» »

Reboot and select proper boot device

Reboot and select proper boot device

birtija ::

Pozdravljeni,
najprej kaj imam. PC je letnik 2009, MB Asus M4A78T-E, procesor Phenon X4 955BE, 4GB ddr3 rama, W7, brez dodatne grafične, grafika na MB. Na PCIe imam vgrajeno kartico ASUS U3S6 (2xUSB 3.0 in 2xSATA III) in nanjo priključen Samsung 850Pro SSD (256GB), kjer je OS. Ohišje veliko, , ene stranice ni nikoli na PC, Hladilnik na CPU je Mugen, z 12cm ventilatorjem, CPU se ni nikoli pregreval. OS naložen na novo tik pred koncem supporta za W7.
Poleg tega so v PC še 3xHDD in DVD writer. Napajanje je še original LC6600V2.2.

PC sem pustil prižgan, saj sem imel preko MulticastTV urejeno snemanje tiste dne, ker sem bil odsoten. Ko naslednji dan pridem in hočem s tipkovnico oz. miško zbuditi PC, ta ne reagira. Lučka za HDD na ohišju goti, na zaslonu kaže, da ni signala. Ko sem resetiral PC, mi napise tekst iz naslova teme.

Odklopim SSD in vse HDD ter DVD, SSD vključim direktno v SATA port na MB, enako oz. celo nič. Opazim, da se PciE kartica in hladilnik na Chipsetu močno grejeta (68 in 100 stopinj). Odmontiram PciE kartico in probam brez nje. Nič, občasno mi uspe priti v Bios, ali pa tudi to ne. Hladilnik chipseta ima še vedno visoko temperaturo (merjeno z IR termometrom, ampak se vročina zazna tudi, če samo približaš roko!)

Vzamem drug HDD, na katerem imam LinuxOS ( za drug PC) in poskusim na tem PC. Nič, oz. tekst iz naslova teme.

PC je dosedaj delal bp. Performase tega PC so mi zadostovale za moje delo.

Kak predlog kaj bi to bilo? Že naprej hvala za vsak vaš prispevek!

Birt

Spajky ::

Pojdi v Bios in naštimaj boot device CD/DVD ROM in reštartaj komp z kakšnim LIVE Linux v pogonu. Če se postavi, je komp Ok, problem je v diskih! Npr. komp je zmrznil ravno, ko je zapisoval na en od diskov in je "potumbalo" particijske tabele ali boot sectorje ... Z onim LIVE Linux poglej, če so podatki še na diskih, čene bo treba reševat podatke! Vso srečo!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

birtija ::

Sem naredil tako, kot je svetoval Spajky.
Najprej brez HDD in potem še z HDD. Obakrat se je sistem postavil, v drugo so na HDDjih vidne vse mape in datoteke. Tudi prikazuje vsebino datotek pravilno.
Sem pa dal tudi SSD v en HDD dock in v W10 preveril, kaj je na SSD. Vse datoteke so ostale gor, tako da sem jih prekopiral na zunanji disk.

Sedaj bom formatiral SSD in na novo naložil okna oz. moram poiskat, če imam kje kak image tega SSD.

Potem pa probam z PciE in brez nje bootat nov siszem. Javim!

filip007 ::

Zakaj ga pa puščaš prižganega, saj veš v kakšnem svetu živimo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Gagatronix ::

Vrzi te smeti stran in kupi nekaj novejsega.

mtosev ::

Se strinjam komp je prestar. Prejšnje leto sem gospi komp nadgradil. Mela je phenom 2 x4 830, cheap plato in ddr3 ram. Plata in cpu sta letela v koš, ram sem podaril sorodniku. Zdaj ima 2200g, 8gb ddr4 in asus b450 plato.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

sbawe64 ::

Tudi napajalnik je pomoje dal že veliko skozi, sploh če je notri 125W pečka (Phenon X4 955BE).
2020 is new 1984
Corona World order

