» »

Ljudje na fotkah in objava - kaj pravi zakon

Ljudje na fotkah in objava - kaj pravi zakon

Bikica195 ::

Pozdravljeni!
Rada bi se poglobila v to kako je z objavljanjem fotografij na katerih so ljudje, ali samo fotografiranje v javnosti, kjer ujameš kakšnega mimoidočega ipd. in potem pride do težav, če komu ni prav da si ga ujel ipd. ipd. (nepoznavanje prava škoduje :D)...

OZIROMA potrebujem le informacijo kje bi lahko našla kakšne zbrane veljavne zakone(oz. člene na to temo od fotografiranja in javnosti...).
Vem, PISRS je glavna stran, sem že brskala tam a žal brez sreče - sem začetnica zato še ne ravno spretna. Potrebujem pa res iz PIsRS, ker moram napisati nekaj kar mora biti pravno veljavno (ter zakoni tudi aktivni).

Hvala za pomoč!
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.
  • spremenilo: Bikica195 ()

111111111111 ::

Na javnem kraju lahko slikaš kolikor želiš ti nobeden nič ne more.

EDIT: če bi hotela javno objavit, pa je bolj problematično. Slovenija dopušča snemanje in slikanje na javnih krajih za nekomercialne in osebne namene.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

Informacijski pooblaščenec, tam po njihovih straneh pobrskaj.

GizmoX ::

Kazenski zakonik:
Neupravičeno slikovno snemanje (138. člen):
(1) Kdor neupravičeno slikovno snema ali naredi slikovni posnetek drugega ali njegovih prostorov brez njegovega soglasja in pri tem občutno poseže v njegovo zasebnost ali kdor tako snemanje neposredno prenaša tretji osebi ali ji tak posnetek prikazuje ali kako drugače omogoči, da se z njim neposredno seznani, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.

Kot vidiš, je to zelo splošno. Od primera do primera odloča sodišče.
En primer izmed mnogih.

Kolikor sem bil zraven, ko so RTV/POP snemali, je ziheraška praksa taka, da dokler snemajo množico ljudi v javnosti, lahko tak posnetek mirno objavijo.
Če pa v množici snemajo eno specifično osebo (npr. intervju), drugi obrazi pa so le kolateral, te ostale obraze zameglijo - ker bi sicer bili preveč izpostavljeni.
Če slikaš točno eno osebo, moraš pa seveda dobiti dovoljenje za objavo.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Bikica195 ::

Hvala!
Bi mi mogoče kdo še znal povedati, kje lahko najdem podatke (vejavne podatke npr. spletne strani kot je PISRS in ne članki/wikipedija...), kjer bi našla zakone, predpise kako se pravno urejajo situacije kot je npr. padec snenga iz hiše na osebo (jo je poškodovalo - kdo je potem kriv), padec osebe pred trgovino, kjer led ni bil očiščen ipd.... Podatke iščem, da lahko tem situacijam najdem pravne rešitve. Na PISRS sem našla le en člen (159. iz OZ, ki pravi: Za škodo, ki nastane, če s stavbe pade nevarno postavljena ali vržena stvar, odgovarja imetnik stavbe, oziroma prostora, iz katerega je stvar padla.)
I walk. I look. I see. I stop. I photograph.

jernejl ::

OZ bo kar dobra osnova (2. oddelek: POVZROČITEV ŠKODE).
Za boljše razumevanje pa lahko pa poiščeš po sodni praksi.
Recimo za padec na mokrih tleh: http://www.sodnapraksa.si/?q=id:2012032...

V času tožničinega padca so bila tla mokra in spolzka in zaradi teh lastnosti predstavljajo nevarno stvar (131. in 149. člen OZ), za katero odgovarja njen imetnik (150. člen OZ).

korenje3 ::

Če so v kadru 1 do 3 osebe rabiš privoljenje za slikanje/snemanje.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Snemanje osebe in objava na internetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5311985 (4209) simnov
»

Radar (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14011160 (9099) FrRoSt
»

Video snemanje osebe - vprašanje?

Oddelek: Loža
458262 (6579) gendale_sef2
»

Kamera za snemanje okoli avta (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7923726 (16004) Karen
»

Slovenska policija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
508119 (6633) KaiV6

Več podobnih tem