» »

Stalni naslov prebivališča

Stalni naslov prebivališča

antireal ::

Živijo.

Mogoče kdo ve, kaj naj naredim. Selil sem se v najemno stanovanke, kjer imam pogodbo in prijavljeno začasno prebivališče. Tam kjer sem živel prej imam stalnega, vendae se bo objekt prodal, zato tam ne morem ostati. Kje naj imam sploh stalni naslov, če lastnik najemnega stanovanja temu nasprotuje?

Hvala.

OrkAA ::

Nima pravne podlage, da nasprotuje. Prijavis povsem isto kot zacasnega, z uporabo najemne pogodbe. Ce imas najemno pogodbo, ne rabis soglasja lastnika, ker je ze sama pogodba implicitno soglasje.

Lonsarg ::

Res je: https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/...
ZA ODDAJO VLOGE POTREBUJETE
Dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, šteje izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, dokazilo o užitku, rabi ali služnosti stanovanja, dokazilo o stavbni pravici, dokazilo o preužitku, soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca.

antireal ::

Ow. Super. Hvala.

Kaj veš mogoče kako je z otroki, če so prijavljeni za stalno v neki občini, jih lahko vpišeš v šolo v drugo občino, kjer ima bivši partner stalno prebivališče?

eventyrer ::

OrkAA je izjavil:

Nima pravne podlage, da nasprotuje. Prijavis povsem isto kot zacasnega, z uporabo najemne pogodbe. Ce imas najemno pogodbo, ne rabis soglasja lastnika, ker je ze sama pogodba implicitno soglasje.


Za prijavo stalnega prebivališča menda rabiš dovoljenje lastnika.
ZA ODDAJO VLOGE POTREBUJETE
Dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, šteje izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, dokazilo o užitku, rabi ali služnosti stanovanja, dokazilo o stavbni pravici, dokazilo o preužitku,
soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca.

Morda pa je najemna pogodba dovolj. Poizkusi in prosim javi nazaj v to temo, morda bo še kdo rabil to informacijo.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

V tem citatu vejice gotovo pomenijo pogoj ALI. Torej katerakoli izmed naštetih zadev, torej tudi najemna ali celo podnajemna pogodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

eventyrer ::

dripac ::

Pred leti sem to urejal zase (ne vem kako je danes), a brez soglasja stanodajalca ni šlo - se je kar oglasil na UE in smo uredili.

eventyrer ::

Ja, točno to.

Ampak te reči so napisane blazno čudno, še na tej strani ni povsem jasno če je soglasje lastnika dejansko potrebno (čeprav se je še vedno zahtevalo soglasje lastnika...):
Poglavje Dokazila ob prijavi stalnega prebivališča
https://www.gov.si/teme/prebivalisce/


OP, prosim poizvedi na upravni enoti in zapiši v to temo kaj ti bodo rekli. Sigurno bo to informacijo še kdo rabil.
Možno je da so kaj spremenili in so naši odgovori zastareli in soglasje lastnika res ni več potrebno.

Zgodovina sprememb…

eventyrer ::

antireal je izjavil:

Ow. Super. Hvala.

Kaj veš mogoče kako je z otroki, če so prijavljeni za stalno v neki občini, jih lahko vpišeš v šolo v drugo občino, kjer ima bivši partner stalno prebivališče?


Vem le da se vsaj v naši občini kar dosti mešetari s stalnimi naslovi, ko zakonca namerno nimata oba stalnega naslova na isti lokaciji ravno zato da otrok obiskuje željeno osnovno šolo.

Kako je to pri tebi zaradi bivšega partnerja nimam pojma. Upam da ti ne to kaj zakomplcira skrbi za otroka. Najbrž ne. Preveri.

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

Dokler se ne odjaviš sam na tistem objektu ,ki si ga prodal te ne more noben drug odjavit razn mogoče država pa še to bi v nedogled trajalo ..... Lahko se na socialnem recimo prijaviš.
A.C.A.B

borut_p ::

Ko bos zacel tezit s stalnim naslovom in se privlekel otroke v debato, ti bo najemodajalec prekinil pogodbo in adijo.

