» »

Beg iz mest na podeželje?

Beg iz mest na podeželje?

«
1
2 3

enemon ::

V ZDA baje ogromno ljudi kupuje hiše v predmestjih in na podeželju, mesta so zaradi zaprtij ostala brez vsebine. Ali se/se bo kaj podobnega dogajalo tudi pri nas? Agentje sicer trenutno zaznavajo nekoliko večje povpraševanje v okolici večjih slovenskih mest, a nič pretresljivega...

LeQuack ::

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav. Drugače pa agentom ne smeš zaupati, glej samo statistiko.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

vostok_1 ::

Selitev v predmestja v ZDA je posledica covida in targetiranih izgredov. Župan New Yorka in njegovi pa veselo kupujejo nepremičnine za drobiž.

Rekel bi nekaj, ampak...get it while you can.
Interpretacijo prepuščam vam.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Evolve ::

kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav

it katere jame si pa ti prlezu hahaha :)):))

Slopek ::

jaz bom v stanovanje v mestu namestil 12 delavcev, sam grem pa na svoj kos zemlje, kjer je nova hiša, ki sicer potrebuje še ene 30k evriča za dokončanje, ampak bomo zmogli...snađi se, so rekli ;)
cilj mi je pa čimvečja samooskrbnost s hrano, za elektriko bi dal ene 12-15k, če bo računica ok, ampak spet to ni neodvisnost od elektra...voda se pa tudi da rešit, če bi bila že kriza...vse upe zdaj polagam v to ;)

Ganon ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave


Kaj tako trapastega že lep čas nisem prebral.

Slopek ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav. Drugače pa agentom ne smeš zaupati, glej samo statistiko.

to, je res neumnost...boš čez 10 let drugačnega mnenja, ko se bodo mesta spremenila v še večje greznice, kot so sedaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

enemon ::

Slopek je izjavil:

jaz bom v stanovanje v mestu namestil 12 delavcev, sam grem pa na svoj kos zemlje, kjer je nova hiša, ki sicer potrebuje še ene 30k evriča za dokončanje, ampak bomo zmogli...snađi se, so rekli ;)
cilj mi je pa čimvečja samooskrbnost s hrano, za elektriko bi dal ene 12-15k, če bo računica ok, ampak spet to ni neodvisnost od elektra...voda se pa tudi da rešit, če bi bila že kriza...vse upe zdaj polagam v to ;)


Koliko zemlje pa imaš približno?

vostok_1 je izjavil:

Selitev v predmestja v ZDA je posledica covida in targetiranih izgredov. Župan New Yorka in njegovi pa veselo kupujejo nepremičnine za drobiž.

Rekel bi nekaj, ampak...get it while you can.
Interpretacijo prepuščam vam.


Daj povej... Kaj, misliš, da treba čimprej kupiti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Slopek ::

enemon je izjavil:

Slopek je izjavil:

jaz bom v stanovanje v mestu namestil 12 delavcev, sam grem pa na svoj kos zemlje, kjer je nova hiša, ki sicer potrebuje še ene 30k evriča za dokončanje, ampak bomo zmogli...snađi se, so rekli ;)
cilj mi je pa čimvečja samooskrbnost s hrano, za elektriko bi dal ene 12-15k, če bo računica ok, ampak spet to ni neodvisnost od elektra...voda se pa tudi da rešit, če bi bila že kriza...vse upe zdaj polagam v to ;)


Koliko zemlje pa imaš približno?

vostok_1 je izjavil:

Selitev v predmestja v ZDA je posledica covida in targetiranih izgredov. Župan New Yorka in njegovi pa veselo kupujejo nepremičnine za drobiž.

Rekel bi nekaj, ampak...get it while you can.
Interpretacijo prepuščam vam.


Daj povej... Kaj, misliš, da treba čimprej kupiti?

Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh

vostok_1 je izjavil:

Selitev v predmestja v ZDA je posledica covida in targetiranih izgredov. Župan New Yorka in njegovi pa veselo kupujejo nepremičnine za drobiž.

