» »

Odprl bom popoldanski s.p. - na kaj naj pazim?

Odprl bom popoldanski s.p. - na kaj naj pazim?

brane4 ::

Po dolgih letih odlašanja bom končno odprl podjetje.

Skrbijo/zanimajo me pa naslednje zadeve:

1) Ali za to potrebujem pisno potrdilo od svojega trenutnega delodajalca? Opravljal bom dejavnost, ki nikakor ni povezana z mojim trenutnim delom. V službi imam delovno mesto programerja, preko popoldanskega s.p.-ja pa bom preko spleta prodajal ročne ure.

2) Na banki imam recimo 15 000EUR. Drugega premoženja nimam. Ali si naj ta denar dvignem in dam v zoken? Vprašujem zaradi inšpekcije, ki ti lahko npr. zaradi napačne cene ali zaloge artikla na spletni strani (ali kaj podobno butastega, kar je lahko posledica 1 sekundne napake ob vnosu artikla), stisne nekaj 1000EUR kazen.

3) Robo bom kupoval iz Kitajske. Jo lahko kar sedaj naročim kot fizična oseba? Če da, kako bom potem robo "prevzel" v programu za zaloge oz ali je to sploh legit?

4) Pričakujem cca. 500EUR prometa na mesec. Koliko davka bom moral plačevati, 22% ali 4% ? Ali DDV plačam tako ob nakupu robe, kot tudi ob prodaji?

5) Kakšna zna biti slaba finančna/tehnična stran tega, če se odločim za s.p. uporabljat svoj obstoječ TRR (NKBM), da nekaj prišparam?

6) "Popoldanski s.p." bi naj znašal samo cca 73EUR / mesec. Pred kratkim pa sem slišal, da moraš plačevati še dodatnih cca 40EUR stroškov,
kao za akontacijo dohodnine, tudi če imaš prometa 0EUR/mesec. Je to res?

Hvala za deljenje vaših izkušenj na moja laična vprašanja.
  • spremenilo: brane4 ()

HotBurek ::

Pod točko 5 je slaba stran v tem, da ker je omogočen "neke vrste javni" vpogled v stanje računa podjetja, ti posledično lahko gledajo v tvoj osebni račun (ker gre za isti račun). Tu mislim, da pogosto svetujejo, da sta osebni in "s.p." račun ločena.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Ales ::

1) nobenega potrdila delodajalca ne potrebuješ, ne živimo v sužnjelastniškem sistemu (no, recimo da ne...)

2) ne kompliciraj. Brez veze "skrivaš" gotovino ker če pride do česa ekstremnega in ne boš plačal, se ti bodo itak obesili na premoženje / plačo / itd.

3) počakaj

4) med sabo mešaš DDV in davek od dobička, to so popolnoma različne stvari

Se boš sploh registriral za plačilo DDV? Boš prodajal samo v Sloveniji ali..?

Glede na to, da omenjaš 4%, sklepam, da nameravaš biti normiranec?

Fsegula62 ::

Nikakor ne pozabi, da moraš imeti za vsak artikel, ki ga prodajaš v Sloveniji izjavo o skladnosti s certifikatom v originalnem izvodu in prevedeno v slovenski jezik in popolnoma prevedena navodila v slovenščino

brane4 ::

Ales je izjavil:

1) nobenega potrdila delodajalca ne potrebuješ, ne živimo v sužnjelastniškem sistemu (no, recimo da ne...)



Se boš sploh registriral za plačilo DDV? Boš prodajal samo v Sloveniji ali..?

Glede na to, da omenjaš 4%, sklepam, da nameravaš biti normiranec?


Tako je, prodajal bom samo v Sloveniji, moji kupci bodo samo fizične osebe.

Ravnokar sem se malo spoznal s pojmom "normiranec". Prosim popravi me, če se motim:
Če se odločim biti normiranec, plačam 4% davka (na dobiček ali celoten promet?).

Če pa nisem normiranec in imam letno manj kot 50 000€ prometa, pa je davek 0%.
Si pa moram v tem primeru tudi delati "izdatke" z raznimi potnimi stroški, računi o plačilu parkirnine itd.

Ker mislim imeti cca. 6000€ prometa letno, pomeni 4% cca 240€. Torej 240€ me stane, da si ne rabim
vodit "izdatkov" potnih stroškov / parkirning listkov ipd. Če je cena tega prihranjenega časa "samo" 240€,
potem je verjetno bolje da sem normiranec. Ali je trik še kje drugje ? :)

kamiKaZaA ::

Sposodil si bom temo.

Nisem še tako daleč, da bi oddajal nepremičnino. En primer: Ali profitiraš pri plačilu davkov, če si zaposlen in odpreš normiran popoldanski s.p. in potem preko tega oddajaš nepremičnino oz. je kaj takega sploh možno? Ker preko klasičnega oddajanja ti gredo približno 2-3 najemnine za davek.

Kolikšen je max. zaslužek letno preko normiranega popoldanskega s.p.? 50.000 €?

Hvala za odgovore.

Ales ::

brane4 je izjavil:

Ales je izjavil:

Se boš sploh registriral za plačilo DDV? Boš prodajal samo v Sloveniji ali..?

Glede na to, da omenjaš 4%, sklepam, da nameravaš biti normiranec?


Tako je, prodajal bom samo v Sloveniji, moji kupci bodo samo fizične osebe.

Ravnokar sem se malo spoznal s pojmom "normiranec". Prosim popravi me, če se motim:
Če se odločim biti normiranec, plačam 4% davka (na dobiček ali celoten promet?).

Na celotne prihodke s.p., ne samo na dobiček. Ti pa zato nič od tega ne gre v dohodnino.

