» »

Posiljanje uradnih zadev

Posiljanje uradnih zadev

Bob Rock ::

Mogoce malo skrajni primer, ampak mogoce ze ima kdo taksno izkusnjo...

Npr.
Iz drzavne institucije dobis obvestilo, da moras poslati doloceno dokazilo. Se dogovoris, da posljes po mailu.
Dokazilo posljes, ampak mail ne pride do naslovnika, ker ga spam filter ne spusti cez. (tega seveda ne ves)
Cez cas dobis kazen, ker nisi poslal dokazila.
V svojem mail racunu imas se vedno kopijo poslanega maila.

Kdo je tu kriv oz. kako se to navadno resi?
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Matek ::

To se navadno reši tako, da spišeš pritožbo na podano kazen, če temu namenjen rok še ni potekel.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

pirat ::

Reši se z vklopom opcije 'pošlji potrdilo o prejemu/dostavi' v tvojem najljubšem odjemalcu elektronske pošte.

Phantomeye ::

Bob Rock je izjavil:

Mogoce malo skrajni primer, ampak mogoce ze ima kdo taksno izkusnjo...

Npr.
Iz drzavne institucije dobis obvestilo, da moras poslati doloceno dokazilo. Se dogovoris, da posljes po mailu.
Dokazilo posljes, ampak mail ne pride do naslovnika, ker ga spam filter ne spusti cez. (tega seveda ne ves)
Cez cas dobis kazen, ker nisi poslal dokazila.
V svojem mail racunu imas se vedno kopijo poslanega maila.

Kdo je tu kriv oz. kako se to navadno resi?


Državne inštitucije imajo običajno tudi "povratnico", tako, da veš ali so prejeli ali ne.

Izhajaš iz kakšne izkušnje ali razmišljaš o doomsday scenariju? Namreč, če si paranoičen, pošlji s povratnico po snail-mailu.

rabelj5 ::

čez par dni pošlješ še en mail, da naj ti potrdijo, da so prejeli dokazilo in da je vse ok

St235 ::

Bob Rock je izjavil:

Mogoce malo skrajni primer, ampak mogoce ze ima kdo taksno izkusnjo...

Npr.
Iz drzavne institucije dobis obvestilo, da moras poslati doloceno dokazilo. Se dogovoris, da posljes po mailu.
Dokazilo posljes, ampak mail ne pride do naslovnika, ker ga spam filter ne spusti cez. (tega seveda ne ves)
Cez cas dobis kazen, ker nisi poslal dokazila.
V svojem mail racunu imas se vedno kopijo poslanega maila.

Kdo je tu kriv oz. kako se to navadno resi?


Odgovornost je na pošiljatelju. Zato obstajajo povratnice. Uradni organi imajo praktično vsi na glavnem emailu, ki predstavlja vložišče vklopljen povratni odziv.

Reši se tako, da se pokliče in poskusi dogovorit. Odvisno od tega za kaj gre.

Bob Rock ::

@Matek
Hvala. Prvotni plan :)

@pirat
jep, za naslednjic...

@Phantomeye
Ni paranoja...malo za res, malo vec pa igranja z mislimi :)

Iz opisane izkusnje :)
Skoraj preprican sem, da bomo normalno resili problem. Pricakujem pa, da bojo najprej poizkusili zvalit krivdo name in razmisljam, ce je po kaksni logiki moja odgovornost, da poskrbim, da pride mail do njih.
(predvidevam, da je poslan mail na mojem racunu podobno tretiran kot priporoceno pri pismu)

St235 je izjavil:


Odgovornost je na pošiljatelju. Zato obstajajo povratnice. Uradni organi imajo praktično vsi na glavnem emailu, ki predstavlja vložišče vklopljen povratni odziv.

Reši se tako, da se pokliče in poskusi dogovorit. Odvisno od tega za kaj gre.

Auch :)
Pri mailu je potrebna povratnica, pri pismu pa dovolj priporoceno?
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bob Rock ()

St235 ::

Pri mailu je potrebna povratnica, pri pismu pa dovolj priporoceno?

Potrebno je dokazilo o prejemu. Najsi bo to priporočena pošiljka, povratnica ali povraten email, da je dostava uspešna.

Bob Rock ::

St235 je izjavil:


Potrebno je dokazilo o prejemu. Najsi bo to priporočena pošiljka, povratnica ali povraten email, da je dostava uspešna.

