» »

Izdelava kotla, dokumentacija

Izdelava kotla, dokumentacija

Twixz ::

Pozdravljeni,
prosim info, kateri dokumenti so potrebni pri izdelavi kotla in sistema za kurjenje biomaso. Zanima me kot proizvajalca kotla. Dobrodošla kakršna koli informacija.

LP

borisk ::

Mogoče nisi ravno na pravem forumu.
Na strojništvo.com boš dobil mogoče več informacij, ampak boš moral biti bolj specifičen pri vprašanjih.
https://www.strojnistvo.com/forum/viewt...

Na hitro bi rekel, da potrebuješ imeti varilska dela organizirana in verificirana po SIST ISO 3834-3, sam kotel pa mora biti v vsaj v skladu s SIST EN 303-5 (čeprav je to po mojem napačni standard, kljub temu, da se nanj sklicujejo nekateri proizvajalci kotlov v Sloveniji). Bolj bi me skrbelo, da boš dosegel zahtevane izkoristke, ki jih morajo izpolnjevati kotli (poiščeš v uradnem listu trenutno aktualno raven).

TheBlueOne ::

Mora biti narejen po standardih, teh pa bo verjetno kar dosti. Imas pa podjetja, recimo v Avstriji TÜV, ki naredijo smernice za dolocene tipe strojev. Pomeni, da imajo nastudirane standarde in naredijo bolj enostavna navodila za nek obseg tipov strojev.

Ce se drzis njihovih navodil lahko pri njih zaprosis za CE. Lahko da ti nalozijo se kaksne popravke preden te certificirajo ampak tako to pac gre.

Ne vem pa kaj imas takega v Sloveniji.

Seveda se vse placa in niti ni poceni.

111111111111 ::

CE certifikat lahko izdaš kar sam. Ne rabiš nobenega zunanjega.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:

CE certifikat lahko izdaš kar sam. Ne rabiš nobenega zunanjega.


To je res, ampak s tem nosis odgovornost. Pri kotlu je to verjetno se toliko bolj problematicno.

111111111111 ::

Tudi če ti zunanji naredi CE še vedno nosiš odgovornost. :(
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:

Tudi če ti zunanji naredi CE še vedno nosiš odgovornost. :(


Ahm ne vem, ce bo drzalo. Ne vem o kaki odgovornosti govoris ampak ce je stroj certificiran nosi to kar izhaja iz certifikata tisti, ki ga je podpisal.

Ce pa kaj zaobides med uporabo pa seveda nosis odgovornost sam. V industriji zato certificiramo stroje, potem linije (povezane stroje) itn. Ne vem kaksen smisel bi drugace imel certifikat.

Ampak, da se ve koliko me upostevati moram dodati, da se nisem bil zraven pri kaksnem sodnem postopku v primeru problemov. Sem bolj tisti, ki te zadeve planira in lahko recem, da vedno zahtevamo CE, za zadeve, ki pa se naredijo "v hisi" pa smo se vedno sli v proces zunanje certifikacije.

Zgodovina sprememb…

borisk ::

odgovornost je še vedno na strani odgovorne osebe proizvajalca.

na primeru kotla bi rekel, da lahko kotel označiš z CE če: je narejen v skladu z trenutno veljavnim produktnim standardom in če so lastnosti (izpusti, izkoristki) takšne kot jih predpisuje država. Da lahko to zagovarjaš pa je nabolj papirnato pokrito, da ti to naredi zunanji akreditiran organ. Drugačne zahteve so na primer regulirana področja, kot je Tlačna oprema, ker potrebuješ zunanji akreditiran nadzor. Še vedno pa je tudi na tem trgu konkurenca, če ti to dela SIQ ali Tüw Süd ali Bureau Veritas niti nima veze, določeni so specializirani za določene segmente, se pravi bolj poznajo področje in raziščejo predpise in ti pregledajo izdelek in dokumentacijo.

Odgovarja pa nihče, ampak če te nekdo potegne na sodišče, bo tvoj odvetnik potegnu ven projektno dokumentacijo in meritve od akreditiranega laboratorija in reku "Mi smo naredili vse po predpisih" in boš imel samo stroške odvetnika, ne pa odškodninske odgovornosti :)

Zimonem ::

Tukaj potem stopi v igro zavarovalnica in ona naprej ureja. Če se odkrije nepravilnosti , ti lahko naprti stroške.
Lahko pa predlaga spremembo zakonodaje. Primeri so različni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Tudi če ti zunanji naredi CE še vedno nosiš odgovornost. :(


Ahm ne vem, ce bo drzalo. Ne vem o kaki odgovornosti govoris ampak ce je stroj certificiran nosi to kar izhaja iz certifikata tisti, ki ga je podpisal.

Ce pa kaj zaobides med uporabo pa seveda nosis odgovornost sam. V industriji zato certificiramo stroje, potem linije (povezane stroje) itn. Ne vem kaksen smisel bi drugace imel certifikat.

Ampak, da se ve koliko me upostevati moram dodati, da se nisem bil zraven pri kaksnem sodnem postopku v primeru problemov. Sem bolj tisti, ki te zadeve planira in lahko recem, da vedno zahtevamo CE, za zadeve, ki pa se naredijo "v hisi" pa smo se vedno sli v proces zunanje certifikacije.

Zunanji ti "zagotavlja" da imaš vse narejeno po CE. V primeru, da je kaj narobe in se na sodišču dokaže, nosi proizvajalec polno odškodninsko odgovornost. Edina prednost je da imaš več možnosti v primeru tožbe, če ti je napravo certificirala firma, ki ima nek renome.

Dejansko ima EU precej dobre smernice za CE certifikate in lahko to v firmi narediš sam in prilepiš nalepko CE, v priloženi dokumentaciji priložiš postopke, ki si jih uporabil in si končal. Nazadnje sem to delal 4 leta nazaj na dvigalu, po CE standardih smo ga opremili z zavoro, naredili stres test, pregled je opravil pooblaščeni serviser in polepili smo ga z varnostnimi opozorili. Iz varnosti pri delu je prišla in spisala navodila za varno delo. Končano.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

sloxl8 ::

Smernice SLO so harmonizirane s smernicami EU, npr. slovenski Pravilnik o varnosti strojev je harmoniziran s smernico 2006/EU/42. Enako velja za kotle.

CE pa mora izdati vsak, ki daje izdelek na trg kjerkoli v EU.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CE certifikat

Oddelek: Loža
2410390 (3056) fikus_
»

Posiljanje uradnih zadev

Oddelek: Loža
252953 (2115) dunda
»

Ko se pojavi nek problem, se nihče ničesar ne spomni

Oddelek: Loža
192045 (1639) otago
»

Kako prodajati izdelek pod lastno znamko? CE, Izjave?

Oddelek: Loža
81317 (1008) Šimpanz
»

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen! (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Kaj kupiti
554114968 (93822) BlueRunner

Več podobnih tem