» »

Nasvet pri domači mreži

Nasvet pri domači mreži

1
2
»

starfotr ::

Ne bo rešilo problema, vendar vklopi si samo WPA2 AES. To kar imaš sedaj, ni ok.

Pa uporabljaj samo N standard, brez G.

Han ::

Pa na prenosniku posodobi šoferje za wifi kartico.

AndrejGX ::

G standart sem odklopil.
Tukaj pa ne vem kaj moram spremenit....
https://ibb.co/0ZSfTCB

starfotr ::

AndrejGX ::

Imam samo tole opcijo pod WPA2
https://ibb.co/xGLMHcf
A bi mogoče kakšen firmware kaj pomagal ? Sedaj imam 2.10

starfotr ::

Poglej, če je kaj novejšega, drugače pa pusti, kot je bilo.

dito444 ::

Pozdravljeni,

nisem našel primerne teme, in mi je bila ta tema najbližje mojemu problemu. Bom na kratko razložil situacijo.
Imamo kabelsko (optike ni na voljo, smo doma na vasi).
Do pred kratkim, je wifi deloval zelo dobro, dokler nismo povečali prenosa podatkov.
Imamo 30Mbps prenosa, katerega dosežem cca 24Mbps na računalniku z kablom.

Problem je, ker wifi ne deluje več oziroma je zeloo počasen, in smo tako rekoč praktično na podatkih na telefonih ves dan.
Modem je ARIS TM822, usmerjevalnik(wifi-router) TP-LINK TL-WR741ND, ki ima 150Mbps.

Kaj bi moral narediti da bi bila wifi povezava boljša? Da bi vsi lahko brskali preko telefonov in prenosnikov? Sem klical k operaterju, je rekel, da bi moral verjetno zamenjati Usmerjevalnik. Glede na to da je 150Mbps, se mi zdi, ker sploh ne dosega tega, da je problem kje drugje?

Wifi pa bi uporabljali z 5-imi telefoni, 4- prenosniki, 1- računalnik preko kabla ter 1- Smart tv.
(problem je, ker tudi samo en telefon ne dela, ali pa je res zelo počasen, tako da wifi funkcijo kar izklopim in si prižgem podatke).

Upam da mi zna kdo pomagati.

Najlepša hvala

starfotr ::

Ali je tudi v neposredni bližini usmerjevalnika problem?

Han ::

Obstoječi TP-Link je čas že povozil, je zrel za menjavo. Nabavite Archer C6 ali boljšega.

floyd1 ::

Koliko wifi omrežij vidiš tam, kjer želiš uporabljati wifi? Recimo na telefonu s programom "Wifi analyzer".

dito444 ::

Starfotr: sicer ne vem če razumem vprašanje, ampak se mi zdi da v bližini ni problem, saj je postavljen na sredino hiše, kjer je do vsakega prostora 1 zid, in počasno delovanje oziroma tudi ne delovanje v sami bližini usmerjevalnika je isto, kot v drugih prostorih.

Han: Če zamenjamo obstoječega, bo novejši "Archer C6" bolje deloval?

Floyd1: Preko aplikacije na telefonu, pod zavihek LAN imam prikazano trenutno 7 različnih IP-jev (sklepam da ima toliko odprtih za razne naprave?)
trenutno imam priključene 4 naprave.

xandros ::

1.LAN(rac. na kabel) ti ok deluje?
2.Wifi 741nd
-tkip zamenjaj z AES
-poglej koliko je wifi naprav povezanih na 741nd
3.hw
-C6 bo neprimerno hitrejsi, ima dva spectra 5ghz AC za bliznje cliente, in 2.4
-predvidevam, da je v sredini hise koncentracija wifi naprav okoli routerja
-star 741nd lahko das v drugo sobo(povezan preko LAN kabla)
4.poglej se, ce ti je 741nd crkuje
-ce spremenis geslo, in povezes samo eno napravo, bi moralo ok delovati
5.si kaj spreminjal na omrezju, morebitni isti IP se kaksne druge naprave,....

