» »

Prepis na višjo šolo

Prepis na višjo šolo

«
1
2

Kirschstein ::

Pozdravljeni

Po enem letu na fakulteti za strojništvo v Ljubljani, sem se zaradi slabih razmer v učnem procesu (večinoma prepotentnost in nekompetentnost prenekaterih profesorjev in asistentov) odločil za prepis na višjo strokovno šolo v Škofji Loki. Glede na to, da je letalski sektor (tam kjer sem še nedolgo nazaj želel delati) šel k vragu, sem lahko za moje pojme kompetenten energetik tudi z višjo šolo.

Vprašanji: ali je prepis smiselna odločitev, ali so kakšne druge alternative boljše? Ali se na koncu zaposljivost in plače drastično razlikujejo med višjo in visokošolsko izobrazbo?

Lep pozdrav

Klemen86 ::

Mogoče pa prepotentnost in nekompetentnost prenekaterih profesorjev in asistentov dejansko pomeni, da si len. Obstaja velika verjetnost, da boš na višji šoli čez eno leto isto ugotovil.

Boljša alternativa je, da zaključiš, kar si začel. Zaposljivost in plača je funkcija tvoje pripravljenosti na delo/znanj, če se je že na faxu ustavilo, veliko ne moreš pričakovati.

Že 1000 krat videna zgodba...

Sparkius ::

Z višjo šolo si ne boš kaj dosti pomagal pri zaposlitvi. Vpiši se vsaj na neko visoko šolo.

mahoni ::

Sparkius je izjavil:

Z višjo šolo si ne boš kaj dosti pomagal pri zaposlitvi. Vpiši se vsaj na neko visoko šolo.

Bo vseeno boljse kot samo srednja.

Kirschstein ::

Klemen86 je izjavil:

Mogoče pa prepotentnost in nekompetentnost prenekaterih profesorjev in asistentov dejansko pomeni, da si len. Obstaja velika verjetnost, da boš na višji šoli čez eno leto isto ugotovil.

Boljša alternativa je, da zaključiš, kar si začel. Zaposljivost in plača je funkcija tvoje pripravljenosti na delo/znanj, če se je že na faxu ustavilo, veliko ne moreš pričakovati.

Že 1000 krat videna zgodba...


Če lenoba pomen, da se mi ne da popraulat napak, ki jih predavatelji delajo oz. it skoz goro pravil, ki so za vsak predmet drugačna, ker ni nobene poenotenosti, potem ja, sem len.

Delovni proces v strojniško naravnanem podjetju pa nima blage veze z piflarijo na fakulteti. To lahko predavatelji plozajo gimnazijcem, ki v proizvodnem podjetju še bili niso. Sem bil v parih podjetjih na praksi v srednji in poletnem delu, pa sem videl realnost. Krautov priročnik na primer, ki smo ga v srednji praktično zmeraj rabli so ga tudi uporabljali v firmah, na faksu ga načrtno nismo nikoli uporabil, ker na silo prodajajo svoje učbenike, ki so nato čez eno leto zastareli... :|

Sparkius je izjavil:

Z višjo šolo si ne boš kaj dosti pomagal pri zaposlitvi. Vpiši se vsaj na neko visoko šolo.


Za strojnika iz Ljubljane žal drži Ljubljanska strojna fakulteta praktično monopol glede visokošolske izobrazbe.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Heh, po mojem mnenju se moras se marsikaj nauciti v zivljenju. Prakticno nikoli in nikjer ne bodo stvari delovale tocno tako kot si ti predstavljas, dokler bodo stvari delali ljudje bodo bile prisotne tudi napake. Biti potrpezljiv in znati poiskati kompromise je tudi pomemben del ucenja. Jaz bi ti svetoval, da nadaljujes. Se posebej, ce je kaksen profesor kreten, ne vem zakaj bi mu pustil, da ti unici izobrazbo.

Unava1lable ::

Mislim da je problem v tebi. Sem diplomiral na fakulteti za strojništvo (UNI) in sedaj obiskujem magisterski program. Pred fakulteto sem hodil na srednjo strojno šolo tako da nisem gimnazijec in sem na splošno bolj praktično usmerjen. Če se ti zdi da je na strojništvu preveč teorije potem pač fax za tebe ni saj fax ni namenjen temu da boš ležal pod avtom 8h na dan in ˇšraufalˇ, v primeru raziskovalne dejavnosti pa moraš teorijo poznati zelo dobro.

Krautov strojniški priročnik je uporaben v srednji šoli, naprej ne ker ni dovolj podroben. Tudi v podjetju, v katerem delam ga ne uporabljamo ker je veliko premalo podroben, tako da jih imamo za 1000 zaposlenih mogoče 10 izvodov.

Študij je nastavljen tako da je treba delati sproti in če to delaš imaš čas za majske igre, spoznavne žure, koncerte, pijanice in si prost izpitna obdobja. Je pa potrebno delati to pa. Mogoče je največji problem, da se določeni profesorji ne znajo spustiti na nivo študenta ampak to je na vseh fakultetah tako. Možnost imaš tudi sodelovanja pri raznih praktičnih projektih vendar zato potrebuješ lastno voljo in stvari te morajo zanimati.

Fax ni srednja šola kjer ti bo vse prinešeno na pladnju ampak je potrebno kar nekaj samostojnega raziskovanja. S profesorji pa se raje ne ukvarjaj, med njimi so seveda cvetke kot povsod, ampak večino ti svetujem da jih spoštuješ ker imajo vsi v življenju marsikaj za pokazati.

