» »

Monitor za obdelavo fotografij

Monitor za obdelavo fotografij

yamahko ::

Pozdravljeni,

z punco se odločujeva za nakup novega monitorja za foto obdelavo / grafično oblikovanje (Illustrator, Photoshop, Lightroom, ..)

Lahko prosim kdo pomaga iz izkušenj ali boljšim znanjem, kaj se splača gledat? Budget tam do 600€.

Opazil sem, da zelo hvalijo razne Benq / Dell / Lg ampak kaj namenskega pri nas ni nikjer na zalogi... plus kaj vzeti, 27 ali 32 (vem, stvar okusa ampak zanima me realno)?

Računalnik je zaenkrat malenkost starejši ampak mislim, da z menjavo grafične bo le uspel poganjati tudi kak 4k (brez iger seveda): nvidia gt 720, i7 920, 16gb ram, ssd, ...

Hvala!

Lep pozdrav.

pegasus ::

GT720 in 4k? Optimist ... boš moral najmanj gtx 750 notri vtaknit.

Pri monitorju naj ti bo vodilo pokrivanje barvne palete (sRGB, Adobe RGB). Za domače delo je vsak dober, za profesionalno delo pa bo treba najmanj podvojit budget. Kar se pa velikosti tiče, lepo meter v roke in poglej, kaj lahko postaviš na mizo. Računaj še stojalo oz. način pritrditve, velik monitor želiš bolj daleč od sebe in včasih noga hodi v napoto.

yamahko ::

Sem napisal, da z menjavo grafične bi bilo "možno" poganjat. Se zavedam, da je setup star, ampak se trudiva delat s tem, kar imava na razpolago. Grafična pa je na drugem mestu za nakup, saj je stari monitor šel rakom žvižgat.

Torej po tem takem ni važna direktna znamka? Ni noben tako boljši od drugega, da bi moral gledati dotično znamko za ta budget? Načeloma sem opazil, da za ta denar res ni neke hude razlike med specifikacijami, samo vseeno vprašam.

Hvala.

sunshine403 ::

Poglej malo Monoprice Vivid.... 27", 4k, 100% AdobeRGB. Matrika je ista kot BenQ sw271 za samo dobrih 400eur. Glede na to, da imas 14dni casa da ga brez vprasanj vrnes, sem jaz probal, vzel 2, ker sem menjal 2 stara Spectraviewa, in mi je zares tako vsec, da sem jih obdrzal. Po slabe pol leta nimam nobenih pripomb.

Han ::

Dell U2720Q je pri severnih sosedih pod 600 eur, pri nas 606 eur.

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/z...

V tem cenovnem razredu pridejo v poštev njemu podobni, torej IPS in vsaj "8 bit + frc = ~ 10 bit" barvni spekter.

Na bolhi je oglas za njegovega predhodnika, ki je prav tako zelo dober.

https://www.bolha.com/27-palcni-led/led...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

sunshine403 ::

Ta Dell ima samo 90% AdobeRGB. In to je tudi razlika v ceni. Ce hoces 4k in 100% AdobeRGB, ter se spodobno firmo (sicer mi ni jasno od kdaj je BenQ spodobna firma, ampak po novem se to smatra kot premium... go figure) si na 1000+eur.

yamahko ::

sunshine403 je izjavil:

Poglej malo Monoprice Vivid.... 27", 4k, 100% AdobeRGB. Matrika je ista kot BenQ sw271 za samo dobrih 400eur. Glede na to, da imas 14dni casa da ga brez vprasanj vrnes, sem jaz probal, vzel 2, ker sem menjal 2 stara Spectraviewa, in mi je zares tako vsec, da sem jih obdrzal. Po slabe pol leta nimam nobenih pripomb.


Si kupoval preko njihove strani? Ker nahitro pregledano je vse razprodano hehe. Drugače pa videti supr zadeva. Hvala!

sunshine403 ::

Ja na monoprice.eu sem vzel kaksne pol leta nazaj.

Han ::

Monoprice 27in CrystalPro mi deluje praktično identično kot Dell U2720Q. Navajajo 100% sRGB, o AdobeRGB ni ne duha ne sluha.

sunshine403 ::

Vivid ne Crystal pro ;)

Han ::

Tudi Vivid ima le v teoriji takšne specifikacije.

https://www.monoprice.uk/products/monop...

sunshine403 ::

Aja? Pa v praksi?

kuglvinkl ::

Han je izjavil:

Dell U2720Q je pri severnih sosedih pod 600 eur, pri nas 606 eur.

