» »

ASRock prvi s ploščo za nov standard napajalnikov ATX12VO

1
2
»

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

ce mas potrebu po velik diskovja, bos to resu z NASom. Danes res ni vec potrebe tlacit HDDje v kiste.


Vec razlogov je zakaj imeti HDD v kisti in ne v neki NAS skatli. Ce se ga ti ne spomnis, se ne pomeni, da ne obstaja. M.2 pac ni zamenjava za SATA.

Ampak spet, tole je precej off-topic pod novico o napajalnikih in zakaj je nov standard boljs. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

matobeli ::

Če že offtopicamo: Jaz sem tudi mnenja da HDD nima kaj iskat v kišti ;) Serverji majo itak svoje rešitve, domači uporabniki se pa delijo na tiste ki imajo en spodoben NAS (recimo Synology) in tiste ki imajo 1TB za družinske fotke brez backupa.

LeQuack ::

matobeli je izjavil:

Če že offtopicamo: Jaz sem tudi mnenja da HDD nima kaj iskat v kišti ;) Serverji majo itak svoje rešitve, domači uporabniki se pa delijo na tiste ki imajo en spodoben NAS (recimo Synology) in tiste ki imajo 1TB za družinske fotke brez backupa.


Ampak rabiš še backup, se pravi 2 NAS sistema?
Quack !

matobeli ::

Čist enako kot pri HDDjih vgrajenih v PC.

Meizu ::

matobeli je izjavil:

Če že offtopicamo: Jaz sem tudi mnenja da HDD nima kaj iskat v kišti ;) Serverji majo itak svoje rešitve, domači uporabniki se pa delijo na tiste ki imajo en spodoben NAS (recimo Synology) in tiste ki imajo 1TB za družinske fotke brez backupa.


Ne.

Zakaj bi jaz npr. na audio studijski masini fural NAS sistem s se enim dodatnim ohisjem za brezveze, dodatnim kablovjem (verjemi, da mi kablovja ne manjka).

Za moje potrebe je npr. 16TB internega prostora preko dovolj za vse moje projekte, ostanek lahko izvozim na eksterne diske v cold storage.

Zakaj bi torej stavil 16TB v namensko kisto? Zato da lepse zgleda? Botchat konekcije z nekimi thunderbolt prikljucki, kar hkrati pomeni tudi presalt na zastarelo in pocasno Intel arhitekturo? (ryzen uradno se ne podpira thunderbolt konekcije, pride pa z verzijo 4xxx).

Torej tu imas par varjant - kupis 1x 16TB HDD ter 1TB sistemski M2 npr. pa imas problem resen. V mojem primeru bandwidth HDDja zadosca za nalaganje audio fajlov v sam projekt, ko ga odprem. Ostale sistemske stvari, programi ter ostalo lavfajo na M2.

16TB M2 prostora ni poceni obviously, 16TB SATA SSDjev je mogoce cenovno dostopneje, ceprav dvomim. 8TB diski grejo npr. nekako od 170eur po komadu dalje.

Koliko TB prostora dobis za ta denar z SSDji? Precej precej manj.

Taksnih uporabnikov kot sem jaz imas na svetu malo morje in absolutno ne verjamem, da je povprecnemu cloveku 128gb al pa 256gb sistemc dovolj in za ostalo uporablja nek clouding in eksterne diske (in ne, od teh je NAS uporabnikov dejansko mogoce par %). Ceprav, dandanes se nicemur vec ne cudim.

Vcasih so ljudje stokali leta 2005 da jim je 160GB disk premalo, dandanes je to dovolj.

Uglavnem, malo prevec posplosujes stvari.

hojnikb ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

ce mas potrebu po velik diskovja, bos to resu z NASom. Danes res ni vec potrebe tlacit HDDje v kiste.


Vec razlogov je zakaj imeti HDD v kisti in ne v neki NAS skatli. Ce se ga ti ne spomnis, se ne pomeni, da ne obstaja. M.2 pac ni zamenjava za SATA.

Ampak spet, tole je precej off-topic pod novico o napajalnikih in zakaj je nov standard boljs. :)

Such as ? Pa ne mi o hitrosti.

Torej tu imas par varjant - kupis 1x 16TB HDD ter 1TB sistemski M2 npr. pa imas problem resen. V mojem primeru bandwidth HDDja zadosca za nalaganje audio fajlov v sam projekt, ko ga odprem. Ostale sistemske stvari, programi ter ostalo lavfajo na M2.


