» »

Opravičilo koroškim Slovencem

Opravičilo koroškim Slovencem

1
2
3

nergac ::

D3m je izjavil:

Cvickable je izjavil:

@Scaramouche1, pojma nimaš, ko govoriš, da je bila to slovenska zemlja. Nikoli ni bila pravzaprav, že dobrih 1000 let je nemška! Od konca 15. stoletja pa avstrijska! In do leta 1918 smo bili mi avstrijci slovenske narodnosti. Kajti takrat pojem avstrijec ni pomenil nemca, ki živi v avstriji, ampak je opisoval vse prebivalce Cislajtanije. Pojem avstrijec dobil sodoben pomen itak šele po koncu 2. svetovne vojne, zaradi znanih razlogov. Korošci pa so se takrat samo odločili, da ostanejo v stari domovini, ki jim je pač nudila več. Tudi gospodarsko so bili pač bolj povezani z ostalo Koroško, kot z Štajersko in Kranjsko. In to zadnje je bilo pač odločilno, zakaj bi jim zameril? Me zanima kako bi ti glasoval, ali bi gledal bol na jezik ali na kruh.


Ne bila je rimljanska.

Kva vse ne bomo izvedeli.

Če bi izvedli izkopavanja bi pa odkrili slovanske naselbine.


Bravo.
Rimsko pravo.
Znanost pa stara Grčija.

Orbanu pa se je zgodovina začela leta 1000.

suzej ::

To opravičilo ni vredno nič, ukradeno zemljo naj vrnejo pa bo.
Pridno umivajte roke, možgani so že oprani

janezvalva ::

od avstrijcev rabimo, da nam dajo več denarja.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Samael ::

suzej je izjavil:

To opravičilo ni vredno nič, ukradeno zemljo naj vrnejo pa bo.

Ti imaš tudi težave z razumevanjem in komentiraš nekaj, kar ne dojemaš najbolje, a? Še tebi:

Zemlja - realnost plebiscita pred stotimi leti nima tu nobene veze. Zgodilo se je, kakor se je pač zgodilo, nazaj se ne da iti, danes lahko gradijo zgolj na tem, kar je tu in zdaj. Opravičilo ni opravičilo Sloveniji, ni opravičilo tebi (čeprav iz nekega razloga ti tega ne razumeš in raje goniš neke slaboumne irelevantne gostilniške mantre) ampak opravičilo tam živeči manjšini za neuresničene obveze, ki jih je Avstrija dala ob plebiscitu in za vse krivice, ki so se dogajale koroškim Slovencem.

Pomembno je s simboličnega vidika razklanem narodu, ki živi na tem področju, ne ker mi ostali znotraj naše države glede "tiste zemlje" čutimo tako ali drugače.
To ne bo odpravilo desetletja krivic in odrivanja slovensko govorečih prebivalcev tistega področja iz javnega življenja, ne bo tudi povsem utišalo protislovensko hujskaštvo na tistem področju, je pa korak k priznanju, da je bilo narobe, kar jaz vidim kot temelj k pravičnejšemu, bolj kontruktivnemu obravnavanju Slovenske manjšine na tistem področju. Letos so recimo podvojili denarna sredstva, namenjena delovaju Slovenskih društev na tistem področju. Drobec, vendar korak v pravo smer.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

zmaugy ::

nergac je izjavil:

Zmaugy je troll, ne hranite ga.

Straši tudi v drugih temah.

fikus_ je izjavil:

Fantje in dekleta, učite se iz zgodovine, živite za prihodnost.


O, hvala ...
Lepo je to slišati in biti fant.


Nergac je...ne preveč brihten...

Upam da mi boste mitomani lahko odgovorili na enostavno vprašanje, ki sem ga postavil, ki je v bistvu - kako bi bili tukaj na slabšem, če bi bili vsi prebivalci Slovenije že stoletje ali dve del enega jezikovnega prostora skupaj s prebivalci Avstrije - bodisi da vsi govorimo slovensko bodisi da vsi govorimo nemško.
Hvala.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Samael ::

nevone je izjavil:

Simbolno dejanje je dobra osnova za nadaljnje sodelovanje, če ni narejena s figo v žepu in če je na drugi strani sprejeta z dobro vero, da bo obrodila pozitivne sadove.