Rekel bi nekaj, ampak...get it while you can.
Interpretacijo prepuščam vam.

vostok, tudi sam, sem to odločitev sprejel med covidom, ko sem poglobljeno začel razmišljati o prihodnosti...tako svoji, kot otrok...sem že večkrat napisal, da bi mi več pomenilo, če bi postala kmeta in lovca, kot programerja, haha...sta kar na dobri poti, da bosta znala preživeti v prihodnosti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

Meiniken ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav. Drugače pa agentom ne smeš zaupati, glej samo statistiko.


Pod katero skalo pa ti živiš?
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Slopek ::

Nekatere tukaj zanima, kaj tak opranoglavec, kot sem sam, gleda na yt, če že vseskozi zatrjujem, da se ne futram s FB in podobno navlako. Evo tole

Kvinta ::

Župan New Yorka in njegovi pa veselo kupujejo nepremičnine za drobiž.


Ja za njih je par miljonov isto kot za večino par jurjev :))
A.C.A.B

Utk ::

V Sloveniji je razlike med mestom in manjšim mestom ali celo vasjo minimalna. Ne razumem zakaj ljudje silijo v mesta. No, sej niti ne.

Scaramouche1 ::

Če bi to podeželje bilo zgrajeno iz bega intelektualcev, ki bi s sabo potegnili malo bolnico, bi se splačalo, tako si pa čisti kmet ali nič...

kuall ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav.

Hrupa in vonjav je na podeželju minimalno, vsekakor pa 100x manj kot v smrdeči hrupni Ljubljani, kjer se gužvate v blokih. 8-)

l0wc4 ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav. Drugače pa agentom ne smeš zaupati, glej samo statistiko.


Tu pa ti dam za prav. Živel sem cca. 10 let na podeželju. Saj je ok, ampak je mnogo bolj hrupno, in pozimi je res kvaliteta zraka mnogo slabša.

IL_DIAVOLO ::

Bolj bogi argumenti za selitev v blok. Je že moralo bit kaj bolj odločilnega, pa ne upaš povedat :P

sharp126325 ::

A,a...stay where you are.Imam tak mir tukaj, da nerabim priseljencev.Jaz tud ne rinem k vam v mestu.

pegasus ::

enemon je izjavil:

Ali se/se bo kaj podobnega dogajalo tudi pri nas?
Inteligentni so to storili že pred 20imi leti.

Badwolff ::

O čem vse se da kregat.
enima paše vas, meni paše mesto. Vsakemu svoje.

marvin42 ::

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.
Mostly Harmless

l0wc4 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Bolj bogi argumenti za selitev v blok. Je že moralo bit kaj bolj odločilnega, pa ne upaš povedat :P


Imam hišo v mestu in je ne menjam za hišo na vasi. :D

IL_DIAVOLO ::

To pa verjamem :)

kuall ::

l0wc4 je izjavil:

Imam hišo v mestu in je ne menjam za hišo na vasi. :D


Verjetno moreš iz te hiše cel dan poslušat promet?
Meni ga na vasi ni treba.

fikus_ ::

kuall je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Pri nas nimaš suburbs kot tam, pri nas imaš samo mesta in potem kmetije/obrt, kjer pa imaš vsakodnevni hrup in pa vonjave, v hladnih mesecih tudi oblak od kurilnih naprav.

Hrupa in vonjav je na podeželju minimalno, vsekakor pa 100x manj kot v smrdeči hrupni Ljubljani, kjer se gužvate v blokih. 8-)


Imata oba prav. Mestnega človeka hrup/vonjave podeželja motijo, na mestne vonjave/hrup je navajen. Velja tudi obratno.

Slopek ::

marvin42 je izjavil:

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.

Sori... pomota... je 30 arov, se pravi 3000m2, 1500m2 obdelovalne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

marvin42 ::

Slopek je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.

Sori... pomota... je 30 arov, se pravi 3000m2, 1500m2 obdelovalne.


ok, to je pa nekaj drugega :)
Mostly Harmless

sharp126325 ::

1 ar je 100x100m

Utk ::

sharp126325 je izjavil:

1 ar je 100x100m

Drži se mesta.

Valvoline ::

Svetovni trendi in projekcije kazejo da bo l.2050 95% zemljanov stanovalo v vecjih mestih 100k+. Noben se ne bo vrnil nazaj na podezelju.

sharp126325 ::

Eh, zajebu sem, prehitro prebral

Slopek ::

Valvoline je izjavil:

Svetovni trendi in projekcije kazejo da bo l.2050 95% zemljanov stanovalo v vecjih mestih 100k+. Noben se ne bo vrnil nazaj na podezelju.

