» »

Slovenija v celoti obupala nad nadziranjem rabe piškotkov

Slovenija v celoti obupala nad nadziranjem rabe piškotkov

Vladni portal gov.si uporabnikom mirno vsili svoje analitične piškotke. Na strani ni ne obvestila o piškotkih, ne možnosti njihovega izklopa.

Pooblaščenka za piškotke Mojca Prelesnik.

vir: Varen svet
Slo-Tech - Pred dvema tednoma smo poročali o pasivnosti pisarne informacijske pooblaščenke pri nadzoru nad rabo spletnih piškotkov (http cookies). Iz svoje spletne strani so namreč preprosto umaknili svoje smernice o rabi piškotkov. Prav tako so prenehali z izvajanjem nadzorov na tem področju. Številne javne spletne strani, na katere smo jih lani oz. predlani opozorili, namreč še vedno brezskrbno nastavljajo piškotke brez uporabnikove vnaprejšnje privolitve - npr. strani Vrhovnega državnega tožilstva, Javne agencije za civilno letalstvo ali Mestne občine Ljubljana. VDT je v času, od kar smo jih nazadnje vzeli pod drobnogled, celo dodal nekaj novih piškotkov (Userway vmesnik za osebe z okvaro vida).

Ugotovitev, da se je pisarna IP-RS odločila, da rabe piškotkov na slovenskih spletnih straneh več ne bo nadzirala, pa dokončno potrjuje lani prenovljena spletna stran slovenske vlade gov.si. Na strani, ki služi kot uradni portal za vse informacije vlade, ministrstev in drugih državnih organov in ki jo je v zadnjih mesecih v iskanju informacij o COVID-19 gotovo obiskal skoraj vsak slovenski uporabnik spleta, namreč takoj ob prvem obisku dobite dva analitična piškotka _pk_id in pk_ses. O tem, ali ju želite, vas vlada nič ne vpraša, niti vam ne da možnosti izklopa teh piškotkov. Pravzaprav vas o tem niti ne obvesti, saj na strani ni nobene pasice z informacijami o piškotkih (z nekaj muke smo informacije o tem sicer našli). Vse to je sicer v popolnem nasprotju s sodbami sodišča EU. ki je mnenja, da je mogoče piškotke uporabljati le na podlagi predhodne, izrecne in informirane ("aktivne") privolitve uporabnika, a pisarne IP-RS očitno ne moti, tako da že mora biti prav. Še dobro, da sodbe Sodišča EU veljajo samo za stranke.

Glede na to, da je portal gov.si prejel tudi nagrado za dobro oblikovanje, smo lahko prepričani, da je takšen pristop do rabe piškotkov dobra praksa, mnenje združenja gor ali dol.

Nadejamo se torej lahko, da bodo v prihajajočem letu tudi drugi državni organi piškotke uredili na enak način, njihova praksa pa bo služila kot učinkovit ščit tudi za spletne strani v zasebni lasti.

Bliža se konec neke ere. Tiranija grdih in neuporabnih cookie popupov v Sloveniji se bo končno lahko končala.

89 komentarjev

«
1
2

Netrunner ::

Gov uporablja piwik analitiko, kar ni 3rd party saj ostanejo podatki pri njih. Če se ne motim, za take piškotke privolitev ni potrebna. Piwik ima nastavitev anominizacije podatkov, kar naj bi zadostovalo za GDPR potrebe.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mibuk ::

Ne glede na to, kako smiselna se mi zdi določba o rabi piškotkov in kako dlakocepska je slovenska implementacija GDPRja, je zadnji del članka precej nestrokoven in cenen. Cinizem in sarkazem morda dobro delujeta na forumih in v komentarjih, ne sodita pa v novice, tudi če je te napisal neprofesionalni novinar. Z vsem spoštovanjem do N/A.

redtech ::

Jaz jih nikoli nisem gor dal :D. V EU večino časa samo klikamo po teh piškotkih, top UX :D

raufnk ::

Netrunner je izjavil:

Če se ne motim, za take piškotke privolitev ni potrebna. Piwik ima nastavitev anominizacije podatkov, kar naj bi zadostovalo za GDPR potrebe.

Ne ne ne. Pri uporabniku brez njegovega ekplicitnega privoljenja ne smeš shranjevati podatkov v nobeni obliki. Cookie je samo ena od oblik (o drugih podatkih se pač ni govorilo, kar pa ne pomeni, da pravila zanje ne veljajo)
lp raufnk

Facebook dev ::

mibuk je izjavil:

Ne glede na to, kako smiselna se mi zdi določba o rabi piškotkov in kako dlakocepska je slovenska implementacija GDPRja, je zadnji del članka precej nestrokoven in cenen. Cinizem in sarkazem morda dobro delujeta na forumih in v komentarjih, ne sodita pa v novice, tudi če je te napisal neprofesionalni novinar. Z vsem spoštovanjem do N/A.


To je ze dolgo trajajoci meme na sceno Slovenije in pisarne IP. Je prav, da je tako napisano.
If you can't handle me at my worst,
you don't deserve me at my best.

kow ::

mibuk je izjavil:

Ne glede na to, kako smiselna se mi zdi določba o rabi piškotkov in kako dlakocepska je slovenska implementacija GDPRja, je zadnji del članka precej nestrokoven in cenen. Cinizem in sarkazem morda dobro delujeta na forumih in v komentarjih, ne sodita pa v novice, tudi če je te napisal neprofesionalni novinar. Z vsem spoštovanjem do N/A.


Naceloma se strinjam, ampak ker je ze cela serija clankov v tem slogu, naj N/A dokonca. Kot je ze omenil FB dev, na nek nacin je vsa slo saga o piskotkih, postala slo-tech mem.

Netrunner ::

raufnk je izjavil:


Ne ne ne. Pri uporabniku brez njegovega ekplicitnega privoljenja ne smeš shranjevati podatkov v nobeni obliki. Cookie je samo ena od oblik (o drugih podatkih se pač ni govorilo, kar pa ne pomeni, da pravila zanje ne veljajo)

Ne smeš metat vseh piškotkov v isti koš. Določeni so dovoljeni brez da uporabniku karkoli omeniš (npr. PHP session id), za druge mora biti samo obvestilo da se uporabljajo in za tretje pa rabiš dovoljenje.

