» »

pomoč pravniki - stalno prebivališče in teženje UE

pomoč pravniki - stalno prebivališče in teženje UE

xsum1 ::

a je že kdo slišal za tole? Od včeraj naprej naj bi "tako opozoril nadrejeni" da ne omenjam katera točno upravna enota.

zadeva je v tem, da naj bi nadrejeni opozoril uslužbenko UE, da naj ne prijavlja ljudem začasnega prebivališča, ker je to sumljivo.

Hoteli smo samo spremeniti začasni naslov zaradi selitve in je uslužbenka rekla da to pa sploh ni možno, da kaj se pa gremo da imamo stalno in začasno prebivališče v eni občini. Da smo sumljivi. Halo?! Če se na vsake 2 lete ali več seliš, ker nimaš neprofitnega ali kupljenega stanovanja, jasno da boš to prijavil začasno, kdo ti bo pa dal v najem za stalno? ker ga itak niti nismo hotli, ker imamo stalnega urejenega pri starših

tako da a smo mi kaj zamudili, je bil sprejet kakšen nov zakon ali kaj se ta uslužbenka gre?? mislim, delala se je celo da kliče tega nadrejenega in da ji je kao potrdil to. pa smo jo vprašali na podlagi katerega zakona in od kdaj je to, pa je rekla ja ne to je meni nadrejeni rekel tako da žal...lahko vam samo sprožim postopek za ugotovljanje kje resnićno bivate...pa če ni to narobe svet no...

Lonsarg ::

Zrihtaj si certifikat in spremeni prebivališče preko e-uprave, tam ni nobenih čudnih uslužbenk:). Rabiš pa seveda potrdilo za pravice bivat tam, bodisi najemna pogodba ali pa izjava lastnika.

Morda pa je samo to manjkalo v bistvu pa se je uslužbenka zmedla?

xsum1 ::

ja najemna pogodba je. Certifikat imam, ampak mož ga pa ne uporablja tako da smo odvisni od teh čudnih uslužbenk, da naredijo prijavo

ne ni majkalo, pogodba je bila v mojih rokah, pa lastnik poleg mene, pa je potem šla lastnika spraševat če mi lahko stalno pri njemu napiše, če dovoli, pa da mi zbriše trenutno stalno (pri starših) in začasno (prejšnje stanovanje - kar bi bilo odjavljeno)...mislim absurd no

ker zdaj me skrbi ali naj sploh prijavim začasno, da mi ne bojo šli sami kje ugotavljat kje dejansko prebivam pa da potem oba ostaneva brez stalnega...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xsum1 ()

harvey ::

ker zdaj me skrbi ali naj sploh prijavim začasno, da mi ne bojo šli sami kje ugotavljat kje dejansko prebivam pa da potem oba ostaneva brez stalnega...

Kar direktno sami ne bodo šli preverjati, neka osnova mora obstajati, da se sproži postopek ugotavljanja dejanskega prebivališča. Tako da kar mirno.

Sicer pa je tule na kratko povzeta procedura. Lahko se tudi obrneš direktno na

Kontakt:
Direktorat za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo
Urad za upravne notranje zadeve in naturalizacijo
Sektor za registracijo prebivalstva in javne listine
T: 01 428 49 61

In ti bodo povedali kakšen je po novem red.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

MIHAc27 ::

Uslužbenka nima veliko dela ali pa malo znanja in zafrkava ljudi... ni druge razlage.

Itak da ti lahko prijavljaš začasni naslov kolikor te paše. Rabiš najemno pogodbo ali pač pisno dovoljenje lastnikov, sorodnikov karkoli že in to je to. V prekršku si, če ne prijaviš in živiš drugod kot stalni naslov.

Pazi to... jaz sem tudi letos prijavljal začasni naslov in šel z pogodbo na okence. Lastniki stanovanja oddajajo že 10+let, pa imajo kar nekaj stanovanj za oddajo. Pogodbo imajo tako izpiljeno v nulo in nikoli ni bilo težav.

Pri meni se pa uslužbenka nekaj spotakne ob točen naslov. Ob katastrski številki na pogodbi je pisal samo kraj, ne pa še enkrat ulice. Mi lepo reče, da ona ne bo raziskovala, kje to točno je. Pustimo to, da je točen naslov lastnika isti kot ga oddaja in je seveda pisal v glavi...ne je bilo treba še enkrat prit z dodano ulico.

