» »

Kateri trdi disk kupiti HDD

Kateri trdi disk kupiti HDD

rsroki ::

Pozdravljeni,
že nekaj časa se praskam po glavi kateri trdi disk HDD naj kupim za splošno domačo rabo (malo video, malo igre..ipd). Nekaj časa sem razmišljal celo o zunanjem disku, amapak sem na koncu ugotovil, da ga v bistvu sploh ne rabim. Po zadnjih ogledih na spletu se odločam med
- WD Blue 4 TB na tej strani https://anni.si/trdi-diski/trdi-disk-35...
- Toshiba X300 4 TB https://anni.si/trdi-diski/trdi-disk-35...
- Toshiba P300 3 TB https://anni.si/trdi-diski/trdi-disk-35...

Znamke Seagate se namenoma izogibam (čeprav bi naj Toshibo delal ravno Seagate), ker edini diski, ki so mi kdaj crknili so bili ravno od njih (2x). V dilemi sem tudi zato ker naši spletni prodajalci navajajo precej pomešane podatke, tako da včasih nisi prepričani o verodostojnosti le-teh (sicer zgornji spletni strani dokaj zaupam). Ne najdem nikjer razlage kaj je boljše, da eni ponujajo npr. WD Blue 4TB z 64MB predpomnilnika, drugi pa ta istega z 256MB - novejši model in logika več je boljše ? In kako je kaj z Toshibo ? Ima kdo izkušnje ? So zanesljivi..glasni...?

P.S. SSD diske trenutno še ne gledam, ker so zame še malce predragi, pravtako tudi WD black serije ne...ni vredno tega denarja.

Prosim za kakšen nasvet oz. vaše izkušnje.:D
rsroki

Han ::

Predvsem se najprej prepričaj, da je CMR, ne SMR.

geizhals.eu

rsroki ::

Han je izjavil:

Predvsem se najprej prepričaj, da je CMR, ne SMR.

geizhals.eu


.. ja to sem nekje našel da baje WD eni imajo, drugi pa nimajo CMR (tale baje po navedbah WD-ja baje ima CMR), za Toshibo pa nikjer ne najdem..naši trgovci pa o tem ne pišejo..;(
rsroki

rsroki ::

rsroki je izjavil:

Han je izjavil:

Predvsem se najprej prepričaj, da je CMR, ne SMR.

geizhals.eu


.. ja to sem nekje našel da baje WD eni imajo, drugi pa nimajo CMR (tale baje po navedbah WD-ja baje ima SMR..tako da ne pride v poštev :(), za Toshibo pa nikjer ne najdem..naši trgovci pa o tem ne pišejo..;(
rsroki

Han ::

Han ::

Zgoraj so vsi disk 4TB.

3TB Toshiba P300 je CMR:
https://geizhals.eu/toshiba-p300-high-p...

rsroki ::

Han je izjavil:

Zgoraj so vsi disk 4TB.

3TB Toshiba P300 je CMR:
https://geizhals.eu/toshiba-p300-high-p...

Hvala za za vse informacije... po logiki se bom verjetno odločil za CMR trdi disk, saj bo verjetno najbolj šlo skupaj z obstoječim vgrajenim trdim diskom (wd blue 1 TB star 2 leti), če to sploh ima kaj vpliva na celotni PC.. edino kar me bega je odločitev med WD in Toshiba🤔
rsroki

sulaco ::

Kateri tip HDD-ja (cmr/smr) vzeti, ki bo samo za torente gor (ne arhivski)??

kixs ::

CMR, seveda.

Miha 333 ::

Trije od 4 Toshiba P300 so mi v zadnjem letu odpovedali znotraj garancije, tako da odsvetujem.

sulaco ::

kixs: v katerem primeru se pa kupi SMR disk? Kakor razumem primerjave na netu je to kao neka nova tehnologija, kjer se špara, al kako?

kixs ::

SMR naceloma ne bi kupil. Razen za dobro ceno in ce imas tak namen. Namen je arhiviranje podatkov - skopiras gor, das v Offline in pozabis. Za dnevno uporabo samo SSD in CMR diski.

