» »

Dolžnost turista, da troši na destinacijah

Dolžnost turista, da troši na destinacijah

«
1
2

Dag ::

Tole mi že nekaj časa ne da miru, ko berem teme o reševanju slovenskega turizma. Pa tudi nasploh vidim, da je prisotna takšna mentaliteta, še pred korono.

Zakaj se privzema, da je dolžnost turista, da troši na destinacijah? Da plačuje visoke cene storitev, kupuje drage spominke, itd. Razumem, nihče nikomur ne drži pištole na čelu. Vsak se sam odloči, ali je pripravljen plačati za nekaj.

Ampak izjave župana Bleda in nasploh prepričanje, da turisti, ki ne trošijo, nimajo kaj hoditi okrog. Naj bodo doma, če ne morejo ali niso pripravljeni plačati (zasoljenih) cen nastanitve, hrane, pijače. Da ne rabimo "nahrbtnikarjev" in turistov, ki žulijo sendviče.

No, poglejmo drugače. Obstaja svoboda gibanja. In tudi niso vsi ljudje premožni. Ali takšni ljudje nimajo pravice se gibati po svetu? Ali so zato slabi ljudje, če gredo raje v Spar po sendvič in sok, namesto v restavracijo? Niso. Ravno tako kot vsak drug imajo pravico priti na Bled ali kamorkoli drugam. Magari peš. In če nimajo/nočejo zapravljati pri dragih lokalnih ponudnikih, zato niso drugorazredni.

Norveška in Švedska imata uzakonjeno pravico vsakega človeka (Allemannsretten), da se prosto giblje v naravi in tudi prespi na prostem (z razumljivimi omejitvami glede varovanja okolja in bližine stanovanjskih stavb). Tam je to tako zakoreninjeno v njihovo kulturo, da nihče na nikogar ne gleda slabšalno, če si postavi šotor na jasi, namesto, da bi šel v penzion ali hotel. Če odmislimo to, da je pri nas prosto kampiranje prepovedano, bi bil človek, ki bi zastonj kampiral na prostem in si na plinskem gorilniku pogreval juho iz vrečke, označen za slabega turista, ki nič ne troši.

Še anekdota: Z boljšo polovico sva potovala po Švedski in že precej pozno zvečer iskala nek prostor za parkirat in prenočit. Našla sva parking zraven manjšega jezera, ki so ga priporočali v eni od aplikacij za avtodomarje. Medtem ko kolovratim po parkingu in iščem raven teren, da ne bom ponoči visel z glavo navzdol, pride rangerka in sem že mislil, da naju bo nagnala. A sem se motil. Prijazno je pozdravila in povedala, da lahko brez skrbi prespiva tukaj in da je varno, obenem pa še povedala, kje so kante za smeti in da je malo naprej kemični wc, če bi ga rabila, ter na koncu zaželela prijetno noč. Čeprav v tistem kraju nisva imela namena zapraviti niti evra in bila po slovenskih kriterijih "slaba turista".

Potrošniško-kapitalistična mentaliteta je pri nas IMO šla že čez vse meje.
  • spremenilo: Dag ()

PrimoZ_ ::

Mislim da se preveč obremenjuješ z izjavo enega slaboumnega župana.
Jaz sem bil po precej SLO krajih turist s kolesom in cedevito v nahrbtniku pa se nikjer nisem počutil nezaželjenega. Tudi v SLO se lahko prosto giblješ praktično kjerkoli želiš, tudi po gozdovih, kar mislim da že v AT ni tako prosto, sploh pa ne nabiranje gozdnih plodov (kostanj, gobe).

Utk ::

Tako je. Jaz ne hodim okoli, da bo kdo kaj imel od tega, ampak da bom jaz imel kaj od tega. Seveda grem veliko raje na normalno kosilo kot na mercator sendvič, ampak če si nekje cel dan ponavadi ne boš šel opoldne na kosilo in še zvečer na večerjo. Če ne drugega, je to izguba časa, velikokrat zaradi počasnosti strežbe tudi še dodatno nepotrebna izguba časa. Da bi kdo kaj na tem naredu, jim pa tudi na pamet na pade. Morda pa zato ne grem rad dvakrat na dan v gostilno, ne pa zarad cene.
Če je kje karkoli zanimivega za plačat, ni problema, si pa pridržujem pravico do sendviča.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Miki N ::

Dag je izjavil:

Tam je to tako zakoreninjeno v njihovo kulturo, da nihče na nikogar ne gleda slabšalno, če si postavi šotor na jasi, namesto, da bi šel v penzion ali hotel.


Pri nas takoj tvegaš da bo kmet "slučajno" začel polivati gnojnico po jasi. :D

PrimoZ_ ::

V tisti temi o Bledu sem malo provokativno napisal da grem tja s kolesom ter potem na obali pijem cedevito iz nahrbtnika in jem kremšnito iz mercatorja.
To sicer res večkrat naredim, ker je praktično in se lahko izgogneš večini gužve, pa ni mi za ves prešvican hodet v neko fensi gostilno.
Sem pa enkrat, mogoče dvakrat na leto tudi tiste sorte turist, ki gre na sprehod okoli jezera in popije kavo za 3€, poje kremšnito za 5€, pa kosilo za 30€.
S ceno se ne obrememnjujem, ker kot rečeno je to prosta izbira.
Če ti Bled sploh ni všeč, pač ne greš in se nad ceno ne zgražaš.
Če ti je všeč, pa se ti zdi neumno dat 3€ za kafe, greš kot rečeno zastonj sedet na obalo in vzameš kavo s sabo

starfotr ::

Dolžnost turista je, da kupi tisto, kar mu paše.

