» »

Dedovanje

Dedovanje

Temo vidijo: vsi
1 2
3
4 5

Tinkara TK ::

Najlepša hvala za informacije...
Lep pozdrav

Zgodovina sprememb…

Dober dan ::

Pozdravljeni.

Znašel sem se v slednjem primeru:

Pred cca letom dni smo naredili preživninsko pogodbo z očetom in materjo moje žene pri odvetniku in overili vse pri notarju, tako kot mora biti. Oče je preminul konec lanskega leta. Žena je imela sorojenca, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin. Danes smo dobili domov pošto, da mati vnuka spodbija pogodbo in zahteva delež. Kakšne so možnosti, da se pogodba res izniči oz. postane nična? Za pokojnega smo skrbeli ves čas bolezni. Gre se za nepremičnino, v kateri živimo, poleg pa gradim še eno. Bedasto se mi zdi, da sem se nagaral, sedaj pa naj še izplačam nekomu delež, ki ga ni niti blizu.

fikus_ ::

Ima pravico dedovanja. Tako tvoja zena in njen sorojenec oz po njem otrok.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

111111111111 ::

Dober dan je izjavil:

Pozdravljeni.

Znašel sem se v slednjem primeru:

Pred cca letom dni smo naredili preživninsko pogodbo z očetom in materjo moje žene pri odvetniku in overili vse pri notarju, tako kot mora biti. Oče je preminul konec lanskega leta. Žena je imela sorojenca, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin. Danes smo dobili domov pošto, da mati vnuka spodbija pogodbo in zahteva delež. Kakšne so možnosti, da se pogodba res izniči oz. postane nična? Za pokojnega smo skrbeli ves čas bolezni. Gre se za nepremičnino, v kateri živimo, poleg pa gradim še eno. Bedasto se mi zdi, da sem se nagaral, sedaj pa naj še izplačam nekomu delež, ki ga ni niti blizu.

Mislim, da boš moral izplačati nujni delež, oz. odvisno kako je spisana pogodba, ampak mislim, da bi se moral vnuk strinjati, da prepušča delež. Lahko pa izpodbijate, da deduje 1/4, ampak samo nujni delež.

Tole bi znal kak Tidule več povedat.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

fikus_ ::

Nujni delež bo dobil, ostalo je pa stvar dogovora, ki ga potrdi sodišče.
Ali pa se dogovorite in greste samo k notarju.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Dober dan ::

Preživninska pogodba bi naj bila zato, da če nekdo umre, se podedovano ne šteje več v nujni delež. Tako nam je takrat odvetnik tudi razložil, prav tako bi pogodba naj bila pravnomočna in da se jo skoraj da ne da izpodbijati brez dokazil, da za osebo nisem skrbel tako kot je treba. Problem je sedaj, da odkar sem prišel k hiši, smo veliko naredili, poleg sem postavil tudi novo hišo. V pogodbi smo naredili tako, da je parcela z novo hišo takoj moja in od žene, stara hiša pa se prenese ob smrti. Sedaj pa sem tukaj dobil napisano, da mi spodbijajo in hočejo razveljaviti vse. Sem zato, da se vsaj dogovorimo nekaj, ampak telefon zvoni v prazno. Naj povem, da v prvi rundi dedovanja ni bilo drugega, kot samo denar na računu, ker imamo vse rešeno kot sem napisal. Sedaj pa naenkrat problem. Čemu da človek jurja za pogodbe, da me potem lahko nekdo na suho zajebava.

link_up ::

drugace je to od tvoje zene necak. Cist tko.
In and Out

uvodV?? ::

Dober dan je izjavil:

Čemu da človek jurja za pogodbe, da me potem lahko nekdo na suho zajebava.

Na suho te je zajeb* ta, ki si mu dal jurja.
Pa če pogledamo celotno zgodbo si v resnici ti tisti, ki je na suho poslušal zajeb* MLADOLETNEGA nečaka žene.

Mal se zamisli nad seboj.