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/z...

V tem cenovnem razredu pridejo v poštev njemu podobni, torej IPS in vsaj "8 bit + frc = ~ 10 bit" barvni spekter.

Na bolhi je oglas za njegovega predhodnika, ki je prav tako zelo dober.

https://www.bolha.com/27-palcni-led/led...


tole IMO.
Your focus determines your reallity

Han ::

sunshine403 je izjavil:

Aja? Pa v praksi?
Beri drugo mnenje kupca na prej dani povezavi...

sunshine403 ::

Mogoce limona, ali pa sem imel jaz pri obeh sreco. Moj i1 Display Pro mi pokaze 99.36% AdobeRGB pri enem in 99.38% pri drugem in deltaE average po kalibraciji 0.47 pri enem in 0.49 pri drugem. Tako da jaz osebno sem hudo presenecen in to pozitivno, sploh ko vzames v racun se ceno.

toro69 ::

OP priporočam da ne kupuje nič več od 100% sRGB, niti pod razno Wide-gammut, ker je sama štala. Z kalibracijo in z vsem ostalim. Iz lastnih izkušenj.

Kvinta ::

Jaz mam za Photoshop in Illustrator Dell U2311H star bo 10 let ,ko bo crkno bom kupo istega za drobiž.
A.C.A.B

blues1 ::

sunshine403 je izjavil:

Ta Dell ima samo 90% AdobeRGB. In to je tudi razlika v ceni. Ce hoces 4k in 100% AdobeRGB, ter se spodobno firmo (sicer mi ni jasno od kdaj je BenQ spodobna firma, ampak po novem se to smatra kot premium... go figure) si na 1000+eur.


Zakaj 100% AdobeRGB? Če potem fotografij ne pripravlja za tisk, ne vidim potrebe in je to čisti overkil, plus kot je omenil že toro69 so problemi s kalibracijo (tak monitor je smiselno kalibrirat vsako leto ali celo bolj pogosto). Za objavo na spletu in socialnih omrežjih je 99-100% sRGB povsem dovolj. Ne vem zakaj nebi bil Benq spodobna firma? Že kar nekaj časa ponujajo odlične monitorje za kreativce/fotografe in so praktično eni izmed najboljših kar se tiče price/performance. Definitivno bi ga kupil rajši kakor kakšnega LG-ja, ker je kvaliteta izdelave (od stojala do materialov,..) par razredov višja, da ne omenjam costumer support, ki je pri LG porazen.

sunshine403 ::

Ne vem, mogoce sem staromoden ampak pod "foto obdelavo / grafično oblikovanje" jaz se vedno vsaj v doloceni meri smatram tudi print. Recimo tretjina mojih fotk gre se vedno za print, ceprav so vecinoma news in standard v tem businessu je zaenkrat se vedno AdobeRGB ne sRGB. Zato 100% AdobeRGB. Se pa povsem strinjam, ce delas za web/FB/Instagram, potem je sRGB vec kot dovolj in je AdobeRGB totalen overkill oz. celo minus ne plus.
PS: Ja je jeba oz. ce ze ne jeba pa delo s kalibriranjem in to se dela krepko bolj pogosto kot na "vsako leto"... prej na vsak mesec, pri kaksnem vecjim/bolj pomembnim projektom pa lahko tudi bolj pogosto. Ampak to je pac del posla.
Benq... ne vem jaz jih imam se vedno za tisti poceni kitajski junk stuff, ki so ga pred leti prodajali po raznih Techtradih, Annijih itd. za desetino cene. Zato sem bil, ko sem iskal nove monitorje krepko presenecen, ko sem ugotovil, da so sedaj kao premium. Ceprav ko sem videl par njihovih monitorjev v zivo (ne Sw271 za 1200eur), sem imel obcutek, da so se vedno isti poceni plastik fantastik ne pa premium.

