» »

Urejanje in shrenjavanje družinskih fotografij

Urejanje in shrenjavanje družinskih fotografij

enadiz ::

Pozdravljeni,
ker so prišli dolgi večeri sem se (končno!) spravil urejati družinske fotografije.
Do sedaj sem imel vse na zunanjem disku in sem občasno naredil kopijo vsega še na en disk. Število slik raste in zaradi obilice drugega dela večkrat pozabim narediti backup.
Poleg tega pa so slike precej slabše urejene po mapah, kot bi si to želel :/
Zanima me:
- kako vi urejate slike? (Mape z imeni dogodkov in zraven datum? Ali je še kakšna boljša možnost, da lahko potem ko enkrat iščeš slike prej najdeš?)
Mogoče kakšen program, ki pomaga pri tem?
- Kako shranjujete slike in skrbite za backup? Sam sem imel v mislih, da bi postavil nek simple NAS ali pa kupil Synology. Kaj mi svetujete glede tega?

Najlepša hvala za odgovore!

Tribal ::

Uporabljamo google foto. Za rezervo pa še na synology sinhroniziram.

enadiz ::

Google Photo (ali pa Dropbox) in podobni mi ne dišijo najbolj. Tudi cenovno po par letih pride isto če imaš NAS (+ en disk, ki je offline za backup).
Kakšne imaš kaj izkušnje s synlogy, kater model imaš?

Miha 333 ::

Po mapah z imenom "LLLL-MM-DD Opis dogodka oz. kraja", ena kopija je na domačem nasu (Freenas diy build), druga na drugem NASu na drugi lokaciji, tretjo pa, ko se dovolj nabere, zapečem na M-Disc DVD, ki jih zlagam v omaro.

solatko ::

enadiz - Izhajam iz načina, ki sem ga uporabljal v časih, ko je bilo na filmu 36 posnetkov, od katerih je bilo že v osnovi 1/3-ina zanič.
Ko pridem domov iz kakšnega dogodka, kjer je bil akviten fotoaparat ali v novejšem času telefon, se vsedem za računalnik (WP itak vse fotografije pošlje v računalnik) in si slike ogledam, potem pa izberem do 10 slik, ki so za hrambo, ostale pošljem v koš. Slike preimenujem, dodam lokacio ali dogodek in jih shranim v novo mapo z enakim imenom.
Tako imam iz vsakega dogodka v mojem življenju, ki mi kaj pomeni, do 10 fotografij, kar še vedno pomeni ogromno količino tega materiala, je pa vsaj toliko urejeno, da si posamične dogodke lahko v vsakem trenutku ogledam.

Največja napaka vseh, od katrih sem imel možnost vidit vsebino računalnikov je ta, da vse kar so v življenju posneli, prenesejo brez poimenovanj, v mapo slike in se tega v parih letih nabere nekaj 10GB materiala, ki ga nikoli več v življenju, ne uspejo niti pregledat, kaj šele pametno uredit in sortirat.

Jaz vsakemu uporabniku rečem, da naj na računalnik gleda, kot na pohištvo v stanovanju. Če ne držiš reda imaš omare polne, zadev, katerih večna je neuporabnih, oziroma imaš celo stanovanje, kot ropotarnica, v kateri ne najdeš nič, ko nekaj rabiš.

Kolega ima nekaj miljonov slik iz celega sveta, ko je enkrat nanesla debata na urejanje tega materiala, sva ugotovila, da bi samo za pregled teh slik, porabil nekaj let, če bi vsako sliko gledal samo 5 sekund, tako, da po tem, ko imaš enkrat tako količino, je vse kar bo počel, Sizifovo delo.

Torej z nobenega dogodka več, kot 10 slik, če hočete imeti nad tem še kaj nadzora, gledali pa jih tako ali tako, verjetno, ne boste nikoli več.

Včasih smo imeli foto albume, ki so priromali na mizo, ko so prišli kakšni obiski, potem so bili na vrsti display partiji, pri katerih je večina kmalu začela zehat, sedaj pa so razne digitalne foto knjige, ki ravno tako povzročijo zastoj v družbi.
Zadeve so lahko zanimive, če je iz vsakega dogodka nekaj slik, nihče pa se ne bo navduševal nad 100 slikami dojenčka v različnih pozah,....
Delo krepa človeka

GupeM ::

Se strinjam s solatkom. Sam sicer obdržim vse slike, pa če jih bom še kdaj gledal ali ne. Za tiste najboljše slike pa naredim digitalne albume. Tako imam možnost dogodke prikazati z albumi, kjer so le izbrane slike, lahko pa pobrskam tudi po vseh slikah, če me nekaj recimo zanima z nekega dogodka, pa tega ne najdem v izboru. Recimo če hočem pogledat, ali je nekdo bil na tem in tem dogodku. Lahko se zgodi, da se neka oseba ne znajde na slikah, ki grejo v album. Se pa ta oseba pojavi na drugih slikah.

