» »

Po dveh desetletjih velika vrnitev Age of Empires 2

Po dveh desetletjih velika vrnitev Age of Empires 2

Slo-Tech - Čeprav je stara že 21 let, je Age of Empires 2 med svetovno karanteno dosegla rekordne številke, ki jih ni še nikoli doslej. Na Steamu je bila to med karanteno najbolj popularna igra iz zvrsti strategij v realnem času (RTS). Igra, ki je izšla leta 1999, je leta 2013 grafično preobrazbo v ločljivost HD, v osnovi pa ostaja enaka. Res je, da je lani izšla še njena osvežitev Age of Empires 2: Definitive Edition, ki prinaša izboljšano grafiko, nekaj novih kampanj ter pametnejše nasprotnike in da številke veljajo za obe skupaj. Na drugem mestu med RTS po številu igralcev na Steamu je precej mlajša Company of Heroes 2 iz leta 2013.

Age of Empires 2 je imela aprila povprečno 50.000 igralcev, največ pa 59.995. To jo postavlja med 100 najbolj igranih iger vseh časov, kar se ne sliši posebej impresivno, a ne pozabimo, da gre za 21 let staro igro. Trenutno je na 15. mestu. V resnici 21 let stara igra ni nikoli res umrla, saj je po prodnih 1,5 milijona izvodov v prvih treh letih še lani katero izmed iger te serije igralo več kot milijon ljudi mesečno. Popularnost je bržkone posledica kombinacije nostalgije, dobre zgodbe in igralnosti ter odzivnost razvijalcev, ki je niso pustili propasti. Age of Empires 4 naj bi izšla še letos.

40 komentarjev

YuriY ::

Wololoooo!

Ladjar ::

V njej je manjkala samo kočija za Kralja iz takratnih mojih ego želja za boljše doživetje igre.

_Dormage_ ::

Back to the roots!

matobeli ::

Ladjar je izjavil:

V njej je manjkala samo kočija za Kralja iz takratnih mojih ego želja za boljše doživetje igre.


Sej je kralj sam po sebi špuril hitreje od večine enot :))

Precej fit kralj, glede na njegov trebušček.

Meizu ::

Ja itak, saj to ni nobeno presenecenje. AOE2 ostaja se danes najboljsi RTS naslov, period.

Edit: Globina te igre je retardirano dobra in globoka, sploh z zadnjimi izidi in dodajanjem miljonov novih fakcij so kombinacije in stratesko odlocanje ze samo kar se uparjanja fakcij tice naredi learning curve v tej igri izredno zajeban. Nostalgija + zahtevnost igre je tisto, kar ji daje evergreen status. Ljudje bodo poskusali biti se boljsi in boljsi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

JaVonTech ::

AOE2 je malo pred mojim časom, sem pa oboževal AOE3, ki je zame v TOP 5 špilov, kar sem jih igral.

mtosev ::

Rise of nations sn jaz igral. Upam, da naredijo nadaljevanje tudi te igrice.
Ce prihaja nov aoe je to dober znak
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

svecka ::

Old school strategije so res zakon. Škoda da je čas strategij zamrl. Se že veselim C&C remastered.

TheBlueOne ::

Pa ni konec casa strategij, se menda igrajo vedno vec. Jaz igram vecinoma SC2 in berem, da popularnost raste. Tudi eventi so se vedno kar na nivoju.



Priporocam, jaz sem jo odkril dokaj pozno, prej sem bolj poznal ravno AOE.

Zgodovina sprememb…

Gejspodar ::

mtosev je izjavil:

Rise of nations sn jaz igral. Upam, da naredijo nadaljevanje tudi te igrice.
Ce prihaja nov aoe je to dober znak


Eh, se ne bi strinjal.

Prihod nove igre v franšizi ni nujno dobra novica. Poglej npr. CoD ali Battlefield, Fallout, Assassin's Creed.

Vsake oči svojga malarja...

showsover ::

C&C Generals+ZeroHour ftw!