OrkAA ::

eventyrer: iz prve roke vem, da je najemna pogodba dovolj. UE Kranj in UE Ljubljana.

Miha 333 ::

Če piše, da zadostuje najemna pogodba, potem zadostuje. Seveda se najde kak pameten uslužbenec, ki iz straha, da ne bi kaj narobe naredil raje zahteva preveč kot premalo. V takih primerih vseeno oddaj vlogo in naj ti jo pisno zavrnejo. Ko to zahtevaš, potem čudežno gre tako kot piše v njihovih lastnih pravilih.

joze67 ::

eventyrer je izjavil:

Ni tako enostavno.

https://www.pravnisos.si/objava/problem...

Ob tem se sprašujemo: »Kakšnemu namenu služijo birokratski postopki preverjanja dejstev na terenu ali oseba res živi v prostorih najemodajalca, pričanje najemodajalca, itd., če lahko najemodajalec že s pretečeno pogodbo dokaže, da najemnik nima več pravice bivanja v njegovi nepremičnini, torej posledično tudi nima pravice imeti prijavljeno stalno prebivališče v njej?«

Dober pravni SOS, ni kaj. Postopki preverjanja dejstev na terenu služijo prav temu, ker pogodba izraža željeno, ne pa dejansko stanje. Nihče mi ne more preprečiti, da ne najamem treh stanovanj (in živim v četrtem). Po drugi strani lahko po pretečeni pogodbi do konca izvršbe človek stalno živi na naslovu, kamor mu bodo tudi vročili odločbo o izpraznitvi stanovanja ali karkoli pač. Ne imeti pravice bivati na naslovu pač ne pomeni ne bivati na naslovu.

Uporabnik ::

Kvinta je izjavil:

Dokler se ne odjaviš sam na tistem objektu ,ki si ga prodal te ne more noben drug odjavit razn mogoče država pa še to bi v nedogled trajalo ..... Lahko se na socialnem recimo prijaviš.


Odvisno kaj je namen. Samo na stalni naslov lahko prihaja določena pošta.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Tidule ::

eventyrer je izjavil:

Ja, točno to.

Ampak te reči so napisane blazno čudno, še na tej strani ni povsem jasno če je soglasje lastnika dejansko potrebno (čeprav se je še vedno zahtevalo soglasje lastnika...):
Poglavje Dokazila ob prijavi stalnega prebivališča
https://www.gov.si/teme/prebivalisce/


OP, prosim poizvedi na upravni enoti in zapiši v to temo kaj ti bodo rekli. Sigurno bo to informacijo še kdo rabil.
Možno je da so kaj spremenili in so naši odgovori zastareli in soglasje lastnika res ni več potrebno.

Nic ni cudnega. Zakon je jasen. Najemna pogodba je zadosten pogoj za prijavo bivalisca. O tem ni treba obvescat najemodajalca, niti pridobit locenega soglasja. Soglasje je potrebo takrat kadar ni druge osnove, ki bi omogocala avtomaticen vpis.

Tudi link na pravnisos,, ki si ga ti dal malo visje pove tocno to. Kar potem dejansko problematizirajo je to, da lahko najemodajalec ne podaljsa pogodbe o najemu, ker nosprotuje temu da so najemniki prijavili stalno prebivalisce. Amoak to je povsem druga zgodba, ki na samo pravico prijave ne vpliva. Dodatno najemodajalcu niti pod razno nisi dolzan razlagat kje imas prijavljeno stalno bivalisce.

antireal je izjavil:

Živijo.

Mogoče kdo ve, kaj naj naredim. Selil sem se v najemno stanovanke, kjer imam pogodbo in prijavljeno začasno prebivališče. Tam kjer sem živel prej imam stalnega, vendae se bo objekt prodal, zato tam ne morem ostati. Kje naj imam sploh stalni naslov, če lastnik najemnega stanovanja temu nasprotuje?