Če pa nisem normiranec in imam letno manj kot 50 000EUR prometa, pa je davek 0%.

Ne, dohodnina v nobenem primeru ni 0%, to si ornk pomešal. Tvoj dobiček iz s.p. bi se prištel k temu kar zaslužiš v redni službi, dohodnino plačaš glede na vse skupaj. Komot padeš v kak višji razred, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Dag ::

kamiKaZaA je izjavil:

Sposodil si bom temo.

Nisem še tako daleč, da bi oddajal nepremičnino. En primer: Ali profitiraš pri plačilu davkov, če si zaposlen in odpreš normiran popoldanski s.p. in potem preko tega oddajaš nepremičnino oz. je kaj takega sploh možno? Ker preko klasičnega oddajanja ti gredo približno 2-3 najemnine za davek.

Kolikšen je max. zaslužek letno preko normiranega popoldanskega s.p.? 50.000 €?

Hvala za odgovore.


Možno je, ali se ti splača, moraš pa preračunati, ali so glede na predvideno najemnino fiksni stroški "popoldanskega s.p.-ja" + 4% davek na normiranca nižji od 25% cedularnega davka na oddajanje nepremičnin.

Furbo ::

2) A misliš, da če nimaš denarja na računu, da ti ne dajo kazni?
Nikakor ne umikaj svoj denar s čistim poreklom iz računa.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

avtek ::

Ales je izjavil:

1) nobenega potrdila delodajalca ne potrebuješ, ne živimo v sužnjelastniškem sistemu (no, recimo da ne...)


V moji kolektivni pogodbi piše, da moram obvestiti (dobiti dovoljenje) od delodajalca za "popoldansko dejavnost". Seveda zaradi tega, da ne bi svojim skakal v zelje :D

HappyPills ::

Ne imet skupnih TRR za osebni in poslovni. Odpri Di magar zastonj TRR za SP na Revolut.

sandmat ::

Ales je izjavil:

brane4 je izjavil:

Ales je izjavil:

Se boš sploh registriral za plačilo DDV? Boš prodajal samo v Sloveniji ali..?

Glede na to, da omenjaš 4%, sklepam, da nameravaš biti normiranec?


Tako je, prodajal bom samo v Sloveniji, moji kupci bodo samo fizične osebe.

Ravnokar sem se malo spoznal s pojmom "normiranec". Prosim popravi me, če se motim:
Če se odločim biti normiranec, plačam 4% davka (na dobiček ali celoten promet?).

Na celotne prihodke s.p., ne samo na dobiček. Ti pa zato nič od tega ne gre v dohodnino.

Če pa nisem normiranec in imam letno manj kot 50 000EUR prometa, pa je davek 0%.

Ne, dohodnina v nobenem primeru ni 0%, to si ornk pomešal. Tvoj dobiček iz s.p. bi se prištel k temu kar zaslužiš v redni službi, dohodnino plačaš glede na vse skupaj. Komot padeš v kak višji razred, itd.


Ni res! Popoldanski normiranec seobdavci cedularno!

glede na ostala vprasanja predlagam opu, da si najprej zrihta racunovodstvo. Casi preprodajanja kitajske robe so mimo.

Ashrack ::

kamiKaZaA je izjavil:

Sposodil si bom temo.

Nisem še tako daleč, da bi oddajal nepremičnino. En primer: Ali profitiraš pri plačilu davkov, če si zaposlen in odpreš normiran popoldanski s.p. in potem preko tega oddajaš nepremičnino oz. je kaj takega sploh možno? Ker preko klasičnega oddajanja ti gredo približno 2-3 najemnine za davek.

Kolikšen je max. zaslužek letno preko normiranega popoldanskega s.p.? 50.000 €?

Hvala za odgovore.

Zakaj si si moral sposoditi to temo? Tvoje vprasanje niti malo ne pase sem
....

Stikalo ::

brane4

1) verjetno ja
2) Nima veze, pusti na računu, če si dobil kazen boš nasrkal v vsakem primeru. Stalno moraš gledati e-davke in biti previden
3) Načeloma jo lahko kar kupiš in potem kupiš od sebe s kupoprodajno pogodbo
4) Če nisi ddv zavezanec plačaš 22% ob nakupu.
5) Za poslovni račun je najcenejši (brezplačen) N26
6) Normiranec plača 4% od izdanih računov. Torej, če prodaš 500€/mesec plačaš 16€ mesec. Dejanski stroški je pa potem po dohodniniski lestvici ( če imaš mali promet je so tudi dejanski stroški ok)

BTW za 500€ PROMETA boš samo tolkel izgubo. Tukaj vidiš, da imaš 100€/mesečno stroškov samo z s.p., potem je strošek ur, poštnine, kakega vračila, oglaševanje itd.. Če imaš poslovno idejico moraš recimo z oglasi in podobno žgati in prodajati recimo za vsaj 4-5 k€/mesec in da ti ostane vsaj 500-1k€.

Drugače je če bi programiral za 500€ mesec, pa nimaš drugih stroškov.

UganiKdo ::

Ravnokar sem se malo spoznal s pojmom "normiranec". Prosim popravi me, če se motim:
Če se odločim biti normiranec, plačam 4% davka (na dobiček ali celoten promet?).


Od vseh prihodkov boš, kot normiranec plačak končni davek v skupni višini 4%. To se potem NE prišteva k dohodnini.

Če pa nisem normiranec in imam letno manj kot 50 000EUR prometa, pa je davek 0%.

Če nisi normiranec potem gre profit v dohodnino (se prišteje k tvoji plači) in se obdavči po dohodninski lestvici.

