» »

Dopust v IT

Dopust v IT

Temo vidijo: vsi

mcfri ::

Obstaja tema o plačah v IT, pa se mi zdi smiselno, da bi načeli še eno o dopustih.

Ravno sem v situaciji, ko bi potencialno zamenjal službo, zataknilo pa se ni pri denarju, pač pa pri dopustu. Ponujen je namreč zakonski minimum - 20dni, brez dodatkov z možnostjo dodatnih "podarjenih" dni s strani nadrejenega, če se tako odloči. Svojo odločitev utemeljujejo s tem, da je pri njih dopust dejansko dopust (tisti čas si odklopljen in ne rabiš nič, tudi oni naj ne bi nič komunicirali s tabo). Trenutno imam kar precej več dopusta (26dni), ki sicer ni čisti odklop...samo vseeno je 6 dni kar veliko, tudi če to pomeni, da vsake toliko na WCju preverim maile.

Kakšne so vaše izkušnje? Kakšne so dolžine dopustov?

Hvala.

kr?en ::

A ni 20 dni zakonska osnova + dodatki na delovno dobo (+ se kaki otroci ipd.)?

PrimoZ_ ::

mcfri je izjavil:

Obstaja tema o plačah v IT, pa se mi zdi smiselno, da bi načeli še eno o dopustih.

Ravno sem v situaciji, ko bi potencialno zamenjal službo, zataknilo pa se ni pri denarju, pač pa pri dopustu. Ponujen je namreč zakonski minimum - 20dni, brez dodatkov z možnostjo dodatnih "podarjenih" dni s strani nadrejenega, če se tako odloči. Svojo odločitev utemeljujejo s tem, da je pri njih dopust dejansko dopust (tisti čas si odklopljen in ne rabiš nič, tudi oni naj ne bi nič komunicirali s tabo). Trenutno imam kar precej več dopusta (26dni), ki sicer ni čisti odklop...samo vseeno je 6 dni kar veliko, tudi če to pomeni, da vsake toliko na WCju preverim maile.

Kakšne so vaše izkušnje? Kakšne so dolžine dopustov?

Hvala.


20 dni je malo, zelo malo.
Premisli sam kaj drugega ti firma nudi v zameno ?

Sam sem začel z 25im dnevi dopusta v prvi firmi, trenutno v drugi jih imam 32. Ne predstavljam si da bi šel na 20.

Sicer pa kot pravijo, ko zmanjka dopusta je pa še 100 dni bolniške >:D

svecka ::

spet eno mutbarič podjetje ...v IT so najhujši samovšečni mutibarič sefi. Od brisanja ur, obveznih nadur, itd...vse sem že slišal.


Dodatni dnevi letnega dopusta

Že po ZDR-1 pripadajo poleg minimalnega števila dni letnega dopusta delavcu dodatni dnevi letnega dopusta, in sicer dodaten dan letnega dopusta za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let, in 3 dni dopusta, če je oseba starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro ali delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo skladno s predpisi, ki urejajo družinske prejemke. Drugi dodatni dnevi so odvisni od tega, ali jih vsebuje kolektivna pogodba dejavnosti, ki zavezuje delodajalca, ali pa interni akti delodajalca.

link_up ::

kako to mislis dopust v IT? Delaj remote, magar na morju...who cares. Pac delas 10% takrat. Saj si dober, se ti stvari ne postavijo kar pocez cez noc.
In and Out

sunshine403 ::

20dni je stvar po zakonu. Za vecino firm v IT kolektivne pogodbe ni (tista kolektivna pogodba za gospodarstvo je potekla kaksnih 10 let nazaj nove/obnovljene pa ni), tako da je izkljucno dopust po zakonu. Ce nimas otrok, ali nisi invalid, je pac 20dni... standard. Meni osebno je dopust neprimerno bolj pomemben kot 100 ali 200eur vec, sem pa vseeno na 20dnevih, s tem da dobim se naslednjih cca. 20-25dni z nadurami in/ali dezurstvom, tako da se zares nimam kaj za pritozevat. Brez tega, pa z 20dnevi dopusta definitivno ne bi slo in bi menjal sluzbo.

          ::

mcfri je izjavil:

Svojo odločitev utemeljujejo s tem, da je pri njih dopust dejansko dopust (tisti čas si odklopljen in ne rabiš nič, tudi oni naj ne bi nič komunicirali s tabo).


