» »

Ali je pločnik pešpot?

Ali je pločnik pešpot?

GupeM ::

Torej: Zakon o voznikih pravi takole:
(1) Otrok do šestega leta starosti sme voziti kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa.

ZPrCP pravi takole:
»pešpot« je s predpisano prometno signalizacijo označena javna pot, namenjena pešcem;

Ali je pločnik pešpot, ali ne?

Če ja, zakaj potem v spodnjem členu ločujejo ta dva pojma?

(4) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka smejo hoditi pešci po vozišču tam, kjer ni pločnika, pešpoti ali kolesarske steze. Pešci morajo hoditi ob levem robu vozišča v smeri hoje.

fikus_ ::

Pločnik ni enako pešpot. Pločnik ni v istem višinskem nivoju, kot cesta, pešpot pa je lahko na istem nivoju.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

"54. pločnik je del cestišča, ki ni v isti ravnini kot vozišče ali je od njega ločen kako drugače in je namenjen pešcem, ali pešcem in prometu koles ter koles s pomožnim motorjem, če je na njem označen kolesarski pas ali pa z vertikalno prometno signalizacijo dovoljen promet kolesarjev;"

GupeM ::

Vem, da pločnik ni enako pešpot. Ampak z zgoraj navedenega ne moremo potegniti zaključka, da pločnik ni posebna oblika pešpoti, ki mora biti na drugi ravnini kot cesta.

Kvadrat - pravokotnik fora.

Torej: Kvadrat ni enako pravokotnik. Je pa kvadrat posebna oblika pravokotnika, ki ima vse 4 stranice enako dolge. Kar pa še ne pomeni, da kvadrat ni hkrati tudi pravokotnik.

Furbo ::

Če si pameten, otroka do 6 let itak ne boš spustil s kolesom na pločnik.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

win64 ::

Furbo je izjavil:

Če si pameten, otroka do 6 let itak ne boš spustil s kolesom na pločnik.

Razloži malo bolj zakaj ne? Predvidevam, da imaš izkušnje z otroci in se zato oglašaš v temi: A ne greš nikoli na sprehod z otrokom, ki si želi vzet kolo s sabo? Pri taki starosti(več kot 3) lahko tudi vsak s svojim kolesom gresta malo naokrog.

Furbo ::

Tipičen odziv v stilu helikopterske mame, a imaš froce?

Ti kar furaj svojega otroka po pločnikih, pa boš videl, kaj na to poreče Darwin.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

UganiKdo ::

Od kje pa sploh ideja, da je po plocniku dovoljeno vozit kolo? Pespot je druga zgodba.

win64 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Če si pameten, otroka do 6 let itak ne boš spustil s kolesom na pločnik.

Razloži malo bolj zakaj ne? Predvidevam, da imaš izkušnje z otroci in se zato oglašaš v temi: A ne greš nikoli na sprehod z otrokom, ki si želi vzet kolo s sabo? Pri taki starosti(več kot 3) lahko tudi vsak s svojim kolesom gresta malo naokrog.


Praviloma ne smejo vozi po prometnih povrsinah (razen navedenih izjem), po plocniku pa takonali tako kolesar nima kaj delat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

GupeM ::

UganiKdo je izjavil:

Od kje pa sploh ideja, da je po plocniku dovoljeno vozit kolo? Pespot je druga zgodba.

Pa si prepričan, da je druga zgodba?

Definicija pešpoti je namreč sledeča:
»pešpot« je s predpisano prometno signalizacijo označena javna pot, namenjena pešcem;

Zdaj, ali pločnik spada pod to, ali ne? Zakaj ja oz. zakaj ne? Nikjer nisem zasledil, kje bi to bilo točno določeno. Če mi to pokažeš, neham težit :)

win64 ::

Furbo je izjavil:

Tipičen odziv v stilu helikopterske mame, a imaš froce?

Ti kar furaj svojega otroka po pločnikih, pa boš videl, kaj na to poreče Darwin.

Hvala za razsvetlitev, se bomo naslednjič kar po cesti vozili.

Edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: win64 ()

UganiKdo ::

GupeM je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Od kje pa sploh ideja, da je po plocniku dovoljeno vozit kolo? Pespot je druga zgodba.

Pa si prepričan, da je druga zgodba?