Dolžnost lokalne skupnosti je, da ne zaračunava ogleda naravnih dobrin, kot so izviri, slapovi in podobno. Ker to je vse državno in je od vseh nas. Nimajo lokalni šerifi nič zaračunavat, banda pokvarjena.

juroz ::

meni se v SLO nikoli ni tako zdelo. ali pa kadarkoli sem šel proti jugu.
tak občutek sem imel le kadar sem šel proti severu.

en gmaps avstrijskega jezerca (ne poznam vseh ostalih, tukaj je le primer!!!)
https://www.google.si/maps/@46.6052424,...!3m1!1e3

vsak pomolček je privat dostop, vmes pa ograje (od apartmaja, hotela, watevr). kjer pomolčka ni je praviloma ali zelo slaba plaža ali pa sploh ni dostopa do vode.

je pa večina obale okrog urejena za moje pojme bolje kot bled ampak brez €€€€ komaj blizu vode prideš.

zmaugy ::

Turisti na lokaciji so priložnost. Lahko jih obravnavaš kot pijavka in jih odiraš in si delaš slabo karmo, lahko pa je vsem ok in so vsi prijazni drug do drugega in se obnašajo spoštljivo (kar pomeni, da ponudniki storitev ne obravnavajo turistov kot zabitih ovc in da turisti ne obravnavajo destinacije kot svoje privat lastnine).
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Ivo3 ::

Primerjava med slovenci in skandinavci je lahko samo na papirju. V realnosti ni primerjave. Mi imamo dost balkanske miselnosti, slabsi odnos do narave. Ozavescenost ni tako visoka kot v skandinaviji. Pri njih se spostujejo nepisana pravila, pisana pa se bolj. Pri nas ne. Oziroma dost manj. Bled ni za masovni turizem. Ne rabimo niti bogatih turistov kaj sele sendvicarjev, ki nic ne prinesejo k blagajni za ohranitev narave in okolja.

zmaugy ::

Slovenija ne rabi Bleda. Dajmo zapret državne ceste do tja. Srečno.:))
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Raptor F16 ::

Zarad mene lahk masovni turizem crkne.

Ne vem kje ljudje vidijo denar v turizmu. Jaz vidim gnečo tujcev, prenapihnjene cene vsega v okolici, podplačano delovno silo, zaradi mase se gost smatra kot nekaj samoumevnega in je tudi storitev na nivoju, izpodrivanje lokalcev iz mestnih jeder... pa še za okolje ni ok.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

111111111111 ::

starfotr je izjavil:

Dolžnost turista je, da kupi tisto, kar mu paše.

Dolžnost lokalne skupnosti je, da ne zaračunava ogleda naravnih dobrin, kot so izviri, slapovi in podobno. Ker to je vse državno in je od vseh nas. Nimajo lokalni šerifi nič zaračunavat, banda pokvarjena.

Kaj pa urejanje poti, odnašanje smeti iz kant ob tej poti? Klopce? Vzdrževanje okolice itd...

Pač stroški so in ni nič narobe če je vstopnina kakšen €, da potem to lokalni šerifi porabijo, za ureditev okolice in dostopnost znamenitosti.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Ivo3 ::

Po karanteni je idealen cas za razmislek o smiselnosti vsega. Nizkocenovni letalski poleti so katastrofa za naravo. Omejiti polete in zvisat ceno. Uvedba karanten vsako leto vsaj par mesecev in spodbujanje lokalnega turizma.

Ce pomislim, se to ze dogaja. Ne bi bil presenecen, ce bi drzave podpisovale tajne sporazume na globalni ravni, tako kot recimo acta ampak z vidika ohranitve narave. Ce bi uvedli karantene samo zarad tega, ker se drugac z butastimi ljudmi ne da drugac zment. Ce ne gre zlepa bo zgrda. Preberite si komentarje v temi o predragem bledu. Stevilni mislijo samo na svojo rit, kako bodo uzival, po moznosti s sendvicem brez trosenja. Taksni so najhujsi za planet in naravo. Tem ne mores dopovedat stvari, ki so bolj na globalnem nivoju. Cuvanje narave je prioriteta. Tako ne gre vec naprej.

atubbuta ::

juroz je izjavil:

vsak pomolček je privat dostop, vmes pa ograje (od apartmaja, hotela, watevr). kjer pomolčka ni je praviloma ali zelo slaba plaža ali pa sploh ni dostopa do vode.

je pa večina obale okrog urejena za moje pojme bolje kot bled ampak brez €€€€ komaj blizu vode prideš.


Tole je vsaj nekdaj bila zastonj plaža:

https://www.google.si/maps/place/Tauchs...!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x477005d06d3fe877:0x5f3238edb8c8c423!8m2!3d46.5998592!4d14.5851233
:)

111111111111 ::

Ivo3 je izjavil:

Po karanteni je idealen cas za razmislek o smiselnosti vsega. Nizkocenovni letalski poleti so katastrofa za naravo. Omejiti polete in zvisat ceno. Uvedba karanten vsako leto vsaj par mesecev in spodbujanje lokalnega turizma.

