» »

Ali UV svetloba uniči covid virus?

Ali UV svetloba uniči covid virus?

«
1
2 3

hamez66 ::

Živjo

Ker ste me blokirali iz teme o virusu, me zanima, če UV svetloba uniči covid virus.

Na internetu na strani WHO lahko preberem izjemno "koristen" nasvet, tako, kot tudi glede mask:

Can an ultraviolet disinfection lamp kill the new coronavirus?
UV lamps should not be used to sterilize hands or other areas of skin as UV radiation can cause skin irritation.

Lejte, dragi WHO, mene zanima, če UV svetloba uniči virus, ne to, kakšne učinke ima UV svetloba na mojo kožo in roke. Zakaj tako osnovnega podatka ta inštitucija ne nudi? Pod uv svetlobo bi lahko sterilizirali predmete, kupljene v trgovini. Sej pravite, da se zadeva širi kapljično pa to?

Imam dovolj močno UV lampo, ampak odgovor WHOja je približno tak, kot glede mask. Tam napišejo, da ni velike koristi, češ da smo ljudje preveč butasti, da bi jih znali pravilno uporabljat (Koreja in Kitajska priporočata uporabo mask, dohtarji jih uporabljajo, ščitijo pred širjenjem virusa, ...). Ampak ker je to tema o ubijanju virusa z UV svetlobo, potem raje povejte kaj o tem.
  • spremenilo: hamez66 ()

Phantomeye ::

hamez66 je izjavil:

Živjo

Ker ste me blokirali iz teme o virusu, me zanima, če UV svetloba uniči covid virus.

Na internetu na strani WHO lahko preberem izjemno "koristen" nasvet, tako, kot tudi glede mask:

Can an ultraviolet disinfection lamp kill the new coronavirus?
UV lamps should not be used to sterilize hands or other areas of skin as UV radiation can cause skin irritation.

Lejte, dragi WHO, mene zanima, če UV svetloba uniči virus, ne to, kakšne učinke ima UV svetloba na mojo kožo in roke. Zakaj tako osnovnega podatka ta inštitucija ne nudi? Pod uv svetlobo bi lahko sterilizirali predmete, kupljene v trgovini. Sej pravite, da se zadeva širi kapljično pa to?

Imam dovolj močno UV lampo, ampak odgovor WHOja je približno tak, kot glede mask. Tam napišejo, da ni velike koristi, češ da smo ljudje preveč butasti, da bi jih znali pravilno uporabljat (Koreja in Kitajska priporočata uporabo mask, dohtarji jih uporabljajo, ščitijo pred širjenjem virusa, ...). Ampak ker je to tema o ubijanju virusa z UV svetlobo, potem raje povejte kaj o tem.


Vrela voda tud, a se boš polival?

https://www.chinadaily.com.cn/a/202003/...

Zgodovina sprememb…

Gejspodar ::

Kaj pa če bi vprašanje naslovil na njih in ne na slovenski tehnološki forum?

Prava UV načeloma v soju svetlobe ubije vse, z dovolj časa tudi tebe.

hamez66 ::

Phantomeye je izjavil:

hamez66 je izjavil:

Živjo

Ker ste me blokirali iz teme o virusu, me zanima, če UV svetloba uniči covid virus.

Na internetu na strani WHO lahko preberem izjemno "koristen" nasvet, tako, kot tudi glede mask:

Can an ultraviolet disinfection lamp kill the new coronavirus?
UV lamps should not be used to sterilize hands or other areas of skin as UV radiation can cause skin irritation.

Lejte, dragi WHO, mene zanima, če UV svetloba uniči virus, ne to, kakšne učinke ima UV svetloba na mojo kožo in roke. Zakaj tako osnovnega podatka ta inštitucija ne nudi? Pod uv svetlobo bi lahko sterilizirali predmete, kupljene v trgovini. Sej pravite, da se zadeva širi kapljično pa to?

