» »

Michelinove zvezdice

Michelinove zvezdice

1 2
3
4 5

Smurf ::

Razumem, da enim hrana ne predstavlja uzitka in niso za njo pripravljeni placati. Sej enako je povsod, pri avtomobilih, glasbi, gledaliscu, potovanjih, itd. Eni se odlocijo za razvajanje na enem podrocju, drugi pa drugje.

Kar ne razumem je ta ozkoglednost, da ce ti _osebno_ nisi pripravljen placati za dobro hrano, da pa to pomeni da je brezveze. Kaksna arogantnost. Ironicno (ampak ne naklucno) ponavadi pridejo take izjave od ljudeh, ki niti nimajo izkusenj iz tega podrocja. Malce se zamislite, da pa mogoce se svet le ne vrti okoli vas in pa da mogoce pa vseeno obstaja razlika v kvaliteti.

Osebno grem raje v take restavracije 2x na leto, po drugi strani pa imam avto za 15k€ namesto 35k€.

c3p0 ::

Ta tip restavracij ima svoj prostor in trg, kdo bo pa komu diktiral ali naj gre tja jest ali ne? Saj nismo fašisti. Bolj preprostim okusom, vse kar ni pohano ali sladko, itak smrdi.

Gre se bolj za zapravljanje denarja za 2 leti objav v nekem imeniku, ki že lep čas doživlja vse več kritik. Ja, bodo zaslužili več zaradi * (if !Covid), ampak teh 1MEUR država ne bo videla nazaj niti preko davkov, žepi lastnikov pa bodo bolj polni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Invictus ::

c3p0 je izjavil:

Ja, bodo zaslužili več zaradi * (if !Covid), ampak teh 1MEUR država ne bo videla nazaj niti preko davkov, žepi lastnikov pa bodo bolj polni.

Seveda jih bo dobila nazaj...

Vse svetovne kulinarične revije bodo pisale o Sloveniji, kako ima sedaj 7 michelinovih zvezdic...

1M EUR je pi*kin dim za tako promocijo... Glede na to, da smo v maske vrgli 250M EUR. S tem denarjem bi lahko postavili že 23 tovarni mask... Ampak so ljudje umirali, najbrž kar na cestah...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

Argumentacija na osnovi: "če smo že dali za to toliko, potem lahko še za to", ni ravno produktivna.

Tam je šlo za krajo pri belem dnevu, vojno dobičkarstvo, karkoli želiš...

gruntfürmich ::

me prav zanima koliko tistih, ki pravite da je to stran vržen davkoplačevalski denar in da vašega denarja ne želite dati za takšne bedarije, podpira socialno državo in obilo javnih servisov. verjetno kar vsi. ampak ker se tu gre za nekaj več kot najmanjši skupni imenovalec, je to za slovenčke odveč. ostala davkoplačevalska kraja pa seveda ne... kakšen idiotizem debilne raje!

pa še nekaj je pri teh vrhunskih zadevah; slovenčeki zgolj in izključno samo pri avtih vedo, zakaj je fino plačati prestižno znamko. pri čisto vseh ostalih zadevah pa jim naenkrat ta logika odpove in zato se v sloveniji ne prepoznava mojstrstva v svoji obrti; ker je vse razen avtomobilizma zadosti dobro in popolnoma enako kot vse drugo....

bolani ste bebčki.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Gremio ::

Cesarjeva nova oblačila na krožniku.Bon apetit!

c3p0 ::

Ti pa nam plebom pridigaš iz svojega trona, bolanim bebčkom, kaj še sploh delaš tu? Če nisi sposoben debate brez žaljitev, poišči vrata in se vrni, ko (če) boš enkrat mentalno odrasel.

Postavljaš slamnate možiclje. Avto si kupiš iz lastnega žepa, vsaj večina. Tukaj pa je vsak Slovenec in Slovenka dal pol €, da bo teh 5 restavracij lahko več zaslužilo, torej denar gre direktno in le v njihov žep. Nekaj se bo vrnilo preko davkov, to edino drži. Trg za ta posel ni velik, tudi kapacitet te restavracije nimajo velikih, gre za butično obrt.

Dodatni tisoči torej zaradi tega ne bodo drli k nam, ker jih teh 5 butikov nima kapacitet nahranit. Sklepam, da prejemnikom * tudi do zdaj ni slabo šlo in je že zdaj čakalna lista, da jih sploh lahko obiščeš.

Kje že se naj prijavim, da bo država promovirala moj posel? Aja, le poznat moram prave lobiste. In smo tu.

Smurf ::

c3p0 je izjavil:


Kje že se naj prijavim, da bo država promovirala moj posel?