Ce pomislim, se to ze dogaja. Ne bi bil presenecen, ce bi drzave podpisovale tajne sporazume na globalni ravni, tako kot recimo acta ampak z vidika ohranitve narave. Ce bi uvedli karantene samo zarad tega, ker se drugac z butastimi ljudmi ne da drugac zment. Ce ne gre zlepa bo zgrda. Preberite si komentarje v temi o predragem bledu. Stevilni mislijo samo na svojo rit, kako bodo uzival, po moznosti s sendvicem brez trosenja. Taksni so najhujsi za planet in naravo. Tem ne mores dopovedat stvari, ki so bolj na globalnem nivoju. Cuvanje narave je prioriteta. Tako ne gre vec naprej.

Mislim, da turist z kolesom, sendvičem in cedevito naredi manjši ogljični odtis, kot nekdo, ki se prehranjuje v restavracijah.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

asdf_jklc ::

Kje pa piše, da mora turist žvet roparske gostince po svetu. Mi jih ne podpiramo doma, niti v tujini. Morda naročimo pico ali dve občasno na dom, pa še to je bolj izjema kot pravilo. Enako če otroci hočejo sladoled: tamle je trgovina, pojdi in kupi. Ni trgovine, ne boš sladoleda - sploh pri ceni kepice 2EUR+. Ja pajade. Na bookingu imamo že ogromno nočitev, tako da praviloma imamo zajtrk v nastanitvah gratis, ker smo max level memberji. Izbiramo nastanitve kjer je to v ceni (pred tem vedno preverimo tudi ceno lokalno, in se glede na pridobljene podatke odločimo za booking ali direktno rezervacijo).

Vsako leto gremo na road trip po drugi državi, spimo praviloma v apartmajih oz. tudi v hotelih, vendar BREZ gostinske ponudbe. Kuhamo vedno sami - prvič je taka hrana bolj zdrava, drugič roparskega gostinstva ne podpiram. Ko smo žejni, so vedno na voljo trgovine / hladilna torba, kjer je pijača na voljo. Brez problema pa plačamo vstopnino, če je ta za naše razumevanje (upoštevano standard države) razumna. Podobno izbiramo čas ali lokacije, kjer ni kaosa oz. gužve (beri sardina efekta).

Podobna zgodba so napitnine: japonski sistem, ni napitnin, razen če se vidi, da nekdo svoje delo opravlja res s srcem in naredi več kot je plačano. Primer: v močvirju smo obiskali park aligatorjev, kjer lahko otroci božajo aligatorjeve mladiče. Nastopajoča si je namesto predidenih pol ure vzela celo uro in se posvetila vsem otrokom in RES naredila doživetje. Z veseljem pustili napitnino višjo od same vstopnine.

Zgodovina sprememb…

iso2000 ::

Sploh ne razumem kje je težava.
Nihče nikogar ne sili it na Bled.
Nihče nikogar ne sili iti na Bledu na kremšnito in/ali kafe.

Sem občasno na Bledu, ker smo relativno blizu doma, ampak parkiram drugje in naredimo kolesarski izlet. Poleti, če je voda ok, s kopanjem. Izven sezone se kdaj zapeljem do veslaškega centra in fliknem kajak v vodo, pa odveslam kakšno urco.
V prvem primeru je obvezen strošek 0EUR, v drugem primeru je strošek parkirnina. Vse kar zapravimo več je po lastni želji. Pa ne pozabit tudi na poletni glasbeni festival Okarina, ki ima veliko koncertov na prostem popolnoma brezplačnih. Še parkirat se da brezplačno, če človek ve zakaj ima noge.

Tako da ja, komentarji župana so eno, če se človek zaradi tega vznemirja je pa nekaj drugega. Meni osebno se popolnoma fučka za tiste izjave in lahko še vedno uživam na Bledu, vsaj kadar ni trum turistov.
Je pa res, da ne čutim kakšne potrebe po obiskovanju lokalov, pa naj bo to na Bledu, v Cerknici ali pa v Piranu. Verjetno bi ob taki klienteli kot sem jaz že vse gostilne pocrkale. ;-)
EDIT: falil temo - sta na kupu o Bledu in ta druga. Prosim admina za premik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iso2000 ()

Ivo3 ::

111111111111 je izjavil:

Ivo3 je izjavil:

Po karanteni je idealen cas za razmislek o smiselnosti vsega. Nizkocenovni letalski poleti so katastrofa za naravo. Omejiti polete in zvisat ceno. Uvedba karanten vsako leto vsaj par mesecev in spodbujanje lokalnega turizma.

Ce pomislim, se to ze dogaja. Ne bi bil presenecen, ce bi drzave podpisovale tajne sporazume na globalni ravni, tako kot recimo acta ampak z vidika ohranitve narave. Ce bi uvedli karantene samo zarad tega, ker se drugac z butastimi ljudmi ne da drugac zment. Ce ne gre zlepa bo zgrda. Preberite si komentarje v temi o predragem bledu. Stevilni mislijo samo na svojo rit, kako bodo uzival, po moznosti s sendvicem brez trosenja. Taksni so najhujsi za planet in naravo. Tem ne mores dopovedat stvari, ki so bolj na globalnem nivoju. Cuvanje narave je prioriteta. Tako ne gre vec naprej.