V matomo oz. piwik dokumentaciji piše:

No cookie consent is needed because:
tracking cookies are not used
the data is not used for any other purpose than analytics (compared to GA which uses it for other purposes and therefore always requires consent)
visitors aren’t tracked across websites (compared to GA which does track visitors across many websites)
fingerprints change daily for every visitor meaning no visitor can be followed across days within the same website, and no user profiles can be generated when cookies are disabled


In če gov uporablja tak način statistike, potem dovoljenje uporabnikov ni obvezno.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Primoz ::

@#000:

besedilo zakona (ZEKom), razlaga ECJ (link v tekstu zgoraj -- https://slo-tech.com/novice/t752556 ), PR IP ( https://slo-tech.com/novice/t748238 ) se ne strinjajo s tabo ... ampak dokler te ne bo kdo prijavil imaš prav. Ko te bo pa kdo prijavil, ti bodo pa rekli da "nekaj" naredi, pri čemer ne bo nihče znal povedat kaj je ta "nakej". Super okolje za počet kaj pametnega.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

redomega ::

Netrunner je izjavil:

In če gov uporablja tak način statistike, potem dovoljenje uporabnikov ni obvezno.


Žal ne. Pooblaščenka je lani sporočila, da tudi za najbolj neškodljive analitične piškotke rabiš privolitev. Zato so iz svoje spletne strani tudi umaknili Matomo.

Žal pa se jim potem ni dalo tega udejaniti tudi na drugih spletnih straneh. Res je zanimivo, kako je izvajanje zakonodaje v celoti odvisno od lenobe državnih organov.

m0LN4r ::

Ta internet je itak postal dolgocasen. Hocem nekaj na hitro pogledat na youtube ali kaj jaz vem google. Se moram preklikati skozi poskotke "sprejmi" "sprejmi" pol ti se eno al dve reklami pred nos fuknejo.

Saj je cela zadeva naceloma nasavljena po principu vzemi ali pusti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

redomega ::

Zanimivo je tudi, da ti strani morajo prikazati posebno obvestilo o rabi piškotkov, ne pa tudi o rabi vseh ostalih pi******, s katerimi 1000x bolj zlorabljajo tvoje osebne podatke.

brbr21 ::

Končno eden. Pesek v oči tile piškotki, samo da ima raja filing kako se regulatorji borijo za njihovo zasebnost. Popolnoma benigna stvar, rešljiva z eno kljukico v vsakem browserju.
Se pa strinjam, da ni za zamahniti z roko. Princip in spoštovanje zakonodaje.

O fingerprintingu, dreku v samih browserjih in pretakanju informacij pa nihče niti besede. Proti temu se je izjemno težko boriti. Na deklarativni ravni še, v realnosti niti ne.

m0LN4r ::

Ja to itak, ampak mene najbolj svadi, da recimo grem na nek racunalnik, ki ni moj, pa hocem na youtube/karkoli nekaj na hitro pogledat.

Kaj mi bo 100mb internet, M1 procesor pa nevemkaj, ce zgubljam cas, da se nalozi okence z piskotki, na nekaterih straneh je to kr obupno pocasno, potem odkljukati, sprejeti, slucajno osvezis stran, je ze spet tam, potem ce imas adblocker ti se zaradi tega gnjavijo nekatere strani.

Namesto 10 sekund traja minuto, da se prebijes do vsebine, da pretiravam, pa pol to gres na eno stran, drugo, tretjo cetrto in res dokurci vseskup. Jaz hocem, da ce kliknem www.krneki.com da se mi takoj odpre stran, ne pa se par slojev klikanja do cilja. Brezveze.

brbr21 je izjavil:

Končno eden. Pesek v oči tile piškotki, samo da ima raja filing kako se regulatorji borijo za njihovo zasebnost. Popolnoma benigna stvar, rešljiva z eno kljukico v vsakem browserju.
Se pa strinjam, da ni za zamahniti z roko. Princip in spoštovanje zakonodaje.

O fingerprintingu, dreku v samih browserjih in pretakanju informacij pa nihče niti besede. Proti temu se je izjemno težko boriti. Na deklarativni ravni še, v realnosti niti ne.

To so isti pacienti kalibra med.over, ki jamrajo o tem kaj Facebook z njihovimi slikami dela. Pa jebenti boga, ce te moti al ne uporabljaj FBja ali pa ne nalagaj slike, pa pusti zastonj stvar, ki jo lahko ali ne uporabljas pri miru.

PS: Boli mene kurac, ce si amazon shranjuje moje pokvarjene iskalne nize. Ce komu to ni vsec, naj na taksne spletne strani ne hodi. Simple.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

MH0 ::

m0LN4r je izjavil:

Ta internet je itak postal dolgocasen. Hocem nekaj na hitro pogledat na youtube ali kaj jaz vem google. Se moram preklikati skozi poskotke "sprejmi" "sprejmi" pol ti se eno al dve reklami pred nos fuknejo.

Saj je cela zadeva naceloma nasavljena po principu vzemi ali pusti.

Slaba stran tega klikanja je, da neprevidni uporabniki klikajo kar po vsem kar se odpre. Npr. se naročijo na en kup notification-ov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MH0 ()

brbr21 ::

ROTFL!!!! Kakšen bumbar. Tvoj komentar vreden objave na med.over.
Koga ne? Tako FB, kot Gugl, MS [vstavi poljubno] boli k za vsebino... Agregacija, postavljanje vzorcev, izrabljanje le teh pa ni več tako zelo smešna zadeva.

BTW
Ne uporabljam FB in večino free, predvsem social stvari. Problem je v tem, da tudi pri uporabi npr. O365 in podobnih plačljivih stvari padeš v vzorčenje. Naslednje kar pričakujem, da mi bo tu kdo tinfoil na glavo nabijal. Tem praksam zbiranja se v osnovi težko ognemo, pogosto so celo zaželene, absolutno pa si moramo prizadevati z regulacijo izrabe in preprečevanjem zlorabe teh podatkov. To je za svobodno družbo nevarna zadeva. Zelo!

mibuk ::

kow je izjavil:

mibuk je izjavil:

Ne glede na to, kako smiselna se mi zdi določba o rabi piškotkov in kako dlakocepska je slovenska implementacija GDPRja, je zadnji del članka precej nestrokoven in cenen. Cinizem in sarkazem morda dobro delujeta na forumih in v komentarjih, ne sodita pa v novice, tudi če je te napisal neprofesionalni novinar. Z vsem spoštovanjem do N/A.


Naceloma se strinjam, ampak ker je ze cela serija clankov v tem slogu, naj N/A dokonca. Kot je ze omenil FB dev, na nek nacin je vsa slo saga o piskotkih, postala slo-tech mem.