Definicija pešpoti je namreč sledeča:
»pešpot« je s predpisano prometno signalizacijo označena javna pot, namenjena pešcem;

Zdaj, ali pločnik spada pod to, ali ne? Zakaj ja oz. zakaj ne? Nikjer nisem zasledil, kje bi to bilo točno določeno. Če mi to pokažeš, neham težit :)


Jasne definicije nikjer ne najdem. Moja predstava je , da je pešpot površina rezervirana za pešce, ki nima nič z cesto (tak primer so recimo poti okrog Žal), pločnik pa je vezan na cestišče. Ampak ja, kot sam izpostavljaš tega iz definicij, ki so na voljo ni enostavno razbrat.

Vendar pa hkrati tudi ni podlage, da bi enačil pešpot in pločnik.
Če analiziramo definicijo: Pešpot, je s predpisano prometno signalizacijo označena javna pot, namenjena pešcem;

Vidimo, da morata bit za pešpot kumulativno izpolnjena dva ključna pogoja:
1. mora iz za javno pot
2. mora bit s prometno signalizacijo označeno, da je na voljo za pešce.

1. ni problematična, glede 2, pa pravilnik o cestni signalizacijo pozna prometni znak 2311, ki neko površino jasno označi. Po tej logiki bi bilo za slediti temu, da mora biti pešpot jasno izražena z omenjenim prometnim znakom (pločniki praviloma nimajo tega znaka).

MadMicka ::

Normalno, da lahko najmlajši otroci vozijo po pločniku, kje pa naj, po cesti, da jih povozi avto? Če lahko otrok vozi po pešpoti, lahko v enaki meri tudi po pločniku, če je že razlika med tema dvema pojmoma. Bistveno je, da ne vozi po cesti.

UganiKdo ::

Znaš to podpret s čim bolj konkretnim? Samo zato ker se tebi logično sliši to kaj dosti ne pomeni.

Povsem enako legitimno in bistveno bolj v skladu z zgornjimi definicijami, je da se otroci do šest let ne smejo vozit s kolesom v javnem prometu, razen če je specifično na voljo peštop (območje umirjenega prometa..). Še posebej, če pogledaš prvi post namreč eksplicitno dovoljuje, da otroci do šestega leta po pešpoti vozijo tudi brez spremstva polnoletne osebe. A se tebi zdi logično, da bi se pet leten otrok vozil brez spremstva odraslega po pločniku?

Tako, da če hočemo sprejet tvojo trditev moramo najprej razčistiti ali je vsak pločnik avtomatično tudi peš pot. Torej ali je vsak pločnik označen z ustrezno prometno signalizacijo, kot veleva definicija pešpoti.

GupeM ::

Jaz bi se bolj strinjal z UganiKdo in nekako tako sem si zadevo razlagal tudi jaz. Imajo pa ponekod tudi pločniki takšno oznako, vendar to ni najbolj pogosto. Največkrat takrat, ko je pločnik fizično ločen od ceste še z ograjo ali zelenico.

Na vprašanje, kje naj se najmlajši vozijo, pa obstaja samo en odgovor. Pod pogojem, da drži moje in UganiKdojevo sklepanje.

Vozi se lahko po površinah namenjenih za pešce, ki niso del ceste in po območju za pešce. Ob spremstvu odrasle osebe lahko tudi po območju umirjenega prometa. V vseh ostalih primerih mu je vožnja s kolesom prepovedana. Kar se tiče javnih površin, seveda. Doma po dvorišču in zasebnih poteh se seveda lahko.

EDIT:
No, je že UganiKdo razložil. Samo popravil bi ga, da se lahko brez spremstva vozijo po pešpoti IN območju za pešce, v območju umirjenega prometa pa samo pod nadzorom odrasle osebe. Ravno to me je najbolj prepričalo, da pločnik ne spada pod pešpot in tam otrok do 6. leta starosti nima kaj iskati s kolesom, ne glede na to, ali je sam ali ima zraven odraslo osebo. Po zakonu. Po zdravi kmečki pameti je marsikateri 6 letnik bolj sposoben voziti naravnost kot kakšen 12 letnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Duhec ::

2. Pločnik je rezerviran za pešce.
Edina izjema na njem so otroci, ki smejo do 6. leta starosti kolo voziti le na pešpoti ali v območju za pešce in le, kadar so v spremstvu odrasle osebe.

VIR
http://blackbird.si/

GupeM ::

Ah ... to je bolj tak vir ... Če bom policaju to pokazal se mi bo začel smejati. Lahko si tudi oni napačno razlagajo zakon.