Mislim, da turist z kolesom, sendvičem in cedevito naredi manjši ogljični odtis, kot nekdo, ki se prehranjuje v restavracijah.

Ja to vem. Ampak tam smo se pogovarjal o tem, ce je smiselno imeti visoke cene na bledu. Sem mnenja, da je potrebno omejiti turiste, se bolj dvigniti ceno. Ne pa masovni turizem, ki si ga lahko vsakdo privosci. Govora je bilo o bledu, ki ne prenese toliksnega navala. Najboljse prepovedati vsem za nekaj mesecev. Ampak ne, sendvicarji se ne dajo. Blejsko jezero je ze cist umazano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ivo3 ()

jest10 ::

Halo troll. Jezero ni umazano zaradi turistov. Dej vbij si to že v glavo

Ladjar ::

Dag je izjavil:

Tole mi že nekaj časa ne da miru, ko berem teme o reševanju slovenskega turizma. Pa tudi nasploh vidim, da je prisotna takšna mentaliteta, še pred korono.

Zakaj se privzema, da je dolžnost turista, da troši na destinacijah? Da plačuje visoke cene storitev, kupuje drage spominke, itd. Razumem, nihče nikomur ne drži pištole na čelu. Vsak se sam odloči, ali je pripravljen plačati za nekaj.

Ampak izjave župana Bleda in nasploh prepričanje, da turisti, ki ne trošijo, nimajo kaj hoditi okrog. Naj bodo doma, če ne morejo ali niso pripravljeni plačati (zasoljenih) cen nastanitve, hrane, pijače. Da ne rabimo "nahrbtnikarjev" in turistov, ki žulijo sendviče.

No, poglejmo drugače. Obstaja svoboda gibanja. In tudi niso vsi ljudje premožni. Ali takšni ljudje nimajo pravice se gibati po svetu? Ali so zato slabi ljudje, če gredo raje v Spar po sendvič in sok, namesto v restavracijo? Niso. Ravno tako kot vsak drug imajo pravico priti na Bled ali kamorkoli drugam. Magari peš. In če nimajo/nočejo zapravljati pri dragih lokalnih ponudnikih, zato niso drugorazredni.

Norveška in Švedska imata uzakonjeno pravico vsakega človeka (Allemannsretten), da se prosto giblje v naravi in tudi prespi na prostem (z razumljivimi omejitvami glede varovanja okolja in bližine stanovanjskih stavb). Tam je to tako zakoreninjeno v njihovo kulturo, da nihče na nikogar ne gleda slabšalno, če si postavi šotor na jasi, namesto, da bi šel v penzion ali hotel. Če odmislimo to, da je pri nas prosto kampiranje prepovedano, bi bil človek, ki bi zastonj kampiral na prostem in si na plinskem gorilniku pogreval juho iz vrečke, označen za slabega turista, ki nič ne troši.

.


Žalostno,da župan kaj takega izjavi in zelo neprimerno, ampak kdo sem jaz, da to sodim. A je še župan a je že "brco" dobil?
Dobili smo noge, kot ptice krila in naša svoboda in pravica je da se selimo ali potujemo, zato naj vas v tem nič ne omejuje,če pa vas kaj omejuje pa vedite, da je ono krivo in ne vi, ki veste in razumete.
Če imaš možnost, da si trebušček napolneš na lažji in cenejši način, zakaj pa ne. Tisto kar je tvoje je tvoje dokler ne daš in sam odločaš, kako boš dal.
Hvala za vaše poglede in se kar strinjam z njimi.

starfotr je izjavil:

Dolžnost turista je, da kupi tisto, kar mu paše.

Dolžnost lokalne skupnosti je, da ne zaračunava ogleda naravnih dobrin, kot so izviri, slapovi in podobno. Ker to je vse državno in je od vseh nas. Nimajo lokalni šerifi nič zaračunavat, banda pokvarjena.


Se strinjam, če pa že zaračunajo bi pa se to moralo poznati na računih vseh Slovencev v +.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

starfotr ::

111111111111 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Dolžnost turista je, da kupi tisto, kar mu paše.

Dolžnost lokalne skupnosti je, da ne zaračunava ogleda naravnih dobrin, kot so izviri, slapovi in podobno. Ker to je vse državno in je od vseh nas. Nimajo lokalni šerifi nič zaračunavat, banda pokvarjena.

Kaj pa urejanje poti, odnašanje smeti iz kant ob tej poti? Klopce? Vzdrževanje okolice itd...

Pač stroški so in ni nič narobe če je vstopnina kakšen €, da potem to lokalni šerifi porabijo, za ureditev okolice in dostopnost znamenitosti.


Poti sploh v gore in izven mesta urejajo markacisti. In niti slučajno niso plačani. Ravno tako prostovoljci gorski reševalci rešujejo ljudi. In prostovoljci, gasilci rešujejo razne požare in nesreče.