Yossarian ::

Če ste sklenili pogodbo o dosmrtnem preživljanju, potem vnuk glede premoženja, zajetega s pogodbo, nima pravice do nujnega deleža, ker je tovrstna pogodba odplačna. Tulele si malo preberi, je korektno predstavljeno. Seveda pa bo glede premoženja, ki ni zajeto v pogodbi, imel vnuk pravico do 1/3, ker bo šlo za zakonito dedovanje.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

111111111111 ::

Dober dan je izjavil:

Preživninska pogodba bi naj bila zato, da če nekdo umre, se podedovano ne šteje več v nujni delež. Tako nam je takrat odvetnik tudi razložil, prav tako bi pogodba naj bila pravnomočna in da se jo skoraj da ne da izpodbijati brez dokazil, da za osebo nisem skrbel tako kot je treba. Problem je sedaj, da odkar sem prišel k hiši, smo veliko naredili, poleg sem postavil tudi novo hišo. V pogodbi smo naredili tako, da je parcela z novo hišo takoj moja in od žene, stara hiša pa se prenese ob smrti. Sedaj pa sem tukaj dobil napisano, da mi spodbijajo in hočejo razveljaviti vse. Sem zato, da se vsaj dogovorimo nekaj, ampak telefon zvoni v prazno. Naj povem, da v prvi rundi dedovanja ni bilo drugega, kot samo denar na računu, ker imamo vse rešeno kot sem napisal. Sedaj pa naenkrat problem. Čemu da človek jurja za pogodbe, da me potem lahko nekdo na suho zajebava.

Potem pa pusti naj te tožijo, pa bodo potem stroške plačali. Ti imaš račune za novo hišo, da boš dokazoval da si vlagal? Zemlja na kateri si gradil je tvoja?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

c3p0 ::

Preživninska pogodba ne obstaja. A misliš preužitkarsko? Odvisno je od vsebine, kar je oče prenesel ob podpisu pogodbe, ni del dediščine.

Lahko jo gre zbijat, zakaj pa ne? Plačal bo najprej zajetno takso (odvisno od vrednosti preužitka), potem pa še jo bo moral uspešno izbit. Kar bo zelo težko.

alese ::

Bom še jaz malo pomagal, ker tudi vi meni kje pomagate. Najprej, da ugotovimo realno stanje. Misliš pogodbo o dosmrtne preživljanju

Invictus ::

Dober dan je izjavil:

Žena je imela sorojenca, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin.

Je to žena očeta tvoje žene? Ali kaj? Ni čisto jasno...

Se pravi je ta mladoletni sin kaj? Vnuk?

Očetova žena ni mama tvoje žene?

Nekje sem se izgubil, bolje definiraj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

novak-t ::

Invictus je izjavil:

Dober dan je izjavil:

Žena je imela sorojenca, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin.

Je to žena očeta tvoje žene? Ali kaj? Ni čisto jasno...

Se pravi je ta mladoletni sin kaj? Vnuk?

Očetova žena ni mama tvoje žene?

Nekje sem se izgubil, bolje definiraj...

Dober dan je izjavil:

Žena je imela brata, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin.

evo, samo sopomenka, pa je lažje razumljivo

Invictus ::

No, če to drži, potem je jasno.

Ne more dedovati, saj ni v bližnjem sorodstvu s pokojnim očetom.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Haha, sorojenec je prevelika beseda za nekatere funkcionalne polpismeneže.

Meni je čudno tisto, da je ena parcela takoj njihova. To je kao darilo in se bi dalo spodbijat, oz štet kot del dediščine. Tisto kar je pod dosmrtnem preživljanju pa težko.

Invictus ::

Sorojenec žene, ne pokojnega očeta, njenega moža... nekaterim res ni nič jasno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

scythe ::

111111111111 je izjavil:

Dober dan je izjavil:

Preživninska pogodba bi naj bila zato, da če nekdo umre, se podedovano ne šteje več v nujni delež. Tako nam je takrat odvetnik tudi razložil, prav tako bi pogodba naj bila pravnomočna in da se jo skoraj da ne da izpodbijati brez dokazil, da za osebo nisem skrbel tako kot je treba. Problem je sedaj, da odkar sem prišel k hiši, smo veliko naredili, poleg sem postavil tudi novo hišo. V pogodbi smo naredili tako, da je parcela z novo hišo takoj moja in od žene, stara hiša pa se prenese ob smrti. Sedaj pa sem tukaj dobil napisano, da mi spodbijajo in hočejo razveljaviti vse. Sem zato, da se vsaj dogovorimo nekaj, ampak telefon zvoni v prazno. Naj povem, da v prvi rundi dedovanja ni bilo drugega, kot samo denar na računu, ker imamo vse rešeno kot sem napisal. Sedaj pa naenkrat problem. Čemu da človek jurja za pogodbe, da me potem lahko nekdo na suho zajebava.