St235 ::

ker zdaj me skrbi ali naj sploh prijavim začasno, da mi ne bojo šli sami kje ugotavljat kje dejansko prebivam pa da potem oba ostaneva brez stalnega


Si s temle vse povedala. Ne mutit z naslovi pa bodo problemi cudezno izginili. Ce imas pogodobo o najemu in tam stalno bivas potem si dolzna prijavit to kot stalno bivalisce.

Invictus ::

xsum1 je izjavil:

Certifikat imam, ampak mož ga pa ne uporablja tako da smo odvisni od teh čudnih uslužbenk, da naredijo prijavo

Naj ga začne uporabljati.

Ko se bosta 1x navadila, bo to pripomoglo k bistvenemu privarčevanju živcev ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mercier ::

St235 je izjavil:

ker zdaj me skrbi ali naj sploh prijavim začasno, da mi ne bojo šli sami kje ugotavljat kje dejansko prebivam pa da potem oba ostaneva brez stalnega


Si s temle vse povedala. Ne mutit z naslovi pa bodo problemi cudezno izginili. Ce imas pogodobo o najemu in tam stalno bivas potem si dolzna prijavit to kot stalno bivalisce.
Ma naj država neha mutit s temi naslovi. Je dosegljiva za državo na svojem stalnem naslovu? Je. Se ji muti? Ne. Zgolj težav ne bi rada z najemom.

Utk ::

Ce imas pogodobo o najemu in tam stalno bivas potem si dolzna prijavit to kot stalno bivalisce.


Koliko časa velja prijava začasnega prebivališča

Prijava začasnega prebivališča traja do dveh let oziroma za čas veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje. V primeru daljšega začasnega prebivanja mora posameznik ponovno prijaviti začasno prebivališče pred njegovim prenehanjem, če bo posameznik po poteku roka na naslovu še naprej začasno prebival.


Na začasnem naslovu živiš normalno, "stalno" (vsak dan), lahko te dve leti ni na svoj stalni naslov. V čem je problem? UE bi lahko ugotavljala tvoje prebivališče kvečjemu, če ne bi začasnega prijavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Kaboom ::

Če se ne motim*, bo zahtevek oddan preko e-uprave in s certifikatom enako priletel pred to isto delavko na UE. Mislim da takšne zahtevke obdelujejo lokalno in ne v nekem velikem datacentru.

*možno, da se motim
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

kixs ::

Imas kar prav.

kloko ::

Niti ne. Ko oddaš zahtevek za spremembo bivališča na E-upravi, se sam odločiš, katera UE naj to obdela. Torej če te žulijo v Kopru, pač izbereš Mursko Soboto, če misliš, da bo tam kaj drugače...

L.p., Kloko

kixs ::

Res je. Je pa vprasanje kako to upostevajo.

kloko ::

Kakšno vprašanje? Vsakič, ko sem za prijavo začasnega bivališča izbral neko UE, sem pisno odločbo dobil prav iz te izbrane UE, ne glede na kraj bivališča.

L.p., Kloko

looser ::

xsum1 je izjavil:

...

Potem prosi za pogovor z nadrejenim in razloži situacijo, potem pa naj on tebi še pravno podlago.
Oni se nimajo vtikovat, pa da se ti samo v sosednjo hišo začasno preseliš za en dan.
Smejo te gledati po strani ali nezavezujoče svetovati drugače...
Mislim, živemu človeku se vse zgodi...
Če je to, seveda, vsa štorija...
Morda imaš celo kakšno brezplačno pravno pomoč kje, če ni za odvetnika.
Je pa še ena stvar, bodi mogoče ene malo previden in vljuden, da si ne nakoplješ zamere :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Invictus ::

Nope, gredo kar lepo na prvega prostega uradnika...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MostWanted ::

v najemu ti vsak dovoli za stslno prebivališče prijaviti

Invictus ::

Samo tisti, ki prijavi najem FURSu ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

perci ::

Sploh ni treba, da ti dovoli, ker imaš to pravico po zakonu, če si najemnik.

m0LN4r ::

Pravico ja, ampak potem nebo popusta pri najemnini :)

Kdaj pa se zacasno prekine? Meni je gospa davno rekla, da je treba zacasno prejivalisce prijaviti vsako leto.