1x16TB, za karkoli resnega je precejšn strel v glavo. Tuki te tut cold storage ne reši, če nisi tist trenutek nardil backupa.

Namesto tega pač vzameš 4 bay nas in vlikneš noter 3x8TB diskov. Po terabajtu zna bit ceneje, pa imaš redudanco enga diska. Za karkoli resnega manj k to je well...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

absolutno ne verjamem, da je povprecnemu cloveku 128gb al pa 256gb sistemc dovolj in za ostalo uporablja nek clouding in eksterne diske (in ne, od teh je NAS uporabnikov dejansko mogoce par %). Ceprav, dandanes se nicemur vec ne cudim.


_povprečnemu_ ćlovelu je še 256GB preveč. Povprečen folk rabi tolk placa, da stlači gor windows z updejti, tistih nekaj programov in browser cache. Popvrećen človk danes si nebo nalagal slik in videotov s telefona (jih bo pustil gor, nekaj jih bo syncalo v cloud), igrice so tudi v niši, prav tako kaj bolj resnega (video produkcija recim) kjer se rabi ogromno placa.
Hell, večina povprečnih ljudi danes niti PCja ne rabi več, ko lahko naredi vse z pametnjakovičem.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

BigWhale ::

Evo, smo ze pri tem, da povprecnezi excel dokumente urejajo na telefonu. Zmagal smo! ;>

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Such as ? Pa ne mi o hitrosti.


Eh? A se nalasc delas neumnega?

Dodatna skatla, dodatni kabli, se mal vec hardware-a, ki lahko odpove, dodatna komplikacija s priklapljanjem networked diskov, dodatna administracija in se ena naprava za katero mors skrbet, ... In ce imas en NAS, mors met potem se enga, da imas se backup ...

Meizu ::

1x16TB, za karkoli resnega je precejšn strel v glavo. Tuki te tut cold storage ne reši, če nisi tist trenutek nardil backupa.

Namesto tega pač vzameš 4 bay nas in vlikneš noter 3x8TB diskov. Po terabajtu zna bit ceneje, pa imaš redudanco enga diska. Za karkoli resnega manj k to je well...


Seveda, whatever fits your bill, kombinacij imas kolikor hoces. Jaz sicer uporabljam direkt mirror sistem. Ampak moj point je, zakaj bi stavil 3xHDD v neko namensko kisto? Ce npr. uporabljas le en racunalnik v objektu? To se cenovno sploh ne splaca. Vecina ohisij ki niso glih dimenzij vrtnega loncka ponujajo vsaj 4 HDD slote + SSD sata slote, kar je v veliki vecini primerov cisto dovolj, stroskov zaradi dodatnega pleha pa manj. In ce je cena za to 2 dodatna kabla na napajalniku potem hja no, tako pac je.

Modularni PSUji so dandanes cca. 10 eur drazji od istega nemodularnega.

hojnikb ::

za edino kisto v bajti se lahko naredi argument notrajnih diskov, ja.

BigWhale je izjavil:

Evo, smo ze pri tem, da povprecnezi excel dokumente urejajo na telefonu. Zmagal smo! ;>

Eni ste totalno out of touch, kaj je povprecni uporabni. Povprecen home user (pustimo zdaj sluzbo) excela niti rabi ne.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Such as ? Pa ne mi o hitrosti.


Eh? A se nalasc delas neumnega?

Dodatna skatla, dodatni kabli, se mal vec hardware-a, ki lahko odpove, dodatna komplikacija s priklapljanjem networked diskov, dodatna administracija in se ena naprava za katero mors skrbet, ... In ce imas en NAS, mors met potem se enga, da imas se backup ...

Ok, i'll bite. Arugument dodatne skatle in kablov pride v postev, ce si v 5x5 stanovanju, sicer ne. Kaksna dodatna administracija nwm kaj si ti predstavljas (nas postavis in je to to). Ok, nas lahko crkne, ampk tko lahko tut pc, v katerga stlacis diske. Enako z backupom. Tut z internim hddjem ga bos hotu met.

Tko da ja, argumenti za NAS so takoj, ko je v igri vec k en PC v bajti. Pa tudi z samo enim lahko naredis case. Ce si pac tak tip cloveka, ki enostavno sovrazi ruzenje diskov, lahko z nasom to lepo resis. Postavis v drugo sobo in je takoj tisina :) Men je totalno grozno poslusat 3.5" diskovje, tut ce so na drugi strani sobe.

