» »

Slovnica: raba besede "tako" brez glagola v medijih

Slovnica: raba besede "tako" brez glagola v medijih

SodVina ::

Pozdravljeni,
kako leto nazaj sem zasledil to, sedaj me moti, ker ne poznam tega pravila.

En primer(vsebina tu ni pomembna):
Demokrati pa naj bi, tako Trump v svojega govoru, na ulice ameriških mest "izpustili nasilne anarhiste."


Zakaj "tako Trump" in ne tako pravi/meni/misli Trump?
Nihče mi ne zna odgovoriti drugače, kot da je to publicistični jezik in (mogoče) elipsa ali izpust.
Ni mi jasno, od kje se je ta oblika pojavila in zakaj je prav. Pred kakim letom namreč tega nisem nikjer zasledil, sedaj je v vseh novicah (rtv, poptv, pa tudi slo-tech).

Mogoče kdo ve? S tem mislim bolj na kakšen link, kot na ugibanje.

lp

WhiteAngel ::

Na pamet bi rekel, da gre za "according to" dobesedni prevod. Ker mora biti pasiv, ne morejo uporabiti pravi/meni/misli. "glede na" pa tudi ni ustrezna zamenjava.

SodVina ::

To je sicer smiselno, ampak spet samo ugibanje.
Poleg tega se to uporablja tudi pri besedilu, ki ni prevod.

Primer2:
...zato je še toliko bolj pomembno, tako Janša, da se upoštevajo ukrepi...

McHusch ::

SodVina ::

Namig, da bi "mogoče lahko" bila elipsa, sem že dobil, da. To je bil best guess.
Ampak to ni novo pravilo. Bega me, zakaj kar naenkrat povsod, prej pa nikjer.
Samo po sebi zgovorno je, da sem to vprašal tudi nekaj učiteljev slovenščine, pa nisem dobil odgovora.

Highlag ::

Zato ker članki ne povedo nič razen tistega, kar bi moralo biti že v naslovu članka. Če bi dali v naslov Trump rekel to pa to, nihče nebi obiskal strani, kjer je to objavljeno, ker lahko celotne novice strneš v en stavek...

S tem skrijejo vsebino in človek mora kliknit na naslov in odpreti stran polno reklam in popupov, da vidi vsebino, ki bi bila lahko v naslovu.

Poden od podna. Žal se croma ne da zamenjat za kaj drugega na tem mestu (novice) na mobilnih napravah.
Never trust a computer you can't throw out a window

mirator ::

Seveda gre za "elipso". Ni pa to od danes. Saj se spomnite tiste: "minister Gregor pa nič". Prav tako je kar velikokrat slišati ali prebrati elipso s prislovom "tako". Mogoče je bil OP prvič bolj pozoren, pa ga je zmotilo.

kuall ::

SodVina je izjavil:

Namig, da bi "mogoče lahko" bila elipsa, sem že dobil, da. To je bil best guess.
Ampak to ni novo pravilo. Bega me, zakaj kar naenkrat povsod, prej pa nikjer.
Samo po sebi zgovorno je, da sem to vprašal tudi nekaj učiteljev slovenščine, pa nisem dobil odgovora.


Tu se pojavljajo 3 pravila jezika:
1. Izpuščanje besed, katere se da zlahka sklepati, ker je nam vsem mučno poslušat dolgočasne dolgovezne nakladače. Če bi začel iskat bi našel tisoče in tisoče primerov tega izpuščanja.
2. Navada. Nekaj postane moderno, fraza, navada in potem vsi začnejo to uporabljati. To je isto vprašanje kot zakaj imamo ravno x glas za y pomen? Ljudje smo tako narejeni, da neka fraza postane moderna in jo potem vsi zelo radi uporabljajo, vsaj nekaj časa, kot so zadnje čase popularne fraze: "glej" ali "to je to" (katere jaz btw ne uporabljam, ker se bi sam zdel malo smešen, kako sem neka ovca).
3. Izumili so novo besedo za nek pojem, ki ga vsi poznamo, ki je potreboval svojo besedo. Besede se stalno izumljajo v jeziku in obstaja potencial še za tisoče besed. Izumimo jih takrat, ko začutimo, da je treba nek pojem bolj nazorno opisati z besedami, do takrat je dovolj samo to, da je pojem v naših možganih brez povezane besede. "Tako Janša" ima rahlo drugi pomeni kot "tako pravi Janša". "Tako" ima v bistvu pomen "according to" = po mnenju Janše. Torej drugi pomen je tu ta, da hočemo povedati kakšno ima neko splošno prepričanje nekdo, ne samo kaj je nekdo rekel enkrat.