Hvala.

Preko e uprave oddas vlogo, prilozis scan nqjemne pogodbe in to je to. Najemodajalec nima tukaj nikarsne moznosti vplivat ma prijavo stalnega bivalisca. Tudi mu tega ne rabis razlagat, da te ne bo zajebaval pri podaljsanju pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

MIHAc27 ::

Tik pred korono sem tudi jaz urejal zadevo z stalnim/začasnim naslovom, in uslužbenka na občini mi je sama rekla, da lahko naredi tudi stalno, brez soglasja lastnika.

Kam hodijo otroci v šolo ni toliko pomembno, so pa na to vezani stroški, ki jih je občina dolžna poravnat. Pa če je prostorska stiska imajo prednost tisti iz lastne občine, seveda.

Obstaja tudi možnost, da stalni naslov postane CSD v občini kjer si živel, kjer živiš sedaj imaš pa še vedno začasnega.
Sam to moreš potem urejat na CSD-ju.

val46 ::

Glede stalnega naslova prebivališča in dokumentov ki jih potrebuješ, ne bom pameten, ker resnici na ljubo ne vem. Lahko ti pa povem, kako je s šolanjem otrok v drugi občini. Moja dva otroka, smo hoteli vpisati v šolo, ki je v drugi občini, predvsem zato, ker je bližje našemu prebivališču kot v naši občini+službene obveznosti partnerice, so bile tik zraven te šole. Morali smo dati zahtevek na OŠ v naši občini, da bo otrok obiskoval šolo v drugi občini. Vse to smo rešili pri ravnatelju osnovne šole v svoji občini in nato nesli ta papir, v OŠ v drugi občini. Je pa fino se prej pozanimat glede prostih mest v šoli, ker kot je nekdo napisal gor, imajo prvo pravico obiskovanja šole učenci iz iste občine, kot je šola. Ampak ok, za samo OŠ ni to tak problem, bolj je problem pri obiskovanju vrtca, kjer je to št. mest ponavadi manjše in omejeno.

Aja, pa še to. Kar se tiče stroškov občine(malica+eventuelni prevoz v šolo in iz nje) je potrebno tudi rihtat, ker subvencija gre iz svoje in ne tuje občine. Pa kar se prevoza tiče, je OŠ dolžna nuditi organiziran prevoz do naselij v svoji občini, tako da imej tudi to v mislih, če boš vpisal otroka v drugo občino. Nam to ni predstavljalo problemov, ker kot pravim, jih je ponavadi itak partnerka peljala v šolo in jih nato tudi pobrala, ko je bilo pouka konec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: val46 ()

FireSnake ::

borut_p je izjavil:

Ko bos zacel tezit s stalnim naslovom in se privlekel otroke v debato, ti bo najemodajalec prekinil pogodbo in adijo.


Poznaš najemodajalca (malo verjetno)?
Ali v prazno nabijaš (zelo verjetno)?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

borut_p ::

FireSnake je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ko bos zacel tezit s stalnim naslovom in se privlekel otroke v debato, ti bo najemodajalec prekinil pogodbo in adijo.


Poznaš najemodajalca (malo verjetno)?
Ali v prazno nabijaš (zelo verjetno)?


iz odnosa OP je prebrati - da želi prijaviti stalno prebivališče - o tem pa najemodajalca ne želi obveščati. Sicer mu nebi bilo težava pridobiti njegovo soglasje, kljub temu, da se ga ne zahteva.

jocoj ::

Uporabnik je izjavil:



Odvisno kaj je namen. Samo na stalni naslov lahko prihaja določena pošta.

A ni tako, da lahko ob prijavi začasnega bivališča določiš naslov za vročanje? Vem, ko je imel sin pred leti, mu je vsa pošta prihajala na začasni naslov (tudi FURS, upravne zadeve, kazen policije...)

dripac ::

Pošta s sodišč kakor vem gre le na naslov stalnega prebivališča. Ali se motim? Bil sem vabljen kot priča v obravnavi in je šlo na naslov kjer sem imel stalno prebivališče.