Potem pa pusti naj te tožijo, pa bodo potem stroške plačali. Ti imaš račune za novo hišo, da boš dokazoval da si vlagal? Zemlja na kateri si gradil je tvoja?


Če je bila pravilo narejena preužitkarska pogodba, potem bo on zelo razočaran. Velikrat pride do razočaranja dedičev, ker ugotovijo da so takšne pogodbe podpisane ali pa oporoke.

Sodniku/sodnici predlagaj, da se dediča napoti na pravdo, do tedi bo pa zapuščinska mirovala. Dobi si dobrega odvetnika, ki bo zagovarjal tvoje stališče in ne €€€!

Premoženje, preneseno s pogodbo o preužitku, se ne šteje kot podarjeno, in morebitni dediči v zapuščinskem postopku ne morejo uveljavljati nujnega deleža, ne glede na to, ali so se strinjali s sklenitvijo pogodbe ali ne. "Izjeme so le primeri, ko gre za fiktivne pogodbe, torej če bi se za pogodbo o preužitku ugotovilo, da so stranke s tako pogodbo želele izigrati preostale dediče in da je bil namen strank, da se prenese premoženje na posameznika, hkrati pa dejansko niti ni šlo za zagotovitev preživljanja. Takrat se lahko takšna pogodba izpodbija,"
X670F | 7700X | 2x16Gb | 6000Mhz/CL30 | RTX3090FTW3 | HP X27i | Phanteks NV7|

mn ::

Za pravne nasvete je pametno odvetnika spraševati ne forum, ker dobiš cel kup neumnih nasvetov. Premoženje zajeto v pogodbi o preživljanju ne gre v dedno maso, tako da tistega skoraj 100% ne morejo dobiti. Zahtevam pa lahko tudi jaz.

Utk ::

Invictus je izjavil:

Sorojenec žene, ne pokojnega očeta, njenega moža... nekaterim res ni nič jasno...

Sin od sorojenca žene je ženin nečak. V čem je problem?

Premoženje, preneseno s pogodbo o preužitku, se ne šteje kot podarjeno, in morebitni dediči v zapuščinskem postopku ne morejo uveljavljati nujnega deleža, ne glede na to, ali so se strinjali s sklenitvijo pogodbe ali ne. "

Preberi vse še enkrat. Eno parcelo in še nekaj je oče podaril takoj. To dvomim da je potem del pogodbe o preužitku, ampak je verjetno darilo. In to darilo gre lahko v dediščino, od katere ima nečak pravico do nujnega deleža.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

mr_chai ::

Zdej baje se da tudi darilne pogodbe napisati na način, kjer podarjeno ne gre v dedno maso oziroma se dedni deleži na račun podarjene stvari ne spreminjajo. Kako je s tem, ali take pogodbe zdržijo na sodišču ?

Tidule ::

mr_chai je izjavil:

Zdej baje se da tudi darilne pogodbe napisati na način, kjer podarjeno ne gre v dedno maso oziroma se dedni deleži na račun podarjene stvari ne spreminjajo. Kako je s tem, ali take pogodbe zdržijo na sodišču ?


Zelo slabo, še posebej, če gre za darilne pogodbe z dedičem, ki sodi med nujne dediče. Ostale darilne pogodbe so pravilo izpodbitne eno leto od darovanja, je pa odvisno od specifik posamezne pogodbe.

Invictus je izjavil:

No, če to drži, potem je jasno.

Ne more dedovati, saj ni v bližnjem sorodstvu s pokojnim očetom.


edina jasna stvar je tvoja nepsimenost. Po pojnem očetu in materi sta bila dva nujna dediča (žena OP in njen brat). Ker je brat pokojni vstopijo v dedovanje kot nujni dediči njegovi otroci. Ergo oseba, ki sedaj zahteva nujni delež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

uvodV?? ::

Nategnt so hotl vnuka pokojnega. Kar klasika, sodnik bo to sicer takoj opazil - ni tako redka stvar.