Tako da. Če se spomniš, si je tamkajšna politika še do pred nedavnim prizadevala za odstranitev tabel v Slovenskem jeziku, zdaj pa so podvojili sredstva, ki jih bo dobila slovenska narodna skupnost na tistem ozemlju za delovanje manjšinjskih kulturnih društev. Droben korak - ampak v pravo smer.

Vir: Koroški Slovenci zadovoljni s podvojitvijo podpore avstrijskim manjšinam
Samael != Samuel

Manu ::

nevone je izjavil:

Avstrija se opravičuje za neuresničene obveze, ki jih je dala ob plebiscitu in za vse krivice, ki so se dogajale koroškim Slovencem.

Je to dejanje odobravanja vredno, ali je le pesek v oči? Upajmo, da ne. No jaz sem mnenja da ni, in da taki dogodki krepijo boljše odnose med ljudmi. Nekaj tistih, ki eskalirajo, je pa vedno.

o+ nevone


Sem poznal enega človeka, ki se je grdo obnašal do žene in otrok. Ko je bila k temu njegovemu obnašanju usmerjena pozornost, se je vedno opravičeval in mu je vedno "bilo žal". Ampak njegovo obnašanje se ni spremenilo. No, mogoče za tisti teden po opravičilu, potem pa vse spet isto.

Zdaj je pozornost javnosti usmerjena na plebiscit na koroškem in Avstrija se seveda opravičuje. Kaj če drugega. Menda ja ne bo ignorirala ta plebiscit in nič povedala.

Po moje pa ne bo ravnala drugače, kot je do zdaj ravnala. Zakaj bi? Vedno so na Slovence gledali zviška in to se ne bo spremenilo.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

nergac ::

zmaugy je izjavil:

nergac je izjavil:

Zmaugy je troll, ne hranite ga.

Straši tudi v drugih temah.

fikus_ je izjavil:

Fantje in dekleta, učite se iz zgodovine, živite za prihodnost.


O, hvala ...
Lepo je to slišati in biti fant.


Nergac je...ne preveč brihten...

Upam da mi boste mitomani lahko odgovorili na enostavno vprašanje, ki sem ga postavil, ki je v bistvu - kako bi bili tukaj na slabšem, če bi bili vsi prebivalci Slovenije že stoletje ali dve del enega jezikovnega prostora skupaj s prebivalci Avstrije - bodisi da vsi govorimo slovensko bodisi da vsi govorimo nemško.
Hvala.


Težje bi se sporazumeval z južnimi Slovani.

suzej ::

Samael je izjavil:

suzej je izjavil:

To opravičilo ni vredno nič, ukradeno zemljo naj vrnejo pa bo.

Ti imaš tudi težave z razumevanjem in komentiraš nekaj, kar ne dojemaš najbolje, a? Še tebi:

Zemlja - realnost plebiscita pred stotimi leti nima tu nobene veze. Zgodilo se je, kakor se je pač zgodilo, nazaj se ne da iti, danes lahko gradijo zgolj na tem, kar je tu in zdaj. Opravičilo ni opravičilo Sloveniji, ni opravičilo tebi (čeprav iz nekega razloga ti tega ne razumeš in raje goniš neke slaboumne irelevantne gostilniške mantre) ampak opravičilo tam živeči manjšini za neuresničene obveze, ki jih je Avstrija dala ob plebiscitu in za vse krivice, ki so se dogajale koroškim Slovencem.

Pomembno je s simboličnega vidika razklanem narodu, ki živi na tem področju, ne ker mi ostali znotraj naše države glede "tiste zemlje" čutimo tako ali drugače.
To ne bo odpravilo desetletja krivic in odrivanja slovensko govorečih prebivalcev tistega področja iz javnega življenja, ne bo tudi povsem utišalo protislovensko hujskaštvo na tistem področju, je pa korak k priznanju, da je bilo narobe, kar jaz vidim kot temelj k pravičnejšemu, bolj kontruktivnemu obravnavanju Slovenske manjšine na tistem področju. Letos so recimo podvojili denarna sredstva, namenjena delovaju Slovenskih društev na tistem področju. Drobec, vendar korak v pravo smer.

super, ampak si že sam napisal, da krivic, ki so se in se še dogajajo tudi niso odpravili

opravičilo ne pomeni nič brez kakih konkretnih dejanj
Pridno umivajte roke, možgani so že oprani

sgdjkdlsugi4 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Protest mladih koroških Slovencev

Klub slovenskih študentk in študentov na Koroškem je ob stoletnici koroškega plebiscita v Celovcu pripravil protest. Protestniki so se zbrali na železniški postaji, nato pa so se podali do deželne hiše v središču mesta. Protesta se je udeležilo približno 100 ljudi.