Badwolff ::

Sam sem se z otrokom fiktivno začasno preselil v frendu na drugi konec ulice zaradi prijave v šolo. Avtomatično te vpišejo v šolo, va katere rajon pašeš in včasih zelo komplicirano prpo vpisu v drugo, sploh če imajo polno.

MIHAc27 ::

To z otrokom in drugo občino sem jaz imel celo kolobocijo.
V LJ povem, da se selimo. V šoli socialna delavka, ki ima čez tudi prevoze pove, da pač moramo na novo občino in tam urediti, glede prevoza.
V novi občini grem urejat, mi pove da za moj primer avtobus odpade in mi bodo pač plačevali stroške. Ko skoraj napišem vse obrazce me še nekaj glede naslova vpraša in jaz ji rečem, da smo tukaj prijavljeni začasno, v LJ pa ostaja stalni naslov.
Mi samo reče, da lahko kar neham izpolnjevati, ker ima LJ občina potem na sebi, da plača stroške oz organizira prevoz.

Je bilo treba še kar par klicev in razlaganj, da so potem vsi zastopili kako in kaj in da smo se zmenil.

Meni hodi vsa pošta na začasni naslov... od policajev do raznih CSD, zdravnikov,...
Edino za volitve dobim na stalni naslov.

otago ::

dripac je izjavil:

Pošta s sodišč kakor vem gre le na naslov stalnega prebivališča. Ali se motim? Bil sem vabljen kot priča v obravnavi in je šlo na naslov kjer sem imel stalno prebivališče.


Če prijavljaš začasno prebivališče, je na obrazcu možnost določitve naslova za vročanje; stalni ali začasni.

Državni organi večinoma vročajo na naslov stalnega prebivališča in večinoma sploh ne gledajo v CRP za preverbo naslova za vročanje oz. če je oseba živa.

j4nm4n ::

Zanima me naslednje:

Smo družina, začasno prijavljeni na naslovu kjer smo podnajemniki (urejena pogodba in vse kar je treba) . Stalno smo prijavljeni na stalnih naslovih, ki jih imamo že od rojstva. Zaradi vrtca za otroka (da dosežemo več točk na razpisu) se bomo verjetno morali na začasnem naslovu tudi prijaviti za stalno.

Se situacija za najemodajalce kaj spremeni če prijavimo tukaj kjer smo stalno - v smislu davkov, prispevkov, stroskov?

Kaj pa za nas kot družino? Lahko najemnino kakorkoli uveljavimo pri otroškem dodatku, kakšno olajšavo primeru vrtcu itd?

Lahko tudi zs
Hvala

Utk ::

Dokler ne začnejo rubežniki hodit, zarad tebe ali zarad lastnika, ni veliko razlike.

Tidule ::

j4nm4n je izjavil:

Zanima me naslednje:

Smo družina, začasno prijavljeni na naslovu kjer smo podnajemniki (urejena pogodba in vse kar je treba) . Stalno smo prijavljeni na stalnih naslovih, ki jih imamo že od rojstva. Zaradi vrtca za otroka (da dosežemo več točk na razpisu) se bomo verjetno morali na začasnem naslovu tudi prijaviti za stalno.

Se situacija za najemodajalce kaj spremeni če prijavimo tukaj kjer smo stalno - v smislu davkov, prispevkov, stroskov?

Kaj pa za nas kot družino? Lahko najemnino kakorkoli uveljavimo pri otroškem dodatku, kakšno olajšavo primeru vrtcu itd?

Lahko tudi zs
Hvala

Ni razlike, najemnina tudi nic ne vpliva na otroski dodatek/vrtec.

nokia6310 ::

Utk je izjavil:

Dokler ne začnejo rubežniki hodit, zarad tebe ali zarad lastnika, ni veliko razlike.