Nehajte sanjat o tem da je v pogodbi o preužitku dobil parcelo in hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: uvodV?? ()

Invictus ::

@OP se ne javlja, da bi sploh osvetlil celo situacijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

Dober dan je izjavil:

Preživninska pogodba bi naj bila zato, da če nekdo umre, se podedovano ne šteje več v nujni delež. Tako nam je takrat odvetnik tudi razložil, prav tako bi pogodba naj bila pravnomočna in da se jo skoraj da ne da izpodbijati brez dokazil, da za osebo nisem skrbel tako kot je treba. Problem je sedaj, da odkar sem prišel k hiši, smo veliko naredili, poleg sem postavil tudi novo hišo. V pogodbi smo naredili tako, da je parcela z novo hišo takoj moja in od žene, stara hiša pa se prenese ob smrti. Sedaj pa sem tukaj dobil napisano, da mi spodbijajo in hočejo razveljaviti vse. Sem zato, da se vsaj dogovorimo nekaj, ampak telefon zvoni v prazno. Naj povem, da v prvi rundi dedovanja ni bilo drugega, kot samo denar na računu, ker imamo vse rešeno kot sem napisal. Sedaj pa naenkrat problem. Čemu da človek jurja za pogodbe, da me potem lahko nekdo na suho zajebava.


Prvo kot prvo. Forum ni namenjen pravnim nasvetom. Ker niti pod razno nihče od nas nima zadostnega vpogleda v situacijo kako in kaj je napisano in kakšno je dejansko stanje.

Zdaj če ste sklenili pogodbo o dosmrtnem preživlnaju, potem je načeloma premoženje, ki ste ga tukaj vključili izvzeto iz dedovanja. Poudarjam načeloma, ker pogodbo o dosmrtnem preživljanju je vsekakor možno (ne pa tudi enostavno) izpodibijat. Izpodbija se lahko zato, ker zavezanec za dosmrtno preživljanje ne izpolnjuje svoje dolžnosti preživljanja. To kot je razumet tukaj ni bil problem. Drug razlog za izpodbojnost pa je očitna nesorazmernost iz katere bi bilo razvidno, da je bila pogodba sklenjena z namenom oškodovanja zakonitih nujnih dedičev. Tukaj bi moral tožnik dokazat, da je bila pogodba sklenjena z namenom, da se ga izloči iz dedovanja ter da dejansko do samega izvajanja pogodbe - torej preživljanja ni prišlo. Zdaj glede tega lahko samo ugibamo kako točno je zadeva pri vas bila. Dokazno breme je v celoti na tožniku in je vse prej kot majhno. Po drugi strani pa če so pokojni starši razpolagali z velikimi sredstvi za preživlnaje, vi v x letih niste rabil nič vložit v njihovo preživetje in ste samo na enostaven način prišli do hiše, pa znate imet problem.

Drugi del pa je nova hiša in parcela. Zdaj iz tvojega teksta ni točno razvidno kdo je pravzaprav bil osnovni lastnik. Po eni strani trdiš, da si jo ti postavil, po drugi, pa da je bila v okviru te pogodbe prepisana nate. Če je bila nepremičnina pisana na njene starše (parcela in/ali hiša) potem bo dokazno breme na tvoji strani, da dokažeš v kakšni meri si ti (in tvoja žena) prispeval k nastanku premoženja (bolj kot ne štejejo samo računi).

Pogodba o dosmrtnem preživlnaju ne predvideva takojšnjega prenosa lastništva. Tako, da sem precej prepričan, da bo ta del sodišče obravnavalo kot darilo. Darila nujnim dedičem pa se vsekakor lahko vrnejo v dedno maso.

Dodatno je problematično, da kot razumem ne obstaja oporoka iz katere bi bilo razvidno kako so starši želeli razdeliti premoženje. Kot razumem je nečak v postopku obravnavan kot enakovredni dedič, kjer se premženje deli 50/50. Tako, da če bo uspel izsilit vračilo dela ali celotnih nepremičnin v dedno maso potem bo po tem ključu izvedena tudi končna delitev.

In zadnje kar je potrebno pri tem razumet je da v takih situcijah sodišče praktično nikoli ni naklonjeno delitvi premoženja v naravi ampak vedno zadevo pelje v okviru monetarnih izplačil. Ki pa, odvisno od tega koliko je vredno premoženje, so lahko zelo visoka.