Protest je potekal pod geslom 10. oktober - ni vzroka za praznovanje! Za antifašistični konsenz na Koroškem. Klub je na svoji strani na Facebooku pri napovedi protesta med drugim zapisal, da nasprotujejo nacionalnim mitom in nemškemu nacionalizmu. Pozvali so tudi k solidarni družbi brez oblasti in izključitve.

Dan za praznovanja zanje ni 10. oktober, ampak 8. maj, dan osvoboditve izpod nacifašizma. "Nemški nacionalizem je hegemonialni princip koroške politike, četudi vzdržuje deželna vlada konsenzno skupino, se prezentira kot polepševalno društvo in vabi slovenske pevske zbore, da zapojejo pri proslavah v čast južne meje. Proslavljanje meja vedno povzroča izključitev drugih in nobena fraza o mostovih in evropski skupnosti tega ne more prikriti," so v pozivu k demonstracijam med drugim zapisali organizatorji.

marxists gonna marxist

ce bi studenti imeli jajca bi se preselili v rodno grudo na jug. seveda jajc nimajo, zato znajo le svirati kurcu

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: nergac ()

nevone ::

Manu je izjavil:

nevone je izjavil:

Avstrija se opravičuje za neuresničene obveze, ki jih je dala ob plebiscitu in za vse krivice, ki so se dogajale koroškim Slovencem.

Je to dejanje odobravanja vredno, ali je le pesek v oči? Upajmo, da ne. No jaz sem mnenja da ni, in da taki dogodki krepijo boljše odnose med ljudmi. Nekaj tistih, ki eskalirajo, je pa vedno.

o+ nevone


Sem poznal enega človeka, ki se je grdo obnašal do žene in otrok. Ko je bila k temu njegovemu obnašanju usmerjena pozornost, se je vedno opravičeval in mu je vedno "bilo žal". Ampak njegovo obnašanje se ni spremenilo. No, mogoče za tisti teden po opravičilu, potem pa vse spet isto.

Zdaj je pozornost javnosti usmerjena na plebiscit na koroškem in Avstrija se seveda opravičuje. Kaj če drugega. Menda ja ne bo ignorirala ta plebiscit in nič povedala.

Po moje pa ne bo ravnala drugače, kot je do zdaj ravnala. Zakaj bi? Vedno so na Slovence gledali zviška in to se ne bo spremenilo.


Bomo videli kaj bodo rekli koroški Slovenci v prihodnosti. Nima smisla vsakega poizkusa obsoditi na propad, samo zato ker si videl primer ali več njih, ki so propadli. Okoliščine se stalno spreminjajo in te zagotovo tudi vplivajo na izid.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

tone31 ::

glede na to da sem korosec z slovenske strani bi jaz samo rad videl da zdaj obljube izpolnijo za nazaj in roka

zmaugy ::

nergac je izjavil:



Težje bi se sporazumeval z južnimi Slovani.


To ne vpliva na kvaliteto življenja Avstrijcev.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

nergac ::

Vpliva pa na mojo.

Pa poglej kaj je napisal Tone.

zmaugy ::

Jasno je, da ne moreš ustaviti mitološkega programiranja in da ti to megli presojo. Še enkrat premisli moje vprašanje in namesto Koroške si zamisli nekaj na drugem kontinentu.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

FrRoSt ::

nevone je izjavil:

Avstrija se opravičuje za neuresničene obveze, ki jih je dala ob plebiscitu in za vse krivice, ki so se dogajale koroškim Slovencem.

Je to dejanje odobravanja vredno, ali je le pesek v oči? Upajmo, da ne. No jaz sem mnenja da ni, in da taki dogodki krepijo boljše odnose med ljudmi. Nekaj tistih, ki eskalirajo, je pa vedno.

o+ nevone

Tole opravičilo je samo duh, ali pa teorija in še to samo za nazaj!

Ne priznajo jim - niso jim priznali NITI PRAVIC - ki jim jih je dajala njihova (avstrijska) ustava!