dito444 ::

1. Deluje super, hitro in ne prekinja, vedno dostop.
2.sem zamenjal na AES, bilo je na avtomatsko
kaže mi da so trenutno povezani 4 uporabniki. popoldne pride do številke 9
4. preizkusil, deluje, ampak ko povežem več naprav ni več iste hitrosti. (wifi, preko kabla je nemoteno)
5.nisem nič spreminjal naslovov in vrat na ruterju ali na napravah.

xandros ::

Kupi Archer C6, cca 40eur, in zamenjaj

SeMiNeSanja ::

Če malo googlaš za TP-LINK TL-WR741ND in težave povezane s številom uporabnikov, večkrat naletiš na omembo tesnejših težav nad 8 uporabnikov.

Ali je to dejansko neka težava WiFi vezja v routerju, ali se gre zgolj za neko ugibanje, nisem raziskoval.

Vsekakor pa sem že večkrat videl različne routerje z najnižjega cenovnega razreda, ki so po nekaj letih pričeli 'pešati', dokler niso postali tako nezanesljivi (ali čisto odpovedali), da ni bilo druge, kot da ga 'upokojiš'.

Glede na to, da bi rad poganjal 9 uporabnikov, pri tem več kot le enega, ki bi malo bolj 'resno' uporabljal omrežje, bi ti priporočil, da se začneš razgledovati po nekem 'današnjem', aktualnem modelu, ki je narejen za uporabnike z današnjimi pričakovanji.

Če na svoje frustracije nalepiš ceno, je ta verjetno že zdaj presegla vrednost enega 'ugodnega' routerja. Ne čakaj, da se bo nabralo frustracij za dva....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

dito444 ::

Najlepša hvala za odgovore. Bom kar naročil Archer C6, da bo mir.

Ponavadi ni bilo težav zaradi uporabnikov, so šele 2 meseca nazaj postali 4 novi, tako da je na momente na začetku delovalo počasi in prekinjalo.
Zadnje 14 dni pa je postalo nevzdržno.
Hvala

AndrejGX ::

Evo sem dobil še enega C7, kateri bo služil kot AP.
Ali je smiselno in ali je kaj posebnega za nastavit, da bi Router in AP imela isti SSID. Sepravi da bi se mi naprava (telefon, prenosnik,...) povezala tam kjer je boljši signal.
Ali moram imeti isti kanal ?
Ali moram imeti poleg istega SSIDa tudi na obeh C7 isto WiFi geslo ?
Sem še kaj pozabil ?

Kdo ve odgovore na moj ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejGX ()

Map ::

Rabim malo pomoči glede Ubiquiti UAP AC Lite. Dogaja se, da se dostopna točka vsake toliko časa restarta, včasih tega ne opazim več dni, včasih pa večkrat na dan. To opazim, ko začne utripat statusna lučka, telefon ali računalnik pa izgubi povezavo. Kar je na kablu, ne izgubi povezave, vse skupaj pa je povezano v Ubiquiti Switch 16. Kaj bi lahko bil problem?

Zimonem ::

Map ::

Uptime in zapis v logu se skladata, ampak ne vem, kaj naj pravzaprav sploh iščem?

Zimonem ::

Napake. Pa napajanje preveri.

Map ::

Ravno to, premalo se spoznam, da bi točno vedel, kaj predstavlja napako. Sicer je notri nekaj user.err in daemon.warn, kar so sigurno napake in opozorila, ampak niti z guglanjem ne najdem kaj uporabnega. Mogoče bi lahko kontaktiral kar njihov support, najprej bom pa posodobil dostopne točke.

Napajanje mislim da ne bi smelo bit problem, ker imam na 150W switchu priklopljeni dve dostopni točki.