Torej na koncu - rabite odvetnika. Takoj. IMO ne istega kot je pripravljal pogodbo (razen če gre za nekoga, ki ga pozante, mu zaupate idt...) zato, da na zadevo pogleda s svežimi očmi. Naj vam sestavi best/wrost case scenarije. Potem pa po njegovih navodilih naprej. Vsekakor pa poiskat čim več računov glede vlaganj.

Od tam naprej pa odvisno kaj nečak hoče in kako daleč je pripravljen zadevo pripeljat. Če bo prišlo do tožbe, so to zadeve, ki znajo trajat leta in leta, dobra stvar pri tem je, da razen v ekstremnih primerih sodišče ne bo posegalo v status quo, tako da kratko (pa tudi srednje) ročno to bolj malo vpliva na vaše razpolaganje z nepremičnino (z izjemo odtujitve). Vsekakor pa če ste imeli namen kake kredite jemat in podobno, pohitite z vpisi hipotek preden se sodni postopek začne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Invictus ::

Dedni red, koliko sploh lahko dobi nečak.

https://www.op-petek.si/civilno-pravo/d...

Ampak saj je tu še OPova žena? Ki ima prednost pred vsemi?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Utk ::

Ti imaš res probleme. Sej ne bo nečak dedoval od tete, ampak po fotru, praktično.

Tidule ::

Invictus je izjavil:

Dedni red, koliko sploh lahko dobi nečak.

https://www.op-petek.si/civilno-pravo/d...

Ampak saj je tu še OPova žena? Ki ima prednost pred vsemi?


A se lahko že nehaš smešit?

Žena OP in njen brat sta enakovredna dediča prvega reda (sorojenca). Ker je brat pokojni na njegovo mesto vstopijo njegovi otroci, ki dedujejo tisto, kar bi pripadalo bratu, če bi bil še živ.

l0g1t3ch ::

Dober dan je izjavil:

Pozdravljeni.

Znašel sem se v slednjem primeru:

Pred cca letom dni smo naredili preživninsko pogodbo z očetom in materjo moje žene pri odvetniku in overili vse pri notarju, tako kot mora biti. Oče je preminul konec lanskega leta. Žena je imela sorojenca, ki pa je tudi pokojni. Obstaja pa njegov mladoletni sin. Danes smo dobili domov pošto, da mati vnuka spodbija pogodbo in zahteva delež. Kakšne so možnosti, da se pogodba res izniči oz. postane nična? Za pokojnega smo skrbeli ves čas bolezni. Gre se za nepremičnino, v kateri živimo, poleg pa gradim še eno. Bedasto se mi zdi, da sem se nagaral, sedaj pa naj še izplačam nekomu delež, ki ga ni niti blizu.


Torej normalno bi bila dediča žena in njen brat. Ker pa je brat pokojni, pa dedič postane njegov sin.

Če malo drugače obrnemo bi lahko rekli, da si računal da brat od žene ne bo dobil nič dediščine, ampak bo vse dedovala tvoja žena. Nič ne obsojam, samo malo pomisli kako bi bilo všeč tebi, da bi ostal popolnoma brez dediščine.

Tidule ::

Mogoče še par zadevi, ki sta tukaj pomebne:

Eno je, da zahteva dediščino mati dediča oziroma žena pokojnega brata. Tukaj je treba bit pozoren, da ima pravico zahtevat dediščino zgolj kot skrbica mladoletne osebe. Ona kot žena pogojnega brata ni zakoniti nujni dedič. Tako, da če karkoli zahteva zase, do tega ni zpravičena.

Drugo je časovnica. Kot razumem je bila pogodba o preživljanju sklenjena manj kot leto pred smrtjo pokojnika. Sodišče bo tukaj zelo zelo pozorno preverjalo ali se je ob sklenitvi pogodbe že lahko jasno predvidevalo, da bo oče kmalu pokojni, ter koliko ste ob podpisu pogodbe dejnsko sprejeli nase odgovornosti za preživljanje. Če se bo izkazalo, da je bil oče z eno nogo praktično v graobu in ste pogodbo podpisali ob zavedanju, da bo vaša dejanska dolžnost preživljanja dejansko zanemarljiva v primerjavi s premoženjem, se zna to slabo končat. Pišeš sicer, da ste za pokojnega srbeli ves čas bolezni, ampak po drugi strani 10 mesečna skrb za obolelega ni ravno sorazmerna 500k premoženja (karikiram, ker ne poznam dejanskih vrednosti). Je pa tukaj ključno koliko ste ob podpisu pogodbe tega vedeli.