Vazelin ::

Nadaljuj. Da se ne boš kesal čez par let.
Če pa sam pri sebi misliš, da recimo nisi sposoben dokončati študija pa se pač prepiši na kakšen lažji program. V nasprotnem primeru vztrajaj!
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

zee ::

Zveni kot PEBKAC in ne problem na FS.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Kirschstein ::

Smurf je izjavil:

Heh, po mojem mnenju se moras se marsikaj nauciti v zivljenju. Prakticno nikoli in nikjer ne bodo stvari delovale tocno tako kot si ti predstavljas, dokler bodo stvari delali ljudje bodo bile prisotne tudi napake. Biti potrpezljiv in znati poiskati kompromise je tudi pomemben del ucenja. Jaz bi ti svetoval, da nadaljujes. Se posebej, ce je kaksen profesor kreten, ne vem zakaj bi mu pustil, da ti unici izobrazbo.


To, da v življenju ni vse z rožicami postlano, že vem. Žal je za moj okus na tem faksu preveč takih, ki ti zbijajo voljo do nadaljevanja. Po tem ko prideš ob petih domov po celem dnevu predavanj in vaj, naj bi do dveh zjutraj vsak dan ponavljal snov, ki se je površno razloži na predavanjih in vajah. 4 predmete, pri katerih to ni tako in lahko iz dolgih predavanj in vaj kaj ven potegneš samo z pozornim poslušanjem, ponovitvijo snovi in rednim delanjem nalog, sem naredil. Za vse ostale sem redno prav tako delal domače naloge, projektne naloge itd., vendar bi praktično moral opustiti vse hobije/ostale interese, da bi jih redno opravil. Učenje enačb na pamet, ki je žal stalnica recimo pri fiziki, je nesmiselno.

Če bi bilo nosilcem teh predmetov kaj do tega, bi se to lahko enostavno spremenilo. Vendar je standard malo padel po tem ko so uvedli bolonjske stopnje, so mi povedali starejši kolegi.

Kirschstein ::

Unava1lable je izjavil:

Mislim da je problem v tebi. Sem diplomiral na fakulteti za strojništvo (UNI) in sedaj obiskujem magisterski program. Pred fakulteto sem hodil na srednjo strojno šolo tako da nisem gimnazijec in sem na splošno bolj praktično usmerjen. Če se ti zdi da je na strojništvu preveč teorije potem pač fax za tebe ni saj fax ni namenjen temu da boš ležal pod avtom 8h na dan in ˇšraufalˇ, v primeru raziskovalne dejavnosti pa moraš teorijo poznati zelo dobro.

Krautov strojniški priročnik je uporaben v srednji šoli, naprej ne ker ni dovolj podroben. Tudi v podjetju, v katerem delam ga ne uporabljamo ker je veliko premalo podroben, tako da jih imamo za 1000 zaposlenih mogoče 10 izvodov.

Študij je nastavljen tako da je treba delati sproti in če to delaš imaš čas za majske igre, spoznavne žure, koncerte, pijanice in si prost izpitna obdobja. Je pa potrebno delati to pa. Mogoče je največji problem, da se določeni profesorji ne znajo spustiti na nivo študenta ampak to je na vseh fakultetah tako. Možnost imaš tudi sodelovanja pri raznih praktičnih projektih vendar zato potrebuješ lastno voljo in stvari te morajo zanimati.

Fax ni srednja šola kjer ti bo vse prinešeno na pladnju ampak je potrebno kar nekaj samostojnega raziskovanja. S profesorji pa se raje ne ukvarjaj, med njimi so seveda cvetke kot povsod, ampak večino ti svetujem da jih spoštuješ ker imajo vsi v življenju marsikaj za pokazati.


Js sm VSŠ, ne UNI. In če bi hotel se učit suhoparno teorijo brez prakse, bi se spravu na FDV al pa FF. Glede sodelovanja pri projektih: Sem se vpisal na MacGyverja, pa je bil odpovedan zaradi corone. Gostil pa sem webinar na strojniško tematiko in to dokaj uspešno.

Faks, ki sem ga občutil na VSŠ smeri ni raziskovalna dejavnost. Asistent te recimo na projektni ˝malo na oko˝ usmeri v neko dokumentacijo, raziščeš dokumentacijo, narediš projektno, na koncu asistentu ni ušeč, ne zato ker ne bi bila pravilna, ampak ker ni tako kot bi on naredil. In je potrebno večkrat popravljati, zamudiš izpitne roke itd. Ne zveni preveč svobodomiselno in raziskovalno...

Kirschstein ::

Vazelin je izjavil:

Nadaljuj. Da se ne boš kesal čez par let.
Če pa sam pri sebi misliš, da recimo nisi sposoben dokončati študija pa se pač prepiši na kakšen lažji program. V nasprotnem primeru vztrajaj!


Raje imam da mi rečejo da sem neumen ker sem ˝samo inženir˝, kakor pa da na slepo vztrajam in po možnosti padem še enkrat in ne morem več ponavljati. Kaj pa potem? :8)

mahoni ::

Kirschstein je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Nadaljuj. Da se ne boš kesal čez par let.
Če pa sam pri sebi misliš, da recimo nisi sposoben dokončati študija pa se pač prepiši na kakšen lažji program. V nasprotnem primeru vztrajaj!