Odvisno od posla. Malce po googlaj. Na voljo imas vse od poceni kreditov, do nepovratnih sredstev.

inferno666 ::

Vsi se pritožujejo, da se gre SLO masovni turizem, ko pa gre nekaj denarja za butičnega, pa spet ni ok :).

          ::

dronyx je izjavil:

Jaz sem pripravljen iti ocenjevat slovenske gostilne za krepko pod 100k €. Po moje bi morala STO narediti javni razpis komu oddajo v naročilo ocenjevanje gostiln, ne pa kar neposredno milijon Mišlenu! Morda še ena tema za petkovo kolesarjenje.


Naredi dronyxov vodnik, lahko kar na svoji spletni strani in podeljuj dronyxove ***. Čez par let ti bodo tudi druge države plačevale denarce za objavo na tvoji spletni strani.

Master_Yoda ::

Vsi se pritožujejo, da se gre SLO masovni turizem, ko pa gre nekaj davkoplacevalskega denarja za privatnega butičnega, pa spet ni ok :).


Fixed it for you!
Dovie'andi se tovya sagain.

D3m ::

Jaz nisem vedel, da pri Michelin zvezdici gredo finance iz davkoplačevalskega denarja.

Sem bil vedno prepričan, da strošek nosi ponudnik storitve in ne država.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

gruntfürmich ::

c3p0 je izjavil:

Kje že se naj prijavim, da bo država promovirala moj posel?

v sloveniji in evropi praktično ni več posla kateri ni subvencioniran.
če vam ne gre to v nos in pa ostalih 100+1 javnih servisov, zakaj vam potem gre to? ker ni za najnižjo drhal?

          je izjavil:

dronyx je izjavil:

Jaz sem pripravljen iti ocenjevat slovenske gostilne za krepko pod 100k €. Po moje bi morala STO narediti javni razpis komu oddajo v naročilo ocenjevanje gostiln, ne pa kar neposredno milijon Mišlenu! Morda še ena tema za petkovo kolesarjenje.


Naredi dronyxov vodnik, lahko kar na svoji spletni strani in podeljuj dronyxove ***. Čez par let ti bodo tudi druge države plačevale denarce za objavo na tvoji spletni strani.

treba povedat našim na turistični zbornici da je dronixov vodnik bolj priznan in merodajen kot michelinov...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

m0LN4r je izjavil:

Isto kot eni kupujejo npr. rumeni muskat v vinoteki v ljubljani za nevem kolko evrov, pa sploh ne vejo od kod pa kako in kaj. Jaz jo kupim od lokalnega kmeta, na kateri bratvi sem bil in mi je bil sosolec v srednji in vem, da to vino ni samo dobro, ampak tudi kakovostno narejeno, brez bullshita in priznanja od elite.

Pac ogromno primerov bi lahko nastel. Samo na izvoru produkta moras poznati prave ljudi od steaka, kostanjevga pireja pa vse do olivnega olja.

naštel si edino primere v kateri dokazuješ svoje neznanje in totalno nepoznavanje zadev. najnižji skupni imenovalec, in zaradi favšije zaničuješ vso mojstrstvo katero si ne moreš privoščiti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dronyx ::

          je izjavil:

Naredi dronyxov vodnik, lahko kar na svoji spletni strani in podeljuj dronyxove ***. Čez par let ti bodo tudi druge države plačevale denarce za objavo na tvoji spletni strani.

Si nor. Zadnjič me je zdravnica dala na strogo dieto in sicer nobenega piva, mesa in še cel kup druge hrane, ki daje življenju smisel. Jaz sem ji rekel, da naj datum smrti v karton napiše potem kar današnji dan. Ne morem tak ocenjevati gostiln. LOL :))

gruntfürmich ::

o bogi ti...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

boldleaf ::

gruntfürmich je izjavil:

slovenčeki zgolj in izključno samo pri avtih vedo, zakaj je fino plačati prestižno znamko


Tale ti pa ni bila ravno posrecena, za primer si dal najvecje stranmetanje denarja, ki si ga privoscijo predvsem najvecji idioti, ki bi radi zavist zbujali pri sosedu.

Mislim, da je vseeno bolje kot kupovati prestizne znamke avtomobilov dati tistih 175 eurov za kosilo, pozres in to je to. Ne pa da potem v nasprotno smer po avtocesti vozis, ko ugotovis, da po placilu kredita ne ostane vec za bencin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: boldleaf ()

zasekamroz ::

Če smo jim zvezde plačali mi, bi moral bit pogoj nižja cena za Slovence. Tujcem naj pa računajo trojno.

