» »

merilnik vlage

merilnik vlage

uporabnick ::

Na stropu se zdi da nastaja vlaga.
Med iskanjem merilnika vlage sem naletel na tega https://www.merkur.si/merilno-orodje-ro...
Je to uporabna naprava ali priporočate kaj drugega?

TheBlueOne ::

Verjetno bo, ce si skrt so podobni iz aliexpressa za ca. 10€. Jaz bi meril se temperaturo, da morda ugotovis zakaj se ti kje kondenzira.

https://www.aliexpress.com/item/4001111...

z3ro ::

Kupi običajni merilnik vlage v zraku, jaz sem naročil na Aliexpressu za vsak prostor svojega, kaže temperaturo in pa vlago, za 4 komade sem dal nekje 6€. Ne more ti kar nastajat vlaga, ali premalo zračiš ali pa nekje nekaj pušča.

Sparkxl ::

In si zelo uspešno vrgel 6€ skozi okno. Ker te igrače ne kažejo niti približno, kaj šele točno.
Kar se tiče osnovnega problema. Lahko kupiš vrhunski inštrument in boš potem kaj? Če ugotoviš da je vlaga, ti to ne pomeni nič, ker izvedet moraš zakaj vlaga nastaja.
To pa se ugotavlja s povsem drugimi inštrumenti, kot npr. termografska kamera, pa še takrat jo mora uporabljat šolan človek z izkušnjami. To pa ne stane 6€ na aliexpressu

z3ro ::

Lol, kot da je takšna umetnost merjenje vlage..ajde, kažejo recimo plus minus 2-3% natančno, itak ne rabiš točne vrednosti da ti rata jasno da je vlaga nizka/visoka. Ne rabi nobene kamere, če mu kje ne pušča kak vodovod ali pa mu ne vleče vlage po zidovih pol pač premalo zrači ali pa ima toplotni most. Če ima izolirano hišo/stanovanje (ob pravilni izvedbi) potem lahko tudi toplotni most izloči..

TheBlueOne ::

Sparkxl je izjavil:


Kar se tiče osnovnega problema. Lahko kupiš vrhunski inštrument in boš potem kaj? Če ugotoviš da je vlaga, ti to ne pomeni nič, ker izvedet moraš zakaj vlaga nastaja.


Zato pa naredis meritve. Da vidis ce nastaja in preko meritev spekuliras zakaj nastaja.

Laserski termometer je vec kot dovolj, da vidis kje imas temperaturne razlike v materialih.

Zgodovina sprememb…

vaščan ::

Lep pozdrav ko smo že pri merjenju vlage. Mene pa zanima en zanimiv pojav. vlaga v prostoru pri meni doma merjena je recimo 40% ali manj zunaj pa 85% zunaj je mrzlo zima. Nato jaz odprem okna naredim prepih in vlaga v prostoru začne konkretno padat čeprav je zunanja vlaga precej višja. Zato se mi pozimi ker zračim pojavi nadležen problem, da imam zelo suh zrak v bajti ter potem sušim cune v dnevni sobi ter kupil sem vlažilce zraka. Mi zna kdo pojasnit zakaj vlaga pada v bajti ko luftaš čeprav je vlaga zunaj konkretno višja?

TheBlueOne ::

To ti bo odgovorilo na vse:

https://www.fmf.uni-lj.si/~zagarn/downl...

energetik ::

vaščan je izjavil:

Lep pozdrav ko smo že pri merjenju vlage. Mene pa zanima en zanimiv pojav. vlaga v prostoru pri meni doma merjena je recimo 40% ali manj zunaj pa 85% zunaj je mrzlo zima. Nato jaz odprem okna naredim prepih in vlaga v prostoru začne konkretno padat čeprav je zunanja vlaga precej višja. Zato se mi pozimi ker zračim pojavi nadležen problem, da imam zelo suh zrak v bajti ter potem sušim cune v dnevni sobi ter kupil sem vlažilce zraka. Mi zna kdo pojasnit zakaj vlaga pada v bajti ko luftaš čeprav je vlaga zunaj konkretno višja?
Očitno je veliko ljudi spalo pri fiziki v OŠ.
Poigraj se s temle, ti bo vse jasno (prestavi na °C najprej):
http://www.dpcalc.org/
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Avenger ::

Hladen predmet v toplem prostoru - se orosi. Torej, ugotovit najprej temperaturo stropa. Če je pod rosiščem, je problem temperatura oz. slaba izolacija plate. Morda je vlaga v prostoru na splošno previsoka, preveriš z enim od tistih v obliki ure, tudi v merkurju, enih 15€ se mi zdi, čisto ok. Če je vlažnost več kot 80%, zdaj, pozimi imaš težavo. Potem pa iščeš kje prihaja not. Od zunaj, stropa, zagotovo ne, razen če kaj pušča...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

vaščan ::

TheBlueOne Tisti link je precej preveč zahteven da bi šel jaz to študirat.
energetik sem se poigral a mi zaradi tega še vedno ni jasno zakaj hladen vlažen zrak izsuši toplo bajto.
Upal sem na kakšno simpl kmečko pojasnilo.
Avenger
Hladen predmet v toplem prostoru - se orosi.