Zimonem ::

Pokliči prijatelje. Lahko je samo kabel načet. Probi direk napajane če lahko. Take stvari so zoprne za iskat napako. Dela pa ne dela....

Map ::

Hm, uptime imata obe točki isti, tako da se zgleda obe hkrati restartata, switch ima pa uptime 42 dni. Kable bi, vsaj zaenkrat, odmislil. To pa na žalost vem, ja.

Na spletnem vmesniku mi pod dogodke piše, da sta bili točki in switch ponovno posvojeni, ampak eno uro za restartom. Napak ali opozoril ni, niti za nazaj ni nobenih dogodkov, tako da ugibam, da mora tale UniFi Controller laufat. Naprave sem posodobil, pa bom zdaj malo spremljal, če bo kaj drugače.

Map ::

Težava zaenkrat ostaja, ampak trenutno nimam časa iskati, kaj bi bilo narobe.

Zdaj opažam drug problem, in sicer odkrivanje ostalih računalnikov na omrežju. Imam en star Windows 10 PC, kjer so filmi, do katerih dostopam s Plexom(se moram enkrat lotit in sestavit/kupit NAS, ker te posodobitve kar naprej zajebavajo in se noče zbudit ali logirat). Torej, ne vidim PCja na omrežju in ne morem prestavit filmov ali dostopat do ostalih datotek, ko sem na wifiju. Če prikopim kabel, PC vidim, kar je pa tečno. Printer recimo normalno dela, nastavitev tudi nisem spreminjal in so take, kot bi naj bile. Kak nasvet, kaj pogledat?

j3rn3jk ::

Pozdravljeni,

bom kar v tej temi predstavil mojo težavo.

Prenavljam hišo, in s tem tudi inštalacije.

Predvideno omrežje ima 8 vtičnic za RJ45 po sobah, 2x dostopno točno (wifi), ter priklop toplotne črpalke, sončne elektrarne in rekuperatorja.
v prihodnosti še kakšne kamere. Plus 5x coax priklopi
Vse skupaj se združi na podstrešju, kjer bo omara z omrežno opremo.
Tu se mi pa zatakne, na hitro sem malo preletel, kaj bi rabil oz. kako se v praksi rešujejo takšni primeri.
Ker se ne razumem najbolje v omrežno opremo, ne vem na kaj moram biti pozoren.

Če sem dobro razumel, rabim:

- patch panel
- swich
- omaro
- dostopne točke.

Mi lahko kdo predlaga, katero opremo glede na price/performance kupiti? in kje?

Smo na telemahu 600/60, ubee modem, kabli so cat6.

Hvala.

darkolord ::

starfotr ::

Raje prazen panel in keystone vtiči. Zgoraj predlagana rešitev je pain, če je treba kaj vzdrževat.

j3rn3jk ::

Torej razmišljam v pravo smer,
zadevno hočem imeti čim bolj low budget,
sem malo preiskal amazon in si sestavil, sledeče komponente.
8-port swich bo zaenkrat dovolj- PoE rabim samo za eno dostopno toćko.
http://shrani.si/f/1U/UZ/1wMxAPg1/mrezn... ]
Ko mi portov zmanjka dodam še en navaden swich, npr. TP-Link TL-SG108 V3

Mnenje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: j3rn3jk ()

A-242 ::

AndrejGX je izjavil:

Bom kar se enega Archer C7 kupil pa da vidim ce bo kaj bolje. V primeru da ne bo, bom dir-600 vlekel na drug konec stanovanja. Bi pa bila tudi opcija da ga pustim na podstrehi. Kako se obnese zadeva na podstrehi, kjer je pozimi do -5 in poleti do dobrih 50.


Mikrotiki, mislim da kar vecina, za -40°C do 60°C (https://mikrotik.com/product/RB2011iL-R.... Poglej malo kaj imajo na voljo potem pa zivce zgubljat s konfiguracijo :D :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

starfotr ::

j3rn3jk je izjavil:

Torej razmišljam v pravo smer,
zadevno hočem imeti čim bolj low budget,
sem malo preiskal amazon in si sestavil, sledeče komponente.
8-port swich bo zaenkrat dovolj- PoE rabim samo za eno dostopno toćko.