Raje imam da mi rečejo da sem neumen ker sem ˝samo inženir˝, kakor pa da na slepo vztrajam in po možnosti padem še enkrat in ne morem več ponavljati. Kaj pa potem? :8)

Se strinjam. Ne zgubljaj cas, ce ves da ne bos uspel s studijem. To pa ves samo ti.

Kirschstein ::

mahoni je izjavil:


Se strinjam. Ne zgubljaj cas, ce ves da ne bos uspel s studijem. To pa ves samo ti.


Vem samo to, da če se na obnese v Sloveniji, bom poiskal delo v Avstriji. Seveda vem da tam ne čakajo z odprtimi rokami, ampak tam izkušnje in znanje jezikov pride bolj prav kakor diplome in nazivi.

mahoni ::

Kirschstein je izjavil:

mahoni je izjavil:


Se strinjam. Ne zgubljaj cas, ce ves da ne bos uspel s studijem. To pa ves samo ti.


Vem samo to, da če se na obnese v Sloveniji, bom poiskal delo v Avstriji. Seveda vem da tam ne čakajo z odprtimi rokami, ampak tam izkušnje in znanje jezikov pride bolj prav kakor diplome in nazivi.

Tudi s tem se strinjam, ker sem to ze dal skozi. Delam z ljudmi, ki imajo samo srednjo in vcasih me je sram pred njimi, kaksna znanja imajo ljudje. Najbrz to velja samo za tehnicni sektor.

A110 ::

Kirschstein je izjavil:

mahoni je izjavil:


Se strinjam. Ne zgubljaj cas, ce ves da ne bos uspel s studijem. To pa ves samo ti.


Vem samo to, da če se na obnese v Sloveniji, bom poiskal delo v Avstriji. Seveda vem da tam ne čakajo z odprtimi rokami, ampak tam izkušnje in znanje jezikov pride bolj prav kakor diplome in nazivi.



kaj pa boš delal? oz kakšna znanja pa imaš da ti bodo prišla prav?

secops ::

Če imaš že v prvem letniku take težave, je očitno, da to ni zate. Bolj, da pustiš takoj, kot pa da vržeš proč še kakšno leto, in se lotiš česa drugega - višje strokovne šole na primer.

mahoni ::

In jaz se s tem sploh ne bi belil glave. Enostavno nemorejo vsi biti univ. izobrazeni. Ce ti ne gre, ti pac ne gre. Zaradi tega nisi nesposoben ali kaj podobnega. Nesposoben bi bil, ce bi pri tem vztrajal leta in leta.

Kirschstein ::

mahoni je izjavil:


Tudi s tem se strinjam, ker sem to ze dal skozi. Delam z ljudmi, ki imajo samo srednjo in vcasih me je sram pred njimi, kaksna znanja imajo ljudje. Najbrz to velja samo za tehnicni sektor.


Dvomim da to velja samo za tehnični sektor, ima pa tehnični sektor skoraj največ smeri med sektorji. Tako da se lahko dva strojnika strokovno pogovarjata, vendar CNC operater ne bo nujno razumel kaj mu delavec v nuklearki razlaga in obratno. Ne zaradi razlike v stopnji izobrazbe, ampak zaradi drugačne smeri.

Bi pa reku da je v tehnični stroki največ diskriminacije na področju predhodne izobrazbe in naknadnega izobraževanja. Poznam primer iz enega časopisa pred časom, sedaj že starejšega človeka v pokoju, ki je ob službi v razvojnem oddelku SCTja delal srednjo strojno šolo v Ljubljani v tedanji Jugoslaviji. En profesor ga je kar precej šikaniral, govoril da oni samo lopate pa krampe prestavljajo. Pa je povabil profesorja na ogled podjetja in razvoja, se je profesor na koncu opravičeval temu človeku. Žal se je ta praksa obdržala v današnjem času. Prevečkrat slišim podobne zgodbe.

fikus_ ::

" Asistent te recimo na projektni ˝malo na oko˝ usmeri v neko dokumentacijo, raziščeš dokumentacijo, narediš projektno, na koncu asistentu ni ušeč, ne zato ker ne bi bila pravilna, ampak ker ni tako kot bi on naredil."

Poznam to, profesorji/asistenti rabijo snov za svoje objave in za to izkoristijo študente. Kaj češ, življenje je "kruto".

Še en, ki ti svetuje, vstrajaj in nadaljuj. Sedaj se s študenti verjetno kar dobro poznate, oblikujte skupino 4-6, kateri boste skupaj delali faks, je precej lažje.

Kirschstein ::

A110 je izjavil:

Kirschstein je izjavil:

mahoni je izjavil:


Se strinjam. Ne zgubljaj cas, ce ves da ne bos uspel s studijem. To pa ves samo ti.


Vem samo to, da če se na obnese v Sloveniji, bom poiskal delo v Avstriji. Seveda vem da tam ne čakajo z odprtimi rokami, ampak tam izkušnje in znanje jezikov pride bolj prav kakor diplome in nazivi.



kaj pa boš delal? oz kakšna znanja pa imaš da ti bodo prišla prav?
Možnosti je več, recimo 3D modeliranje Solidworks (za katerega bom faks izkoristu pa naredu licenco predn se izpišm), energetski sistemi, avio tehnika... Znam pa tekoče angleško, z malo truda bom obnovil in izboljšal še nemščino.