V moji kolektivni pogodbi piše, da moram obvestiti (dobiti dovoljenje) od delodajalca za "popoldansko dejavnost".

me obvestiti in dobiti dovoljenje je velika razlika. Ja, če imaš v kolektivni pogodbi to določeno potem pač obvestiš delodajalca in to je to. Dovoljenja, v kolikor ne gre za konkurenčno dejavnost, ne potrebuješ. Pravica do dela je zagotovljena po ustavi.

Ali profitiraš pri plačilu davkov, če si zaposlen in odpreš normiran popoldanski s.p. in potem preko tega oddajaš nepremičnino oz. je kaj takega sploh možno? Ker preko klasičnega oddajanja ti gredo približno 2-3 najemnine za davek.
Če v računico dodaš dejstvo, da moraš nepremičnino prenesti na s.p. in potem slej kot prej nazaj na fizično osebo, se ti ta mahinacija praviloma ne izzide.


Ker mislim imeti cca. 6000EUR prometa letno, pomeni 4% cca 240EUR. Torej 240EUR me stane, da si ne rabim
vodit "izdatkov" potnih stroškov / parkirning listkov ipd. Če je cena tega prihranjenega časa "samo" 240EUR,
potem je verjetno bolje da sem normiranec. Ali je trik še kje drugje ? :)


Pozabil si še na ostale stroške, kot je plačilo prispevkov, vodenje računa, reklamacije... Če računaš čez palec te bo normiran s.p. mesečno stal 100EUR fiksnih stroškov. Zdaj ali res lahko s preprodajo kitajskih ur, narediš dovolj veliko razliko je pč stvar tvojega poslovnega načrta. IMO tole ne pije vode in si preveč youtube reklame gledal. Ker brez ustreznega oglaševanja (ki stane) in ustrezne podpore strankam (ki še več stane) se bo tole precej klaverno končalo. Če misliš imet 6.000 EUR prometa in imaš ca 1200 EUR fiksnih stroškov, plus 240EUR davka boš moral pri prodaji 6k robe ustvariti 30% maržo (ob upoštevanju poštnine do tebe in potem do stranke). Da o reklamacijah ne govorimo (vračilo blaga v 15 dneh od nakupa, garancija vsaj 1 leto, servis x let, prevajanje deklaracije...). Bolj realno je da bi moral pri 6k prometa ustvarit maržo v višini 50% samo da ne boš v minusu.


6) Normiranec plača 4% od izdanih računov. Torej, če prodaš 500EUR/mesec plačaš 16EUR mesec. Dejanski stroški je pa potem po dohodniniski lestvici ( če imaš mali promet je so tudi dejanski stroški ok)


Ne drži, prihodki normiranega SP NE štejejo v dohodnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::

Tako, da prvo kot prvo naredi poslovni načrt. Če ne znaš, se najprej to nauči. Ko boš imel dober poslovni načrt, pojdi na kakšno delavnico ali do znanca, ki ima o stvareh kaj pojma, da ti ga ovrednoti. Če bo takrat še vse pilo vodo pa vso srečo pri poslu.

schtr4jh ::

@brane4

Pri normirancu ti 80% prihodkov priznajo kot stroške, na preostalih 20% plačaš 20% dohodnine (= efektivno plačaš 4%, plačuješ pavšalno/mesečno, glede na napovedan letni promet). Dodatno plačaš še ~35EUR na mesec PIZ + ~35EUR ZZZS.

Priporočam ločen TRR na drugi banki (~5EUR na mesec) - zaradi nadzora nad sredstvi, ter da ti ob morebitni blokadi osebnega računa ne bodo trgali sredstev iz poslovnega, in obratno. Online banke ne rabiš, sploh če boš posloval samo v Sloveniji in z EUR.

Najdi 35EUR na mesec za računovodstvo. Sproti te bodo obveščali o vsem potrebnem ter podali informacije iz prve roke.

Z DDV se boš obremenjeval, ko boš prodajal v druge države v EU oziroma presegel 50kEUR prihodkov ter postal davčni zavezanec (to lahko sicer postaneš že sedaj, če ti stroškovno gledano tako bolj odgovarja, vendar to potem ni več "normiran" sp).

Tvoj izračun za normiran sp: na 500EUR mesečnih prihodkov boš kot normiranec plačal vsak mesec 4% = 20EUR dohodnine (opcijsko 60EUR na 3 mesece) + 35EUR PIZ + 35EUR ZZZS + 5EUR TRR + 35EUR računovodstvo = 130EUR stroškov -> ostane ti 370EUR (od koder odšteješ še strošek samih ur, oglaševanja, dostave in ostalih zadev).
E-commerce & Marketing platform - comms.dev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: schtr4jh ()

Gagarin ::

Samo pripomba, seveda si lahko hkrati davčni zavezanec za ddv in normiranec. To ni izključujoče.

UganiKdo ::

Tvoj izračun za normiran sp: na 500EUR mesečnih prihodkov boš kot normiranec plačal vsak mesec 4% = 20EUR dohodnine (opcijsko 60EUR na 3 mesece) + 35EUR PIZ + 35EUR ZZZS + 5EUR TRR + 35EUR računovodstvo = 130EUR stroškov -> ostane ti 370EUR (od koder odšteješ še strošek samih ur, oglaševanja, dostave in ostalih zadev).


Pri tem izračunu ne pozabi, da boš ob uvozu plačal tudi DDV + kolikor je za ure carine.

ČE banaliziramo in rečemo, da boš prodajal ure po 10EUR z kitajske.

Da boš to uro dobil v RS bo dejanski nabavni strošek okol 15EUR.

Da bo ura prišla do kupca v RS bo strošek ca. 20EUR.