Kdaj pa preide zacasno v stalno?

Verjetno se gre tu za izkoriscanje potnih stroskov in otroskih dodatkov. Kajti veliko ljudi ima za ta namen drugje prijavljeno prebivalisce oz. ata "ne" zivi pri mami, ki je "samohranilka"

Pfuj in fej tisti, ki goljufate! Drugi pa naj placujemo za "vas"

PS: vsi bi neko pravico iskali, a po drugi strani iscejo luknje kako izkoristiti sistem
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Skorc ::

m0LN4r je izjavil:


Kdaj pa se zacasno prekine? Meni je gospa davno rekla, da je treba zacasno prejivalisce prijaviti vsako leto.
Kdaj pa preide zacasno v stalno?

Začasno prebivališče se "samodejno prekine" po poteku dveh let ali ob prijavi drugega začasnega oziroma stalnega prebivališča. Če se ne motim se je "življenska doba" začasnega prebivališča iz enega v dve leti spremenil pred dvemi ali tremi leti.
Začasno prebivališče NIKOLI samodejno ne preide v stalno.

Markus386 ::

Kaj pa je narobe z začasnim prebivališčem?

Janezek živi v gornjem pi*kovcu v bajti pri starših, gre študirat v Ljubljano, najame stanovanje, prijavi začasno, pa hitro pogrunta, da je bolje bit bliže faksu, pa pride po prvem semestru (ko študenti obupujejo nad faksom po prvih izpitih) šansa, da se preseli bližje, novo začasno bivališče tam, za drugi letnik še boljše stanovanje, vmes najde punco, in se spet preselita skupaj v še eno stanovanje (in še eno začasno bivališče), kjer potem ostaneta dokler oba ne diplomirata in magistrirata. Torej 4 različna začasna v prvem letu in pol, in potem še (recimo) 5 let isto začasno. Ker sta tam samo zaradi študija, in se enkrat mislita vrnit domov, imata stalno še vedno vsaj pri svojih starših, do prve "resne" selitve "na svoje.

Čisto legitimen primer, ki je verjetno kar pogost (mogoče ne ravno toliko stanovanj, ali pa tudi...).

To, da pa na UE nimajo pojma kaj delajo, me pa ne čudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markus386 ()

AndrejO ::

kixs je izjavil:

Res je. Je pa vprasanje kako to upostevajo.

To "upoštevajo" tako, da dobi stvar v obravnavo oseba na točno tisti UE, na katero si vlogo posredoval.

Prelaganja dela med UE-ji ni.

kalorijagr ::

Dvomim, da to drži v celoti, če pa drži pa stori tako:

pojdi do iste delavke in zahtevaj, da ti izpolne ona sama vlogo, kar ti je po zakonu dolžna. Ti samo podpišeš. Potem ti mora dati potrdilo, da si prijavljena, ali pa sklep, da vlogo zavrne. Potem imaš pa proste roke na pritožbi druge stopnje. Kjer bodo opomnili delavko na zakonodajo. Najemodajalca zraven ne potrebuješ, prav tako se lahko prijavljas za stalno brez njegovega privoljenja. To je tvoja stvar in ne njegova.

dripac ::

To sem jaz moral naredit predlani... Ker sem podaljšal najemno pogodbo 2x po 1 leto sem bil "prisiljen" v prijavo stalnega prebivališča - sumljivec pač. Uradnica ki je vodila postopek je bila korektna, razložila mi je zakaj tako in to je to. Ni bila to njena kaprica, zakon kot zakon pač...

Dejansko prebivam tu že peto leto zdaj in je nekako logično da imam zdaj tu stalno prebivališče. Edina sitnost so stroški z menjavo dokumentov, ampak to je enkratno in je potem mir.

chuck ::

Zakaj bi sploh prijavljal začasno prebivališče? Jst sem enkrat na par let selim, ampak želim, da mi pošta prihaja na stalno in ne vidim poante, da bi spreminjal, dejansko mi celo nekaj anonimnosti ustreza. Vem, da je prekršek, ampak tudi uporaba telefona na kolesu je...