Razumem meme in morda moj komentar res že nekoliko meji na čistunstvo. Je pa kar nekaj komentatorjev opozorilo tudi na čisto objektivne pomanjkljivosti v članku: za funkcionalne piškotke, ki se uporabljajo samo neposredno znotraj spletne strani, "pojavnik" ni zahtevan.

techfreak :) ::

m0LN4r je izjavil:

Namesto 10 sekund traja minuto, da se prebijes do vsebine, da pretiravam, pa pol to gres na eno stran, drugo, tretjo cetrto in res dokurci vseskup. Jaz hocem, da ce kliknem www.krneki.com da se mi takoj odpre stran, ne pa se par slojev klikanja do cilja. Brezveze.
To je problemov samih spletnih mest. Slo Tech nima nobenega obvestila, in podobno bi lahko tudi druga spletna mesta to implementirala (oz. odstranila, ker je implementacija zadev, ki potrebujejo piskotke, dodatno delo.)

Brez problema lahko tudi prikazujes oglase brez piskotkov, samo sledenja ne smes uporabljati.

m0LN4r ::

brbr21 je izjavil:

ROTFL!!!! Kakšen bumbar. Tvoj komentar vreden objave na med.over.
Koga ne? Tako FB, kot Gugl, MS [vstavi poljubno] boli k za vsebino... Agregacija, postavljanje vzorcev, izrabljanje le teh pa ni več tako zelo smešna zadeva.

BTW
Ne uporabljam FB in večino free, predvsem social stvari. Problem je v tem, da tudi pri uporabi npr. O365 in podobnih plačljivih stvari padeš v vzorčenje. Naslednje kar pričakujem, da mi bo tu kdo tinfoil na glavo nabijal. Tem praksam zbiranja se v osnovi težko ognemo, pogosto so celo zaželene, absolutno pa si moramo prizadevati z regulacijo izrabe in preprečevanjem zlorabe teh podatkov. To je za svobodno družbo nevarna zadeva. Zelo!
In kako tocno to opazas, da vpliva na tvoje vsakdanje zivljenje izven racunalnika? Jaz ko grem na WC ali si pecem jajca, ne opazim neke razlike, tudi pri rekreativnih dejavnostih zunaj.
Pa naj majo te svoje vzorce? Na mene to ne vpliva, kupim ce rabim, ce ne rabim ne kupim. Uporabljam ce hocem, ne uporabljam ce nocem. Kdor se pa pusti manipulirati glede na to kaj se ti prikaze desno v reklamnem okencu, pa zalim slucaj, naj bere rajsi zastonj cajtunge.

Vzorcenje ima tudi dobre plati, brez vzorcenja bi internet ostal v 90ih, kot TV programi.

Svobodna druzba tudi pomeni, da lahko uporabljas internet ali ne ali s svojo glavo ali ne. Pa saj jaz se ne bunim, ce gospa v pekarni, ko pridem ze tocno ve kaj bi od nje rad, pa mi se kaj priporoci... Za to pa mora vedeti dolocene vzorce o meni. Ne da se mi pa vsak dan ena po ena nastevat, kaj bi imel.

techfreak :) je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Namesto 10 sekund traja minuto, da se prebijes do vsebine, da pretiravam, pa pol to gres na eno stran, drugo, tretjo cetrto in res dokurci vseskup. Jaz hocem, da ce kliknem www.krneki.com da se mi takoj odpre stran, ne pa se par slojev klikanja do cilja. Brezveze.
To je problemov samih spletnih mest. Slo Tech nima nobenega obvestila, in podobno bi lahko tudi druga spletna mesta to implementirala (oz. odstranila, ker je implementacija zadev, ki potrebujejo piskotke, dodatno delo.)

Brez problema lahko tudi prikazujes oglase brez piskotkov, samo sledenja ne smes uporabljati.
Ja slo-tech bi bil lahko vzor kako se to dela, problem je bolj, da 99% interneta tega ne pocne, ampak samo nekaj na hitro, ker zakon to tak zahteva.
User experience pa postaja drek od dreka od teh genericnih instant resitev.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Phantomeye ::

m0LN4r je izjavil:

brbr21 je izjavil:

ROTFL!!!! Kakšen bumbar. Tvoj komentar vreden objave na med.over.
Koga ne? Tako FB, kot Gugl, MS [vstavi poljubno] boli k za vsebino... Agregacija, postavljanje vzorcev, izrabljanje le teh pa ni več tako zelo smešna zadeva.

BTW
Ne uporabljam FB in večino free, predvsem social stvari. Problem je v tem, da tudi pri uporabi npr. O365 in podobnih plačljivih stvari padeš v vzorčenje. Naslednje kar pričakujem, da mi bo tu kdo tinfoil na glavo nabijal. Tem praksam zbiranja se v osnovi težko ognemo, pogosto so celo zaželene, absolutno pa si moramo prizadevati z regulacijo izrabe in preprečevanjem zlorabe teh podatkov. To je za svobodno družbo nevarna zadeva. Zelo!
In kako tocno to opazas, da vpliva na tvoje vsakdanje zivljenje izven racunalnika? Jaz ko grem na WC ali si pecem jajca, ne opazim neke razlike, tudi pri rekreativnih dejavnostih zunaj.
Pa naj majo te svoje vzorce? Na mene to ne vpliva, kupim ce rabim, ce ne rabim ne kupim. Uporabljam ce hocem, ne uporabljam ce nocem. Kdor se pa pusti manipulirati glede na to kaj se ti prikaze desno v reklamnem okencu, pa zalim slucaj, naj bere rajsi zastonj cajtunge.

Vzorcenje ima tudi dobre plati, brez vzorcenja bi internet ostal v 90ih, kot TV programi.

Svobodna druzba tudi pomeni, da lahko uporabljas internet ali ne ali s svojo glavo ali ne. Pa saj jaz se ne bunim, ce gospa v pekarni, ko pridem ze tocno ve kaj bi od nje rad, pa mi se kaj priporoci... Za to pa mora vedeti dolocene vzorce o meni. Ne da se mi pa vsak dan ena po ena nastevat, kaj bi imel.

techfreak :) je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Namesto 10 sekund traja minuto, da se prebijes do vsebine, da pretiravam, pa pol to gres na eno stran, drugo, tretjo cetrto in res dokurci vseskup. Jaz hocem, da ce kliknem www.krneki.com da se mi takoj odpre stran, ne pa se par slojev klikanja do cilja. Brezveze.
To je problemov samih spletnih mest. Slo Tech nima nobenega obvestila, in podobno bi lahko tudi druga spletna mesta to implementirala (oz. odstranila, ker je implementacija zadev, ki potrebujejo piskotke, dodatno delo.)

