašanje, zakaj iščeš službo v Ljubljani?


Ker sem iz Ljubljane.



Remote delo ti ne ustreza?

korenje3 ::

wannaprogram je izjavil:

Trenutno sem redno zaposlen v stabilni državni službi, kjer opravljam delo podpore. Zadeva je precej enostavna, a nič več ne napredujem. Odnosi so super. Sem v srednjih 30-ih in sedaj imam zadnjo možnost, da še kaj naredim iz sebe, saj ne izkoriščam svojega potenciala. Plača je okoli 1000 € in napredujem lahko še za največ 200 €. Potem je to to in bo bržkone enako do penzije. Višje gre vse po vezah, znanja pa niti ni oz. se ga ne išče. Bolje pri tem je, da je delodajalec naklonjen vsaki želji po znanju. Torej, če bi izrazil zanimanje, da bi delal nekaj težjega, to ne bi bil problem dobiti. Tole to delo na splošno ni cenjeno in praktično nimam možnosti, da bi drugje iskal kaj boljšega. Plača bo podobna, delalo pa se bo kvečjemu več. Kaj bom imel od tega je seveda drugo vprašanje. Edina pot za malce več denarja je v programiranju. Tu se dela največ backend z C# in potem malo JS in TypeScript. Eden uporablja VB, ampak je samostojen. Posledično bi se seveda usmeril v to.
Pri vsem tem me zanima, kakšne so realne možnost spremembe poklica. Bi imel možnosti postati konkurenčen na trgu? Doštudiral sem na strojni fakulteti, vendar se zaradi zdravstvenih težav kasneje v to smer nisem spustil. Prav tako v tej branži pretirano veliko denarja ni. Dodatno tudi delo v projektivi skupaj s proizvodnjo ni nič kaj humano.
Daleč najbolj me mika sistemsko programiranje, predvsem backend. Mika, kot začetnika seveda zgolj s stališča plače. Začel sem sicer s web developmentom, ki je menda lažji oz. se hitreje pride do nekega rezultata. Delam course na Udemy - HTML, CSS, Bootstrap, Javascript, sledi xml, json, Postman, MongoDB, REST, NodeJS. Nekaj osnov bo. Govora o tem, koliko je potrebno vložiti je veliko, sam pa bi rad čim hitreje prišel do tega, da bi to delal tudi v službi. Torej bi temu poklicno namenil 8h/dan, pa morda še kaj doma. Tam bi se videl napredek. Glavni cilj je seveda višja plača. Da bi na koncu programiral za npr. 1200 €, se mi skoraj ne izplača. To je smiselno zgolj iz stališča, da bom lažje zaposljiv. Gledam recimo za podobnimi zaposlitvami, kot je tole - Oglas. Kakšna je možnost, da bi prišel do nečesa takega? Po parih letih bi to bilo nekje 2500 € bruto oz. 1600 € neto, kaj pa je že lepa plača. Pustimo sedaj senior pozicije in tako dalje. Za to mi bo bržkone zmanjkalo časa.
Vidim, da je ogromno kadra, ki niso šli po poti srednja računalniška šola - FRI, vendar so kar samouki. Vsemu je potrebno nameniti kar nekaj časa. Plan imam nekje še pol leta dela doma, potem pa naprej v službi na polno. Tam bi po kakšnih 2-eh letih bil že precej notri. Kaj menite?

Hvala za mnenja. Vsa mi bodo v pomoč, da približno vem, kaj lahko pričakujem. Oglas, ki sem ga nalepil morda izstopa, vendar je večina takih. Upoštevajmo, da bi pri iskanju tiste 1. prave zaposlitve lahko ali pa bi kar moral uporabiti še kakšno VIP karto. :)

LP


Praviš da si doštudiral na strojnem faksu, delaš pa za 1000€/mesec ker misliš da v strojni branži ni denarja?
Lahko sam povem da imaš nižjo plačo kot naš skladiščnik - v strojni branži.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

WizzardOfOZ ::

wannaprogram je izjavil:

...Kaj menite?


Jaz menim, da delaj v državni službi, kjer delaš 8 ur, pa najdi si še eno firmo, da boš za njih kaj sprogramiral in boš dobil dodaten denar.

Sedaj imaš namreč plačo vsakega 10. v mesecu, pri privatnikih ni nujno da jo boš sploh dobil.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

cole ::

Mike_Rotch je izjavil:

cole je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Prvo vprašanje, zakaj iščeš službo v Ljubljani?


Ker sem iz Ljubljane.



Remote delo ti ne ustreza?


Lahko tudi remote.
Ampak a ni začetniku dobiti remote job načeloma še težje? Iz vidika zaupanja.

korenje3 ::

Če te zanima kakšne plače ima folk dejansko:
www.placa.si

Vsi s srednjo šolo in nižje so nekje pod 1500EUR bruto. Ostalo pa tja do 3000EUR bruto.

Tako da brez izobrazbe si praktično nula, sploh v večjih podjetjih. Ker ti ne bodo dali nič zahtevnega za delat in s tem boš ratal hitro zamenljiv.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Mike_Rotch ::

Lahko tudi remote.
Ampak a ni začetniku dobiti remote job načeloma še težje? Iz vidika zaupanja.