Lokalni šerifi samo pobirajo smetano.

gruntfürmich ::

Dag je izjavil:

Potrošniško-kapitalistična mentaliteta je pri nas IMO šla že čez vse meje.

ne vem kje ti hodiš, ampak v sloveniji sploh nimamo nobene kapitalistične mentalitete. nobenemu se ne ljubi s kurcem mignit in se potrudit za denar turistov.
v tujini ti ga tako iz denarnice vlečejo da je groza, v sloveniji se vsem totalno jebe za vse in so brez ideje kako pripraviti turista do tega, da bo zapravljal.
to je največja groza in realnost slovenskega turizma, ne pa kapitalistična mentaliteta...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Tako je. Če bi pri nas nekdo rad zaslužil več, je prva in edina ideja podražat kofi in kremšnito...

Ivo3 ::

jest10 je izjavil:

Halo troll. Jezero ni umazano zaradi turistov. Dej vbij si to že v glavo


Ja je.
Ekološko stanje Blejskega jezera, ki je bilo dolgo med zmernim in dobrim, se slabša. Razlog za to je skokovita porast turizma, povečanje prometa ob in na jezeru ter povečanje števila ribičev in kopalcev. Za izboljšanje razmer je nujna manj intenzivna raba pojezerja, opozarja Špela Remec Rekar iz Agencije RS za okolje (Arso).

Remec Rekarjeva, ki v sektorju za ekološko stanje voda že vrsto let spremlja stanje Blejskega jezera, pojasnjuje, da se je število nočitev na Bledu od leta 1994 do 2016 povečalo za 260 odstotkov, leta 2017 pa še za dodatnih 160 odstotkov. Gradnja ustrezne infrastrukture, ki je v pristojnosti blejske občine, pa težko sledi skokovitemu naraščanju turizma, zato se pritiski stopnjujejo.
Povečal se je promet ob in na jezeru, več je kopalcev in ribičev, večja je tudi obremenitev komunalnega omrežja. Vse našteto, vključno z gradbenimi posegi ob jezeru, vpliva na stanje jezera.

Utk ::

od leta 1994 do 2016 povečalo za 260 odstotkov,

No vidte. Treba bi zapret polovico hotelov in restavracij, odgnat Azijce in Angleže, in Bled prepustit enodnevnim izletnikom, ki naj parkirajo kak km pred jezerom. Za Bohinj se naredi obvoznica.
Dela se pa ravno obratno...še več hotelov in tega, in manj enodnevnih, ki sigurno manj onesnažujemo. Ker jemo sendviče, ali pa še to ne, niti ne serjemo v jezero. Za vsak slučaj pa nastavit par dixijev naokoli.

jest10 ::

Ivo3 je izjavil:

jest10 je izjavil:

Halo troll. Jezero ni umazano zaradi turistov. Dej vbij si to že v glavo


Ja je.
Ekološko stanje Blejskega jezera, ki je bilo dolgo med zmernim in dobrim, se slabša. Razlog za to je skokovita porast turizma, povečanje prometa ob in na jezeru ter povečanje števila ribičev in kopalcev. Za izboljšanje razmer je nujna manj intenzivna raba pojezerja, opozarja Špela Remec Rekar iz Agencije RS za okolje (Arso).

Remec Rekarjeva, ki v sektorju za ekološko stanje voda že vrsto let spremlja stanje Blejskega jezera, pojasnjuje, da se je število nočitev na Bledu od leta 1994 do 2016 povečalo za 260 odstotkov, leta 2017 pa še za dodatnih 160 odstotkov. Gradnja ustrezne infrastrukture, ki je v pristojnosti blejske občine, pa težko sledi skokovitemu naraščanju turizma, zato se pritiski stopnjujejo.
Povečal se je promet ob in na jezeru, več je kopalcev in ribičev, večja je tudi obremenitev komunalnega omrežja. Vse našteto, vključno z gradbenimi posegi ob jezeru, vpliva na stanje jezera.


Tko bom rekel... Lahko se sprehodim 20m, pozvonim pri tašči, ki je napisala tekst katerega izsek si nalimal in ki vsak mesec izvaja monitoring jezerske vode. Kaj praviš, kdo bo imel točnejše podatke?

Turizem in slabo urejena kanalizacija prispevata okoli 10% k onesnaženju jezera.
Glavnino prispevajo ribiči s svojo ribogojnico, krmljenje krapov, ter polivanje gnojnice.

Utk je izjavil:

od leta 1994 do 2016 povečalo za 260 odstotkov,

No vidte. Treba bi zapret polovico hotelov in restavracij, odgnat Azijce in Angleže, in Bled prepustit enodnevnim izletnikom, ki naj parkirajo kak km pred jezerom.

Zakaj azijce? Saj to so večinoma enodnevni gostje>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Utk ::

Kar pozvoni in vprašaj zakaj ni to bolj jasno napisala. Da si jezero 90 procentno svinjajo domačini sami, turisti so pa samo izgovor. Posebej enodnevni. Politična korektnost?