FTad ::

Blizzard bi si moral pogledati, kako se remaster dela pri AoE2 ;)

delfy ::

showsover je izjavil:

C&C Generals+ZeroHour ftw!


+1

youPlonker ::

Super za te cifre. Odkar je korona, spila prakticno ne igram vec, ker je neigralen.

b3D_950 ::

Timbur Höggvandi pa Til Bardaga.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Master_Yoda ::

Polek AOE2 je treba se omeniti na spil ki ga je vecina pozabila oz. sploh ne ve zanj: Empire Earth. Dosti vec casovnih obdobij, enot, ...
Dovie'andi se tovya sagain.

BorutK-73 ::

showsover je izjavil:

C&C Generals+ZeroHour ftw!

+2
Škoda da so nehali z generals in šli v razvoj RA, ki je bil imho polomija.

tabonir ::

Master_Yoda je izjavil:

Polek AOE2 je treba se omeniti na spil ki ga je vecina pozabila oz. sploh ne ve zanj: Empire Earth. Dosti vec casovnih obdobij, enot, ...


Empire Earth..., igra ki sem jo največ igral:).
Kaj pa primerjava Age of Empires 2 proti Age of Empires 3. Igral sem le AOE-1 pa me malo mika da bi ponovno probal?

Meizu ::

AOE3 je ok, ampak doesn't hold a candle proti AOE2. Pac, enostavno, AOE2 je kult.

Resno, AOE2 je zadel vse pomembne faktorje klasicne RTS igre in to se pozna. Na podoben nacin zastavljena igra je se Age of Mythology, vendar s precej "nizjim" skill capom kot AOE2 iz prakticno nekih osnovnih razlogov - Age of Mythology pozna auto queue za treniranje enot, AOE2 tega nima, potrebno je bit nadrkan s shortcuti ter nasploh map controlom. To zadnje ima seveda tudi Age of Mythology.

subby ::

A noben se nebi javu, če bi kdaj šli kakšno igro odšpilat? Že par let sam singleplayer nabijam, ker noben od frendov noče...

wajdouc ::

Uf, spomini na AoE 1. Koliko smo tega prešpilali vsako nedeljo po maši 8-)
AoE 2 pa nisem v bistvu nikoli igral. Sem imel raje C&C.

PerS ::

AOE2 pa Civilization, to bi lohk igral večno :) Nah, grem takoj zdej na steam kupt, me prav nostalgija daje.

dvojka ::

Kdor bi rad odikral kakšno partijo naj mi magari u PM napiše pa se zmenimo. Jst tud pogrešam :) Včas sem to še na ASE igral ure in ure.

mihor ::

wajdouc je izjavil:

AoE 2 pa nisem v bistvu nikoli igral. Sem imel raje C&C.


Si dosti zamudil, c&c je arkada proti AOE2. :)

Lojzze ::

Red Alert 2+Yuri's Revenge+Mental Omega Mod!!!!

Maximus ::

AoE 1 sem igral in mi je bil dober. Ne vem pa, zakaj se nisem lotil AoE2.

p.s.

Lojzze je izjavil:

Red Alert 2+Yuri's Revenge+Mental Omega Mod!!!!

C&C Remastered, 04.06.2020 :)

wajdouc ::

mihor je izjavil:

wajdouc je izjavil:

AoE 2 pa nisem v bistvu nikoli igral. Sem imel raje C&C.


Si dosti zamudil, c&c je arkada proti AOE2. :)

Nikoli mi potegnil stil od AoE 2. Zaradi tega sem imel raje C&C. To, da me zgodovina ne zanima in se mi vzdigne pri sci-fi enotah, nima nič s tem, kao :D
Veliko sem preigral SW: Galactic Battlegrounds, ki ima AoE 2 pogon.

PrihajaNodi ::

Aoe2 + heroes of might and magic 3. Noro. Red Alert se navelicas
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Praskalec ::

PrihajaNodi je izjavil:

heroes of might and magic 3
5 je tudi super.