Smurf ::

fikus_ je izjavil:


Poznam to, profesorji/asistenti rabijo snov za svoje objave in za to izkoristijo študente. Kaj češ, življenje je "kruto".

Se pravi studenta, ki mu ne gre sprotna snov, uporabijo zato, da jim pomaga napisati clanek?

Moram reci, da se nisem slisal za tak primer.

Kirschstein ::

secops je izjavil:

Če imaš že v prvem letniku take težave, je očitno, da to ni zate. Bolj, da pustiš takoj, kot pa da vržeš proč še kakšno leto, in se lotiš česa drugega - višje strokovne šole na primer.
Praktično povzetek o čem razmišljam haha.

mahoni je izjavil:

In jaz se s tem sploh ne bi belil glave. Enostavno nemorejo vsi biti univ. izobrazeni. Ce ti ne gre, ti pac ne gre. Zaradi tega nisi nesposoben ali kaj podobnega. Nesposoben bi bil, ce bi pri tem vztrajal leta in leta.


Se strinjam :)

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Smurf, ja. Smo v času mojega študija imeli asistenta, ki tega ni skrival, celo od drugih asistentov je kopiral/kradel napisano in objavljal v DE, da prikril. So ga s faksa kasneje načevljali.

Kirschstein ::

fikus_ je izjavil:

" Asistent te recimo na projektni ˝malo na oko˝ usmeri v neko dokumentacijo, raziščeš dokumentacijo, narediš projektno, na koncu asistentu ni ušeč, ne zato ker ne bi bila pravilna, ampak ker ni tako kot bi on naredil."

Poznam to, profesorji/asistenti rabijo snov za svoje objave in za to izkoristijo študente. Kaj češ, življenje je "kruto".

Še en, ki ti svetuje, vstrajaj in nadaljuj. Sedaj se s študenti verjetno kar dobro poznate, oblikujte skupino 4-6, kateri boste skupaj delali faks, je precej lažje.


Sam bi tudi rajši vztrajal, ampak kakor sem prej omenil, se lahko zgodi da še enkrat zagusti, potem pa nimam več priložnosti.

Nikoli, res nikoli pa na fakulteti nisem videl, da bi se 4-6 ljudi skupaj učilo (ne debatiralo, učilo), iz prvega ali kateregakoli drugega letnika. Ravno nasprotno, rajši skrivajo stvari, da ja ne bi preveč pomagali.

Smurf je izjavil:

fikus_ je izjavil:


Poznam to, profesorji/asistenti rabijo snov za svoje objave in za to izkoristijo študente. Kaj češ, življenje je "kruto".

Se pravi studenta, ki mu ne gre sprotna snov, uporabijo zato, da jim pomaga napisati clanek?

Moram reci, da se nisem slisal za tak primer.


Ni se šlo za nobeno pisanje člankov, mogoče je tisto kar sem prej napisal bilo narobe interpretirano. Gre se zato da ne glede na to kako narediš, tudi če raziskuješ in se spoznaš na snov, če asistentu/profesorju to ni všeč kljub pravilnosti rešitve, ti ne bo priznal.

Zgodovina sprememb…

Kirschstein ::

fikus_ je izjavil:

Smurf, ja. Smo v času mojega študija imeli asistenta, ki tega ni skrival, celo od drugih asistentov je kopiral/kradel napisano in objavljal v DE, da prikril. So ga s faksa kasneje načevljali.


Sem šokiran, a ne presenečen. Asistenti lahko po mili volji pobirajo od študentov, profesorji pa lahko po mili volji pobirajo od teh asistentov. Malo spremeniš pravilnik predmeta, dodaš kak droben tisk pa pri 20 straneh pravil ne bo noben opazu. Če pa izpostaviš težavo, pa letiš ti prej ko on. :|

Da smo čisto fer: so pa tudi fer profesorji, ki se posvetujejo z asistenti ali celo študenti o takih stvareh. Vendar so v manjšini.

Glugy ::

Imaš prav sistem je neenoten, nestandardiziran in nenatančen. Cel učni proces je zreduciran na lenobo ali nelenobo profesorjev; večini se pač ne da matrat ; gre kasirat plačo in delat minimum. To je pač stvar človeške narave. Imaš vso pravico da kriviš profesorje če je tako velika razlika v kvaliteti med njimi. Celoten učni proces je zastarel; novega pa ne upa noben izumit ker bi pač rabil dost eksperimentacije in bi v primeru začetnih neuspehov nekdo moral nositi krivdo. Jo pa noben noče nositi. Lažje je sedet v udobnem fotelju in srkat plačo.