Sem pisal policiji, me zanima njihov odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

MadMicka ::

Pravno gledano gre za sklepanje iz večjega na manjše. Pešpot je v isti ravnini kot cesta in zato bolj nevarna za pešca kot pločnik. Če se torej lahko otrok vozi po pešpoti, se lahko še toliko bolj po pločniku, ki je zanj bolj varen.

UganiKdo ::

Pešpot je v isti ravnini kot cesta in zato bolj nevarna za pešca kot pločnik.

Vir? Kakšno sklepanje iz manjpšega na večje? jaz še nisem videl verodostojnega vira, ki bi pločnik definiral kot podmnožico pešpoti. Kot sem napisal zgoraj sta to po mojem dve povsem različni zadevi. Eno je površina ob cesti, kjer štiri/petletnik na kolesu nima kaj delat. Drugo pa je sprehajalna pot, kot sem jo linkal spodaj.

Ker definicija peš poti je bistveno drugačna od tega kar si napisal. Kje v definiciji peš poti karkoli piše o ravnini?

Recimo če pogledamo primer peš poti: Žale

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::

In recimo še primer pločnika. A bi res tukaj dovolil kolesarit štiri leta staremu otroku in to brez spremstva odrasle osebe? Dolenka

Kaj je bolj varno, glede na podana primera, naj pa vsak presodi sam.

IMO je osnovno vodilo zakonodajalca: Otrok do šestega leta starosti NE sme kolesarit po prometnih površinah RAZEN v ozkih specifičnih okoliščinah, kjer se načeloma ne bo srečal z motornim prometom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

GupeM ::

Jap, pešpot nima nobene zveze z ravninami. Ima pa zvezo s predpisano prometno signalizacijo. Kakšna je ta prepisana prometna signalizacija, tudi ni nikjer pojasnjeno. Prometna signalizacija je samo za "Stezo za pešce".



Imajo pa nekateri pločniki res ta znak. In ponavadi tam, kjer je pot od ceste ločena ne le z drugo ravnino, ampak še z zelenico ali ograjo. Še pogostejši pa je podoben znak, ki označuje stezo za pešce in kolesarje.

UganiKdo ::

Mislim, da je manjkajoča informacija v tej zgodbi tudi to, da občine kot take sprejemajo odloke o kategorizaciji javnih poti. Namreč zakon nalaga občinam, da sprejmejo odloke s katerimi kategorizirajo posamezne javne poti in ceste. Tako, da bi bilo treba tudi tukaj pogledat ali so določene javne poti kategorizirane na ta način.

Recimo za Ljubljano
https://www.ljubljana.si/assets/Uploads...

Pri javnih poteh imaš potem posebej označene pešpoti (oznaka P), začnejo se na strani 51.

Pločnik kot tak je del ceste, ki pa ima povsem drugo kategorijo, torej ne sodi pod pešpot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

UganiKdo ::

Odlok temelji na metodologiji (nisem prepričan, če je to zadnja verzija) http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Tukaj je spet posebej predvideno, da se javno pot lahko klasificira kot pot za pešce, glede na to, da so dovoljene samo specičnim uporabnikom, torej pešcem.

Mislim, da iz tega postane precej jasno, da do šestega leta otroci ne smejo kolesarit po pločnikih (seveda tudi po cestah, ki jih uporabljajo motorna vozila, ne).

MadMicka ::

Otroci se lahko vozijo po pločniku. ZPrCP pravi v 1. odstavku 97. člena, da se posebna prevozna sredstva smejo uporabljati le na pločniku, itd., v 30. točki 1. odstavka 30. člena pa je določeno, da se pod posebna prevozna sredstva šteje otroško kolo, itd.

Se pa strinjam, da do šestega leta ne, prej sem neki pomešal pešpot. Dvomim pa, da policija kaznuje starše triletnega otroka na kolesu, ki po pločniku vozi pod nadzorom.

UganiKdo ::

Zatakne se ce bi se kaj zgodilo. Pa tudi kdo kdo pri zdravi pameti bi pustil triletnika kolesarit ob dolenki.

Ja, drugace pa seveda imas prav, samo debata je bila specificno do sestega leta.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kolesarska steza je za kolesa! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
14219718 (12545) zmaugy
»

Kazen za parkiranje na cesti na zasebnem zemljišču

Oddelek: Na cesti
306683 (5454) s1m0n
»

Miti, zmote in nepoznavanje predpisov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
11738268 (33139) St235
»

kolo in pločnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6111688 (10548) Pithlit

Več podobnih tem