Podvojili so sredstva za manjšine, ki se niso dvignila že od leta 2000!

Finančno gledano so sedaj tam nekje, kakor leta 2000! In to naj bi bil kakšen uspeh!??

MESO oziroma PRAKSA (v prihodnosti) bo pokazala, koliko MESA je na teh besedah! SPLOH!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

nergac ::

Pa kekci se nikoli niso vprašali, zakaj je razpadla Avstro Ogrska, če je bilo vse tako bajno.

Je pa res, da so Slovencem naredili železnice Avstrijci, Hrvatom pa železniško postajo na Rijeki Madžari.

In se furam lepo po teh železnicah še danes v Istro, tako slovensko koz hrvaško.

Vi pa me obtožujete nekega mitološkega programiranja pa take nebuloze, lol.

Ker sem ponosen da sem Slovenec, z nekaj malega primesmi.

Ampak tudi pustim, da je Nemec ponosen Nemec.

Kaj je slabega v tem?

Pa tisti glupi prepiri o Dončiću ...

To smo že obdelali na ST pa vedno ena in ista zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

Konlov ::

Tako zelo so bili zavedni, da so se odločili za germansko oblast.
Ne vem zakaj jim sedaj pošiljamo bakljav, če imajo rajši šnicel.

nergac ::

Šnicel je the best.
Samo ne panirani, ha ha.

Zavedni slovenci pa imajo najraje čevapčiče, hkrati pa bi se najraje priključili Avstriji.
(Zagotovo obstaja vsaj en tak primer).

Bizarno.

Največji problem je v tablah na avstrijskem koroškem.

Dvojezične zginevajo mic po mic.

Tisti naš maneken pa naj gre raje spet na kak fotosešn ne pa da se smeši.

Bo vsaj komu polepšal dan, pa to tudi obvlada v nulo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

Ali pa naj priredi neko kosilo s kamerami in naj moderira.

Samo tam se že matra in vsi komaj čakajo, da bo vsega konec.

Kot pravim, vse je že povedal D3M.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

Kot vidim, sem se spet ujel na limanice nevone+ in zmaugija ...

Upam, da to vidijo tudi drugi.

aviator ::

Eh bolje da so Koroški Slovenci čefurji v eni Avstriji, kot mi, ki smo v lastni. Ta ista država nam daje kruh še za tiste, ki tam delajo. Vseskozi nekaj jokajo, naj pač pridejo živet sem. To z manjšinami je ena sama zgaga, pa ne vem zakaj bi morali mi kot Slovenci šteti kaplje v Korošcih kot to počno ostali. Raje naučimo slovenštine te naše, ki sem prihajajo, Avstrijicem pa pustimo,da uredijo po svoje. Za neko tvorbo najmanj sitnosti, če vsi držijo skupaj govorijo isti jezik in so če so že verni iste vere. Španija in Portugalska imata isto mejo že 700 let, nobenih sporov ni okoli nje, pa so imeli že neskončno pučev, državljanskih vojn znotraj države, meja se ni spremenila. Vprašanje je kaj bi se zgodil,če bi Ferdota ne počili v Sarajevu, oz. bi se stari kajzer prej stegnil in bi uvedli trializem, torej združitev Slovanov brez Srbije in Makedonije,Kosova. V Jugoslavijo res nismo spadali, škoda je teh 70 let, ki smo jih preživeli v tem 1 in 2 zmazku od države. Prevzeli smo en kup slabih navad, ter izgubili dobre gospodarske stike, ki jih sedaj že 30 let na novo vzpostavljamo.

nergac ::

aviator je izjavil:

Eh bolje da so Koroški Slovenci čefurji v eni Avstriji, kot mi, ki smo v lastni. Ta ista država nam daje kruh še za tiste, ki tam delajo. Vseskozi nekaj jokajo, naj pač pridejo živet sem. To z manjšinami je ena sama zgaga, pa ne vem zakaj bi morali mi kot Slovenci šteti kaplje v Korošcih kot to počno ostali. Raje naučimo slovenštine te naše, ki sem prihajajo, Avstrijicem pa pustimo,da uredijo po svoje. Za neko tvorbo najmanj sitnosti, če vsi držijo skupaj govorijo isti jezik in so če so že verni iste vere. Španija in Portugalska imata isto mejo že 700 let, nobenih sporov ni okoli nje, pa so imeli že neskončno pučev, državljanskih vojn znotraj države, meja se ni spremenila. Vprašanje je kaj bi se zgodil,če bi Ferdota ne počili v Sarajevu, oz. bi se stari kajzer prej stegnil in bi uvedli trializem, torej združitev Slovanov brez Srbije in Makedonije,Kosova. V Jugoslavijo res nismo spadali, škoda je teh 70 let, ki smo jih preživeli v tem 1 in 2 zmazku od države. Prevzeli smo en kup slabih navad, ter izgubili dobre gospodarske stike, ki jih sedaj že 30 let na novo vzpostavljamo.


