» »

prijava zacasnega bivalisca oz stalnega

prijava zacasnega bivalisca oz stalnega

helo ::

mi lahko kdo razloži postopek za prijavo zacasnega bivalisca, kaj vse moram narediti, kaj potrebujem, da ne hodim 3x na občino al kamorkoli je treba it. če bi imel npr. zacasno bivalisce v lj. kam grem, kaj potrebujem? verjetno bo kasneje to tudi stalno bivalisce, a zacel bi z zacasnim, razen če je kak razlog, da je bolje zacet z stalnim (V vsakem primeru bo to prej al slej stalno). zaenkrat bi prijavil zacasno, torej kaj kako kje ?
hvala

Invictus ::

Dobiš si certifikat in vse urediš preko eUprave.

Za začasno bivališče rabiš soglasje lastnika, ali najemno pogodbo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

rozman ::

Enkrat sem si šel prijavit začano prebivališče z pooblastilom, gor so bila napisana imena lastnikov, emšo, davčna, kraj bivanja, datum in podpis pa nek tekst, da ti dovolujejo, da si nastaviš začasno prebivališče na tem naslovu. Greš s tem na uprano enoto, oni preverijo, če podatki držijo in če so na tistem naslovu res ti lastniki. Skenirajo pooblastilo, potem ti pa še pravice preberejo in si gotov.
Če pa gre s tabo oseba, ki je lastnik hiše, se pa samo podpiše, spet slišiš pravice in je to to.

MIHAc27 ::

Rabiš samo najemno pogodbo (kjer mora biti točno razvidno, kje stanuješ) in osebno izkaznico, greš na kateri koli UE in je to to.
Ali prijaviš začasno ali stalno, je to dovolj. Da se tudi preko eUprave.

Če nimaš kakih otrok, ki bi potrebovali šolski prevoz, pa da sta začasni/stalni naslov druga občina, je vseeno kaj prijaviš.

Če nisi 100% da boš tukaj več let, priporočam začasni naslov, ker ti potem ni potrebno delati novih osebnih. Začasni naslov lahko prijaviš za 2 leti, tudi če imaš pogodbo samo za 1 mesec. Preden izteče prijava jo podaljšaš spet za 2 leti.

P.S.: Na moji pogodbi nikjer izrecno ne piše, da lastnik dovoljuje prijavo. Ker to ne rabi več pisat. Če imaš pogodbo se lahko prijaviš.

DePalmo ::

Ko boš šel na UE, imej s sabo še obrazec za pridobitev Sigence. Tega ne moreš oddati preko interneta ali pošte, moraš iti tja osebno, medtem ko za prijavo prebivališča lahko pooblastiš tretjo osebo.

Kaj potrebuješ? Eno ali drugo:
- soglasje lastnika (ga najdeš na internetu)
- najemno pogodbo
- ter (obvezno) obrazec za prijavo/odjavo prebivališča

Če se prijaviš za stalno, moraš menjati vse dokumente. Sam se odloči kaj se ti splača.

Ko boš imel Sigenco, boš to lahko urejal preko eUprave.

helo ::

kaj če je lastnik stanovanja (v drugi občini) oče? vseeno moram sklenit pogodbo z očetom? al je dovolj njegovo pisno soglasje?
če lahko elektronsko bi raje elektronsko.
najraje bi videl, da je po korakih
1.link
2.link
3.link do obrazca
4.link

ker mam občutek da bom kaj pozabil in se bom moral 2x vračati. pa ne bi rad v teh koronskih časih hodil preveč okoli. Najraje bi vse elektronsko opravil, tudi segenco itd.. že na pošti sem čakal 1.45min v vrsti zunaj na mrazu, da sem en paket prevzel..

3p ::

Invictus je izjavil:

Dobiš si certifikat in vse urediš preko eUprave.

Za začasno bivališče rabiš soglasje lastnika, ali najemno pogodbo.


Da, potrebuješ najemno pogodbo ali dovoljenje enega od solastnikov, če jih je več.

Naj dodam le še, da za prijavo stalnega prebivališča potrebuješ isto. (Ker vztrajno krožijo govorice, da rabiš poseben žegen lastnika.)

K0K0 ::

Če je lastnik oče ne komplicirajo. V mojem primeru za prijavo začasnega prebivališča v Lj. nisem potreboval najemne pogodbe. Lastnik stanovanja je oče. Na eupravi izpolniš obrazec in priložiš potdrilo, da ti oče dovoljuje da živiš na tem naslovu. Čez cca 10 dni dobiš pošto in zadeva je zaključena.
https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/...

helo ::

začasno bivališče imaš lahko le za 90dni? 3 mesece, če boš dalj tam prebival, je potrebno prijaviti stalno bivališče, je to res?