Brez problema lahko tudi prikazujes oglase brez piskotkov, samo sledenja ne smes uporabljati.
Ja slo-tech bi bil lahko vzor kako se to dela, problem je bolj, da 99% interneta tega ne pocne, ampak samo nekaj na hitro, ker zakon to tak zahteva.
User experience pa postaja drek od dreka od teh genericnih instant resitev.


Ja, samo kaj pa analitika. Meni se zdi fajno, da kot lastnik neke spletne strani vem, kakšen imam obisk, narašča, so kakšni trendi itd.

m0LN4r ::

Se bolj enostavno, boli mene kurac, ce oni vejo za moje vzorce, dokler me ne ovirajo pri tem kaj delam.
Ce njih zanima, da si vsako jutro nardim kavo in grem v pekarno po rogljicek, potem si ga pa zdrkam na spodnje perilo na amazonu, me pac boli patak, nimam nic za skrivat.
Saj nudisti vejo o cem govorim, zero fucks given. To pretiravanje o "zasebnosti" nas dela samo bolj asocialne med sabo in Karen iz nas, kam to vodi nevem, ampak v dobro sigurno ne, da se folk zapira v svoje bajte, spuscajo rolete, ker nevem jih je sram? Cesa? Cloveskosti?
Midva poleti seksama vcasih pri odprtem oknu, pa boli mene k. ce je nekdo tako pokvarjen, da bo ta pokvarjen seks gledal, a ves kaj mislim.

Po drugi strani ste pa veseli, ce zna algoritem na podlagi vasih vzorcev ugotoviti (npr.) katerih vitaminov ti manjka, v zdravstvo pocas tudi katere bolezni bos z zelo veliko verjetnostjo fasal pri doloceni starosti, kaj je narobe s tem, da ce kupis luc za kamero, pa ti zraven predlaga najboljse ocenjeni mikrofon? Kdo pa ma cas iti cez celotno ponudbo in prebrati vse ocene dandanes?

Ja, samo kaj pa analitika. Meni se zdi fajno, da kot lastnik neke spletne strani vem, kakšen imam obisk, narašča, so kakšni trendi itd.
Ja sej, zadeva gre z roko v roki. Ljudje hocejo "boljse" spletne strani, potem je treba tudi dobiti feedback in statistiko od nekod, kaj in zakaj funkcionira ali pa ne.

To je razlika, med tem ko delas nekaj nekomu po meri ali pa nardis po svojem okusu in prepricujes druge, da je to to.

PS:
Pac jaz te ko pretiravajo glede tega mecem v isti kos kot antivaxerje, paranoike, panicarje, teoretike zarot in 5g tinfojlerje. Niso nic drugacni, ampak gledajo samo na svojo sveto rit. S takim si postelje/sobe/stanovanja/hise/parcele/ ne mores delit, taksni so za na samotni otok.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Pimoz ::

Odpovedovanje zasebnosti, ker te zanjo ne skrbi je kot odpovedovanje svobodi govora, ker nimaš kaj povedat.
In če že tebe ne skrbi zasebnost, zakaj poskušaš še mene prisilit v to da me tudi ne bo. Opt-in je edina rešitev tega problema.

Baja ::

cookie-ji so itak že pase za tracking. browser/device fingerprinting FTW!

techfreak :) ::

Phantomeye je izjavil:

Ja, samo kaj pa analitika. Meni se zdi fajno, da kot lastnik neke spletne strani vem, kakšen imam obisk, narašča, so kakšni trendi itd.
Se vedno lahko spremljas obiske, trende, itd. brez sledenja. Sploh pa se tukaj gre za drzavne spletne strani, kjer je hit counter iz 90ih popolnoma dovolj.

m0LN4r je izjavil:

Ce njih zanima, da si vsako jutro nardim kavo in grem v pekarno po rogljicek, potem si ga pa zdrkam na spodnje perilo na amazonu, me pac boli patak, nimam nic za skrivat.
Je manjsa razlika ali te vidi samo sosed Janez, ali pa Google/Facebook, ki sta prisotna povsod, in nikoli ne bosta pozabila dolocenega podatka o tebi. Ce je tebi to prav, ni problema, vklopi sledenje, za vse ostale pa dovoli, da se o tem sami odlocijo.

m0LN4r je izjavil:

Po drugi strani ste pa veseli, ce zna algoritem na podlagi vasih vzorcev ugotoviti (npr.) katerih vitaminov ti manjka, v zdravstvo pocas tudi katere bolezni bos z zelo veliko verjetnostjo fasal pri doloceni starosti
Je precejsnja razlika ali ima podatke Google, ki dela bogvekaj z njimi, ali pa se uporabljajo v zdravstvu, kjer so te zadeve precej bolj pravno zascitene, in moras imeti konkretno podlago za obdelavo taksnih podatkov.

Baja je izjavil:

cookie-ji so itak že pase za tracking. browser/device fingerprinting FTW!
GDPR zajema vse nacine identifikacije, in ni omejen na konkretne piskotke.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Saj to IT-jevci porivajo, nihče drug. Jaz sicer imam spletno stran, vendar je bolj ali manj crknjena. Jo pač ne rabimo nujno za posel. Vsake kvatre kdo mail pobere z nje ali kak drug podatek in to je to.
Jebe se mi, če ima piškotke gor, najbrž jih nima, ker je prastara. Še manj mi pride na misel, da bi pregledoval zbrane podatke, sledil uporabnikom spletne strani, gledal statistike ..., komu na čast? Statistika mi je v denarnici, ne v piškotkih.
In večina spletnih strani je takih. Kupi balasta v obliki piškotkov in kdo ve še česa, lastnikom pa se jebe zanje in jih niti niso naročili, kaj šele da bi jih uporabljali. Nihče ne ve, čemu to sploh služi, poturite jih pa vsem. Ker, baje, morajo biti na strani. Skupaj z glupimi obvestili.

m0LN4r ::

Je manjsa razlika ali te vidi samo sosed Janez, ali pa Google/Facebook, ki sta prisotna povsod, in nikoli ne bosta pozabila dolocenega podatka o tebi. Ce je tebi to prav, ni problema, vklopi sledenje, za vse ostale pa dovoli, da se o tem sami odlocijo.
Vsekakor, vsak se naj sam odloci, mene edino zanima, kaj je to kej taksnega, saj smo pa vsi ljudje.
Ko pa s pomocjo googla najdemo pogresano osebo, pravo darilo za svoje ljubljene 10x hitreje, najdemo pedofila, potencialnega kriminalca, terorista pa tem istim ljudem z enim klikom omogocimo, da se z enim klikom se lazje skrijejo. Enako troli.