Potem imaš še 1200 fiksnih stroškov in naslednjih 240EUR davek, če ciljaš na prodajo okol 6.000 EUR. Torej ti ostane še 4500 EUR. Kar pomeni, da jih moraš prodajat za ca 30EUR (pa še to jih moraš prodat 200), kar je 3x nabavne cene. In to samo zato, da si na nuli (in pod pogojem, da ni reklamacij). Če bi recimo hotel zaslužit 200EUR na mesec bi dejansko moral ceno dvignit že na 50EUR . Si res prepričan, da to pije vodo? Če bi pa celo hotel imet 200EUR plusa mesečno, pri 6.000 EUR prometa letno, pa bi to v praksi pomenilo, da moraš ENO 10EUR vredno uro prodat za 6.000 EUR. Vso srečo s tem.

Pa upoštevaj še reklamacije, ki bodo pri cenenih kitajskih urah lahko tudi 20%.

Tako, da še enkrat. Naredi poslovni načrt in resno izračunaj v kaj se spuščaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

damirj79 ::

Za SLO trg je številka 200ur/leto precej visoka, morda bi šlo če gre na celoten EU...

Ales ::

sandmat je izjavil:

Ales je izjavil:

brane4 je izjavil:

Ales je izjavil:

Se boš sploh registriral za plačilo DDV? Boš prodajal samo v Sloveniji ali..?

Glede na to, da omenjaš 4%, sklepam, da nameravaš biti normiranec?


Tako je, prodajal bom samo v Sloveniji, moji kupci bodo samo fizične osebe.

Ravnokar sem se malo spoznal s pojmom "normiranec". Prosim popravi me, če se motim:
Če se odločim biti normiranec, plačam 4% davka (na dobiček ali celoten promet?).

Na celotne prihodke s.p., ne samo na dobiček. Ti pa zato nič od tega ne gre v dohodnino.

Če pa nisem normiranec in imam letno manj kot 50 000EUR prometa, pa je davek 0%.

Ne, dohodnina v nobenem primeru ni 0%, to si ornk pomešal. Tvoj dobiček iz s.p. bi se prištel k temu kar zaslužiš v redni službi, dohodnino plačaš glede na vse skupaj. Komot padeš v kak višji razred, itd.


Ni res! Popoldanski normiranec seobdavci cedularno!

Seveda je res, slabo si prebral. Če NE BI BIL NORMIRANEC mu gre dobiček v dohodnino. Če pa bi bil, mu ne gre.

Ne medite človeka. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Netrunner ::

1. => Kaj pa če opravljaš enako oz. zelo podobno dejavnost kot v podjetju vendar s čisto drugimi strankami in drugi državi / regiji ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

UganiKdo ::

Netrunner je izjavil:

1. => Kaj pa če opravljaš enako oz. zelo podobno dejavnost kot v podjetju vendar s čisto drugimi strankami in drugi državi / regiji ?

Ni enoznačnega odgovora. Gre za situacije kjer zadeve delujejo po principu, če ni tožnika ni sodnika. Torej če bi opravljal dejavnos kot jo opisuješ je najprej na delodajalcu, da presodi ali takšno opravljanje dejavnosti po njegovem mnenju predstavlja kršitev konkurenčne prepovedi. Če se delodajalec odloči da ja in ukrepa proti tebi, pa bi se potem na sodišču presojalo kako je v konkretnem primeru.

Na delodajalcu bo, da dokaže, da je tvoje delo predstavljalo kršitev konkurenčne prepovedi. Tukaj bi se pote ugotavljalo ali res ne prihaja do prekrivanja pri trgih/strankah in ali tvoje popoldansko delo predpostavljal konkurenco delodajalcu.

Vice ::

Pričakujem cca. 500EUR prometa na mesec.

Vsi "nasveti" prej so totalno brezvezni glede na to da tebi ni jasno, da boš izgubo tolkel... Se ti bolj splača 2x na mesec sosedom travo pokosit.

Invictus ::

sandmat je izjavil:


Ni res! Popoldanski normiranec seobdavci cedularno!

Samo če si normiranec.

Drugače se ti dohodek iz s.p. prišteje k plači...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sandmat ::

ja kaj sem pa napisal :D OP sprašuje za normiranca, ne za močerade v amazonskem pragozdu :D

UganiKdo ::

Ne, v bistvu je spraševal za situacijo ko NI normiranec. Tako, da treba brat.

Predvsem pa popoldanski sp, oziroma dopolnilni sp nima ničesar s tem ali si normiranec ali ne.

sandmat ::

UganiKdo je izjavil:

Ne, v bistvu je spraševal za situacijo ko NI normiranec. Tako, da treba brat.

Predvsem pa popoldanski sp, oziroma dopolnilni sp nima ničesar s tem ali si normiranec ali ne.

Se posipam s pepelom, spraševal je za obe situaciji. Popoldanski s.p seveda ima nekaj s tem, če ne drugega s količino in načinom, kako plačuješ davke in s količino dela z računi.

predi ::

UganiKdo je izjavil:

Netrunner je izjavil:

1. => Kaj pa če opravljaš enako oz. zelo podobno dejavnost kot v podjetju vendar s čisto drugimi strankami in drugi državi / regiji ?

Ni enoznačnega odgovora. Gre za situacije kjer zadeve delujejo po principu, če ni tožnika ni sodnika. Torej če bi opravljal dejavnos kot jo opisuješ je najprej na delodajalcu, da presodi ali takšno opravljanje dejavnosti po njegovem mnenju predstavlja kršitev konkurenčne prepovedi. Če se delodajalec odloči da ja in ukrepa proti tebi, pa bi se potem na sodišču presojalo kako je v konkretnem primeru.

