» »

Računalnik zmrzuje, kaj je narobe?

Računalnik zmrzuje, kaj je narobe?

bukipuki ::

Pozdravljeni,

imam težavo s 3 leta starim prenosnikom Asus Vivobook X540L (Intel Core i3-5005U, 4gb RAM, 250gb SSD) in bi prosila za pomoč, če se kdo spozna, kaj bi bilo lahko narobe. Računalnik mi random zmrzne, ekran, miška in tipkovnica niso odzivni, pomaga le force shut down in ponovni prižig. Najprej se je to zgodilo cca. dvakrat v pol leta, zdaj (ravno z začetkom karantene) pa je postalo to stalno in moteče, včasih je cel dan mir, včasih zrzne po 5 minutah, 4x v eni uri, 3x na dan...skratka zelo različno, brez nekega stalnega vzorca. Najprej sem mislila, da je povezano z uporabo brskalnika, ker mi je večkrat zmrznil med brskanjem po internetu, pa zgleda ni to, saj mi je zmrznil tudi že na namizju ali pa še preden sem uspela vpisati geslo. Redko poleg zmrznitve računalnik spušča tudi glasen hrup (ni ventilator, sliši se bolj kot da bi se zvočnikom utrgalo). Pregreva se mi ne, na otip je vedno hladen. Poskusila sem na novo naložiti Windowse, slab teden je bilo vredu, potem pa spet isto. RAM check tudi ni pokazal napake.
Mogoče kdo ve, v čem je problem? Se lahko kar poslovim od računalnika? :(

WizzardOfOZ ::

Sem imel podoben primer na Lenovo T450 z istim procesorjem in intenso 240GB SSD diskom. Ker se mi ni dalo ugotavljat kaj točno je narobe, sem dal novo pasto med cpu in hladilnik, menjal ram in SSD (tokrat samsung 256GB) in po vsem tem, je začel delat normalno.

Lahko ti disk crkuje, lahko cpu začne s pregrevanjem, pa spušča hitrost in na koncu zmrzne, lahko je kaj z mrežo, pa zaradi tega zmrzne.

Samo vprašanje, ker če je delal normalno en teden po postavitvi novega sistema, potem je lahko kaj tudi s programjem narobe. Kaj si pa naložila tisti dan, ko je začel zmrzovati?

Riff ::

predlagam da se ga malo spiha očisti če se je nabaralo kaj prahu da se potem res lahko kaj pregreva , po mojem rač. ni še za odpis

hojnikb ::

Zarad pregrevanja nebo zmrznu (se bo prej ugasnu, pa tut ventilator bo začel terat na polno). Tut disk nebo fuč, ker potem bi zmrznu za moment ali dva in bi stvar špilala dalje (če sploh, te prej pozdravi kakšen F7 bsod kot pa to).

To je kvečjemu problem na matični plošči z napajanjem. Smiselnost iskanja točnega krivca in popravljanje je pa zelo vprašljivo pri tolk starem prenosniku.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bukipuki ::

@WizzardOfOZ: Naložila sem par programov - Chrome, Skype, Zoom, Webex, ter nekaj brezplačnih iz microsoftovega stora...nič takega. Sem jih zdaj večino deinstallirala, ostal je bolj kot ne samo še Chrome. Mislim da tu ni problem.

@Riff: Problemov s pregrevanjem mislim da nima, ker ventilator dela, se čuti da piha, od kar imam komp še ni pihalo vroče ali pa da bi sam računalnik bil tipno vroč.

Dodajam še tole: opazila sem, da je težav ponavadi manj, če je računalnik na mizi, v vodoravnem položaju, če se spravim pogledat kakšen film na kavč in ni naravnost so problemi večji. Bi lahko bil kakšen slab kontakt?
Nekje na forumu sem zasledila, da dajanje računalnika v spanje ni dobro, jaz pa sem skoraj ves čas računalnik tako uporabljala, redko sem ga res ugasnila.

hojnikb ::

seveda, ko ni ravno na mizi, se zvija maticna in to dela svoje..
#brezpodpisa

bukipuki ::

Se pravi je računalnik verjetno fuč? :(

Kvinta ::

hojnikb je izjavil:

seveda, ko ni ravno na mizi, se zvija maticna in to dela svoje..


Kak se lahko matična zvija ?

Dejansko če mam jaz mojega ravno na mizi se isto pregreje zato ga mam na eni skledi 10cm od mize pa je ok torej to pomeni ,da se mi matična ne zvija več in je to ok al kak lol

janezvalva ::

zmrzuje?
premal antifriza. ne, se hecam.

mislim, da ti prebija ohišje. a ti je kdaj padel na tla oz. močnejši udarec? verjetno se kje elektronika dotika ohišja ali pa se je nabral prah v ohišju ter ustvarja random stik.

jaz bi na tvojem mestu dal laptop narazen pa ga temeljito sčistil.