Predvsem pa iskanje po dogodkih/lokacijah/datumih v Google photos ni neka težava.

Moja pa ima veselje delat tudi fotoknjige, tako da iz teh albumov potem še ona včasih izbere primerne slike in naredi fotoknjigo.

Likalnik ::

Jaz imam urejeno preko NAS Synology....dva diska...eden je backup....imam pa nastavljeno, da se mi iz telefona avtomatsko shrani na disk....pod mapo recimo 2020 (vse mape imam urejene po letnica....če so bili kakšni dogodki, potovanja pa potem še podmapo tega dogodka) kar se pa tiče "brezveznega" slikanja z mobitelom je pa samo v mapi kjer je navedena letnica.

nevone ::

Kolega ima nekaj miljonov slik iz celega sveta, ko je enkrat nanesla debata na urejanje tega materiala, sva ugotovila, da bi samo za pregled teh slik, porabil nekaj let, če bi vsako sliko gledal samo 5 sekund, tako, da po tem, ko imaš enkrat tako količino, je vse kar bo počel, Sizifovo delo.


Ah daj no, Solatko. Ni vse v hitri prilagojeni vožnji. Tudi arhiv slik se da zelo dobro uporabiti, tudi če ne uporabiš vseh slik in če imaš dober program, ki ti iz tega kaj zanimivega sestavi. Ni vse v ročnem pregledovanju slik.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

telexdell ::

enadiz je izjavil:

Google Photo (ali pa Dropbox) in podobni mi ne dišijo najbolj. Tudi cenovno po par letih pride isto če imaš NAS (+ en disk, ki je offline za backup).
Kakšne imaš kaj izkušnje s synlogy, kater model imaš?

Google Photo je zastonj. Pa še precej bolj zanesljiv je, kot domači NAS sistem. Mi je že enkrat na vsem lepem odpovedal, da sem moral podatke reševati s posebnimi programi. Na srečo tam 95% uspešno.
Sedaj vse slike iz telefona avtomatsko pošiljam v Google Photo. Iz fotoaparata pa najprej v računalnik in nato avtomatsko v Google Photo. Potem slike shranim še na lasten oblačni disk.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Boobiz ::

Lahko je zastonj. Ampak če vztrajaš na free tieru, boš čez čas razočaran ko boš gledal slike iz svojega super dooper telefona na Photos in ugotovil, da se je Photos odločil, da jih bo stisnil in bodo le bleda senca tistega kar bi naj bile.
Zdi se mi, da večina ljudi arhivov sploh ne pregleduje, drugače bi bilo to večkrat omenjeno, ker je to res huda pomankljivost. Prvič zaradi slike same, drugič zato, ker se ti začne butasto zdet imet najboljšejši možen telefon in fotoaparat, če te pa potem tako pojeb*. Oh well, zastonj je, konju se ne gleda v zobe al kako že.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

DePalmo ::

Mene bolj moti da Photos sam odstranjuje slike iz telefona. So še vedno na voljo v oblaku, na samem telefonu pa ne. In kolikor vem, še ni rešitve za to. Ali? Če jo kdo ima, naj mi prosim priporoči kako se to nastavi. Ali pa alternativo, sem tudi pripravljen menjat.

Vem da jih briše zato, ker sam jih nikoli ne brišem, nikoli ne izberem "free up space" ali kaj podobnega (sploh pa ker imam na telefonu okoli 120 GB placa, torej več kot dovolj), so pa slike iz dveh let nazaj na voljo samo preko oblaka oz. ko je internet. In seveda, ni enostavne opcije da jih ponovno preneseš vse naenkrat, moraš vsako posebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DePalmo ()

solatko ::

nevone - Res je, arhiv nekaj miljonov slik, nepreimenovanih in sortiranih samo po datumu slikanja, je blazno uporabna zadeva. Ni mi jasno, kaj ima promet veze s slikami? Nekateri res ne morete iz svoje kože.