Ivo3 ::

Utk je izjavil:

od leta 1994 do 2016 povečalo za 260 odstotkov,

No vidte. Treba bi zapret polovico hotelov in restavracij, odgnat Azijce in Angleže, in Bled prepustit enodnevnim izletnikom, ki naj parkirajo kak km pred jezerom. Za Bohinj se naredi obvoznica.
Dela se pa ravno obratno...še več hotelov in tega, in manj enodnevnih, ki sigurno manj onesnažujemo. Ker jemo sendviče, ali pa še to ne, niti ne serjemo v jezero. Za vsak slučaj pa nastavit par dixijev naokoli.


Zato pa poleti sendvicarji lulate v jezero ko se kopate. Mecete hrano labodom v jezero. Vcasih tudi pridete v lokal na kremsnito ali kavico in greste na wc. Voila strbunk prek kanalizacije direkt v jezero. Hvala bogu za karanteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ivo3 ()

jest10 ::

Utk je izjavil:

Kar pozvoni in vprašaj zakaj ni to bolj jasno napisala. Da si jezero 90 procentno svinjajo domačini sami, turisti so pa samo izgovor. Posebej enodnevni. Politična korektnost?

Za štart probej prebrati kaj več kot le izsek. Sej vem, da je težko, če ti ni prineseno na pladnju, ma se boš že premaknil, če te dejansko res kaj zanima in nisi tu samo za pluvanje vsepovprek.

Napisanega je bilo dovolj. Kaj dalje napišejo novinarji, je pa druga stvar.

Btw, med kraparji, ki stresajo tone krmil v jezero je bolj malo domačinov.

Utk ::

Voila strbunk prek kanalizacije direkt v jezero.

Drugje po Sloveniji imamo čistilne naprave. In obvoznice. Ta pravljični kraj pa ne?

Btw, med kraparji, ki stresajo tone krmil v jezero je bolj malo domačinov.

Enodnevni izletniki pa to tudi niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jest10 ::

Ivo3 je izjavil:


greste na wc. Voila strbunk prek kanalizacije direkt v jezero. Hvala bogu za karanteno.

Dobro potem, da kanalizacija ne gre v jezero.

Težava je le ob močnih, dalj trajajočih padavinah, ko se zaradi meteornih vod kanalizacija prelije.

dronyx ::

Utk je izjavil:

Treba bi zapret polovico hotelov in restavracij, odgnat Azijce in Angleže, in Bled prepustit enodnevnim izletnikom, ki naj parkirajo kak km pred jezerom.

Ne vem za Angleže, samo Azijci na Bledu so večinoma enodnevni turisti. V istem dnevu obiščejo najprej Ljubljano, se odpeljejo na Bled, skočijo do Postojnske jame ali Lipice ter dan zaključijo v Piranu, nakar pa sledi še vožnja z avtobusom nazaj v Benetke. Za znamenito kremšnito tako zmanjka časa. Naredijo pa eno kljukico na njihovem bucket listu sanjskih destinacij, ki jih morajo nujno obiskat in pustiti dokaz na socialnih omrežjih.

Utk ::

Če jih ne bi v jezero metali, bi morda ostali malo dlje...

Pa sej nekaj že pustijo tam. Če grejo hitro naprej, pa tudi dost škode ne morejo naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

dronyx ::

Utk je izjavil:

Če jih ne bi v jezero metali, bi morda ostali malo dlje...

Problem tega medkontinentalnega instant turizma je v tem, da imajo ti turisti zelo natrpane urnike, ker morajo v tistih nekaj dneh pogledati čim več različnih destinacij, ker vprašanje, če se bodo še kdaj vrnili tja. Končna posledica pa je da si videl vse in (doživel) nič. Večino časa pa prebiješ na avtobusih, ko te vozijo iz ene na drugo vmesno destinacijo.

Utk ::

Zakaj to pišete kot da je kaj narobe s tem? Če tako delajo že 30 let na trgu, ki ima skupaj vsaj 2 milijardi ljudi, potem je to pač pravi način. Jaz bi šel z veseljem na izlet za jurja, v katerem bi samo sedel in gledal Pariz, London, itd. kot da sem v Disneylandu (sicer bi šel potem še enkrat v miru in sam, ampak ok). Nam je to brez veze, ker smo blizu vsega, ampak če moraš čez pol sveta do Benetk ali Verone, pač ne boš tam kofetkal na placu uro pa pol in spraševal domačine kako pa oni delajo potico...je škoda časa.

dronyx ::

Utk je izjavil:

Zakaj to pišete kot da je kaj narobe s tem? Če tako delajo že 30 let na trgu, ki ima skupaj vsaj 2 milijardi ljudi, potem je to pač pravi način. Jaz bi šel z veseljem na izlet za jurja, v katerem bi samo sedel in gledal Pariz, London, itd. kot da sem v Disneylandu (sicer bi šel potem še enkrat v miru in sam, ampak ok). Nam je to brez veze, ker smo blizu vsega, ampak če moraš čez pol sveta do Benetk ali Verone, pač ne boš tam kofetkal na placu uro pa pol in spraševal domačine kako pa oni delajo potico...je škoda časa.

Komur to ustreza prav in nimam nič proti. Meni osebno je to brez veze. Upam da bodo za kaj takega obstajale kvalitetne VR izkušnje, tako da ti sploh ne bo treba nikamor in te ne bodo utrujali z prevažanjem in enega sanjskega spota na drugega. VR ima pač svoje prednosti in tu se mi zdi da bi lahko zadeva uspela, če bi bila kvalitetno narejena.