V življenju marsikej kar bi na papirju moralo funkcionirat ne funkcionira in tiste ki so z svojo vztrajnostjo uspeli kljub vsem nesmislom priti čez in postali uspešni, na tiste potem največkrat naletiš ko pravijo kako je krivda na teb pa na tvoji lenobi; na tvojem pogledu na svet. Da si ti kriv da ne greš čez te nesmisle; da nisi dost zrel da bi šel čez nesmisle. Dejstvo pa je da so to še vedno nesmisli proti katerim se je treba borit. Namreč če greš sam skoz nesmisle potem si misliš; men je blo težko; velik je blo neumnosti ampak jz sm vztrajal; jz sm se matral; naj se še drugi. Samo tisti ki bodo sprejel nesmisle ampak jih obvladal samo tisti si zaslužijo priti do iste ravni kot jaz. Ostali so nevzgojeni otroc. Tako razmišljanje je. In točno zato ni napredka pri izboljševanju izobraževanja kar bi prineslo večjo dostopnost do uspeha in s tem povezano tudi več višje kvalificiranih kadrov. In ne argument manjšanja strokovnosti tle ni na mestu. Gre za problematiko procesa izobraževanja; ne problematiko same zahtevnosti snovi. Zahtevnosti dostopnosti do iste ravni snovi; lahkotnosti učenja in truda ki ga profesor vloži, postopkov ki pripeljejo do lažjega pomnjenja tudi za tiste ki niso tako sposobni iti čez nesmisle..

nekikr ::

Karkoli boš delal in kjerkoli boš delal ali se izobraževal, bo tam tudi kakšen, ki je zatežen, ki hoče nekaj po svoje itd. Včasih so dejansko taki, včasih ti pa samo ne bodo všeč iz kateregakoli razloga ali pa ne bo čisto nobene kemije med vami. Najslabše kar lahko narediš je, da vsakič stisneš rep pod noge in zbežiš, vmes pa tuliš kako so vsi ostali grozni, samo ti si perla. S takim odnosom nikoli ne boš ničesar dosegel.
Kaj storiti? Profesorji in asistenti imajo svoja pravila, drži se jih. Tako kot se boš moral držati pravil podjetja kjer boš zaposlen, tako kot moraš spoštovati zakone. Lahko predlagaš kaj boljšega, ampak na kulturen način in še to le tisto, kar je dejansko bolje in ne samo bolje za tvojo rit. Če je pa učna snov pretežka, potem pa seveda nima smisla vztrajati. Industrija ne rabi samo doktorjev, bo tudi kakšen z višjo šolo povsem ok. V gospodarstvu je tako ali tako načeloma vseeno kakšen naziv imaš. Če si sposoben in nekaj znaš, potem ti ne bo dal nihče samo metle v roke.
Nikoli ampak zares nikoli pa ne začenjaj s tem, da so vsi ostali prepotentni in nekompetentni, še posebej, če so to ljudje z desetletji izkušenj, nazivi in objavljenimi knjigami. Velika možnost je namreč, da si ti problem.

bedarija ::

mojih 5 centov:
- če se ne vidiš v tem kar študiraš se prepiši. zgubiti eno ali par let zato ker se iščeš je veliko boljše kot da celo življenje delaš nekaj v čem ne uživaš
- če se želiš prepisat zaradi stanja v letalski industriji v SLO, ne bo vedno tako stanje in obstaja tudi tujina, preden ti doštudiraš in dobiš vsa dovoljenja bomo še dvakrat v recesijo prišli (pretiravam)
- če se želiš prepisat zaradi prepotentnih profesorjev verejmi da jih ima vsak faks. samo pomisli kako mora bit na pravnem faksu in boš prec boljše volje. sam sem hodil na upravo in so nas učili tudi nekateri višji javni uslužbenci, ki mislijo da so boga za jajca prijel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bedarija ()

APPluk ::

Koliko poznam razmere v MB je razlika med VS in VŠ kot dan in noč, medtem ko je VS primerljiv z UNI programom in je kar nekaj predmetov skoraj identičnih z nekaj poenostavitvami za VS, je VŠ neki podaljšek srednje šole oz. njena krajša različica. Imam kolege ki s strojni tehniki in so potem šli na VŠ, pa so rekli da obravnavajo isto snov oz. še manj ko v srednji, ker odpadejo vsi splošni predmeti je še vse bolj lahko, in da je bistvo VŠja narediti iz npr. kuharja strojnega tehnika in ne glih inženiraj, ki bi obvaladal strojništvo.

Kirschstein ::

Glugy je izjavil:

Imaš prav sistem je neenoten, nestandardiziran in nenatančen. Cel učni proces je zreduciran na lenobo ali nelenobo profesorjev; večini se pač ne da matrat ; gre kasirat plačo in delat minimum. To je pač stvar človeške narave. Imaš vso pravico da kriviš profesorje če je tako velika razlika v kvaliteti med njimi. Celoten učni proces je zastarel; novega pa ne upa noben izumit ker bi pač rabil dost eksperimentacije in bi v primeru začetnih neuspehov nekdo moral nositi krivdo. Jo pa noben noče nositi. Lažje je sedet v udobnem fotelju in srkat plačo.

V življenju marsikej kar bi na papirju moralo funkcionirat ne funkcionira in tiste ki so z svojo vztrajnostjo uspeli kljub vsem nesmislom priti čez in postali uspešni, na tiste potem največkrat naletiš ko pravijo kako je krivda na teb pa na tvoji lenobi; na tvojem pogledu na svet. Da si ti kriv da ne greš čez te nesmisle; da nisi dost zrel da bi šel čez nesmisle. Dejstvo pa je da so to še vedno nesmisli proti katerim se je treba borit. Namreč če greš sam skoz nesmisle potem si misliš; men je blo težko; velik je blo neumnosti ampak jz sm vztrajal; jz sm se matral; naj se še drugi. Samo tisti ki bodo sprejel nesmisle ampak jih obvladal samo tisti si zaslužijo priti do iste ravni kot jaz. Ostali so nevzgojeni otroc. Tako razmišljanje je. In točno zato ni napredka pri izboljševanju izobraževanja kar bi prineslo večjo dostopnost do uspeha in s tem povezano tudi več višje kvalificiranih kadrov. In ne argument manjšanja strokovnosti tle ni na mestu. Gre za problematiko procesa izobraževanja; ne problematiko same zahtevnosti snovi. Zahtevnosti dostopnosti do iste ravni snovi; lahkotnosti učenja in truda ki ga profesor vloži, postopkov ki pripeljejo do lažjega pomnjenja tudi za tiste ki niso tako sposobni iti čez nesmisle..