Kaj bi bilo če bi bilo.

Kraljevine in Cesarstva so obračunavali med sabo.

Za nazaj se da narediti analiza v nulo.

nergac ::

zmaugy je izjavil:

Jasno je, da ne moreš ustaviti mitološkega programiranja in da ti to megli presojo. Še enkrat premisli moje vprašanje in namesto Koroške si zamisli nekaj na drugem kontinentu.


HK, Taiwan, Kitajska, Japonska.

Severna Amerika.

Južna Amerika.

Afrika.

Kaj pa bomo z Združenim Kraljestvom?

Nič.

Ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

FrRoSt ::

Konlov je izjavil:

Tako zelo so bili zavedni, da so se odločili za germansko oblast.
Ne vem zakaj jim sedaj pošiljamo bakljav, če imajo rajši šnicel.

GRE za MANJŠINO!!

To pomeni, da tisti, ki ŽELIJO IN HOČEJO, lahko bereš tudi: SE NE SRAMUJEJO GOVORITI SLOVENSKO, imajo to PRAVICO in MOŽNOST, vključno z vsemi institucijami, kot so jasli, vrtci in vse šole, da ne omenjam raznih uradov....

Pri manjšini v Italiji ni nič drugače! Čeprav ima italjanska manjšina pri nas čisto drugačne, neprimerno boljše pogoje!! In na koncu bo tako, da bo italjanska manjšina pri nas prisotna, slovenska pa v Italiji damo še neka izumrla ptica dodo, ki je nekoč živela ....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

poweroff ::

Tole se splača prebrati: https://www.24ur.com/magazin/koroski-pl...

Odličen prikaz bolane propagande na eni in drugi strani.

Bistveno je pa tole:

Da bodo Slovenci na Koroškem ohranili svojo 'spracho' oziroma jezik dalj časa kot tisti v Jugoslaviji, saj jih bo preplavil srbski živelj, so še trdili Avstrijci, pripoveduje Grafenauer, ter obljubljali (na čelu s koroškim deželnim zborom 28. septembra 1920, torej tik pred plebiscitom), da bodo "za vekomaj zavarovali slovenskemu prebivalstvu Koroške njihovo kulturo in jezik ter da ga bodo podpirali kot pri nemško govorečih prebivalcih dežele". "Avstrijska propaganda je bila boljša, imela je na voljo več denarnih sredstev."


in tole:

Da je Koroška del socialne in napredne avstrijske republike, da bo to glas za mir in visoko nemško kulturo, "ne pa za Balkan, ki pomeni večne vojne, za srbski militarizem".



Kaj se je pa zgodilo na koncu?

Po plebiscitu je namreč to območje moralo zapustiti med 2000 in 3000 koroških Slovencev, ki so svojo življenjsko pot iskali v tedanji jugoslovanski Sloveniji, ali še južneje - društva teh poplebiscitnih beguncev so nastala tudi v Zagrebu in Beogradu.

Koroško je po ljudskem glasovanju po podatkih Grafenauerja zapustilo vsaj 44 duhovnikov in 70 slovenskih učiteljev, saj tam enostavno niso bili več zaželeni, slovenske učitelje se je praktično vse odpustilo.

Koroški Slovenci so se zatem le počasi začeli organizirati, a še vedno je veljalo ostro nasprotovanje do slovenskih prireditev, do razbijanja in nadlegovanja Slovencev, celo obstreljevanja. Da je bilo tega nasilja kar precej, pove Grafenauer. Doda, da je leta pozneje prišlo še do enega udarca, do anšlusa in druge svetovne vojne, ko so več kot 1000 koroških Slovencev izselili v stari rajh.