Ali si si rekel, da namiznih PCjov nebos vec mel in rabis vec k 2TB storaga. Kako bos vec tlacu v slim prenosnik? Magic?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

LeQuack ::

Ruženje diskov si moraš predstavljati kot predenje mačke, prijazno. Tako da veš da računalnik nekaj dela. Če je čisto tih potem veš da nekaj zlega naklepa.
Quack !

techfreak :) ::

Ne skrbi, saj bo coil whine od razlicnih komponent poskrbel za motenje tisine.

Meizu ::

Ni ga cez GPU, ko zacne struzit ko blesav ko nafila 150k fps med screen loadom ali kaj podobnega.

Al pa ce nic drugega nek blesav ground loop v bajti, ki strize po zvocnikih.

Edit: Pa meni se tudi zdi struzenje HDDjev prav profi. Imas vsaj nek filing, da dejansko premetavas podatke okoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

hojnikb ::

vse to se da resit, kot tudi glasne diske :)
#brezpodpisa

Meizu ::

Ok, sam za glasne diske (ce ti je to problem) imas npr. od proizvajalca BeQuiet! ohisja, ki sicer ne zgledajo tako fensi kot une LianLi tempered glass vaze, imas pa zvocno izolirane kiste, ki kar precej poberejo sum komponent in predvsem ventilatorjev.

Sicer pa, ce nimas ravno komplet pasivno hlajenega sistema bo prej ali slej pod loadom zacelo nekaj struzit, ventilatorji, diski, PSU, karkoli. Tega se ne resis nikoli.

Se Apple ki dosti da na tisino le-to ohranja izkljucno pri idlu, vsi ki smo kdaj imeli Macbooka vemo kako to je, ko se zacne tisti mali seronja od ventilatorja dret, kot da ti je kaj dolzen takoj, ko gre kompjuter pod nek resnejsi load. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Arugument dodatne skatle in kablov pride v postev, ce si v 5x5 stanovanju, sicer ne.


To ne pride v postev samo zato, ker se tebi zdi. Takoj, ko imas NAS imas dodatno skatlo in dodatne kable. In ce imas NAS za redno delo potrebujes se en NAS za backup. In to je nov point of failure in samo povecuje kompleksnost celotnega sistema.

hojnikb je izjavil:


Kaksna dodatna administracija nwm kaj si ti predstavljas (nas postavis in je to to). Ok, nas lahko crkne, ampk tko lahko tut pc, v katerga stlacis diske. Enako z backupom. Tut z internim hddjem ga bos hotu met.


Ne, noben NAS ni narjen tako, da ga vklopis in kar cudezno dela. Ja, ce mas PC ti lahko crkne PC, ce imas NAS + PC, ti lahko crkne tako NAS kot PC. Ce imas se en NAS potem za backup, potem, ti lahk crkne se tist. A res ne razumes, da vsaka nova stvar predstavlja eno stvar vec, ki lahko crkne? In stvari crkujejo. Iz dneva v dan.

hojnikb je izjavil:


Pa tudi z samo enim lahko naredis case.


A vidis, tle je tvoj problem. Ti aktivno isces primere, da se ti NAS splaca. Jaz pa pravim, da je nov design napajalnika nekaj kar ze nujno rabimo. ATX power supply je star 25 let. Kot zanimivost, AT power supply, ki je v bistvu enak XT power supply-u, je star 37 let. ATX, ga je zamenjal prej kot v 15 letih. Zdaj pa ta ATX gonimo ze dve desetletji in pol.

Mavrik ::

Joj no BigWhale, daj nam ne razlagati da maš ti več kot dva diska v kateremkoli računalniku. Ali da je to sploh nekaj kar pride blizu pogostosti.
The truth is rarely pure and never simple.

Mr.B ::

Tisti ki doma rabijo več kot dva diska, že vejo za kaj ga rabijo in bodo poskrbeli za backup. Ostali ?
PS : Seveda izvzamemo hrčke
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

matobeli ::

BigWhale je izjavil:


Ne, noben NAS ni narjen tako, da ga vklopis in kar cudezno dela.


Synology je bistveno bolj blizu temu kot pa bo samostojni PC kadarkoli. Raid, USB backupi, offsite backupi, versioning,... media serverji, praktično vse na dosegu dveh knofov v škatli ki je malvečja od samih diskov.

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

Joj no BigWhale, daj nam ne razlagati da maš ti več kot dva diska v kateremkoli računalniku. Ali da je to sploh nekaj kar pride blizu pogostosti.