Se večinoma strinjam. Seveda ni samo in zmeri problem v profesorjih, recimo ministrstvo za šolstvo obstaja samo navidezno očitno. Kar naenkrat so fakultete avtonomne in neodvisne in šolsko ministrstvo na njih ne vpliva več. Kako je to dobro/slabo pa naj vsak sam presodi.

Kirschstein ::

nekikr je izjavil:

Karkoli boš delal in kjerkoli boš delal ali se izobraževal, bo tam tudi kakšen, ki je zatežen, ki hoče nekaj po svoje itd. Včasih so dejansko taki, včasih ti pa samo ne bodo všeč iz kateregakoli razloga ali pa ne bo čisto nobene kemije med vami. Najslabše kar lahko narediš je, da vsakič stisneš rep pod noge in zbežiš, vmes pa tuliš kako so vsi ostali grozni, samo ti si perla. S takim odnosom nikoli ne boš ničesar dosegel.
Kaj storiti? Profesorji in asistenti imajo svoja pravila, drži se jih. Tako kot se boš moral držati pravil podjetja kjer boš zaposlen, tako kot moraš spoštovati zakone. Lahko predlagaš kaj boljšega, ampak na kulturen način in še to le tisto, kar je dejansko bolje in ne samo bolje za tvojo rit. Če je pa učna snov pretežka, potem pa seveda nima smisla vztrajati. Industrija ne rabi samo doktorjev, bo tudi kakšen z višjo šolo povsem ok. V gospodarstvu je tako ali tako načeloma vseeno kakšen naziv imaš. Če si sposoben in nekaj znaš, potem ti ne bo dal nihče samo metle v roke.
Nikoli ampak zares nikoli pa ne začenjaj s tem, da so vsi ostali prepotentni in nekompetentni, še posebej, če so to ljudje z desetletji izkušenj, nazivi in objavljenimi knjigami. Velika možnost je namreč, da si ti problem.


V podjetju je seveda drugače. Na praksi sem se seveda mogel držati pravil podjetja, ki so zastavljena za vse in ne samo zame in so se v večih podjetjih ponavljala in so bili večinoma odprti za predloge/pripombe. Na fakulteti je glede teh pravil divji zahod na pram pravil v podjetjih. Kakor sem omenil, poenotenja pravil na fakulteti ni.

Nisem rekel, da so vsi prepotentni in nekompetentni, rekel sem da so taki žal v večini. Ne zanima me koliko let izkušenj ima profesor ali koliko enciklopedij je objavil, ker nismo na konvenciji ali tekmovanju (ali pač), ampak v predavalnici. Bolj me zanima to, kako je profesor pripravljen na razlaganje in obrazložitev snovi. Raje imam profesorja z manj izkušnjami, ki je prilagodljiv, priljuden in motivira za delo, kakor pa profesorja tik pred penzijo, ki mu je dobesedno vseeno in nima stika z realnostjo. Spoštovanje avtoritete pa sega samo tako daleč dokler je smiselno, so se že mostovi rušl pa letala dol padala, ker konstrukterji niso poslušal svojih podrejenih ali pa piloti niso poslušal kopilotov. Če pa želijo taki profesorji uveljavljat avtoriteto tako močno, da za to slabšajo strukturo izvedbe predmeta, naj avtoriteto uveljavljajo v vojski al pa policiji.

Vanadium ::

Moj nasvet, zaključi zadevo, ki si si jo zadal v kolikor misliš oziroma si prepričan, da si jo sposoben zaključit, ker drugače je škoda časa, ki ga boš stran vrgel (ne se ozirat kaki so profesorji, ker ne boš nikoli z vsemi na isti valovni dolžini in vsak ima svoje fore, gledal jih boš pa samo za cajta študija in ponavadi potem nikoli več v življenju). Na lastnem primeru ti povem, da mene odločitev iz mladosti, ko nisem zaključil faksa (pred bolonjcem) prekleto tepe, ker takrat bi končal VSŠ in bi lahko šel delat strokovni izpit na IZS, zdaj moram pa po 14 letih delovne dobe popoldne hodit na predavanja in gulit knjige in najprej do diplomski 1 stopnje končat in potem še 2 leti podiplomca 2 stopnje, da grem lahko po 2 letih delat strokovni izpit za pooblaščenega inženirja na IZS (tehnično gledano če uspem vse v roku narest še 5 let jebe do štempiljke). Pač jebiga meni je bolj denar dišal preko študenca kot gulit knjige... tako da raje naredi to in potem še podiplomca ker višje šole čisto noben ne ceni... Dobro v privatnih firmah ti itak večinoma samo izkušnje in znanje največ velja samo z papirjem imaš dostikrat večje šanse in boljše pogajalsko izhodišče kot z srednjo ali višjo šolo...