Imam dovolj močno UV lampo, ampak odgovor WHOja je približno tak, kot glede mask. Tam napišejo, da ni velike koristi, češ da smo ljudje preveč butasti, da bi jih znali pravilno uporabljat (Koreja in Kitajska priporočata uporabo mask, dohtarji jih uporabljajo, ščitijo pred širjenjem virusa, ...). Ampak ker je to tema o ubijanju virusa z UV svetlobo, potem raje povejte kaj o tem.


Vrela voda tud, a se boš polival?

https://www.chinadaily.com.cn/a/202003/...



Zakaj bi sebe polival, če je namenjeno produktom iz trgovine, katere šlatajo neumivalci rok?

In ja, tudi metanje izdelkov v vrelo vodo je možen način razkuževanja.

Gejspodar je izjavil:

Kaj pa če bi vprašanje naslovil na njih in ne na slovenski tehnološki forum?

Prava UV načeloma v soju svetlobe ubije vse, z dovolj časa tudi tebe.


Očitno je res najbolje, da njih sprašujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

starfotr ::

Vprašaj proizvajalca. Ga imamo v Sloveniji.

https://uvc-solutions.com/sl/

Poldy ::

Ni vsaka uv svetloba za razkuževanje. Blacklight lampo imaš verjetno doma in pokriva spekter uv-a (za svetlobne efekte) in nekaj malega uv-b (za porjavitev, vendar v tem pimeru premalo). Ti bi rabil uv-c, ta bi sigurno razkužila predmete. Samo je pa res kot so zapisali, svetloba draži kožo in ni dobro na daljši rok.

vostok_1 ::

Tudi infrardeča svetloba razkužuje...če je amplituda dovolj velika.

Višji UV definitivno pobije vse kar leze in gre če aplicirano preimerno.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

m0LN4r ::

Kaj pa so tiste naprave za razkuzevanja medicinskih pripomockov pod svetlobo oz. beljenje nohtov in zob?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Highlag ::

Sterilizacija opreme se ne izvaja z UV-jem, ker je pomoje prepočasno, ali pa svetloba ne more osvetliti vseh delov opreme.
Sterilizatorji delajo na paro in pritisk ali pa na kemijo (ne vem točno za kaj zato ne pišem, iskati se mi pa neda). S tem se zalije vse dele opreme tudi tiste, za katere mislite, da jih ni treba. :-)
Never trust a computer you can't throw out a window

DeeJay ::

Kako bi naprimer najlažje razkužil pošto in pakete?

louser ::

Daš jih na sonce. Že od pamtiveka tako razkužuje jo oblačila.

Spura ::

Highlag je izjavil:

Sterilizacija opreme se ne izvaja z UV-jem, ker je pomoje prepočasno, ali pa svetloba ne more osvetliti vseh delov opreme.
Sterilizatorji delajo na paro in pritisk ali pa na kemijo (ne vem točno za kaj zato ne pišem, iskati se mi pa neda). S tem se zalije vse dele opreme tudi tiste, za katere mislite, da jih ni treba. :-)
Autoclave @ Wikipedia je najboljsa varianta v medicini za jeklene instrumente (skalpeli ipd).

DeeJay ::

louser je izjavil:

Daš jih na sonce. Že od pamtiveka tako razkužuje jo oblačila.

Kul ideja, thanks.

Map ::

Bi znal kdo razložit, kako deluje UVC luč v hladilnikih?

SeMiNeSanja ::

Mislim da ni neke posebne panike, da bi moral razkuževati celo pošto?

Kajti potem bi moral najprej začet pri razkuževanju denarja.
Sicer sem že slišal za to, da eni denar perejo, a se gre pri tem za drugo vrsto 'pranja', s katero se ne znebiš virusov.

Če bi že bil tako paranoičen, potem bi papirje vtaknil v pečico...pri 100 stopinjah ni vraga, da bi kaj preživelo dlje kot pol ure.
Bi pa postalo nerodno, če bi bilo vmes kaj plastike.... bi naredil nekaj takega kot sendvič s topljenim sirom.