V vseh mam vec kot dva. :))) V NASu imam se najmanj diskov. Kar je kr mal smesn.

Pac, SATA zaradi M.2 ne bo tko hitr umrl. Tko kot HDDji se ne bodo tko hitr umrl, ker dat < 0 za 3TB al pa > $300 za 3TB je zaenkrat zmeri se nobrainer. :) Tko kot tud NAS ni vedno nadomestilo za interni storage in ce mas 1Gbs network bo tud pocasnejsi kot interni drive.

hojnikb ::

Kot konektor, bo slej k prej sel na smetisce zgodovine. No HDDji ga bojo se mel, ampak to bo vedno vecja nisa izven nasov in data centrov. Za prenosni disk pa tako ne potrebujes sata, lahko nalotas direkt usb.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Meizu ::

No sej ja, namesto da so stvari vedno bolj kompaktne je ravno obratno - ja, posamezne naprave so ze bolj kompaktne, jih pa rabis zdaj namesto ene, deset. In kam pridemo.

Plus, te storitve niso poceni. Nas ni fakin poceni no. Rabi svoj hardware, rabi diske, rabi placat se celo ohisje in treba je placat se dodaten PSU. To se nikakor ne splaca razen ce res pestas celo rundo HDDjev noter.

matobeli ::

Meizu ::

Aha. In koliko diskov lahko spravis sem noter?

LeQuack ::

Nekateri novejši routerji (kot npr. moj Linksys WRT1900ACS) imajo že mini NAS funkcionalnost vgrajeno. Na USB3 port priklopiš eksterni disk in ga na precej enostaven način sharaš preko networka. Deluje dokaj brez problema, hitrost prenosa tudi nekje ranga ~100MB/s, tako da nič slabše kot kak dedicated NAS. Poleg tega lahko deliš tudi diske ki imajo NTFS file sistem. Ampak imam disk raje direktno na računalnik priklopljen, hočem reči so še alternative dedicated NAS sistemom.
Quack !

Meizu ::

Imam tudi jaz tak ruter. Super stvarca za kak film obrnit in kako nezahtevno delo ampak ne mores se na to funkcijo zanasat, ker bos tezko to ekspandiral v kaj resnejsega.

Ampak kdor trdi da so NAS resitve poceni zivi ali na veliki nogi ali pa pac nikoli ni zasluzil svojega evra.

tudi nekje ranga ~100MB/s, tako da nič slabše kot kak dedicated NAS


Ah nene. 100mb/s ni nic. Konkretne NAS variante imajo ze inkorporirane vsaj 10gbit mrezne solucije kar je vsaj za 10 kratnik hitrejse od ruterske opcije.

Edit3: Moderni HDDji, npr. Seagateov NAS Ironwolf Pro imajo ze npr. preko 200mb/s sustained data transferja, ce to slucajno uparis v kaksne raid opcije bo tisti ruter zajeten bottleneck.

Edit4: Aja in a ves kaj resi ta problem? Ja disk direkt v kisti ane. Sam zakaj bi dnar prisparal, raje doktorirat s prikljucki in NAS sistemi zato, da nimas na koncu nic od tega.

(danes mi gre editiranje odlicno od rok!)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

matobeli ::

Meizu je izjavil:

Aha. In koliko diskov lahko spravis sem noter?


Točno toliko kot jih rabi človek kateremu je ta naprava namenjena.

Če rabiš dva pa pač vzameš tistega 4-bay. Ker če nucaš dva diska pol nucaš tud redundanco.

Jaz recimo ne nucam in imam samo backup oziroma dva.

Meizu ::

Ja no. In torej ti trdis, da NAS z enim bayem ni drag, predstavlja pa dejansko skoraj ceno 4TB diska.

Torej, nekdo, ki ga zanima sparanje denarja, zeli pa 4TB disk bo z vgradnjo direkt v kisto prisparal 100eur ali pa za majhno doplacilo dejansko nabavi 8TB prostora.

A vidis o cem govorim? NAS se ne splaca dokler ga dejansko ne rabis.

Also, zakaj rabis redundanco ce imas 2 diska? Jaz imam v eni kisti npr. 4TBx2 HDDja, direkt v mirror in imam mir. Backup je, diska sta 2 in nic vec. Ce bi kdajkoli potreboval vec prostora, lahko backup diska spravim na zunanji disk ter ali sprostim prostor ali pa razbijem mirror ter ustvarim 8TB particijo. Brez driverjev, redundanc in ostalih stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Kot konektor, bo slej k prej sel na smetisce zgodovine.