Utk ::


Verjetno se gre tu za izkoriscanje potnih stroskov in otroskih dodatkov. Kajti veliko ljudi ima za ta namen drugje prijavljeno prebivalisce oz. ata "ne" zivi pri mami, ki je "samohranilka"


Potni stroski nimajo nobene veze z zacasnim niti stalnim prebivaliscem.
Tudi pri otroskih dodatkih nima to nobene veze. Lahko sta vsak na svojem prijavljena pa sta skupaj, lahko sta skupaj prijavljena, pa nimata nic drug z drugim. Pa tudi ce bi, bi lahko zacasno ali stalno menjal kolk bi hotel, naslovov ne bo zmanjkalo.

m0LN4r ::

No ja, ce nebi vedel za konkretne primere, kako se cuza denar bi ti verjel.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Utk ::

Seveda se denar cuza, ampak to nima veze s tem. Jaz sem dobival potne stroske iz kraja, kjer nisem bil prijavljen. Po pravici sem povedal kje sem in to je to, koga briga na firmi kje sem prijavljen. Sodelavec je samo sporocil v racunovodstvo, da bo zdaj 3 tedne se vozil iz nekje drugje, in so upostevali, ni ga nihce vprasal kje je prijavljen.
Pri dodatkih je pa podobno. Lahko sta dva prijavljena narazen, pa zato ne izkoriscata nic.

m0LN4r ::

To samo za to, ker te noben ni "prijavil" in preverjal. Ja to tudi lahko.
V mojem primeru je tako, da zivis 5km od sihta in dobiva potne za 120km... fini dnar je to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Utk ::

Ni me imel kdo kaj prijavit oz bi ugotovil, da je vse v redu. Firma placuje stroske od kod se dejansko vecinoma vozis, nima veze kje si prijavljen.

AndrejO ::

chuck je izjavil:

Zakaj bi sploh prijavljal začasno prebivališče?

Pravilno vprašanje je zakaj bi prijavljal karkoli drugega, razen naslova za uradno pošto. Pa še to, bi lahko bilo "best effort", glede na to, da poznavanje nekega naslova še ne pomeni, da bo uradno pisanje sploh sprejeto.

Zakon je IMO neživljenski in sam sebi namen, zato tudi ne čudi, da ga verjetno dobršen del "zavezancev" ignorira - zaradi nepoznavanja ali pa splošne neuporabnosti.

chuck je izjavil:

Jst sem enkrat na par let selim, ampak želim, da mi pošta prihaja na stalno in ne vidim poante, da bi spreminjal, dejansko mi celo nekaj anonimnosti ustreza.

Kadar imaš v Sloveniji več naslovov (konec koncev imaš lahko prijavljenih tudi več začasnih prebivališč), si lahko izbereš enega izmed njih za dostavo.

chuck je izjavil:

Vem, da je prekršek, ampak tudi uporaba telefona na kolesu je...

I feel your pain.

Markus386 ::

To sem jaz moral naredit predlani... Ker sem podaljšal najemno pogodbo 2x po 1 leto sem bil "prisiljen" v prijavo stalnega prebivališča - sumljivec pač. Uradnica ki je vodila postopek je bila korektna, razložila mi je zakaj tako in to je to. Ni bila to njena kaprica, zakon kot zakon pač...


Zakaj je pa to dobro? Povprečen študent iz periferije preživi v ljubljani 3-6 let, pa še vedno niti nima, niti ne rabi stalnega prebivališča tukaj.

Vem, da je prekršek, ampak tudi uporaba telefona na kolesu je...


Med vožnjo (česarkoli) se ne uporablja telefona. Tudi med hojo ni najbolj fajn in varno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjsko razmerje in neplačevanje davkov

Oddelek: Loža
315280 (364) St235
»

Najemnina

Oddelek: Loža
262699 (1658) BuDi79
»

Odjava stalnega prebivališča

Oddelek: Loža
3611595 (6759) St753
»

Stalni naslov bivanja?

Oddelek: Loža
153644 (3116) AndrejO
»

vprašanje za pravnike - prijava stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6126487 (24875) Mavrik

Več podobnih tem