Skratka, nategnili so jih (nas) kot p**sce.
sudo poweroff

zmaugy ::

A tebe so tudi? LOL, koliko petelinjenja...

nergac je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Jasno je, da ne moreš ustaviti mitološkega programiranja in da ti to megli presojo. Še enkrat premisli moje vprašanje in namesto Koroške si zamisli nekaj na drugem kontinentu.


HK, Taiwan, Kitajska, Japonska.

Severna Amerika.

Južna Amerika.

Afrika.

Kaj pa bomo z Združenim Kraljestvom?

Nič.

Ja


A je to tekmovanje v naštevanju držav?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

nergac ::

Ne.

Čista Geografija.

Cvickable ::

D3m je izjavil:

Cvickable je izjavil:

@Scaramouche1, pojma nimaš, ko govoriš, da je bila to slovenska zemlja. Nikoli ni bila pravzaprav, že dobrih 1000 let je nemška! Od konca 15. stoletja pa avstrijska! In do leta 1918 smo bili mi avstrijci slovenske narodnosti. Kajti takrat pojem avstrijec ni pomenil nemca, ki živi v avstriji, ampak je opisoval vse prebivalce Cislajtanije. Pojem avstrijec dobil sodoben pomen itak šele po koncu 2. svetovne vojne, zaradi znanih razlogov. Korošci pa so se takrat samo odločili, da ostanejo v stari domovini, ki jim je pač nudila več. Tudi gospodarsko so bili pač bolj povezani z ostalo Koroško, kot z Štajersko in Kranjsko. In to zadnje je bilo pač odločilno, zakaj bi jim zameril? Me zanima kako bi ti glasoval, ali bi gledal bol na jezik ali na kruh.


Ne bila je rimljanska.

Kva vse ne bomo izvedeli.

Če bi izvedli izkopavanja bi pa odkrili slovanske naselbine.


Slovanske naselbine, ja. Ampak se tisti slovani niso imeli za slovence, da bi bila lahko rekli, da je bila to slovenska dežela. Prvi je naš narod imenoval za slovence Trubar. Drugače pa pred 19. stoletjem ni bilo ravno veliko ljudi, ki bi se opredeljevali za slovence. So bili Kranjci, Štajerci, Korošci itd. Pač narodi, kot jih poznamo, so dokaj mlad konstrukt, pa če ti je to všeč ali ne...

nergac ::

Pa vsi govorimo o Sicilijancih in Bavarcih ...

Pa Korzičanih.

En je zelo znan.

Imenoval nas je Ilirske province.

Enkrat sem preko neta spoznal Francoza (šah), ki je imel prednike pri nas ...

Pa sva debatirala.

(Pa partije so tudi bile super).

Aja, moja angleščina je bila slabša od njegove, naglasa pa ni bilo slišati, ker sva se tipkala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

aviator ::

Zgodovina je zgodovina, manjšine bodo prej ali slej izginile, sploh v primeru ,ko je matica šibkejša od države,kjer manjšina je. Plebiscit je bil pravnomočen ter legitimen, ljudje so se odločili tako kot so se. Bolj je meja enotna, manj potencialnih težav je, manj izgovorov za tiste optimistične nacionaliste, ki iščejo neke kaplje krvi nekje čez mejo. Raje se dajmo potrudit, da se ne bomo ob vseh jezikih ,ki so nam jih v preteklosti vsiljevali morali učiti še albanščino in farsi. Razen,če želimo biti tako kot Italjani, ki se ob najstarejši populaciji v Evropi ukvarjajo z ostarelimi slovenskimi Tržačani, pol južne Italije pa ne zna več italijansko. Se pravi rabimo močno gospodarstvo v rokah svojih ljudi, ja privat kapitala, odgovornih tajkunov, ki jim je poleg za njihov žep in predvsem zato ,da se pohvalijo z firmo mar tudi za naš narod, jezik, obstoj. Mogoče smo tudi ta vlak zamudili, če pa ga nismo pa je zadnji čas ,da stopimo nanj. Enostavno moramo vložiti trud v to ,da bo tudi nekdo ,ki k nam prihaja gonit lopato znal vsaj osnovno slovenščino. Povsod drugje se prišlek prilagaja dogovorni večini, ker je za ljudi lažje ,da se med seboj razumemo pri nas pa se sramujemo zatežiti. Bolje bo za nas bolje bo tudi zanj. Multikulti ni nikoli špilal na dolgi rok imeli smo priložnost gledati razpad ječe narodov. Ni lepo gledati svete hrvaške Slavonije, Bosne in Like za katero so se tko klali, danes pa noče več nihče tam živeti. Raje se lotimo ,da nam ne Madžarizirajo Prekmurja.

nergac ::

Mura?
Nafta?