Ali je možno da se topel predmet ko čezen zapiha hladen zrak še dodatno osuši?
Gledam balkonska vrata ko luftam. Odprem balkonska vrata pride zunanja mrzla šipa v notranji topel prostor se takoj orosi predmeti znotraj segreti na 22 stopinj pa se ne orosijo ko čezne zapiha hladen zrak je možno da jih še bolj posuši? Predvidevam da se zato vrjetno z luftanjem pozimi izsuši zrak v bajti. Pri tistih ki imajo vlago pa predvidevam, da so problem neizolirane stene katere kondenzirajo. Opazil sem tudi da prostori s knaufom bolje uravnavajo vlago pozimi ne pade tako grozno vlaga kot v prostorih kjer imam pobjon tam ko se les presuši nastane res noro nizka vlaga.

Morda je vlaga v prostoru na splošno previsoka, preveriš z enim od tistih v obliki ure, tudi v merkurju, enih 15€ se mi zdi, čisto ok

Imam zadevico tudi ta pokaže, ko naredim prepih takoj vlaga v prostoru konkretno pade. Nekako mi ni bilo jasno zakaj saj mi kaže da je vlaga zunaj precej višja kot v prostoru in pričakoval bi, da z luftanjem vnesem vlago v prostor ne izsušim. Vrjetno, da bi notranja vlaga začela naraščat, bi morala bajta bit odprta dolgo časa ne samo 5 minut ampak noben noče mrzle bajte pozim :)

ToniT ::

Hladen zrak sprejme manj vlage kot topel. Recimo 1m3 zraka pri 80% vlažnosti in temperaturi 0oC vsebuje približno 3,9g vode, pri 20oC pa pri 40% vlažnosti vsebuje približno 7g vode. Se pravi dvojno količino pri polovični relativni vlažnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

z3ro ::

Na kratko..toplejši zrak "sprejme" vecjo kolicino vlage zato je lahko zunaj 0 stopinj in vlaga 80%, ko pa ta zrak vstopi v prostor in se ogreje pa mu vlaga zaradi zvišanja temperature pade..zato ti vlaga v povprecju (na tisti napravi za merjenje vlage) pade - za nekaj časa..potem se zaradi dihanja in vseh ostalih reči ki hlapijo v prostoru vlaga spet počasi dviga. Vbistvu si lahko srečen da imaš presuh zrak kot pa prevlažen..mislim da je bistveno lazje vlažit zrak kot pa razvlaževat.

energetik ::

Tako je, bistvo je, da se ob zračenju notranji zrak zamenja z zunanjim.
Zunanji pa kljub višji relativni vlagi dejansko vsebuje manj vode na kubik, kar pove absolutna vlaga ali pa rosišče.
Ko okna spet zapreš, se ta zrak od sten, tal in stropa takoj nazaj ogreje in močno izsuši.

Poleti je lahko pa obratno, in ob soparnem vremenu notri fašeš celo višjo vlago, ker se zunanji zrak v bajti izsuši.
vires in numeris

vaščan ::

Ja sej je tko poleti imam precej višjo vlago. Hvala za pojasnila. Je pa nadležno ko vlaga v prostoru pade na okrog 25 se čuti v grlu in nosu sploh zjutraj ko vstanem ni prav prijetno moram drugo zimo prej začet z dodajanjem vlage, ker ko se enkrat vse tolk izsuši je to vlaženje ki ga delam sedaj bolj kratkoročno, ko vlažilec zraka neha delat ali ko se cunje na stojalu posušijo vlaga spet hitro pade.

energetik ::

Velika večina vlage v bajti je spravljena v stenah in predmetih, zato kratkoročno vlaženje ne deluje.
Ko pozimi na prepih prezračiš v 3 minutah, vržeš ven par litrov vode, to moraš vse nadomestiti. Če prezračiš 3x, moraš npr. izhlapeti ~10L vode vsak dan, da vzdržuješ..
vires in numeris


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri vlažilec zraka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7549748 (2160) darkolord
»

Plesen na stenah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17346984 (25459) Matejjjjj
»

Kateri razvlažilec zraka? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13976255 (59515) matijadmin
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911600 (7491) Jakka
»

vlaga v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222858 (4417) telexdell

Več podobnih tem