Poleg tega bi se papirji najbrž tudi lepo nagrbančili.

UV svetloba... mi jo uporabljamo v ribniku, da uničuje mikroorganizme v vodi (da se ne delajo alge) vsekakor deluje - a samo na površini, na katero direktno sveti in zraku skozi katerega potuje.
V zdravstvenih domovih sem že kdaj videl, da so jih imeli prižgane preko noči, da se lepo razkuži vse, kar obsvetijo (na steni čakalnic ali ordinacij, podobno nameščeno kot klima naprave).

Nisem pa prepričan, koliko so učinkovite za viruse. Če gledaš npr. stran https://www.mrsa-uv.com/hospital.html je govora predvsem o uporabi zoper bakterije.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Phantomeye ::

Skratka, če povzamemo, UV svetloba za day to day rabo ni praktična, pa hkrati potencialno nevarna ob napačni rabi. Zato WHO tega ne izpostavlja paničnim ljudem.

St235 ::

Pa smo spet pri enakih problem kot so maske, domace doziranje tehničnega kisika in sedaj še UV svetloba.

Med teorijo in prakticno aplikacijo je velika razlika

Vazelin ::

Sedaj smo že pri bro science?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

dronyx ::

Takole na Kitajskem z UV svetlobo dezinficirajom avtobuse.

Sicer po moje poleti, ko je UV indeks višji tudi na ta način virus na zunanjih površinah ne preživi prav dolgo. Sars (2) virus ne mara Sonca. To je eno izmed pravil.

FormerUser ::

Iz enga drugega foruma: Meritve (so članki za stare SARS viruse) so pokazale, da lipidna ovojnica virusa kar dobro ščiti proti UV, ter, da mu bolj škodi ozon. Skratka, CoronaV je bolj odporen na UV kot bi človek pričakoval.

dronyx ::

Še en primer iz Kitajske glede UV dezinfekcije. Oni kljub vsemu imajo že par mesecev izkušenj.

stara mama ::

hamez66 je izjavil:


Lejte, dragi WHO, mene zanima, če UV svetloba uniči virus, ne to, kakšne učinke ima UV svetloba na mojo kožo in roke. Zakaj tako osnovnega podatka ta inštitucija ne nudi? Pod uv svetlobo bi lahko sterilizirali predmete, kupljene v trgovini. Sej pravite, da se zadeva širi kapljično pa to?

Zvenim kot še eden forumski pametnjakovič, ampak nikakor ne delaj tega, če imaš rad sebe ali svoje bližnje. Slepota ali trajna poškodba oči ti ne uideta če se zgodi da se po nesreči izpostaviš tej svetlobi. Je že malo nazaj bila tu tema, ko je nekdo hotel tako razkuževat kopalnico.

Just..... don't!!

Miki N ::

Spomnim se primera pred leti, ko je v nekem baru/klubu (ne pri nas) nekdo pomotoma namestil UV-C "neonke" namesto tistih s "črno svetlobo". Menda prav neke idustrijske za sterilizacijo vode ali nekaj - izgleda, da se se da ali je kaj "forsiral". Folk je dobesedno zavohal, da je nekaj narobe (dejansko dobi koža nek čuden vonj). Nakar so sledile hude poškodbe vida. :/

Ne se hecati s tem - klasičen primer, kjer je "zdravilo" hujše od bolezni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

tikitoki ::

Highlag je izjavil:

Sterilizacija opreme se ne izvaja z UV-jem, ker je pomoje prepočasno, ali pa svetloba ne more osvetliti vseh delov opreme.
Sterilizatorji delajo na paro in pritisk ali pa na kemijo (ne vem točno za kaj zato ne pišem, iskati se mi pa neda). S tem se zalije vse dele opreme tudi tiste, za katere mislite, da jih ni treba. :-)


Zakaj bluzis. Zadeva deluje. Tudi rok si ne steriliziras, zgolj razkuzis. Vprasanje ni, ali je najbolj ucinkovita. Se jo pa uporablja v dolocenih primerih, ker ocitno ne bos vsega vtaknil v avtoklav oz. zalil s kaksnim razkuzilom.