Kar se tiče free oblačnih storitev, včasih je bilo v gmailu 5GB prostora za slike, potem pa se je Google spomnil, da bi to ukinil in vse skupaj selil na drug app, s tem, da ni poskrbel za avtomatski prenos.
Uporabljam edino M$-jev one note, saj so veliko bolj resna firma, kot google.
Delo krepa človeka

Neon87 ::

Ali kdo ve zakaj preko google drive ne morem do fotografij v google photo oz. če obstaja kakšna možnost? (nisem googlal).

kow ::

telexdell je izjavil:


Google Photo je zastonj.


Dvomim, da je zastonj. Verjetno ima Google pravico analizirati slike. In ti podatki imajo trzno vrednost, ki jo trzijo oni. Ne ti.

solatko je izjavil:


Največja napaka vseh, od katrih sem imel možnost vidit vsebino računalnikov je ta, da vse kar so v življenju posneli, prenesejo brez poimenovanj, v mapo slike in se tega v parih letih nabere nekaj 10GB materiala, ki ga nikoli več v življenju, ne uspejo niti pregledat, kaj šele pametno uredit in sortirat.



Se ne strinjam. V prihodnjosti bo zelo zelo verjetno dovolj open source brezplacnega programja, ki bo izluscilo ogromno informacij, ne samo iz metapodatkov, ampak bo analiziralo slike same. Precej verjetno stran meces cas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

KriptoKekec ::

Google drive (ali ekvivalent) + Cryptomator.

Cryptomator (open source) je isto kot Truecrypt/Veracrypt, z razliko, da ti ob spremembi vsebine navideznega diska ni treba uploadati celotnega kontejnerja, ampak se uploadajo le posamezni deli.
Ker so kontejnerji zaklenjeni, storage provider nima dostopa do tvojih podatkov.

Jaz uporabljam tole s 100 GB drive paketom že 2 leti. Do zdaj nimam pripomb.

telexdell ::

kow je izjavil:

telexdell je izjavil:


Google Photo je zastonj.


Dvomim, da je zastonj. Verjetno ima Google pravico analizirati slike. In ti podatki imajo trzno vrednost, ki jo trzijo oni. Ne ti.

Mene osebno to ne stane nič. Logično pa je, da mora Google od nečesa živeti. Vprašanje je le ali je s tem ogrožena moja zasebnost ali izgubljeno avtorstvo fotografij. Nič od tega še nisem zasledil.

Imajo pa oblačne shrambe precej prednosti. Enostavno označiš, katere fotke boš delil z drugimi in jim pošlješ le link do objavljenega albuma. Enako lahko naredijo tudi drugi fotografi istega dogodka. Tako imaš v enem albumu zbrane slike vseh, kateri jih delijo. V tem vidim največjo prednost oblačne shrambe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

iso2000 ::

Jaz za fotografiranje uporabljam fotoaparat, tako da ko pridem domov, gre kartica v čitalec, nakar na hitro pregledam fotke in zbrišem tiste, ki so čisto fauš.
Potem sledi kopiranje na NAS in uvoz v RAW urejevalnik fotografij. Tam grem še enkrat čez in poflagam ter obdelam tiste, ki so mi všeč.
Kar se tiče poimenovanja map imam po letih, pa potem še po dogodkih, lokacijah. Npr.2020\Tenerife_April. Dodatno si delam še mape po osebah. Sicer bi slednje lahko naredil tudi v kakšnem programju, ki ima kataloge in albume. Npr. Lightroom ali ACDSee...
"Oblakov" za družinske fotografije ne uporabljam.

mailer ::

Pri meni podobno, po slikanju je šla kartica v čitalec in vse na disk. Na začetku sem še sproti urejal potem pa se je samo nabiralo. Zdaj bom moral ponovno pregledati že urejene in jih še bolj racionalno izbrat. Slik je skoraj 7000 in malo več kot 110GB. Če mi bo načrt uspel bi probal vsak dan uredit 1 mesec, cilj pa je, da zmanjšam za cca 60% oz max pol bd-ja na leto.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

mailer ::