Riff je izjavil:

predlagam da se ga malo spiha očisti če se je nabaralo kaj prahu da se potem res lahko kaj pregreva , po mojem rač. ni še za odpis


se strinjam
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

hojnikb ::

Kvinta je izjavil:

hojnikb je izjavil:

seveda, ko ni ravno na mizi, se zvija maticna in to dela svoje..


Kak se lahko matična zvija ?

Dejansko če mam jaz mojega ravno na mizi se isto pregreje zato ga mam na eni skledi 10cm od mize pa je ok torej to pomeni ,da se mi matična ne zvija več in je to ok al kak lol

ohisja novodbnih prenosnikov (sploh tistih budget) so tako flimsy narejena, da se stvar dobesedno upogiba, ce ga primes, postavis na neravno povrsino itd.

en lep taksen primer (sicer ne prenosnik) je iPhone 7, kjer zaradi subpar izdelave maticne in ohisja pride do deformacije (napet zep in se prepognes recimo) in potem odbije audio cip, ki je na robu.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ngc2392 ::

ramcheck=memtest vsaj 2 passa?
diskcheck=crystal disk info? vse normalno?
United We Stand, Divided We Fall

Riff ::

ja prenosnik ni za na kavč oziroma za na neravno površino ni čudno da so potem kašne težave z zvijanjem kot pravi hojnik :), prenosnik je boljš met napremer na mizi kot si že sama ugotovila :)

solatko ::

Verjetno je poln kocin iz dek in podobno. Če hočete prenosnik nositi okoli in ga postavljat na neravna tla (se ponavadi zamaši reže za hlajenje), se nabavi leseno podlago za prenosnik, tu jih je kar precej

https://duckduckgo.com/?q=lesena+mizica...
Delo krepa človeka

Ladjar ::

Na hitro bi smatral, da je nekaj v zvezi z diskom. Premalo prostora na disku, disk ne deluje morda več kot bi moral, tudi morda neprimeren Windows oz operacijski za ta prostor na disku sploh, če je razdeljen. Lahko tudi kaka neprimerna programska oprema, sploh če si naložila na novo windowse in ponovno kako aplikacijo oz program ročno posebej, ki si ga pa imela tudi že prej in je morda "kontaminiran".

hojnikb ::

disk ni problem, se manj pa prostor na disku. Govora je o ssdju in tut ce je 99% zaseden, bo se vendo letel. Pa tudi sicer kaksen virus nebi povzrocal taksne zmrzali. feler je maticna, nic druga.
#brezpodpisa

Ladjar ::

Nima veze samo hitrost, ssd ni nekaj nadnaravnega tako, da še vedno obstaja velika poanta na prostoru. Sicer je pa računalnik spet ena taka zadeva, da je lahko vrsto razlogov, da pride do napake in je težko na pamet kar tako točno določiti kaj je vzrok.

hojnikb ::

ja, ssd lahko kamot izlocis, sploh ce je v igri fresh install. Ce bi ssd hecal, bi fasal intermentno zmrzovanje (pa se to nebi zmrznala cela masina, ampak samo desktop, z misko se lahko igras) ali pa bsod (tipicno F7).
Je pa seveda zadevo dokaj enostavno preverit, z drugim known good.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Ladjar ::

Nasvet morda samo ta. Preden zavržeš računalnik ga daj v roke nekomu,ki je vešč popravila le teh in se ne ukvarjaj preveč s forumom,ker npr. takle komentar nad mojim ti ne bo nič konkretnega povedal pa tudi ne popravil oz odpravil napake.

bukipuki ::

Sem naredila IntelBurnTest, vse ok. Speedfan je pokazal temp največ 75C, core 1 in core2 pa 55C. Nato še memtest86 in ni pokazal nobene napake.

solatko ::

bukipuki - Računalnik ima lahko kar nekaj napak, ki niso vidne iz aviona, zato ti dajem tudi jaz nasvet, daj ga v roke nekomu, ki ve, kako se poišče in odpravi napake.
Če ti je ob novi instalaciji OS-a nekaj časa delalo v redu, imaš gor nek program, katerega tvoj računalnik ne prebavlja.
Na forumu ne boš rešila nič, je treba uporabit nekaj odrodij in morda kak izvijač.
Delo krepa človeka

bukipuki ::

Hvala vsem za nasvete! :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem nov racunalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19923724 (6481) hojnikb
»

Prenosnik, zelene črte na zaslonu

Oddelek: Pomoč in nasveti
233984 (1045) Han
»

Nov PC glasen! Pomoč!

Oddelek: Pomoč in nasveti
142080 (1651) smacker
»

Novo ohišje in hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
617190 (5599) solatko
»

kaj naj kupim za igre

Oddelek: Kaj kupiti
453179 (2484) DOOM_er

Več podobnih tem