Ultraviolet germicidal irradiation @ Wikipedia

Ce je to smiselno je seveda drugo vprasanje, po drugi strani pa opozarjajo na kontaminacijo povrsin, potrebo po umivanju in razkuzevanju rok in vprasanje mozne kontaminacije zivil, ki jih prineses iz trgovine, ni nesmiselno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Smrekar1 ::

hamez66 je izjavil:

Živjo

Ker ste me blokirali iz teme o virusu, me zanima, če UV svetloba uniči covid virus.


Odvisno od količine. Dovolj UV svetlobe bo uničilo virus.

Za sterelizacijo predmetov UV svetloba ni primerna. Če moraš vprašati zakaj nisi usposobljen, da bi o tem delil nasvete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Poldy ::

Za sterelizacijo predmetov UV svetloba ni primerna.


Mi lahko tukaj razložite kaj več? Zato da se potem spravim nad tole firmo, ker so očitno prevaranti.
https://www.massagetools.com/uv-sterili...

Pa da opozorim kolegico v zdravstvu, ki uporabjla uvc svetlobo za inštrumente.

vostok_1 ::

Sterilizacija UV je dobra za predmete, če je ta predmet operativna soba, kjer špricat varikino ali peroksid po rečeh ni zaželjeno.

Če ima predmet zasenčene dele potem tam ne bo sterilizirano prav nič.

Tej UV sterilizatorji so pač primerni za določene oblike. Za ostale niso. Takrat rabiš avtoklav.

Skratka, uporabi malo logike daj.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Colt1911 ::

Za razkuževanje je primerna le UV-C svetloba , ki ima hkrati še en stranski učinek to pa je da proizvaja ozon , ki je tudi učinkovito razkužilo/belilo. UV-C žarnico postaviš v prostor ki ga želiš razkužiti , jo prižgeš , prostor čimprej zapustiš in zapreš vrata za seboj. V žarnico seveda ne zijaš po nepotrebnem , priporočljiva je uporaba sončnih očal. Žarnico pustiš svetiti od nekak minut do nekaj h odvisno od velikosti prostora. Ko znova vstopiš v prostor žarnico čimprej ugasneš , prostor ima specifičen vonj po ozonu katerega pa ni priporočljivo vdihavati , zato čimprej odpreš okna in prostor zopet zapustiš dokler se temeljito ne prezrači.

zamotsloteh ::

Dobro, to je za razkuževanje prostorov če pa to delaš zunaj ko robo prineseš iz štacune vsak izdelek zavrtiš pred žarnico ob tem da zaščitiš gole dele kože in obraz se doseže učinek sterilizacije in posredno uničenje virusov. Najbrž lahko eksperimentiraš z močjo žarnice glede na želeni učinek.
LP

vostok_1 ::

Večina virusev se tako ali tako zadržuje v gubah. Na poliranih gladkih površinah kot je recimo nezmečkana vrečka, se virusi težje obdržijo.

UV svetloba pa težje doseže gube.

Najboljše je zadeve pustit par dni na toplem in vlažnem če imate to možnost in če ste taki paranoiki.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hamez66 ::

No zgleda moja ideja le ni tako neumna.



UV svetloba se uporablja za dezinfekcijo. Ima svoje slabosti (npr. da pri tem nastaja ozon, da je učinkovita samo na površinah, na katere sveti, da škodi koži in očem,..), ni pa neuporabna. Če bi sprejeli veliko ukrepov, kot npr. uporaba mask, redna dezinfekcija prostorov, dezinfekcija predmetov v trgovinah, sledenje okuženim, ... , bi lahko ohranili ekonomsko dejavnost in obenem zajezili širjenje virusa.