Kaj pa ko začnejo? Točno to sem hotel vprašat. Možna je tudi situacija, ko je nekdo nekje stalno prijavljen ima dolgove, izvršbe in potem hodijo rubežniki na ta naslov. Seveda njih ne zanima čigavo je kaj. Njih zanima samo to, da je dolžnik na tem naslovu stalno prijavljen.

dripac ::

Rubežnik bo zarubil, njega ne zanima čigavo je kaj, odločba sodišča je jasna - rubež se opravi na naslovu dolžnika (ali drugje) in nima razloga/naloge da sam preverja čigavo je kaj. Lastništvo zarubljenega blaga se, če je potrebno, ugotavlja naknadno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dripac ()

nokia6310 ::

Kaj pa če je premoženje poprej urejeno v notarskem zapisu?

hipertija ::

nokia6310 je izjavil:

Kaj pa če je premoženje poprej urejeno v notarskem zapisu?

Pozanimaj se raje pri kakšnem pravniku, ne pa na forumu, kjer 100 ljudi da 100 različnih odgovorov. Če je premoženje urejeno notarsko in je lastnik nekdo drug, ne bodo rubili... k večjemu iz njegovega stanovanja pobere kar je vrednejšega in kot že rečeno, moraš dokazovati z računi, v kolikor je premičnina tvoja.
Prekle za kurnk

Tidule ::

nokia6310 je izjavil:

Kaj pa če je premoženje poprej urejeno v notarskem zapisu?

Ne rabis notarskega zapisa, zadostuje jasen popis (recimo v najemni pogodbi), racuni o nakupu itd...

Ni pa avtomatizma, tako da v vsakem primeru bo najemodajalec imel delo z dokazovanjem kaj je dejansko njegovo in kaj najemnikovo. To je pac tveganje, ki pride z oddajanjem opremnljenega stanovanja.

Groot ::

nokia6310 je izjavil:

Utk je izjavil:

Dokler ne začnejo rubežniki hodit, zarad tebe ali zarad lastnika, ni veliko razlike.

Kaj pa ko začnejo? Točno to sem hotel vprašat. Možna je tudi situacija, ko je nekdo nekje stalno prijavljen ima dolgove, izvršbe in potem hodijo rubežniki na ta naslov. Seveda njih ne zanima čigavo je kaj. Njih zanima samo to, da je dolžnik na tem naslovu stalno prijavljen.


Ja pa še kaj. Če prisostvuješ rubežu in ugovarjaš da je stvar tvoja, ti rubežnik ne bo zarubil prav ničesar. Gostilniške floskule da se rubi kar vse počez kar pozabite.

Tidule ::

Treba razumet, da rubezniku bolj kot ne dol visi ali in kaj zarubi. On je svoje v vsakem primeru dobil placano. In ce nekdo trdi da je xy v lasti tretjega to zabelezi in s tem je stvar za njega koncana. Mora pa lastnik seveda bit v postopku aktiven.

nokia6310 ::

Groot je izjavil:

nokia6310 je izjavil:

Utk je izjavil:

Dokler ne začnejo rubežniki hodit, zarad tebe ali zarad lastnika, ni veliko razlike.

Kaj pa ko začnejo? Točno to sem hotel vprašat. Možna je tudi situacija, ko je nekdo nekje stalno prijavljen ima dolgove, izvršbe in potem hodijo rubežniki na ta naslov. Seveda njih ne zanima čigavo je kaj. Njih zanima samo to, da je dolžnik na tem naslovu stalno prijavljen.


Ja pa še kaj. Če prisostvuješ rubežu in ugovarjaš da je stvar tvoja, ti rubežnik ne bo zarubil prav ničesar. Gostilniške floskule da se rubi kar vse počez kar pozabite.