Res me bolj zanimajo konkretni vsakdanji primeri, kaj je to kaj taksnega danes, da je treba skrivati pred soclovekom, ki najverjetneje pocne isto stvar na drugi strani zavese.
Pravim, da postajamo asocialna bitja zaprta vase, ki niti sosedu vec ne zaupajo in se skrivamo za nekimi maskami oz. drugo osebnostjo na internetu, namesto da bi ziveli pristno. Opazam to na mlajsi generaciji, ki so na internetu "kul" ker lahko vse nepopolnosti skrijejo, ko pa jih srecas v resnici pa niti iz oci v oci vec ne znajo govoriti med sabo vec kot en stavek.

Ja saj vem, da vas skrbi "kaj pocne google" z mojimi podatki, ampak kaj konkretno se vam je zgodilo, pac real life primer?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Pimoz ::

Nihče ne ve, čemu to sploh služi, poturite jih pa vsem. Ker, baje, morajo biti na strani. Skupaj z glupimi obvestili.

Kakšno hill billy razmišljanje. Ker tebe ne zanima, ker ti ne razumeš, ker se ti nočeš naučit čemu nekaj služi, je pa zanič.

redomega ::

mibuk je izjavil:

Razumem meme in morda moj komentar res že nekoliko meji na čistunstvo. Je pa kar nekaj komentatorjev opozorilo tudi na čisto objektivne pomanjkljivosti v članku: za funkcionalne piškotke, ki se uporabljajo samo neposredno znotraj spletne strani, "pojavnik" ni zahtevan.


Pri vlada.si niso sporni funkcionalni piškotki. Sporni so analitični piškotki, ki za njihovo read-only stran niti niso tako pomembni.

Pa ni problem v tem, da ni "pojavnika" :D, problem je v tem, da glavna državna spletna stran že več kot leto dni piškotke uporablja v neposrednem nasprotju s sporočilom za javnost od inšpekcijskega orgaba, pa se to inšpekcijskemu organu ne zdi noben problem ... Kakšen je potem smisel takšne inšpekcije?

feryz ::

Pimoz je izjavil:

Nihče ne ve, čemu to sploh služi, poturite jih pa vsem. Ker, baje, morajo biti na strani. Skupaj z glupimi obvestili.

Kakšno hill billy razmišljanje. Ker tebe ne zanima, ker ti ne razumeš, ker se ti nočeš naučit čemu nekaj služi, je pa zanič.
Če se s tem ukvarjaš, potem naredi statistiko, koliko strankam je sledenje življenjskega pomena. Pa ne mislim gugla and co. ampak Jožeta vodovodarja, ki si lasti spletno stran s piškotki.

Pimoz ::

Ne razumeš. Jože vodovodar ima lahko spletno stran s piškotki ampak mora mene obvestit zakaj jih rabi in me vprašat, če to hočem. Če tega noče, naj ima samo spletno stran, brez piškotkov. Ni na meni, da delam statistiko za Jožeta vodovodarja, ampak na njemu.

Vsekakor, vsak se naj sam odloci, mene edino zanima, kaj je to kej taksnega, saj smo pa vsi ljudje.
Ko pa s pomocjo googla najdemo pogresano osebo, pravo darilo za svoje ljubljene 10x hitreje, najdemo pedofila, potencialnega kriminalca, terorista pa tem istim ljudem z enim klikom omogocimo, da se z enim klikom se lazje skrijejo. Enako troli.

Začnemo lahko že pri pravici do pozabe. Soseda, ki je poznal mojo bivšo ženo, lahko zamenjam. Sliko na internetu na kateri sem z bivšo ženo pa ne. Ja internet je čudovito orodje za določene stvari in manj čudovito glede drugih. Vprašanje pa ni samo na tebi ali si se ti osebno pripravljen odpovedat določenim pravicam, ampak če smo se pripravljeni odpovedat kot grupa. In kdo si ti, da boš grubi vsiljeval svoja mnenja. Zato opt-in. Ti pa bi rad ne samo nasprotje, ki je opt-out ampak z besedami: če moraš zaradi preprostega življenja nekaj uporabit, pa tega nočeš, ker se moraš odpovedat pravici, kateri se nočeš, potem pa crkni.
Hvala :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

m0LN4r ::

Pimoz je izjavil:

Odpovedovanje zasebnosti, ker te zanjo ne skrbi je kot odpovedovanje svobodi govora, ker nimaš kaj povedat.
In če že tebe ne skrbi zasebnost, zakaj poskušaš še mene prisilit v to da me tudi ne bo. Opt-in je edina rešitev tega problema.
Internet je IMO javen, kot sprehod po mestu.
Ne mores ti to primerjati s tem, da te nekdo z dronom snema, ko si v kopalnici.

Ce te skrbi tako zelo za zasebost, se tudi v vsakdanjem zivljenju skrivas? Hodis po ulicah kjer te noben ne vidi? Hodis z masko naokoli? Skrivas registrsko tablico avta? Si odstranil ime na postnem nabiralniku in hisno stevilko?
Pa saj to so informacije s katerimi ze lahko ogromno izvem o tebi, ce hocem.

Pa tudi, ce bi, glih v tem je narava cloveka, bolj ko imas nekaj za skrivati, bolj vecas verjetnost in zanimanje v drugih, kaj imas za skrivati.
To je tist efekt, ko svercas regrat cez mejo, pa ce se bos skrival in zgledal sumljivo te bodo ustavli, ce pa das regrat v flaso, zravn dveh flas posusene bazilike in na sprednji zic, pa samo pomahajo, da lahko gres naprej.

Pimoz je izjavil:

Ne razumeš. Jože vodovodar ima lahko spletno stran s piškotki ampak mora mene obvestit zakaj jih rabi in me vprašat, če to hočem. Če tega noče, naj ima samo spletno stran, brez piškotkov. Ni na meni, da delam statistiko za Jožeta vodovodarja, ampak na njemu.
Ali pa enostavno ne gres na spletno stran Jozeta in poklices po telefonu Franca na zadnji strani Nedeljskega casopisa.

Sharing is caring.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

redomega ::

techfreak :) je izjavil:

GDPR zajema vse nacine identifikacije, in ni omejen na konkretne piskotke.


GDPR upravljavcu spletne strani dovoli obdelavo osebnih podatkov obiskovalcev brez njihove privolitve, če je to potrebno za dosego njegovih zakonitih ciljev (€€€) in obenem ne posega pretirano v pravice obiskovalcev. Plastično povedano to pomeni, da dovoli bolj ko ne vse običajne prakse na spletu.