          ::

dronyx je izjavil:

          je izjavil:

Naredi dronyxov vodnik, lahko kar na svoji spletni strani in podeljuj dronyxove ***. Čez par let ti bodo tudi druge države plačevale denarce za objavo na tvoji spletni strani.

Si nor. Zadnjič me je zdravnica dala na strogo dieto in sicer nobenega piva, mesa in še cel kup druge hrane, ki daje življenju smisel. Jaz sem ji rekel, da naj datum smrti v karton napiše potem kar današnji dan. Ne morem tak ocenjevati gostiln. LOL :))


Saj takemu strokovnjaku hrane ni potrebno preizkušati.

dronyx ::

zasekamroz je izjavil:

Če smo jim zvezde plačali mi, bi moral bit pogoj nižja cena za Slovence. Tujcem naj pa računajo trojno.

Ne, vaučerjev razdelit za tisti milijon, ki ga je plačala STO in se porabijo lahko samo v mišlenovih zvezdicah. Ne vem pa zakaj so bojda Hrvati plačali za to samo 127.000 €? Slutim spet nek nateg. Njih je dvakrat toliko in po logiki nekaj podobnega več gostil, kar je potem več dela z ocenjevanjem. Da ni spet isto kot z maskami...

gruntfürmich ::

boldleaf je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

slovenčeki zgolj in izključno samo pri avtih vedo, zakaj je fino plačati prestižno znamko


Tale ti pa ni bila ravno posrecena...
ne vem če se zavedaš da je ravno to glavni point slovenstva...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

Smurf je izjavil:

Razumem, da enim hrana ne predstavlja uzitka in niso za njo pripravljeni placati. Sej enako je povsod, pri avtomobilih, glasbi, gledaliscu, potovanjih, itd. Eni se odlocijo za razvajanje na enem podrocju, drugi pa drugje.

Kar ne razumem je ta ozkoglednost, da ce ti _osebno_ nisi pripravljen placati za dobro hrano, da pa to pomeni da je brezveze. Kaksna arogantnost.
Nič novega, Ezop je o takih že pred 2600 leti napisal basen o lisici in kislem grozdju.

Gagatronix ::

Ah, SLOL-techovci ste res legende. Tako crno-belo gledanje na stvari. Nekdo rece da se mu zdijo zvezdice bedarija pa ga takoj ozigosate da mu je kebab za 3,5 eur visek kulinarike. :))

No ja, saj boste odrasli.

Okapi ::

Smurf je izjavil:

in pa da mogoce pa vseeno obstaja razlika v kvaliteti.
.

No, ampak nečesa se je pa tudi treba zavedati. Ta ocenjevanja niso narejena na znanstveni osnovi, objektivno. 2 zvezdici ne pomenita, da je hrana okusnejša kot v eni zvezdici (ali nobeni zvezdici). Če bi hrano ocenjevali na slepem poskusu, bi bili rezultati zelo drugačni.

Te ocene so pač neko subjektivno ocenjevanje cele zgodbe, z vsem njenim ozadjem vred. Okus hrane (zanemarimo sedaj, kako subjektivno je njegovo ocenjevanje) pri tem sploh nima glavne vloge.

Kaj ti pomagajo vset to michelinovo ocenjevanje, če bi šel rad na dobre čevape, ali burek, ali kranjsko klobaso, ali špagete, ali postrv na žaru...? Čisto nič. V večini teh nagrajenih oštarij še dobrega pira ne dobiš>:D

Za ocenjevanja vin so že znanstveno dokazali, da so bolj ali manj BS. Cena buteljke nima praktično nobene korelacije s kakovostjo vina. Tudi nagrade na tekmovanjih ne povedo skoraj ničesar.

https://www.theguardian.com/lifeandstyl...

Je pa čisto zabavno kdaj od časa do časa narediti kakšen tak slep test, da v živo vidiš, kako je na stvari. Pred kratkim smo s kolegi naredili tak test oljčnih olj. Imeli smo 4 vzorce - 2 paški olji, eno malo cenejše (12 evrov) in eno malo dražje (25 evrov), eno sicilsko za 10 evrov liter (če ga kupiš v 5l kantici) in eno z jezera Garda za 100 evrov liter (kupljeno v steklenici 0,25 l). To zadnje naj bi bilo nekaj najboljšega, kar je sploh mogoče kupiti.

No, ko smo ta olja pokušali, smo za začetek ugotavljali, da so v bistvu vsa dobra. Na koncu pa je zmagalo sicilsko, najcenejše od tistih, ki smo jih primerjali. S tem, da ni bilo izbrano naključno, ampak ker je znano kot zelo dobro za zmerno ceno. Tisto najdražje je bilo najbolj všeč samo enemu.