Pa še to pa kaj pol če je avio sektor v pizdi sej nebo vedno tako, imaš vojsko ali policijo in baje v kolikor si na faksu dober (dobro povprečje) imaš možnosti mogoče pri njih se zaposlit... če ne drugega dobiš izkušnje...

Da skratimo pričo: naredi faks, ne spuščaj se v konflikte in to je to, poznam nekaj ljudi, ki so bili pametni na strojni in so se tok zamerili določenim profesorjem s pametovanjem, da dokler bojo on predavatelj na faksu ga on ne bo naredil, lahko pa pač tako kot so predhodniki rekli mogoče pa pač nisi material za fakulteto in si je treba nalit čistega vina...

l.p.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Smurf ::

fikus_ je izjavil:

Smurf, ja. Smo v času mojega študija imeli asistenta, ki tega ni skrival, celo od drugih asistentov je kopiral/kradel napisano in objavljal v DE, da prikril. So ga s faksa kasneje načevljali.

Od drugih asistentov bi se verjel. Ne vem pa kaj uporabnega lahko dobis od studentov. Ok lahko v vaje vkomponiras del svojega eksperimenta, ce imas slucajno take tip eksperiment kjer je potrebno predvsem vloziti cas ne pa znanja. Ampak to se mi ne zdi sporno.

Ce ze, se kdaj izkorisca doktorske studente tako, da se mentorji podpisejo pod clanek, ceprav v resnici niso delali na njem.

Kirschstein ::

bedarija je izjavil:

mojih 5 centov:
- če se ne vidiš v tem kar študiraš se prepiši. zgubiti eno ali par let zato ker se iščeš je veliko boljše kot da celo življenje delaš nekaj v čem ne uživaš
- če se želiš prepisat zaradi stanja v letalski industriji v SLO, ne bo vedno tako stanje in obstaja tudi tujina, preden ti doštudiraš in dobiš vsa dovoljenja bomo še dvakrat v recesijo prišli (pretiravam)
- če se želiš prepisat zaradi prepotentnih profesorjev verejmi da jih ima vsak faks. samo pomisli kako mora bit na pravnem faksu in boš prec boljše volje. sam sem hodil na upravo in so nas učili tudi nekateri višji javni uslužbenci, ki mislijo da so boga za jajca prijel.


1. Se strinjam.
2. Žal perspektivnost in stroški zaposlitve v aviaciji strmo padajo in še kar nekaj let bo tako, potem pa bojo letala glede na napredek že ˝sama letela˝.
3. Verjamem, da jih ima. Težko se najde katerokoli ustanovo ali organizacijo, ki nima takih ljudi. Vendar je gurat skoz lažjo snov lažje vseeno, ne glede na to kako prepotenten ali neprepotenten je profesor.

nekikr ::

Na fakulteti je glede teh pravil divji zahod na pram pravil v podjetjih.

Sam aktivno delam z recimo 50+ tujimi partnerji. Čisto vsak ima svoje "fore". Kot oseba in kot podjetje, za katerega dela. Od takih, ki naročilo za nekaj sto tisočakov oddajo prek telefona ali skype enovrstičnici do takih, kjer je procedura taka, da ne veš kako boš sploh lahko speljal. Lahko jamraš, razlagaš drugim kako so grozni, ampak če hočeš uspeti se jim pa pač prilagodiš. Velja za fakulteto, partnerko, zaposlitev, življenje na sploh.

Nisem rekel, da so vsi prepotentni in nekompetentni, rekel sem da so taki žal v večini. Ne zanima me koliko let izkušenj ima profesor ali koliko enciklopedij je objavil, ker nismo na konvenciji ali tekmovanju (ali pač), ampak v predavalnici. Bolj me zanima to, kako je profesor pripravljen na razlaganje in obrazložitev snovi. Raje imam profesorja z manj izkušnjami, ki je prilagodljiv, priljuden in motivira za delo, kakor pa profesorja tik pred penzijo, ki mu je dobesedno vseeno in nima stika z realnostjo.

V idealnem svetu bi se vsak prilagodil vsaki snežinki. Realno pa ljudje za to nimamo ne časa, ne volje. Tudi ti ne boš nič drugačen. Glede na to, da vsako leto ogromno študentov zaključi tvoj študij, pa se očitno da. Bi lahko bilo bolje? Seveda. Ampak skrajno neumno je, da se delaš pametnejšega od vseh ostalih (ki so dejansko tako ali drugače pametnejši od tebe), pocepetaš na mestu in greš v Avstrijo za tekoči trak, medtem, ko bi lahko pač sprejel sistem kot je in zaključil ta projekt. Fakulteta med drugim pomeni to, da si sposoben speljati 3/4 letni projekt do konca. V podjetju bo namreč enako. In če boš v podjetju po pol leta ves razočaran odcepetal, ker je šef/poslovni partner vzvišen/nekompetenten (najbrž pa morda samo ne ustreza tebi), potem, no, tekoči trak za minimalca vabi.

Kirschstein ::

Okej, potencialno da nadaljujem faks. Ponavljam prvi letnik, nardim. Grem v drugi letnik, padem letnik. Kaj pa potem nardim? Se grem obest na najbližje drevo?

nekikr ::

Ker nisi naredil faksa? Pa ti veš koliko ljudi ga ne naredi? Kje so vsa njihova trupla?