Kako zgleda urejanje slik, ki se nabirajo pa na njih "pozabiš"?
Moj primer:

slike 2017
začetna velikost skupaj 45,4GB (3717 datotek: slike + video)
končna velikost skupaj 9,63GB (744 datotek: slike + video)

slike 2018
začetna velikost skupaj 21,7GB (1417 datotek: slike + video) podvojenih 645 datotek oz cca 7GB
končna velikost skupaj 3,14GB (207 datotek: slike + video)

slike 2019
začetna velikost skupaj 14,5GB (751 datotek: slike + video)
končna velikost skupaj 2,59GB (207 datotek: slike + video)

slike 2020
začetna velikost skupaj 32,1GB (1856 datotek: slike + video)
končna velikost skupaj 6,18GB (529 datotek: slike + video)

skupaj je zadeva trajala cca 4 mesece. Iz začetnih 105GB slik in videov sem prišel na velikost 21,5GB in bo šlo vse na en BD medij. HDD disk se pa v mojih sistemih od sedaj poslavlja. Nasvet pa jasen: urejajte sproti.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Sparkxl ::

Toliko slik da dam na hdd ali bd? Niti v teoriji. Odkar mi je sredi lepega hdd riknil, pa cdji tudi niso večni, je vse v oblaku.
Praviš da naj urejam sproti? Ne hvala, da vržem stran 4 mesece življenja?. Za mene ureja google in ureja boljše kot bi sam. Edino kar delam sproti je to, da 1x tedensko pobrišem odvečne slike. Ni več zastojn nad določeno velikostjo, ampak g foto je vrhunski in vreden svojega denarja ker ti vse sortira sam in vmesnik je res super.

solatko ::

Sparkxl - Odvisno koliko slikaš, urejaš to takrat, ko je tega sorazmerno malo, recimo enkrat na teden, mesec,.... od vsakega dogodka shraniš 3-4 slike, ki jih verjetno ne boš pogledal nikoli več ali na stara leta, ko se ti ne bo več veliko dogajal. Če to ne počneš, se ti lahko nabere na tisoče slik, za katerih urejanje, oziroma samo ogled, bi porabil nekaj let.

V starih dobrih časih analognih fotoaparatov, do take situacije nisi mogel prit, ker so bili filmi z največ 36. posnetiki, ki jih je bilo treba razvit in naredit fotografije, na skoraj vsakem filmu pa je bilo pol slik zanič.
Teoretično lahko danes narediš 1posnetek/sekundo ali pa še več. Za ogled rabiš nekaj sekund!
Delo krepa človeka

Lonsarg ::

Jaz imam res precej slik pa nekako uspem dokaj hitro sortirati. Ko pridem iz večtedenskih potovanj porabim 5-10 ur da uredim (cirka 5 tisoč fotk na tako potovanje). Uredit pri meni pomeni zbrisati 2/3 plus narediti ekstra izbor do 100 fotk.

Tiste sprotne fotke z telefona pa tudi max 10 ur na leto da je urejeno, tam je itak delete manija in jih 90% brišem.

Meni se to zdijo dovolj majhne številke, da bi moral vsak to početi. Sam menim, da če tega ne počneš, potem najbrž tut backupa ne rabiš ,ker očitno ne misliš nikoli gledat. Neurejene so namreč neuporabne za gledat dlje kot par mescev nazaj. Urejanje za deseletja nazaj naknadni pa verjemte da vas bo minil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Comandante ::

Sam imam vse na HDD, en primarni in dva backup-a. Slik imam vsega 100GB, tako da poceni 500GB diski zadostujejo.

Sistem je tak, da imam mape z letnicami, noter pa mape z dogodki. Slike prefiltriram (slabe zmecem stran) takoj ko gredo v arhiv. Poskusam ne fotografirati vsake malenkosti, ampak res samo stvari, ki mi dosti pomenijo.

Za res pomembne dogodke se naroci kaksno foto knjigo ali posamezne fotografije.

Grizzly ::

Dolgo časa sem imel shranjeno na računalniku in za rezervo še na zunanjem disku. Vedno sem naredil več podobnih slik, da bi se potem izbral najlepše.

Kaj sem se iz tega naučil: Če želiš slike nekomu pokazati, pride v poštev samo prenosni računalnik in še tega moraš takrat prižigat. Slike so bile vedno neurejene in pregledovat 300 slik z enega dogodka je bolj tako...
Kako sem zadevo rešil: Kupil 4 albume, izbral najlepše slike in jih odnesel natisnit. Sedaj imam vse slike lepo posortirane v albumih, v približno takem vrstnem redu kot so bile ustvarjene. Ko želim nekomu pokazati slike, vzamem album. Bolj priročna rešitev ne obstaja. Imam še vedno slike v elektronski sliki, ampak služijo samo kot backup in se z njimi ne ukvarjam.