Ko mi portov zmanjka dodam še en navaden swich, npr. TP-Link TL-SG108 V3

Mnenje?


Saj ne rabiš PoE switcha za samo 1 dostopno točko kupovat. Tu boš že prihranil nekaj denarja.

In ne vem zakaj tako šparaš na številu portov. Vedno si naredi 30 - 50 % rezerve, npr. kupi tavelik panel, ne malega ipd. Je ceneje to, kot čez čas kupiti še en mali panel.

j3rn3jk ::

starfotr je izjavil:

j3rn3jk je izjavil:

Torej razmišljam v pravo smer,
zadevno hočem imeti čim bolj low budget,
sem malo preiskal amazon in si sestavil, sledeče komponente.
8-port swich bo zaenkrat dovolj- PoE rabim samo za eno dostopno toćko.

Ko mi portov zmanjka dodam še en navaden swich, npr. TP-Link TL-SG108 V3

Mnenje?


Saj ne rabiš PoE switcha za samo 1 dostopno točko kupovat. Tu boš že prihranil nekaj denarja.

In ne vem zakaj tako šparaš na številu portov. Vedno si naredi 30 - 50 % rezerve, npr. kupi tavelik panel, ne malega ipd. Je ceneje to, kot čez čas kupiti še en mali panel.


Kako pa naj uredim napajanje dostopne točke?

profii ::

Poe injektor.

KlasikaMTB ::

A-242 je izjavil:


Mikrotiki, mislim da kar vecina, za -40°C do 60°C (https://mikrotik.com/product/RB2011iL-R.... Poglej malo kaj imajo na voljo potem pa zivce zgubljat s konfiguracijo :D :D :D


Vidiš da se neki fejst ne spozna a ti mu priporočiš mikrotika??? :))

seminal ::

Te pa še jaz enih par vprašanj.
Kupil sem 24 portni POE switch, ki ima mislim da tudi osnovno L3 spefikacijo. Router primarni je Asus AC68U(na njem OpenVPN server za dopstop od zunaj, in Statični IP ISP). Prav tako sem naročil 3 POE kamere. Za centralni sotrage imam NAS Synology DS1515+. Sedaj pa me zanima kako segmentirati VLAN, da bi kamere bile dostopne samo do synology kjer se bodo posentki shranjevali na HDD. in da nebi kukale v svet? Po drugi strani pa, če kdo odklopi kamero in se priklopi s prenosnikom, nočem da ima kakešenkoli dostop do mreže razen do tistih 100gb na synology disku. A gre naredit tako da so kamere ločen vlan, NAS ločen VLAN. IN potem z svojim kompom ki je tudi na ločenem vlanu lahko dostopam do NAS in tako gledam posnetke?

darkolord ::

Glede na to, da ima NAS več LAN portov, lahko enega uporabiš en VLAN, drugega (ali druga) pa za drug VLAN. Za to niti ne rabiš tagginga.

Bo NAS dostopen samo preko tvojega računalnika ali tudi iz ostalih rač. v mreži?

seminal ::

Ja 4 porte ima NAS. NAS oz. njegovih nekaj določenih map je bi naj bil dostopen tudi do ostalih naprav v LANu.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62981187682 (1138) Zvezdica27
»

WIFI - extender vs. AP vs. mesh

Oddelek: Omrežja in internet
275136 (4231) link_up
»

WIFI extend

Oddelek: Kaj kupiti
242530 (1600) OK.d
»

Kvaliteten domači router

Oddelek: Kaj kupiti
284244 (2799) blackbfm
»

Kateri High-End Router za domačo rabo?

Oddelek: Kaj kupiti
4911673 (8774) OldSkul

Več podobnih tem