Riff ::

jst pa to nebi dajal še v smeti če je to za njegove potrebe dovolj naj proba usposobit nazaj, jst še P4 ne vržem v smeti, kaj šele da bi metal Phenome v smeti to pa res ne

mtosev ::

Ta phenom cpu pa plata so skupaj vredni 25eur. Za 200eur dobiš že 4 core cpu, plato in ram.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

birtija ::

Update:
Še enkrat naložil OS na SSD, priključil kartico (zamenjal PciE stezo), v Biosu sem moral ponastaviti Boot sekvenco in sedaj dela kot prej. Ne vem koliko časa bo še delalo, a problem je rešen. Sedaj se delajo updati za ostali software.
Vem da je star HW, ampak dela in če nimaš posebnih zahtev, gre. BTW (mtosev), ta CPU ima 4 jedra na 3,2 Gz.
@filip007: Na PC občasno posnamem kakšno oddajo s TV, zato je prižgan tudi v času moje odsotnosti. Kaj ga je zdaj zmotilo, pa ne vem.
@Riff: razen če je bilo to mišljeno kot sarkazem, se strinjam s teboj. Imam tudi še en Intel Q9400 sistem z 8GB ddr2 rama, kjer imam linuxOS. Sicer sem že dvakrat zamenjal kondenzatorje na MB, ampak dela (tole pišem na njem!)

Hvala vsem za vaše prispevke, še posebej uporabniku Spajky! Upam, da se v tej rubriki ne srečamo tako kmalu!

mtosev ::

Vem, da je tisti tvoj cpu 4 core. 3200g ima pa samo 65wattov, 4 core, dosti boljši vega gpu, je seveda kr nekaj hitrejši cpu... Etc
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gagatronix ::

Riff je izjavil:

jst pa to nebi dajal še v smeti če je to za njegove potrebe dovolj naj proba usposobit nazaj, jst še P4 ne vržem v smeti, kaj šele da bi metal Phenome v smeti to pa res ne


P4 je leta 2020 uporaben samo kot space heater.

birtija ::

mtosev je izjavil:

Vem, da je tisti tvoj cpu 4 core. 3200g ima pa samo 65wattov, 4 core, dosti boljši vega gpu, je seveda kr nekaj hitrejši cpu... Etc


Saj ta CPU bi bil verjetno alternativa, če mi ne bi uspelo rešiti problema.

Riff ::

ne ne čist resno povedano brez sarkazma iz lastnih izkušenj, jst sm še vedno na q6600 pa 8gb rama ddr2 pa malo novejša grafična AMD RX 460, ša super da ti ej uspelo to nazaj usposobit :), lahko da je p4 primern danes sm še za ogrevanje prostora ampak ga še vedno ne dam v smeti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Riff ()

anketar ::

Gagatronix je izjavil:

Riff je izjavil:

jst pa to nebi dajal še v smeti če je to za njegove potrebe dovolj naj proba usposobit nazaj, jst še P4 ne vržem v smeti, kaj šele da bi metal Phenome v smeti to pa res ne


P4 je leta 2020 uporaben samo kot space heater.


delete this, P4 uspešno laufa z novim ssdjem, manjka pa kkšen ram več ampak bo dokler ne crkne

hojnikb ::

Riff je izjavil:

jst pa to nebi dajal še v smeti če je to za njegove potrebe dovolj naj proba usposobit nazaj, jst še P4 ne vržem v smeti, kaj šele da bi metal Phenome v smeti to pa res ne

P4 razn za kaksno zelo specificno okolje (industrija, cnc itd...) ni vredno niti v smeti metat, ker je skoda casa za taksno pocetje. To ni vredno nic, hell, to ni vredno niti da pije elektriko.

anketar je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Riff je izjavil:

jst pa to nebi dajal še v smeti če je to za njegove potrebe dovolj naj proba usposobit nazaj, jst še P4 ne vržem v smeti, kaj šele da bi metal Phenome v smeti to pa res ne


P4 je leta 2020 uporaben samo kot space heater.


delete this, P4 uspešno laufa z novim ssdjem, manjka pa kkšen ram več ampak bo dokler ne crkne

laufa, dokler ne gres na internete. Potem je pa konec veselja
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

anketar ::

gre z brave-om na net bp

Gagatronix ::

Saj vam nihce ne brani furati stare, energetsko potratne opreme. Konec koncev vi placujete svojo elektriko in tratite svoj cas.