V glavnem, če bi kdo rad kupil dobro oljčno olje, naj poišče tole.;)

          ::

Okapi je izjavil:

Kaj ti pomagajo vset to michelinovo ocenjevanje, če bi šel rad na dobre čevape, ali burek, ali kranjsko klobaso, ali špagete, ali postrv na žaru...? Čisto nič. V večini teh nagrajenih oštarij še dobrega pira ne dobiš>:D


Gazda od Frankota ga sam vari. In to dobrega.

gruntfürmich ::

prvo kot prvo je treba povedat, da strokovna ocenjevanja niso namenjena izboru okusov ampak točno določenih stvari. in teh nepoznavalci ne poznajo.
zato so nestrokovna testiranja čisto brez veze, ker se tu ocenjuje samo okus in ne to kar se od določenega proizvoda pričakuje v strokovni branži.
zato so za nepoznavalce vsa ocenjevanja vin brezvezna, ker nimajo pojma kakšni so sploh kriteriji ocenjevanja, niti kako te kriterije ločevati. enako ste vi počeli z olivnimi olji.

in čisto pri vsaki stvari je tako. tudi pri orožju se boš okapi naučil stvari, katere ti bodo v prihodnosti pomembne za izbor oz nakup :D. nepoznavalec pač nima pojma kaj gledati in kaj primerjati. ampak to slovenčkov ne ustavlja pri tem, da bi sodili o stvareh za katere se drugi mojstrijo dolga stoletja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Utk ::

Tudi "strokovna" ocenjevanja ne ocenijo zmeraj najdražje kot najboljše.

gruntfürmich ::

seveda ne.
vendar sem vseeno prepričan, da je večja korelacija dražje-boljše kot pa poceni-boljše.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Utk ::

Do neke meje. Vino za 20 evrov je zelo težko ločit od tistega za 400. V ocenjevanjih se taka vina niti ne srečajo. Seveda pa ločiš dobrovoljčka od vina za jurja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Smurf ::

Okapi je izjavil:


No, ampak nečesa se je pa tudi treba zavedati. Ta ocenjevanja niso narejena na znanstveni osnovi, objektivno. 2 zvezdici ne pomenita, da je hrana okusnejša kot v eni zvezdici (ali nobeni zvezdici). Če bi hrano ocenjevali na slepem poskusu, bi bili rezultati zelo drugačni.

Te ocene so pač neko subjektivno ocenjevanje cele zgodbe, z vsem njenim ozadjem vred. Okus hrane (zanemarimo sedaj, kako subjektivno je njegovo ocenjevanje) pri tem sploh nima glavne vloge.

Poskusa biti karseda objektiven, je pa dejstvo, da si na takem podrocju tezko popolnoma. Tudi jaz bi osebno Rostovi dal zgolj 1 zvezdico (ker mi je marsikatera restavracijo z 1 zvezdico bila ze boljsa, in cisto vsaka z dvema). Pac, stvar okusa, ampak definitivno pa je mojstrica v svoji stroki.

Okapi je izjavil:


Kaj ti pomagajo vset to michelinovo ocenjevanje, če bi šel rad na dobre čevape, ali burek, ali kranjsko klobaso, ali špagete, ali postrv na žaru...? Čisto nič. V večini teh nagrajenih oštarij še dobrega pira ne dobiš>:D

Ja sej za take stvari gres v drugo restavracijo. Cisto komot gres en dan v michellinovo, drugi dan pa uzivas na cevapvcicih pri walterju.

Okapi je izjavil:



Je pa čisto zabavno kdaj od časa do časa narediti kakšen tak slep test, da v živo vidiš, kako je na stvari. Pred kratkim smo s kolegi naredili tak test oljčnih olj. Imeli smo 4 vzorce - 2 paški olji, eno malo cenejše (12 evrov) in eno malo dražje (25 evrov), eno sicilsko za 10 evrov liter (če ga kupiš v 5l kantici) in eno z jezera Garda za 100 evrov liter (kupljeno v steklenici 0,25 l). To zadnje naj bi bilo nekaj najboljšega, kar je sploh mogoče kupiti.

No, ko smo ta olja pokušali, smo za začetek ugotavljali, da so v bistvu vsa dobra. Na koncu pa je zmagalo sicilsko, najcenejše od tistih, ki smo jih primerjali. S tem, da ni bilo izbrano naključno, ampak ker je znano kot zelo dobro za zmerno ceno. Tisto najdražje je bilo najbolj všeč samo enemu.

