» »

Matematika 3. letnik

Matematika 3. letnik

TadejPer ::

Pozdravljeni,
Trenutno obravnavamo krožnice, to nalogo nam je profesor dal za do jutri. Vse ostale naloge znam, le za to ne vem niti kako se lotiti.

Če obstaja krožnica, ki vsebuje točke A, B, C, D, izračunaj njeno središče in polmer:
a) A(4,-5), B(6,-1), C(-3,2), D(1,-6)
b) A(2,2), B(-5,3), C(-6,-4), D(2,-4)

Sklepam, da se oba primera reši po istem postopku. Mi zna kdo pomagati? Hvala
  • spremenil: TadejPer ()

gusto ::

Sicer ne vem, če je zahtevan kakšen poseben postopek, vendar...

Nariši si krožnici v koordinatni sistem in naloga bo kar naenkrat zelo enostavna.
Have you tried turning it off and on again?

TadejPer ::

gusto je izjavil:

Sicer ne vem, če je zahtevan kakšen poseben postopek, vendar...

Nariši si krožnici v koordinatni sistem in naloga bo kar naenkrat zelo enostavna.

Bom poskusil, sicer pa je mišljeno narediti računsko in ne grafično.

xx23 ::

(x - p)2 + (y - q)2 = r2

To je splošna enačba krožnice. x,y sta koordinati točk. Ostalo so neznanke. Vstaviš te točke, da dobiš vsaj 3 enačbe. Potem maš 3 enačbe s tremi neznankami, rešiš to in imaš središče (p,q) in polmer (r).

gusto ::

Poslušaj @xx23. Sem mislil, da so malo lepše točke podane. Pozabi kaj sem napisal zgoraj.
Have you tried turning it off and on again?

TadejPer ::

xx23 je izjavil:

(x - p)2 + (y - q)2 = r2

To je splošna enačba krožnice. x,y sta koordinati točk. Ostalo so neznanke. Vstaviš te točke, da dobiš vsaj 3 enačbe. Potem maš 3 enačbe s tremi neznankami, rešiš to in imaš središče (p,q) in polmer (r).

V bistvu so zelo lepe točke podane, lahko brez problema rešiš grafično, poskusim še po tej računski poti, kot je tudi bilo mišljeno.
Čene pa sem z grafičnega načina dobil S(1,-1), r=5

gusto ::

Jaz sem mislil da so podane "še lepše" točke, iz katerih bi lahko ti dejansko preprosto izpeljal enačbo. Predvidevam, da je sedaj nisi. Je pa vseeno fino, da si se naloge za začetek lotil tudi grafično. Če ne drugega, boš lahko na koncu rešitvi primerjal. Grafično si dobil pravilno rešitev. Za risanje in preverbo, ti bo prav prišel spodnji link.

https://www.geogebra.org/classic
Have you tried turning it off and on again?

luli ::

Izračunaj enačbi simetral daljic AB in CD. Tam ko se simetrali sekata je tvoje središče morebitne krožnice. Potem preveri razdalje SA, SB, SC, SD. Če so enake je to tvoj polmer. Šlo bi tudi samo s tremi točkami.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

enačba krožnice

Oddelek: Šola
121567 (1046) Unilseptij
»

dve nalogi -> zapis enačb krožnic

Oddelek: Šola
51558 (1437) lebdim
»

Pomoč matematika ena naloga

Oddelek: Šola
5623 (470) Math Freak
»

Matematika - pomoč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10425723 (22298) daisy22
»

opisna geometrija

Oddelek: Šola
93036 (2851) Urc

Več podobnih tem