Na delodajalcu bo, da dokaže, da je tvoje delo predstavljalo kršitev konkurenčne prepovedi. Tukaj bi se pote ugotavljalo ali res ne prihaja do prekrivanja pri trgih/strankah in ali tvoje popoldansko delo predpostavljal konkurenco delodajalcu.
Prvi odstavek 39. člena Zakona o delovnih razmerjih?

UganiKdo ::

sandmat je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Ne, v bistvu je spraševal za situacijo ko NI normiranec. Tako, da treba brat.

Predvsem pa popoldanski sp, oziroma dopolnilni sp nima ničesar s tem ali si normiranec ali ne.

Se posipam s pepelom, spraševal je za obe situaciji. Popoldanski s.p seveda ima nekaj s tem, če ne drugega s količino in načinom, kako plačuješ davke in s količino dela z računi.


Še enkrat, ne popoldanski sp. nima nič s tem. Popoldanski sp tehnično sploh NE objstaja. Je samo pogovorna oblika za situacijo ko nekdo poleg redne zaposlite opravlja še delo kot sp.

Ampak to nima NIČESAR s tem ali je normiranec ali ne. "popoldanski" sp se povsem enako kot "polni" sp odloči na kakšen način bo vodil računovodstvo.

Edina res omembe vredna razila med polnim sp-jem in "popoldanskim" spjem je v višini prispevkov, ki se plačajo. In to je to. Delo z računi in količina in način plačila davkov nimata NIČ s tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Netrunner ::

Poznam 39. člen vendar je posplošen. Npr. če pri delodajalcu programiraš vtičnike za wordpress in doma programiraš vtičnike za drupal kaj kršiš ali ne? Ali npr. da na elu programiraš z Javo, doma pa delaš spletne strani s PHP / Mysql.

Mislim da ni sporno niti če na delu delaš strani z wordpressom in doma postavljaš strani ravno tako z wordpressom ker se poslužuješ splošnega znanja in tehnologij in ne specifičnih od podjetja. Konkurenčna klavzula preperčuje, da koristiš vide podjetja v svoj prid.

Mogoče se motim :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

UganiKdo ::

predi je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Netrunner je izjavil:

1. => Kaj pa če opravljaš enako oz. zelo podobno dejavnost kot v podjetju vendar s čisto drugimi strankami in drugi državi / regiji ?

Ni enoznačnega odgovora. Gre za situacije kjer zadeve delujejo po principu, če ni tožnika ni sodnika. Torej če bi opravljal dejavnos kot jo opisuješ je najprej na delodajalcu, da presodi ali takšno opravljanje dejavnosti po njegovem mnenju predstavlja kršitev konkurenčne prepovedi. Če se delodajalec odloči da ja in ukrepa proti tebi, pa bi se potem na sodišču presojalo kako je v konkretnem primeru.

Na delodajalcu bo, da dokaže, da je tvoje delo predstavljalo kršitev konkurenčne prepovedi. Tukaj bi se pote ugotavljalo ali res ne prihaja do prekrivanja pri trgih/strankah in ali tvoje popoldansko delo predpostavljal konkurenco delodajalcu.
Prvi odstavek 39. člena Zakona o delovnih razmerjih?


Ja, tam je zakonska definicija konkurenčne prepovedi o kateri govorim. Ampak to ne odgovori na vprašanje, ki je bilo postavljeno. Ker situacija, ki jo opisuje lahko ali pa ne krši konkurenčne klavzule in to je možno presodit samo case by case. V grobem morata bit kumulativno izpopolnjena dva pogoja:
Podjetje mora dejavnost dejansko opravljat (če jo ima samo registrirano ni dovolj) in kot drugo mora dejavnost dejansko predstavljati konkurenco. V praksi so sodišča precej restriktivna pri presojanju in je pri dokazovanju konkurenčnosti potrebno dokazovati tudi dejanski nastanek poslovne škode. Treba je upoštevat, da je pravica do dela ustavno določena in je zato na omejitve le te treba gledat precej ozko.

Netrunner je izjavil:

Poznam 39. člen vendar je posplošen. Npr. če pri delodajalcu programiraš vtičnike za wordpress in doma programiraš vtičnike za drupal kaj kršiš ali ne? Ali npr. da na elu programiraš z Javo, doma pa delaš spletne strani s PHP / Mysql.

Mislim da ni sporno niti če na delu delaš strani z wordpressom in doma postavljaš strani ravno tako z wordpressom ker se poslužuješ splošnega znanja in tehnologij in ne specifičnih od podjetja. Konkurenčna klavzula preperčuje, da koristiš vide podjetja v svoj prid.

Mogoče se motim :)

Najprej ne mešaj konkurenčne klavzule v zgodbo. To je čisto drugo. Govorimo o konkurenčni prepovedi.

Kot drugo, ja ravno to kar opisuješ v je lahko zelo sporno, če gre za stranke, ki jih targetira tvoj delodajalec.