V glavnem, če bi kdo rad kupil dobro oljčno olje, naj poišče tole.;)


Tudi jaz delam dostikrat blind teste na raznih produktih (je zabavno). Kdaj najdes kaksno zvezdo, ki je stroka se ni odkrila. Tukaj je vse od viskijev (omenjam, ker vem da jih poznas) kjer si se dolgo nazaj dobil japonske bistveno cenejse, do slovenskih vin, kjer so marsikatera se zmeraj podcenjena. Ampak si moras vzeti cas, da res kaj najdes. Recimo pri vinih v rangu 5-10€/steklenico je mogoce eden od 10-20ih tak, ki bi ga lahko po kvaliteti uvrstil med tista v rangu 15-50€.

Podobno je pri hrani. Jorga Zupana osebno poznam in sem dostikrat jedel pri njemu. Ze pred leti sem sumil, da bo prej ali slej dobil michellinovo in sedaj jo tudi je.

gruntfürmich ::

Utk je izjavil:

Seveda pa ločiš dobrovoljčka od vina za jurja.
zase ne vem če bi to znal. ker niti ne vem kako jih ločiti. kakšni so kriteriji vseh parametrov od harmoničnosti okusa, do značilnosti posamezne sorte in 'teruarja'... nimam pojma, samo vem da bi ocenil z 'ta mi je ušeč' in 'ta mi ni ušeč'.
če bo povprečna ženska naredila ta preiskus ji vsuj noter žlico sladkorja in vsak dobrovoljček bo super...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Nebomgabiksa ::

Koliko je Slovencev sama foušija. Ta miljon je eden bolje porabljenih (pa beri to kot investicijo, subvencijo ali pa stran vržen denar). Končno imamo (zaslužene) Michelinove zvedice, in še zdaleč nismo v fazi, ko bi se jih lahko otepali.

Najbolj neumno je, da imaš goste v Sloveniji in jih pelješ v Italijo na večerjo (tam je bila do zdaj najbližja mišelinka). Pa sploh nima veze kako (ne)okusna je hrana. Kot prvo je to en plus (image), kot drugo pa če je kaj narobe so ONI krivi in ne TI, ki si jih tja peljal. Če usekajo mimo Pr' Gustiju si kriv TI, ker si jih TI peljal TJA.

In nenazadnje ne bo imelo plus samo teh 7 restavracij, ampak tudi kakšen okoliški podjetnik (izleti, spomninčki, nočitve, welness...).

Okapi ::

gruntfürmich je izjavil:

prvo kot prvo je treba povedat, da strokovna ocenjevanja niso namenjena izboru okusov ampak točno določenih stvari. in teh nepoznavalci ne poznajo.
zato so nestrokovna testiranja čisto brez veze, ker se tu ocenjuje samo okus in ne to kar se od določenega proizvoda pričakuje v strokovni branži.
zato so za nepoznavalce vsa ocenjevanja vin brezvezna, ker nimajo pojma kakšni so sploh kriteriji ocenjevanja, niti kako te kriterije ločevati. enako ste vi počeli z olivnimi olji.

in čisto pri vsaki stvari je tako. tudi pri orožju se boš okapi naučil stvari, katere ti bodo v prihodnosti pomembne za izbor oz nakup :D. nepoznavalec pač nima pojma kaj gledati in kaj primerjati. ampak to slovenčkov ne ustavlja pri tem, da bi sodili o stvareh za katere se drugi mojstrijo dolga stoletja...

Ni čisto tako. Če ti je pomemben izključno okus, potem ti je pač pomemben okus, ne to, kako so oljke rasle, ali so jih škropili, kako so jih stiskali, kakšne barve je olje, kakšne oblike je steklenica... Strokovnjaki se lahko delajo pametne, kolikor se hočejo, ampak če ti določene stvari niso pomembne, ti pač niso pomembne.

Recimo en tak značilen primer, ki mi je ravno padel na pamet, je ocenjevanje pralnih strojev. Pri večini "strokovnih" ocenjevanj upoštevajo porabo vode (manj je bolje), ki prispeva kar konkreten delež k skupni oceni. Zame je poraba vode popoln BS, še zlasti, ker predstavlja zanemarljiv strošek. Jaz raje vidim 5x porabo vode, pa da je zato oprano 0,5x bolje. Ko perem, vedno vklopim dodatno izpiranje, čisto preventivno.

Pa takšnih stvari, ki vplivajo na končno oceno pri pralnih strojih, v resnici pa so (zame) popolnoma nepomembne, je še nekaj (poraba elektrike, navodila za rabo...).

Pri veliko stvareh jasno ni pomembna ena sama lastnost, in potem je ocenjevanje malo (ali veliko) bolj kompleksno, posledično pa še bolj subjektivno, ker so uteži (koliko ti pomeni posamezna lastnost) odvisne od vsakega posameznika. Nekaterim je recimo pomemben svetovni nazor ali politična usmerjenost kuharja, in to pretehta kakovost hrane in vse drugo.