Ne vem, zakaj spet nabijate s paranoiki.

Recimo tu je neka novica:

https://eu.usatoday.com/story/travel/cr...

Ali je virus res zdržal 17 dni v tej ladji, ali ne, pa ne vem. Zaradi takih primerov o stvareh razmišljamo. Jaz sem zase poskrbel - finančno, z izolacijo, s higieno itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

kiFni ::

vostok_1 je izjavil:

Večina virusev se tako ali tako zadržuje v gubah. Na poliranih gladkih površinah kot je recimo nezmečkana vrečka, se virusi težje obdržijo.

UV svetloba pa težje doseže gube.

Najboljše je zadeve pustit par dni na toplem in vlažnem če imate to možnost in če ste taki paranoiki.

misliš suhem, organska snov ne preživi izsušitve

Gejspodar ::

Tvoja ideja je dokaj neumna. UV svetloba ni primerna za day-to-day reči.

hamez66 ::

Gejspodar je izjavil:

Tvoja ideja je dokaj neumna. UV svetloba ni primerna za day-to-day reči.


Katera ideja natančno je dokaj neumna?

Gejspodar ::

hamez66 je izjavil:

Gejspodar je izjavil:

Tvoja ideja je dokaj neumna. UV svetloba ni primerna za day-to-day reči.


Katera ideja natančno je dokaj neumna?


Ta, da bi UV svetlobo uporabljali navadni smrtniki pri svojih vsakdanjih dezinfekcijah.

hamez66 ::

Aha. Čigava je pa bila ta ideja?

Gejspodar ::

hamez66 je izjavil:

Aha. Čigava je pa bila ta ideja?



Imam dovolj močno UV lampo, ampak odgovor WHOja je približno tak, kot glede mask. Tam napišejo, da ni velike koristi, češ da smo ljudje preveč butasti, da bi jih znali pravilno uporabljat (Koreja in Kitajska priporočata uporabo mask, dohtarji jih uporabljajo, ščitijo pred širjenjem virusa, ...). Ampak ker je to tema o ubijanju virusa z UV svetlobo, potem raje povejte kaj o tem.


Ajde, vsaj namignil si. Projeciram, pardon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Gejspodar ()

hamez66 ::

Projociraš ja. Ker moja ideja je bolj v stilu, da bi imeli produkti enotne embalaže, potem pa bi zadevo vrgel v strojček, ki bi to enotno embalažo obsvetil iz vseh strani, ni bila pa ideja v smislu dnevne uporabe. In te ideje tu nisem zapisal, zgolj razmišljal sem o njej. Mi je jasno, da se pod tako lampo nimam kaj kazat, ne s kožo, ne z očmi, po drugi strani je pa nuklearna bomba za tele viruske. Če se zraven proizvaja še ozon, je treba biti pozoren tudi na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

Gejspodar ::

Samo taka embalaža bi morala biti brez zavahnjenih robov. Nepraktično v vsakem pogledu.

vostok_1 ::

kiFni je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Večina virusev se tako ali tako zadržuje v gubah. Na poliranih gladkih površinah kot je recimo nezmečkana vrečka, se virusi težje obdržijo.

UV svetloba pa težje doseže gube.

Najboljše je zadeve pustit par dni na toplem in vlažnem če imate to možnost in če ste taki paranoiki.

misliš suhem, organska snov ne preživi izsušitve


Pri coronavirusih je očitno obratno, predvidevam v navezavi z lipidno ovojnico.
Hladno in suho ga ohranja. Toplo in vlažno ga uničuje.