Ce posljem priporoceno posiljko, dobim le potrdilo da sem oddal posiljko in ne, da je bila sprejeta. Ce se med dostavo posiljka zgubi, ne nosim jaz odgovornosti, da posiljka ni prispela. Ali pac?
Je pri emailu drugace?
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Jure14 ::

Bob Rock je izjavil:


Ce posljem priporoceno posiljko, dobim le potrdilo da sem oddal posiljko in ne, da je bila sprejeta. Ce se med dostavo posiljka zgubi, ne nosim jaz odgovornosti, da posiljka ni prispela. Ali pac?
Je pri emailu drugace?

Ja, pri mailu nimaš niti dokaza, da si mail poslal.
Tista (dejansko) txt datoteka, ki je v "poslano" mapi v nekem programu ni dokaz ničesar.

Običajen eMail (brez dodatkov kot so ključi, ssl, ...) je enakovreden razglednici.
Nimaš dokaza, da si jo poslal, nimaš dokaza o prejemu, vsak poštar vmes lahko prebere vsebino (ali jo spremeni).

Furbo ::

Jaz državi nič ne bi poslal elektronsko, če je le možnost papirja.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Bob Rock je izjavil:

St235 je izjavil:


Potrebno je dokazilo o prejemu. Najsi bo to priporočena pošiljka, povratnica ali povraten email, da je dostava uspešna.

Ce posljem priporoceno posiljko, dobim le potrdilo da sem oddal posiljko in ne, da je bila sprejeta. Ce se med dostavo posiljka zgubi, ne nosim jaz odgovornosti, da posiljka ni prispela. Ali pac?
Je pri emailu drugace?


Če oddaš pošiljko priporočeno mora naslovnik prejem potrditi s tem da se podpiše. Posledično je tudi možno pridobit dokazilo o prejemu.
Če se pošiljka izgubi ne nosiš odgovornosti, ker posrednik - pošta - jamči za dostav pošiljke. Pri emailu tega praviloma ni (pustimo varne elektroske predale in podobno).

Na koncu dneva bo dokazovanje ali je bila pošiljka ustrezno poslana na pošiljatelju. V primeru priporočene pošiljke to storiš preko poizvedbe na pošti. Pri emailu te čaka bistveno več dela.

Najbolj laično si je navaden email potrebno predstavljat enako kot navadno pisemsko pošiljko in če ti prejemnik izrecno ne potrdi prejema, je tvoja odgovornost da preveriš ali je res dobil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ejresnevem ::

Furbo je izjavil:

Jaz državi nič ne bi poslal elektronsko, če je le možnost papirja.

Sam veliko pošiljam, digitalno podpisano (pdf), zahtevaj potrditev prejema. Se sicer prek dogovorim za to obliko, je hitro, ugodno, pregledno, dokazljivo, enostavno arhirljivo in eko (!) na obeh straneh. Če je kaj posebej osebnega (navadno je), enkriptano zazipam in se dogovorim, da jim sporočim geslo, ko dejansko potrebujejo. Velja tudi za račune, povzetke itn. Zaenkrat ni bilo težav, je pa odvisno od pristopa in pripravljenosti predvsem na strani prejemnika.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

rabelj5 je izjavil:

čez par dni pošlješ še en mail, da naj ti potrdijo, da so prejeli dokazilo in da je vse ok


To storiš že v štartu.
Ampak to ni odgovor, ki ga je avtor teme iskal.

pirat je izjavil:

Reši se z vklopom opcije 'pošlji potrdilo o prejemu/dostavi' v tvojem najljubšem odjemalcu elektronske pošte.


In kako lahko to on stori, za nazaj?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

dunda ::

Mogoče je tole zanimivo za koga: www.postar.eu
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Bob Rock je izjavil:

mail ne pride do naslovnika, ker ga spam filter ne spusti cez. (tega seveda ne ves)

Ti tega ne veš, oni pa. Mail sigurno je nekje, ali je pa zabeleženo, da je bil, ali imajo pa poštni predal narobe (za take namene) nastavljen. Če bi se šlo za umor, bi stvari pršli do dna, brez skrbi, za nek brezvezen prekršek pa vprašanje kolk se bo kdo s tem ukvarjal.

bbbbbb2015 ::

Bob Rock je izjavil:

Mogoce malo skrajni primer, ampak mogoce ze ima kdo taksno izkusnjo...

Npr.
Iz drzavne institucije dobis obvestilo, da moras poslati doloceno dokazilo. Se dogovoris, da posljes po mailu.
Dokazilo posljes, ampak mail ne pride do naslovnika, ker ga spam filter ne spusti cez. (tega seveda ne ves)
Cez cas dobis kazen, ker nisi poslal dokazila.
V svojem mail racunu imas se vedno kopijo poslanega maila.