Tretje pa, četudi bi prišlo do razveljavitve pogodbe sem zgoraj naredil napako ko sem govoril o delitvi 50/50. Namreč ker je žena pokojnega še živa bi bila dejansko delitev 50/25/25. Torej če ni drugih dogovorov(oporoka), ki bi dodatno omejili dedovanje nečaka, potem bo lahko zahteval 25% vrednost dedne mase. Pri tem da je pomembno tudi kako je bilo dejansko urejeno lastništvo med pokojnim očetom in materjo OPžene. Če je bila njuna lastnina že v osnovi deljena 50/50 potem se dejansko deduje v tem trenutku samo polovica (preostalo je v lasti še živeče). To efektivno zmanjša delež nečaka na 12,5% celotnega premoženja. Kar hočem povedat je da postopek bo dolg, ne bo enostaven in dejansko nečak v tem trenutku ne vem kaj ne bo mogel iztržit. IMO je najboljša opcija (čeprav verjetno ne bo enostavna, ker odnosi očitno niso urejeni) da se ga izplača.

Se pa strinjam, da se konkretem primer zelo zelo bere v smeri tega, da se hoteli nečaka precej na suho nategnit.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Okapi ()

Okapi ::

Tidule je izjavil:


Se pa strinjam, da se konkretem primer zelo zelo bere v smeri tega, da se hoteli nečaka precej na suho nategnit.

V bistvu se pogodbe o preživljanju skoraj vedno sklepajo z namenom nekoga "na suho nategnit", se pravi spravit ob njegov delež dediščine. Če so razmerja med dediči urejena, so takšne pogodbe nepotrebne.

P.S.
Pomotoma kliknil na izbris, sorry.

c3p0 ::

Utk je izjavil:

Haha, sorojenec je prevelika beseda za nekatere funkcionalne polpismeneže.

Meni je čudno tisto, da je ena parcela takoj njihova. To je kao darilo in se bi dalo spodbijat, oz štet kot del dediščine. Tisto kar je pod dosmrtnem preživljanju pa težko.


Vse je odvisno od tipa pogodbe, ni samo darilna oz. prodajna taka, da takoj postaneš lastnik.

mr_chai je izjavil:

Zdej baje se da tudi darilne pogodbe napisati na način, kjer podarjeno ne gre v dedno maso oziroma se dedni deleži na račun podarjene stvari ne spreminjajo. Kako je s tem, ali take pogodbe zdržijo na sodišču ?


Težko, zahteva lahko nujni delež v takem primeru, mora pa it seveda tožit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

c3p0 ::

uvodV?? je izjavil:

Nategnt so hotl vnuka pokojnega. Kar klasika, sodnik bo to sicer takoj opazil - ni tako redka stvar.

Nehajte sanjat o tem da je v pogodbi o preužitku dobil parcelo in hišo.


Bluziš. Nategnit zakaj? Imaš kakšno bolj obsežno znanje o tem primeru? Praviš, da je vsaka pogodba o preužitku nateg? Kaj bo sodnik opazil?

c3p0 ::

Tidule je izjavil:


Žena OP in njen brat sta enakovredna dediča prvega reda (sorojenca). Ker je brat pokojni na njegovo mesto vstopijo njegovi otroci, ki dedujejo tisto, kar bi pripadalo bratu, če bi bil še živ.


Poznam primer, kjer en dedič hoče drugemu dokazati dedno nevrednost, da bi dobil vse. Tepec pa ne ve, da tudi v primeru nevrednosti, katero je itak zelo težko dokazat, dedujejo otroci in ne drugi dedič.

c3p0 ::

l0g1t3ch je izjavil:


Če malo drugače obrnemo bi lahko rekli, da si računal da brat od žene ne bo dobil nič dediščine, ampak bo vse dedovala tvoja žena. Nič ne obsojam, samo malo pomisli kako bi bilo všeč tebi, da bi ostal popolnoma brez dediščine.


Odvisno v kakih odnosih je bil s pokojnim. Eni z razlogom ostanejo brez vsega. Nikoli na obisk, celo kaj ukradel, grdo obnašanje, potem pa bi kar vse imel.