Gagatronix ::

> na skoraj vsakem filmu pa je bilo pol slik zanič

Dve opciji:

1) si imel zanic fotoaparat
2) nisi znal slikat

Tretja opcija je pa oboje, kar je bilo pogosto pri marsikomu.

GupeM ::

Grizzly je izjavil:

Dolgo časa sem imel shranjeno na računalniku in za rezervo še na zunanjem disku. Vedno sem naredil več podobnih slik, da bi se potem izbral najlepše.

Kaj sem se iz tega naučil: Če želiš slike nekomu pokazati, pride v poštev samo prenosni računalnik in še tega moraš takrat prižigat. Slike so bile vedno neurejene in pregledovat 300 slik z enega dogodka je bolj tako...
Kako sem zadevo rešil: Kupil 4 albume, izbral najlepše slike in jih odnesel natisnit. Sedaj imam vse slike lepo posortirane v albumih, v približno takem vrstnem redu kot so bile ustvarjene. Ko želim nekomu pokazati slike, vzamem album. Bolj priročna rešitev ne obstaja. Imam še vedno slike v elektronski sliki, ampak služijo samo kot backup in se z njimi ne ukvarjam.

Meni so bolj kot albumi všeč foto knjige. Sicer nekoliko dražje, ampak jih lahko oblikuješ po želji. Pa precej bolj priročno, če jo nekomu podariš.

Lonsarg ::

Grizzly je izjavil:

Kaj sem se iz tega naučil: Če želiš slike nekomu pokazati, pride v poštev samo prenosni računalnik in še tega moraš takrat prižigat. Slike so bile vedno neurejene in pregledovat 300 slik z enega dogodka je bolj tako...
Kako sem zadevo rešil: Kupil 4 albume, izbral najlepše slike in jih odnesel natisnit. Sedaj imam vse slike lepo posortirane v albumih, v približno takem vrstnem redu kot so bile ustvarjene. Ko želim nekomu pokazati slike, vzamem album. Bolj priročna rešitev ne obstaja. Imam še vedno slike v elektronski sliki, ampak služijo samo kot backup in se z njimi ne ukvarjam.
Načil si se napačen nauk.

Ko si urejal album si vložil več časa za izbor in si naredil res ozek izbor fotk -> ZATO je boljše izpadlo, in NE zato ker je analogno... Če bi tudi digitalno se enako potrudil in naredil izbor 30 fotk namesto 300 fotk bi izkušnja bila povsem enaka. Oziroma pravzaprav bi bila boljša, jaz v službi samo mobitel odprem pa na kavi mimogrede pokažem izbor top 30 fotk iz nekega potovanja. A zdaj bom pa v službo ali k familiji nosil albume halo, saj smo leta 2021. Mobitel če je premajhen ekran lahko tudi direktno na TV priključiš za profi izkušnjo in ne rabiš nič vnaprej mislit da boš kaj kazal komu ali sebi.

Poleg izbora 30 za na hitro imam tudi izbore z po 50-100 za osebno uporabo oziroma kake bližje, ki jih bolj podrobno zanima. 300 pa je vsekakor preveč za kazat, še za lastno uporabo je to prevelik izbor... Ne pomeni pa to nujno, da vse ostalo brišem. Iz zadnjega potovanja sem recimo naredil 6000 fotk od tega jih imam še 2000 neizbrisanih in nato en izbor top 30 in en izbor top 100. V teoriji bi lahko tistih 2000 še brisal, ampak me ne moti če so "nekje just in case", ko kaj dejansko gledam pa seveda gledam zgolj izbore.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

sci3nc3 ::

Slike vložene v foto album je še zmeraj najlepše videti. Na računalniku jih imam samo kot backup in zmeraj upam, da bom vsako mapo odprl samo enkrat - t.j. ko delam ožji izbor, katere bom vložil v foto album.

Danes slika na računalniku izgleda lepo. Čez 20 let, ko bodo resolucije zaslonov precej večje, bo slika smešno majhna. Podobno danes zgledajo slike, ki sem jih naredil s svojim prvim digitalnim fotoaparatom. Slika, ki je lepo shranjena v foto albumu pa bo tudi po več letih videti enako. In mimogrede, tudi leta 2021 so na prodajnih policah foto albumi, kar pomeni, da tako slike shranjuje kar veliko uporabnikov.