Kdo je tu kriv oz. kako se to navadno resi?


Mi kot podjetje, delamo to non-stop. Stvar je taka:
Po zakonu o elektronskem poslovanju je elektronska pošiljka *enakovredna* pisni, če je digitalno podpisana. Zato sem si nabavil elektronski certifikat, tisti od države, ki je zastonj za fizične osebe. In vse dopise digitalno podpišem in jih dam v priponko.

Vse pošiljam na e-mail, ki je na njihovi spletni strani, oz. če pošiljam točno določeni osebi, dam še univerzalen predal v CC.

VEDNO vklopim elektronsko povratnico, t.j. da dobim potrdilo, da je njihov server pošto sprejel. To si shranjujem v posebni mapi, če bo kdaj problem.
Tudi sodišču pošiljam na ta način, če je kaj takega.
Davkariji pošiljam preko e-davkov.

Doslej, v 10+ letih je bil EN SAM PROBLEM, kjer smo se pritožili na en sklep sodišča in je bilo poslano po elektronski obliki.

Dobili smo poziv sodnika, da navedeno damo ponovno v pisni obliki v 8 dneh (beri: švohtno je tole digitalno) in sodnik je promptno preposlal na vrhovno sodišče v odločanje, ki je sicer odločilo v našo korist.

Tako da ja, to prihrani dosti časa na obeh straneh in doslej še nihče ni rekel, da rok ni bil ujet ali niso dobili. Edinov enem primeru zgleda, za vrhovno sodišče je bilo en malček prešvohtno. Bodo tudi oni prešli na digitalno formo, 21. stoletje bo še kar nekaj časa.

Zgodovina sprememb…

Bob Rock ::

Hvala vsem za razlago in nasvete, da bom bolj previden v prihodnje :)

Smo pa po krajsem pregovarjanju resili zadevo...po pricakovanjih, na sreco :)
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

jype ::

Furbo je izjavil:

Jaz državi nič ne bi poslal elektronsko, če je le možnost papirja.
Jaz pa ravno obratno. Papirja nikoli nimaš pri roki, ko ga zahtevajo, digitalne povratnice pa vedno.

Bob Rock je izjavil:

Auch :)
Pri mailu je potrebna povratnica, pri pismu pa dovolj priporoceno?
Če znaš e-mail poslati priporočeno, lahko tudi to :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Unilseptij ::

Hja, po mojem vseeno ni tako enostavno. Mail je bil poslan in odgovornost je na posiljatelju samo ce ga prejemnik nikoli ni prejel. Ce pa je prejemnik mail prejel in ga ni obravnaval (ker ga je kategoriziral kot spam), potem ni mogoce kar vnaprej in v celoti kriviti posiljatelja. Kot sem nekaj let nazaj delal pri drzavnem organu smo doloceno bolj technicno komunikacijo delali preko maila in prejemniki so vcasih nase email-e kategorizirali kot SPAM in jih prikladno niso prebrali. Ker smo lahko (sicer s pomocjo SMTP log-ov, ki jih OP predvidevam nima) dokazali, da je prejemnikov sistem posto sprejel, smo te izgovore obravnali enako kot bi obravnavali izgovor tipa "ja email sem prejel, ampak ga nisem prebral". Ker se predpostavlja, da je drzavni organ dolzan ravnati v dobri veri, je v tem primeru upraviceno pricakovati, da bodo tvoje pojasnilo upostevali oziroma, ce mislijo, da nakladas, vsaj preverili v njihovih SMTP logih, ce so email dejansko prejeli. Oziroma so to, kot razumem, ze priznali, ce so ti rekli, da je email bil klasificiran kot SPAM (kar pomeni, da so ga prejeli).

ejresnevem ::

Zato napises, da te naj obvestijo cimprej (navadno preko maila) ali pa ko klicejo za sifro. Ce nimas obvestila isti ali naslednji dan, vljudno poklices njih in vprasas, kako je na stvari. Se spomnim, da sem na davkarijo veliko klical in se opravicil, da sem pac nekaj zabluzil, so me prednostno obravnavali, so mi pa prijazne gospe (ali morda gospodicne?) svetovale, da naj bom primerno vztrajen, ko poizvedujem. Saj smo na obeh straneh ljudje, ali?