PrihajaNodi je izjavil:

Red Alert se navelicas
20 let in ga še zmeraj igram občasno (Yuri's Revenge sicer). Ne moreš ga igrati non-stop, ampak nekatere enote/strategije so noro zabavne.

PrihajaNodi ::

Ja ampak "trave" prehitro zmanjka v AOE2 mas pa gold konstanten s trejdanjem.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

PrihajaNodi ::

Heroes m&m 5 izgleda katstrofa. Kot da bi igral nekaj na telefonu s posiljenimi 3 d efekti.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

subby ::

kaj ne, homm5 tribes of the east je pa ja zakon... mora pa bit patchan za widescreen

blackbfm ::

Si dosti zamudil, c&c je arkada proti AOE2. :)


Zamudil v kaksnem smislu..? Včasih ti pac ne sede igrat kompleksnih iger..nazadnje sem fasal burnout zarad factoria, to je sele strategija v pravem pomenu:))

PrihajaNodi ::

subby je izjavil:

kaj ne, homm5 tribes of the east je pa ja zakon... mora pa bit patchan za widescreen


Smeti so 5 heroji, žal.

Nazaj na temo:

Kot dobre strategije se da izpostavit še:

warlords batlecry
in setlers

Tudi preigral po ure.


Pojma nimam kaj moderni špili posiljujejo s 3d efekti.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Meizu ::

Jaz sem tudi mnenja, da mora RTS ohranit tisti pristen 2d efekt.

IMO je tanov remaster AOE2 ubistvu pokvaril tisti originalen obcutek te igre. AOE2 HD remaster je tista prava rec in tudi edina, ki bi morala obstajat.

D3m ::

A na Populous the Beginning ste pa čisto pozabili. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|

Praskalec ::

PrihajaNodi je izjavil:


Smeti so 5 heroji, žal.

Zelo premišljen in podobno razložen argument. Mislim, da ni bralca, ki ga ne bi prepričal ;).

PrihajaNodi ::

Se mi ne da razlagat. Ker kdor je poskusil trojko ve da je slo samo navzdol. Hell, pri 4 ki sp se stvoi lahko odcepili od heroja wtf....meni gre na bruhanje kako prikazujejo 3d pocasni napad v igri. Grafika pa ne mi rect da je boljsa kot v trojki.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

kixs ::

Od kar je prisel ven Warhammer 40K Dawn of War 1, drugega RTS-a nisem igral - ce se prav spominjam se na Athlon XP-M @ 2500Mhz in Geforce4 Ti4200 128MB. Zanimivo, da AoE nisem niti povohal... ali pa sem ga, pa se danes ne spomnem vec :lol: Sicer pa tudi DoW 2 in 3 nisem nic igral.

Glede na to, da je enka prisla ven 1997, bi rekel, da ali mi ni potegnila ali pa je sploh nisem sprobal. Ker RTS-e sem kar rad igral od Dune 2 naprej... WarCraft 2, StarCraft in C&C itak vse... Sem pogledal arhiv in vidim, da imam sicer enko in trojko. Dvojke ni videt...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

GupeM ::

Mimogrede, trenutno potekajo kvalifikacije za ekipni turnir 3v3, Battle of Africa. Streame najdete na Twitchu, nekaj informacij pa tukaj: https://www.ageofempires.com/news/battl...

In tukaj
https://www.aoezone.net/threads/battle-...

Zadeva še pa začne zares 22. maja in bo trajala do 7. junija.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Age of empires IV (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
5910393 (847) ahac
»

Age of empires 2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
558158 (1238) Twixz
»

Vaših 5 igr vseh časov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Igre
22237131 (22847) Sc0ut
»

Najboljših 5 iger v zgodovini (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
6712634 (8443) imagodei
»

Igre prejšnjega tisočletja - jih še igrate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
606944 (4973) blaz1233

Več podobnih tem