Tako bi nekateri radi videli, ja...popolno centralizacijo, kar pa ne pomeni boljše. In kaj pravijo trendi in napovedi o kvaliteti življena v mestu leta 2050?

enemon ::

Slopek je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.

Sori... pomota... je 30 arov, se pravi 3000m2, 1500m2 obdelovalne.


Kako boš za kurjavo poskrbel? Boš dokupil še kaj gozda?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

MasterTade ::

lol več ljudi v mesta, še višje cene. Norci naj kar dajo za 50 kvadratov kot za eno vilo pol ure iz Lj.
Mors omnia aequat

enemon ::

MasterTade je izjavil:

lol več ljudi v mesta, še višje cene. Norci naj kar dajo za 50 kvadratov kot za eno vilo pol ure iz Lj.


No, saj tudi cene so eden izmed razlogov, da se je / se bo lahko začel trend obračati, torej v smer ven iz mest.

Valvoline ::

Slopek je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Svetovni trendi in projekcije kazejo da bo l.2050 95% zemljanov stanovalo v vecjih mestih 100k+. Noben se ne bo vrnil nazaj na podezelju.

Tako bi nekateri radi videli, ja...popolno centralizacijo, kar pa ne pomeni boljše. In kaj pravijo trendi in napovedi o kvaliteti življena v mestu leta 2050?

Beg iz podezelja se bo samo se stopnjeval. Manj k bo folka, prej bo slo pod kljuc vse, od vaskih trgovin, sol, ambulant, storitvenih dejavnosti itn... kar bo izseljevanje le se pospesilo. Its inevitable. Drzava k bo najprej ostala brez folka na podezelju bo mehika, z rekordnim priseljevanjem v mestih.

Zgodovina sprememb…

Daniel ::

Kar se mene tiče bi bilo bolje, če bi ljudje iz mesta v mestu kar ostali. Ni malo primerov ko novi priseljenci na podeželje mislijo, da bo pa sedaj vse po njihovo. In po tem se kar vrstijo prijave inšpekcijam, občinam... jih moti hrup strojev, jih moti smrad tistih par dni, ko se razvaža gnojnica, bojda se uničuje vse živo kar si lahko zamisliš, prav nihče pa ne pomisli, da je narava okrog njih tako lepa ravno zaradi skrbi ljudi, ki tam že od nekdaj živijo in skrbijo za njo.

Potem pa vzame svojega psa in hop na sprehod počez čez tuje parcele, pa naj pes "serje" kjer mu paše (kar seveda povzroča zoonoze ampak to nikogar ne briga)... pa še bi se kaj našlo.

Še hujši pa so najbrž tisti, ki so celo življenje živeli na kmetiji od staršev, sami pa so preleni, da bi kaj postorili. Tisti imajo največ za povedati okrog tega kako bi morali drugi delati, sebe pa seveda ne vidijo.

Kar se pa tiče storitev pa kakor kje. Marsikje imaš 10 - 15 km do prvega bankomata in trgovine. Kje drugje pa zgolj kakšen km, čisto odvisno od preferen človeka.

MasterTade ::

Kvečjemu se bodo ljudje selili v bližino mest, kar pri nas za nekatere pomeni že podeželje. Namreč iz Lj. kar hitro prideš do naselij kjer so poleg njive, traktorji, hribovska naselja pa se bodo verjetno bolj krčila
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

Slopek ::

Valvoline je izjavil:

Slopek je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Svetovni trendi in projekcije kazejo da bo l.2050 95% zemljanov stanovalo v vecjih mestih 100k+. Noben se ne bo vrnil nazaj na podezelju.

Tako bi nekateri radi videli, ja...popolno centralizacijo, kar pa ne pomeni boljše. In kaj pravijo trendi in napovedi o kvaliteti življena v mestu leta 2050?

Beg iz podezelja se bo samo se stopnjeval. Manj k bo folka, prej bo slo pod kljuc vse, od vaskih trgovin, sol, storitvenih dejavnosti itn... kar bo izseljevanje le se pospesilo. Its inevitable. Drzava k bo najprej ostala brez folka na podezelju bo mehika, z rekordnim priseljevanjem v mestih.