Ivo3 ::

Komaj par desetletij clovestvo fura masovni turizem. V teh par desetletij ste uspel skoraj sfukat celoten planet. V par desetletjih. Zdej racunaj ce se to nadaljuje kaj se bo zgodilo v samo enem stoletju. Da ne govorim kaj bo cez tisocletje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ivo3 ()

Raptor F16 ::

Ivo3 je izjavil:

Komaj par desetletij clovestvo fura masovni turizem. V teh par desetletij ste uspel skoraj sfukat celoten planet. V par desetletjih. Zdej racunaj ce se to nadaljuje kaj se bo zgodilo v samo enem stoletju. Da ne govorim kaj bo cez tisocletje.


Pa še nivo storitev je padel pod poden.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Stra ::

Dag je izjavil:

da se prosto giblje v naravi in tudi prespi na prostem

Eno je gibanje in kampiranje, drugo pa je to, da je pri nas vsakomur dovoljeno dobesedno izropati katerikoli gozd vsega, od kostanjev do gob in še česa vmes, tako da imamo v sezoni kolone parkiranih avtov ob gozdnih poteh, 90% teh s tujimi registracijami, kdor je lastnik gozda na "primerni" lokaciji ve o čem govorim. Tista omejitev kg na osebo je posmehovanje birokratov vsem lastnikom gozdov, češ ko vas hebe kulaki.

Ultima Thule ::

Na Bledu je tako, da imajo poleg župana še nadžupana. Betežni sivolasi gospod župan je le fronta. Družba se okorišča z zemljišči in drugim manevri s katerimi občinski odloki in spremembe polnijo zasebne žepe. Zato jim ta pozornost medijev, ki se Bledu zgodi vsakih nekaj let, močno godi. Ko zabentijo čez turiste, pregovorno sprti Blejci stopijo skupaj in podprejo župana proti zunanjemu sovražniku.

jest10 ::

Nadžupana, podžupana, strice iz ozadja, šefe turizma,... :)) Bled je Slovenija v malem.

DePalmo ::

Midva zaenkrat po Sloveniji bolj malo potujeva, sva pa že par let redno poleti na Hrvaškem. Ampak kar je nama bolj pomembno je to: ko greva nekam, si privoščiva kar nama paše. Če je to nič oz. ni prave ponudbe, zapraviva nič. Če pa je kaj kar si zaželiva, si pa tudi privoščiva. Pač ne potujeva ravno vsak teden ali mesec in takrat ko greva, ne gledava toliko na denar ampak bolj na to kaj si zaželiva. Torej najino zapravljanje ni toliko odvisno od cen, ampak od ponudbe. Seveda če bo večerja za dva 100e, bova skoraj raje šla v bližnjo trgovino po sendviče in sok in se nato sprehodiva do najbližje razgledne točke.

Po Sloveniji pa ne potujeva veliko ravno zaradi tujih turistov. Sva oba bolj umirjena in imava rada svoj mir, tudi na dopustu, in ni nama nič do tega da se bi kje gužvala ali pa prenašala kolone glasnih turistov.

Da bi bil nekje prisiljen zapravljati samo zato ker sem tja prišel, me tam ne vidijo. Nikoli če bi za to vedel v naprej, oz. zadnjič če tega nisem vedel. Bleda pa skoraj 100% ne bova videla zaradi izjav županov, je dosti drugih bolj zanimivih točk.

Smurf ::

asdf_jklc je izjavil:


Vsako leto gremo na road trip po drugi državi, spimo praviloma v apartmajih oz. tudi v hotelih, vendar BREZ gostinske ponudbe. Kuhamo vedno sami - prvič je taka hrana bolj zdrava, drugič roparskega gostinstva ne podpiram.

Ce ti tako pase ok, ampak meni je recimo lokalna kulinarika kamor potujem ena bolj zanimivih stvari za "raziskati".

Zimonem ::

Plačal sem na Svici plačal sem za ogled Wasse.

gruntfürmich ::

kdor si na potovanjih kuha sam in se zgovarja na zdravje in roparsko gostinstvo je revež tako v denarnici kot v glavi... tak človek bolje da ostane doma in ne svinja planeta.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Tole si poglej: Tud v Sloveniji ne rabiš biti tipični turist potrošnik. Imamo prijazne ljudi kar sta spoznala tud Finca: https://www.rtvslo.si/zivljenjski-slog/...

Raptor F16 ::

gruntfürmich je izjavil:

kdor si na potovanjih kuha sam in se zgovarja na zdravje in roparsko gostinstvo je revež tako v denarnici kot v glavi... tak človek bolje da ostane doma in ne svinja planeta.


V bistvu je res kretenizem it na dopust in si potem hrenovke kuhat. V tem primeru so ti Židje vajenci.

Vseeno to potem ne pomeni, da te lahko gostinci odirajo na vseh koncih in to opravičevat. Ne rečem, jaz rad pojem kaj dobrega, ni težava plačat če je storitev na nivoju, tudi napitnina pade v višini tistih dunajskih 11%, toda Slovenija je zadnja, kjer bom doživel tako stroitev. Večino kelnarjev boli qrac, če te sploh še kdaj vidijo. Nekoliko bolje se potrudijo, če se igraš francoza in si v družbi tujcev s katerimi govoriš vsaj Angleško.