Han ::

Kvinta je zadovoljen z 9 let starim modelom U2311H, ki ima 100% sRGB, 69% AdobeRGB, 72% NTSC in 8 bitni (6 bit + FRC) panel, ki prikaže 'zgolj' 16,7 milijonov barv. 10 bitni panel jih premore 1,07 milijarde!

sunshine403 ::

Ja super. Moja racunovodkinja pa z enim 24" noname zmazkom, za katerega sem preprican da ima prej 50% Srgb kot 100% :)) Za tisti racunovodski program je vrh glave.

blues1 ::

Sej pravim, če se gre za print potem je AdobeRGB še vedno standard tako kot si omenil, je pa tega na žalost vse manj zato je po mojem smiselno kupiti 100% AdobeRGB monitor samo v primeru ko veš, da ga boš potreboval.
Sicer pa kar se tiče Benq... da ne bo pomote, mislil sem predvsem njihove modele serije SW in PD. Če jih primerjamo z recimo cenovono primerljivimi modeli LG-ja, so pomojem en razred višje kar se tiče kvalitete izdelave. Njihovi nizkocenovni modeli so verjetno še vedno precej plastični, tako kot verjetno pri drugih znamkah... nekje morajo pač prišparat.

toro69 ::

Kalibracije v win ne podpirajo vsi programi. Windows photo viewer naprimer jo, ampak ne ko daš sliko v ogled celozaslonsko. Nov app Fotografije pa ne ve kaj kalibracija sploh je. Če nimaš razdelanega workflowa imaš same komplikacije in slabo voljo. Na koncu nisi niti prepričan če je slika ki jo shraniš na objavo sploh prave barve.
Edina prava kalibracija je hardverska a jo podpirajo samo monitorji višjega cenovnega razreda.

tikitoki ::

Za vecinoma ljudi je 100% pokritost Adobe nesmisel, ker delijo fotografiej s folkom, ki jih gledajo na sRGB zaslonih.

nejcek74 ::

tikitoki je izjavil:

Za večinoma ljudi je 100% pokritost Adobe nesmisel, ker delijo fotografije s folkom, ki jih gledajo na sRGB zaslonih.

stavek lahko tudi obrneš: večina ljudi naj kupi monitor z dobro barvno pokritostjo, da bodo lahko delili fotografije s folkom ki ga ima
Če so ti fotografije vsaj hobi in uživaš v njih ter njihovi obdelavi, je monitor z dobrim barvnim prostorom smiseln. Zaenkrat "slikovna idiokracija" še ni tako daleč, da bi se pri fotografiji in videografiji odrekli tretjini vidnega barvnega spektra. Saj tudi uporabljamo č, š, ž pa čeprav ga večina tipkovnic ne uporablja.
Ne vidim razloga v nižanju standardov, ker jih večina ne dosega, in tako je bilo od nekdaj.

Bwaze6 ::

Jaz sem šel iz približno AdobeRGB monitorja nazaj na sRGB, in sem se samo oddahnil.

Če imaš računalnik izključno namenjen foto obdelavi ali grafiki, in se ukvarjaš s tiskom, potem že veš, zakaj bi imel razširjen barvni prostor.

Drugače pa te čaka samo glavobol.

tikitoki ::

nejcek74 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Za večinoma ljudi je 100% pokritost Adobe nesmisel, ker delijo fotografije s folkom, ki jih gledajo na sRGB zaslonih.

stavek lahko tudi obrneš: večina ljudi naj kupi monitor z dobro barvno pokritostjo, da bodo lahko delili fotografije s folkom ki ga ima
Če so ti fotografije vsaj hobi in uživaš v njih ter njihovi obdelavi, je monitor z dobrim barvnim prostorom smiseln. Zaenkrat "slikovna idiokracija" še ni tako daleč, da bi se pri fotografiji in videografiji odrekli tretjini vidnega barvnega spektra. Saj tudi uporabljamo č, š, ž pa čeprav ga večina tipkovnic ne uporablja.
Ne vidim razloga v nižanju standardov, ker jih večina ne dosega, in tako je bilo od nekdaj.


Odvisno od namena. Delat Ful gamut zadeve je včasih kontraproduktivno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Monitor za delo v photoshopu (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
694572 (3242) Kvinta
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271596 (21438) Yenk
»

Ultrawide Monitor

Oddelek: Kaj kupiti
203092 (1272) edi45
»

kateri 30" monitor?

Oddelek: Kaj kupiti
153345 (2879) nejko8
»

monitor profil in photoshop

Oddelek: Strojna oprema
81479 (1415) bluefish

Več podobnih tem