St235 ::

Unilseptij je izjavil:

Hja, po mojem vseeno ni tako enostavno. Mail je bil poslan in odgovornost je na posiljatelju samo ce ga prejemnik nikoli ni prejel. Ce pa je prejemnik mail prejel in ga ni obravnaval (ker ga je kategoriziral kot spam), potem ni mogoce kar vnaprej in v celoti kriviti posiljatelja. Kot sem nekaj let nazaj delal pri drzavnem organu smo doloceno bolj technicno komunikacijo delali preko maila in prejemniki so vcasih nase email-e kategorizirali kot SPAM in jih prikladno niso prebrali. Ker smo lahko (sicer s pomocjo SMTP log-ov, ki jih OP predvidevam nima) dokazali, da je prejemnikov sistem posto sprejel, smo te izgovore obravnali enako kot bi obravnavali izgovor tipa "ja email sem prejel, ampak ga nisem prebral". Ker se predpostavlja, da je drzavni organ dolzan ravnati v dobri veri, je v tem primeru upraviceno pricakovati, da bodo tvoje pojasnilo upostevali oziroma, ce mislijo, da nakladas, vsaj preverili v njihovih SMTP logih, ce so email dejansko prejeli. Oziroma so to, kot razumem, ze priznali, ce so ti rekli, da je email bil klasificiran kot SPAM (kar pomeni, da so ga prejeli).


Ključna težava je, da je odgovornost za dokazovanje na pošiljatelju. In kot je razvidno iz te teme, se praviloma vedno da pogovorit in zadevo rešit. Je pa to nepotreben zaplet in stres, ki se ga lahko učinkovito reši, kot je to dobro opisal bbbbbb2015.

zavajon ::

dunda je izjavil:

Mogoče je tole zanimivo za koga: www.postar.eu

Ja, dobri so ti PoštAR.
Sem enkrat hotel preko njih poslati en dokument državnemu organu in sem moral doktorirati, zakaj maila ne pošlje.
Pošiljaš lahko mail samo iz tistega mail naslova, ki je v certifikatu (katerega si npr. registriral pred 15 leti in v njem napisal mail386.com).
Seveda ti javi neko napako, iz katere tega ne moreš razbrati.
No, vsaj tako je bilo pred par leti, morda pa so do zdaj kaj popravili.

St235 ::

V bistvu je to, da moraš poslat s emajla, ki je na certifikatu feature:) glede erroja pa res upam, da ni tako več tako neumno.

Drugače pa mislim, da za pošiljanje ne rabiš več digitalnega potrdila ampak samo še za prejemanje. Moraš pa seveda plačat elektronsko znamko (če se ne motim samo za povratnico, da zgolj dokazilo o dostavi je brezplačno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

tikitoki ::

Bob Rock je izjavil:

St235 je izjavil:


Potrebno je dokazilo o prejemu. Najsi bo to priporočena pošiljka, povratnica ali povraten email, da je dostava uspešna.

Ce posljem priporoceno posiljko, dobim le potrdilo da sem oddal posiljko in ne, da je bila sprejeta. Ce se med dostavo posiljka zgubi, ne nosim jaz odgovornosti, da posiljka ni prispela. Ali pac?
Je pri emailu drugace?


Placas malenkost vec in bos dobil nazaj potrdilo o dostavi.

dunda ::

zavajon je izjavil:

dunda je izjavil:

Mogoče je tole zanimivo za koga: www.postar.eu

Ja, dobri so ti PoštAR.
Sem enkrat hotel preko njih poslati en dokument državnemu organu in sem moral doktorirati, zakaj maila ne pošlje.
Pošiljaš lahko mail samo iz tistega mail naslova, ki je v certifikatu (katerega si npr. registriral pred 15 leti in v njem napisal mail386.com).
Seveda ti javi neko napako, iz katere tega ne moreš razbrati.
No, vsaj tako je bilo pred par leti, morda pa so do zdaj kaj popravili.


Ne poznam. Slučajno sem naletel in sem prilepil povezavo.
Saj po eni strani to pomeni, da je res varno :-)
https://www.kacnje.eu


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pošta Slovenije je absolutno predraga (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
647112019 (30046) destroyer2k
»

Kam lahko podam pritožbo za Pošto Slovenije? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5715127 (8544) jocoj
»

Nova bedarija Poste Slovenije (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6012679 (8330) r3dkv1c4
»

Pošiljanje vrednih stvari po pošti v tujino

Oddelek: Loža
3610708 (10057) lexios
»

pošta lopovi ali ?

Oddelek: Loža
304380 (3454) Šimpanz

Več podobnih tem