Ampak kot ze receno, leta 2020 je P4, razen ce gre za specificne aplikacije kot je recimo industrijska avtomatizacija, samo se grelec in jama brez dna za kurjenje elektrike.

anketar ::

tist € razlike ni ti to stara zmrzovalna skrinja

anketar ::

ok, maš prov na konc leta dobiš rabljen core 2 duo s prihrankom, my bad

Cveto ::

BTW, imaš veliko srečo, da ti sploh plata dela toliko časa. Meni so na firmi vse (ene 4-5 kosov) odpovedale po par letih, veliko prej kot sicer odpovedujejo matične plošče. V bistvu od takrat nerad kupujem Asus (tudi nasplošno je stopnja odpovedi večja kot recimo pri gigabytu). govorim iz vzorca vse skupaj recimo 250 računalnikov v desetih letih.

Gagatronix ::

Najveckrat gredo k vragu kondiji, ker so CapXon ali kaka druga ni-vredna-pasjega-dreka firma.

Spajky ::

birtija je izjavil:

.... Na PC občasno posnamem kakšno oddajo s TV, zato je prižgan tudi v času moje odsotnosti. Kaj ga je zdaj zmotilo, pa ne vem...
Najverjetneje nihanja napetosti in oddaljene nevihte skupaj z malce ošvohelim/slabim PSU-jem, pa je zmrznil ... Malo bi bilo treba ga očistit in pregledat tudi za napihnjenimi kondiči v PSU-ju ... Mene je tako zeznilo on/off stikalo pred meseci na mojem predelanem PSU-ju http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/PSU... ... drugače pa to pišem še vedno z mojega navitega Tulc na BX Dinozavra http://freeweb.siol.net/jerman55/HP/MyC... ... *ebe me le samo 256MB Ram-a (rahel problem pri "light" XP-jih; z Win98SE "light" ni tega problema!) ...

Dokler dela, naj dela :-) ... sicer sem lani pri kontejnerjih našel Lenovo pisarniški silent desktop z i3 2,7GHz in 2Giga Rama ter Win7 delujoč s crknjenim PSU. ... moram od Kitajcev za 30eur naročit nov PSU zanj en dan ... Samo še na Spačka za prevoz prešaltam, pa sem skoraj vse "vintage" ... še najmodernejše je lanskoletni LTE ruter za HoT :-) ... ko rataš star, ne maraš nič menjavat, ker je vse stresno :-( ... še telefon imam 20 let staro Nokio ... ja, "gotof" sem ... :-) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gagatronix ::

Kondicev v PSU-ju pac ne bos sel menjat, ker nima smisla. Kupis nov PSU. Sploh ce je, glede na config, se vedno originalni PSU. Le-ti so pac potrosna roba.

birtija ::

PSU kot cel PC redno prepihavam s kompresorjem.
Glede na razprave v tem forumu o kvaliteti LC napajalnikov se tudi sam čudim, da še vedno dela.
Če ga zamenjam, kaj naj nabavim? Cel PC je sicer za prednapetostno zaščito, nimam pa UPS. Pa na optiki sem.

mtosev ::

Be quiet, Corsair, enermax, seasonic. Nekaj od tega kar ima ceno nad 60eur.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100% uporaba diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
242880 (1903) denisek123
»

PC se ne boota (P4 sistem)

Oddelek: Pomoč in nasveti
13872 (620) konspirator
»

Kaj z 10 let starima prenosnikoma Lenovo 3000?

Oddelek: Pomoč in nasveti
233290 (2535) Lukzii
»

Računalniška nadgradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
985605 (3818) car100
»

Ali HDD umira?

Oddelek: Strojna oprema
423333 (2122) hojnikb

Več podobnih tem