Nekaj primerov teh praks:
- deset+ tracking networkov na eni strani, od katerih vsak naprej podatke prodaja komurkoli se mu pač zdi smiselno
- real-time bidding model odločanja o prikazovanju oglasov ("živijo oglaševalska omrežja, tukaj imamo osebo tega in tega spola, staro toliko in toliko, s temi in temi interesi, takimi in takimi dohodki, ki je že obiskala te in te spletne strani ... kdo od vas da več za prikaz oglasa .. hitro hitro, še 2 milisekundi .. odlično, še en oglas za čevlje, kdo bi si mislil!")
- zajem tvojega mobilnega oglaševalskega identifikatorja za bolj dosledno sledenje po ostalih straneh v isti mreži
- vodenje statistik tvojega branja drugih medijev, zaradi izdelave nacionalne raziskave branosti

GDPR je strašno pro-business.

feryz ::

Pimoz je izjavil:

Ne razumeš. Jože vodovodar ima lahko spletno stran s piškotki ampak mora mene obvestit zakaj jih rabi in me vprašat, če to hočem. Če tega noče, naj ima samo spletno stran, brez piškotkov. Ni na meni, da delam statistiko za Jožeta vodovodarja, ampak na njemu.
Gre za to, da jih ima gor! On nima pojma, kaj sploh to je. Zgolj naročil je spletno stran pri najboljšem IT-jevcu na svetu (vsaj enkrat tedensko me pokliče eden izmed njih).
In ta mu jih je prodal skupaj s spletno stranjo. Dodana vrednost. Ki jo nihče ne rabi. Važno da jo je plačal.

Hypathia ::

m0LN4r je izjavil:

Se bolj enostavno, boli mene kurac, ce oni vejo za moje vzorce, dokler me ne ovirajo pri tem kaj delam.
Ce njih zanima, da si vsako jutro nardim kavo in grem v pekarno po rogljicek, potem si ga pa zdrkam na spodnje perilo na amazonu, me pac boli patak, nimam nic za skrivat.
Saj nudisti vejo o cem govorim, zero fucks given. To pretiravanje o "zasebnosti" nas dela samo bolj asocialne med sabo in Karen iz nas, kam to vodi nevem, ampak v dobro sigurno ne, da se folk zapira v svoje bajte, spuscajo rolete, ker nevem jih je sram? Cesa? Cloveskosti?
Midva poleti seksama vcasih pri odprtem oknu, pa boli mene k. ce je nekdo tako pokvarjen, da bo ta pokvarjen seks gledal, a ves kaj mislim.

Po drugi strani ste pa veseli, ce zna algoritem na podlagi vasih vzorcev ugotoviti (npr.) katerih vitaminov ti manjka, v zdravstvo pocas tudi katere bolezni bos z zelo veliko verjetnostjo fasal pri doloceni starosti, kaj je narobe s tem, da ce kupis luc za kamero, pa ti zraven predlaga najboljse ocenjeni mikrofon? Kdo pa ma cas iti cez celotno ponudbo in prebrati vse ocene dandanes?

Ja, samo kaj pa analitika. Meni se zdi fajno, da kot lastnik neke spletne strani vem, kakšen imam obisk, narašča, so kakšni trendi itd.
Ja sej, zadeva gre z roko v roki. Ljudje hocejo "boljse" spletne strani, potem je treba tudi dobiti feedback in statistiko od nekod, kaj in zakaj funkcionira ali pa ne.

To je razlika, med tem ko delas nekaj nekomu po meri ali pa nardis po svojem okusu in prepricujes druge, da je to to.

PS:
Pac jaz te ko pretiravajo glede tega mecem v isti kos kot antivaxerje, paranoike, panicarje, teoretike zarot in 5g tinfojlerje. Niso nic drugacni, ampak gledajo samo na svojo sveto rit. S takim si postelje/sobe/stanovanja/hise/parcele/ ne mores delit, taksni so za na samotni otok.

Eksibicionisti se odpovejte zasebnosti v lastnem imenu, ostalim pa pustite, da se odločimo sami, predvsem pa imamo pravico biti o vsem informirani in imeti dejansko izbiro.

49106 ::

Zasebnosti nimaš, ker je en bilderček na forumu objavil posnetke treninga, zdaj pa misli, da je reinkarnacija Josepha Goebbelsa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

techfreak :) ::

redomega je izjavil:

Nekaj primerov teh praks:
- deset+ tracking networkov na eni strani, od katerih vsak naprej podatke prodaja komurkoli se mu pač zdi smiselno
- real-time bidding model odločanja o prikazovanju oglasov ("živijo oglaševalska omrežja, tukaj imamo osebo tega in tega spola, staro toliko in toliko, s temi in temi interesi, takimi in takimi dohodki, ki je že obiskala te in te spletne strani ... kdo od vas da več za prikaz oglasa .. hitro hitro, še 2 milisekundi .. odlično, še en oglas za čevlje, kdo bi si mislil!")
- zajem tvojega mobilnega oglaševalskega identifikatorja za bolj dosledno sledenje po ostalih straneh v isti mreži
- vodenje statistik tvojega branja drugih medijev, zaradi izdelave nacionalne raziskave branosti

GDPR je strašno pro-business.
[citation needed]

Po vseh meni znanih podatkih, je za vse zgoraj nastete primere potrebno eksplicitno dovoljenje za sledenje.

m0LN4r ::

Eksibicionisti se odpovejte zasebnosti v lastnem imenu, ostalim pa pustite, da se odločimo sami, predvsem pa imamo pravico biti o vsem informirani in imeti dejansko izbiro.
Pa bi prebrala naprej, kjer sem napisal, da s tem ni problema, ampak me hkrati zanima tudi kak realen konkreten primer zakaj vas to moti. To da pa imas ime na nabiralniku, hisno stevilko na bajti, reg. tablico razkazujes v javnosti, hodis brez maske po ulici, da te ja vsi vidijo, pa ni problem. To da se pa lahko potencialni kriminalec enako dobro skriva, tudi podpirate.
A ko gres cez blagajno tudi skrivas izdelke na traku pred kamerami?

Sprasujem, ker hocem razumet, zakaj tako razmisljate na internetu tako ekstremno, pa ima v bistvu to spioniranje manj slabih posledic, kot ce te postar zasleduje kdaj si doma in kdaj nisi, kako velike in od koga narocas pakete. Lahko bi jih se odprl in nazaj zalepil, pa bi vedel kaj kupujes.

Dvojna merila much?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Pimoz ::

Ali pa enostavno ne gres na spletno stran Jozeta in poklices po telefonu Franca na zadnji strani Nedeljskega casopisa.