Sama tehnologija tukaj ni toliko pomembna. Pomembna je dejavnost (če posplošim: programiranje spletnih strani) in pa to ali s tem delodajalcu predstavljaš konkurenco. Sama tehnologija bi bila pomembna zgolj v delu dokazovanja, ali gre za konkrenco ali ne. Konkretno: Če je določena tehnologija ključna za delovanje speltne strani in tega tvoj delodajalec ne nudi kot opcije, potem je težko govorit o konkurenčnosti. Če pa je recimo isto funkcionalnost mogoče zagotoviti tudi skozi tehnologijo, ki jo uporablja tvoj delodajalec, pa sklicevanje na tehnologijo odpade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::

Po drugi strani pa (z vidika kršitve konkurenčne pogodbe) ni nič spornega v temu, če sprogramiraš praktično identično rešitev kot jo nudi tvoj delodajalec in jo prodaš fizični osebi, medtem ko tvoj delodajalec posluje samo B2B.

predi ::

Edini način, da ponoči mirno spiš, v kolikor je osnovna dejavnost tvojega podjetja enaka delodajalčevemu, je pridobitev pisnega soglasja delodajalca. Ti sam o tem ali nekaj predstavlja kršitev prepovedi konkurenčne dejavnosti itak ne moreš soditi. Naj to stori delodajalec oziroma ti v kombinaciji z njim, potem pa postopaš dalje, rezultatu prošnje za soglasje primerno. Sploh, ker je dejavnost po navadi zelo obširno definirana - recimo "računalniško programiranje" (J62.010). Lahko ti razvijaš Android app, delodajalec pa razvija spletne strani, ampak oboje spada pod isto dejavnost. Množici če-jev se najlažje izogneš ravno s pisnim soglasjem in dogovorom nasploh.

Okapi ::

Vice je izjavil:

Pričakujem cca. 500EUR prometa na mesec.

Vsi "nasveti" prej so totalno brezvezni glede na to da tebi ni jasno, da boš izgubo tolkel... Se ti bolj splača 2x na mesec sosedom travo pokosit.

Malo je odvisno od tega, koliko misli nategovati kupce.>:D

Če bo kupil ure za 50 evrov in jih bo prodal za 500 evrov, bo imel 450 € "dobička". Odštejemo prispevke, 4% davka na dobiček in še kakšno malenkost, in bo imel 300 evrov dobička. Kar sicer ni ravno bogatija, je pa skoraj pol minimalca in če s tem ne bo imel veliko dela, se mu morda celo splača to početi.

Problem je, če te ure, ki jih bo kupoval na Kitajskem, ne bodo 50 evrov, ampak 100 ali 200. Potem se računica čedalje manj izide.

Drug problem je, da so običajno pri takšnih podjetnikih začetnikih pričakovanja preoptimistična. Če računa na 500 evrov prometa, je bolj realistično pričakovati 300 evrov prometa, in to vzeti za osnovno predpostavko pri izračunih.

Vprašanje so tudi dodatni stroški. Koliko ga bo stala spletna trgovina, koliko pošiljanje po pošti, koliko kakšne provizije (paypal, ebay...)... Vse to se bo zajedalo v razliko med nakupno in prodajno ceno ur.

Poleg tega ni nujno, da se mu splača biti normiranec. Pri trgovini, če nimaš vsaj 50% marže, je stroškov hitro več kot normiranih 80%.

Druga stvar je DDV. Če nisi zavezanec, strankam ni treba zaračunavati DDV. Torej jim lahko prodajaš 22% ceneje, kot bi jim sicer. Oziroma imaš toliko višjo maržo. Na drugi strani pa moraš ob uvozu ur v vsakem primeru plačati 22% DDV, in če nisi zavezanec, tega stroška ne moreš odbijati (se pravi, ne dobiš povrnjenega DDV). Kar pomeni, da imaš toliko višje stroške. Razen če imaš kakšen kanal za šverc.>:D

OP mora narediti malo bolj natančen "poslovni načrt".

Stikalo ::

Vice je izjavil:

Pričakujem cca. 500EUR prometa na mesec.

Vsi "nasveti" prej so totalno brezvezni glede na to da tebi ni jasno, da boš izgubo tolkel... Se ti bolj splača 2x na mesec sosedom travo pokosit.


Točno!

Sicer sem že prej napisal, ampak od vsega je največji problem, če nimaš dobrih prihodkov. Ne odpiraj podjetja za tako revščino. Tukaj če imaš 50% marže na uro, ti ostane na mesec max 100€. Če se greš to moraš šopat oglase in prodati za par k€ mesečno vsaj. Drugače je res bolje, da si en dva dni na mesec vzameš časa da na črno kosiš travo sosedu. Ne tvegaš kazni, fino se premigaš in dobiš denar brez stresa.

Furbo ::

schtr4jh je izjavil:

Priporočam ločen TRR na drugi banki (~5EUR na mesec) - zaradi nadzora nad sredstvi, ter da ti ob morebitni blokadi osebnega računa ne bodo trgali sredstev iz poslovnega, in obratno.

Seveda bodo trgali, briga njih tisti s.p. ali pomanjkanje le tega na koncu tvojega imena. S.P. je konec dneva še vedno fizična oseba in če si komu kaj dolžan, ti bo z veseljem pobral iz računa s.p.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

brane4 ::

Če uporabim Revolut (ali N26) za poslovni račun in če bo mi želela stranka nakazati plačilo na TRR, bo ji malo čudno, ko se TRR račun ne bo začel s klasičnim SI56 ampak z GBxx , kajne? Ravno zaradi tega razmišljam, da bi te raje vzel na Delavski Hranilnici poslovni račun, ki je samo 5,60EUR / mesec (s spletno banko vred).

Glede prometa samo 500EUR na mesec ... na začetku verjetno ne bo niti toliko :D

Ne bom pa imel marž 50% ali 100%, ampak vsaj 500%. Če bom po pol leta na pozitivni nuli, bom zadovoljen.
Gre se za to, da o tem sanjam že 10 let in raje izgubim npr 1000EUR v pol leta in ugotovim, da je to bila slaba zamisel in zaprem firmo,
kot pa da mi ta ideja trati spanec še naslednjih nekaj let.