;-) ::

sedaj med korono traja zacasno dlje, koliko preveri

harvey ::

helo je izjavil:

začasno bivališče imaš lahko le za 90dni? 3 mesece, če boš dalj tam prebival, je potrebno prijaviti stalno bivališče, je to res?


Ne, če bivaš dlje kot 90 dni na drugem naslovu, si moraš urediti začasno prebivališče.

;-) je izjavil:

sedaj med korono traja zacasno dlje, koliko preveri

Med epidemijo se moraš odločiti na katerem naslovu boš prebival. Ne moreš kar skakati z naslova na naslov, kot se ti zahoče.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harvey ()

OrkAA ::

Pred kratkim sem prijavil zacasno bivalisce prek euprave.

Dovolj je bilo par klikov in upload najemne pogodbe, pa je bila stvar sprocesirana v roku ~3 dni.

Se pa zacasno prebivalisce prijavlja za 2 leti.

Invictus ::

helo je izjavil:

začasno bivališče imaš lahko le za 90dni? 3 mesece, če boš dalj tam prebival, je potrebno prijaviti stalno bivališče, je to res?

Meni piše 2 meseca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

;-) ::

harvey je izjavil:

helo je izjavil:

začasno bivališče imaš lahko le za 90dni? 3 mesece, če boš dalj tam prebival, je potrebno prijaviti stalno bivališče, je to res?


Ne, če bivaš dlje kot 90 dni na drugem naslovu, si moraš urediti začasno prebivališče.

;-) je izjavil:

sedaj med korono traja zacasno dlje, koliko preveri

Med epidemijo se moraš odločiti na katerem naslovu boš prebival. Ne moreš kar skakati z naslova na naslov, kot se ti zahoče.

Logično vedno je bilo tako da velja samo en naslov.

Smurf ::

Invictus je izjavil:

helo je izjavil:

začasno bivališče imaš lahko le za 90dni? 3 mesece, če boš dalj tam prebival, je potrebno prijaviti stalno bivališče, je to res?

Meni piše 2 meseca...

Kviz dneva.

Ali se Invictus tudi tokrat moti?

Ja se.

Pravilni odgovor je do 2 leti.

Invictus ::

Sem popravil na leto, pa očitno ni potegnil...

Moderatorji malo preveč že serjejo tukaj..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DePalmo ::

Tudi jaz imam v glavi da velja DO dve leti, lahko pa podaljšaš. Nisem se pa zanimal kdaj moraš prijaviti stalno, če na nekem naslovu živiš več kot 2 leti.

MIHAc27 ::

Do 2 leti, lahko se seveda prijaviš začasno tudi samo za 1 mesec oz. do izteka pogodbe, če ti paše.
Do kdaj je pogodba drugče na UE nima veze, samo da ni že potekla.

gozdar1 ::

V bistvu rabiš samo nek dokaz, da imaš pravico prebivat na tem naslovu. Torej dovoljenje lastnika, najemno pogodbo,..pa po 2 letih moraš podaljšat.

Argonavt ::

Kako je s prijavo začasnega, če sem lastnik stanovanja.. :) sliši se kot šala, a stanovanje se oddaja.

Kaj je bolje prijava začasnega na lastniško stanovanje, ki se oddaja ali staršem?

OrkAA ::

Na to ti pa ne moremo odgovorit dokler ne poves kaj bi rad dosegel s prijavo.

Bezukhoff ::

Argonavt je izjavil:

Kako je s prijavo začasnega, če sem lastnik stanovanja.. :) sliši se kot šala, a stanovanje se oddaja.

Kaj je bolje prijava začasnega na lastniško stanovanje, ki se oddaja ali staršem?


Karkoli ti paše, na upravni le povej kam bi rad prejemal uradno pošto, ali na začasni ali stalni naslov.

joze67 ::

Argonavt je izjavil:

Kako je s prijavo začasnega, če sem lastnik stanovanja.. :) sliši se kot šala, a stanovanje se oddaja.

Kaj je bolje prijava začasnega na lastniško stanovanje, ki se oddaja ali staršem?