Predvidevam, da vlaga v zraku eventuelno formira skupaj z umazanijo v zraku nekakšen detergent, ki načenja ovojnico. Ali kislasto atmosfero.
Je bila študija tu na forumu že linkana, celo iz strani moda.

hamez66 je izjavil:

Projociraš ja. Ker moja ideja je bolj v stilu, da bi imeli produkti enotne embalaže, potem pa bi zadevo vrgel v strojček, ki bi to enotno embalažo obsvetil iz vseh strani, ni bila pa ideja v smislu dnevne uporabe. In te ideje tu nisem zapisal, zgolj razmišljal sem o njej. Mi je jasno, da se pod tako lampo nimam kaj kazat, ne s kožo, ne z očmi, po drugi strani je pa nuklearna bomba za tele viruske. Če se zraven proizvaja še ozon, je treba biti pozoren tudi na to.


V situaciji kot smo je fizični individualni nakup izdelkov precejšenj fail. To bi bilo treba vzpostavit dostavo živil v količinah in v tovarniški embalaži.
Imeti 20 paketov rogljičkov na polici zgolj poveča površino kjer bi se lahko virus zadrževal.

Skratka, če bi jemali situacijo kot vojno bi šli mnogo lažje skozi.
Tko pa vse od post-modernih snežinkic do instagram thot-ov, pričakuje, da bi morali vse laufati kot prej, čeprav oteženo.

Skratka, that is how you potentially lose wars.

PS. Jz sem začuda dobro prilagojen na take bolj krizne situacije. Reden lajf mi je pravzaprav težji.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

hamez66 ::

Phantomeye je izjavil:


Vrela voda tud, a se boš polival?

https://www.chinadaily.com.cn/a/202003/...


Smiselno se mi zdi čiščenje embalaž iz trgovine z milnico. Vsakega kotička ne bom dosegel, je pa 90% zaščita boljša od 0% zaščite.

vostok_1 ::

Jz sem že prešel na reuse mask btw. Predvsem zato ker jih nimam dovolj.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Vazelin ::

vostok_1 je izjavil:

Jz sem že prešel na reuse mask btw. Predvsem zato ker jih nimam dovolj.

a jih nima mahoni 500?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

vostok_1 ::

Tisti vojni dobičkar?
Najbrž ja, če prav pomnem.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Vazelin ::

vse okol tega virusa je dosti broscience
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

vostok_1 ::

Ampak nič za to.

Jz moji metodi razkuževanja zaupam and i'm actually IRL betting my life on it.

Pravzaprav sem še omilil process, ker se mi zdi overkill.

Kratek potop v 5% varikino plus večdnevno sušenje vni.

Ni pogoja, da ta "thing" preživi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

hamez66 ::

FormerUser je izjavil:

Iz enga drugega foruma: Meritve (so članki za stare SARS viruse) so pokazale, da lipidna ovojnica virusa kar dobro ščiti proti UV, ter, da mu bolj škodi ozon. Skratka, CoronaV je bolj odporen na UV kot bi človek pričakoval.


Zanimivo, ja. Mogoče bi se pa splačalo eksperimentirati z ozonom. Bro science FTW

http://www.china.org.cn/opinion/2020-02...

vostok_1 ::

Sem ravno želel prej napisati, da moram sestavit generator ozona, preden sem to sploh slišal.
Interesting. Gut filing mi zgleda kar dobro deluje.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Colt1911 ::

Pa saj je ravno UV-C žarnica generator ozona. Čimveč žarnic vgradiš v nek star hladilnik v kleti , daš hrano not , vklopiš , kar ne pobijejo UV žarki pobije ozon.
Primer:

vostok_1 ::

Že. Ampak imaš namenske HV generatorje te reči.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomanjkanje (medicinske opreme) - rešitve, ideje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16713035 (8795) marsovcek

Print Teme se je strgalo

Oddelek: Problemi človeštva
332873 (2235) errhec
»

UV-C sterilizacija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
274402 (3781) Gagatronix
»

Tehnično vprašanje za koncentrator kisika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
746652 (5136) jype
»

Pomoč glede UV-C svetilk/LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5845 (745) SeMiNeSanja

Več podobnih tem