Še najhuje je bilo v Kranjski gori. Jaz se tam v vrsti za kurčev Hot dog zagovorim z enim Švabotom (Auf Deutsch naturlich) pred mano pa moj brat. Brata glih tok da ni un od*ukal po bosansko, men pa že takoj "Ooooo Hallo Willkommen, vas volen zi esen..."

PM pa taka hinavščina.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Ladjar ::

gruntfürmich je izjavil:

kdor si na potovanjih kuha sam in se zgovarja na zdravje in roparsko gostinstvo je revež tako v denarnici kot v glavi... tak človek bolje da ostane doma in ne svinja planeta.


Kdor si na potovanjih ne skuha sam in se ne povpraša in ne sklicuje na zdravje ter znova in znova zaide v jastrebsko gostinstvo je revež lahko tako v glavi kot v telesu in mu denar v denarnici ne bo v pomoč....tak človek, naj se zave v čem greši in ko to spozna bo dobrodošel tako v svetu kot doma.

Raptor F16 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

kdor si na potovanjih kuha sam in se zgovarja na zdravje in roparsko gostinstvo je revež tako v denarnici kot v glavi... tak človek bolje da ostane doma in ne svinja planeta.


V bistvu je res kretenizem it na dopust in si potem hrenovke kuhat. V tem primeru so ti Židje vajenci.

Vseeno to potem ne pomeni, da te lahko gostinci odirajo na vseh koncih in to opravičevat. Ne rečem, jaz rad pojem kaj dobrega, ni težava plačat če je storitev na nivoju, tudi napitnina pade v višini tistih dunajskih 11%, toda Slovenija je zadnja, kjer bom doživel tako stroitev. Večino kelnarjev boli qrac, če te sploh še kdaj vidijo. Nekoliko bolje se potrudijo, če se igraš francoza in si v družbi tujcev s katerimi govoriš vsaj Angleško.

Še najhuje je bilo v Kranjski gori. Jaz se tam v vrsti za kurčev Hot dog zagovorim z enim Švabotom (Auf Deutsch naturlich) pred mano pa moj brat. Brata glih tok da ni un od*ukal po bosansko, men pa že takoj "Ooooo Hallo Willkommen, vas volen zi esen..."

PM pa taka hinavščina.


V svet greš, da pridobiš in ne izgubiš. Če svet pričakuje, da bo za teboj pobiral drobtinice ni nič narobe s tem, to je na njem. Na tebi pa je, da ceniš drobtinice, ker kruha, ki si ga s seboj odnesel nisi našel na tleh. Če kruh ceniš doma ga ceni tudi drugod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

pirat ::

Fajn ste zabluzili.
Seveda ima vsak pravico iti s kolesom do Bleda, na obali spiti eno cedevito, se sprehoditi po promenadi in malo pobentiti nad vlado ter predragimi storitvami.
Nic narobe s tem.

Se je pa fajn zavedat, da je Bled oz. prostor okrog jezera omejen, ter da na istem prostoru naenkrat ne moreta biti Lojze s cedevito ter Phillipe, ki bi z iztegnjenim mezinckom spil kavico za 3,50 EUR. In turisticni delavci samo pravijo, da imajo v tem kontekstu raje Phillipeja kot Lojzeta.
Kot bi vam, IT strokovnjakom, developerjem in programerjem, jaz ocital, da svoj omejen cas, ki ga imate raje drago prodajate Googlu, ceprav jaz nisem drugorazreden in bi rad imel svoj homepage pa mi ga prosim naredite za rundo cedevite.

Tako preprosto je v ekonomiji to. Ce je potencialnih obiskovalcev Bleda več, kot jih Bled realno lahko sprejme, potem bodo turisticni delavci preferirali tiste, od katerih bodo zasluzili vec. Ce je potencialnih turisticnih destinacij vec kot turistov, ki so pripravljeni priti, potem bodo turisti lahko izbircni in izbirali lokacije, ki jim bodo nudile boljso storitev.

Zastonjkarjev pa v resnici nihce ne vabi. Le nekateri jih bolj tolerirajo.

Utk ::

Sej nas ne rabijo vabit. Bomo prišli sami, če bomo hoteli. Sploh letos nas ni treba vabit.
Naj pa potem ne jokajo nad drugimi stvarmi, kot so dragi delavci, da morajo Srbi strežt, nad obvoznico, ki je bi morala naredit država, nad zapuščenimi vilami, ki jih bi tudi morala obnovit država (btw a kavico zraven neke podrtije lahko pije z iztegnjenim mezinčkom?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blejske zasoljene cene ali pa tudi ne (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34137519 (12975) jest10
»

Turizem na Bledu, leta 2017 izjava, da naj hodijo Slovenski turisti raje izven sezone (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21721834 (15246) Vazelin
»

Turizem za rajo ali prestižne goste ali oboje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13615551 (12640) Utk
»

Veslanje po bohinjskem jezeru (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6119342 (17150) matijadmin
»

Umaknjen slap, tolmun, jezero primeren za prenočitev na gorenjskem?

Oddelek: Loža
276392 (5674) GeForce

Več podobnih tem