S kazanjem slik na telefonu je pa tako: Če hočem sliko na telefonu pokazati skupini, moram nekomu izročiti cel telefon. To pomeni, da bo ta oseba lahko videla vse. Če ne bom gledal čez ramo, ne morem vedet ali res gleda slike ali prebira moje sms-e. Poleg tega si ne predstavljam, da bi slike tako kazal dedku. Starejši niso vešči pametnih telefonov in je lahko nekomu problematično že pomikanje med slikami.

Na telefonu imam slike samo, dokler jih ne prenesem na računalnik in tam uredim. S tehnologijo je tako: Ko boš imel vse lepo sortirano, dokumentirano in boš mislil, da je vse varno, se bo nekaj zgodilo in bodo tvoji spomini šli pa-pa. Sem dobil "v popravilo" že kar nekaj diskov, ker uporabniki mislijo, da bom disk odprl, malo pošraufal, nekaj zamenjal in čez 3 dni vrnil nazaj v delujočem stanju... potem pa jok, ker dragocenih spominov ni več.

toro69 ::

sci3nc3 je izjavil:

Slike vložene v foto album je še zmeraj najlepše videti. Na računalniku jih imam samo kot backup in zmeraj upam, da bom vsako mapo odprl samo enkrat - t.j. ko delam ožji izbor, katere bom vložil v foto album.

Danes slika na računalniku izgleda lepo. Čez 20 let, ko bodo resolucije zaslonov precej večje, bo slika smešno majhna. Podobno danes zgledajo slike, ki sem jih naredil s svojim prvim digitalnim fotoaparatom. Slika, ki je lepo shranjena v foto albumu pa bo tudi po več letih videti enako. In mimogrede, tudi leta 2021 so na prodajnih policah foto albumi, kar pomeni, da tako slike shranjuje kar veliko uporabnikov.

S kazanjem slik na telefonu je pa tako: Če hočem sliko na telefonu pokazati skupini, moram nekomu izročiti cel telefon. To pomeni, da bo ta oseba lahko videla vse. Če ne bom gledal čez ramo, ne morem vedet ali res gleda slike ali prebira moje sms-e. Poleg tega si ne predstavljam, da bi slike tako kazal dedku. Starejši niso vešči pametnih telefonov in je lahko nekomu problematično že pomikanje med slikami.

Na telefonu imam slike samo, dokler jih ne prenesem na računalnik in tam uredim. S tehnologijo je tako: Ko boš imel vse lepo sortirano, dokumentirano in boš mislil, da je vse varno, se bo nekaj zgodilo in bodo tvoji spomini šli pa-pa. Sem dobil "v popravilo" že kar nekaj diskov, ker uporabniki mislijo, da bom disk odprl, malo pošraufal, nekaj zamenjal in čez 3 dni vrnil nazaj v delujočem stanju... potem pa jok, ker dragocenih spominov ni več.


Pišeš kot da si letnik '58 in se malo bojiš tehnologije.
Tega ne počne skoraj že noben več, nekaj po krivdi, da je poplava nekvalitetno fotografij, nekaj da imamo telefone non stop v roki.
Starejši pa obvladajo swajpanje bolj kot si misliš.

GupeM ::

sci3nc3 je izjavil:

S kazanjem slik na telefonu je pa tako: Če hočem sliko na telefonu pokazati skupini, moram nekomu izročiti cel telefon. To pomeni, da bo ta oseba lahko videla vse. Če ne bom gledal čez ramo, ne morem vedet ali res gleda slike ali prebira moje sms-e. Poleg tega si ne predstavljam, da bi slike tako kazal dedku. Starejši niso vešči pametnih telefonov in je lahko nekomu problematično že pomikanje med slikami.

Daj, daj... Telefoni že nekaj let omogočajo zaklep na eno aplikacijo, tako da ti nihče ne more brat smsov. Imaš pa sekundo in pol dela, da zakleneš.

Premikanje med slikami je pa tako enostavno na pametnih telefonih, da to ne dela problema nobenemu dedku ali babici. To je problem samo v tvoji glavi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

alternativa google foto? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
587202 (2158) zuz3k
»

Digitalne slike so problem. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
977956 (5601) one too many
»

Slike in videoposnetki v veliki količini - organizacija v Win10

Oddelek: Pomoč in nasveti
101126 (942) solatko
»

Bi rajši profi slike ali vam zadošča DM, Hofer...

Oddelek: Loža
4910675 (9078) jype

Več podobnih tem