Mimogrede, v tistem članku o ocenjevanju vina je BS ocenjevanj vina razkril priznan vinogradnik, dobitnik več priznanj za odlična vina.

Skratka, ne mislit, da pri vsem tem ocenjevanju restavracij ni zraven veliko mprodajanja egle, da ne rečem BS.

Ali, drugače povedano, 2 zvezdici za Frankota ne pomeni, da je to najboljša oštarija v Sloveniji. Pomeni samo, da je bila nekim ocenjevalcem od Michelina najbolj všeč.

Mimogrede, a sploh vemo, koliko, oziroma katere restavracije so ocenjevali? Ker vseh sigurno niso. Bi rekel, da verjetno niti desetine vseh niso. In na osnovi česa so delali izbor, katere bodo ocenjevali?

Utk ::

zase ne vem če bi to znal.

Kako pa pol veš, če je tista vinska spremljava vredna 80 evrov? Seveda ne veš, veš samo da je drago, in da ti to hočeš, drugi so pa seljačine, ker dobijo isto, ali pa bolje, za pol manj.

dronyx ::

gruntfürmich je izjavil:

zato so za nepoznavalce vsa ocenjevanja vin brezvezna, ker nimajo pojma kakšni so sploh kriteriji ocenjevanja, niti kako te kriterije ločevati.

Saj recimo tudi umetnostne drsalce laiki ne znamo ocenjevati. Vemo kdaj kdo pade in to ni v redu. Moški gledalec bo verjetno subjektivno bolje ocenil njemu všečno drsalko, ki pa ne dobi nujno zato visoke ocene, ker strokovno oko sodnika tega ne upošteva kot kriterij za oceno. Skratka vsa ta znanost okrog ocenjevanja je bolj za izjemno ozek krog poznavalcev in profesionalnih ocenjevalcev.

gruntfürmich ::

Utk je izjavil:

zase ne vem če bi to znal.

Kako pa pol veš, če je tista vinska spremljava vredna 80 evrov? Seveda ne veš, veš samo da je drago, in da ti to hočeš, drugi so pa seljačine, ker dobijo isto, ali pa bolje, za pol manj.

zaupam strokovnjakom za katere menim da so kredibilni. tako kot za vsako stvar v življenju za katero nisem strokovnjak. zdaj pa se uprašaj za koliko stvari je povprečen janez strokovnjak. po mojem skromnem mnenju v povprečju številka niti ne doseže 1.

pa še glede tega če smo pri vinih; povprečen pivec niti v sanjah ne bo doumel in razlikoval iste sorte vzgojene na primorskem in ene v halozah. nima osnovne šanse.
pa naj tak potem sodi o kvaliteti?

dronyx je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

zato so za nepoznavalce vsa ocenjevanja vin brezvezna, ker nimajo pojma kakšni so sploh kriteriji ocenjevanja, niti kako te kriterije ločevati.

Saj recimo tudi umetnostne drsalce laiki ne znamo ocenjevati. Vemo kdaj kdo pade in to ni v redu. Moški gledalec bo verjetno subjektivno bolje ocenil njemu všečno drsalko, ki pa ne dobi nujno zato visoke ocene, ker strokovno oko sodnika tega ne upošteva kot kriterij za oceno. Skratka vsa ta znanost okrog ocenjevanja je bolj za izjemno ozek krog poznavalcev in profesionalnih ocenjevalcev.

ampak povprečnega janeza pa to vseeno ne ovira da ne bi pametoval...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

pa še glede tega če smo pri vinih; povprečen pivec niti v sanjah ne bo doumel in razlikoval iste sorte vzgojene na primorskem in ene v halozah. nima osnovne šanse.
pa naj tak potem sodi o kvaliteti?

Kdo pa bo sodil o kvaliteti, če ne kupec? Če ti je nekaj dobro, in ti si prepričan v to, ker si nekaj drago plačal, je to definicija snoba. Ne pa kvalitete.

FireSnake ::

Nebomgabiksa je izjavil:

Koliko je Slovencev sama foušija. Ta miljon je eden bolje porabljenih (pa beri to kot investicijo, subvencijo ali pa stran vržen denar). Končno imamo (zaslužene) Michelinove zvedice, in še zdaleč nismo v fazi, ko bi se jih lahko otepali.