Niti ne. Ogromno podjetji je remote only in imajo procese prilagojene remote delu, hkrati pa zaposlujejo juniorje. Poglej si tista 2 linka, ki sem jih dal zgoraj za začetek, če bo premalo pa je podobnih portalov še precej.

Napiši dober CV, kjer jasno predstaviš kaj znaš, naredi seznam služb, ki te zanimajo in pošlji čim bolj personalizirano prijavo. Ne pričakuj, da boš dobil službo s prvo prijavo, ampak slej ko prej se najde kaj pametnega.

WizzardOfOZ ::

korenje3 je izjavil:

Če te zanima kakšne plače ima folk dejansko:
www.placa.si

Vsi s srednjo šolo in nižje so nekje pod 1500EUR bruto. Ostalo pa tja do 3000EUR bruto.

Tako da brez izobrazbe si praktično nula, sploh v večjih podjetjih. Ker ti ne bodo dali nič zahtevnega za delat in s tem boš ratal hitro zamenljiv.


Samo še v državnih službah moraš imet papirje, drugje jih zanima izključno kaj znaš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Če te zanima kakšne plače ima folk dejansko:
www.placa.si

Vsi s srednjo šolo in nižje so nekje pod 1500EUR bruto. Ostalo pa tja do 3000EUR bruto.

Tako da brez izobrazbe si praktično nula, sploh v večjih podjetjih. Ker ti ne bodo dali nič zahtevnega za delat in s tem boš ratal hitro zamenljiv.


VSamo že v državnih firmah moraš imet papirje, drugje jih zanima kaj znaš.


Kar ni res. To velja samo za podjetja z 20 zaposlenimi ali manj, ki hočejo privarčevat na denarju, saj vedo da lahko enega brez izobrazbe plačajo manj medtem ko bo ta delal bolj zahtevna dela - v bistvu bo izkoriščan.
Ko podjetje zraste grejo taki na cesto - s tako izobrazbo kot so prišli.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

sbawe64 ::

Imaš narejeno VSŠ ali UNI FS, katera smer ?

Svetujem da vzporedno s sedanjo službo se po malem učiš in začneš na malih projektih, popoldanski sp je 70 eur/mesec, če seveda najdeš nekoga, ki bi bo zaupal reševanje njegovega problema.
2020 is new 1984
Corona World order

techfreak :) ::

korenje3 je izjavil:

Kar ni res. To velja samo za podjetja z 20 zaposlenimi ali manj, ki hočejo privarčevat na denarju, saj vedo da lahko enega brez izobrazbe plačajo manj medtem ko bo ta delal bolj zahtevna dela - v bistvu bo izkoriščan.
Ko podjetje zraste grejo taki na cesto - s tako izobrazbo kot so prišli.
Niti priblizno. Po izkusnjah, nikjer niso dali omembe vredne teze na izobrazbo, vse so dejansko zanimale moje izkusnje ter znanje.

korenje3 ::

Pri nas je bilo tako, da so delali tehniki težja inženirska dela. Delodajalec jih je izkoriščal na polno. Ogromno nadur, delovne sobote, neplačevanje prispevkov, jebanje v glavo (zato da jim v glavo vprogramira da delajo narobe in da si ne zaslužijo dobre plače).
Sicer še danes izkorišča in imamo enega z doktoratom, ki dela v skladišču ... sam tko je pri izkoriščevalcih.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

WizzardOfOZ ::

Ker delaš za izkoriščevalca. Pri nas imajo tisti s srednjo šolo, pa obvladajo svoj posel brez problema čez 3k bruto plačo. Samo znanje pa samoiniciativnost moraš pokazat.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Invictus ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Samo še v državnih službah moraš imet papirje, drugje jih zanima izključno kaj znaš.

Pri rekruterjih sta izobrazba in certifikati filter da sploh prideš do razgovora... Žal..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

napsy ::

Invictus je izjavil:

Pri rekruterjih sta izobrazba in certifikati filter da sploh prideš do razgovora... Žal..


Jaz nikoli ne vprasam za certifikate ali pa za izobrazbo.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Zimonem ::

Odvisno kaj se išče. Če nucaš integratorja za produkt z obsežno podporo se že povpraša po certifikatih in referencah. Če gre za rešitve per se pa niti ne. Izobrazba, ... Kakor je. Včasih se ilcelo išče kader izobrazbo česa drugega kot programiranje.

Invictus ::

napsy je izjavil:

Invictus je izjavil:

Pri rekruterjih sta izobrazba in certifikati filter da sploh prideš do razgovora... Žal..


Jaz nikoli ne vprasam za certifikate ali pa za izobrazbo.

Nisi rekruter v agenciji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

feryz ::

Srednja trideseta niso zadnja možnost. Daleč od tega.
Jaz sem vse službe pustil v srednjih štiridesetih. In se v par letih prigrebel do... tega, kar pač imam. Mnogo več, kot kdajkoli prej.
Tako da ti kar počasi. Predvsem ti manjka poguma. Ostalo je že nekako.