Zakaj slaba šala? Stanovanje si oddal, torej je posest prenešena na najemnika in načeloma nimaš pravice bivati tam (brez netipičnih dogovorov). Če ne gre ravno za COVID-19 zvijače, pogledaš, kje (večinsko) spiš in se začasno prijaviš tam.

vito123 ::

Zdravo, obujam mrtvo temo, da ne odpiram nove za to vprašanje;

Malo več kot eno leto že živim kot podnajemnik v stanovanju in mi ni padlo na pamet, da moram prijavit začasno bivališče. Kaj bodo na UE rekli, če sedaj s tako zamudo (zakonski rok je 8 DNI po vselitvi) prijavim ta naslov in pošljem pogodbo iz katere je jasno razvidno, da sem tu že več kot leto dni? Ima kdo kako podobno izkušnjo?

Hvala!

user4683 ::

vito123 je izjavil:

Kaj bodo na UE rekli, če sedaj s tako zamudo (zakonski rok je 8 DNI po vselitvi) prijavim ta naslov in pošljem pogodbo iz katere je jasno razvidno, da sem tu že več kot leto dni

Čisto nič.

V-i-p ::

user4683 je izjavil:

vito123 je izjavil:

Kaj bodo na UE rekli, če sedaj s tako zamudo (zakonski rok je 8 DNI po vselitvi) prijavim ta naslov in pošljem pogodbo iz katere je jasno razvidno, da sem tu že več kot leto dni

Čisto nič.
Točno tako, manj kot nič, brez skrbi.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

DePalmo ::

Pa imam še jaz eno vprašanje. Obstaja opcija da se bom preselil v stanovanje kjer bo pogodba sklenjena za pet let. Ali lahko prebivam teh pet let prijavljen samo preko začasnega naslova? Ali moram obvezno prijaviti stalni naslov in posledično menjati vse dokumente in obvestiti vsa podjetja, kjer imam naročene storitve?

kloko ::

DePalmo, nič ni treba, nihče te ne bo preverjal in preganjal, razen če se greš kakšne skrivalnice z uradnimi organi.

Baja ::

če ne rabiš začasnega naslova zaradi kaksne uradne zadeve, je čisto vseeno ali imaš začasni nasov ali ne. jaz živim že 20+ let izven stalnega naslova, pa sem doslej prijavil začasno prebivališče le enkrat (ko nas je naša vrla država zaprla v občine, pa nisem hotel biti izgnan :D).

drugače so mi tudi že policaji ob kakšni nočni kontroli rekli, da sem daleč od doma :) sem pojasnil da ne, da imam najeto stanovanje, pa se noben ni niti spomnil, da bi po kakem začasnem vprašo. tako, da Brez skrbi.

blink ::

A za stalni naslov v tujini so tudi potrebna kaksna dokazila kot pri stalnem prebivaliscu v SLO? Opazam, da razlikujejo med "naslov v tujini" in "prebivalisce v SLO", torej formalno ne obstaja "prebivalisce v tujini".

OrkAA ::

user4683 ::

Pogodba o najemu (ali lastnistvo), kjer je nekje razvidno tvoje ime, je dovolj za prijavo stalnega prebivalisca. Vse skupaj elegantno oddas preko e-uprave in mas reseno v nekaj dneh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

one too many ::

@znupy: Po mojih izkušnjah e-uprava ne velja za prebivališče v tujini. Vsekakor pa potrebuješ pogodbo o najemu*.

Ko sem prvič prijavljal stalno prebivališče v tujini, so mi odobrili samo začasnega. Ko sem že uredil stalno prebivališče v tujini, mi pa tudi več prijave začasnega na drugi naslov v tujini ne pustijo.
Sicer pa, če spremeniš stalno prebivališče moraš tako ali tako spremeniti tudi osebne dokumente, za kar moraš na upravno enoto ali na veleposlaništvo.


* Nazadnje so mi rekli, da če si lastnik stanovanja, ne potrebuješ pogodbe, kar pa se mi zdi čudna logika.

user4683 ::

Po mojih izkušnjah pa prijava (kot tudi sprememba) stalnega povsem brez problemov poteka prek e-uprave.

blink ::

one too many je izjavil:

@znupy: Po mojih izkušnjah e-uprava ne velja za prebivališče v tujini. Vsekakor pa potrebuješ pogodbo o najemu*.

Ko sem prvič prijavljal stalno prebivališče v tujini, so mi odobrili samo začasnega. Ko sem že uredil stalno prebivališče v tujini, mi pa tudi več prijave začasnega na drugi naslov v tujini ne pustijo.
Sicer pa, če spremeniš stalno prebivališče moraš tako ali tako spremeniti tudi osebne dokumente, za kar moraš na upravno enoto ali na veleposlaništvo.


* Nazadnje so mi rekli, da če si lastnik stanovanja, ne potrebuješ pogodbe, kar pa se mi zdi čudna logika.