Ne dovolite pozidavo Mure tudi.

nergac je izjavil:

Mura?
Nafta?

Ne dovolite pozidavo Mure tudi.


Pa tisti fracking ki baje ni fracking.

Pa ne pozabite na Posočje.
Tam domačini zelo težko dihajo.

Zasavje pa že ima svojega junaka, ki je tudi moj.

(Macerl)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

So pa povezave do Koroške zelo slabe.

Težko jo je obiskati.

Ampak tudi peš se da priti.

poweroff ::

Važno da lahko Korošci prodajajo drva na Dunaju! :))
sudo poweroff

Invictus ::

Opravičilo koroškim Slovencem je malo taka brezzvezna poteza.

Saj so se sami odločili, da bodo raje pri Avstrijcih.

In če mene vprašate, bolje to, kot pa z Balkanci...

Poleg tega so Karavanke naravna meja, in res ne bi imelo smisla, da bi čez te hribe hodili urejat zadeve. Če ne drugače, bi pa to ozemlje izgubili po 2. svetovni vojni, tako kot smo Trst.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

poweroff ::

Samo zakaj pa potem sedaj jokajo, da jim ne pustijo jezika?

Saj so jim ja obljubljali da bodo "za vekomaj zavarovali slovenskemu prebivalstvu Koroške njihovo kulturo in jezik ter da ga bodo podpirali kot pri nemško govorečih prebivalcih dežele"... :))
sudo poweroff

nergac ::

Zgubljamo tudi dostop do obale ...
Še koridorja ne dobimo.
Smo pa taki kekci da so neke ideje za golf igrišča tam.
Še dodatna gužva tam.
Pa letališče portorož je nujno potrebno.
Pa luka se mora razširiti.
Še kopati se ne bi smeli, če ne bi bila to naša ustavna pravica (se ne spomnite kasiranja dostopa do obale).

Kekci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nevone ::

Samo zakaj pa potem sedaj jokajo, da jim ne pustijo jezika?


Za marsikoga vseeno bolje, kot pa da še jokat ne bi mogel, ker bi končal v fojbi. Samo domnevam.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nergac ::

nevone je izjavil:

Samo zakaj pa potem sedaj jokajo, da jim ne pustijo jezika?


Za marsikoga vseeno bolje, kot pa da še jokat ne bi mogel, ker bi končal v fojbi. Samo domnevam.

o+ nevone


Ali na Rabu.

Pa popravi si tisti nedelujoči link, ki ti ne dela, "programerka".

http://www.http.com//www.iurnik.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nergac ::

Pa naslov teme je zelo neposrečen.

Iz njega ni razbrati avstrijskega predsednika.

Treba je biti natančen pri občutljivih temah.

nevone ::

nergac je izjavil:

Pa naslov teme je zelo neposrečen.

Iz njega ni razbrati avstrijskega predsednika.

Treba je biti natančen pri občutljivih temah.


Ja, najbolje da cel članek dam v naslov, da bo ja vsak doumel. Ker, kdo bo pa bral cel članek.

Reductio ad absurdum.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nergac ::

Nerazumevanje semantike.

Koraaz ::

TLDR

Bistvo je, da so avstrijci pospešeno se lotili ponemčevanja koroških Slovencev s takšnimi in drugačnimi načini, kar želijo nekateri Slotechovci tu vam dopovedati. Lahko si zatiskate oči, ampak resnica je takšna.

Kar se tiče tega, da so se raje odločili za avstrijo, ker jim je "ponujala več" je resnica nekje vmes. Ni jim ponujala več, ker bi bla radodarna, ampak je rekla, da jim bodo odvzeli pravice, če bodo glasovali za Jugoslavijo. No, na koncu obljube ni držala in se sedaj "kao" opravičuje za svoje grehe. Jutri bo pa po ta starem.