Večinoma bom delal kar iz službe, stroški (popoldanskega) podjetja so pa relativno nizki, ker večino itak pokrije že delodajalec.
Oglaševal bom samo preko FB in manj(ših nepožrešnih) "influencerjev", ki jim bom podaril robo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brane4 ()

WhiteAngel ::

brane4 je izjavil:

Če uporabim Revolut (ali N26) za poslovni račun in če bo mi želela stranka nakazati plačilo na TRR, bo ji malo čudno, ko se TRR račun ne bo začel s klasičnim SI56 ampak z GBxx , kajne? Ravno zaradi tega razmišljam, da bi te raje vzel na Delavski Hranilnici poslovni račun, ki je samo 5,60EUR / mesec (s spletno banko vred).

Glede prometa samo 500EUR na mesec ... na začetku verjetno ne bo niti toliko :D

Ne bom pa imel marž 50% ali 100%, ampak vsaj 500%. Če bom po pol leta na pozitivni nuli, bom zadovoljen.
Gre se za to, da o tem sanjam že 10 let in raje izgubim npr 1000EUR v pol leta in ugotovim, da je to bila slaba zamisel in zaprem firmo,
kot pa da mi ta ideja trati spanec še naslednjih nekaj let.

Večinoma bom delal kar iz službe, stroški (popoldanskega) podjetja so pa relativno nizki, ker večino itak pokrije že delodajalec.
Oglaševal bom samo preko FB in manj(ših nepožrešnih) "influencerjev", ki jim bom podaril robo.


Da imaš račun v Nemčiji ali VB ni nič čudnega. Jaz imam poslovnega na N26, ker je znotraj SEPA. Stranke še nikoli niso imele težav z nakazili. Britancem pa ne zaupam, ker niso resni (brexit...).

UganiKdo ::

Ne bom pa imel marž 50% ali 100%, ampak vsaj 500%.

Hmmm, take marže so praviloma stvar mokrih sanj. Vso srečo, če je to res, upam, da s zavedaš da to pomeni, da boš ure ki recimo stanejo 10EUR moral prodajat po ceni 500EUR?

Gre se za to, da o tem sanjam že 10 let in raje izgubim npr 1000EUR v pol leta in ugotovim, da je to bila slaba zamisel in zaprem firmo,
kot pa da mi ta ideja trati spanec še naslednjih nekaj let.

Absolutno in pravilno, samo prosim naredi poslovni načrt in ga daj še komu pogledat. To je nujen del vsake dobre poslovne ideje. Predvsem je pomembno, da se greš tak posel z denarjem, ki ga lahko pogrešaš.

Oglaševal bom samo preko FB in manj(ših nepožrešnih) "influencerjev", ki jim bom podaril robo

to veš, da boš eden od tisočih, ki enako razmišlja, od kar so videli vrhunske "brezplačne" seminarje, ki so očitno trend letošnjega poletja?

Če uporabim Revolut (ali N26) za poslovni račun in če bo mi želela stranka nakazati plačilo na TRR, bo ji malo čudno, ko se TRR račun ne bo začel s klasičnim SI56 ampak z GBxx , kajne? Ravno zaradi tega razmišljam, da bi te raje vzel na Delavski Hranilnici poslovni račun, ki je samo 5,60EUR / mesec (s spletno banko vred).

tole je povsem odvisno od ciljne skupine. Gled ena to, da računaš na FB in influencerje, po vsej verjetnosti tole ne bo igralo pomembne vloge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Stikalo ::

@UganiKdo 500% marža pomeni 50 €.

V prvi vrsti moraš imeti v mislih, da kar je pri prodjetju 100% so samo odhodki, je to, da boš imel vsaj 100€ mesečno stroškov. Recimo zaloga + 1 leto poslovanja je recimo skupaj vsaj 2500€ + oglasi, ki bi prišli gotovo 1-2k€. Tudi influencer ti ne bo nič objavil 4free. Tudi ure moraš naročiti in pretestirati, poslikati, narediti stran.. Tako, da računaj, če hočeš samo probati je to že 5k€ investicije prvo leto. Drugače je brezveze da se greš. Kaj boš dobil nazaj je vprašanje.

Komu misliš prodajat? So neke poceni ure trend? Kdo bo to kupil? Nekdo, ki zna kupiti tukaj zna tudi na aliexpressu. Ne vem, če so take ure v trendu. Mogoče tiste velike poceni kitajske s silikonskim paščkom, ki jo nosijo smrklje. Ne vem, meni to ne pije vode.

Dobro, mogoče je sedaj nek obrat, ker je poštnina iz kitajske precej dražja.

UganiKdo ::

@UganiKdo 500% marža pomeni 50 EUR.

Typo, hvala. Je pa treba pri tem upoštevat tudi to, da če je prodajnca cena ure na kitajskem 10EUR, to ne pomeni, da boš imel 500% maržo, če jo prodaš za 50EUR. Ker od tega, da jo ti kupiš za 10EUR in do takrat, ko jo spraviš do kupca bo strošek že vsaj 20EUR.

Dobro, mogoče je sedaj nek obrat, ker je poštnina iz kitajske precej dražja.

Problem je da bo poštnina dražja tudi za njega, razen če bo nabavljal na zalogo. Samo potem pa stroški hitro poletijo v nebo.

Tudi po mojem mnenju to ne bo pilo vodo, ampak kot je sam rekel, če si to res želi naj pač poskusi. Dokler od tega ni življenjsko odvisen bo v vsakem primeru dobra šola.

Mogoče s emotim, ampak v načinu kot se je lotil vidim prodajanje megle, ki se je trenutno povsod razpaslo:
- najdi cheap izdelek na kitajskem
- naredi hipster stran kjer z ogromnimi popusti prodajaš taisti izdelek
- zalog nimaš in direktno naročaš iz kitajske oziroma zato uporabljaš distribucijski center
- investiraj v FB/influencersko oglaševanje
- in glej kako se valijo naročila in kupi denarja.