Kot sem ze napisal, ne obstaja "stalno prebivalisce v tujini" ampak zgolj "stalni naslov v tujini" za evidenco in vrocanje volilne poste. Glede dokazil pa nikjer ni nic omenjeno da moras kaj prilagati k obrazcu, ocitno je podpis dovolj. Za razliko od "stalnega prebivalisca v SLO" kjer pa so potrebna dokazila in preverjanja.

Tidule ::

Lastnik seveda ne rabi nikakrsne pogodb, ker je lastnik in sev3da ne rabi sklepat pogodbe sam s sabo.

Ravno tako preko euprave povsem brez tezav spremenis naslov cetudi je v tujini. Sta pa pac dva razlicna postopka ce spremnijas stalno ali zacasno bivalisce.

Tudi to, da si hotel prestavit stalno bivalisce pa so ti lao odobrili samo zacasno je bullshit. Ker UE spelje tisti postopek, ki ga ti zahtevas in ne more samovoljsno spreminjat vloge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

jocoj ::

Baja je izjavil:

če ne rabiš začasnega naslova zaradi kaksne uradne zadeve, je čisto vseeno ali imaš začasni nasov ali ne. jaz živim že 20+ let izven stalnega naslova, pa sem doslej prijavil začasno prebivališče le enkrat (ko nas je naša vrla država zaprla v občine, pa nisem hotel biti izgnan :D).

drugače so mi tudi že policaji ob kakšni nočni kontroli rekli, da sem daleč od doma :) sem pojasnil da ne, da imam najeto stanovanje, pa se noben ni niti spomnil, da bi po kakem začasnem vprašo. tako, da Brez skrbi.

Drugače si v prekršku. V zakonu jasno piše, da si dolžan prijaviti začasno bivališče v osmih dneh, če nameravaš bivati izven stalno prijavljenega naslova več kot 90 dni.

Baja ::

ja, vem da sem v prekršku. štos pa je tudi, da se trenutno sploh ne morem začasno prijaviti tukaj, ker je bajta kategorizirana kot poslovna, kar so na UE očitno ugotovili lani, ko je sosed hotel podaljšati začasno.

one too many ::

@znupy, @blink, @tudule:
To, da so na upravnih enotah pajaci, vemo, ne?
Torej bolj podrobno:
- Prvič sem oddal vlogo za prijavo stalnega naslova v tujini. Na naslov sem dobil odobreno prijavo začasnega naslova v tujini :|
- Potem sem na Tobačni v LJ osebno uredil prijavo stalnega naslova v tujini. 8-)
- Lani sem se preselil v drugo tujo državo, zato sem hotel čim prej spremeniti naslov. Ker pa sem sprva živel v nekem slabem stanovanju, sem hotel prijaviti samo začasni naslov. Z upravne enote so me poklicali, da prijava začasnega naslova za izseljence ni možna. Ker pa niso vedeli, kaj naj naredijo, so me poklicali in prosili, če lahko umaknem vlogo. Da je to za njih najlažje... 8-O
- Poleti sem potem hotel spremeniti stalni naslov v tujini in zamenjati dokumente*. Pokličem na upravno enoto, katere dokumente potrebujem - rečejo nič. Naročijo me na Linhartovo. :)
Na Linhartovi mi povejo, da stalnega naslova pri njih ne moreš spremeniti in da naj grem v Grosuplje ali Kamnik, ker na Tobačni ne bom prišel na vrsto kot nenaročen. Naslednji dan grem v Grosuplje. Čakam. Vrsta se samo daljša. Čez pol ure pride ven varnostnik in reče, da sta dve referentki od treh zboleli in da naj gremo drugam. ;(( Čas sem imel samo za Tobačno. Na vrsto pridem v petih minutah. :D Takoj rečejo, da rabim originalno najemno pogodbo (torej ne fotokopijo). Lahko pa rečem, da sem lastnik stanovanja, in ne potrebujem nobenega dokazila. ;( Namiga nisem dojel, ker sem jih že pošiljal v k*** in šel.
- 23. 12. poizkušam ponovno. :8)

* Pogosto imam pri urejanju zadev probleme, ker imam na slovenskih dokumentih francoski naslov, živim pa v Nemčiji.

Tidule ::

Ja, nekateri ste pac genialci in izumljate toplo vodo. Drugi pac uporabljamo e-upravo, smo funkcionalno pismeni in oddamo prave obrazce.