Invictus je izjavil:

Poleg tega so Karavanke naravna meja, in res ne bi imelo smisla, da bi čez te hribe hodili urejat zadeve. Če ne drugače, bi pa to ozemlje izgubili po 2. svetovni vojni, tako kot smo Trst.


Ne, ni res. Naravna meja je Drava, kot je bil tudi sprva dogovor med Jugoslavijo in Avstrijo, dokler ni prišlo do ofenzive Koroške, ker je naše vojaško povelje reklo: "Vse ali nič!".

Ključna napaka je bil "nesporazum" v komunikaciji med vlado in določenimi povelniki slovenske vojske v Jugoslaviji.
Namreč vlada je želela narediti kompromis z diplomacijo, vojaško povelje se je pa odločilo za napad brez posveta, kar je razburilo svetovno javnost in nas označilo za agresorje, zato je tudi prišlo do plebiscita, ki je bil seveda večinski za Avstrijo, ker so imeli khm, khm, določene prijeme za prepričevanje ljudi kot sem že omenil zgoraj.

Če ne drugače, bi pa to ozemlje izgubili po 2. svetovni vojni, tako kot smo Trst.


Po 2. vojni smo imeli odlične možnosti za pridobitev slovenskega dela Koroške, saj je OF prišla vse do tja, a so prej prišli angleži, ki so rekli, da se meje ne bodo spreminjale.

Kljub temu, da smo bili na strani zmagovalcev, nismo pridobili nič (ne štejem Primorske in Prekmurja, ker so bili tam Slovenci že prej), medtem pa Bolgarija, Romunija in Finska za primer niso izgubili ničesar, pa so bili na strani 3. rajha.

TLDR. Nauk zgodbe je, da se moramo kot ljudje več komunicirati, drugače pride do nesporazumov. Druga lekcija pa je, da ne smemo biti naivni in padati na obljube, ki jih ne mislijo držati.

nergac ::

Porabje smo "zgubili", "dobili" Lendavski kot.

V Lendavi lahko govoriš prekmursko, madžarsko, slovensko, hrvaško, kajkavsko, štokavsko, srbsko, bošnjaško, črnogorsko, zagorsko in te vsi razumejo.

99 procentov zelo dobro razume tudi angleško ali nemško.

Zelo veliko tudi oblada Romske jezike, ki so nam zelo sorodni (Indija).

nevone ::

Druga lekcija pa je, da ne smemo biti naivni in padati na obljube, ki jih ne mislijo držati.


Vnaprej ne moreš vedeti. Isto se nam je zgodilo z arbirtažo, pa so takrat tisti, ki so bili za arbitražo, tiste, ki so bili proti, označevali za ksenofobne.

V resnici se vedno vse sprevrže v neko prepucavanje in iskanje vseh krivic za nazaj tja do BB in temu ni nikoli konca. Ta cikel bo enkrat treba prekiniti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nergac ::

Kako?

A s kolektivizacijo krivde?

Mrtvi so mrtvi.

Preživeli pa naj se sami spravijo med seboj.

Mi nimamo ne te pravice ne dolžnosti.

nevone ::

"Najprej so prišli po komuniste, vendar nisem spregovoril, ker nisem bil komunist.

Nato so prišli po sindikaliste, vendar nisem spregovoril, ker sam nisem bil sindikalist.

Nato so prišli po Jude in nisem spregovoril, ker nisem bil Jud.

Potem so prišli pome, vendar ni bilo več nikogar, ki bi v mojem imenu sploh lahko protestiral."

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nergac ::

In kaj hočeš povedati s tem?

Preberi si raje Frankla: Volja po smislu.

Preživel in zgubil praktično vse, tudi ženo.

Če pa pridejo po mene, imam čisto vest.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

nevone ::

Če pa pridejo po mene, imam čisto vest.


Ne razumem, kako imaš lahko po vsem napisanem čisto vest.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nergac ::

Vem.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Darilo iz Hitlerjeve domovine za rojstni dan Slovenije (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
505817 (4795) tryhard
»

Nemški jezik (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6413118 (10586) noraguta
»

Kapitulacija koroških Slovencev - dvojezični krajevni napisi (A)

Oddelek: Problemi človeštva
264659 (3986) Gregor P
»

Haider R.I.P. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10710165 (4895) ahac
»

So Avstrijci že dolgo Slovenci?

Oddelek: Problemi človeštva
102097 (1432) moat

Več podobnih tem