Gre za to, da jih ima gor! On nima pojma, kaj sploh to je. Zgolj naročil je spletno stran pri najboljšem IT-jevcu na svetu (vsaj enkrat tedensko me pokliče eden izmed njih).
In ta mu jih je prodal skupaj s spletno stranjo. Dodana vrednost. Ki jo nihče ne rabi. Važno da jo je plačal.

Sem jaz kriv, če Jože vodovodar ni sposoben poskrbeti za lastno spletno stran? Za biznis katerega plačnik je bil?
Resnično moraš začeti z razumevanjem, da gre pri spletnih straneh za past. Jaz grem z zaupanjem na spletno stran Jožeta vodovodarja, in še predno imam možnost odločitve, kaj se bo s podatki o meni počelo, se z njimi že nekaj počne. Imam pravico, do obvestila in odobritve.

Internet je IMO javen, kot sprehod po mestu.
Ne mores ti to primerjati s tem, da te nekdo z dronom snema, ko si v kopalnici.

Anonimnost sprehoda po mestu je popolnoma na drugem nivoju, kot anonimnost sprehoda po internetu. Ne primerjaj nečesa, kar ima npr. permanentni spomin z nečim, ki ga nima. In, če v mestu pokažem svoj obraz, to ne pomeni, da ti bom zaupal svoje ime. Ali pa iz kod sem prišel. Ali pa kam grem. Ali pa kaj mi je na tebi všeč. Enostavno ne želim dati teh podatkov. Tako, da je tvoja primerjava iz trte zvita.

Če sexaš pri odprtem oknu in te to ne moti je to tvoj problem. Ne pričakuj pa, da rabim tudi jaz početi enako. Zanima me pa tudi kaj boš rekel, ko boš recimo ugotovil, da si se razkazoval mladoletni osebi pri sosedih? Je sama kriva ker je gledala ane? Tku mladu pa tku packastu!

m0LN4r ::

Sem jaz kriv, če Jože vodovodar ni sposoben poskrbeti za lastno spletno stran?
Saj ne skrbi joze, joze placuje ekspertu, da za to skrbi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

49106 ::

m0LN4r je izjavil:



kot ce te postar zasleduje kdaj si doma in kdaj nisi, kako velike in od koga narocas pakete. Lahko bi jih se odprl in nazaj zalepil, pa bi vedel kaj kupujes.


WTF? Kakšne analogije vlečeš, mudel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

m0LN4r ::

Anonimnost sprehoda po mestu je popolnoma na drugem nivoju, kot anonimnost sprehoda po internetu. Ne primerjaj nečesa, kar ima npr. permanentni spomin z nečim, ki ga nima. In, če v mestu pokažem svoj obraz, to ne pomeni, da ti bom zaupal svoje ime. Ali pa iz kod sem prišel. Ali pa kam grem. Ali pa kaj mi je na tebi všeč. Enostavno ne želim dati teh podatkov. Tako, da je tvoja primerjava iz trte zvita.
Pa te informacije potegnes ven iz ljudi z enim prank calom ali pa ce obstaja interes z opazovanjem.
Kak je ze tisto, ko roparji tocno vejo kdaj te ni doma, se pred casom interneta pa to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

49106 ::

m0LN4r je izjavil:


Pa te informacije potegnes ven iz ljudi z enim prank calom ali pa ce obstaja interes z opazovanjem.
Kak je ze tisto, ko roparji tocno vejo kdaj te ni doma, se pred casom interneta pa to.


Še bolj neumna analogija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

m0LN4r ::

Ne pričakuj pa, da rabim tudi jaz početi enako.
Kdo ti pa preprecuje, da delas nasprotno? Zapri svoje okno in spusti roleto, ne zahtevaj pa, da moramo vsi zapirati okna in spuscati rolete. Potem imam lahko kr zid namesto oken.

49106 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Pa te informacije potegnes ven iz ljudi z enim prank calom ali pa ce obstaja interes z opazovanjem.
Kak je ze tisto, ko roparji tocno vejo kdaj te ni doma, se pred casom interneta pa to.


Še bolj neumna analogija.
Pa naj bo, na sreco smo imeli zelo dobro predavanje na temo, kako se je zbiralo podatke pred casom interneta, ampak so ocitno ljudje to ze vse pozabili in mislijo da tega ni vec.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Pimoz ::

Saj ne skrbi joze, joze placuje ekspertu, da za to skrbi.

Jaz ne mislim odgovarjat s svojimi pravicami za nesposobnost Jožeta in njegovih izvajalcev. Zakaj prenašaš name nekaj pri čemer nimam ničesar. Nisem naročil, nisem plačal, nič.

Pa te informacije potegnes ven iz ljudi z enim prank calom ali pa ce obstaja interes z opazovanjem.

Ampak imam izbiro. Lahko povem ali ne. Pri internetu, kakršnega predlagaš ti je nimam. Razen to, da ga ne uporabljam. Kar je pa isto kot sem prej napisal: ali se boš odpovedal določeni pravici ali pa crkni.

To da pa imas ime na nabiralniku, hisno stevilko na bajti, reg. tablico razkazujes v javnosti, hodis brez maske po ulici, da te ja vsi vidijo, pa ni problem.

Naštel si podatke, ki se ne štejejo za osebne podatke. Razen to, da vsi vidijo moj obraz. Napisal si vidijo ne snemajo. Ker potem so popolnoma drugačna pravila v igri.
To da se pa lahko potencialni kriminalec enako dobro skriva, tudi podpirate.

Ja. Ker mislim, da moramo biti boljši kot kriminalci. Zakaj ne bi drugače vsakega pregledali ob izhodu iz trgovine, saj vendar vsak lahko krade. In kastrirajmo vse moške, saj so vendar vsi lahko posiljevalci. Prepovejmo vse nože, tudi tistega za kruh, saj se je v zgodovini z njimi zgodilo že toliko umorov...
Sprasujem, ker hocem razumet, zakaj tako razmisljate na internetu tako ekstremno, pa ima v bistvu to spioniranje manj slabih posledic, kot ce te postar zasleduje kdaj si doma in kdaj nisi, kako velike in od koga narocas pakete. Lahko bi jih se odprl in nazaj zalepil, pa bi vedel kaj kupujes.

Poštar je za to kazensko odgovoren. Najbrž nimaš problema s tem, da imaš denar na banki? No oni tudi lahko ta denar ukradejo s tvojega računa. Pa ga ne.

Kdo ti pa preprecuje, da delas nasprotno? Zapri svoje okno in spusti roleto, ne zahtevaj pa, da moramo vsi zapirati okna in spuscati rolete. Potem imam lahko kr zid namesto oken.