Zagovarjam ameriški (filmski) način, kjer se lahko že v oporoki vse določi, jebeš socialo in nujne deleže. Za časa življenja lahko s svojo lastnino upravljaš po mili volji, čeprav dementen, takoj po smrti pa več ne - kljub temu, da je bila oporoka tvoja volja za časa življenja in še pri zdravi pameti. Absurd.

Če si ostal brez vsega, si si že zaslužil tako. Tu pa ne vključujem tistih, ki vozijo do pokvarjenih notarjev dementne starčke: "na, tu podpiši in gremo na kosilo".

Dober dan ::

Vidim, da se kar sklepa tukaj nekaj na pamet. Gre se za pogodbo o dosmrtnem preživljanju. In nikogar nismo hoteli nategnit, ali zajebat. Staršev z ženo nisva prisilila v to, so se sami odločili za slednjo pogodbo in v taki obliki. Moj pogoj je bil samo ta, da sem jaz lastnik nove nepremičnine, ki sem jo seveda zgradil sam s svojo ženo. Za ostalo imetje sta se tast in tašča odločila sama. Problem je v tem, da kolikor vem, bi naj bila ženska pogoj za smrt sina in posledično niso v dobrih odnosih. Mene pa sta imela kot za lastnega sina, in verjetno ne zaradi tega, ker sem nek debil ane? Sem danes bil pri odvetniku, in pravi, da je edini način spodbijanja pogodbe ta, da se dokaže, da za starše nisem oz. ne skrbim kot je treba. Kar bo pa težko dokazati, ker vsi okoliški ljudje vedo, kako je pri nas. Tudi ne moti me, da se da neki delež mladoletnemu otroku, moti me pa, da se želi nekdo, ki ga nikoli ne vidim, vsedit na nepremičnino, ki sem jo jaz zgradil in jo prepozno dal prepisati na sebe zaradi svoje bebave glave. V nekaj letih sva z ženo konkretno dvignila skupno vrednost vsega, pomagal ni pa nihče. Tu je problem.

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Ti, ki ostanejo brez, ponavadi z razlogom. Seveda pa so taki potem najbolj glasni kako so vsi prevarantje in so jih obrnili za to, "kar jim pripada". Pripada jim le brca v rit.

solatko ::

Ukinit dedovanje, itak nikoli ne dobijo tisti, ki si zaslužijo, vedno dobijo največji grebatorji.

Mogoče bojo potem mladi kaj bolje gledali na starše, stare starše,... ko ne bo potrebno čakat, kaj in predvsem kdaj se bojo starci stegnil, da poberejo ustvarjeno.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

borut_p ::

Seveda, treba socializem uvest. Da bodo tisti ki nic je delajo lazje prisli do nepremicnin. Drzava bo pa na izi prisla do privat lastnine.
Ste na glavo padli? Kaj ima veze ali je zasluzen ali ne? A skrbis za starega starsa zato da bos kaj dobil ali zato ker ti je nekaj do njega. Kaj se njemu zdi je pa napisal v oporoko.

Dober dan ::

Jaz tudi nič ne rečem, da se gremo kregat za en vikend tam.. naj ga ima kdor ga hoče, lahko bi pa bili ljudje bolj razumljivi v situacijah, kjer dejansko gredo namensko zajebavat ljudi za hišo, ki jim je dom in streha nad glavo. Kot da bo s tem spremenil svoj življenjski standard.. Ne bo ga, lahko pa naredi veliko škode. Sem slišal, da so ljudje prodajali hiše, ker niso mogli drugače izplačati dedičev.. Mislim, a je to način?

Utk ::

Pa ste vprašali tega nečaka, oz mamo, kaj bi sploh zares radi?

111111111111 ::

Saj je jasno. Denar. :)

Jaz sem malo pristranski, ker smo imeli podobno situacijo in se je šlo samo da bi čimveč iztržli od babice, prej je pa 20 let niso prišli pozdravit. Je mama izplačala nujni delež in smo šli dalje. Kaj češ.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Utk ::

Jasno, ampak koliko?

DamijanD ::

A ni nujni delež 1/6 ?

Tidule ::

DamijanD je izjavil:

A ni nujni delež 1/6 ?

Nujni delez je 1/2 tistega kar bi "normalno" dedoval. Kot sem zgoraj napisal v primeru, da je pokojnikova zena se ziva, njej pripada 50%, potem se ostalo enakomerno razdeli med potomce, ker sta dva torej 25% celotnega premozenja vsakemu od njih. Nujni delez je potem polovica tega 12,5 % ali 1/8.