Zimonem ::

feryz je izjavil:

Srednja trideseta niso zadnja možnost. Daleč od tega.
Jaz sem vse službe pustil v srednjih štiridesetih. In se v par letih prigrebel do... tega, kar pač imam. Mnogo več, kot kdajkoli prej.
Tako da ti kar počasi. Predvsem ti manjka poguma. Ostalo je že nekako.

Po moje mu niti ne manjka poguma samo prej je bil zaposlen in zadovoljen. Ima pa še čas. Važno je da proba.(pa ne rabi jutri pustit službo)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

styrian ::

wannaprogram je izjavil:

Trenutno sem redno zaposlen v stabilni državni službi, kjer opravljam delo podpore. Zadeva je precej enostavna, a nič več ne napredujem. Odnosi so super. Sem v srednjih 30-ih in sedaj imam zadnjo možnost, da še kaj naredim iz sebe, saj ne izkoriščam svojega potenciala. Plača je okoli 1000 EUR in napredujem lahko še za največ 200 EUR. Potem je to to in bo bržkone enako do penzije. Višje gre vse po vezah, znanja pa niti ni oz. se ga ne išče. Bolje pri tem je, da je delodajalec naklonjen vsaki želji po znanju. Torej, če bi izrazil zanimanje, da bi delal nekaj težjega, to ne bi bil problem dobiti. Tole to delo na splošno ni cenjeno in praktično nimam možnosti, da bi drugje iskal kaj boljšega. Plača bo podobna, delalo pa se bo kvečjemu več. Kaj bom imel od tega je seveda drugo vprašanje. Edina pot za malce več denarja je v programiranju. Tu se dela največ backend z C# in potem malo JS in TypeScript. Eden uporablja VB, ampak je samostojen. Posledično bi se seveda usmeril v to.
Pri vsem tem me zanima, kakšne so realne možnost spremembe poklica. Bi imel možnosti postati konkurenčen na trgu? Doštudiral sem na strojni fakulteti, vendar se zaradi zdravstvenih težav kasneje v to smer nisem spustil. Prav tako v tej branži pretirano veliko denarja ni. Dodatno tudi delo v projektivi skupaj s proizvodnjo ni nič kaj humano.
Daleč najbolj me mika sistemsko programiranje, predvsem backend. Mika, kot začetnika seveda zgolj s stališča plače. Začel sem sicer s web developmentom, ki je menda lažji oz. se hitreje pride do nekega rezultata. Delam course na Udemy - HTML, CSS, Bootstrap, Javascript, sledi xml, json, Postman, MongoDB, REST, NodeJS. Nekaj osnov bo. Govora o tem, koliko je potrebno vložiti je veliko, sam pa bi rad čim hitreje prišel do tega, da bi to delal tudi v službi. Torej bi temu poklicno namenil 8h/dan, pa morda še kaj doma. Tam bi se videl napredek. Glavni cilj je seveda višja plača. Da bi na koncu programiral za npr. 1200 EUR, se mi skoraj ne izplača. To je smiselno zgolj iz stališča, da bom lažje zaposljiv. Gledam recimo za podobnimi zaposlitvami, kot je tole - Oglas. Kakšna je možnost, da bi prišel do nečesa takega? Po parih letih bi to bilo nekje 2500 EUR bruto oz. 1600 EUR neto, kaj pa je že lepa plača. Pustimo sedaj senior pozicije in tako dalje. Za to mi bo bržkone zmanjkalo časa.
Vidim, da je ogromno kadra, ki niso šli po poti srednja računalniška šola - FRI, vendar so kar samouki. Vsemu je potrebno nameniti kar nekaj časa. Plan imam nekje še pol leta dela doma, potem pa naprej v službi na polno. Tam bi po kakšnih 2-eh letih bil že precej notri. Kaj menite?

Hvala za mnenja. Vsa mi bodo v pomoč, da približno vem, kaj lahko pričakujem. Oglas, ki sem ga nalepil morda izstopa, vendar je večina takih. Upoštevajmo, da bi pri iskanju tiste 1. prave zaposlitve lahko ali pa bi kar moral uporabiti še kakšno VIP karto. :)

LP


Drži se trenutne službe kot pijanec plota. Če misliš da si sposoben programiranja, delaj to popoldansko in boš hitro videl če ti to ugaja in če si sploh sposoben kaj skupaj spraviti. Spet eden od tisočih, ki ne ve kaj bi delal v življenju, pa se po defaultu brez izobrazbe in brez priprenih izkušenj odloči za programiranje.

Jaz imam narejeno računalniško fakulteto, z 5 let izkušenj programiranja, pa sem trenutno brez zaposlitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styrian ()

Mike_Rotch ::

Jaz imam narejeno računalniško fakulteto, z 5 let izkušenj programiranja, pa sem trenutno brez zaposlitve.


Tole je pa kar dosežek. Razen, če si ravno med službama.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šola ali tečaji - začetek programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
779291 (7406) Ahim
»

Ali se splača učit programske jezike? So zaposlitve/dela?

Oddelek: Loža
478039 (5690) trenerkar

Več podobnih tem