Mislim da ne bo držalo. Rubežnik ima pravico zarubit vse kar je vredno kar se nahaja na stalnem prebivališču dolžnika razen če tretji dokaže z računi da je njegova last in ni dolžan upoštevati samo izjave da je nekaj last nekoga tretjega. Včasih je bilo tako. In potem se je zgodilo, da v večina primerih kar nič ni bilo od dolžnika. Ravno zato pa so zakon spremenili. Takole je: Rubežnik lahko zarubi vse predmete ki se mu zdijo vredni razen če ne obstaja dokaz bodisi pogodba, notarski zapis, računi, da so stvari od nekoga tretjega. Če to ne obstaja lahko ta tretji pozneje na sodišče poda ugovor tretjega in dokazuje, da so te stvari res njegove in v kolikor uspe to dokazati jih tudi dobi nazaj. Ampak boljše se je preventivno prej zaščitit. Je pa tu spet odvisno od primera do primera. Različni rubežniki ravnajo različno. Z nekaterimi se da kaj dogovorit, z drugimi nič. Nekdo bo kompliciral pa hotel odpret vsako škatlo. Drug bo rekel, da je že na daleč vidno da ni ničesar vrednega in bo primer zaključil. Če gre za dolg bodisi pravni ali fizični osebi, mora rubežnik dat možnost, da se plača po obrokih. V vsakem primeru seveda svoje stroške prihoda zaračuna kateri se pribijejo k dolgu v kolikor vstopi v stanovanje. Še nekaj na to temo: Različni rubežniki različno rubijo. Nekateri dajo samo nalepko na stvari katere zarubijo na kateri piše zarubljeno, ker nimajo svojega skladišča. Drugi ga imajo in stvari poberejo na dan, ko pridejo rubit.

Tidule ::

Rubežnik je tisti, ki v konkretni situaciji presoja kako in kaj in ne, računi niso nujno potrebi (so pa dobrodošli) Kot že zgoraj napisano, rubežnik nima v nima nikaršnega lastnega interesa v zgodbi in se ne bo spuščal v konfikte glede lastništva. Če bo na rubežu prisoten lastnik stanovanja, ki bo pojasnil kaj so njegove in kaj najemnikove stvari, bo rubežnik temu praviloma sledil.

nokia6310 ::

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Tidule je izjavil:

Rubežnik je tisti, ki v konkretni situaciji presoja kako in kaj in ne, računi niso nujno potrebi (so pa dobrodošli) Kot že zgoraj napisano, rubežnik nima v nima nikaršnega lastnega interesa v zgodbi in se ne bo spuščal v konfikte glede lastništva. Če bo na rubežu prisoten lastnik stanovanja, ki bo pojasnil kaj so njegove in kaj najemnikove stvari, bo rubežnik temu praviloma sledil.

A to veš iz prakse?

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

In kakšna je sploh razlika v primeru rubeža med stalnim in začasnim prebivališčem? Po logiki nekaterih si mora vsak dolžnih pridobiti stalno prebivališče na centru za socialno delo, v svoji hiš/stanovanju pa prijaviti zgolj začasen naslov. Tako bo rubežnik rubil CSD njemu pa ne bodo rubili nič.

Rubežnik ne ugotavlja lastništva stvari ampak rubi stvari, katere ima dolžnik pri sebi ali na naslovu prebivališča v posesti. Če stvari, katere ima v posesti niso last dolžnika se mora to verodostojno dokazati. Seveda pa rubežnik pozna razne "patrone" zato lahko rubi vse po vrsti in se mora kasneje dokazati lastništvo ali pa se lahko kaj pojasni že na naslovu r ob samem postopku rubeža in do zasega stvari sploh ne pride.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

nokia6310 ::

Tudi na začasnem prebivališču ti lahko rubi. Medtem ko na csd ne more četudi maš tam prijavljenega stalnega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stalni naslov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
758337 (6019) Tidule
»

Najemnina

Oddelek: Loža
262698 (1657) BuDi79
»

Stalni naslov bivanja?

Oddelek: Loža
153638 (3110) AndrejO
»

"Oddaja" stanovanja sorodnikom

Oddelek: Loža
296987 (5461) St235
»

vprašanje za pravnike - prijava stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6126452 (24840) Mavrik

Več podobnih tem