Čista resnica. Vse to je v agendi 2030, ki so jo podpisali tudi naši uradniki. Ampak si že drugi povedali, da pri nas je vse tako mini, da mi ni problem po karkoli v 15km oddaljeno mesto. Ne moreš nas primerjati z Mehiko.

MasterKiD ::

MasterTade je izjavil:

Kvečjemu se bodo ljudje selili v bližino mest, kar pri nas za nekatere pomeni že podeželje. Namreč iz Lj. kar hitro prideš do naselij kjer so poleg njive, traktorji, hribovska naselja pa se bodo verjetno bolj krčila


Tako je. Mladi se bodo selili bolj v mesta, saj je tam vse dostopno in pa predvsem več služb (tudi višje plačanih).
Teh naselij, kjer so razne kmetije bo vse manj.

enemon ::

MasterKiD je izjavil:

MasterTade je izjavil:

Kvečjemu se bodo ljudje selili v bližino mest, kar pri nas za nekatere pomeni že podeželje. Namreč iz Lj. kar hitro prideš do naselij kjer so poleg njive, traktorji, hribovska naselja pa se bodo verjetno bolj krčila


Tako je. Mladi se bodo selili bolj v mesta, saj je tam vse dostopno in pa predvsem več služb (tudi višje plačanih).
Teh naselij, kjer so razne kmetije bo vse manj.


Štepanc je recimo tak, kjer se z njiv in gozda zelo hitro preide v stolpnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: enemon ()

Valvoline ::

Ze danes se brezveze zapravlja stotine milijonov za vaske sole prakticno brez ucencev, ambulante kjer kader zgolj vegetira itn. Ves ta denar bi takoj mogl vlozit v mestih da se hitreje,ceneje in cimbolj preprosto brez birokracije sirijo. Proti vetru pac ni pametno scat, boj je ze izgubljen, vsak cent vlozen izven mest je stran vrzen denar.

Zgodovina sprememb…

Slopek ::

enemon je izjavil:

Slopek je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.

Sori... pomota... je 30 arov, se pravi 3000m2, 1500m2 obdelovalne.


Kako boš za kurjavo poskrbel? Boš dokupil še kaj gozda?

Cilj je čimvečja samooskrba, ne pa popolna. Sonce bi me grelo ;)
Se pravi elektrika...gozda ne mislim kupovati, čeprav je tudi peč. Drv je pa dosti okoli, pri sorodnikih, če bi že bila kakšna večja kriza in bi že zmrzovali. V glavnem se mi gre za zelenjavo in sadje, mesa jemo bolj malo. Sicer pa počasi, korak za korakom.

MasterTade ::

Pri nas to ne bo tako intenzivno ker lahko relativno hitro prideš do mest. Edino javni promet bi morali močno izboljšat in sprostit ceste
Mors omnia aequat

Slopek ::

Valvoline je izjavil:

Ze danes se brezveze zapravlja stotine milijonov za vaske sole prakticno brez ucencev, ambulante kjer kader zgolj vegetira itn. Ves ta denar bi takoj mogl vlozit v mestih da se hitreje,ceneje in cimbolj preprosto brez birokracije sirijo. Proti vetru pac ni pametno scat, boj je ze izgubljen, vsak cent vlozen izven mest je stran vrzen denar.

Če si se predal, je zate boj seveda že izgubljen in ti želim lepo prihodnost v modernem koncentracijskem kampu.

MasterTade ::

če je res kriza z drvmi itak lahko greš tudi v gozd pa si nabereš. Nekateri lastniki ne pospravijo po sečnji in jim je vseeno za tiste ostanke ki ležijo po tleh pa na kupih. Podlubniki bodo itak zrihtal da bo tega dovolj
Mors omnia aequat

MasterKiD ::

Valvoline je izjavil:

Ze danes se brezveze zapravlja stotine milijonov za vaske sole prakticno brez ucencev, ambulante kjer kader zgolj vegetira itn. Ves ta denar bi takoj mogl vlozit v mestih da se hitreje,ceneje in cimbolj preprosto brez birokracije sirijo. Proti vetru pac ni pametno scat, boj je ze izgubljen, vsak cent vlozen izven mest je stran vrzen denar.