A110 ::

Kirschstein je izjavil:

Okej, potencialno da nadaljujem faks. Ponavljam prvi letnik, nardim. Grem v drugi letnik, padem letnik. Kaj pa potem nardim? Se grem obest na najbližje drevo?


pavziras in brez statusa opravis do konca drugi letnik in se potem vpises v 3.?

Kirschstein ::

nekikr je izjavil:

Ker nisi naredil faksa? Pa ti veš koliko ljudi ga ne naredi? Kje so vsa njihova trupla?


Govorim o tem da bi zgubu dve leti in potem komej šu delat višješolsko. Kdor ne reskira ne profitira, sam glede izobrazbe pa se ni za zajebavat pa ponaulat ker pač lahko. Ker lahko samo enkrat.

A110 je izjavil:

Kirschstein je izjavil:

Okej, potencialno da nadaljujem faks. Ponavljam prvi letnik, nardim. Grem v drugi letnik, padem letnik. Kaj pa potem nardim? Se grem obest na najbližje drevo?


pavziras in brez statusa opravis do konca drugi letnik in se potem vpises v 3.?


Kaj pa je prednost tega da nimaš statusa? Ker do 30ga leta ne mislm viset na faksu, če se za to odločm (pretiravam).

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Smurf, sicer sva offtopic, ampak naj bo. Pri tem asistentu smo bili razdeljeni v skupine (nismo bili edini letnik), in delali vsak svoje meritve ter povzetke po njegovih navodilih. Ni bilo to neko vrhunsko znanje potrebno, bolj fizikalci za opravit zamudno delo.

Ščevljali so ga pa zaradi kopiranja dela od sodelavcev in objavljanja kot njegovo delo.

nekikr ::

Govorim o tem da bi zgubu dve leti in potem komej šu delat višješolsko. Kdor ne reskira ne profitira, sam glede izobrazbe pa se ni za zajebavat pa ponaulat ker pač lahko. Ker lahko samo enkrat.

Če je snov pretežka in se tega zavedaš, potem je odgovor jasen: se preprišeš na lažjo šolo. Če imaš pa samo problem s profesorji, potem boš moral pa odrasti in se resno lotiti študija.

A110 ::

prednosti ni. ampak druge moznosti nimas ker ti status ne pripada. kolikor berem tvoje zapise sklepam da si pac nesposoben dokoncati strojno in isces izgovore oz razloge zakaj nebos dokoncal. FS ni neka zahtevna šola, je pa res da zahtevajo dosti prisotnosti

Smurf ::

fikus_ je izjavil:

Smurf, sicer sva offtopic, ampak naj bo. Pri tem asistentu smo bili razdeljeni v skupine (nismo bili edini letnik), in delali vsak svoje meritve ter povzetke po njegovih navodilih. Ni bilo to neko vrhunsko znanje potrebno, bolj fizikalci za opravit zamudno delo.

Ščevljali so ga pa zaradi kopiranja dela od sodelavcev in objavljanja kot njegovo delo.

To se mi ne zdi sporno. Ce je lahko naloge smiselno povezal v vaje.

fikus_ ::

Predavanja profesorja in vaje so imele bolj malo skupnega, ozko specializirano področje.

Kirschstein ::

A110 je izjavil:

prednosti ni. ampak druge moznosti nimas ker ti status ne pripada. kolikor berem tvoje zapise sklepam da si pac nesposoben dokoncati strojno in isces izgovore oz razloge zakaj nebos dokoncal. FS ni neka zahtevna šola, je pa res da zahtevajo dosti prisotnosti


Če bi se šlo za to, da je študij odvisn samo od mene in bi biu tok nesposobn kokr nekateri sklepate, ne bi sploh ustvaru te teme.

nekikr ::

Študij JE odvisen samo od tebe. Noben profesor se ne bo aktivno ukvarjal s tem, da ga ti ne bi dokončal.

Kirschstein ::

nekikr je izjavil:

Študij JE odvisen samo od tebe. Noben profesor se ne bo aktivno ukvarjal s tem, da ga ti ne bi dokončal.


Mogoče maš v mislih Ameriški college sistem, kjer ubistvu morš res sam študirat, na faks pridš samo za kkšna vprašanja pa za izpite.

Na naših pa morš viset ceu dan, da se lahko potem doma učiš.

marvin42 ::

Kirschstein: če si temo odprl zato, da te bomo trepljali po rami in kimali kako si se prav odločil.... ne bo šlo. Tukaj te bomo večinoma vzpodbujali, da se vzameš v roke (ker težav sam s sabo imaš očitno kar nekaj) in narediš ta faks.
Mostly Harmless

A110 ::

Kirschstein je izjavil:

nekikr je izjavil:

Študij JE odvisen samo od tebe. Noben profesor se ne bo aktivno ukvarjal s tem, da ga ti ne bi dokončal.


Mogoče maš v mislih Ameriški college sistem, kjer ubistvu morš res sam študirat, na faks pridš samo za kkšna vprašanja pa za izpite.

Na naših pa morš viset ceu dan, da se lahko potem doma učiš.


ni res. sam sem v 2. in 3. letniku skupaj bil na faksu ce izvzamem izpite manj kot 50ur.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fax in neprimeren odziv profesorja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
13230570 (17767) Phantomeye
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599314 (7235) A120
»

FRI, neuspešno leto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10134154 (29236) bluefish
»

Profesor na izrednem faksu zahteva preveč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8214666 (11485) Smurf

Več podobnih tem