Emmm ... Sej to je tist kar sem jaz v samem zacetku rekel. Poleg novega napajalnika potrebujemo tudi nove HDD konektorje, da bo sel power delivery za diske kar po data kablu.

matobeli ::

Meizu je izjavil:

A vidis o cem govorim? NAS se ne splaca dokler ga dejansko ne rabis.


Ista zadeva kot backup. Dokler dejansko ne rabiš se ne splača. Jaz sem vrgel par 100€ za backup v zadnjih letih pa nikol uporabil. Silly me.

P.S: mirroring je redundanca, USB HDD je backup.

opeter ::

Kebo je izjavil:

rabelj5 je izjavil:

zakaj to rabimo, kateri problem bo ta sprememba rešila

Poenostavi napajalnik in posledično bodo bolj učinkoviti, manjši, tišji, cenejši. Se bodo pa matične verjetno podražile.


A to pomeni, da se bodo tudi manj grele? Mislim na napajalnik.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Kot konektor, bo slej k prej sel na smetisce zgodovine.


Emmm ... Sej to je tist kar sem jaz v samem zacetku rekel. Poleg novega napajalnika potrebujemo tudi nove HDD konektorje, da bo sel power delivery za diske kar po data kablu.

Ravno tega ne potrebujemo, zarad razlogov, ki sn jih dal zgoraj. Sicer pa, konketor za sata/power lahko narediš kot eno, sam priklop na matično se pa lahko naredi nov, da bo en. Pa ne podreš standardov za nazaj

#brezpodpisa

LeQuack ::

Meizu je izjavil:


Also, zakaj rabis redundanco ce imas 2 diska? Jaz imam v eni kisti npr. 4TBx2 HDDja, direkt v mirror in imam mir. Backup je, diska sta 2 in nic vec. Ce bi kdajkoli potreboval vec prostora, lahko backup diska spravim na zunanji disk ter ali sprostim prostor ali pa razbijem mirror ter ustvarim 8TB particijo. Brez driverjev, redundanc in ostalih stvari.


Mirror sicer ni backup. Če dobiš virus ki ti pobriše/zakriptira podatke se bo to zgodilo na obeh diskih.
Quack !

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Meizu ::

Mirror sicer ni backup. Če dobiš virus ki ti pobriše/zakriptira podatke se bo to zgodilo na obeh diskih.


Ce ce, ce padejo vsi diski v morje jih tudi ni vec. Nic ni tehnicno nikoli backup, dokler je v igri % failure rate.

Ista zadeva kot backup. Dokler dejansko ne rabiš se ne splača. Jaz sem vrgel par 100€ za backup v zadnjih letih pa nikol uporabil. Silly me.


Stari, govorimo o opciji, kjer imas moznost backupa 4tb podatkov za npr. nekaj cez 200 eur (2x4tb disk) ali pa za ta denar sele zloziti en 4TB 1 bay nas sistem. Dafak?

P.S: mirroring je redundanca, USB HDD je backup.


Govoris o eni in isti stvari. Vem pa, da na ST zelo radi besedno lepoticimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

matobeli ::

So ti že lepo povedali kaj je razlika med enim in drugim. Če ne verjameš si pa na wikipediji odpri.

NAS je zgolj toliko dražji kot pač stane, diske porabiš enake kot v PCju. Ima pa lahko precej drugih uporabnih lastnosti, od VPNjev, video/music stream, torrent, DLNA media server... do tega da lahko z njim praktično nehaš uporabljat google ekosistem brez da bi se odpovedal preveč storitvam ki jih želimo imet.

Meizu ::

Nic od tega kar si nastel ni nekaj, kar ne mores pocet direkt na racunalniku.

BMW je tudi zgolj toliko drazji kot pac stane, bencin porabis isti kot pri Cliotu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ASRock prvi s ploščo za nov standard napajalnikov ATX12VO (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Matične plošče
8810075 (7041) Meizu
»

Prihaja novi standard napajalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Matične plošče
5711576 (8055) Cange
»

grafična kartica in matična plošca (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15411280 (8321) Gapi
»

ECS prirpavlja trojico matičnih plošč za Llano

Oddelek: Novice / Matične plošče
113502 (3047) PrimozR
»

ANTEC P180/182SE/190 vs. Thermaltake Xaser III (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
547157 (5480) ABX

Več podobnih tem