---

Sem imel pred nekaj leti samo WD Green 2TB - recimo 10 kosov - verjetno vec. Kupljeni okoli leta 2009/2010. Vsi so delali BP.

Danes imam vecinoma WD in Seagate - en 8TB SMR in par Toshib X300 in S300 Pro.

1x 2TB
1x 3TB
4x 4TB
4x 6TB
5x 8TB

Diskov manjsih od 1TB nisem stel :lol:

Han ::

SMR kupiš samo v primeru, ko imaš malo denarja, veliko časa in dobre živce. :P

6151 ::

rsroki je izjavil:

Han je izjavil:

Zgoraj so vsi disk 4TB.

3TB Toshiba P300 je CMR:
https://geizhals.eu/toshiba-p300-high-p...

Hvala za za vse informacije... po logiki se bom verjetno odločil za CMR trdi disk, saj bo verjetno najbolj šlo skupaj z obstoječim vgrajenim trdim diskom (wd blue 1 TB star 2 leti), če to sploh ima kaj vpliva na celotni PC.. edino kar me bega je odločitev med WD in Toshiba🤔


tale je glasen kot hudič, priporočam 5400
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Han ::

Dobra in nekoliko manj glasna 4TB diska sta WD Blue WD40EZRZ in Seagate IronWolf ST4000VN008.

rsroki ::

.. sem se odločil za nakup WD Blue 4TB 3,5 SATA3 64MB 5400obr/min (WD40EZRZ) pa bomo videli.. "Han" posebej hvala tebi za pomoč + ostalim za svoja mnenja in predloge.
rsroki

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rsroki ()

B34ST ::

Dobro da nisi vzel Toshiba X300, ker sem za en dan ali dva prepozno videl tole temo. Ta disk je pa res glasen kot hudič. Kar sem pa prebiral je vsaj kvaliteten.
Tako da jaz imam 2 4TB sedaj za backup. Vedno dam v postajo (clone, za 2 diska) enega WD40EZRZ in enega X300 in nove stvari skopiram na oba.

P300 ni tako hudo glasen, je pa glasnejši kot WD40EZRZ, ker je še vedno 7200rpm. Oba sta ok, dosti drugega itak ni, tihi 1TB diski pa sedaj tako ne pridejo več v poštev, ker že SSD dobiš 2TB.
Sam imam v računalniku še 2 WD40EZRZ. Še vedno se čuti vibracije/brnjenje, če daš roko na stranico, ampak lepo enakomerno brni, ne v presledkih. Slišno je pa to bolj ne kot ja. Jaz itak rabim samo še 3 mesece prišparat po 270EUR in grem v nakup še drugega 870 QVO 8TB, da se končno losam HDD-jev vsaj v ohišju.

SMR so itak edini vredni omembe Seagate ST8000DM004 8TB, zaradi res dobrega P/P. S 4TB in 6TB se ni vredno ukvarjat.
Jaz imam 4 omenjene modele. Eden je pri 5,7 od 7,27 TiB dobil polno bad sectorjev, tega moram še rešit. Ampak problem tukaj je, da ne samo da ne bom zaupal več temu disku, potem ne moreš zaupati niti ostalim trem, ker so lahko vsi pokvarljivi.
Drugače je pa glavni problem 30 MB/s write. Ampak zadnjič se spomnim da je zapisoval neprestano s 100 MB/s, pa sem zapisoval sigurno vsaj 1 TB. To moram preverit ko pridem domov, se da pogledat po datumih ustvarjenih datotek.

Miha 333 je izjavil:

Trije od 4 Toshiba P300 so mi v zadnjem letu odpovedali znotraj garancije, tako da odsvetujem.