Če se motim super, ampak OP mi zaenkrat ne daje zaupanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Okapi ::

UganiKdo je izjavil:

Ne bom pa imel marž 50% ali 100%, ampak vsaj 500%.

Hmmm, take marže so praviloma stvar mokrih sanj. Vso srečo, če je to res, upam, da s zavedaš da to pomeni, da boš ure ki recimo stanejo 10EUR moral prodajat po ceni 500EUR?
Malo te %%% begajo, se mi zdi.;)
Če uro za 10 € prodaš za 60 €, je to 5x marža, se pravi 500%. Če zanemarimo ostale stroške. Če bi jo prodal za 500 €, bi bila marža 49x ali 4900%.

UganiKdo ::

Hvala tudi tebi za popravek, vsekakor lapsus na moji strani. Me pa veseli, da si sposoben to naredit brez brezveznega obtoževanja in podtikanja, ki sem ga od tebe vajen.

Okapi ::

:)) Kdo se je oglasil. A ti prilepim kakšen ducat tvojih neotesanih sporočil?

Stikalo je izjavil:


Komu misliš prodajat? So neke poceni ure trend? Kdo bo to kupil? Nekdo, ki zna kupiti tukaj zna tudi na aliexpressu. Ne vem, če so take ure v trendu. Mogoče tiste velike poceni kitajske s silikonskim paščkom, ki jo nosijo smrklje. Ne vem, meni to ne pije vode.

Če bi bil mlajši, bi mogoče poskusil na morju prodajati poceni "kokosove" ure. Dobiš za 1 evro s potnimi stroški in DDV vred. Prodajal bi jih po 5 evrov - ena prodana ura, en pir v kafiču.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

IL_DIAVOLO ::

Tezak ne more sprejeti dejstva, da je zmotljiv.

anketar ::

brane4 je izjavil:


Gre se za to, da o tem sanjam že 10 let in raje izgubim npr 1000EUR v pol leta in ugotovim, da je to bila slaba zamisel in zaprem firmo,
kot pa da mi ta ideja trati spanec še naslednjih nekaj let.


zapret pred enim letom je brezveze, komot lahko prodajaš kej druzga če se pojav prilika nevem kok slediš kej slo twiter ampak model ima dejavnost fotografiranja ''prikoličar'', ker sred korone ni mel naročil se je preusmeru v uv sterealizacijo prek noči, tko da preden zapreš s.p. ker ti ni ratal iz prve, posnemi kar delajo drugi in jih kopiri, če lahka ms kopira apple, lahka tud ti druge, morš pa met par kosov kapitala brez tega ne gre

velik sreče

UganiKdo ::

:)) Kdo se je oglasil. A ti prilepim kakšen ducat tvojih neotesanih sporočil?

veš kaj je žalostno? Da na vsakega od njih lahko dodam popolnoma enako tvoje sporočilo. Ampak a je treba tudi to temo zasmetiti z brezveznim osebnim obračunavanjem?

Če bi bil mlajši, bi mogoče poskusil na morju prodajati poceni "kokosove" ure. Dobiš za 1 evro s potnimi stroški in DDV vred. Prodajal bi jih po 5 evrov - ena prodana ura, en pir v kafiču.;)


ufff sam s tem pri do 6000 EUR prometa zna mal trajat. Še posebej, ker se je omejil samo na SI trg. Si pa znam predstavljat, da bi na kakšni hrvaški rivi to šlo, dokler se ne obremenjuješ z formalnostmi in dovolj pogosto menjaš lokacijo:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Stikalo ::

Okapi je izjavil:

:)) Kdo se je oglasil. A ti prilepim kakšen ducat tvojih neotesanih sporočil?

Stikalo je izjavil:


Komu misliš prodajat? So neke poceni ure trend? Kdo bo to kupil? Nekdo, ki zna kupiti tukaj zna tudi na aliexpressu. Ne vem, če so take ure v trendu. Mogoče tiste velike poceni kitajske s silikonskim paščkom, ki jo nosijo smrklje. Ne vem, meni to ne pije vode.

Če bi bil mlajši, bi mogoče poskusil na morju prodajati poceni "kokosove" ure. Dobiš za 1 evro s potnimi stroški in DDV vred. Prodajal bi jih po 5 evrov - ena prodana ura, en pir v kafiču.;)




Ja, ampak, da prodaš urno ni edini strošek nabavna in prodajna cena. Jih moraš precej prodati, drugače tolčeš zgubo. Lej, ne rečem da se ne da, z urami lahko zagotovo zelo dobro zaslužiš. Ampak moraš vedeti kaj je trend in kje oglaševati da ti prodaš za recimo 5k€ ur mesečno. Za to moraš pa imeti znanje v marketingu, drugače skuriš 5k€ pa si naredil en klinac!

Če misliš tolči zgubo je neumnost odpreti podjetje. Moraš biti zelo dober, da posel špila. Seveda se da, ampak moraš precej vedeti. Par k€ izgube za brezveze ni mačji kašelj.

Okapi ::

Če nekaj delaš popoldan,v prostem času, in si ne obračunavaš ur, ne plačuješ najemnine za lokal... moraš samo več kot je prispevkov zaslužiti. Če začneš na črno, še to ne. Kupiš za jurja ur in jih prodajaš, toliko časa pač, da jih prodaš. En mesec, dva, tri..
Drugo je, če začneš na polno, s svojo trgovino (spletno), blagovno znamko, oglaševanjem...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16440049 (14924) Recordman
»

Odprtje s.p-a 2016 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6310973 (9381) Invictus
»

Delo po delu

Oddelek: Loža
276498 (5318) St235
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619304 (16841) wind

Več podobnih tem