Yossarian ::

Tideule, to pa ne vem, če bo držalo: če sem prav razumel, gre za prvi dedni red in dobi žena pokojnika 1/3, nadalje dobi 1/3 žena od OP-ja (ali kako se že reče), 1/3 pa na podlagi vstopne pravice pripada vnuku. Nujni delež znaša 1/2 zakonitega deleža, torej v tem primeru 1/6.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

connel ::

Nujni delež predstavlja del deleža, ki bi šel dediču po zakonitem dednem redu.

Nujni delež znaša 1/2 zakonskega deleža za:

otroka oz. posvojenca,
vnuka,
zakonca oz. izvenzakonskega partnerja.

Nujni delež znaša 1/3 zakonskega deleža za:

starše,
dede in babice,
brate in sestre.

mr_chai ::

Ali je rok za izpodbijanje (vlaganje tožbe) darilne pogodbe samo 1 leto po sklenjeni pogodbi, ali se lahko izpodbija več let stare darilne pogodbe, ko pride do zapuščinske obravnave oziroma kasneje do pravdbe, če se dediči ne strinjajo o razdelitvi premoženja ?

Kako dediči npr sploh lahko dobijo informacijo o vseh darilnih pogodbah, ki obstajajo ?

Če gre za nepremičnino se vidi v zemljiški knjigi. Kako je pa s premičninami, denarnimi nakazili, denar v žep...itd ?

Tidule ::

mr_chai je izjavil:

Ali je rok za izpodbijanje (vlaganje tožbe) darilne pogodbe samo 1 leto po sklenjeni pogodbi, ali se lahko izpodbija več let stare darilne pogodbe, ko pride do zapuščinske obravnave oziroma kasneje do pravdbe, če se dediči ne strinjajo o razdelitvi premoženja ?

Kako dediči npr sploh lahko dobijo informacijo o vseh darilnih pogodbah, ki obstajajo ?

Če gre za nepremičnino se vidi v zemljiški knjigi. Kako je pa s premičninami, denarnimi nakazili, denar v žep...itd ?

Odvisno komu je podarjeno. Eno leto je za darila tretjim osebam. Za dparila neposredbim dedicem te omejitve ni.

Informacije morajo dedici dobit sami kakor koli vedo in znajo.

Yossarian je izjavil:

Tideule, to pa ne vem, če bo držalo: če sem prav razumel, gre za prvi dedni red in dobi žena pokojnika 1/3, nadalje dobi 1/3 žena od OP-ja (ali kako se že reče), 1/3 pa na podlagi vstopne pravice pripada vnuku. Nujni delež znaša 1/2 zakonitega deleža, torej v tem primeru 1/6.

Imas prav, neumnost na moji strani. Ja, dedujejo v enakih delezih lahko pa zena zahteva da se njen lastniski del izloci, ce ni ze v osnovi urejena solastnina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

MIHAc27 ::

111111111111 je izjavil:

Saj je jasno. Denar. :)

Jaz sem malo pristranski, ker smo imeli podobno situacijo in se je šlo samo da bi čimveč iztržli od babice, prej je pa 20 let niso prišli pozdravit. Je mama izplačala nujni delež in smo šli dalje. Kaj češ.


He, he isto pri nas. Pregovor žlahta strgana plahta še kako drži.

Tisti, ki se je najbolj grebel za denar, še na pogreb babice niti prišel ni. Skregal pa pol sorodstva.

Anyways... pogodba o preužitkarstvu stopi v veljavo takoj ob smrti in ni predmet dedovanja. Izpodbijali bi res lahko samo, če je ta oseba ostarelega zanemarjala ali res ni nič skrbela zanj.
Darila pa lahko gredo v stečajno... jaz sem slišal 3 leta preden zastara? Šteje se pa seveda vrednost ob času dedovanja. Prazna parcela takrat, ne vrednost sedaj, ko stoji hiša gor.
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje. Kakšne so vaše izkušnje ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16120425 (9735) matobeli
»

Oporoka - dedovanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13715281 (11558) sekvoja
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621108 (18359) Ziga Dolhar
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733968 (29082) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331054 (29214) Okapi

Več podobnih tem