To sem tudi jaz napisal.
Ampak ne razumejo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Cruz ::

Nebomgabiksa je izjavil:

Najbolj neumno je, da imaš goste v Sloveniji in jih pelješ v Italijo na večerjo (tam je bila do zdaj najbližja mišelinka). Pa sploh nima veze kako (ne)okusna je hrana. Kot prvo je to en plus (image), kot drugo pa če je kaj narobe so ONI krivi in ne TI, ki si jih tja peljal. Če usekajo mimo Pr' Gustiju si kriv TI, ker si jih TI peljal TJA.
Ti pa imaš zajebane goste, da uporabiš ta argument kot razlog zakaj se splača iti v restavracijo z zvezdico.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Ni čisto tako. Če ti je pomemben izključno okus, potem ti je pač pomemben okus, ne to, kako so oljke rasle, ali so jih škropili, kako so jih stiskali, kakšne barve je olje, kakšne oblike je steklenica... Strokovnjaki se lahko delajo pametne, kolikor se hočejo, ampak če ti določene stvari niso pomembne, ti pač niso pomembne.

Recimo en tak značilen primer, ki mi je ravno padel na pamet, je ocenjevanje pralnih strojev. Pri večini "strokovnih" ocenjevanj upoštevajo porabo vode (manj je bolje), ki prispeva kar konkreten delež k skupni oceni. Zame je poraba vode popoln BS, še zlasti, ker predstavlja zanemarljiv strošek. Jaz raje vidim 5x porabo vode, pa da je zato oprano 0,5x bolje. Ko perem, vedno vklopim dodatno izpiranje, čisto preventivno.

Pa takšnih stvari, ki vplivajo na končno oceno pri pralnih strojih, v resnici pa so (zame) popolnoma nepomembne, je še nekaj (poraba elektrike, navodila za rabo...).

Pri veliko stvareh jasno ni pomembna ena sama lastnost, in potem je ocenjevanje malo (ali veliko) bolj kompleksno, posledično pa še bolj subjektivno, ker so uteži (koliko ti pomeni posamezna lastnost) odvisne od vsakega posameznika. Nekaterim je recimo pomemben svetovni nazor ali politična usmerjenost kuharja, in to pretehta kakovost hrane in vse drugo.

Mimogrede, v tistem članku o ocenjevanju vina je BS ocenjevanj vina razkril priznan vinogradnik, dobitnik več priznanj za odlična vina.

Skratka, ne mislit, da pri vsem tem ocenjevanju restavracij ni zraven veliko mprodajanja egle, da ne rečem BS.

Ali, drugače povedano, 2 zvezdici za Frankota ne pomeni, da je to najboljša oštarija v Sloveniji. Pomeni samo, da je bila nekim ocenjevalcem od Michelina najbolj všeč.

Mimogrede, a sploh vemo, koliko, oziroma katere restavracije so ocenjevali? Ker vseh sigurno niso. Bi rekel, da verjetno niti desetine vseh niso. In na osnovi česa so delali izbor, katere bodo ocenjevali?

narobe gledaš.
vsi se obregujete ob strokovne ocenjevalce, ampak nobeden nima pojma o kriterijih. vsi pa razpravljate o okusih.
v teh panogah to ne gre tako. sploh da nekdo pravi da je nekaj nepomembno, stroka pa pravi čisto nekaj drugega.

pralni stroji so kategorija zase, ker imaš zelo otipljive meritve in ni vse v ustih in možganih degustatorjev. tu je veliko lažje in lažje neko stvar objektivno izbereš zase po pomembnosti parametrov.

glede ocenjevanja restavracij pa mi je še kako jasno da se ne ocenjuje samo 'okus' hrane, ampak vse od ambienta do pribora do usposobljenosti natakarjev do serviet do vinske karte do surovin...
ampak znova folk največ bluzi o tem, da mu je pri francu boljši šnicel kot pri ani.
to pa je narobe.

Utk je izjavil:

Kdo pa bo sodil o kvaliteti, če ne kupec? Če ti je nekaj dobro, in ti si prepričan v to, ker si nekaj drago plačal, je to definicija snoba. Ne pa kvalitete.
daj še enkrat preberi kaj pišeš. totalno mešaš okus in kvaliteto ter pripravljenost nekoga da si nekaj kupi za toliko in toliko denarja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Preberi si ti. Praviš sam, da ne ločiš slabega vina od dobrega, vseeno pa hočeš "dobrega" drago plačat.

Vazelin ::

A smo spet pri kebab vs degustacijski meni?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

gruntfürmich ::

Utk je izjavil:

Preberi si ti. Praviš sam, da ne ločiš slabega vina od dobrega, vseeno pa hočeš "dobrega" drago plačat.

ne znaš brat. želim kvalitetnega dražje plačat. kaj pa je dobro glede na moj okus pa je znova druga zgodba.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

gruntfürmich je izjavil:

seveda ne.
vendar sem vseeno prepričan, da je večja korelacija dražje-boljše kot pa poceni-boljše.