In nikoli nimamo nikakrsnih tezav s spremebami bivalisca v tujini.

vito123 ::

V-i-p je izjavil:

user4683 je izjavil:

vito123 je izjavil:

Kaj bodo na UE rekli, če sedaj s tako zamudo (zakonski rok je 8 DNI po vselitvi) prijavim ta naslov in pošljem pogodbo iz katere je jasno razvidno, da sem tu že več kot leto dni

Čisto nič.
Točno tako, manj kot nič, brez skrbi.

Hvala obema za odgovore. Sem oddal.

blink ::

Tidule je izjavil:

Ja, nekateri ste pac genialci in izumljate toplo vodo. Drugi pac uporabljamo e-upravo, smo funkcionalno pismeni in oddamo prave obrazce.

In nikoli nimamo nikakrsnih tezav s spremebami bivalisca v tujini.


Kaksna je tvoja izkusnja, je potrebno pri spremembi stalnega naslova v tujini preko e-uprave se kaj zraven prilagati ali ne?

V-i-p ::

Jaz bi pa temo (se opravičujem) izkoristil za eno vprašanje: s sodelavci smo debatirali kako je pri nas najemnikih recimo, da imaš službo za ndč. in iščeš novo stanovanje pa si recimo leto, dve, tri na črno nekje ker pač ne najdeš najemodajalca, ki ti da pogodbo in s tem stalno prebivališče. A so lahko kakšni problemi glede službe, zavarovanja, penzije, itd... ker si pač uradno pa le brez stalnega prebivališča v Sloveniji? En sodelavec ma namreč soseda, ki dela v Ikei in ta mu je pribil ravno to, da ga boli briga za prebivališče dokler ma on šiht :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

kloko ::

Nikjer ne piše, da ne dobiš penzije, če nimaš uradno prijavljenega stalnega prebivališča. Tudi bemflo s ćrnimi šipami brez težav registriraš. Kaj pa rabiš več?

Tidule ::

blink je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ja, nekateri ste pac genialci in izumljate toplo vodo. Drugi pac uporabljamo e-upravo, smo funkcionalno pismeni in oddamo prave obrazce.

In nikoli nimamo nikakrsnih tezav s spremebami bivalisca v tujini.


Kaksna je tvoja izkusnja, je potrebno pri spremembi stalnega naslova v tujini preko e-uprave se kaj zraven prilagati ali ne?

Jaz sem jim prilozil najemno pogodbo ze pri vlogi. Obakrat v tujem jeziku. Obakrat so postopek speljali brez tezav.

V-i-p je izjavil:

Jaz bi pa temo (se opravičujem) izkoristil za eno vprašanje: s sodelavci smo debatirali kako je pri nas najemnikih recimo, da imaš službo za ndč. in iščeš novo stanovanje pa si recimo leto, dve, tri na črno nekje ker pač ne najdeš najemodajalca, ki ti da pogodbo in s tem stalno prebivališče. A so lahko kakšni problemi glede službe, zavarovanja, penzije, itd... ker si pač uradno pa le brez stalnega prebivališča v Sloveniji? En sodelavec ma namreč soseda, ki dela v Ikei in ta mu je pribil ravno to, da ga boli briga za prebivališče dokler ma on šiht :).

Ne, najvec imas lahko tezavo ker si v prekrsku podatkov glede podatkov o prebivaliscu. Ampak moras policaju res stopit na zulj, da ti bo dal globo za tako banalnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Gospod ::

Lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gospod ()

user4683 ::

blink je izjavil:

Tidule je izjavil:

Ja, nekateri ste pac genialci in izumljate toplo vodo. Drugi pac uporabljamo e-upravo, smo funkcionalno pismeni in oddamo prave obrazce.

In nikoli nimamo nikakrsnih tezav s spremebami bivalisca v tujini.


Kaksna je tvoja izkusnja, je potrebno pri spremembi stalnega naslova v tujini preko e-uprave se kaj zraven prilagati ali ne?

Jaz sem jim najprej poslal brez priponk, pa so me prijazno pozvali, če lahko priložim še "kakšno pogodbo o najemu oziroma kaj podobnega", nakar je šlo brez problema čez. Vse skupaj rešeno prek e-uprave v cca 24 urah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stalni naslov prebivališča

Oddelek: Loža
406857 (2637) nokia6310
»

Stalni naslov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
758306 (5988) Tidule
»

pomoč pravniki - stalno prebivališče in teženje UE

Oddelek: Loža
325772 (4412) Markus386
»

Odjava stalnega prebivališča

Oddelek: Loža
3611569 (6733) St753
»

vprašanje za pravnike - prijava stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6126406 (24794) Mavrik

Več podobnih tem