To je osnovna definicija dopusta! Firme, ki menijo, da jim moraš biti med dopustom stalno dosegljiv, se je za izogibati v velikem loku.

Sicer pa sam oceni, kaj ti pomeni teh 6 dni razlike v dopustu.

Baja ::

odgovor = if (razlika v plači / 6 dni) > XYZ ? 1:0

edino xyz bos moral sam definirati.

111111111111 ::

Jaz imam klasiko 20 dni + za otroke. Pri meni je odtehtala bližina dela in urnik po želji. Zmenili smo se da nimam dodatka na pripravljenost, ampak sem na razpolago med vikendi, če sem v domačem kraju. Nadure pišem sam, potne naloge sam.

Praktično imam popolno svobodo na šihtu, je pa res če je štala in trgovine ne morejo delat, sem pa prva bojna linija. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kunigunda ::

32 dni, neki delovna doba, neki tezavnost. Otroc so pa zal polnoletni :)

Mike_Rotch ::

Zadnje čase je neomejen dopust že kar standard pri remote firmah.

Smurf ::

Dobra tema, upam da je ne bodo klasicni troli unicili.

Sam sem pred leti naredil malce researcha na Slovenskem IT podrocju (ne nekaj profesionalnega, zgolj sel sem na kavo z ljudm iz razlicnih firm). Se mi zdi, da je kar se tega tice res IT podrocje na slabsem (v primerjavi z recimo kaksnim javnim sektorjem). Mislim, da sem takrat prisel nekako do podatka, da je 80% firm imelo 25 ali manj dni dopusta pri poziciji programerja. Po drugi strani pa jih je ogromno dopuscalo tudi neplacan dopust (kar pomeni, da si lahko menjal denar za cas, kar tudi ni tako slabo). Moje osebne izkusnje pa so, da se lahko na razgovorih tudi marsikdaj pogajas koliko dni dopusta bos imel.

          ::

Z javnim sektorjem vendarle ne gre primerjati, tam so z dopustom bolj radodarni. Tako z rednim, kakor z drugimi oblikami, npr. študijskim. Kot pa pravi Smurf, tudi sam opažam, da so zaposleni v IZ firmah, kar se tiče dopusta, na slabšem od precej ostalih panog.

PrimoZ_ ::

No ja verjetno odvisno spet od urada/agencije/ministrstva/...
Kolega je mel na arnesu 25 dni, od tega je bila osnova 21, ostalo pa otroci, izobrazba, delovna doba.

Ni nek presežek.

elrado ::

20 dni, sploh nisem vedel da to obstaja v IT.
1. firma 24
2. firma 26
3. firma 1 leto 20, potem naprej 25
4. firma 30

Da bi imel samo 20 dni dopusta, mi je čisto premalo. Res je, da se zgodi da ga kako leto ne morem pokoristit, a čedalje bolj ugotavljam, da za pravi odklop potrebujem najman 3 tedne odklopa.

vrtn4r ::

Mislim da problem ni o dejanskem številu dni dopusta, temveč kaj to pove o sami firmi in tretiranju zaposlenih. Sam bi se v tvojem primeru že na daleč izognil, ampak vsakemu svoje.

Invictus ::

link_up je izjavil:

kako to mislis dopust v IT? Delaj remote, magar na morju...who cares. Pac delas 10% takrat. Saj si dober, se ti stvari ne postavijo kar pocez cez noc.

To sem jaz delal za Nemce...

14 dni "dopusta", celo nekaj naredil, drugače pa samo par sestankov in kopanje...

Žal nimam več tako službe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

darkolord ::

Kot pri vsaki zadevi sta tukaj dve strani.

To, da ti firma da več dopusta, kot je zakonsko/pogodbeno minimalno, je v bistvu čisto enakovredno temu, da delaš za firmo več, kot je zakonsko/pogodbeno minimalno. Vsaj glede tega, koliko je kdo "fer".

Kako se pa dogovoriš in kako ti ustreza, to pa vsakemu svoje.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše dodatno/popoldansko delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8220952 (15596) Raptor F16
»

Top delodajalci

Oddelek: Loža
294237 (2426) Invictus
»

Obraten način iskanja zaposlitve

Oddelek: Loža
446386 (4593) miki2019
»

Letni dopust

Oddelek: Loža
214398 (3130) Alien123
»

2. januar: Dela prost dan? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27847408 (37351) Horejšio

Več podobnih tem