Ravno na tak način je razmišljanje tudi v Agendi 2030 in nekako imaš / imate prav. Če bi bili vsi bolj kot ne na kupu bi bilo lažje za državo.
Ogromno denarja se potroši za razne vukojebine - gasilski domi, šole z par učenci, razni športni park (ki jih rabi bolj malo ljudi tam pa še prebivalstva je vedno manj v teh vaseh) in še veliko stvari bi lahko naštel.

enemon ::

Slopek je izjavil:

enemon je izjavil:

Slopek je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Slopek je izjavil:


Kaj vem 3are, ampak je še gozd...obdelovalne kakšen dober ar in pol. Za 4člane vrh


se pravi imaš 300 m2 zemlje, od tega je malo več kot 150 m2 obdelovalne? To je malo več kot 12x12 m velika greda.

Sori... pomota... je 30 arov, se pravi 3000m2, 1500m2 obdelovalne.


Kako boš za kurjavo poskrbel? Boš dokupil še kaj gozda?

Cilj je čimvečja samooskrba, ne pa popolna. Sonce bi me grelo ;)
Se pravi elektrika...gozda ne mislim kupovati, čeprav je tudi peč. Drv je pa dosti okoli, pri sorodnikih, če bi že bila kakšna večja kriza in bi že zmrzovali. V glavnem se mi gre za zelenjavo in sadje, mesa jemo bolj malo. Sicer pa počasi, korak za korakom.


Jaz imam tudi podoben plan, sem si tudi zastavil počasi, da ne bi bilo preveč naenkrat :)

A te lahko samo vprašam, v katerem koncu Slovenije si kupil to?

Valvoline ::

Slopek je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ze danes se brezveze zapravlja stotine milijonov za vaske sole prakticno brez ucencev, ambulante kjer kader zgolj vegetira itn. Ves ta denar bi takoj mogl vlozit v mestih da se hitreje,ceneje in cimbolj preprosto brez birokracije sirijo. Proti vetru pac ni pametno scat, boj je ze izgubljen, vsak cent vlozen izven mest je stran vrzen denar.

Če si se predal, je zate boj seveda že izgubljen in ti želim lepo prihodnost v modernem koncentracijskem kampu.

Haha. Stevilke so pac neizprosne. Ja seveda, tvoj plan pa je da tvojo *kmecko nirvano* financirajo siptarski suznji natlaceni k sardine v Ljublanswicu kot pravis. Klap,klap.
:D

Zgodovina sprememb…

Slopek ::

MasterKiD je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Ze danes se brezveze zapravlja stotine milijonov za vaske sole prakticno brez ucencev, ambulante kjer kader zgolj vegetira itn. Ves ta denar bi takoj mogl vlozit v mestih da se hitreje,ceneje in cimbolj preprosto brez birokracije sirijo. Proti vetru pac ni pametno scat, boj je ze izgubljen, vsak cent vlozen izven mest je stran vrzen denar.


Ravno na tak način je razmišljanje tudi v Agendi 2030 in nekako imaš / imate prav. Če bi bili vsi bolj kot ne na kupu bi bilo lažje za državo.
Ogromno denarja se potroši za razne vukojebine - gasilski domi, šole z par učenci, razni športni park (ki jih rabi bolj malo ljudi tam pa še prebivalstva je vedno manj v teh vaseh) in še veliko stvari bi lahko naštel.

Misliš lažje nadzirati in obvladovati ljudi? Saj pravim, želim vam lepo prihodnost, v mestih prihodnosti. Sem iz vasi prišel in tja se vračam.
Kako bo pa s hrano v tvoji prihodnosti, kjer bo bilo bolje brez vasi? Bo monsanto poskrbel za vse? Super. Še 1x srečno.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko bi doplačali za hišo čisto na samem? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18019435 (1349) 111111111111
»

Zaznan trend porasta povpraševanja po hišah na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17818182 (13261) trancer01
»

Prodaja "za 100 let" (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810236 (7986) Heavy
»

Obupna slovenska demografija (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17725023 (21262) Invictus

Več podobnih tem