Če se na nekaj ne spoznaš popolnoma nič, potem je načeloma res večja verjetnost, da boš kupil boljšo stvar, če boš kupil dražjo. In pri nekaterih stvareh je ta korelacija večja, pri drugih manjša.

Ampak problem je, ker ljudje na splošno mislijo, da je korelacija zelo dobra, in da je viski za 100 evrov boljši od viskija za 70 evrov, ta pa boljši od viskija za 50 evrov, tisti za 30 evrov je pa še malo slabši.

Pa ne velja to samo za cene, velja prav enako tudi za "strokovne" ocene.

En tak lep primer je ocenjevanje fotoaparatov na 1% natančno (ali pa računalniških igric in še marsičesa). Ljudje mislijo, da ker so to ocenjevali neki strokovnjaki (čeprav so mogoče bolj "strokovnjaki"), je tisti z oceno 91% boljši od tistega z oceno 89%. Kar je popoln BS.

Enako pa velja za Michelinovo ocenjevanje. Splošno prepričanje sedaj je, da je Franko z ** boljši od Ateljeja z *. Če tako pravijo pri Michelinu, potem že mora biti res, ne?>:D

Kot zanimivost, najboljšo povprečno oceno na Tripadvisorju ima v Ljubljani Dinner in the Dark, v hotelu Slon.

Utk ::

želim kvalitetnega dražje plačat. kaj pa je dobro glede na moj okus pa je znova druga zgodba.

Če ti je pomembneje nekega drago plačat kot pit tistega, ki ti je všeč, je to definicija snoba.

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Enako pa velja za Michelinovo ocenjevanje. Splošno prepričanje sedaj je, da je Franko z ** boljši od Ateljeja z *. Če tako pravijo pri Michelinu, potem že mora biti res, ne?>:D

ampak 'nekaj' pa je vseeno pri ani boljše, vsaj po michelinovih kriterijih. se ti ne zdi?

Utk je izjavil:

želim kvalitetnega dražje plačat. kaj pa je dobro glede na moj okus pa je znova druga zgodba.

Če ti je pomembneje nekega drago plačat kot pit tistega, ki ti je všeč, je to definicija snoba.

potem pa naj bo tako.
tudi za eko/bio zadeve raje plačam več, čeprav morda ni tako dobro kot 'navadno'...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

          je izjavil:

2dark je izjavil:

Men vgredo v nos cene kepic sladoleda pri tromostovju. Pa v opero tud ne bom šel nikoli. Za ta denar, kot Hiši franko prodajajo hrano mene videli ne bodo. Pa ne zato, ker si ne morem privoščit, ker je to čisti nateg.


Jaz sem pa bil, pa še bom šel. Pa ne samo pri Frankotu. Tudi malo čez mejo rad skočim, kjer je kar nekaj restavracij z mišelinovimi zvezdicami, ali pa k Pikolu v Novo Gorico. Za malo zmernejšo ceno je v Vipavski dolini kup vrhunskih restavracij.

Gagatronix je izjavil:

Temu se z eno besedo rece "elitizem". Oziroma po kmecko "preseravanje".


Verjetno imaš grafično kartico za 150€? Čisto preseravanje!
Ali pa avto z >17" platišči. Enako, čisto preseravanje!
Imaš telefon za jurja? Preserator!
4K monitor? Tipičen preserator.
Imaš drago uro, piješ kraft piva, imaš dober HiFi ali fotoaparat? Jah, preserant!
To so uporabne stvari, ne pa hrana, ki jo zauzijes v eni slabi uri in cez 12 ur poserjes ven.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

gruntfürmich ::

ti si tipičen primerek drhali.:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

m0LN4r ::

So me enkrat nasral naj grem v Tiger Lilly tukaj, placal drago, hrana pa za drek.
Placal sem za izgled hrane in lep kroznik, po okusu sem pa ze jedel boljse v srbski restavraciji brez imena za 1/3 cene prakticno isto stvar.

Ceno pri teh stvareh se lahko umetno napihuje do onemoglosti.
17 col felga bo plusminus iz istega materiala stala podobno, ne pa 10x vec, ker je nekdo tako rekel.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

dronyx ::

Zavedati se morate, da ni vrhunske kulinarike brez vrhunske medijske podpore. Če tega nimaš se lahko na trepalnice mečeš in boš vedno ostal vaška gostilna. Tako da vrhunska kulinarika je v bistvu v prvi vrsti medijski proizvod. :D;)
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ljubljana finest burgers (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30043924 (21129) Gagatronix
»

Kitajske restavracije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11125656 (19702) dukedl
»

Slow food!

Oddelek: Loža
405937 (843) STASI

Več podobnih tem