Lahko da, ampak teh imam jaz polno, vsaj 10, in ne bi trdil da so pokvarljivi. Pokvari se lahko vsak disk, ampak Toshiba P300 in X300 so sigurno kvalitetni, bi upal stavit da bolj kot WD40EZRZ.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

B34ST ::

Sem vedel da mi bo zmanjkalo edit časa, tako da še enkrat o SMR.

SMR so itak edini vredni omembe Seagate ST8000DM004 8TB, zaradi res dobrega P/P. S 4TB in 6TB se ni vredno ukvarjat.
Jaz imam 4 omenjene modele. Eden je pri 5,7 od 7,27 TiB dobil polno bad sectorjev, čeprav se nisem zadel vanj ali kaj podobnega, tega moram še rešit. Ampak problem tukaj je, da ne samo da ne bom zaupal več temu disku, potem ne moreš zaupati niti ostalim trem, ker so lahko vsi pokvarljivi.
Drugače je pa glavni problem 30 MB/s write. Ampak zadnjič se spomnim da je zapisoval neprestano s 100 MB/s, pa sem zapisoval sigurno vsaj 1 TB. To moram preverit ko pridem domov, se da pogledat po datumih ustvarjenih datotek. Na koncu mislim da je bilo bolj 50-60 MB/s.
Res pa da je bila razlika, da je bil disk že zunaj. Možno da preko USB dela bolje. Ampak vse to moram še raziskat ob prvi priliki. Zdaj bo sicer dopust, ampak pri računalniku se lahko itak vedno spomniš nekaj delat, tako da bom probal to hitro dati skozi.
Noter v računalniku pa lahko zatrdim, da je povprečje 30 MB/s, prej 28 MB/s, tako na P67 kot Z490 plošči.

Pa X300 4TB je še bolj glasen kot 16TB. 16TB drugače res močno nabija sem in tja, ampak med tem je pa tišji.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

Gogo ::

Si bom kar tole temo izposodil.8-)
My NAS DS Synology mi pravi tole:
[img]https://i.imgur.com/cIiTon3.png[/img]
Moram nujno zamenjati disk?
Kakšne pripombe na https://anni.si/trdi-diski/trdi-disk-35...?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

Han ::

SMART javlja povečano število slabih sektorjev. Če imaš varnostno kopijo, vzemi disk ven in ga stestiraj / formatiraj s proizvajalčevim programom. Le tako boš vedel, ali gre za pravi ali lažni alarm.

Ogledani WD je SMR, kar za NAS ni priporočljivo.

Gogo ::

Thx za obvestilo. Par postov višje predlagaš drug wb blue.Bom kar tistega vzel.
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

Vuli ::

WD xxxEZAZ so SMR, EZRZ so CMR. maš vse na spletni strani našpisano.

CMR
WD5000AZLX (500GB)
WD5000AZRZ (500GB)
WD10EZRZ (1TB)
WD10EZEX (1TB)
WD20EZRZ (2TB)
WD30EZRZ (3TB)
WD40EZRZ (4TB)
WD60EZRZ (6TB)

SMR
WD20EZAZ (2TB)
WD60EZAZ (6TB)
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

kuglvinkl ::

Na Amazonu je Seagate Skyhawk AI 8TB 7.2K 3.5" SATA 3 Years 153 evrov. Je bil tudi 133. Ce kdo rabi CMR za cold storage.
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zunanji disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9711175 (2083) Rias Gremory
»

Trdi diski velikosti 4 TB imajo vsi večinoma hitrost samo 5400 RPM?

Oddelek: Kaj kupiti
261211 (848) bluefish
»

Ugotoviti ali ima disk SMR?

Oddelek: Strojna oprema
456298 (2860) B34ST
»

Trdi diski 2019 - število plošč (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5810029 (5916) GR2
»

Čudno delovanje novega trdega diska (Toshiba P300 4TB))

Oddelek: Pomoč in nasveti
72291 (1652) st12

Več podobnih tem