Jaz sem doktor za jezik. Vedno sem bil. In dokaj pogosto sem presenečen, kako sem superioren naproti drugim v tem. Kako drugi slabo razumejo jezik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

BBB ::

kuall je izjavil:

Jaz sem doktor za jezik. Vedno sem bil. In dokaj pogosto sem presenečen, kako sem superioren naproti drugim v tem. Kako drugi slabo razumejo jezik.
To pa ni primer elipse. Čeprav je izražanje precej robato, ne izgleda kot kvadrat, bolj hiperbola.

Greg91 ::

kuall je izjavil:

SodVina je izjavil:

Namig, da bi "mogoče lahko" bila elipsa, sem že dobil, da. To je bil best guess.
Ampak to ni novo pravilo. Bega me, zakaj kar naenkrat povsod, prej pa nikjer.
Samo po sebi zgovorno je, da sem to vprašal tudi nekaj učiteljev slovenščine, pa nisem dobil odgovora.


Tu se pojavljajo 3 pravila jezika:
1. Izpuščanje besed, katere se da zlahka sklepati, ker je nam vsem mučno poslušat dolgočasne dolgovezne nakladače. Če bi začel iskat bi našel tisoče in tisoče primerov tega izpuščanja.
2. Navada. Nekaj postane moderno, fraza, navada in potem vsi začnejo to uporabljati. To je isto vprašanje kot zakaj imamo ravno x glas za y pomen? Ljudje smo tako narejeni, da neka fraza postane moderna in jo potem vsi zelo radi uporabljajo, vsaj nekaj časa, kot so zadnje čase popularne fraze: "glej" ali "to je to" (katere jaz btw ne uporabljam, ker se bi sam zdel malo smešen, kako sem neka ovca).
3. Izumili so novo besedo za nek pojem, ki ga vsi poznamo, ki je potreboval svojo besedo. Besede se stalno izumljajo v jeziku in obstaja potencial še za tisoče besed. Izumimo jih takrat, ko začutimo, da je treba nek pojem bolj nazorno opisati z besedami, do takrat je dovolj samo to, da je pojem v naših možganih brez povezane besede. "Tako Janša" ima rahlo drugi pomeni kot "tako pravi Janša". "Tako" ima v bistvu pomen "according to" = po mnenju Janše. Torej drugi pomen je tu ta, da hočemo povedati kakšno ima neko splošno prepričanje nekdo, ne samo kaj je nekdo rekel enkrat.

Jaz sem doktor za jezik. Vedno sem bil. In dokaj pogosto sem presenečen, kako sem superioren naproti drugim v tem. Kako drugi slabo razumejo jezik.


Katera mamila ti jemlješ in še bolj pomembno, kje jih nabavljaš? :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Greg91 ()

kuall ::

Greg91 je izjavil:


Katera mamila ti jemlješ in še bolj pomembno, kje jih nabavljaš? :))

Če iščeš mamila za svoje težave te moram razočarat, da to ni rešitev problema. Samo še poslabšalo se ti bo.

GupeM ::

Meni pa bolj kot izpuščanje glagola gre na organ trenutno popularen "temu ni tako." Zakaj temu? Brez temu ima stavek povsem isti pomen.

Mogoče bo kdo rekel, da (temu) ni tako, ampak se moti.

Preberite zgornji stavek skupaj z besedo temu in brez nje.

mirator ::

Ali pa med športniki popularen "ja". Verjamem, da je nadležno in že kar težko non stop odgovarjati na enaka, včasih povsem brezvezna vprašanja novinarjev in jim ta "ja" kot mašilo, pomeni kot nek časovni miselni sprožilec nove misli oz. izjave.

kuall ::

športniki nasploh čudno govorijo, smešno, kot eni tanki. zgleda, da jim tisti šport tako spremeni psiho.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

nergac ::

Spominjam se srednje šole.

Nikakor nisem mogel prebaviti stavka "Celica sestoji iz ...".

Postal sem tečen in sem v glavi prebral "Celica je sestavljena iz ..."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Terminologija v ekonomski stroki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7614948 (14041) TheBlueOne
»

AMD pokazal nove Radeone RX Vega (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
8320779 (16575) next3steps
»

Človeški jezik (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7315821 (12136) kuall
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924918 (18843) m0LN4r

Več podobnih tem