Jaz pravim, da imamo vsi pravico do oken in rolet. Ti pa praviš, da mormo met vsi lukno v spalnico. Jaz pravim Opt-In glede oken in rolet. Ti praviš kako si drzneš kogarkoli vprašat, če hoče okno ali roleto.
Poleg tega, da je pri tvojem načinu še to, da z mano prisilno deliš nekaj, kar si res ne želim vidit. Ampak ok bom preživel. Še vedno me zanima kakšno imaš mnenje, ko boš svoje aktivnosti delil z mladoletnikom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

m0LN4r ::

Aja ti bi imel jozetove storitve, ampak bos ti njemu komandiral, kako priti do njega. Pokvarjen svet.

Si ze slisal izraz "lurker"?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Ti pa praviš, da mormo met vsi lukno v spalnico.
Ne recem, se enkrat, pokazi kje. Ne obracaj besed. Ti hoces, da naj se jaz zapiram, ker ti ne mores kontrolirati kam zijas.
da z mano prisilno deliš nekaj, kar si res ne želim vidit.
Kako ves, da ne zelis? Potem usmerjaj pogled do roba tvoje parcele, naprej itak ni tvoje, kaj zijas prek. A ves, konsenz je neumen iz obeh strani.
ko boš svoje aktivnosti delil z mladoletnikom?
Najprej si razscisti kaj deliti sploh je, ker to ni isto kot kazati. Slucajno pogledati pa tudi ne obstaja.
Al gledas al ne, o tem lahko 100% sam odlocas kam bos gledal.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Pimoz ::

Pa te informacije potegnes ven iz ljudi z enim prank calom ali pa ce obstaja interes z opazovanjem.
Kak je ze tisto, ko roparji tocno vejo kdaj te ni doma, se pred casom interneta pa to.

Mi je všeč, da si vzpostavil povezavo med nadzorom in kriminalci.

Aja ti bi imel jozetove storitve, ampak bos ti njemu komandiral, kako priti do njega. Pokvarjen svet.

Si ze slisal izraz "lurker"?

Imel bi Jožetove vodovodne storitve, ki mu jih bom pošteno plačal, nikjer na računu pa ni specificirano, da je plačilo poleg denarja tud v informacijah iz katere spletne strani sem našel njegovo, koliko časa sem v njo buljil, kam točno sem kliknil, kateri brskalnik uporabljam s katerimi extensioni, kateri jezik uporabljam na računalniku, v katerem časovnem pasu se nahajam, če naštejem samo osnove.
Lurker? Niti slučajno. Lurker je kvečjemu Jože ker od mene hoče stvari, za katere ni pripravljen plačat, niti me za njih ni vprašal. Če je glede tega neveden, to ni opravičilo, ampak nesposobnost.

Ne recem, se enkrat, pokazi kje. Ne obracaj besed. Ti hoces, da naj se jaz zapiram, ker ti ne mores kontrolirati kam zijas.

Ne jaz hočem, da imamo vsi izbiro pri kontroliranju zijal.

Najprej si razscisti kaj deliti sploh je, ker to ni isto kot kazati. Slucajno pogledati pa tudi ne obstaja.
Al gledas al ne, o tem lahko 100% sam odlocas kam bos gledal.

Ta tvoj argument gre super skupaj z ZJRM, 7. člen, 3. odstavek. Saj boš našel ane :)? Konec koncev je kriv tisti, ki gleda in ne tisti, ki se razkazuje.

Kako ves, da ne zelis?

Vem. Za sebe res lahko rečem da vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

gus5 ::

Slovenija v celoti obupala nad nadziranjem rabe piškotkov
Državljani obupali nad suverenostjo (institucij) javne oblasti, ki ne obvlada(jo) niti j***nih piškotkov.
;(

m0LN4r ::

Vem. Za sebe res lahko rečem, da vem.
Torej si pogledal, ker drugace nebi vedel.

Pa poskusimo drugace. Spletna stran je moja, je moje lastnina, ki si jo ti lahko ogledas, ker ti to jaz dovolim. Enako kot ti dovolim, da lahko vstopis na moje dvorisce in si ogledas moje vrtne palcke in vrtnice.
Ti si pa obiskovalec in hoces hoditi po mojem dvoriscu in gledati kakor to tebi pase. Ti bi rad hodil po mojem dvoriscu, brez tega da bi jaz vedel, da po njem hodis.

Jaz vidim resitev samo v tem, da ko pac ne sprejmes piskotkov, da bi bilo edino fer, da se temu obiskovalcu spletna stran enostavno ne prikaze. Pa naj hodi drugam na dvorisce, si palcke ogledovat.

Nekoc, ce se s hisnimi pravili nisi strinjal so te enostavno vrgli ven.

da je plačilo poleg denarja tud v informacijah iz katere spletne strani sem našel njegovo, koliko časa sem v njo buljil, kam točno sem kliknil, kateri brskalnik uporabljam s katerimi extensioni, kateri jezik uporabljam na računalniku, v katerem časovnem pasu se nahajam, če naštejem samo osnove.
Saj pa te za obiskovanje mojega dvorisca in ogledovanje nihce ni pokasiral, kaj mutis. Lahko hodis po njem kolko hoces, ce ne kupis nic, ne placas nic. Ce se pa ne strinjas s tem, da te jaz "opazujem" katere palcke si si ogledal, pa sploh ne vstopaj in the first place, ker kot receno, dvorisce ni tvoje in ne bos ti meni govoril, kako bi ti rad hodil po njem.

PS:
Tvoja izbira je 100% na tvoji strani ali bos vstopil ali ne, zato pa pravim, da ce se s piskotki ne strinjas ali z zbiranjem podatkov, se ti spletna stran naj sploh ne pokaze. Izbiral si ti, odlocal si ti ali bos si ogledaval lastnino drugega.
Ampak ne to ni dovolj, ti bi seveda rad sel not, ampak tako da nebi vedli nic o tebi kaj tam delas. Pol pa hodi drugje, kjer jih to ne zanima.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

49106 ::

A sploh veš, da ti grozi kazen, če se nag razkazuješ javnosti, čeprav to počneš doma pred oknom.

(Dajte pobrisat te analogije molnarja, ker nimajo ne glave ne repa.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenija v celoti obupala nad nadziranjem rabe piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8914430 (9590) zmaugy
»

Slovenija medtem za nekaj časa nehala nadzirati rabo piškotkov

Oddelek: Novice / NWO
255393 (3600) MrStein
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca glede rabe piškotkov so se že ustalile (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5215646 (12864) slitkx
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (2)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4414893 (11533) MrStein
»

Še ena nova dobra praksa: Informacijski pooblaščenec opušča ti. kavč inšpekcije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5022281 (18989) Saul Goodman

Več podobnih tem